Zwin College richt zich op exacte vakken PZC Lamaketta' s lijken wel wereldberoemd Harde aanpak illegale bouwsels bepleit iitra ,11 liguw bètavak voor bovenbouw Cantorij der Basiliek krijgt culturele prijs ierstmarkt i Clinge Seniorenraad wil meer invloed ROC Zeeland laat elke leerling sporten maandag 12 december 2005 «rPaulBeaiin (OSTBL'RG - Het Zwin College Oostburg is een van de vijf „lm in Nederland die dit „hel nieuwe bètavak Natuur vfn en Techniek (NL&T) ge- „aan de bovenbouw (havo en D| Met de zelf samengestelde jdule 'CO, en onze leefomge- wil het Zwin College extra indacht geven aan exacte vak- npakketten. eeds minder leerlingen kiezen een natuurprofiel, waar- een tekort dreigt aan stu nten exacte vakken op de uni- jsileit. Om hierin verandering brengen, besloot het ministe- van Onderwijs in 2004 een uw vak in te voeren voor leer- ,gen met een profiel natuur en ;bmek NL&T is het nieuwe t dat dieper ingaat op één 0 de twintig te kiezen modu- LUitgangspunt is dat de leer- g voortdurend zelfstandig ïi het werk is. door middel van proefjes en esentaties zijn de leerlingen Ktant aan de gang. Dat i2kt het vak aantrekkelijk", nadrukt Jos van Els, docent H. Volgens zijn vakgenoot cas Neevens is het vak te be rouwen als vervanger van Al- aene Natuurwetenschappen NT|. ans grijpen 5 het Platform Bèta Techniek, d samenwerkingsverband tus- 1 overheid, onderwijs en be- ijfsleven, werden in oktober i rijf scholen verzocht om te doen aan de invoering i NL&T. De school in Oost- g was meteen positief. Ge- se Dhont, afdelingsdirecteur penbouw van het Zwin Colle- nndt dat zijn school alle kan- unoet gnjpen om het onder- jsaanbod te vergroten. Daar- orblijft niet alleen het onder is up-to-date, maar krijgen •Bezorgklachten: C800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 1530 AC terimeuzen Tel 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: ri ;Roné Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel j Rene van Stee Pots Bakker (sport) öaudeloo 16 Postbus 62 1560 AB hulst Tel: (0114)372776 Pa*: (0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl I Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel; (0113)315500 h' 10113)315669 Email; redactie@pzc.nl internet wwv/.pzc.nl E-mail:vyej)@pzCn| de leerlingen ook betere moge lijkheden om een vervolg opleiding succesvol af te ron den. Dit jaar is een lestjaar voor de vijf deelnemende scholen. Met ingang van de vernieuwde twee de fase in het schooljaar 2007-2008 kunnen scholen het nieuwe vak aanbieden. Zij kunnen zelf bepalen of zij het ia- ter willen invoeren. Voor elke module die een school wil aanbieden, moet contact wor den gezocht met een of twee ken nisinstellingen die meewerken aan de ontwikkeling van het vak. In het geval van het Zwin College zijn dit Shell en de TU Delft. Proefjes NL&T werkt met modules. In het test jaar volgen de leerlingen van havo 4 en vwo 4 de module 'Co, en onze leefomgeving'. De scholieren van het Zwin College die voor NL&T hebben gekozen, kijken met een positief gevoel te rug op het eerste halve school jaar. Vooral de vele proefjes die ze mochten doen, vielen goed in de smaak. Het niveau daarente gen is te hoog, zo oordelen de leerlingen. „We hebben te weinig basis kennis", zegt Teun (16), leerling van havo 5. Op de vraag of de school het nieuwe vak daadwer kelijk gaat invoeren, reageert George Dhont met een brede glimlach. „Ik kan er officieel nog niks over zeggen, maar wan neer ik nee zou zeggen, dan lieg ik." KLOOSTERZANDE - Het was de eerste keer dat de culturele prijs niet in de hal van het stad huis in Hulst werd uitgerijkt, maar in de N.-H. kerk in Kloos- terzande. De waarderingsprijs 2005 werd zaterdagavond uitge reikt aan de Cantorij der Basi liek die eerst een speciaal kerst concert verzorgde. Burgemeester Jan Frans Mulder feliciteerde dirigent en koor al voor het concert. Hij moest, van wege het ongeluk met het sport vliegtuigje in Clinge, elders aan wezig zijn. Hij overhandigde daarom zijn ambtsketen aan wethouder Ben Pauwels die de honneurs waarnam. Na het kerstconcert met liederen uit verschillende stijlperioden en in strumentale intermezzi voor pia no en dwarsfluit door Jos Vogel en Chris Thienpont werd het programmablad dichtgeslagen en nam wethouder van cultuur Frank van Driessche het woord. „Het is de achttiende keer dat de culturele prijs wordt uitge reikt en deze keer is het een waardering voor de inbreng en de grote verdienste van de Can torij. Het koor en zijn dirigent doen alles op basis van vrijwil ligheid en zijn een ware ambas sadeur voor Hulst. Loco-burgemeester Ben Pauw els overhandigde daarna de oor konde en een Reynaertbeeld aan dirigent Anton de Kort. De enve loppe met een geldbedrag werd aan penningmeester Ineke de Theije gegeven. Dirigent Anton de Kort stelde dat hij de gemeen te erkentelijk was en dat nie mand 33 jaar geleden bij de op richting had gedacht aan een culturele prijs voor een litur gisch koor. INGE - De dorpsraad en de derraad van de basisschool in ingehouden donderdag 22 de- mlier een kersthappening op tN'egolieplein. kinderen van de basisschool enen het feest met een lam- moptocht onder leiding van ifare Weldoen en Vermaak, erna volgt voor hen de kerst- wig in de kerk. 20.00 uur is de officiële ope gvan de kerstmarkt. De rest de avond verschijnen het gerenkoor, een doedelzakspe en een Ierse folksband op het iium. Samen met de kraam- sop het plein en het geknet- van het kampvuur moet zo kerstsfeer worden opgeroe- Fans van de Lamaketta's wachten in slaapzakken voor de deur bij Sonora. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Ondanks de slaapzak ken, hadden ze toch best een koude kont, de 'die hard' fans van de Lamaket ta's. Zij wilden per se de eersten zijn om de nieuwe cd van de populaire Terneu- zense dialectband te kopen. Muziekhuis Sonora in Terneuzen opende vrijdag om middernacht de deuren als stunt voor de aftrap van de cd-verkoop. En toen lagen de fans er al een tijdje. Ook weer niet zó lang. Geen uren, zoals ze zelf beweerden, maar ruim een half uur was het toch wel. In ieder geval lang genoeg om het behoorlijk koud te hebben. „Als je die gasten eens goed be kijkt, lijkt het wel alsof ze er al weken liggen", zei een wat oudere fan die het slordige kapsel van die jongelui blijk baar niet erg waardeerde. Eerder die avond speelden De Lamaket ta's de nummers van hun nieuwste cd Pak Me Noe voor een select publiek aan boord van rondvaart- en partyboot Stad Terneuzen. Het was letterlijk volle bak. Door de mist bleef de Stad Terneu zen aangemeerd, maai- de pret aan boord was er niet minder om. De ruim honderd gasten aan boord vertrokken iets voor middernacht te voet of met de fiets richting Sonora in de Noordstraat. Ze konden er aansluiten in de rij, want ook fans die niet tot het selecte gezel schap op de boot behoorden, waren naar de muziekzaak gekomen om als een van de eersten beslag te leggen op Pak Me Noe. Ongeveer tweehonderd mensen kwamen 's nachts naar Sonora. De Lamaketta's zelf (Maikel Harte, Donny Benjaminsz, Friso van Wijck, Jan-Paul Harreman, Toine Metselaar en Arno Franeke) werden in een roze Cadillac met chauffeur naar Sonora ge bracht. Helaas hebben de bandleden niet kunnen zien hoeveel de fans voor hen overhadden. Uitbater Kees Koster van Sonora was waarschijnlijk zo bang dat de wachtenden de kou niet langer wilden trotseren, dat hij de deuren van zijn winkel al opengooide voordat de eregasten waren gearriveerd. De drang hekken die er wellicht enkel voor de lol stonden, deden dienst. Er werd getrok ken en geduwd om maar naar binnen te kunnen en er ontstonden zelfs woorden wisselingen. „Gehandicapten eerst! Vrouwen met een grote boezem mogen voor!" Een koppel dat in de Noord straat nietsvermoedend de hond uitliet, zei vertwijfeld: „De kaartjes voor Rob bie Williams waren toch uitverkocht? Ga eens kijken wat daar aan de hand foto Peter Nicolai Toen de Lamaketta's uiteindelijk zelf verschenen, moesten ze door de mensen massa worstelen om aan hun signeerses sie te kunnen beginnen. In totaal zijn die nacht volgens Koster ongeveer twee honderd cd's verkocht en aangezien bijna iedereen zijn of haar cd voorzien wilde hebben van een persoonlijke boodschap van de Lamaketta's, schre ven die de vingers letterlijk blauw. Za terdag zijn nog eens 150 exemplaren van Pak Me Noe over de toonbank ge gaan bij Sonora. Koster moest zelfs bel len naar Harte omdat de cd's waren uit verkocht. „Ik heb hem gebeld met de vraag of hij nog een paar dozen wilde komen brengen. Gelukkig had hij nog een voorraad." Pak Me Noe is overigens landelijk uitge bracht. Elke muziekhandel in Neder land verkoopt de cd van de Lamaketta's of kan die bestellen. De Lamaketta's hebben inmiddels fans in heel Neder land en die hoeven dus niet speciaal naar Terneuzen voor de nieuwste cd. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst moet inwoners die illegale bouw sels wegzetten meer geld in reke ning brengen dan het bedrag dat ze daar in de normale ver gunningprocedure aan kwijt zouden zijn geweest. De fractie van de PvdA wil daarvoor een bepaling opnemen in de nieuwe legesverordening. Nu is dat nog niet het geval. Wie zonder vergunning bouwt, moet bij ontdekking daarvan door de gemeente slechts de geijkte weg volgen. PvdA-gemeenteraadslid R. de Kort vindt dat niet eerlijk. „Nu denken burgers 'we bou wen eerst en daarna komt het te gen dezelfde kosten wel goed'. Maar dat legt wel een belasting op de afdeling Handhaving, want die moeten in actie komen bij vergunningloze bouwwer ken. De tijd die ze daaraan kwijt zijn, gaat bovendien ten koste van andere werkzaamhe den. Ter derving van die extra kosten die de gemeente moet ma ken, zou het daarom goed zijn in dergelijke gevallen achteraf een toeslag op de leges te leggen." De Kort legde dit idee op tafel in de vergadering van de com missie middelen, waarin de raadsfracties zich uit konden spreken over de legesverorde ning 2006. De CD A-fractie zocht in dat ver- Advertentie vergaderzalen I kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl door Sheila van Doorsselaer HULST - De leden van de Senio renraad Hulst willen een vol waardige rol spelen binnen de politiek in de gemeente Hulst. Sinds de installatie in juni heeft de Seniorenraad de gemeente raad en het college nog maar één keer advies gegeven. En dat is, vinden de leden, te weinig. De Seniorenraad telt negen le den en een voorzitter en heeft zich als doel gesteld zich in te zetten voor het verbeteren van de integratie en participatie van senioren in de gemeente Hulst en geeft het college en de raad daartoe gevraagd en onge vraagd advies. De Seniorenraad kan werkgroepen instellen of in overleg treden met organisaties zoals de SWO, platform Cliën tenraad, Dorps- en Wijkraden, woningbouwverenigingen,Stich ting Gehandicapten en instellin gen in de gezondheidszorg. Enkele leden van de Senioren raad en het CDA in de gemeente Hulst vinden dat ei- met voldoen de gebruik wordt gemaakt van de Seniorenraad. Zo is deze niet ingeschakeld bij de wijzigingen in de Wet Voorzieningen Gehan dicapten, terwijl dit een onder werp is dat veel ouderen raakt. De leden van de Seniorenraad hebben éénmaal advies uitge bracht en wel over de start- en kadernota van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning. Vanuit het college van B en W en de gemeenteraad is geen reac tie gekomen op het advies. Hoe wel het de Seniorenraad vrij staat ook ongevraagd advies te geven, is dit nooit gebeurd. Vol gens de leden omdat er nooit ge gevens over zaken die een ad vies door senioren rechtvaardi gen, zijn toegezonden. CDA-lid C. Nijskens wil dat er meer rekenschap gehouden wordt met de Seniorenraad en dat het college moet zorgen dat de leden naar behoren kunnen functioneren. De leden moeten daarom meer betrokken worden bij het gemeentelijk beleid. band het debat met wethouder P. Weemaes over het voornemen om woningcorporaties voortaan niet langer vrij te stellen van het betalen van bouwleges. Waar de corporaties sociale woningbouw plegen, vinden de christendemo craten het onterecht dat daar le ges over moeten worden be taald. Weemaes wierp tegen dat met ingang van 1 januari de wet telijke verplichting om woning bouwverenigingen vrij te stellen van bouwleges vervalt. Maar vol gens CDA'er A. Sponselee was het wel mogelijk voor de ge meente om in een privaatrechte lijke overeenkomst te regelen dat die ontheffing in stand blijft. Daar voelde de wethouder niets voor. „Ik beschouw woningcor poraties als ondernemingen. Op die manier zet je de deur open voor andere ondernemers en krijgen we meer aanvragen voor dergelijke ontheffingen." Het CDA komt in de raadsvergade ring van 22 december terug op de kwestie. J. van Eek. „We behouden ons het recht voor om dan met een voort tel te komen." Ruim 2000 euro voor pater Swinne SINT- JANSTEEN - De activiteiten die afgelopen week end in Sint-Jansteen in het teken stonden van pater Swin ne, hebben ruim tweeduizend euro opgeleverd. Zo trad volkszanggroep Ambras vrijdagavond op in De Warande en doneerden W Steen en carnavalsvereniging CV De Voetbal zondag een geldbedrag. Het optreden van Am- bras vrijdagavond bracht zestienhonderd euro op. Zon dagmiddag overhandigde voorzitter Adri Totté van voet balvereniging Steen een cheque van 216,50 euro aan Cari- tasvoorzitter Paul Prince. Het ging hierbij om de op brengst van de loterij en de recette van de wedstrijd Steen tegen MOC'17 uit Bergen op Zoom. Saillant daarbij was, dat de wedstrijd echter geen doorgang vond omdat de scheidsrechter niet kwam opdagen. Ook CV De Voet bal overhandigde Prince nog een cheque met een bedrag van tweehonderd euro. De donaties zullen ten goede ko men aan het missiewerk van Swinne. Brandweer redt man uit kanaal MIDDELBURG - De brandweer heeft in de nacht van za terdag op zondag een verkleumde man uit het Kanaal door Walcheren gehaald. De man, een Belg, hing aan de balken bij de Stationsbrug in Middelburg toen de brand weer arriveerde. Volgens een woordvoerder van de politie was de drenkeling vrijwillig het kanaal ingesprongen. De brandweer rukte uit met een blusvoertuig en een duik- ploeg. Voordat de duikers arriveerden, had de blusploeg de man al met een ladder uit het water geholpen. Hij is met een ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. Nog geen spoor daders overval GOES - De politie heeft nog geen spoor van de daders van een gewapende overval, vrijdagavond laat op een Chi nees restaurant in Goes. Bij die overval viel een gewonde. Volgens de politie drongen omstreeks elf uur drie gemas kerde mannen het restaurant in het winkelcentrum De Spinne binnen. Ze eisten geld van de eigenaar en drie gas ten. Daarbij werd geschoten en liep de restauranteige naar een schotwond op. Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Een politiewoordvoerder verklaarde dat de man niet ernstig gewond is geraakt. De overvallers maakten zich uit de voeten met een onbekend geldbedrag. De politie begon in de omgeving van het restaurant een uitgebreide zoekactie, maar die leverde niets op. Vuurwerk in beslag genomen TERNEUZEN - Zaterdagavond rond half tien zagen sur veillerende politieagenten in de Korte Kerkstraat in Ter neuzen een 15-jarige jongen uit Sas van Gent vuurwerk af steken. De agenten hielden de jongen aan en namen zijn vuurwerk, zo'n dertig strijkers, in beslag. Tegen de jon gen wordt proces-verbaal opgemaakt Zes keer te diep in het glaasje RILLAND - De politie heeft zaterdag om ongeveer half acht op de Bathseweg in Rilland een 48-jarige automobi list uit de gemeente Reimerswaal betrapt op het rijden on der invloed. Uit een blaastest bleek dat hij bijna zesmaal zoveel had gedronken als toegestaan. De man kreeg een rijverbod en moest zijn rijbewijs onmiddellijk inleveren. door René Schrier GOES - Alle leerlingen van het ROC Zeeland die het dagonder wijs volgen, krijgen een sport programma voorgeschoteld. Zo wil het ROC eraan werken dat leerlingen zich bewust worden van het belang van een gezonde levenshouding. Ook wil de school de deelne mers aanzetten tot het actief deelnemen aan sport en zo moge lijk stimuleren tot een leven lang sporten. Het aanbod binnen het onder wijsprogramma bestaat uit vier thema's; gezondheid, weerbaar heid, samenwerken en sport- oriëntatie. Elke leerling volgt dit programma. Daarnaast wordt er buitensport opgezet, waarbij leerlingen gratis of te gen geringe vergoeding buiten de lestijd om kunnen sporten in de accommodatie van het ROC of bij sportclubs of sportcentra. Bij het thema gezondheid wordt de zogenaamde Fitkit-test afge nomen. Dat is een kant-en-klare methode om de gezondheid van mensen van twaalf tot tachtig jaar te screenen. Ook moeten de deelnemers fysiek aan de slag. Er wordt gewerkt aan uithou ding en algemene kracht, maai er is ook oog voor ergonomische aspecten in het vak dat de leer ling later wil uitoefenen. Bij samenwerken moeten ROC- studenten leren in groepsver band te functioneren, zodat ze dat later als werknemer ook kunnen. Sportoriëntatie wordt gegeven om deelnemers kennis te laten maken met een aantrek kelijk en veelzijdig sportaan- bod. Dit programmaonderdeel is er op gericht interesse te ont wikkelen en na te gaan onder welke condities de deelnemers bereid zijn aan sport te (blijven) doen. Morgen presenteert het ROC het sportprogramma aan het platform Bewegen en sport voor het beroepsonderwijs en volwasseneducatie. Viering KAPELLEBRUG - In de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken wordt vandaag een eu charistieviering voor de vrede gehouden. De dienst begint om 19.00 uur. (Advertentie) Miss. ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 18.00 uur KUNST ANTIEK 13, 14 en 15 dec. ook kijkdag Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 rww.7.eeuwsveilinghuis.nl agenda j STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55+, De Halle, 14.00 uur: Prijskaar ten, biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur; Biljar ten, koersbal; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton. HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST De Lieve, 9 00 uur: Vrij biljar ten; 9.30 uur: Kaartjes maken: 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, bloem schikken; 13.30 uur: Yoga, jeu de bou les; 15.00 - 17.00 uur: Repetitie orkest Oud Hulst; Blaauwe Hoeve, 13.30 uur Kaarten; KAPELLEBRUG - Kapel van Onze Lie ve Vrouw ter Eecken. 19 00 uur: Eucha ristieviering voor de vrede; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Vlaschaard. 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; Kerk- laan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bin go; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO koersbal: SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.30 uur: Biljartles, bloemschikken; 13.15 uur: Engels: 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; 19.30 uur: Repetitie toneel, bloemschikken: 20.00 uur: Bijeenkomst Vormsel; TERNEUZEN De Veste. 13.30 uur Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje, 19.00 uur. Country dance voor beginners; 19.45 uur: Coun try dance voor gevorderden: Café Ter Nose. 19.30 en 20.15 uur: Free Country Dancers, Ter Schorre Palazzolihuis. 14.00 uur: Ontmoetingsbijeenkomst na bestaanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43