Zet streekproduct op de kaart 19 Soms weetje van gekkigheid niet wat te doen Een uniek strandje van drie keer niks 23 dinsdag 13 december 2005 Een dronk op de Zeeuwse wijn. foto's Dirk Jan Gjeltema De Zeeuwse streekpro ducten stevig op de kaart zetten. Dat gaat lang niet zo snel als hij graag zou willen, al komt er langzaam maar zeker meer vaart in, meldt voorzitter Pieter van Belle van de stichting Streekproducten van 't Zeeuwse Land. Volgend jaar moet er flink geoogst worden. De aandacht voor streekei gen producten neemt ge staag toe. Zowel bij de makers als bij de consumenten. Streek producten zijn in. Zij kunnen een aardige (bij)verdienste ople veren en zij zijn prima te gebrui ken als toeristische trekker. Daarover is iedereen het wel eens. Moeilijk ligt het met de presentatie ervan. Het besef dat samenwerking geboden is om de producten aan de man te bren gen is wel aanwezig - daaraan uitvoering geven blijkt niet van zelfsprekend te zijn. Voorzitter Pieter van Belle van de stichting Streekproducten van 't Zeeuwse Land is daar in middels achter. Hoe zijn de pro ducenten ervan te overtuigen dat eendracht macht maakt?. Daar heeft hij het afgelopen jaar veel tijd en energie in gesto ken. Dat het niet van een leien dakje gaat, schrijft hij mede toe aan enkele mislukte pogingen in het verleden om de Zeeuwse pro ducten krachtig te promoten. Hierdoor is bij de makers enig wantrouwen ontstaan. Beatrix Ongewild heeft koningin Bea trix een flinke duw in de goede richting gegeven. Tijdens haar bezoek aan Zeeland in juni zette de stichting op de Goese Grote Markt een grote presentatie van Zeeuwse producten op poten. De majesteit toonde zich erg en thousiast en proefde volop. Bete re reclame was er niet; het aan tal deelnemers in de stichting steeg meteen (nu zijn er 38 en de verwachting is dat er snel meer bijkomen). Van Belle beseft dat er méér no dig is dan koninklijke bijval Het probleem is dat het om vrij willigerswerk gaat. „Je zit met deelnemers die meestal op klei nere schaal bezig zijn. Die heb ben niet zo veel tijd voor organi satorische besognes." Nochtans vindt hij dat er vooruitgang is geboekt. Naast de geslaagde 'komnginne- markt' noemt Van Belle de elf streekmarkten die in Colijns- plaat gehouden zijn, op donder dagen als er ook vis gemijnd wordt. „Dat is leuk gelopen. Er komen inwoners, mensen die in de haven liggen, mensen die aan het fietsen zijn en heel veel toe risten. Het is een soort Franse boerenmarkt, zonder kramen, van graan tot fruitsappen. We gaar) er volgend jaar mee door." Wat hem betreft mogen dergelij ke markten ook elders opgezet worden, al zal de stichting dat niet allemaal zelf kunnen doen. Hoog op de lijst staat een goed distributie- en verkoopnetwerk. Van Belle: „Er zijn al best een hoop punten in Zeeland waar streekproducten te koop zijn. We willen dat graag uitbreiden, waarbij we denken aan cam pings en andere recreatievoor zieningen, verzorgingshuizen, ziekenhuizen en restaurants. Als aanvulling op de boerderij winkels. Om ervoor te zorgen dat de producten zonder hoge kosten van de pi'oducenten naar de afnemers komen, is een goed distributiesysteem nodig. Als we daarvoor een ondernemer kunnen vinden, gaan we daarna verkooppunten zoeken. Dat moet volgend jaar echt van de grond komen." Op de verlanglijst staat ook uit breiding van het aantal winkels met streekproducten in grotere plaatsen. Tot nu toe is er nog maar een van de grond geko men, een initiatief van Barend Midavaine van braai-tapperij De Mug in Middelburg. „We wil len ook in andere historische ste den zoals Zierikzee, Hulst en Sluis, zoiets ingevuld krijgen. Je moet een ondernemer zien te vin den die de streekproducten in wil passen. Het loopt langzaam, maar we hoeven niet alles tege lijk te doen", stelt de voorzitter. Daarnaast werkt de stichting aan verbetering van de informa tie. Begonnen is met het regel- Van Zeeuwse bodem. matig uitgeven van een nieuws brief, voor aangesloten deelne mers en andere belangstellen den. En er is een tweetalige (Ne derlands en Duits) brochure in voorbereiding, waarin de bedrij ven die streekproducten bren gen, zich kunnen presenteren. „Mensen zeggen wel: we horen zo weinig van jullie. Dat klopt wel een beetje en dat gaan we veranderen." Donateurs Hierin past ook het plan om do nateurs te werven. Dat vergroot niet alleen de bekendheid en steun, maar ook de financiële armslag. „We zijn nog op zoek naar een hoofdsponsor, een be drijf dat de streekproducten echt ziet zitten. Bedrijven die ons steunen kunnen met een lo go in onze informatie-uitgaven komen", vertelt Van Belle. Er bestaat een landelijk keur merk van de Stichting Streek producten Nederland. Iedere producent kan dat, onder voor waarden, aanvragen. Een her kenbaar Zeeuws keurmerk (zo dat een koper weet dat het om een écht Zeeuws product gaat) is er niet. Voorzitter Van Belle acht dat wel gewenst, maar hij geeft er geen voorrang aan. „Of iemand een pot jam koopt met of zonder keurmerk - ik geloof niet dat het veel verschil maakt. We hebben voorlopig genoeg te doen. We letten bij het inschrij ven van deelnemers er wel op dat ze streekproducten maken." Rinus Antonisse In de winkelpassage Lange Zel- ke te Vlissingen wordt op vrij dag 16 en zaterdag 17 december een kerstmarkt van Zeeuwse streekproducten gehouden. Zo'n twintig standhouders presente ren tussen 11.00 en 18.00 uur hun producten. Aardkundige waarden - het klinkt deftig en vaag tege lijk. Het gaat om, vaak duizen den jaren oude, onderdelen van het landschap en de bodem die door de natuur én de mens zijn gevormd. Door hun aanwezig heid vertellen ze iets over de ont staanswijze van een gebied. Zeeuwse voorbeelden zijn de duinen, de dekzandruggen in Zeeuws-Vlaanderen, kreken, kreekruggen en -beddingen en de vanwege de turf gemoerneer- de (afgegraven) gronden. Aardkundige waarden - ze heb ben soms fantastische namen. Barchaan staat voor actieve, na tuurlijke duinvorming; een donk voor een rivierduin. Pod- zolbodem is een bodemtype in zandgronden. Een Strang bete kent een buiten gebruik geraak te, maar nog zichtbare, oude ri vierloop, dikwijls gevuld met water. Wijst geeft aan dat er langs een breukvlak in de bo dem grondwater naar boven komt. Het zijn woorden die zó in een Bommel-verhaal passen. Wie er oog voor heeft komt over al in de provincie wel aardkun dige waarden tegen. Een voor beeld waar de mens voor zorgde is de Yerseke Moer; één en al aardkundige waarde, gevormd door het afgraven van veen. De Kapelse Moer idem dito. Wind en zee waren verantwoordelijk - en zijn dat nog steeds - voor de duinvorming langs de kust. De Brabantse Wal, de overgang van het Brabantse naar het Zeeuwse land is ook een aard kundige waarde op zich, evenals het Verdronken Land van Saef- tinge. Ook met de slufter in het Zwin is dat het geval. De Schen- gekreek bij Wolphaartsdijk is een getemde getij stroom. Aandacht De aandacht voor het aardkun dig erfgoed is groeiend, al sco ren natuur en cultuurhistorie nog altijd hoger. In het boek Ei gen Aardig Nederland wordt al les over de aardkundige waar den uit de doeken gedaan. De aardigste onderdelen zijn de be schrijvingen van aardkundige waarden verspreid over het hele land. Over het Lutterzand, de Sint-Pietersberg, het stroomdal van de IJssel, de heuvels van Ootmarsum en - het Zeeuwse element - de Kaloot, dat een uniek natuurhistorisch monu ment wordt genoemd. Een strandje van drie keer niks, omschreef gedeputeerde M. Kra mer in een openhartige bui de natuurwaarden van de Kaloot. Waar of niet, het is hem niet in dank afgenomen. Zeker met door de schrijvers van het hoofd stuk over de Kaloot, Frank Wes- selingh en Freddy van Nieulan- de. Ze noemen de Kaloot een El Dorado voor fossielenliefheb bers. Fossielen van verschillen de ouderdom, de oudste van zo'n 50 miljoen jaar geleden. Het strand is misschien wel de meest soortenrijke fossielenvind plaats van Nederland, stellen Wesselingh (conservator Natura- lis Leiden) en Van Nieulande (conservator Zeeuwsch Genoot schap). Door de ligging van de diepe geul de Honte (tot 60 me ter) vlak langs het strand, brengt de vloedstroom fossiel materiaal aan. Veel meuwe soor ten voor Nederland en Europa worden voor het eerst op de Ka loot ontdekt De rijkdom is mede een gevolg van de aanwezigheid van zeven verschillende fossielhoudende pakketten in de ondergrond. Als de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal doorgaat, verdwijnt de Kaloot en daarmee de vindplaats van fossielen. De slakken, schelpen en haaien- tanden zijn per ondergrond-pak ket onder te verdelen in zeven groepen, die elk een andere geo logische periode vertegenwoor digen. Van het Eoceen (55-35 miljoen jaar oud) tot het Laat Pleistoceen (130.000-10.000 jaar geleden). Juist die soortenrijk dom van oud naar jong maakt de Kaloot zo bijzonder. De fos sielen geven veel inzicht in de geschiedenis van het Noordzee bekken, aldus Wesselingh en Van Nieulande. Zowel tropische omstandigheden als ijstijden zijn terug te vinden in de fossie le schelpen. Het strandje bij de Kaloot staat overigens niet op de lijst van zes tien Zeeuwse gebieden die door de provincie zijn geselecteerd vanwege hun aardkundige waar den. In het verleden zijn nogal wat oeroude waarden verdwe nen door ruilverkavelingen, ont grondingen, stedenbouw, aanleg bedrijfsterreinen en wegen. De selectie moet voorkomen dat de aardkundige waarden verder verrinnewêêrd raken. Rinus Antonisse Eigen Aardig Nederland. Over aardkundig erfgoed - Eindredactie Y. van Groenen- daal en S. de Straat. Uitgave KNNV, Utrecht en stichting Aardkundige Waarden. Prijs 22,95 euro. De Kaloot, een uniek natuurhistorisch monument. foto Willem Mieras KINDERBOERDERIJ De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Temeuzen is een drukbezochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een om metje maken. Verstande lijk gehandicapten van de stichting Tragel verzorgen de dieren en onderhouden de stallen. In deze rubriek wordt wekelijks bericht over het wel en wee op de Temeuzense kinderboerde rij. Daar zaten zij dan, beheers ter Angelique en kantine baas Theo. Duimen te draaien, elkaar verveeld aan te kijken. Geen moer te beleven, geen hond die het in dit koude week einde in zijn hoofd haalde om ze door. Ze hebben hier de hele boel nog eens moeten opengra ven, omdat de riolering verstopt raakte. Op dat moment natuur lijk vervelend, maar achteraf hebben we er vreselijk om moe ten lachen." Vrijwilliger Niek maakte ook eens kennis met de streken van Els. Niek was nog een kleine jongen, toen hij niet van een speeltoestel wilde wijken. Els wilde het ding juist schoonma ken, maar Niek hield stug vol. Dat heeft-ie geweten. Els was het op een gegeven moment zo zat, dat ze haar emmer met sop zonder pardon over Niek kiep te. Die onberekenbaarheid van sommige cliënten is af en toe las tig voor de dagelijkse werk zaamheden, maar anderzijds is het juist de charme van het wer ken met verstandelijk gehandi capte mensen. Andrea onder vond het vorige week nog eens, toen ze met cliënt Kees in de buurt van een modderpartij in de weer was. Opeens lag Kees in de blubber. En Andrea ging er achteraan. Om een paar da gen later collega Angelique ook eens te laten ondervinden hoe een partijtie modderworstelen voelt. Joligheid ten top dus op deze wat stille dagen. En als je dan eenmaal aan het lachen bent, is ophouden ontzettend lastig. Zeker bij de aanblik van een 'vernuftige uitvinding' van beheerder Jan, die tijdens de iachsessie niet van de partij is. Jan vertelde twee weken gele den nog vol trots dat hij bij wij ze van bezigheidstherapie een voederbiet aan een touwtje in de kippenren had gehangen. Precies op zo'n hoogte dat de kippen zich flink moesten strek ken voor een lekker maaltje. Leuk bedacht, maar effectief? Neen, helaas. Een beetje kip moet je namelijk niet onder schatten. Want je hupt even op een boomstronk en je bent op eens een stuk groter. En dus zijn de bieten in de ren niet aan te slepen!" Raymond de Frel de regen te trotseren voor een bezoekje aan de kinderboerde rij. En wat is het voorspelbare gevolg? Precies, je gaat elkaar maar een beetje klieren. Het regende het hele weekeinde pijpenstelen en dus bleef het doodstil op de boerderij. „Tja, op zulke dagen kom je tot de vreemdste conclusies. Zo houdt onze poes Minoes wel van teken films, maar niet van schaatsen. Toen ik de televisie overschakel de op Studio Sport, had Minoes het wel gezien en ging maar bui ten spelen. Oh ja, opeens kwa men er toch nog twee bezoekers binnen. Die bleven eerst een tijdje verbaasd aan de ingang van de kantine staan. Bleek het bordje nog op 'gesloten' te han gen", vertelt Theo. Op dit soort stille dagen passe ren regelmatig de doldwaaste bloopers nog eens de revue. Neem cliënt Jacques, die er stee vast genoegen in schept om een kop koffie tot over de rand vol te schenken. Zeg je dat je nog maar een half bakje wil, dan vraag je Jacques eigenlijk om een voetbadje. Beheerster Andrea weet er ook nog wel een tje. „We hebben hier een tijd Een partijtje modderworstelen. foto Peter Nicolai cliënte Els, een vrouwtje met het Downsyndroom, over de vloer gehad. Dat was echt een clown. Stond ze met een stapel borden in haar handen, lag op eens alles in scherven. Waarna ze verbaasd een hand voor haar mond deed. En de schoonmaak- doekjes voor de wc? Die spoelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23