Rook bedekt Zuid-Engeland Hevige racistische onlusten in Sydney Meer da" honderd Onbeperkt bellen met collega's LaBan w VN-landen beloven slechts verder te praten over klimaat doden bij neerstorten vliegtuig in Nigeria New Orleans niet blij met ramptoeristen Nablussen megabrand duurt nog dagen Duizenden betogen tegen aanhouding Ante Gotovina Minister Mofaz stapt over van Likoed naar Kadima maandag 12 december 2005 HEMEL HEMPSTEAD - Een enorme vuurzee in een brand stofdepot ten noordwesten van Londen heeft gisteren een groot deel van zuidelijk Engeland on der een dikke zwarte rookwolk verborgen. De brand werd ver oorzaakt door een serie zware explosies die tot op ongeveer 140 kilometer van het stadje He mel Hempstead te horen waren. Wonderlijk genoeg werd nie mand gedood. De brandweer had het vuur gis teravond weliswaar onder con trole, maar op dat moment sloe gen nog steeds metershoge vlam men uit twintig brandende op slagtanks met miljoenen liters brandstof. Het kan nog dagen duren voor het vuur is geblust. Bntse media repten gisteren dan ook al van de grootste ramp in zijn soort die Europa sinds de Tweede Wereldoorlog heeft mee gemaakt, Alle medewerkers en omwonen den overleefden de drie explo sies, die gisterochtend rond ze ven uur en halfacht (Nederland se tijd) plaatsvonden. Wel ver oorzaakten de explosies grote schade aan een nabijgelegen be drijventerrein, werden ruiten en men uit hun sponnin- (Advertentie) Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG gen geblazen en dakpannen van daken gerukt. „Het lijkt wel de dag des oordeels", zei een ge schokte getuige kort na de explo sie. Van de 43 personen die ge- wondraakten, werden er twee opgenomen in het ziekenhuis. Alle andere gewonden hadden alleen kleine verwondingen en konden na behandeling naar huis. De brandweer riep mensen in de wijde omgeving op ramen en deuren gesloten te houden. Deskundigen onderzoeken of de rook op lange termijn schadelijk is. Hoewel getuigen in eerste in stantie meldden dat er een vlieg tuig op het depot zou zijn neer gestort, verklaarde de politie dat de ontploffingen zijn veroor zaakt door een ongeval. Wat de precieze oorzaak van de specta culaire brand is, is nog niet be kend. Wonderlijk Een bewaker die in het gebouw naast het oliedepot werkte, ver telde de omroep BBC over zijn wonderlijke ontsnapping. Di rect nadat hij een gaslucht had geroken, werd hij in de lucht ge worpen door een enorme explo sie. „Ik opende mijn ogen en er was niets over van het gebouw. Ik lag ineengekrompen, keek om me heen en vroeg me af of ik sliep. Alle muren, alles was ver nield. Er was geen licht en ik kon de hemel zien. Alles wat ik hoorde, was een lang romme lend geluid." De bewaker sprong vijf meter naar beneden door de gebroken ramen, omdat hij zich realiseer de dat er meer ontploffingen konden volgen. „Het is een won der dat ik amper een schramme tje had." Het Buncefield-oliede- pot voorziet een groot deel van Zuidoost-Engeland van brand stof. De olie, benzine en kerosi ne komen in het depot via onder grondse pijpleidingen uit tan kers die aan de oostkust overla den. Het complex is in handen van Total Oil en Texaco. Ook Shell, British Petroleum en de British Pipeline Agency gebrui ken het depot. Gisterochtend stonden voor en kele pompstations in Engeland rijen wachtende auto's. De poli tie waarschuwde automobilis ten geen extra benzine in te slaan. ANP ZAGREB - Talrijke Kroaten hebben gisteren betoogd tegen de vervolging en aanhouding van de Kroatische generaal An te Gotovina (50). In Split betuigden tienduizen den hun steun aan Gotovina. Hij was vier jaar voortvluchtig en werd afgelopen week op de Canarische eilanden aangehou den Zaterdag kwam de Kroati sche generaal in Scheveningen aan, waar hij is overgebracht naar een cel van het Joegosla- vië-Tribunaal. Dat beschuldigt hem van oorlogsmisdaden en et nische zuiveringen tegen Ser viërs die al generaties in de streek Krajina in Centraal-Kroa- tië woonden, tot Gotovina's troe pen hen in 1995 verdreven. Gotovina zal vandaag voor het Joegoslavië-Tribunaal zeggen dat hij vindt dat hij zich niet schuldig heeft gemaakt aan oor logsmisdaden. Dat heeft zijn ad vocaat gisteren gezegd. In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen betoogden circa driehon derd Kroaten tegen de arresta tie van Gotovina. ANP/AFP Grote rookpluimen stijgen op van het brandstofdepot in Hemel Hempstead, foto Darren Staples/ RTR Wijn krijgt VOC-zilver terug PLYMOUTH - Nederland is enkele culturele 'schatten' rij ker. Staatssecretaris Wijn (Financiën) ontving gisteren in het Engelse Plymouth zilverstaven, gouden munten en en kele gebruiksvoorwerpen afkomstig van het VOC-schip De Rooswijk dat in 1740 bij Zuid-Engeland verging Het wrak is eerder dit jaar geborgen en het in goede staat gebleven erfgoed komt na bestudering beschikbaar voor Nederlandse musea. De overdracht vond gisteren plaats op het Nederlandse fregat Hr. Ms. De Ruyter dat bij Plymouth ligt. De Roos- wijk werd gebouwd in 1737 voor de Kamer van Amster dam. ANP Onbemande vliegtuigjes bij grens GENÈVE - Kleine onbemande vliegtuigjes uitgerust met een camera bewaken vanaf het komende jaar de Zwitser se grens. Het ministerie van Defensie in Bern heeft dat gis teren laten weten. De surveillance vanuit de lucht moet de illegale immigratie en de smokkel van goederen indam men. Volgens de zondagseditie van de Neue Zürcher Zeitung zet de luchtmacht de vliegtuigjes in op verzoek van de spe ciale grensbewakingseenheid. De autoriteiten onderzoe ken ook of de vliegtuigjes de grenzen kunnen bewaken tij dens het Europese kampioenschap voetbal dat in 2008 in Oostenrijk en Zwitserland wordt gehouden. ANP/AFP Vuurwerk doodt bruiloftsgasten LAHORE - Tientallen bruiloftsgasten zijn gisteren om het leven gekomen toen meegenomen vuurwerk in de bus waarmee ze reisden ontplofte. De groep kwam terug van een bruiloft in Lahore en dooi de ontploffing vielen er volgens een zegsman van de poli tie bijna veertig doden en bijna twintig gewonden. Vuur werk is verboden in Pakistan. ANP/AFP Gevangenen ontsnapt met heli GRENOBLE - Drie gedetineerden in voorarrest zijn zater dag met behulp van een helikopter bevrijd uit het huis van bewaring in het Franse Aiton. Twee kompanen had den de piloot gegijzeld. Dit heeft de politie zaterdag laten weten. De kompanen hadden de helikopter al een maand geleden geboekt, zoge naamd voor een bergwandeling. Zij dwongen de piloot te landen op de binnenplaats van de gevangenis, toen hun drie maten net werden gelucht. Die sprongen aan boord, en de piloot werd gedwongen weer op te stijgen. Na de landing pakten de criminelen telefoon en radio af van de piloot. De drie zaten vast op verdenking van betrokken heid bij georganiseerde misdaad. ANP/DPA Jongen krijgt afgebeten neus terug PRAAG - Een 11-jarige Tsjechische jongen heeft zijn neus teruggekregen die eerder door een hond was afgebe ten en opgegeten. Artsen hebben het reukorgaan uit de maag van de hond gehaald en weer op het gezicht van de jongen genaaid. De ingreep duurde elf uur, zei een woordvoerder van de kli niek voor plastische chirurgie in Brno gisteren tegen het Tsjechische persbureau CTK. ANP/DPA Agenten gedood in Uruzgan KABOEL - Afghaanse politie agenten hebben in het weekein de vijf mannen doodgeschoten die politieposten aanvielen in de provincie Uruzgan. De vijf waren samen met andere aanvallers vermoedelijk strij ders van de extremistische Tali ban. die tot de Amerikaanse in val eind 2001 het grootste deel van Afghanistan in hun macht hadden. Bij gevechten tussen Taliban- strijders en regeringsgetrouwe troepen zijn in Afghanistan het afgelopen weekeinde zeker tien militairen of agenten en vijftien strijders gedood. De meeste do den vielen vrijdagavond laat tij dens twee aanvallen in de pro vincie Helmand, meldden de au toriteiten gisteren in Kaboel, l'ruzgan is de opstandige pro vincie waar Nederland mogelijk elfhonderd militairen naartoe stuurt .ANP/DPA van onze redactie buitenland SYDNEY - Racistische geweld dadigheden zijn gisteravond uit gebroken in verscheidene voor steden van de Australische me tropool Sydney. De onlusten be gonnen eerder op de dag aan het strand van Cronulla, circa twin tig kilometer ten zuiden van het centrum van de stad. De onlusten ontstonden toen duizenden blanke, jonge Austra liërs na oproepen via mobiele te lefoons en sms-jes bijeenkwa men om een strand te 'herove ren' ten zuiden van de stad. Aan het strand was er eerder een incident met twee strand- wachten die werden gemoles teerd door twee Australiërs van arabische komaf. De menigte, onder wie velen stomdronken, viel vervolgens mensen aan die een uiterlijk had den dat deed denken aan perso nen uit het Midden-Oosten of uit Zuid-Europa. De mobiele te lefonie was behulpzaam bij het verspreiden van geruchten over bendes Aussies (Australiërs) of Lebs (Libanezen/niet blanke Au straliërs) die in de stad op con frontaties uit waren. In tal van buitenwijken verzamelden zich snel groepen. Een commentator van The Sydney Morning He rald omschreef in de maandag editie de 'ineenstorting van de openbare orde' als een van de grootste bedreigingen van de samenleving: „Mensen vormden plotseling een soort buiten gerechtelijke milities door ge bruikmaking van mobiele tele foons en met tekstboodschap- pen via de telefoons die bedoeld zijn om etnische haat aan te wakkeren." Op verschillende punten in Syd ney reden gisteravond lange kon- (Advertentie) Met KPN Mobiel Samen Voor slechts 7,50 per maand Vraag naar de voorwaarden KPN Mobiel. Het meest zorgeloze abonnement van Nederland. www.kpn.com jowtelecomspecialist fLiW altijd dichtbij vooien auto's vol met relschop pers. Bij een ander strand, Ma- roubra, arriveerden volgens de politie plotseling circa vijftig au to's met jongeren die met honk balknuppels vernielingen aan tenminste honderd geparkeerde auto's aanrichtten. De politie van Sydney probeert een man te beschermen, terwijl een ander uithaalt voor een stomp. foto Paul Miller/EPA Elders in de stad trok ploteling een menigte van circa duizend 'Aussïe'-jongeren een treinsta tion binnen, kennelijk opge zweept door een valse sms-mel- ding over de aankomst van een treinlading rivalen. Twee Au stralische meisjes van Libanese komaf op het station konden ter nauwernood door politie en spoorwegpersoneel in bescher ming worden genomen. De gevolgen van de geweldda digheden vielen tot dusverre vooral mee, omdat geen vuurwa pens zijn gebruikt. Er is nog geen enkel schot gelost, aldus een zegsman van de politie. Wel ligt een 23-jarige man ernstig ge wond in een ziekenhuis omdat hij gisteren door een grote groep jongeren werd aangevallen en in de rug is gestoken. In totaal zijn een tiental mensen gewondge raakt en de politie verrichtte een tiental arrestaties. ANP door Lianne Sleutjes MONTREAL - De landen van de Verenigde Naties zijn bereid met elkaar te overleggen over maatregelen om de klimaatver andering ook na 2012 aan te pak ken. Dit akkoord hebben zij za terdag na uren van moeizaam onderhandelen gesloten tijdens de Klimaattop in Montreal. Aanvankelijk zette vooral Ame rika de voet op de rem, omdat Washington benauwd is zich te binden aan verplichtingen. De VS bleken pas bereid zich ach ter het akkoord te scharen na dat de tekst flink was afge zwakt. In de loop van de nacht verzetten ook de Russen zich nog even, maar ook zij bonden uiteindelijk in. Staatssecretaris Van Geel van Milieu, die Nederland bij de con ferentie vertegenwoordigde, had liever hardere afspraken ge zien die landen verplichten om ook na 2012 de uitstoot van broeikasgassen verder terug te dringen. Tot die tijd gelden de in het Kyotoverdrag afgespro- TEL AVIV - Israels minister van Defensie, Shaul Mofaz, is overgestapt van Likoed naar Ka dima, de nieuwe centrumpartij van premier Ariel Sharon. In ruil daarvoor heeft hij de be lofte gekregen dat hij de post de fensie zal behouden als Kadima op 28 maart de parlementsver kiezing wint. Mofaz was tot het afgelopen weekeinde kandidaat voor het Likoed-lei derschap, maar hij zegt nu dat hij zich in die partij niet langer thuis voelt. „Likoed is afgegleden naar wat we extreem rechts noemen en dat is niet mijn richting", zei hij. Politieke tegenstanders be schuldigden Mofaz gisteren on middellijk van opportunisme. Ze wijzen erop dat hij vorige maand niet wilde ingaan op een uitnodiging van Sharon toe te treden tot Kadima. Pas toen dui delijk werd dat hij in de race om het Likoed-leiderschap geen en kele kans maakte, kwam hij op die weigering terug. GPD ken verplichtingen voor indus trielanden (minus Amerika) om minder CO,uit te stoten. Voor de periode na 2012 staat niets op papier, behalve dan dat er verder wordt gesproken met elkaar. De Europese Unie had in Montreal graag vastgelegd dat de aarde met met meer dan 2 graden Celsius mag opwar men. Dat betekent dat wereld wijd de uitstoot van broeikasgas sen in 2050 tot vijftig procent moet zijn teruggebracht. Derge lijke afspraken bleken absoluut onhaalbaar in Montreal Milieuclubs als het Wereldna- tuurfonds en Milieudefensie vin den het akkoord een 'giganti sche winst'. „Het is heel wat, als je zoveel landen bij elkaar weet te houden", aldus Donald Pols van Milieudefensie, die boven dien liever een paar stevige over eenkomsten over reductie had gezien. De euforie onder activisten ont breekt bij Tweede Kamerleden. Binnen het regeringskamp beti telen CDA en D66 de routekaart naar nieuw klimaatoverleg van af voorjaar 2006 als het best of maximaal haalbare. De VVD bespeurt weinig pro gressie. Zorg overheerst onder de oppositiepartijen PvdA en GroenLinks. GPD/ANP van onze redactie buitenland LAGOS - Een vliegtuigcrash in het zuiden van Nigeria heeft het afgelopen weekeinde aan 107 personen het leven gekost, on der wie meer dan zeventig leer lingen van een school die op weg waren naar huis om kerstva kantie te vieren. Ouders op de luchthaven in Port Harcourt zagen hoe het toestel, dat tijdens een zware onweers bui landde, van de baan schoot, uiteenscheurde en in een vuur zee veranderde. Reddingswerkers belandden op een met brokstukken en li chaamsdelen bezaaide start baan. Zij wisten slechts zeven zwaargewonde passagiers uit het toestel van Sosoliso Airlines te halen. Van hen overleden gis teren nog eens vier. Van de doden waren 71 leerling van de meest prestigieuze katho lieke school van Nigeria, het Lo yola College van de Jezuïeten in Abuja. De scholieren, tussen de elf en achttien jaar, waren on derweg naar hun ouders om in het zuiden van het land de kerst vakantie te vieren. Veel ouders zagen de crash za terdagmiddag gebeuren. „Het is zo triest", zei aartsbisschop Jo hn Onaiyekan van Abuja tegen het persbureau AFP. „Je kunt je het grote trauma voorstellen van de ouders die hun eigen kin deren daar gewoon hebben zien verbranden." Foto's van hun ge liefden krampachtig vastge klemd liepen nabestaanden gis teren langs tientallen genum merde lichamen in het ongekoel- de mortuarium van het zieken huis van Port Harcourt. Onder de slachtoffers zijn ook een Ame rikaanse en een Franse mede werker van Artsen zonder Gren zen, aldus een woordvoerder van de hulporganisatie. Nigeriaanse media riepen giste ren om opheldering en meer vei ligheid, na het tweede ernstige vliegtuigongeluk in het West-Afrikaanse land in korte tijd. In oktober kwamen 117 mensen om, toen een Boeing 737 van de Nigeriaanse maatschap pij Bellview Airlines bij Lagos neerstortte. ANP door Ans Bouwmans NEW ORLEANS - Vijfendertig dollar voor een bustocht door het rampgebied? Het is een schande dat ons leed zo wordt geëxploiteerd, foetert een in woonster van New Orleans. Ze is in woede ontstoken over het plan van lokale touropera tor Gray Line om met busjes toe risten door het ontvolkte gebied van de stad te rijden. De tocht met de wervende titel 'Orkaan Katrina - Amerika's Ergste Ca tastrofe' moet op 4 januari be ginnen Drie maanden na or kaan Katrina is New Orleans nog steeds een stad die groten deels in puin ligt. Uptown, het Garden District en het oude stadscentrum French Quarter, hebben iets van hun levendig heid terug. Toerisme is de dob ber waarop de economie van New Orleans drijft, maar de wrange tegenstelling tussen het 'nieuwe normaal' en de desolate ruïne even verderop, irriteert sommige inwoners van de stad. Waarom zou je toeristen willen gerieven die voor hun lol het leed van anderen bekijken? De critici begrijpen het hele maal verkeerd, de excursies zijn juist bedoeld om de wederop bouw van New Orleans te steu nen, zegt busonderneming Gray Line. „Je moet de ravage met ei gen ogen zien, om te kunnen be vatten hoe enorm de vernieti ging is", zegt directeur Greg Hoffman van de touroperator De tocht is bedoeld om sympa thie op te roepen, aldus Hoff man. Hij zag een rampexcursie in eerste instantie niet zitten, maar veranderde van mening toen hij zag hoeveel indruk een tochtje maakte op parlementa riërs. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5