Balkenende Siberisch onder hoon Forse strop dreigt voor Europa PZC A WINNAARS Opnieuw gewapende overval in Goes COLLECTIE Wachten op hulp in Kashmir Uitspraak hof verruimt mogelijkheden voor aftrek buitenlandse verliezen 23 N 4 Zacht Vrij veel bewolking, maar meestentijds droog Matige tot vrij krachtige noorden wind. Maxima rond 9 graden. 247e jaargang no. 295 woensdag 14 december 2005 los nummer 1,25 Vrijwilligerswerk? 1 Dat doe je gewoon! i zmnts INSTITUUT 1 JsOQMl curiuto£ rWDCKEUMS Week van de vrijwilliger Meld je aan: www.servz.nl/match De campagne is mogelijk gemaakt door financiering van provincie Zeeland internet: www.pzc.nl De landelijk bekende officier van justitie K. Spee, fervent be strijder van hardrijders, onthult vanmiddag een van de waar schuwingsborden langs de route naarde Westerscheldetunnel. In totaal komen er drie van deze waarsehu wi ngsborden Bi] de trajectcontrole wordt de snelheid van passerende auto's op twee plekken gemeten, waar heen computer precies kan uit rekenen hoe hoog de gemiddel de snelheid van de auto is ge west. Wie harder rijdt dan de toegestane maximum snelheid van 100 km/u is dus voortaan on herroepelijk de klos. Op de Zeelandbrug is begin dit •aar al ervaring opgedaan met trajectcontrole. Dat zorgde voor ren daling van het aantal snel heidsovertredingen. De traject- jxmtrole is echter al maanden buiten gebruik nadat een auto van de cameraopstellingen san flarden reed. RASHAIAN - Overlevenden van de aardbeving van oktober schuilen in hun bergdorp Rashaian in het Pakistaanse deel van Kashmir. Hulporganisaties verleggen hun aandacht naar de twee miljoen getroffenen die onder de sneeuwgrens leven. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties hebben de mensen op grotere hoogtes in het berggebied de noodzakelijkste hulp gehad. foto Goran Tomasevic/RTR door Wierd Duk en Hans van Soest BERLIJN - Premier Balkenende (CDA) heeft laconiek gerea geerd op de uitlatingen van de Belgische vice-premier Freya van den Bossche die vindt dat Nederlandse polici 'stijf, truttig en kleinburgerlijk' zijn. Excu ses, zoals de Nederlandse rege ring die eerder eiste van de Bel- joor Frank Balkenende DOES - Bij een gewapende over al op tabakszaak Sima aan de Wijngaardstraat in Goes is gis- lerochtend de vijftigjarige eige- Baar gewondgeraakt. Het is de •wede gewapende overval in "°esin vijf dagen tijd. O® half negen gisterochtend uep een gemaskerde man de ta- binnen en eiste onder «dreiging met een mes de in- Jd van de kassa op. De eige- P&r, die op dat moment alleen de zaak was, kon daaraan -jet voldoen, omdat er op zo'n tijdstip nog weinig geld in 'a zit. Vervolgens vroeg de overvaller om sigaretten, die hij 2reigenaar maar ze,f moest .Wfen. Toen de gemaskerde n bukte om zich een paar slof- i toe te eigenen, sprong de ei- 8 naar bovenop zijn belager en ontstond een schermutseling. Daarbij liep de winkelier een snee in zijn hand op. De overval ler wist zich los te rukken en schopte de op de grond liggende eigenaar een paar maal tegen zijn hoofd. Daarna ging hij er zonder buit vandoor. De politie heeft latei* bloedsporen aange troffen in het openbaar toilet aan de Ostendestraat. Of die van het mes of van de mogelijk gewondgeraakte overvaller af komstig zijn, moet onderzoek uitwijzen. De gewapende overval is het ge sprek van de dag in Goes. Vori ge week vrijdag werd Chinees restaurant China Corner in win kelcentrum De Spinne door drie gewapende, gemaskerde man nen overvallen. Daarbij werd de eigenaar door de borst gescho ten. Wonderwel bleek het letsel beperkt, want de uitbater was gisteren alweer op de been. gische minister De Gucht van Buitenlandse Zaken, zijn vol gens de premier niet nodig. Balkenende zei dat tijdens een persconferentie in Berlijn, waar hij een bezoek bracht aan de nieuwe Duitse bondskanselier Angela Merkel. In het nieuwe nummer van het weekblad Vrij Nederland zet Van den Bossche de leden van het Nederlandse kabinet te kijk: „Hebben jullie in jullie kranten soms perso neelsadvertenties staan met: als je niet stijf, truttig en kleinbur gerlijk bent, kom je niet in aan merking voor een ministers post?" Over Balkenende zegt zij: „Is hij 49? Zou je niet zeggen. Die droeg op zijn negentiende waarschijnlijk al zo'n gestreept pak." En over minister Gerrit Zalm (Financiën): „Is hij pas 53 jaar? Hij ziet er veel ouder uit." Op de vraag of de ongebruikelij ke uitlatingen van zijn Bel gische collega de aanstaande be sprekingen tijdens de Europese Raad kunnen belasten, ant woordde Balkenende: „We heb ben wel iets anders aan ons hoofd." De premier reageerde la cherig en oogde enigszins gege neerd tegenover het Duitse ge zelschap. Angela Merkel ver trok geen spier. Van den Bossche hekelt in het in terview niet alleen het uiterlijk van Nederlandse kabinetsleden, maar ook hun beleid. Dat beti telt zij als hardvochtig. Er wordt volgens haar te veel bezui nigd. „Er ontstaat een maat schappij van winnaars waarbij anderen uit de boot vallen. Ik be grijp niet dat Balkenende het zo doet. Die man wil zeker niet worden herkozen als minis ter-president." De Belgische vice-premier liet gisteravond laat weten dat ze haar kritische uitlatingen beter achterwege had kunnen laten, omdat die voor enkele Neder landse kabinetsleden kwetsend zijn. Maar ze zegt wel achter de inhoudelijke kritiek op het socia le en economische beleid in Ne derland te blijven staan. Afgelopen voorjaar ontstond een fikse rel tussen Nederland en België nadat de Belgische mi- Premier Balkenende en de Duitse bondskanselier Merkel tijdens hun persconferentie in Berlijn. foto Arnd Wiegmann/RTR nister van Buitenlandse Zaken Karei de Gucht premier Balken ende in een interview wegzette als 'een mix van Harry Potter en brave stijfburgerlijkheid'. Bal kenende eiste daarop excuses en kreeg die ook. GPD De Geus voorziet nog een aantal magere jaren DEN HAAG - De komende ja ren kunnen de lonen van werk nemers amper omhoog. Alleen zo kan de economie er bovenop komen. Dat betoogde minister De Geus van Sociale Zaken gis teren in de Tweede Kamer. „In 2001 stegen de lonen gemid deld nog met 4 procent, in 2004 was dat 1,5 procent en in 2005 zal het naar verwachting uitko men op 1 procent", rekende hij de Kamer voor. Die soberheid van de laatste jaren moeten de werknemers voorlopig nog even volhouden, zei hij. „Wij lopen wat arbeidskosten betreft weer in de pas met onze concurrenten in Europa. Maar om onze concurrentiepositie te herstellen, blijft een verantwoor de loonontwikkeling ook de ko mende jaren van belang." De vakbonden moeten wat De Geus betreft dan ook niet met hoge looneisen komen. Voorzitter A. Jongerius van de grootste vakbeweging FNV rea geerde schouderophalend op de oproep. „Gelukkig gaat De Geus daar niet over." GPD ijnnrHans Gertsen LUXEMBURG - De Europe se fiscale wereld is in rep en roer na een arrest van het Europese Hof van Justitie. Dat hof verruimde gisteren demogelijkheid om verlie zen van buitenlandse filia len van bedrijven af te trek ken van de belasting in het land waar de moedermaat schappij gevestigd is. Dit kan de schatkisten van alle Europese landen samen honder den miljoenen tot miljarden eu ro's per jaar kosten. De zaak was aangespannen door het Britse Marks&Spencer. Dat bedrijf wilde verliezen die filialen op het Europese vaste land hadden geleden, aftrekken van de belastbare winst in Groot-Brittanmë, waar het moe derbedrijf gevestigd is. In de lan den waar de verliezen geleden waren, kon het bedrijf die niet meer verrekenen, omdat zij de desbetreffende vestigingen in middels hadden afgestoten. De Britse belastingdienst wei gerde de verliezen van de buiten landse filialen te verrekenen, hoewel dat wel zou zijn toege staan als het Britse filialen wa ren geweest. Marks&Spencer stapte daarop naar het Europe se Hof van Justitie, omdat de Britse fiscus zou discrimineren tussen in Groot-Brittannië ge vestigde filialen en filialen el ders in de EU. Bovendien zou de uitleg van de Britse fiscus een hindernis vormen voor bedrij ven die zich elders in de EU wil len vestigen. Het Hof gaf het bedrijf gisteren in principe gelijk, maar bepaal de tevens dat dit soort verliezen alleen in het moederland mogen worden verrekend als het niet mogelijk is dat te doen in het land waar het verliesgevende fi liaal gevestigd is of was. Volgens fiscale juristen voor komt die beperking 'dat de slui zen open gaan' en dat ook ande re bedrijven nu ineens miljoe nen aan verliezen op buitenland se filialen terugvorderen. Daar was vooraf wel voor gevreesd. Importeren Het was gisteren nog onduide lijk wat de precieze gevolgen zijn voor de Nederlandse schat kist. Bij de Nederlandse fiscus is het niet zo maar mogelijk om verliezen te 'importeren'. Staats secretaris Wijn van Financiën verwacht dat het arrest op zijn hoogst 'enkele honderden miljoe nen euro's' zal kosten. Op het ministerie wordt al een wet voorbereid om de gevolgen op te vangen. Of die reparatie nodig is wordt de komende da gen duidelijk. „Dan hebben we het arrest bestudeerd en weten we wat de gevolgen zijn", aldus een woordvoerder van Wijn. De Europese Commissie be raadt zich over de gevolgen. Commissaris Kovacs (Belastin gen) verwelkomde de uitspraak van het hof gisteren als een be vestiging van de vrijheid van vestiging binnen de EU. GPD Werknemers van grote bedrijven die veel energie gebrui ken, waaronder Alcan/Pechiney in Vlissingen, hebben gis teren in Den Haag geprotesteerd tegen de weige ring van de regering om de fabrieken te onder- JJ? steunen in deze tijd van hoge stroomprijzen. I Hongarije leest Oranje de les De Nederlandse handbalsters zijn weer terug op aarde. Hongarije toonde gisteren op het wereldkampioenschap in Rusland het verschil tussen absolute wereldtop en erte genaan schurken. De Europees kampioen won met 37-30 van Oranje, dat maandag nog bijna stuntte tegen Noorwegen (30-30). Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 29, 30 en 31 Fietsster (13) zwaargewond bij ongeval AAGTEKERKE - Een dertienja rig meisje uit de gemeente Veere is gistermiddag ernstig gewond geraakt bij een aanrijding rond balt zes op de Koekoeksweg in Aagtekerke. Het meisje werd van achteren aangereden door een 72-jarige automobilist uit de gemeente Veere. Ambulancepersoneel heeft haar moeten reanimeren. Zij is naar het ziekenhuis in Vlis- sicgen gebracht, waar op de in tensive care mogelijk schedellet sel werd vastgesteld. Later is zij overgebracht naar het zieken huis in Antwerpen. Over haar toestand was gisteravond ver- dernog niets bekend. De politie zoekt getuigen: zij kunnen zich widen via 0900-8844. Koolmonoxidevergiftiging rukt op Het aantal mensen dat met koolmonoxidevergiftiging in het ziekenhuis wordt opgenomen, groeide de afgelopen ja ren met een derde tot 150 per jaar. Dit blijkt uit cijfers van Consument en Veiligheid. De oorzaak is de betere womngisolatie in combinatie met slecht onderhoud van geisers en cv-installaties. *3 Industrie in actie tegen stroomprijs i Ki/k op www p.* nl/abonneien. Oei gratis 0800 - 0231231 ol Sluu' dao bon naai: i PZC. afdeling leecrsservice Antwoordnummer zij. diBo wit Goes f; het alfabet van Zeeland 8H711688H55553011 Trajectcontrole in tunnel begint vanmiddag Advertentie Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie o.a. verkrijgbaar bij postkantoor brilllC Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij bovenstaande verkooppunten U ontvangt 2,55 korting op e boek uit de Winnaars Collectie. www.winnaarscollectie.nl het alfabet van Zeeland (Advertentie) TERNEUZEN - Vanmiddag om kwart voor vier is het '/.over. Dan worden de camera's in wer king gesteld waarmee de snel heid van auto's in de Wester scheldetunnel constant wordt gecontroleerd, 24 uur per dag. King Kong eeuwig jong O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 H geef daaitni eenmalig toestemming woe automatische Incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen pioetabonnerrwt gehad Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.551'. per kwartaal met automatische incasso IC 59.751'. D per |33r met automatische incasso l€ 229,20)'. met gratis PZC paraplu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1