Nieuwe kansen door ontpoldering PZC 15 Onderzoek naar hotels in Zeeland Ingrepen kunnen leiden tot veilig en dynamisch landschap Communicatie provincie bij rampen moet beter Protest stroomslurpers tegen hoge energieprijzen Duitse arts is te snel voor Nederlandse titel Bestelbus onder vrachtwagen Middelburg als enige tegen veiligheidsregio Geen verandering in plannen voor N61 woensdag 14 december 2005 U irffrev Kunerink GOES - Horwath Consulting „it Hilversum gaat onderzoe ken of in Zeeland meer (luxe) hotels moeten en kunnen ko men- Het bureau doet dat in op dracht van het dagelijks provin ciebestuur. Zeeland heeft in verhouding met de rest van Ne derland een gering aantal ho tels. Bovendien zijn de hotelka mers in Zeeland minder vaak bezet dan elders in het land. Dat verklaart volgens het dage lijks provinciebestuur ook het geringe aanbod van 4- en 5-sterren hotels. Maar het aan tal korte vakanties stijgt, met name buiten het hoogseizoen. Mensen willen ook steeds meer comfort en het bedrijfsleven wil vaker meerdaagse cursus sen organiseren op een rustige en kleinschalige locatie. Volgens het dagelijks provincie bestuur ligt het voor de hand om vooral grotere hotels te bou wen (tachtig tot honderd ka mers). De provincie wil weten of er een markt voor is, zeker ook omdat niet op elke plek in Zee land zo'n hotel mag worden neergezet. De Kamer van Koop handel en het Bureau Toerisme hebben al eerder informatie over het huidige hotelaanbod in Zeeland in kaart gebracht. Die informatie wordt aan het onderzoeksbureau gegeven. Het bureau moet een analyse maken van de hotelmarkt in Zeeland, mogelijke locaties voor hotels in kaart brengen en ketens en investeerders benade ren. De provincie wil aan de hand van de uitkomsten van het rap port bepalen of Zeeland bereid is en de mogelijkheden heeft om meer hotels aan te trekken. frnr Ben Jansen GOES - Ontpoldering kan lei den lol een veilig en dynamisch landschap met nieuwe mogelijk heden voor recreatie, waterbe de en natuur. Ondergelopen laaggelegen polders zijn te be nutten met het oog op de stijgen de zeespiegel en als tijdelijk op- daggebied in perioden met over vloedige neerslag. De lage pol ders slibben weer aan en wor den dan in betrekkelijk korte tijd weer hoger. Dit beeld schetst het Ruimtelijk planbureau in het gisteren ver schenen 'Waar de landbouw ver bal dvujnl Daann wordt vastge- tt} sield dat de aanblik van het Ne il derlandse platteland de komen detientallen jaren flink zal ver anderen. Op steeds meer plaat- sen verdwijnt de landbouw als overwegende factor en daarmee als bepaler van het landschap. Nieuwe landeigenaren zullen heteen ander aanzien geven. De mate waarin deze verande ringen zich voordoen zijn vol gens het Ruimtelijk Planbureau sterk afhankelijk van de aard van het landschap. In het zeekleigebied blijft de land bouw de boventoon voeren en blijft het landschap goeddeels wat het nu is. Het veenland- schap zal daarentegen op ter mijn mogelijk geheel verdwij- Nieuwe bossen De onderzoekers van het Ruim telijk Planbureau voorzien een sterke ruimtedruk op de kust strook achter de duinen. In het door Ernst Jan Rozendaal direct aan die duinen grenzende zeekleilandschap worden recrea tieterreinen en huizen gebouwd in het groen. Dat gebeurt nu al op kleine schaal op Schou- wen-Duiveland en langs de kust van Zeeuws-Vlaanderen. Een planmatiger aanpak verdient de voorkeur door de duinrand ruim telijk te koppelen aan het achter land, zoals op Walcheren, waar de dicht bij de kust gelegen dor pen op de kleigrond in de jaren zeventig en tachtig door middel van nieuwe bossen zijn verbon den met de kuststrook. De te verwachten veranderin gen leveren volgens het Planbu reau geen bedreiging op voor het landschap. Nieuwe grondbe zitters en nieuw grondgebruik zullen wel tot veranderingen lei den. Het grondgebruik zal afwis selender worden, waardoor de inrichting van het landschap meer van onderop tot stand zal komen en ruimte biedt aan een gevarieerder palet van onderne mingen: van schaalvergrotende boer tot hobbyboer, van cam pinghouder tot transportonder nemer. Zo kunnen nieuwe vor men van grondgebruik - bijvoor beeld boerenhoeves en andere nieuwe vormen van wonen, land schapsparken met een recreatie ve functie, groene rivieren en an dere vormen van water berging - juist kwaliteit aan het land schap toevoegen. Om recht te doen aan de veran deringen in het grondgebruik zou het beleid minder vanuit het landbouwgebruik moeten re deneren, meent het Planbureau. Zo moet verouderde regelgeving gericht op zuiver agrarisch ge bruik van grond en gebouwen aangepast worden. Bijvoorbeeld de regels voor stankoverlast of voor (neven)activiteiten. De be staande voorschriften belemme ren initiatieven van nieuwe, niet-agrarische, ondernemers in het landelijk gebied. DEN HAAG - Als zich rampen voordoen moet de communica tie vanuit de provincie naar de burgers beter verlopen dan tij dens de nucleaire oefening die in mei werd gehouden rond de kerncentrale in Borssele. De voorlichters worden daarvoor in middels getraind. Dat schrijft het dagelijks provin ciebestuur in een brief aan de ministeries van Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu IVrom). In de brief wordt de evaluatie die het Rijk heeft gemaakt van de rampenoefening 'veel te roos kleurig' genoemd In Zeeland ontbreekt het de voorlichters aan opleiding en training, aldus het provinciebe stuur Daarnaast bestaat geen duidelij ke communicatiestrategie in de achting van de bevolking. Dat geldt niet alleen bij de kemonge- vallenbestnjdmg. maar bij de rampenbestrijding in het alge- jns de provincie moet bij "k communicatie over rampen worden bedacht dat burgers tn staat zijn zelf afwegin gen te maken. Er moet worden ptgegaan van de zelfredzaam- 'eid van de bevolking. Daarom het zaak de mensen in een ^Toegtijdig stadium goed te in formeren. Werknemers van energie-intensieve bedrijven, waaronder Pechiney in Vlissingen, lieten gisteren in Den Haag duidelijk weten wat volgens hen de gevaren zijn van hoge stroomprijzen. foto Olaf Kraak/ANP door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Gebroederlijk staan ze naast elkaar op het Plein in Den Haag. Bart Jonkers van De Unie. Frans Theu- nissen van het CNV en Chris Lacheter van FNV Bondgenoten, alledrie lid van de ondernemingsraad van Alcan/Pechiney in Vlissingen. Ze protes teren tegen de hoge energieprijzen. Vanuit Delfzijl, IJmuiden, Budel en Vlis singen zijn werknemers van energie-in tensieve bedrijven - de grootverbrui kers van stroom - gisteren naar Den Haag gekomen om een petitie aan te bie den aan leden van de Tweede Kamer. Aan de demonstratie doen ongeveer ze venhonderd mensen mee, waarvan hon derd uit Vlissingen. Ook de directies van de bedrijven steunen het protest. Op de meegebrachte spandoeken valt te lezen waar het om gaat. 'Alarmfase rood dure energie onze dood'. 'Eerlijke concurrentie is ons streven alleen zo kunnen we overleven'. Regeringen in de omringende landen on dersteunen hun energieslurpende bedrij ven, waardoor ze tot vijftig procent min der voor hun stroom betalen dan bij voorbeeld aluminiumsmelter Alcan/ Pe chiney. Dat is niet vol te houden, zegt Theunissen. „De situatie is bij ons nog niet zo nijpend als in het noorden maar als er niets verandert, gaat dit banen kosten." Dat beseffen ook de Kamerleden van CDA, PvdA, WD, D66, GroenLinks en SP. Ze presenteren zich net zo eensge zind als vakbonden en directies. Gebeten hond Minister Brinkhorst (D66, Economische Zaken) is de gebeten hond. Hij doet niets, vinden de vakbonden. „We heb ben hem al drie keer naar de Kamer ge roepen", zegt CDA-Kamerlid Hessels. „Als het nodig is doen we het nog een vierde en een vijfde keer." Volgens Pv- dA-leider Bos werkt Brinkhorst wel aan een oplossing voor de lange ter mijn, maar zijn op korte termijn ook maatregelen nodig. „Jullie probleem is de mazzel van minister Zalm. Door de hoge energieprijzen loopt zijn schatkist vol. Er is genoeg geld om de bedrijven te helpen. Als jullie druk op de ketel houden, gebeurt dat ook." De Zeeuwse arbeiders reageren voor zichtig. „Als de Kamer Brinkhorst op het matje roept, ben ik heel benieuwd naar zijn antwoord", zegt Theunissen. Lacheter is pessimistischer. „Voorlopig zijn het alleen mooie woorden." door Jan van Ommen DEN HAAG - Een uit Duitsland afkomstige anesthesist die in het Goese Oosterscheldezieken- huis werkt heeft geen recht op een Nederlandse doctorstitel, zo heeft het ministerie van Onder wijs bepaald. Anesthesist M. Us- lu, die in Kloetinge woont, stond gisteren voor de Raad van State in een poging alsnog een Nederlandse doctorstitel te krij gen. Weliswaar mag Uslu, die aan de Keulse universiteit is gepromo veerd op biomechanica, zijn Duitse doctorstitel gebruiken. Maar dat leidt in de praktijk tot problemen en nadelen in het af geschermde Nederlandse genees- kundewereldje. Zo wil Uslu ook studenten kunnen opleiden. Dat kan alleen als hij een Nederland se doctorstitel krijgt. En die krijgt hij alleen als de Informa tie Beheer Groep (IBG) van de minister van Onderwijs zijn Duitse promotie als gelijkwaar dig aan een Nederlandse promo tie accepteert. Gisteren tijdens de rechtszaak vielen de staatsra den van de Raad van State bijna van verbazing van hun stoel. De IBG had Uslu's verzoek om een Nederlandse doctorstitel alleen afgewezen omdat hij 'te snel' was gepromoveerd. Uslu was on middellijk na aanvang van zijn studie geneeskunde in Keulen begonnen met promotieonder zoek bij een zeer gerenommeer de professor. Niet alleen rondde hij de geneeskundestudie in vijf jaar af, maar ook zijn promotie onderzoek. Zijn promotieonder zoek werd bovendien door de 'Deutscher Forschungsverein' ondersteund. De staatsraden stelden vast dat het dus niet aan een gebrek aan kwaliteit van Us lu kon liggen dat hij geen Neder landse doctorstitel heeft gekre gen. De woordvoerder van de IBG be aamde dat. „De regeling kijkt vooral naar de duur van de bui tenlandse promotieonderzoe ken. We gaan niet kijken of een onderzoek goed of slecht is, al leen of hij overeenkomt met de Nederlandse promotieprocedu re. En in de geneeskunde duurt dat na een studie van vier jaar vaak nog eens drie a vier jaar", zei de woordvoerder. Uslu tekende aan dat er veel meer buitenlandse doctoren in de geneeskunde zijn die geen ti tel kunnen krijgen en onder cu ratele staan, ook al doen ze in niets onder voor hun Nederland se collega's. Uitspraak volgt over enkele we ken GOES - Bij een ongeval op de Deltaweg in Goes is gistermiddag rond half twee een vijftigjarige man uit de gemeente Borsele gewondgeraakt. Hij kwam vanaf de oprit bij Hotel Goes in een bestel bus de Deltaweg opgereden en zag over hel hoofd dat op de afslag naar de A58 richting Middelburg een vrachtwagen met pech stond. De man probeer de deze nog te ontwijken, maar ramde met zijn busje de linkerachterkant van de vrachtwagen. Daarna tolde zijn voertuig om zijn as om alsnog onder de vr chtauto terecht te komen. De brand- Van Gelder waarnemer in Yenin MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder is 15 december als waarnemer aanwezig in Yenin (Noord-Palestina) tijdens de lokale verkiezingen Hij doet dat namens de Raad van Europa en de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa). Van Gelder maakt deel uit van een Europese delegatie bestaande uit Fransen, Italianen, Spanjaarden en Nederlanders die toe zien op het verloop van de verkiezingen. De commissaris was eerder dit jaar in Bethlehem als waarnemer aanwezig bij een eerste ronde van de gemeenteraadsverkiezingen. Naar aanleiding van deze missie zijn aanbevelingen ge daan voor een betere organisatie van de verkiezingen van 15 december. Tijdens dit nieuwe bezoek wordt tevens be keken hoe de aanbevelingen zijn opgepakt. Deklaag stortplaatsen vervuild MIDDELBURG - Uit onderzoek naar 371 oude stortplaat sen in de provincie blijkt dat op 36 plekken de afdeklaag verontreinigd is. Bovendien is op enkele stortplaatsen de afdeklaag te dun, waardoor het risico dat de verontreini ging aan de oppervlakte komt, nog groter is. Het dage lijks provinciebestuur vindt dat er aan de ongezonde si tuatie iets moet gebeuren en wel door extra grond op de betreffende vuilnisbelten te storten. Hiervoor wordt met name grond gebruikt die vrijkomt bij natuurontwikke ling. Dat gebeurt uiteraard in overleg met de huidige eige naren van de terreinen. De provincie trekt er komend jaar een half miljoen euro voor uit. Dringend HBO-V stages gezocht MIDDELBURG - De provincie heeft 20.700 euro beschik baar gesteld om 60 leerlingen van de opleiding HBO-V van de Hogeschool Zeeland aan een stageplaats te helpen. Door de grote instroom van studenten dreigt een tekort aan stageplaatsen te ontstaan. De stichting Fluenz, gerela teerd aan de stichting Viazorg, heeft als doel te zorgen voor een goede samenwerking tussen onderwijsinstellin gen en de zorginstellingen, zodat de zorgsector nu en in de toekomst over voldoende stageplaatsen kan beschik ken. Deze stichting heeft voor het schooljaar 2005/2006 het aantal niveau 5 stageplaatsen terugebracht van 70 naar 20. Voor niveau 4 is tot mei 2006 nog behoefte aan 40 sta geplaatsen. Fluenz ziet verschillende oplossingen, zoals stageplaatsen in de zomervakantieperiode, stageplaatsen in de regio waar de student vandaan komt en stagevoor zieningen in de opleidingen. De provincie Zeeland heeft het geld beschikbaar gesteld om Fluenz te helpen voldoen de stageplaatsen te vinden. Forse boete voor wraakactie MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gisteren een 35-jarige man uit Oudenaarde (B) veroor deeld tot een boete van 1500 euro, waarvan 500 euro voor waardelijk. De verdachte had op 9 oktober in Sas van Gent een gsm uit de handen van zijn ex-vriendin getrok ken, een ketting van haar hals getrokken, een kopstoot uitgedeeld en haar bedreigd met de dood. Het zou gaan om een geldkwestie: de man had zijn toenmalige vriendin 14.000 euro geleend. Toen de relatie werd verbroken, wei gerde zij het geld terug te geven, omdat zij het naar eigen zeggen niet had geleend, maar gekregen. door Emile Calon MIDDELBURG - De vorming van de Zeeuwse Veiligheidsre gio wordt te voortvarend aange pakt, vindt het dagelijks ge meentebestuur van Middelburg. Het keert zich als eerste, en tot nu toe ook enige college, tegen de samenvoeging van de Zeeuw se hulpdiensten. Voorzitter J.F. Mulder van de Regionale Brandweer Zeeland is verbaasd. Hij wist dat er in Middelburg enige weerstand was tegen de vorming van de vei ligheidsregio maar had niet ver wacht dat die zo groot zou zijn. Hij vindt dat geprobeerd moet worden het Middelburgse colle ge te overtuigen. „Want we moe ten samen verder", zegt hij en legt daarbij de nadruk op 'sa men'. Het Middelburgse college vindt, zo blijkt uit een brief aan het be stuur van de regionale brand weer, dat voorlopig alleen die re gionale brandweer en de genees kundige hulp bij ongevallen en rampen (GHOR) geclusterd moe ten worden. De stadsgewestelij ke brandweer moet op dit mo ment zeker niet bij dat proces worden betrokken, zegt burge meester J. Schouwenaar in een toelichting. Hij vindt dat er nog te veel onduidelijkheden han gen rondom de vorming van de veiligheidsregio. Hij noemt met name de financiering - 'die is heel vaag'- en de positie van de vrijwilligers van de brandweer Volgens hem is niet duidelijk op welke manier die straks hun werk kunnen doen. Schouwenaar wijst er ook op dat Zeeland voor de troepen uit loopt met de plannen voor de veiligheidsregio. De opzet waar voor in Zeeland is gekozen is vol gens hem veel breder dan de wet telijke regels voorschrijven. Het Middelburgse college vindt dat niet juist en stelt dat de cluste ring volgens de wettelijke fasen moet plaatsvinden. Als de plan nen niet worden bijgesteld, zal het Middelburgse college de ge meenteraad adviseren om tegen de vorming van de veiligheidsre gio te stemmen, zo blijkt uit de brief. weer moest er aan te pas komen om het slachtof fer uit zijn wagen te bevrijden. De man werd met lichte verwondingen naar het ziekenhuis in Goes gebracht: hij mocht na behandeling weer naar huis. Ook de traumahelikopter was opgeroepen, maar die bleek niet nodig. De weg is ongeveer twee uur afgesloten geweest, waardoor een chaoti sche situatie ontstond op de grote kruising aan de Deltaweg. Verkeer dat vanaf die plek richting Walcheren moest, werd omgeleid en kon bij Hein- ksnszand de snelweg op. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) ziet geen reden de plannen voor de verdubbeling van de N61 tus sen Hoek en Biervliet te wijzi gen. Ze antwoordt dat op vra gen van het Kamerlid Slob (ChristenUnie). Die twijfelt of het nog wel nodig is daar twee keer twee rijstroken aan te leg gen. Het plan om de N61 aan te pas sen werd gemaakt op basis van de verwachte verkeersgroei na opening van de Westerschelde- tunnel. Aangezien vorig jaar minder verkeer door de tunnel is gegaan dan verwacht, vraagt Slob zich af of de N61 nog wel zo ingrijpend moet worden aan gepakt. Volgens Peijs is in 2004 welis waar minder verkeer door de tunnel gegaan, maar was de N61 toch drukker dan van tevo ren was ingeschat. Ze vindt het niet nodig de prognose voor 2020, het peiljaar voor de N61r bij te stellen. Slob wil ook weten of ter hoogte van de Braakman parallelwegen nodig zijn. Peijs meent van wel. De snelheidsverschillen tussen personenauto's en landbouw voertuigen zijn te groot. Parallel wegen zullen de verkeersveilig heid verhogen Ook is het noodzakelijk twee af zonderlijke rijbanen te creëren, aldus de minister, om frontale aanrijdingen te voorkomen. Die ingreep staat los van de groei van het verkeer. Peijs benadrukt nog eens dat de uitbreiding van de N61 aan de noordzijde moet plaatsvinden, zodat minder natuur verloren gaat. Daarvoor moet wel com pensatie worden geboden aan camping De Braakman, die (ge deeltelijk) moet worden ver plaatst. De eigenaar van de cam ping kan worden gecompen seerd in geld of grond, stelt Peijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15