pzc Wat we wetenis te zien Twee kunstenaars, twee interpretaties Rob Meijer staat weer solo op het podium 17 GS hebben goed gevoel bij overname Ithaka MIDDELBURG - De overname ran het Zeeuws jeugdpsychia- „isch centrum Ithaka door de Derdtse instelling De Grote Ri- nticn is de best mogelijke oplos- Ook al komt de regie over ^Zeeuwse jeugdzorg daarmee (jeels buiten de provincie te lig gen. nat is de mening van het college tan Gedeputeerde Staten als het gaat om de overgang van de afdeling kinderpsychiatrie van geestelijke zorginstelling Emer- fnaar collega-instelling De Grote Rivieren. De fractie van de PvdA zette eer- eer ffrote vraagtekens bij het be- jhafom zo het langlopende te kort aan kinderpsychiaters in Zeeland op te lossen. Door dat tekort bleven behandelbedden ts] Ithaka leeg. De Grote Rivie ren leidt zelf kinderpsychiaters en wil dat ook in Zeeland aandoen. Het dagelijk provinciebestuur is Mij dat er eindelijk een oplos sing is die. Volgens Emergis is iet de doeltreffendste oplos- ag. ondanks het feit dat de pro- unciegrens moet worden over schreden. in de brief aan de PvdA stellen GS dat De Grote Rivieren een Zeeuwse aanbieder' moet wor den. Garanties dat Ithaka ook na tien jaar in Goes blijft en voor de Zeeuwse jeugd blijft werken zijn er niet, erkennen GS Maar, zo valt er te lezen: „Wij hebben op dat punt ver touwen." Steun meldpunt huiselijk geweld MIDDELBURG - Het nieuwe Advies- en Meldpunt Huiselijk Geweld in Zeeland kan de start per 1 januari breed verkondi gen, De provincie steunt de reclame campagne om het nieuwe meld punt bekend te maken met 53.500 euro. De stichting Telefo nische Hulpdienst Zeeland war het meldpunt is onderge bracht, vraagt het Oranjefonds ook zo'n bedrag. Met het budget van ruim een ton wil het meld punt de komende twee jaar voor- lichhng geven aan het publiek. Op de Zeeuwse risicokaart zijn de verschillende effectafstanden te zien voor de kerncentrales van Borssele en Doel. foto Ruben Oreel door Emile Calon Vandaag is het dan zo ver. Vanmid dag is voor iedereen die in het bezit van een internetaansluiting is de risico kaart Zeeland te bekijken. Vanaf dat moment is via de computer te zien wat de risico's zijn waarmee de bewoners van bijvoorbeeld Koewacht of Baarland te maken hebben. Na de vuurwerkramp in Enschede, nu ruim vijf jaar geleden, besloot de over heid dat iedereen moet weten aan welke risico's hij of zij in het dagelijks leven bloot staat. Destijds bleek dat zowat niemand in Enschede wist dat midden in hun stad een vuurwerkfabriek geves tigd was. Zoiets mocht nooit meer ge beuren, besloot het kabinet. Op die kaart zijn bijna alle openbare ge gevens verzameld die betrekking heb ben op veiligheid, risico's en rampenbe strijding. Ze geven een beeld van inci denten die in Zeeland kunnen voorko men. Het gaat hierbij om een grote Risicokaart reeks aan calamiteiten zoals ongevallen met gevaarlijke stoffen, ongevallen op het water, luchtvaartongevallen, trein ongevallen, risico's die grote menigten kunnen treffen en natuurbranden, al dus beleidsambtenaar A. Haja. Als provinciaal ambtenaar is zij betrok ken bij het opzetten van de kaart. Haar werk zit er nog niet op want nog lang niet alle gegevens zijn ingevoerd. De ko mende maanden moet er dan ook nog hard gewerkt worden. De risicokaart is beschikbaar op ver schillende schaalniveaus. Vanaf de over zichtskaart van Zeeland kan per ge meente ingezoomd worden op activitei ten die een risico vormen. Daarbij moét gedacht worden aan zaken als indus trieën, lpg-stations en transportaders. Die routes, zoals het Schelde-Rijnka- naal en de A58, horen officieel nog niet op de kaart te staan. De Zeeuwse over heden vinden het echter belangrijk die toch te vermelden omdat ze een wezen lijk onderdeel uitmaken van de risico's waarmee de inwoners te maken hebben. Relevante gegevens van bijvoorbeeld de aangegeven bedrijven zijn via een muis klik zichtbaar te maken. Niet alles. Na een fikse lobby van met name de grote (petro)chemische industrie zijn de ef fectafstanden van bedrijven niet inge voerd. Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) bleek gevoelig voor de druk van de zijde van de werkgevers en veror donneerde dat die openbare gegevens niet zichtbaar gemaakt mogen worden op de digitale kaarten. Wie die gege vens toch te weten wil komen, kan te recht op de afzonderlijke gemeentehui zen. Daar zijn ze gewoon opvraagbaar. Op de Zeeuwse risicokaart staan ook heel wat Vlaamse bedrijven vermeld. Het gaat om risicovolle bedrijven die ge vestigd zijn langs het Belgische gedeel te van het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen en rondom Antwerpen. De gou verneurs van Antwerpen en Oost- en West-Vlaanderen hebben speciale toe stemming gegeven om die bedrijven te vermelden. Inhoudelijke informatie over die ondernemingen is met op de ri sicokaart te vinden. Zover strekt de openheid nog niet. De kerncentrales van Borssele en Doel staat speciaal vermeld op de kaart. Wat opvalt is dat de zones rondom die beide centrales verschillend van omvang zijn. Dat heeft volgens Haja te maken met de verschillen in de wetten tussen de twee landen. De kaart laat niet alleen precies zien waar risicovolle bedrijven zijn geves tigd. Maar ook waar in een plaats als bijvoorbeeld Middelburg gebouwen zijn die bij een calamiteit extra aan dacht verdienen van de hulpverleners. Bijvoorbeeld verzorgingstehuizen, scho len en restaurants waar veel mensen kunnen zitten. En de markt in Middel burg staat ook aangevinkt als een in po tentie risicovolle locatie. Daar mogen, zo blijkt uit de gegevens, zich maximaal 13.000 mensen bevinden. Haja geeft direct toe dat de kaart nooit volledig zal zijn. Op de kaart komen im mers alleen die gegevens te staan die be kend zijn bij de overheid. Een illegaal xtc-laboratorium is dus met terug te vinden, hoewel zo'n lab in een woon wijk een zeer groot risico kan vormen. „Wat we niet weten, kunnen we ook niet vermelden." Ze geeft aan dat de kaart niet alleen be doeld is voor de inwoners. Ook de hulp diensten kunnen er prima gebruik van maken. En de overheid kan aan de hand van die kaart goed zien of bepaalde plannen, bijvoorbeeld de uitbreiding van een woonwijk, wel verantwoord zijn. Ambtenaren en projectontwikke laars kunnen immers na een paar muis klikken direct zien of de beoogde loca tie wel veilig genoeg is om te bouwen. En kopers of huurders kunnen vervol gens ook hun eigen afweging maken. Voor al die groepen kan die risicokaart een informatiebron zijn. Daar kunnen ze zien: wat is er aan risico's in de buurt. woensdag 14 december 2005 Dwangsom voor Van Ganse winkel MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur legt af valverwerker Van Gansewinkel te Nieuwdorp een dwang som op. Aanleiding is het overtreden van de milieuvergun ning. De regels voor opslag van met name afvalhout wor den niet juist nageleefd. Het wordt veel hoger opgetast dan is toegestaan, hetgeen onder meer uit oogpunt van brandveiligheid en stofoverlast problemen kan opleveren Het bedrijf is daarvoor gewaarschuwd, maar bij een twee de controle bleek het euvel niet te zijn opgelost. Vandaar dat het dagelijks provinciebestuur Van Gansewinkel nu dreigt met een dwangsom (tot maximaal 25.000 euro). De dwangsom wordt opgelegd als de provinciaal inspec teurs vaststellen dat nog steeds niet correct wordt omge gaan met losgestorte afvalstoffen. Keurmerk voor charterschepen MIDDELBURG - Het milieuvriendelijk in de vaart hou den van charterschepen. Dat is het doel van een project dat drie organisaties in de chartervaart willen uitvoeren. Het gaat onder meer om milieu- en energievriendelijke verblijfsaccommodaties op de schepen, brandstofbespa ring, verantwoord omgaan met afval en milieuvriendelijk onderhoud van de schepen. Voor het project komt een vloot van tien charterschepen in aanmerking, waarvan vijf met Zeeuwse thuishaven. Om die reden wil het dage lijks provinciebestuur een bijdrage van ruim 13.500 euro in het project stoppen. Het moet leiden tot een keurmerk voor de schepen die aan de voorwaarden voldoen. Het project wordt opgezet door de Belangenorganisatie Beroepsschippers Zuidwest-Nederland, de Vereniging voor Beroepschartervaart en de stichting Keurmerk Milieu, Veiligheid en Kwaliteit. SP wijst Reimerswaal op veerdienst HULST - De SP Hulst en de statenfractie van die partij roepen de gemeenteraad van Reimerswaal op rekening te houden met een fietsvoetveer tussen Perkpolder en Krui- ningen. De raad van Reimerswaal moet bij de verdere planontwikkeling van het voormalige veerplein in Krui- ningen ruimte laten voor een aanlegsteiger voor zo'n veer dienst, vindt de SP. In een brandbrief aan het Reimers- waalse gemeentebestuur voeren de socialisten drie argu menten aan om het belang van een veerdienst tussen Perk polder en Kruiningen voor de gemeente Reimerswaal te onderstrepen. Herstel van de veerverbinding is volgens de SP noodzakelijk om een goede busverbinding te kunnen onderhouden vanaf de nieuwe woonwijk die in de omge ving van het veerplein in Kruiningen is gepland. Boven dien kan de horeca in Kruiningen profiteren van een fiets voetveer, als de bestaande aansluitingen op de fiets- en wandelpaden worden hersteld. Tenslotte zal volgens de socialisten de belangstelling voor het NS-station Kruinin- gen/Yerseke toenemen vanuit Oost-Zeeuws-Vlaanderen als er weer een veerdienst is. Aanrijding in Terneuzen TERNEUZEN - Op de Buitenhaven in Terneuzen vond gisteren een aanrijding plaats waarbij twee auto's schade opliepen. Een 58-jarige automobilist uit Terneuzen kwam uit de richting van de Binnenvaartweg en verleende geen voorrang aan een auto die werd bestuurd door een 21-jari ge Terneuzense. Er was alleen blikschade. kunst Ionen Fré van Ingen Schenau hebben 'Laaf de dorstigen', één van de Zeven Werken van Barmhartig heid, op hun eigen manier verbeeld. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - De etalage van keramisch atelier De Komeet au het Havenpark in Zierikzee 'onnt deze weken een expositie •P rich. Ton en Fé van Ingen ^henau hebben ieder voor zich ka interpretatie van de Zeven Kerken van Barmhartigheid in «i en steen gevat. Dat levert verrassende combinatie van npiratieve en abstracte vormen •P- «Zeven Werken van Barmhar- !pad staan voor: Voed de hon- fngen, laaf de dorstigen, kleed naakten, verzorg de zieken, ^zoek de gevangenen, herberg u' vreemden en begraaf de do- cen Het begrip is van religieuze Sprong en staat beschreven J «et bijbelboek Mattheus. °°ral tussen de twaalfde en de leende eeuw waren de zeven «toewerken ook een gewild on- ®nverp m de kunst. Beroemd is u meer het zevenluik van de fester van Alkmaar, dat te en is in het Rijksmuseum in AmstoivU~ van de Ikon-televisie. „Vier jaar geleden hebben we dit onder werp in onze vorige woonplaats Zwijndrecht al eerder als inspi ratiebron gekozen. Het leek ons een leuk idee het nu in ons eigen atelier hier in Zierikzee nog eens te doen en te zien welke ontwikkeling we zelf in die tus sentijd hebben gemaakt", zegt Ton. Een vergelijking door het publiek is niet mogelijk, want de tweemaal zeven interpreta ties van toen zijn allemaal ver kocht. Wat de echtelieden zelf opvalt, is dat hun werk nu meer van el kaar verschilt dan toen. „Ik maak hoofdzakelijk figuratieve beelden, terwijl Tons voorkeur uitgaat naar meer abstracte vor men", zegt Fré. Tastbaar bewijs Beiden zijn blij met het onder scheid want het resultaat is twee boeiende series Werken van Barmhartigheid. Ze zijn fraai te combineren en leveren een tastbaar bewijs hoe verras send anders kunstenaars hun in drukken kunnen visualiseren. Zo verbeeldt Fré 'Laaf de dorsti gen' met twee vrouwen op de rand van een vijver met hun be ren in het water. Het water lijkt hen rust en verkoeling te bren gen na gedane arbeid. Bij Ton krijgt dit liefdewerk een abstrac tere weergave met drie dansen de figuren: twee vrouwen en een man. Hun armen, weergegeven met metalen cirkels, zijn koeste rend om elkaar geslagen. Ook in dit beeldje vormt water het mid delpunt, maar de nadruk ligt hier vooral op de onderlinge ver bondenheid van de drie persona ges. „Ik probeer altijd samenwer king tot uiting te brengen in mijn werk, want als mens alleen begin je immers niet zoveel", zegt Ton. Een mooi voorbeeld daarvan geeft hij ook met zijn weergave van 'Begraaf de do den'. Waar hij de troost van het medeleven verbeeldt, kiest Fré juist voor de individuele rouw verwerking met een subtiel beeldje van een frêle vrouw een zaam op een rotsblok. De tweemaal Zeven Werken van Barmhartigheid leveren een unieke kerstpresentatie op bij De Komeet. „Kerstballen en glit ter zouden hier afbreuk aan doen", vinden Ton en Fré. Zij hebben bewust gekozen voor stijlvolle eenvoud, omdat 'de liefdewerken' op zich nadrukke lijk de kerstgedachte uitstralen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Tegenslagen in zijn privéleven weerhouden Rob Meijer er niet van onver minderd creatief te blijven. Vol gende maand verschijnt er een boek van hem, een expositie is in voorbereiding en ook maak te hij dit jaar twee cd's. Zater dag is in Middelburg zijn eer ste solo-optreden sinds lange tijd. „Ik zie het als iets dat ik móet doen", zegt de Middelburger. „Ik ben altijd creatief bezig. Dat vind ik heerlijk. Ik zoek graag de grenzen bij mezelf op en probeer die te overschrij den, zowel in mijn dagelijks le ven als in de kunst en de mu ziek. Ik wil toch kijken of ik iets kan. En als het niet lukt, dan heb ik het in elk geval ge probeerd." Zijn muziekloopbaan beslaat inmiddels meer dan vijftig jaar, want al in 1953 zong Meijer als zevenjarig jongetje in de kinderoperette Repelsteel tje, onder leiding van Piet van Egmond. In de jaren zestig maakte hij plaatjes onder de naam Robbert Steyl, maar trok al snel richting Duitsland, waar hij naam maakte in de folkmuziek. Berlijn werd de plaats waar hij steeds naar te rugkeerde en waar hij ook ja renlang woonde. Begin jaren tachtig keerde Meijer terug naar Nederland en vestigde zich in Zeeland. Hij bracht enkele singletjes uit (zo als 'Zo gaat ons leven voorbij' in 1983) en schreef nummers voor onder meer Harry Slinger en Drukwerk. Sinds 1994 vormt hij met Willy Beattie het duo Rob Willy, dat Ierse en Schotse liedjes zingt, die zijn vastgelegd op inmiddels negen cd's. Daarnaast is en blijft hij als beeldend kunstenaar actief Meijer wil nu zijn solocarrière weer oppakken en dan bij voor keur ook weer optreden in Ber lijn, de stad die hem nog steeds na aan het hart ligt. „Maar het moet niet zo hectisch worden als vroeger, want toen speelde ik elke avond. Dat was echt slo pend. Ik denk nu aan hooguit één of twee keer per week." Covers Twee cd's heeft hij dit jaar op genomen, gewoon in zijn huis kamer. Begin dit jaar ver- Rob Meijer: „Ik zoek graag de grenzen bij mezelf op en probeer die te overschrijden, zowel in mijn dagelijks leven als in de kunst en de muziek." foto Ruben Oreel scheen het Nederlandstalige Zin en onzin ('7 indrukken uit het Zeeuwse') en onlangs bracht Meijer Streets of Berlin uit. Daarop staan covers van zijn favoriete luisternummers, waaraan hij vaak zijn eigen draai heeft gegeven, zoals 'Bless the road' van Mary Black, 'God only knows' van de Beach Boys, 'Close watch' van John Cale en 'Fields of gold' van Sting. Alleen bij het laat ste nummer heeft hij enkele woordjes veranderd, zodat het nu ineens 'Streets of Berlin' heet. De muziek is gespeend van el ke opsmuk. De karakteristieke stem van Meijer, ondersteund door sober gitaarspel, draagt beide albums. „Voor mij zijn het demo's, die ik heb gemaakt in een beperkte oplage. Ik wil de er vooral mee onderzoeken wat ik nog kan in de muziek." De reacties die hij krijgt, stimu leren hem om verder te gaan en om weer alleen op het podium te staan, te beginnen zaterdag in De Drukkerij. „Daarna wil ik verder, de provincie in, het land in." Hiphop De nummers van Zin en onzin had hij 'twintig jaar in de kast' liggen. „Ik had het gevoel dat niemand er wat aan had. Tot mijn verbazing merk ik dat nu ook de jeugd erop afkomt, voor al op het nummer 'Masker op, masker af'." Twee leden van de Middelburgse hiphopgroep Het Gezelschap leveren zaterdag ook een bijdrage aan het con cert. Er staat meer van Meijer op sta pel. Er komt weer een expositie in Middelburg en volgende maand verschijnt zijn boek De Reutelaarsmet tekeningen van mensen uit 'De Reutel' of wel café Kanaalzicht, het stam café waarboven hij woont. „On der elke tekening staat een spreuk. Samen vormen ze een klein verhaaltje." Over vier weken wordt hij zestig jaar, wat hem zwaar valt. „Zeker nu er best wel veel shit in mijn bestaan is, vraag je je toch af: waar sta ik in het leven? Ben ik wel goed bezig?" Van verschillende kanten is hij de afgelopen tijd benaderd voor een overzichtstentoon stelling. Meijer piekert er niet over. „Elke tekening, elk schil derij zie je dan weer terug. Daar krijg ik de zenuwen van. Elk werk is voor mij een statement: dit is er nu aan de hand, dit wil ik neerzetten. Bij zo'n expositie komen alle herinneringen weer naar bo ven. Er zit veel vreugde, maar ook een hoop ellende aan vast. Zo lang ik leef, komt er dus geen overzichtstentoonstel ling." Rob Meijer, zaterdag 17 decem ber in De Drukkerij in Middel burg. Aanvang: 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17