Ondernemers roepen op tot actie Persleiding Mortiere aangepakt SF PZC PZC Oorlogsmuseum komt eraan PZC feest 1 Gemeente Middelburg moet meer investeren in het centrum 13 mm m woensdag 14 december 2005 oor^adiaBefJcelder LdELBURO - Het gemeente- gjuur van Middelburg inves- •n onvoldoende in de binnen- En dat is wel nodig om Iddelburg aantrekkelijk te wden. a stelt de Vereniging Onderne em Middelburg (VOM) in een Eiêdsplan dat aan de gemeen- drordt gestuurd. „Middelburg 'cewoon een leuke winkel- ad". z t VOM-voorzitter H. Advertentie ZEEÜWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 19 00 uur KUNST ANTIEK Morgen eveneens veiling om 13-30 en 19-00 uur Herengracht 74, 4331 PX, Meiburg, Tel. 0118 - 650 680 .zeèuwsveilinghuis. n 1 Bezorgklachten: 08004)231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 «30 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie .-Stationspark 28 Postbus 31 "wsoaagoes ►jTel: (0113)315500 Fax (0113)315669 I; E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET ;:www.p- -• E-mail: web@pzc.nl Boers. „Daar moeten we zuinig op zijn. Wij hebben de indruk dat de gemeente het sinds de her inrichting van de binnenstad een beetje op zijn beloop laat." Ondernemers hebben ervoor ge zorgd dat Middelburg in de top drie staat van de steden met het meest gevarieerde winkelaan bod van Nederland, vindt Boers. „En dan loop je het risico dat de gemeente denkt: die onderne mers doen het zo goed, die heb ben ons niet nodig." En dat hebben ze wel. zegt Kerstmiddag in )e Regenboog I0ST-SOUBURG - Zaterdag [ordtin wijkcentrum De Regen- I oog in Oost-Souburg een kerst- Biddag gehouden voor kinderen 21 >5 tot 10 jaar. Ie kinderen worden om 14.00 urdoor de kerstman én het mu- jekkorps Juliana bij het Amfi- teaterop het schoolplein opge dicht, Na een rondje door de ijk krijgen de kinderen in De egenboog warme chocolade- iel en hapjes. Daar wordt on- meer een kerstbingo ge- - jpeeld. "e kerstbijeenkomst duurt tot I.ÜOuur. Oudere zijn van harte ■elkom. De kosten zijn een euro er persoon. De organisatie is in anden van Palladium en wijk- mité Schoonenburg-Oost Boers. „Waar we het meeste moeite mee hebben is de ontwik keling van de winkels in de Mor- tiere en met het niet tijdig reali seren van een schouwburg. Er is een aantal kansen aan onze neus voorbij gegaan. De Kloven iersdoelen staan bijvoorbeeld al jaren leeg. We hebben de indruk dat het college gewoon de rit uit zit." De ondernemers vinden dat de gemeente het aantal win kels buiten de binnenstad niet mag uitbreiden. Alleen in het centrum zou het aantal winkels nog mogen groeien. De VOM vindt bovendien dat de gemeen te het Walplein, het Zusterplein en het Plein 1940 moet aanpak ken. Op dat laatste plein zou een permanente markt moeten komen, vinden de ondernemers. „Vooral voor allochtone onder nemers die nu kleine winkeltjes hebben, zou dat een kans zijn. Ik ben ervan overtuigd dat het ook voor het publiek aantrekke lijk kan zijn. „Eigenbelang speelt natuurlijk ook mee. Zo'n markt zou ook de doorloop van het winkelgebied Lange Delft/Nieuwe Burg naar de Langeviele bevorderen. Als je in Zuid-Europa komt. in Spanje of Frankrijk, zie je dat soort markten overal. Dat moet hier toch ook kunnen?" De on dernemers vragen het college snel op te treden tegen het par keren van fietsen in de winkel straten. „Dat roepen we nu al drie jaar. Er hadden al veel eer der maatregelen genomen moe ten worden." Winkeliers vinden dat de fietsen van klanten in de weg staan. Ze pleiten voor betere fietspar- keermogelijkheden aan de rand van het winkelgebied. Zelf zijn de ondernemers bezig met nieu we verlichting voor de binnen stad. Kunstenaar P. Dieleman is een ontwerp aan het maken, zegt Boers. Hij wil nog met zeg gen hoe de verlichting eruit komt te zien. Het is in ieder ge val geen straatverlichting en ook geen variant op de verlich ting die nu over de straat heen hangt. itraf voor Bruse Irankrijder DÜDELBURG - De Middel- politierechter A. Jans- ins-van Kampen heeft gisteren tn42-jarige inwoner van Brui- 'nisse voor dronken rijden ver- ardeeld tot dertig uur werk straf en een jaar voorwaardelij- irijontzegging. i de strafmaat werd ook het Soorrijden na een ongeval mee- imen. Een getuige zag de 'rehte 12 oktober dit jaar in achteruit tegen een ge teerde auto rijden, waarna (bestuurder doorreed. De poli- werd daarop ingeschakeld, ïaama de Bruënaar kon wor- cai aangehouden. Uit de blaas- nkwam een score van 660 mi- cogram: precies drie keer de paximum toegestane hoeveel heid alcohol. Kees Traas, met een afbeelding van Vlissingen, brengt zijn unieke oorlogsverzameling onder in een echt museum, door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De zolder van zijn schuur in Nieuwdorp staat bom- en bomvol. Het is duidelijk dat hier iets moet gebeuren. En dat gaat ook gebeu ren. Kees Traas gaat zijn - met recht - unieke oorlogscollectie in een echt mu seum onderbrengen. Aan huis. Zoals hij gewend is. Verzamelaars zijn over het algemeen in dividualisten. Traas zegt het zelf, maar hij is dat stadium voorbij. „Wil ik mijn verzameling voor het nageslacht onge schonden kunnen bewaren, dan zal ik er iets mee moeten doen." Alweer drie jaar geleden is een stichting opgericht met slechts één doel voor ogen: Traas' collectie in een mooi, goed toegankelijk onderkomen onderbrengen. Een plan voor de nieuwbouw is ge maakt, met een overzichtelijke exposi tieruimte op de begane grond van Traas' schuur. Het bestemmingsplan is aangepast. Het nu al bestaande mu seum heeft een erkenningsnummer ge kregen, wat het officieel maakt. Alleen ontbreekt het nog aan één ding, voldoen de geld. Het project Vitaal Platteland heeft in principe 100.000 euro toegezegd en de gemeente Borsele 25.000 euro. Nog zo'n 225.000 euro is nodig. Traas richt zijn hoop op allerlei fondsen en zeker ook het bedrijfsleven in het Sloegebied, op steenworp afstand van Nieuwdorp. Om de deuren daar te openen, is een comité van aanbeveling in het leven geroepen, met CDA-netwerker Huib Eversdijk, Middelburgs raadslid en kolonel buiten dienst Kees Veldkamp, PZC-hoofdre- dacteur Andreas Oosthoek en Frank van den Heuvel, directiesecretaris van Delta NV. Traas beseft dat fondsen en bedrijven vaak aanvragen voor financiële bijdra gen krijgen. Gastvrij doet hij een uitno diging: „Kom eens kijken wat wij van plan zijn. Wat wij allemaal in huis heb ben." Van het begin tot het einde van de Tweede Wereldoorlog heeft Traas spul len verzameld, heel bijzondere, zoals een nachttekening van Vlissingen, spe ciaal gemaakt voor de landingstroepen in 1944, een Franse wandelstok, gevon den aan de Sloedam in mei 1940, én uni formen van allerlei snit, ook Duitse. In Nieuwdorp is Traas aan huis met zijn verzameling begonnen, aan Cou- dorp 41, en daar blijft die ook. Nieuw dorp is naar zijn idee een beste plek voor een oorlogsmuseum. Schotse troe pen zijn vandaar in de nacht van 2 op 3 november 1944 het Sloe overgestoken naar het nog bezette Walcheren. De slag om de Sloedam speelde zich er vlak bij af. „En", zegt Traas, „het mag wel foto Dirk-Jan Gjeltema zo zijn dat aan de kust meer toeristen zijn. Maar als je ergens op vakantie bent en je wilt eens wat anders doen, dan maakt een ritje van twintig kilome ter ook niet veel uit. Trouwens, ik merk dat zeker onder jongeren de belangstel ling voor de oorlog toeneemt. Het is voor hen geschiedenis, een interessant stuk geschiedenis." Volgend jaar, na de zomervakantie, hoopt Traas met de bouw van het echte oorlogsmuseum te kunnen beginnen Mei 2007 is de opening gepland. Infatua te heet het museum nu, dat blijft zo; In fatuate naar de codenaam voor de lan dingsoperatie op Walcheren. Letterlijk vertaald betekent dat: Verdwazen. Dat moesten de Duitsers zijn, verdwaasd. Traas: „Oorlog is eigenlijk dwaasheid en daarom moet je de herinnering eraan levend houden." Oorlogsmuseum Infatuate, Coudorp 41, Nieuwdorp,(nu nog) elke eerste zater dag van de maand geopend en op af spraak, 0113-613365. door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Een 105 meter lange buis met een diameter van een mëter ligt klaar om het ka potte deel van de persleiding on der het viaduct van de Bos- schaartsweg te vervangen. Met deze maatregel zouden de pro blemen met het riool in de Mor- tiere in Middelburg opgelost moeten zijn. Het karwei liep gisteren rond het middaguur volgens schema. Grondwerkers hebben de pers leiding blootgelegd nadat die was doorgespoeld met polderwa ter. Daai'na kon de oude leiding worden doorgezaagd en leegge pompt. Het kapotte deel kon worden vervangen. Voorkomen Vandaag rijden nog twaalf tank wagens tussen de Elektraweg in Middelburg en de rioolwaterzui veringsinstallatie bij Ritthem heen en weer om rioolwater af te voeren. Dat is om te voorko men dat het riool, waar ook he melwater in wordt opgevangen, bij regen over stort. „Alles bij elkaar best een lastige klus", zei C. Bertijn, projectlei der bij waterschap Zeeuwse Ei landen. In september ontstond ter hoog te van het viaduct aan de Bos- schaartsweg tweemaal een lek in de rioolpersleiding die van Middelburg naar de rioolwater zuiveringsinstallatie in Ritthem loopt. Slappe prut „Er ligt een glasvezelversterkte kunststof buis van de Elektra weg tot Souburg. Die is resis tent tegen rioolwater, maar stijf en onbuigzaam", lichtte de pro jectleider toe. „Het nieuwe deel persleiding is gemaakt van polyethyleen. PE voor kenners. En dat is een flexi beler materiaal." Onder het viaduct van de Bos- schaartsweg ligt een stalen man telbuis waar de persleiding door heen loopt. Precies op de plek waar de leiding de mantelbuis uitkomt, is een lek ontstaan. „Dat komt doordat daar de on dergrond niet stabiel is. Het is slappe prut. We hadden wel een zandbed onder de buis gelegd, maar dat veroorzaakte een zwa re belasting op de bodem waar de buis op rustte. We willen dat compenseren door de put te Een deel van de rioolpersleiding in de Mortiere wordt vervangen. dichten met ketelzand, een soort as-achtig materiaal", vertelt Bertijn. Met kranen wordt het nieuwe deel van de buis in zijn geheel in de mantelbuis onder het viaduct door geschoven en met brede stalen ringen aan de glasvezelversterkte buis gemon- Middelburger botst tegen boom RITTHEM - Op de Welzingeweg in Ritthem reed maan dagavond een dertigjarige Middelburger met zijn autc frontaal tegen een boom. De man zei tegen de politie dal hij uitweek voor een konijn of een haas waardoor de autc met zijn wielen in de linkerberm terechtkwam. Door hel tegensturen botste hij aan de andere kant van de weg te gen een boom. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Boete voor vandalen uit Vlissingen MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren twee inwoners van Vlis singen voor een vernieling veroordeeld tot ieder honderd euro boete. Het duo had 12 oktober tijdens een feestje in Vlissinger stevig gedronken waarna ze op de Hellingbaan een mo biel toilet over een muur heen tilden en omvergooiden. Sa men met hen liep een vriendin, die de hond uitliet. Een buurtbewoner was geschrokken van het lawaai, zag de mannen en belde de politie die ter plaatse de Vlissingers inrekende. De verdachten kwamen gisteren niet opdagen Raadsman C. de Wit repte over een baldadige actie van zijn 22-jarige cliënt. Zijn 23-jarige metgezel had ver klaard dat hij zijn vriend wilde tegenhouden bij het om vergooien van het toilet, maar die stelling werd tegenge sproken door de vriendin. De politierechter strafte de vandalen onder het motto 'sa men uit, samen thuis'. CDA-Kamerlid wekt woede VVD TERNEUZEN - De Terneuzense VVD-fractievoorzittei W. Broekhuysen vindt de uitspraken van CDA-Kamerlid M. Koomen tijdens een symposium over schuldhulpverle ning 'uiterst dom en onverstandig'. Het zelf uit Terneuzen afkomstige Kamerlid suggereerde tijdens het symposium in Vlissingen dat Terneuzen lievei geld stopt in de bouw van een nieuw zwembad, 'terwijl het oude nog voldeed', dan in schuldhulpverlening. „Hel oude nog voldeed?", zegt Broekhuysen in schriftelijke vra gen aan B en W. „Zoals een ieder woonachtig in de gemeente weet, is dit voorbeeld feitelijk volstrekt onjuist." Hij vraagt de burge meester het Kamerlid te laten weten hoe de situatie in Ter neuzen precies in elkaar zit. „Wij zien deze uitspraken van het CDA-Kamerlid niet al leen als een schoffering naar haar eigen partijgenoten ir Terneuzen, maar ook aan alle anderen, waaronder de WD-fractie, die een sociaal beleid in de gemeente Terneu zen nastreven." Schouwen vervroegt uitkering ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland ver vroegt de betaaldatum van de uitkeringen Wet Werk en Bijstand, IOAW en IOAZ. Dit in reactie op de cliëntenraad die al meerdere malen een verzoek tot vervroeging heeft ingediend. Door uit te betalen in de maand waarop de uitkering betrekking heeft, zijn cliënten in staat hun vaste lasten tijdig te vol doen. Voorheen gingen er dagen overheen voor de gemeente hel geld verder stortte. De nieuwe aanpak kost de gemeente wel wat rente, aldus wethouder G. Houtekamer. „Maai dat hebben we er graag voor over." agenda STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf vijftig jaar; GRIJPSKERKE - Dorpshuis, Kerkring 1,19.30 uur: Discussieavond met water schap over de S14 en SI 5; Imkerij Poppendamme, 13.00-17.00 uur: Standplaats mobiel informatiecentrum over de Schelde; MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 14.00 - 16.00 uur: Optreden Compagnie van Brederode ter afsluiting Jaar van OOST-SOUBURG Bibliotheek, 19.30- 21.30: Kerstworkshop bloemschikken; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos, VLISSINGEN - Passage C1000, 9,00 - 18.00 uur: Kerstmarkt; Sporthal Baskensburg. 9.00 uur: Power yoga. (Advertentie) Bezorgklachten en informatie over abonnementen uftuü -02.11 231 (gratis) het alfabet van Zeeland (Advertentie) foto Ruben Oreel teerd. Als alles goed gaat. is het karwei vanavond gereed. De per sleiding zou de komende dertig jaar mee moeten kunnen. Huys ter Schelde biedt u de mogelijkheid om geheel in stijl uw feestje te vieren. Ons sfeervolle partyrestaurant biedt ruimte aan gezelschappen van 10 tot maar liefst 700 personen! Een bedrijfsparty, een thema- feest, een jubileum, een nieuw jaarsreceptie of toch gewoon een verjaardagspartijtje, wij kunnen aan al uw wensen voldoen. Onze uitstekende keuken en service zorgen ervoor dat uw feest een evenement wordt om nooit te vergeten. Vlissingsestraat 38-40 4371 RE Koudekerke tel.(0118) 553003 fax (0118) 5531 16 e-mail huys@zeelandnet.nl r0? IW r 'm www. huysterscheide. til nieuwjaarsspecial! www.hotelarion.nl 0118 - 410 502 (Advertentie) Dansenlekker eten, vuurwerk Swingend het nieuwe jaar in! A3ion Een avondvullend programma met een heerlijk 5 gangen dinerbuffet, champagne en om 00.00 uur vuurwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13