PZC Nog te vroeg voor museumfusie Pencak Silat vooral gevecht met jezelf Start 2.500 Witte-bandjesdag tegen armoede Schoorsteenbranden veroorzaken schade Directeur Zeeuws Museum ziet voordeel samengaan met Muzeeum niet LU Uit- verkoop Kaas sSjcti^prc-"1 Jbus31 4460 AA Goes £?S£Si.nd=<ni3. 315520; «lederen: 0114-372770; jgS.1:020-4562500. 12 december 2005 Ui B.,1 Coljouw Rademaker SNERKENDE VERHUIZERS verhuizingen In binnen- en buitenland, pianoen vleugel transport, antiekvervoer, meubelopslag, overzeeverpakkingen E-mail: info@caljouw-rademaker.nl Middelburg Goes Terneuzen Burgh-Haamstede 0118 -626649 0113-227062 0115-61784" - 650 165 «WHSHIHHIIHMIflUWIIIiliMit IDDDELBURG - Voorlopig kan ^een sprake zijn van een fusie jssen het Zeeuws museum in Idelburg en het Muzeeum in isingen. Dat zegt gedeputeerde H. van laveren (CDA) in reactie op Kt, voorstel van zijn Vlissingse artijgenoten. De CDA-fractie et samenwerking tussen de js musea als oplossing voor i problemen waarin het Mu- momenteel verkeert, ggde musea zullen er profijt hebben", zei fractievoorzit- C.Seijbel zaterdag in de r Van Waveren is het een .'plan. „Dit voorstel is vanuit Vlissingse college al eerder igebracht", zegt hij. „Dat was jdens besprekingen over de ma- ier waarop we het Muzeeum nesten redden. Mijn antwoord altijd geweest dat we eerst uefen zorgen dat beide musea porde zijn. Tegen die tijd kun- erover praten, zonder 3 van tevoren vast te at het ook moet gebeu kt Zeeuws Museum moet eerst vindt Van Waveren. En Grindt ook de directeur V. By- Bct.Een fusie is niet iets dat hchtvaardig moet opvatten, fe is een jarenlang traject. Ik a bezig met het opzetten van Emuseum- Dat is al moeilijk jaceg Ik heb al mijn aandacht icoocentratie nodig voor onze ■bowing.'" j.-.inck ziet bovendien het ïjcdeel van een fusie niet. jidCDA zegt dat beide musea er baat bij hebben, maar ik af wat onze baat zal dan gestoken j vechtpartij s-Heerenhoek BEERENHOEK - Bij een (btpartij in een café aan de itstraat in 's-Heerenhoek lgisterochtend vroeg twee ge iden gevallen. i negentienjarige jongen uit gemeente Borsele werd in 6 nek gestoken met een asp voorwerp. Het slachtof- r kreeg in het café ruzie met a andere bezoeker Er ont- oid geduw en getrek en bij werd de jongen gesto- ffij werd opgevangen door oneel van het café en later »r een ambulance naar het zie- Éiis vervoerd. De jongen Jop dit moment nog in het zie- nhuis. In zijn nek zijn een en een pees beschadigd, andere betrokkene (een nge man uit de gemeente Msele) heeft aangifte gedaan i mishandeling Hij liep bij vechtpartij een gezwollen k op en zijn bril werd ver- !d De politie stelt een onder kin en is op zoek naar getui- zijn. Het Muzeeum heeft een ex ploitatietekort. Ik zou niet we ten hoe ik dat moet oplossen. Ge meenteraadsleden die roepen dat we maar moeten fuseren zijn dezelfden als die raadsle den die in Middelburg even een oplossing voor het theater ver zinnen. Dat is niet iets wat je zo maar even zegt." Seijbel zegt in een reactie dat ze denkt dat een fusie financieel voordeel kan opleveren. Ze trekt een vergelijking met de Zeeuwse theaters, die ook sa menwerken. „Het Zeeuws mu seum is al zo lang gesloten, maar krijgt heel veel geld. Als je dat afzet tegen het succes van het Muzeeum, dan zit daar een onevenredigheid in. Het college van B en W heeft voorgesteld om de gebouwen van het Muzeeum voor 3,8 mil joen euro te kopen. Dat zou een oplossing zijn voor de finan ciële problemen van het Mu zeeum. Voor aankoop van de panden is pas in 2008 geld. De tekorten zouden in de tussen tijd opgevangen moeten worden met een bijdrage van vijf ton van de provincie. De gemeente raad beslist deze week over het voorstel. De witte-bandjesdag werd in Grijpskerke geopend door Obras de Lota, een (witte) sambaband. door Nadia Berkelder GRIJPSKERKE - Met een wit bandje naar de kerstmarkt om wat aan de armoede in de we reld te doen. Het lijkt tegenstrij dig, maar dat is het niet. Althans, niet bij imkerij Poppen- damme in Grijpskerke, want daar staat de kerstmarkt in het teken van de eerlijke handel. De wereldwinkel verkoopt er ver antwoord geproduceerde kerst stallen en andere hebbedinge tjes, Unicef slijt er onder meer kerstkaarten. Zaterdag was het white band day, een internationaal eve nement dat voor de derde keer dit jaar werd gehouden. De witte polsbandjes, bekend van Bob Geldof, staan symbool voorde wens om armoede de wereld uit te helpen. Het COS-Zeeland, centrum voor in ternationale samenwerking, za melde handtekeningen in, be stemd voor een eerlijkere vorm van landbouw. Volgende week vergadert de we reldhandelsorganisatie in To kio. „Als je armoede wilt bestrij den, is eerlijke handel een voor waarde", zei M. Meier van het COS. De ondertekenaars willen dat de exportsubsidies op land bouwproducten worden afge schaft en dat arme landen de kans krijgen hun eigen markt te beschermen. De witte-bandjesdag werd ge opend door Obras de Lota, een (witte) sambaband. Bezoekers Uurwerk SVAN GENT - Een 15-jari- =jongen uit Sas van Gent is za- d^avond aangehouden om it hij vuurwerk afstak. De der- Istrijkers die hij bij zich had, ftrden ook afgepakt. Hij kreeg m proces-verbaal. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Pencak Silat lijkt soms meer een dans dan een wapen. Maar schijn bedriegt, zegt Rennie Kleeinan. Pencak is wel degelijk een vechtsport. „Wat je ziet is vaak niet wat je krijgt. De sierlijkheid bij Pencak is een gordijn. In dat gordijn zit ten de wapens." Kleeman geeft les bij Naga Pen cak Silat, samen met onder ande re Marja Reijders. De vereniging bestaat dit jaar officieel een kwart eeuw. Daarom werd zater dag een demonstratiemiddag ge- (Advertentie) Voorde gezelligste maand van het Jaar Is er het nieuwste kookboek van Albert Heljn- fiaak van december' Vol met mooie verhalen en heerlijke recepten, van haas tot speculaas w van kerststol tot oliebol. Een bijzonder feestelijk boek, nu voor een bijzonder prijsje. Met Albert Heljn maakt u er Iets bijzonders van. cn "Mat gddlg met een AH Bonuskaart t /m 01-01-2006. OP-OP. Prijs- en zetfouten voorbehouden. houden in het Arsenaal in Vlis- singen. Op het podium zien de bewegin gen er voor een leek eenvoudig uit. Weer mis, zegt Kleeman. „We beoefenen een moeilijke stijl. Er zitten veel verschillende aspecten aan. Pencak Silat vraagt doorzettingsvermogen en discipline." Bij Naga worden vijf dierstijlen aangeleerd: slang, tijger, reiger, paard en aap. Elke stijl heeft zijn eigen bewegingen, legt Reij ders uit. „Maar ook een eigen mentale gesteldheid. Soms moet je in een gevecht soepel zijn als een slang, soms heb je de vleu gels van een vogel nodig om er snel vandoor te kunnen gaan." Het is een heel traditionele stijl van Pencak en daar hebben ze bewust voor gekozen. Kleeman: „Onze stijl is ontstaan in de vijf tiende eeuw. Wij proberen hem zo te houden." Reijders: „Ze zeg gen wel eens dat wij meer de tra ditie in ere houden dan de men sen in Indonesië. Daar zie je te genwoordig meer karate-achtige stijlen." Kleeman: „Het zou zon de zijn als deze eeuwenoude stijl verloren zou gaan. Wij willen hem doorgeven. Onze taak is heel moeilijk." Want het valt niet mee om jonge ren goed op te leiden. Wie Pen cak goed wil beoefenen, moet mi nimaal twee keer in de week trai nen. Het duurt jaren voor ie mand echt resultaat boekt. „Bij de meeste andere sporten ga je als een speer vooruit", lacht Kleeman. Bij Pencak is dat an ders. Om leerlingen te stimule ren, is een bandensysteem inge voerd. Niet traditioneel, maar wel goed voor de motivatie. De vereniging heeft maar veer tig leden. Dat heeft vooral te ma ken met het geduld dat een beoe fenaar van Pencak Silat moet hebben. „Jongeren vinden het moeilijk. Ze krijgen tegenwoor dig veel prikkels, ze moeten op veel fronten presteren." De toe wijding die nodig is, is zwaar om op te brengen. Pencak Silat is een gevecht met je zelf, zegt Kleeman. niet met een ander Reijders: „We probe ren ook het karakter van leerlin gen te vormen. Want het is echt gevaarlijk. En als leraar ben je verantwoordelijk. Bij heel veel jongens loopt het lichaam ver voor op op de geest." VLISSINGEN - Bij een poging om op te treden bij een opstoot je op het Bellamypark in Vlissin- gen, heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag pepper- spray gebruikt. Dat was volgens de politie no dig omdat een 28-jarige Vlissin- ger zich agressief gedroeg. De Politie gebruikt pepperspray politie wilde rond half drie een opstootje tussen twee groepen oplossen. Een 21-jarige Vlissin- ger werd aangehouden omdat hij niet wilde weggaan, toen de politie dat vroeg. De 28-jarige Brandweer redt man uit kanaal MIDDELBURG - De brandweer heeft in de nacht van za terdag op zondag een verkleumde man uit het Kanaal door Walcheren gehaald. De man, een Belg, hing aan de balken bij de Stationsbrug in Middelburg toen de brand weer arriveerde. Volgens een woordvoerder van de politie was de drenkeling vrijwillig het kanaal in gesprongen. De brandweer rukte uit met een blusvoertuig en een duik- ploeg. Voordat de duikers arriveerden, had de blusploeg de man al met een ladder uit het water geholpen. Hij is met een ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. Nog geen spoor van daders overval GOES - De politie heeft nog geen spoor van de daders van een gewapende overval, vrijdagavond laat op een Chi nees restaurant in Goes. Bij die overval viel een gewonde. Volgens de politie drongen omstreeks elf uur drie gemas kerde mannen het restaurant in het winkelcentrum De Spinne binnen. Ze eisten geld van de eigenaar en drie gas ten. Daarbij werd geschoten en liep de restauranteige naar een schotwond op. Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Een politiewoordvoerder verklaarde dat de man niet ernstig gewond is geraakt. De overvallers maakten zich uit de voeten met een - volgens de politie - onbekend geldgedrag. De politie begon in de omgeving van het restaurant een uitgebreide zoekactie, maar die le verde niets op. Kiwanisclub deelt cheques uit VLISSINGEN - De Kiwanis Club Vlissingen heeft zater dag geld uitgedeeld aan de Stichting Leergeld uit Vlissin gen en de Sterrenclub Westkapelle. Leergeld kreeg vijf duizend euro, de sterrenclub tweeduizend, De Stichting Leergeld geeft ruim tweehonderd schoolkinderen uit ge zinnen met lage inkomens de kans om aan activiteiten mee te doen. De sterrenclub Westkapelle laat kinderen op allerlei manieren kennismaken met kunst en cultuur. Ki wanis is een club mensen die zich inzet voor goede doe len. Inbraken op Walcheren MIDDELBURG - Bij inbraken in woningen in Oostkapel- le, Middelburg en Zoutelande zijn sieraden, geld en een tas buitgemaakt. In een woning aan de Waterstraat in Oostkapelle werd zaterdag tussen vier uur 's middags en zeven uur 's avonds ingebroken. De daders kwamen bin nen door een raam te forceren. Op vrijdagavond werden sieraden gestolen uit een wo ning aan de President Kennedylaan in Middelburg. Uit een woning aan de Bosweg in Zoutelande werd een tas meegenomen. foto Ruben Oreel konden een modeshow met 'eer lijke' kleding bezoeken en een film over katoenproductie bekij ken, of gewoon inkopen doen na tuurlijk. Witte bandjes waren zaterdag bij de imkerij niet te krijgen, ze waren uitverkocht voordat de dag echt begon. De kerstmarkt op de imkerij duurt nog tot 24 december. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Branden in schoorstenen van woningen in Middelburg en Westkapelle heb ben veel schade veroorzaakt. In een woning aan de Viking straat in Westkapelle brak zater dagavond even na half tien brand uit in de schoorsteen. „Eén van de kinderen merkte op dat het niet goed ging", al dus E. Hol, officier van dienst van de brandweer. De ouders brachten hun kinderen naar bui ten en belden de brandweer. De bovenverdieping en de vlie ring hebben schade opgelopen. Schoorsteenbranden ontstaan doordat er materiaal in het rook kanaal blijven hangen, legt Hol uit. „Normaal gesproken is een schoorsteen hittebestendig, maar soms is er sprake van een bouwkundige lekkage." Bewoners van een huis aan de Oude Koudekerkseweg in Mid delburg werden in de nacht van zaterdag op zondag wakker van een brandlucht. Ook in dit huis bleek de schoor steen vlam te hebben gevat. De brand woedde tussen het pla fond en de vloer van de eerste verdieping en werd door de brandweer geblust. Een deel van de vloer en plafond moesten daarbij worden gesloopt (Advertentie) l dinsdag 13 december Strenesse Escada Bogner MaxMara Armani Jeans Van Laack Christ DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Tel.: 0113 227607 www.delscher.nl (Advertentie) Op meer dan 100 occasions minimaal inruil boven de AN1MB/B0VA6 koer» Zonder inruil niegakorting Daya Pengendalian uit Brunssum (rechts) laat zijn kunsten zien tijdens de demonstratietraining van het jubilerende Naga Pencak Silat. foto Ruben Oreel man probeerde die aanhouding te voorkomen. Hij sprong een agent in de rug, zodat die viel. Collega's moesten de agent ont zetten. De agent hield een pijn lijke kaak en neus aan het inci dent over. De 21-jarige man is na het afleggen van een verkla ring weer vrijgelaten. De ander zit nog steeds vast. zeeuwse almanak Kaas is een regelmatig terug kerend gespreksonderwerp in het Middelburgse gezin. De driejarige dochter moet er niets van hebben en roept met een opgetrokken neus al 'Jak kes, kaas' als iemand met dat broodbeleg de keuken uit komt. Haar broer is ook geen grote fan, maar sommige soor ten vindt hij nog wel te eten. Geraspte kaas op de spag hetti, smeerkaas en, zoals hij laatst tegen zijn opa zei, 'jon ge kaas'. Waarop zijn zusje uitriep: „En meisje-kaas."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9