brengt bod uit op AYR Zaak moord Asil in maart voor rechter Muzeeum wil schatten Roos wijk tonen In de sloot langs de snelweg Zeeland claimt geld voor innovatie van schelpdiersector andeelhouders unaniem akkoord met gooi naar afvalverwerker Peijs werkt aan verkeersveiligheid N59 jnspeetiedienst igt beslag op 39 koeien jDELBURC De aandeel- van Delta zijn gisteren miem akkoord gegaan met [bod op afvalverwerker AVR. '1 jaaks de vele vragen en op- 9 ftingen, hebben ze van Delta !li nam garanties gekregen. me *S een besloten deel van de aan- jUioudersvergadering legde '0t Kleur D Luteijn van Delta itemuddag het waarom van gooi naar AVR nog eens uit. jVerlegde tevens de laatste mciêle cijfers. ba zegde toe, zoals ze dat ook 01 wrder had gedaan, zich in te j^-en voor uitbreiding van de n ^gelegenheid Delta blijft b^s en zelfstandig, verzeker- n Luteijn. Maar dan moet het wel de ruimte krijgen ie groeien Als het tot een err.ame van AVR komt, zal - onderdeel van het bedrijf t. in Zeeland vestigen. Met na- in Terneuzen betekent dat a uitbreiding met tientallen eidsplaatsen. M )e aandeelhouders hebben in- s' itemd, onidat ze zich realise- dat er maar een keer zo'n ds als deze voorbij komt", lalyseerde directeur D. Lu- m jn na de vergadering. „Het it in de strategie van Delta iZeeuws en zelfstandig te blij- i Maar het probleem is dat Eisen zo:n deal de volgende vertaald willen zien in werk- iegenheid. Dat is op korte ter- beperkt mogelijk." s daag moet Delta voor 12.00 uur een zogenoemd bindend bod uitbrengen op AVR. Luteijn ver wacht dat de gemeente Rotter dam in de loop van januari be slist wie van de zes gegadigden uiteindelijk AVR mag overne men. „De beer is nog niet gescho ten", waarschuwt hij na afloop nog eens ..Maar de ervaring die we in Zuidwest-Nederland en dus ook in Rotterdam hebben met waterbedrijf Evides is be langrijk. Dat was ook een be langrijke reden voor het Franse Suez om samen met Delta een bod te doen op AVR. Rotterdam kent Delta, dat is een voordeel." En als de deal niet doorgaat? „Dan zuchten we hier eerst heel diep. Want er is veel tijd en geld in gestoken. Denk aan de exter ne adviseurs die we hebben moe ten inschakelen. Maar na die zucht is Delta echt niet verlo ren. Dan nog zullen we er naar streven om de tak milieu de ko mende jaren te laten groeien. Daar zijn kansen voor Mis schien wat kleiner dan AVR, maar er zijn mogelijkheden." Staatssecretaris Wijn van Financiën (links) nam afgelopen zondag in het Engelse Plymouth de 'schatten' van het VOC-schip De Rooswijk in ontvangst. foto Ed Oudenaarden/ANP door Elian van't Westeinde VLISSINGEN - Als het aan directeur W. Weber van het Maritiem Muzeeum in Vlissingen ligt, kan volgend jaar iedereen de schat uit De Rooswijk komen bewon deren. Het VOC-schip verging in 1740 bij Zuid-Engeland. Eerder dit jaar is het wrak geborgen waarbij zilversta ven, gouden munten en gebruiksvoorwerpen zijn ge vonden. Momenteel zijn specialisten nog bezig met een inventarisatie. Het museum heeft met de Nederlandse Staat de af spraak dat het als een soort eerste opvang fungeert en daarnaast faciliteiten beschikbaar stelt om de verza meling te conserveren. Als die dan toch al in Vlissin gen ligt. kan het museum er een tentoonstelling mee in richten. Weber: „Het is nogal een heisa rondom het im porteren van dit soort materiaal. Het is cultureel erf goed waar heel voorzichtig mee wordt omgesprongen. Het conserveren neemt ongeveer twee maanden in be slag. Het streven is dat nog voor de paasvakantie de tentoonstelling opent." Niet alleen het zilver is van grote waarde, ook de gebruiksvoorwerpen zijn van be lang. zegt de museumdirecteur. „Die gevonden voor werpen geven een beeld van hoe het leven aan boord van zo'n VOC-schip was. Je zat daar met 250 man in een kleine ruimte. Het slapen ging dan ook om beur ten. Gekookt werd in potten van anderhalve meter doorsnee." teren aan Tweede Kamerlid Mastwijk (CDA) Tijdens het Ka merdebat over het Meerjaren programma Infrastructuur en Transport (MIT) vroeg hij aan dacht voor de N59, volgens hem een weg die 'schreeuwt' om maatregelen voor de verkeersvei ligheid. Hij suggereerde daar voor geld vrij te maken uit het potje dat het Rijk heeft voor ver betering van de N-wegen. Peijs zegde dat toe. Ze gaf aan dat relatief kleine aanpassingen om de verkeersveiligheid te ver groten direct uit dat potje kun nen worden betaald. In antwoord op een vraag van WD-er Hofstra zei de minister dat ze volgend jaar komt met een analyse van alle N-wegen in Nederland. Ze zal daarin zijn suggestie betrekken dat alleen wegen met twee keer twee rijstroken voortaan nog rijkswe gen moeten zijn en dat de wegen met enkele rijstroken moeten worden overgedaan aan de pro vincies. Mastwijk vroeg ook aandacht voor de A58. „Denkend aan Zee land zie ik horden toeristen naar strand en zee gaan." Hij wilde dat de minister de snel weg gaat dotteren voor die dreigt dicht te slibben. Anders zou volgens Mastwijk het aantal overnachtingen in Zeeland dras tisch kunnen afnemen Ook vreest hij dat het vrachtverkeer op termijn stil komt te staan. „Ik wil graag dat daar tijclig aan dacht voor is om te voorkomen dat de A58 dichtslibt." Tegen over de PZC gaf Mastwijk on langs aan daarbij spitsstroken niet uit te sluiten. Ook op dit punt kwam Peijs haar partijgenoot tegemoet. Ze beloofde dat in het kader van het MIT 2007 de capaciteit van de A58 wordt verkend. In West- Brabant worden daarvoor door Rijkswaterstaat voorstellen voorbereid. Dat was Mastwijk nog niet genoeg. In zijn tweede termijn vroeg hij specifiek aan dacht voor de situatie in Zee land. „Het is u bekend dat van uit West-Brabant de A58 verder Zeeland inloopt. Ik ga er vanuit dat u ook daar de problematiek bij de kop pakt." HAAG - Minister Peijs Verkeer en Waterstaat) beschikbaar om de WK» van de N59 van „punt Hellegatsplein tot Jaee te verbeteren. Ook wil volgend jaar onderzoeken of snelweg A58 op termijn 'ge- II,rd' moet worden om ver- >1 „stremmingen te voorko- 'Harmen van der Werf LAND - Op een boerenbe- ijf in de omgeving van Rilland door de Algemene Inspectie- ïst (AID) donderdag 172 itn in beslag genomen. Van tlfde eigenaar zijn zaterdag ïsopZuid-Beveiand nog 67 deren weggehaald. De AID fl dit gisteren bekendge- dieren kregen volgens de in- Ktiedienst van het minsterie i Landbouw. Natuurbeheer Voedselkwaliteit 'niet de be- öigde verzorging en niet het ioigde voer'. Ook voldeden (stallen waarin de runderen Jra ondergebracht, niet aan wettelijke voorschriften. Dit bevestigd door twee onafhan- bjkedierenartsen. 'Het dieren- bjn was ernstig in het ge- ngmeldt de AID in een pers- Ench! [eigenaar is vooraf door de in- fcüedienst gewaarschuwd en iflgend verzocht de omstandig- den te verbeteren waarin de ffen zich bevonden. Vorige fck bleek dat er geen sprake s van een verbetering, aldus AID, waarop in overleg met officier van justitie in Middel- is besloten alle 239 runde- i in beslag te nemen op twee afis op Zuid-Beveland. De ïtie heeft bij de inbeslagna- assistentie verleend. Tegen "genaar is proces-verbaal op- lakt. Jninderen zijn bij een aantal fWopvangcentra onderge- pcht liddag vol tietjes voor luister jeugd t'LST - De Stichting Jeugd Va- Merk Hulst verzorgt dins- j?-< december een spelletjes- Mag voor de jeugd van zes N(nmct twaalf jaar. middag heeft plaats van tot 16.30 uur in 't Jagertje "mst In en rond het gebouw, van de weersomstan- IMen. worden allerlei spe- afgewerkt; ook kunnen de WTO hun knutselkunsten to- Alles in een kerstsfeer en ontbreekt ook dit jaar «'arme chocolademelk met 1 lekkers erbij niet. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De 37-jarige Middelburger die ervan wordt verdacht op 21 augustus Erdal Asil te hebben doodgestoken, moet op 2 maart volgend jaar voorkomen. Hem zijn twee fei ten ten laste gelegd: moord en verboden wapenbezit. dus in die zin levert het wat op. Het psychologisch onderzoek is ook nog niet af. Pas in maart ko men alle aspecten aan de orde." Boksem vernacht dat de rechts zaak dan in een dag kan zijn be handeld. „Vervolgens zal waar schijnlijk na twee weken de uit spraak van de rechter volgen." Ook de nabestaanden van Erdal Asil hebben een advocaat in de arm genomen. Dat is H. Duns- bergen van het Goese advocaten kantoor Olie De Jonge Hij trad eerder op als advocaat van het slachtoffer. „Ik kende hem. Nu ben ik door de familie benaderd voor het verhalen van een schadevergoeding." De ad vocaat heeft nog geen vordering ingediend. Hij wil evenmin zeg gen om welk bedrag het zal gaan. „In elk geval willen we be grafeniskosten vergoed zien. Ook ga ik kijken of het mogelijk is om smartengeld los te krijgen. Dat is meestal niet zo bij dit soort zaken; normaal gesproken is het een slachtoffer dat smar tengeld eist. Wel zit er wat bewe ging in, al zal het niet makkelijk zijn." Verder is de rol van Duns- bergen beperkt. Het is het Open baar Ministerie dat de verdach te aanklaagt en dus de belangen van de familie Asil behartigt. „Ik heb een afschrift van het dossier gevraagd maar dat heb ik tot dusver nog niet gekre gen." De rechtbank hield gisteren een pro forma-zitting over de zaak. Voor het eerst werd in het open baar gesproken over de Middel burgse moordzaak. Veel werd er niet gezegd. De verdachte zelf was met aanwezig. Zijn advo caat J. Boksem kreeg te horen dat hij en zijn cliënt op 2 maart mogen terugkomen voor de in houdelijke behandeling. Naar de toedracht van de moord loopt nog altijd een onderzoek, zegt Boksem. Hij is van het advo catenkantoor Anker Anker in Leeuwarden. „Wat er precies is gebeurd, moet nog blijken. Zelf kan ik daar niks over zeggen. Ik ben er niet bij geweest." De advocaat probeert zijn cliënt met enige regelmaat op te zoe ken. „Hij zit natuurlijk in onze kerheid Hij weet niet wat hem te wachten staat. Bij de inhoude lijke behandeling zal hij er wel bij zijn. Nu hoefde dat niet." Zorgvuldig Boksem heeft de indruk dat het Openbaar Ministerie bij het on derzoek zorgvuldig te werk gaat. Of het ook iets oplevert, is iets voor latere orde. „Ik heb in middels een hele stapel papier, van onze regioredactie ARNEMUIDEN - Een 22-jarige auto mobiliste uit Heinkenszand en twee Bredanaren (35 en 54 jaar) zijn gister middag na een ongeval op de A58 ter hoogte van Arnemuiden ter observatie opgenomen in het ziekenhuis. De vrouw wilde rond twintig over drie op de A58 een andere auto inhalen, maar zag hierbij een auto over het hoofd die al naast haar reed. De vrouw schrok daarvan en gaf een ruk aan haar stuur. Hierdoor begon haar auto te slingeren, botste tegen de midden vangrail en stuiterde vervolgens terug. De auto sloeg over de kop en belandde in de sloot langs de rechterberm. Tij dens het slingeren werd de auto die eerder naast haar reed, die werd be stuurd door de 54-jarige man uit Bre da, geraakt. Ook deze auto kwam tot stilstand in de rechterberm. Beide voertuigen zijn weggesleept door een takelbedrijf. Hiervoor werd een rijstrook van de A58 tijdelijk afgeslo ten. Even na vier uur vanmiddag werd de rijstrook weer vrijgegeven voor het overige verkeer. foto Ruben Oreel dinsdag 13 december 2005 swb 13 Steun voor hoger loon Delta-top MIDDELBURG - De aandeelhouders van nutsbedrijf Del ta gingen gistermiddag in meerderheid akkoord met een hogere vergoeding voor de Raad van Commissarissen. Een meerderheid steunde het voorstel om de leden van de Raad van Commissarissen een vergoeding te betalen die vergelijkbaar is met wat commissarissen van andere be drijven krijgen. De commissarissen krijgen 1678 euro bru to per jaar extra, hun voorzitter (president-commissaris) 1684 euro. Onder meer Veere, Sluis, Vlissingen, Terneu zen, Rei merswaal en Middelharnis stemden tegen. De pro vincie, Goes en Middelburg steunden de salarisverhoging. Tanker met motorpech krijgt hulp HANSWEERT - Bergingsbedrijf Polderman uit Hans- weert heeft gisteren aan het eind van de middag een klei ne tanker van de Westerschelde gehaald en naar de haven in Hansweert gebracht. Het schip, met een lengte van on geveer 75 meter, was ter hoogte van Hansweert stuurloos geraakt, nadat het motorpech had gekregen. Het ging om de Europeo-3. Het schip had geen lading aan boord. Werkstraffen voor hennepteelt MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren drie inwoners van Terneuzen en een vrouw uit Sluiskil voor hennepteelt veroordeeld tot werk straffen. De politie ontdekte op 1 juni dit jaar een aantal hennepkwekerijen bij invallen in woonwagencentra bij Othene en Sluiskil. Omdat er ook illegaal stroom was af getapt, diende Delta tegen alle verdachten schadeclaims in, variërend van een kleine 2000 euro tot 8000 euro. De 42-jarige en de 27-jarige henneptelers hebben de elektrici teitsrekeningen aan Delta reeds betaald. De vordering te gen de vrouw wordt civielrechterlijk afgehandeld. De 45-jarige man zegde toe de schade aan Delta te vergoe den. De politierechter veroordeelde de oudste verdachte tot 240 uur werkstraf, waarvan 100 uur voorwaardelijk. De 27-jarige verdachte kreeg 150 uur werkstraf, waarvan 50 uur voorwaardelijk en de 42-jarige Temeuzenaar kwam er vanaf met 120 uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk. De Sluiskilse werd bij verstek veroordeeld tot 100 uur werkstraf, waarvan 30 uur voorwaardelijk. Man beroofd in Vlissingen VLISSINGEN - Een 61-jarige Vlissinger is zondagavond rond elf uur in de Verkuijl Quakkelaarstraat beroofd. De man liep door de straat toen zijn jas werd uitgetrokken door drie personen. Uit zijn jas werden twee gsm's gesto len, evenals een portemonnee met enkele honderden eu ro's. De drie daders waren negroide mannen. Verdere sig nalementen zijn niet bekend. De Vlissinger kreeg ook nog een klap in het gezicht voordat zijn belagers zich uit de voeten maakten. Aangehouden met drugs op zak TERNEUZEN - Een 47-jarige Antwerpenaar is gistermid dag rond tien over half twee aangehouden op de Buitenha ven in Terneuzen. De man was in het bezit van enkele grammen hasj. Dit is in beslag genomen en wordt vernie tigd. De man kreeg een boete van 100 euro. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Zeeland maakt aanspraak op de helft van de 10 tot 15 miljoen euro die minister Veerman wil uitgeven aan inno vatie van de schelpdiersector als gevolg van het verbod op de me chanische kokkelvisserij in de Waddenzee. Dat stelt gedepu teerde A. Poppelaars (CDA). Morgen debatteert de Tweede Kamer met minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) over de scha devergoeding aan de kokkelsec tor. De Kamer wil dat de minis ter netto 95 miljoen euro be schikbaar stelt, zoals de onaf hankelijke commissie schadebe- paling kokkelsector heeft gead viseerd. Veerman gaat niet ver der dan 85 miljoen euro, te beta len uit het Waddenfonds. Daarvan wil hij 10 tot 15 mil joen euro besteden aan innova tie van de schelpdiersector. Pop pelaars wil dat de helft daarvan naar Zeeuwse projecten gaat. Als eerste noemt hij de claim van de gemeente Reimerswaal. Die heeft in Yerseke investerin gen gedaan voor de kokkelvis sers en de verwerkende bedrij ven. Zo is tien jaar geleden de Julianahaven ingericht voor twaalf grote kokkelschepen. Bedrijfsschade Reimerswaal claimt 1,7 miljoen euro aan schadevergoeding bij het Rijk, omdat de investerin gen nog niet zijn afgeschreven. „De minister praat wel over be drijfsschade maar niet over scha de van gemeenten", aldus wet houder J. Bliek (SGP). „Wij heb ben dat bij hem aangekaart, maar geen antwoord gekregen." Als het Rijk de gemeente bij het betalen van de afschrijvingen te gemoetkomt, kan volgens Bliek een gedeelte van het geld wor den gestoken in innovatieve pro jecten op het gebied van schelp diervisserij. Daarmee kunnen mogelijk mensen worden gehol pen die als gevolg van het ver bod op de kokkelvisserij hun baan zijn kwijtgeraakt. Dat vindt ook Poppelaars. „Er staan mensen op straat. Die kun je uitzicht bieden op werk in een aanverwante sector." Het budget voor innovatie moet vol gens hem onder meer worden ge bruikt voor een pilot met Japan se oesters, de binnendijkse kweek van mosselen, kokkels, tong en zagers en de kweek van mosselzaad. Dat daarvoor geld uit het Wad denfonds naar Zeeland gaat, vindt hij niet meer dan redelijk. „De gevolgen van het verbod op de kokkelvisserij doen zich het meest voelen in Zeeland. Zwart wit gezegd zijn de schadelijke activiteiten in de Waddenzee ge stopt en zitten wij hier met de gebakken peren. We houden niet alleen maar onze hand op. De provincie en de sector steken ook geld in de vernieuwing van de schelpdiervisserij." CDA-Kamerlid Buijs brengt morgen de Zeeuwse wensen bij Veerman onder de aandacht. Zijn partij wil nog steeds dat de schadevergoeding wordt ver hoogd tot 95 miljoen euro. De 9,5 miljoen euro die bestemd is voor een sociaal plan voor de ge troffen bedrijven moet snel ter beschikking worden gesteld. Veerman heeft de Kamer ge schreven dat hij nog deze maand een voorschot van 20 pro cent van de kosten van het so ciaal plan kan uitkeren CineCity houdt ouderenmiddag VLISSINGEN - In de Vlissingse bioscoop CineCity wordt van daag de maandelijkse ouderen- middag gehouden. Deze begint om 13.15 uur. De film die wordt vertoond is de romantische ko medie You've got mail, met in de hoofrollen Tom Hanks en Meg Ryan. Prinsenbal WESTDORPE - Carnavalstich ting De Koeters uit Westdorpe houdt zaterdag 17 december het jaarlijkse prinsenbal. Tijdens dit voorproefje op het carnaval wordt de nieuwe prins bekendgemaakt. Ook de leden van de raad van elf worden ge presenteerd. De laatste jaren zwaaide Edwindo (Edwin de Bock) de scepter over carnavals- vierend Westdorpe. Het prinsen bal begint om 20.30 uur in café Het Oude Raedhuys.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13