Mozart leeft in Zierikzee Bouwstop in Borselse dorpen voor industrie is ongewenst Studie naar beter benutten ruimte in havengebieden Internationaal tintje aan Ceremony of Christmas Carols Bijna een jaar lang activiteiten rond Oostenrijkse componist Terneuzenaren roepen op tot boycotten weekmarkt Werkstraffen voor drankdieven w Rioolbuizen in gracht Zierikzee door Esme Soesman ZIERIKZEE - Vooruitlo pend op de aanpak van het riool in de Mulockstraat in Zierikzee is gistermorgen begonnen met de installa tie van een uitstroomvoor ziening in de Zierikzeese gracht. Op de kruising Grachtweg met de Schuurbeque Boeyestraat en het Janne- wekken zorgde een grote kraan voor enig opont houd. Maar bovenal trok het karwei bekijks. De be tonnen blokken die op deze wijze aangevoerd werden, maken deel uit van de uit stroomvoorziening die op die hoek in de gracht wordt gerealiseerd - zegt D. van Dijk van het inge nieursbureau van de ge meente Schouwen-Duive- land. Die klus wordt ge klaard vooruitlopend op rioolwerkzaamheden die in de tweede week van vol gend jaar staan gepland. De bedoeling is het riool in de Mulockstraat in de Zierikzeese wijk Malta af te koppelen, waardoor schoon hemelwater niet langer in het riool terecht komt. Via een tweede riool buis wordt het regenwater straks naar de gracht afge voerd. Het gaat vooralsnog om de Mulockstraat, maar het project sluit aan bij het eerdere ontkoppelingspro ject dat, vanaf de Kaerse- makerstraat, in Malta is uit gevoerd. Het water uit heel dat gebied wordt straks naar de gracht afgevoerd. De verwachting is voorals nog dat het installeren van de uitstroomvoorziening voor de kerst is gepiept. In de tweede week van het nieuwe jaar start de klus in de Mulockstraat, die daar voor fasegewijs wordt open gebroken. En aansluitend opnieuw bestraat. Het tota le karwei zal, verwacht Van Dijk, voor pasen zijn afgerond. dinsdag 13 december 2005 K. Uil-Verhage is één van de organisatoren van de activiteiten rond de 250ste geboortedag van Mozart. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZIERIKZEE - Op 27 januari 2006 is het 250 jaar geleden dat Wolfgang Amadeus Mozart ge boren werd in het Oostenrijkse Salzburg. De Orgelcommissie van de Nieuwe Kerk in Zierik zee, in samenwerking met de Vrienden van de Nieuwe Kerk, grijpt deze gelegenheid aan om het hele jaar door activiteiten rond Mozart te organiseren. Het Mozartjaar wordt op 21 maart geopend in FiZi met de film Amadeus van regisseur Mi- los Forman uit 1984. Vanaf dat moment organiseert de Orgel commissie tot november vrijwel elke maand wel een of meerdere activiteiten rond Mozart. „Het was even spannend of we onze plannen wel voldoende gefinan cierd kregen", vertelt K. Uil-Verhage, lid van de organi satie. „Vorige week hebben we de knoop doorgehakt. Er is nog een gat van een paar duizend eu ro, maar we denken dat dit in de loop van het jaar door sponso ring gedicht kan worden." In de loop van 2006 worden onder meer pianosonates, een liederen- recital en een orgelconcert uitge voerd. Ook kunnen mensen zich inschrijven voor een tweedelige luistercursus die muziekdocent M. van der Veer geeft over de opera en de ontwikkeling van de symfonie. A. van Oosterom, kenner van de componist J. N. Hummel (1778-1837) houdt in september een lezing over deze tijdgenoot van Mozart. Kinderen De organisatie heeft ook aan dacht voor kinderen. Mozart trad al heel jong op en zijn eer ste composities (genoteerd door zijn vader) dateren uit 1761. De leerlingen van groep 6 en 7 van de basisscholen krijgen binnen hun project Keet in de Kerk een speciaal Mozartprogramma aan geboden. In maart laten zij on der leiding van Cathy Cotoun horen wat ze op hun instrument kunnen spelen. In mei spelen drie 'wonderkinderen', Noah Seelman, Dorian Papavoine en Marya Heij, pianostukken van Mozart. In samenwerking met de stich ting Historische Spelen Zierik zee wordt in juni een gekostu meerd concert gegeven, omlijst met wat theater. Dit gaat over de periode dat Mozart in Neder land verbleef (1765-1766). „In oktober gaan we een zangmid dag organiseren met enkele vo cale werken van Mozart", ver telt Uil. „Onder leiding van J. Schets, docent koordirectie aan de Hogeschool voor de kunsten in Gorinchem, oefenen koren en mensen met zangervaring een middag om vervolgens die wer ken te laten horen." De organisatie werkt nog aan een afsluiting van het Mozart jaar in november. Uil: „We willen enkele geestelijke wer ken van Mozart laten horen maar we moeten even afwach ten of het oratoriumkoor het programma op tijd ingestudeerd krijgt." door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De jaarlijkse Ceremony of Christmas Carols in Zierikzee krijgt dit jaar een internationaal tintje. De le zingen tussen de Engelstalige kerstliederen worden voor het eerst in negen verschillende ta len voorgelezen. „Om de wereld wijde betekenis van het kerst feest te benadrukken", legt M. van der Veer van de organisatie uit. De teksten worden voorgelezen in het Bosnisch, Italiaans, Fili- pijns, Pools, Duits, Indonesisch, Russisch, Nederlands en Fries. „Een eenmalige gebeurtenis", al dus Van der Veer. Voor het pu bliek is een Nederlandse verta ling afgedrukt in het program maboekje. Verhaal Aan deze editie van de Christ mas Carols wordt meegewerkt door bas Jos Dingemanse uit Goes. Daarom zijn speciaal een aantal carols uitgezocht voor so list en koor. Een van de liederen is The three Kings van compo nist P. Cornelius. In dit lied wordt het verhaal van de Drie Koningen verteld door de solist, terwijl het koor daar zacht een kerstlied doorheen zingt. Dingemanse treedt op met het Gereformeerde kerkkoor r voor deze gelegenheid is aat* vuld met gastzangers. Naast het kerkkoor treden tri koor Waisisi en twee koren christelijke scholengen^ schap Prins Maurits uitte harnis op. Op donderdag 22 decembe j eerste uitvoeringsdag) B middenbouwkoor te beluö ren. Een dag later (vnjdag'jfc cember) treedt het bovenbori koor op. De muziek is inhandg van een blazersgroep, jU vuld met pauken en buisj. ken en het orgel wordt I door Prosper Sevestre, Elementen Naast de traditionele elemecta (het openingslied Once David city en het slotkd waar iedereen aan meedoai'g ook een paar bijzondere de® ten aan de uitvoering tc® voegd, zoals een eigentijdse» werking van In Dulci Jubd-f een intrumentale bewerk van On Christmas night De eerste avond is dominee^ van Voorst liturg en de tweea avond wordt deze taakoverg® men door dominee Michiel q Zeeuw. Ceremony of Christmas car;! donderdag 22 december en «jjl 23 december om 20.00 uur jjl Nieuioe Kerk in Zierikzee 1 wordende markt en aande-rj gens hen - kennelijke onwil 13 de ambulante handelaren g zelf mee te werken aan verte ring. Een woordvoerder van de meente meldde dat er gewet wordt aan een nieuwe, attract* vere opstelling van kramen. Als de inspanningen weden op niets uitlopen, moeten Terneuzenaren maar naarst Hulst of een andere marktpkd gaan, vond de meerderheid de wijkraadleden. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Terneuzenaren moeten de woensdagse week markt boycotten als de ambulan te handelaren zelf niet hun best willen doen om de markt gezelli ger te maken. Die oproep was gisteravond te horen tijdens de vergadering van de wijkraad binnenstad. Een meerderheid van de aan wezige binnenstadbewoners ergert zich aan de steeds leger door Wout Bareman GENT - De Hogeschool Zeeland gaat samen met de Universiteit van Gent een onderzoekspro gramma opstellen voor een bete re benutting van de ruimte in de havengebieden. Het zou uitein delijk moeten leiden tot de op richting van een kenniscentrum, waarmee de havens hun voor deel kunnen doen. „Het heeft me bijvoorbeeld ver baasd dat er op de geografisch zo simpel aan te duiden havenas Vlissingen, Terneuzen, Gent nog niet meer aandacht is besteed aan een efficiënte indeling van de ruimte. Op dat gebied wordt er veel te veel gefocust op Rotter dam en Antwerpen. Zo van: o ja...en dan zijn er nog een paar van die havens", constateerde lector (ondergronds) ruimtege bruik H. Admiraal van de Hoge school Zeeland gistermiddag tij dens een college voor de vak groep Civiele Techniek van de Gentse Universiteit. Samen met zijn Gentse collega professor G. Allaert - sinds jaar en dag een vurig pleitbezorger van de verdere ontwikkeling van de as Vlistergent - werkt Ad miraal inmiddels aan een 'ruim teprogramma'. Want, stellen ze vast, door een betere benutting van de ruimte in de havengebie den (zowel boven- als onder gronds) komen er meer haventer reinen beschikbaar, die weer extra geld opbrengen. Als voor beeld noemde Admiraal de voor lopige plannen voor bundeling van logistieke functies op de Tweede Maasvlakte. Door de transportsystemen als het ware te stapelen wordt het ruimtebe slag aanzienlijk beperkt. Ad miraal: „Zo moet ook snel onder zoek worden begonnen naar betere vervoersmogelijkheden van met name containers. Die markt staat ook de komende ja ren nog een enorme groei te wachten, maar wat zie je nu? De containers worden bijzonder ef ficiënt aangevoerd per schip, worden op de wal afgeleverd, waar ze vervolgens moeten wachten op al die vrachtwa gens, die er zegge en schrijven één meenemen. We moeten nü studeren op alternatieven, zodat we de groei in de periode 2010-2020 kunnen opvangen. Want het is leuk om veel goede ren binnen te halen, maar ha- j pert de doorvoer, dan ben je j heel slecht bezig." Aanhaken Admiraal en Allaert vinden dat ook het havenschap Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Gent moeten aanhaken bij hun j onderzoek. De twee havenbe- heerders verklaren al jaren dat j Gent en de Zeeuwse havens wel- iswaar concurrenten zijn, maar daarnaast zóveel gezamenlijke belangen hebben (onder meer een nieuwe, grotere zeesluis, een groter kanaal en andere infra structurele voorzieningen) dat samenwerking op velerlei gebie den voor de hand ligt. Daartoe werd twee jaar geleden een pro tocol gesloten, dat nu verder wordt uitgewerkt. Het moet uit monden in een gezamenlijke strategische visie. Admiraal vreest dat daarin vooral zal wor den uitgegaan van de traditione le infrastructurele voorzienin- gen, terwijl er veel méér moge- j lijkheden zijn. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De dorpen rond het Sloegebied gaan niet op slot. De gemeente Borsele reageert zo op de Kamer van Koophandel die er onlangs voor pleitte geen nieuwbouw te plegen in Borsse- le, Nieuwdorp en 's-Heeren- hoek. De oproep van de Kamer van Koophandel, opgetekend in een reactie op een gezamenlijke toe komstvisie van de vijf Beveland- se gemeenten, leidde tot onrust bij de dorpsraad Nieuwdorp. In een overleg met de Borselse wet houder M. Vermue-Vermue is er onlangs over gesproken. Zij wist de dorpsraad gerust te stellen. De gemeente Borsele is niet van plan de Kamer van Koophandel te volgen. Nieuwbouw blijft mo- gelijk. De Kamer van Koophandel wil een rem op woningbouw in de drie Borselse dorpen, omdat dit de groei van het vlakbij gelegen haven- en industriegebied zou kunnen belemmeren. De dorps raad Nieuwdorp denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen. Het Sloegebied heeft volgens de be wonersorganisatie 'nog genoeg potentie en ruimte om de econo mische belangen van Zeeland uit te bouwen zonder de leef baarheid in de omringende dor pen te schaden'. De provincie is bovendien van plan de geluids normen op te rekken, waardoor de bedrijvigheid in Vlissingen- Oost nog kan toenemen. Wonin gen in Borssele en Nieuwdorp worden in dat kader beter geïso leerd. De dorpsraad Nieuwdorp hecht aan woningbouw, met name om het voorzieningenniveau op peil te kunnen houden. Twee tot drie woningen per jaar zou voldoen de moeten zijn om de natuurlij ke groei van de bevolking op te kunnen vangen. Aan Coudorp is nog ruimte die op korte termijn kan worden benut. Het terrein van vrachtwagenbedrijf Boot en Buteijn aan de rand van Nieuw dorp is ook in beeld, maar ligt moeilijk vanwege de sanerings- kosten. Op gehoor hoeft de Kamer van Koophandel in Borsele dus niet te rekenen. Dat geldt niet alleen voor Nieuwdorp, maar ook voor Borssele en 's-Heerenhoek. Bij I Borssele zit aan de zuidkant een plan voor zesentwintig huizen j in de pen. 's-Heerenhoek wacht een uitbreiding van de wijk De Blikken. door Jan Jaap Broekhui jsen GOES - Twee mannen (41, 51) en een vrouw uit Goes (44) zijn gisteren door de Haagse poli tierechter veroordeeld wegens de diefstal van grote hoeveel heden drank bij het Waddinx- veense distributiecentrum van drankenbottelaar en -handel Avandis. De mannen kregen ieder 240 uur werkstraf en drie maan den voorwaardelijke celstraf opgelegd en de vrouw werd veroordeeld tot 160 uur werk straf en twee maanden voor waardelijke celstraf. Vanaf begin 2003 tot aan okto ber 2004 verdwenen er een een kleine dertigduizend flessen drank. De schade voor het be drijf bedroeg bijna een kwart miljoen euro. De vrouwelijke verdachte is de echtgenote van de hoofdverdachte (50) uit Goes die in januari al werd ver oordeeld tot vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en een Pluk- ze-boete van 10.000 euro. De drie verdachten die gisteren te recht stonden, reden busjes of hielpen mee inladen. De al eer der veroordeelde Goesenaar wist een werknemer van Avan dis ertoe te bewegen mee te werken. Deze Waddinxvener zorgde ervoor dat de Goese naar en diens trawanten in het weekeinde bij de dozen drank konden. De Waddinxvener werd in september veroor deeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke celstraf. Het vonnis dat de poli tierechter gisteren velde over de drie medeplichtigen was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. LUC» VOOI Astma Het Fonds Leve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32