Schaduw oorlog valt over Libanon Autolampen straks overdag aan berco Frankrijk blokkeert uitbreiding van EU Rassenrellen Sydney gaan tweede nacht in Brandweer blust groot deel inferno in Brits depot 5 Zware straffen voor bloedbad in Vukovar alles nu een stuk voordeliger LaBan Legionella zaait onrust onder Nederlanders in Spanje Europese Commissie verwacht door maatregel minder verkeersslachtoffers dinsdag 13 december 2005 door Harald Doornbos BELGRADO - De oorlogsmisda- denkamer van de rechtbank in de Servische hoofdstad Belgra do heeft gisteren veertien voor malige Joegoslavische militai ren veroordeeld tot celstraffen oplopend tot twintig jaar cel raor hun rol bij de massaslach ting van Vukovar in 1991. Na de verovering van de stad in «et noordoosten van Kroatië •verden zeker tweehonderd froaten geëxecuteerd bij het ge- nueht Ovcara. Drie meerderen i tan de gisteren veroordeelde «-militairen staan terecht voor det Joegoslavié-Tribunaal in Jen Haag Het VN-hof laat de kleine vissen' over aan rechters °P de Balkan. Het Vukovar-proces is het eer de grote proces voor de Servi sche oorlogsmisdadenkamer. ANP/AFP Advertentie lange wrststraat goes BEIROET - Gebran Tuéni zat maandenlang ondergedoken in Parijs uit angst voor de Syrische geheime dienst. „De Syriërs heb ben een dodenlijst", verklaarde Tuéni. de prominente journa list-politicus in Libanon, enkele maanden geleden. „En ik sta hoog op die lijst." Nog geen 24 uur na zijn terug keer naar de Libanese hoofd stad Beiroet, werden de auto van Tuéni en de wagens van zijn veiligheidsmensen verwoest door een bom die ontplofte in een langs de kant van de weg ge parkeerde auto. Tuéni's gepant serde wagen werd weggeblazen. Libanons burgeroorlog duurde BRUSSEL - De voormalige Joe goslavische republiek Macedo nië mag zich voorlopig geen kan didaat-lid van de Europese Unie noemen. Frankrijk houdt verdere uitbreiding tegen en wil nog zeker een jaar wachten. De Franse minister Douste-Blazy verlangt eerst een discussie over de unie, voordat er nog een land uit de Europese wachtkamer mag. Door het Franse verzet werden de ministers van Buitenlandse Zaken het gisteren in Brussel niet eens over Macedonië. De Europese Commissie had de mi nisters aanbevolen om het lancl vijftien jaar, de daarop volgen de vrede besloeg eveneens een periode van vijftien jaar. Maar het eerste jaar van de derde cy clus, die begon met de moord aanslag op ex-premier Rafik Ha riri in februari van dit jaar, staat volledig in het teken van bomaanslagen en politieke on rust, inclusief parlementsverkie zingen en de aanstelling van een regering. Sinds de moord op Hariri zijn er ruim tien schijnbaar zinloze aan slagen gepleegd in de christelij ke buitenwijken van Beiroet. Slachtoffers waren onder ande ren de vroegere leider van de communistische partij en twee journalisten. Van de persmen sen stierf er één, de ander over leefde de aanslag maar moet de felbegeerde status van kandi daat-lid te verlenen, om de fra giele democratie op de Balkan een steuntje in de rug te geven. EU-voorzitter Groot-Brittannië had die aanbeveling overgeno men, maar Frankrijk wil eerst de uitkomst afwachten van het debat over de financiering en de toekomst van de unie. Ook ande re landen, waaronder Neder land, zijn kritisch. De tijd dat een land zonder veel moeite de wel een been en een arm missen. Van de mysterieuze daders van de aanslagen - die nooit werden opgeëist - ontbreekt ieder spoor. Het enige patroon dat te ontdek ken valt is het feit dat alle aan slagen gericht zijn tegen bevol kingsgroepen of individuen die de Syrische overheersing van Li banon afwijzen. Groot criticus De nu vermoordde Tuéi was te vens een grote criticus van de rol van Syrië in Libanon. Als di recteur bij de liberale krant Al Nahar (De Dag) had hij ook een platform om zijn kritiek naar buiten te brengen. Hij toonde zich verheugd toen Syrië zijn mi litairen na de moord op Hariri uit Libanon terugtrok, na dertig status van EU-kandidaat kon krijgen is voorbij. „Je ziet dat er nu flink op de rem wordt ge trapt, door iedereen", was de in druk van minister Bot van Bui tenlandse Zaken. Frankrijk is uiterst terughou dend als het gaat over verdere uitbreiding. Sinds de toetreding van tien nieuwe landen in mei vorig jaar is Parijs in de unie macht en invloed kwijtgeraakt en de Franse regering vreest een jaar bezetting. Maar getuige zijn vlucht naar Parijs was hij te vens bang voor wraak van de Sy rische geheime dienst. De moord op Tuéni wordt in Li banon beschouwd als de belang rijkste gebeurtenis sinds de dood van Hariri. Twee regerings partijen, een christelijke en een Druzen-partij, hebben al ge dreigd uit de regering te stap pen als er geen internationaal onderzoek wordt ingesteld naar de recente terreurgolf. Maar een andere regeringspartij, de radi caal sjiitische Hezbollah, heeft laten weten dat zij juist uit de re gering zal stappen wanneer zo'n onderzoek er echt komt. De meeste sjiitische moslims in Libanon zijn pro-Syrisch, ter wijl soennitische moslims, Dru- verdere verzwakking van haar positie. Wat Nederland betreft kan Macedonië pas onderhande len als het aan gedetailleerde voorwaarden voldoet. „Wij wil len zeker weten dat Macedonië kan voldoen aan de hoge eisen die de unie stelt. De tijd waarin we met de ogen dicht zeiden dat 't allemaal wel goed is, is voor bij", zei Bot. Voordat de toetre dingsonderhandelingen begin nen, moet een kandidaat-land aantonen dat het de mensenrech ten en de rechten van minderhe den respecteert. Bot wil de vor deringen die Macedonië maakt nauwkeurig registreren, omdat de Europese Commissie nog een groot aantal tekortkomingen heeft geregistreerd. GPD zen en christenen voornamelijk anti-Syrisch zijn. De val van de recent gevormde Libanese rege ring zou tot nog meer onrust in het land kunnen leiden. In Bei- roets christelijke wijk Achra- fieh, waar de aanslag op Tuéni werd gepleegd, zijn uit protest alle winkels en scholen gesloten. Overal beieren de kerkklokken. De bevolking heeft de toegangs wegen afgezet. Gisteravond zijn de mensen massaal de straat op gegaan uit protest tegen de moord. „Syrië zit hier achter", aldus een bewoner van de wijk. „De Syrische geheime dienst pro beert onrust te zaaien zodat ze kunnen zeggen: 'zie je wel, toen Syrië Libanon nog controleerde was alles rustig en nu we weg zijn is er geweld'. Maar clie on rust scheppen ze zelf." Syrië wijst alle beschuldigingen inzake betrokkenheid bij de moord af. GPD Advertentie PURE SCROONHEID OC VERWENNERIJ *jr A f I rrlpum tier wereldmerken 'IIIHIHC door Hetty van Rooii Orka vervuildste dier in poolgebied LONDEN - Orka's zijn de vervuildste dieren in het pool gebied. In het vlees van de reusachtige zoogdieren zitten grote hoeveelheden cfk's. pesticiden en zelfs brandweren de stoffen die voor tapijten worden gebruikt. Het wijst er op dat de oceanen rond de polen niet zo schoon zijn als ze eigenlijk moeten zijn, zei wetenschapper Hans Wolkers gisteren. De giftige cfk's, waarvan het gebruik in elektronische ap paratuur en ijskasten de afgelopen jaren in landen aan de Noordzee is verboden, vergaan heel moeilijk. ANP/RTR Jeugd Australië 'te vet' voor leger SYDNEY - Australische jongeren worden te dik en gebrui ken teveel verdovende middelen om nog dienst te kunnen doen in de strijdkrachten. Dat staat in een intern rekrute ringsrapport van het Australische leger waarover het dag blad The Australian gisteren berichtte. Als de trend zich doorzet zal het aantal militairen afnemen tot 48.500 in 2010, terwijl minister Hill van Defensie dan streeft naar een strijdmacht van 55.000 militairen. Een ongezonde levenstijl gecombineerd met een steeds ouder wordende bevolking en concurrentie van de pri- vé-sector maakt het steeds moeilijker om geschikt perso neel te vinden, aldus de krant. ANP Hacker kraakt Russia Today MOSKOU - Een computerhacker heeft de nieuwe Russi sche nieuwszender Russia Today (RT), een Russische tele visiezender die voortdurend informatieve programma's uitzendt in het Engels, gisteren uit de lucht gehaald. De 'Russische CNN' was pas zaterdag met zijn uitzendingen begonnen. Russia Today was door Moskou opgezet om tegenwicht te bieden aan wat het Kremlin ziet als oneerlijke kritiek op Rusland in de buitenlandse media. ANP/RTR/AFP Vrijgesproken van moord op zoon LONDEN - Een Britse man die heeft toegegeven zijn ern stig zieke zoontje te hebben gedood, is gisteren van moord vrijgesproken. De 37-jarige Andrew Wragg had in juli 2004 zijn 10-jarige zoon Jacob verstikt met een kus sen op het gezicht. De man kreeg wel twee jaar voorwaar delijk wegens doodslag met verzachtende omstandighe den, aldus de BBC. Het jongetje leed aan het zeldzame syndroom van Hunter en had niet lang meer te leven. Wragg had de rechtbank verteld dat hij en zijn vrouw zich in een 'onmogelijke en wanhopige' situatie bevonden. Justitie vond de daad ech ter egoïstisch, omdat de vader niet meer wist hoe hij voor de jongen moest zorgen. ANP Bomexplosie in centrum Athene ATHENE - Op het Syntagma Plein in het centrum van de Griekse hoofdstad Athene is gisterochtend vroeg een bom ontploft. Het explosief was verstopt bij het postkantoor. Volgens media gingen ramen van gebouwen en auto's in de directe omgeving aan diggelen. Twee mensen raakten lichtgewond. Vlakbij de plaats van de explosie ligt het ministerie van Economische Zaken, maar dat was gesloten. ANP/AFP door Jessica Smeenk SYDNEY - In de Australische stad Sydney zijn gisteravond op nieuw rassenrellen uitgebroken. De politie heeft zeker vijf aan houdingen verricht. Een verslag gever meldde dat er 'chaos' was uitgebroken in een winkelcen trum bij Cronulla Beach in het zuiden van de stad. Groepen mannen trokken rond in de buurt en vernielden auto's. De politie zette straten af. Am bulances en politiewagens re den af en aan. Een ooggetuige vertelde dat er zeker vijftig au to's met 'mannen met een Mid- den-Oostenachtig voorkomen' naar de wijk waren gekomen. Een aantal mannen stapte uit en begon met honkbalknuppels op auto's te meppen. Een andere ge tuige zei schoten gehoord te heb ben. Kort voor de nieuwe uitbarsting van geweld had premier Ho ward een oproep gedaan voor et nische en religieuze tolerantie. Volgens de politie zaten blanke racisten achter de rellen van een dag eerder waardoor meer dan dertig mensen gewond raakten en zestien mensen werden aange houden. De onlusten ontstonden toen duizenden blanke, jonge Austra liërs na oproepen via mobiele te lefoons en sms'jes bijeenkwa men om een strand te 'herove ren' ten zuiden van de stad. Aan het Cronulla-strand was er een week geleden een incident met twee strandwachten die werden gemolesteerd door twee Austra liërs, afkomstig uit het Mid den-Oosten. ANP/AFP/EFE (Advertentie) FordTransitConnect. Bestelauto van het jaar 2006. De trofee voor de bestelauto van het jaar gaat naar de Ford Transit Connect. Vanwege o.a. z'n kilometerprijs, functionaliteit, rijkwaliteit, veiligheid, comfort en uiterlijk Vanaf 10.795.- rijdt u de trotse Transit Connect Business Edition zo de showroom uit. Ford Bedrijfsauto's. 100% betrouwbaar. jp..npnkvan den Boom mUCELONA - Een uitbraak m legionella in de Spaanse badplaats™ Torrevieja en Ori- I tala aan de CostaBlanca heeft voor ÜTOte onrust gezorgd onder l Nederlandse overwinteraars. De afgelopen weken ztjn 22 men- sen van verschillende nationali teit besmet geraakt, In de privé- kliniek San Jaime van Torrevie ja liggen tien patiënten, onder wie één Nederlander. Het gaat om een oude man die wordt ver zorgd op de intensive care. Zijn situatie is 'ernstig maar stabiel". Onder de patiënten zijn ook En gelsen en Duitsers. De 'veteranenziekte' is vermoe delijk veroorzaakt door besmet te fonteinen in het winkelcen trum Habaneras waar veel bui tenlanders hun inkopen doen. De fonteinen zijn inmiddels bui ten werking gesteld. Er is scher pe kritiek op de Spaanse autori teiten omdat zij veel te laat heb ben ingegrepen en mensen niet op tijd hebben gewaarschuwd. Eén Nederlander die vorige week naar Nederland was ge reisd om sinterklaas te vieren, is overleden. Spanje kampt al ja ren met het legionellaprobleem. De afgelopen tien jaar raakten tweeduizend mensen besmet. Bij de laatste epidemie vorige maand m Zaragoza kwamen zes tien mensen in het ziekenhuis te recht met longontsteking. Meest al zijn het ouderen. De bacterie plant zich voort in het water van de airconditioning en in leegstaande leidingen. De Costa Blanca is het vaakst getroffen door besmetting. GPD doorijansGertsen BRl'SSEL - Als liet aan de Euro- nese Commissie ligt, dan moe- i~ len automobilisten over een s- paar jaar in de hele Europese Unie ook overdag met het licht li1 aanrijden. at e Volgens Europees Commissaris Günter Verheugen (Industrie) komt dat de verkeersveiligheid ten goede. In Italië en Scandina vië geldt de verplichting om al tijd met de verlichting aan te rij den nu al. In Nederland nog niet. Verheugen komt vermoedelijk volgend jaar al met een wets voorstel over de kwestie. Als de lidstaten er mee instemmen, dan zou de verplichting in 2008 kun nen worden ingevoerd. De Euro pese Commissie werkt ondertus sen met de auto-industrie aan nieuwe kwaliteitseisen voor kop lampen. Die moeten energiezui niger worden en minder fel dan de huidige. Het voorstel maakt deel uit van een pakket ideeën en maatrege len die moeten leiden tot scho nere en zuinigere auto's en tot een versterking van de concur rentiepositie van de Europese automobielindustrie Zo snel mogelijk Volgens Verheugen is het in het belang van de industrie om zo snel mogelijk te weten welke mi lieu- en veiligheidseisen zij kan verwachten. Alleen al in Nederland zouden 45 verkeersdoden en zeshon derd gewonden minder vallen als alle auto's overdag met de lichten aan zouden rijden. Dat staat in een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV), dat eerder dit jaar is ge presenteerd. Bij meer dan de helft van de ongelukken geeft de automobilist aan de andere weggebruiker niet of onvoldoen de te hebben gezien. De Europese automobielindus trie is goed voor een derde van de wereldproductie aan auto's en voor twee miljoen directe ba nen in de 25 EU-lidstaten. Als het gaat om het aantal geprodu ceerde auto's, is Europa veruit de grootste producent. GPD f SANTIAGO - De socialiste Mi- i: chelle Bachelet heeft zondag de Chileense presidentsverkiezin- «en gewonnen. Maar zij haalde ir. niet de meerderheid van stem- men waardoor op 15 januari een it? ureede ronde nodig is. Bachelet l moet het dan opnemen tegen van de rijkste mannen van v- het land. de rechtsliberaal Se ri bastian Pinera. Bijna 46 procent van het electo- a iaat heeft op de favoriete kandi- z date gestemd. Zoals voorspeld ia; in de opiniepeilingen werd de ijc il-jarige Bachelet gevolgd door Pinera die de steun kreeg van nó 25,4 procent. De conservatief e Joaquin Lavin werd derde met de 23,2 procent. Hij verklaarde Pinera te zullen steunen lai „Ik had liever in de eerste ronde gewonnen", zei Bachelet. „Het d had beter gekund." Bachelet, een arts en ex-minis- ter van Defensie, is kandidaat a voor de centrumlinkse coalitie - Coneertación, die sinds het ein- de van de dictatuur van Pino chet in 1990 alle presidenten reeft geleverd. ANP/AFP Martelingen in gevangenis Irak de BAGDAD - De Iraakse autoritei- ten hebben vastgesteld dat in een gevangenis in Bagdad gede- lineerden zijn gemarteld. De ver wondingen waren zo erg dat me dische hulp nodig was. es eé Het cellencomplex werd be is heerd door een speciale afdeling co van het Iraakse ministerie van Igo Binnenlandse Zaken. Dat heeft ré The Washington Post gisteren gemeld op gezag van Amerikaan se seen Iraakse functionarissen. I Zeker twaalf van de dertien ge vangenen waren slachtoffer van ernstige martelingen', waaron- de het toedienen van elektri sche schokken en het breken ran botten. Ook zijn nagels uit getrokken, aldus een anonieme hoge Iraakse functionaris. ANP Het brandstofdepot bij Hemel Hempstead staat deels nog in brand. door Robert Bloemen HEMEL HEMPSTEAD - De Britse brandweer is gisteroch tend begonnen met het bedwin gen van een enorme brand in een brandstofdepot ten noorden van Londen. Ruim de helft van de twintig tanks die zondag na een reeks explosies in brand vloog, was gistermiddag met schuim geblust. Uit vrees voor een nieuwe explo sie onderbrak de brandweer gis teravond de bluswerkzaamhe den. De brandweer onderzoekt of in een tank een extreem explo sieve brandstof zit. De brand weercommandant zei dat hij wil voorkomen dat er ook nog een menselijke tragedie plaatsvindt naast de tragedie op milieuge bied. Door de explosies vielen 42 gewonden. De eerste uren na de explosies beperkte de brandweer zich tot het nathouden van niet ontplof te opslagtanks om uitbreiding van de vuurzee te voorkomen. De brandweercommandant wachtte ook op 250.000 liter schuimconcentraat uit heel het land, voordat hij het inferno kon aanpakken. Het bluswerk vergt 32.000 liter water per minuut. Het water wordt vooral uit een nabijgele gen meer gepompt en vermengd met een stof waardoor schuim ontstaat. Er is een tijdelijke weg aangelegd om de voor het blus werk benodigde apparatuur bij het brandende depot te krijgen. Het bluswater wordt opgevan gen om vervuiling van het grond water te voorkomen, stelden de autoriteiten. Veel van de specia le apparatuur was na de terreur aanslagen van 11 september 2001 aangeschaft. Een deel van de tweeduizend geëvacueerde bewoners uit de omgeving kon gisteren terug naar huis. De omwonenden kre gen het advies binnen te blijven en ramen en deuren gesloten te houden. Leerlingen van zeven tig scholen in de naburige plaat sen Hemel Hempstead en St. Al bans kregen een vrije dag. De Britse regering gaat er van uit dat de brand in het depot in ieder geval niet is veroorzaakt foto Paul Hackett/RTR door een terreuraanslag. Op ba sis van alle beschikbare informa tie is een ongeval de waarschijn lijkste oorzaak, stelde vice-pre- mier Prescott gisteren- De enorme rookwolken die door de brand ontstonden, dreven over Engeland naar het zuidwes ten en bereikten gistermiddag het Franse Bretagne en Norman- dië. Weerkundigen verwachten dat de rook binnen 48 uur ook in Spanje is gearriveerd. Oude ren en astmapatiénten kunnen veel last krijgen van de vieze rook. ANP Socialiste wint in Chili eerste ronde van verkiezingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5