Bos gaat voor het premierschap Kabinet zwoegt zich naar kerstreces Vloeken en tieren bij crisisberaad Den Haag Amsterdammer moet vriendelijker worden 3 Tijden van Anton Pieck herleven maandag 12 december 2005 «HAAG Sommige onder- bebben s!e,vlg f I kl en mei hun vuist op ta- „runid. vrijdagavond lij- het crisisberaad over de „klacht. „Het ging er heet 1 onaangenaam aan toe. Onge- J. Ik heb het nog nooit zo )D1 meegemaakt", melden V nonen in kringen rond het ka- De Kamer eiste 250 miljoen ter compensatie van de hogere ener gienota's. Minister van Financi ën Zalm wilde niets toegeven, omdat de jongste koopkrachtcij- fers meevallen. Hij legde uitein delijk zeventig miljoen op tafel voor bijzondere bijstand voor uitkeringsgerechtigden en voor belastingaftrek voor gezinnen met kinderen (tot circa 40.000 bruto per jaar). Een dag nadat de kruitdampen waren opgetrokken klonk in li berale kring het stevige verwijt dat premier Balkenende te veel begrip had getoond voor de ei sen van 'zijn' CDA-fractievoor- zitter Verhagen en daarmee vi ce-premier Zalm (WD) in de steek liet. Zalm zou daarover fu rieus zijn geweest. In CD A-kring vond men de opstel ling van Zalm juist getuigen van halsstarrigheid. Gisteren zei D66-fractievoorzitter Dittrich dat het in deze kwestie bij Bal kenende aan initiatief heeft ont broken. Dittrich was vrijdag een van de onderhandelaars. „Ik zou me kunnen voorstellen dat er meer regie was geweest", al dus Dittrich, die in dit verband sprak van politiek 'zeer onhan dig opereren'. De afgelopen tijd is vaker be weerd dat Balkenende zich in moeilijke kabinetsdiscussies over grote kwesties als de WAO te afzijdig hield. Zaterdag toon de CD A-fractievoorzitter Verha gen zich tevreden met het onder handelingsresultaat van vrij dag. Maar de verkregen zeven tig miljoen is wel wat anders dan de verlangde 250 miljoen. „Maar ja, je kunt ook niet iedere dag een vice-premier naar huis sturen", aldus Verhagen. GPD fweestrijd tussen de PvdA-leider en Balkenende is begonnen binnenland 0 HAAG - Behalve Balken de voor het CDA is ook ■UA-leider Bos bij volgende ftementsverkiezingen kan- Jdaat-premier. Dat maakte Jos zaterdag in Utrecht bekend jdens het congres van zijn par- Daarmee is in feite de tweede grote tweestrijd - over de ge meenteraadsverkiezingen van maart heen - nu al begonnen. In 2003 schoof lijsttrekker Bos de Amsterdamse burgemeester Co- hen nog naar voren als kandi daat-premier De volgende Ka merverkiezingen zijn gepland in 2007. Bij de laatste kabinetsfor matie viel de PvdA uiteindelijk buiten de boot en daar baalt Bos nog steeds stevig van, maakte hij op het partijcongres in Utrecht duidelijk. „Ik vind het heel pijnlijk om te merken hoe steeds meer mensen de politiek zien als hun vijand in plaats van hun bondgenoot Ik zie een land zonder zelfvertrouwen en zon der trots. Maar dit land kan zo veel beter. Dat wil ik met alleen maar roepen. Dat wil ik ook la ten zien. Daarom wil ik uw pre mier zijn." Zijn aankondiging werd met een staande ovatie van de congresgangers begroet. Applaus was er ook voor Bos' te rugblik op de bijna-crisis - een dag eerder - over de compensa tie van dure energienota's. Het CDA wilde 250 miljoen euro van het kabinet en kreeg na veel duwen en trekken uiteindelijk zeventig miljoen van minister Zalm (Financiën) los voor bij zondere bijstand en kinderkor ting. „Een sociaal gezicht koop je niet met tien euro per jaar. Een prestigestrijd om negentig euro cent per maand, terwijl het aan tal gezinnen in Nederland dat in armoede leeft met honderddui zend is gestegen... Mensen prik ken daar doorheen", aldus Bos. Hij wil het liefst zo snel moge lijk als premier aan de slag. „Want dit kabinet is volledig de weg kwijt." GPD Meerderheid polking tegen ïieuw zorgstelsel ITRECHT - Een meerderheid ran de bevolking, 56 procent, is k«en het nieuwe zorgstelsel, fel 1 januari ingaat. 30 Procent ivoor, blijkt uit een peiling die i Haurice de Hond heeft gehou- feninopdracht van de SP. - lidens een manifestatie zater- - i$ in Utrecht zei SP-kamerlid isnt dat het nieuwe stelsel on- j oudbaar zal blijken te zijn. De laatschappelijke weerstand tartegen zal alleen maar roeien als de negatieve gevol- I si duidelijk worden, aldus fcnt. „We moeten echt gaan toe- - erken naar een veel socialer idsel waar niet de marktwer- ing, maar de mens centraal iaat," Uit de peiling blijkt dat - ie weerstand tegen het stelsel jet grootst is onder de achter- bar. van de oppositiepartijen lijna 70 procent). Van de ach- lerban van de WD, de partij '"(Tan minister Hoogervorst van volksgezondheid, is 48 procent eveneens tegen. ANP ichietpartij indigt in wilde ichtervolging OTTERDAM - Voor de Rotter- amse nachtclub Now&Wow is jeen schietpartij zaterdagoch- I, nd om vijf uur een 23-jarige un uit Capelle aan den IJssel j, *aargewond geraakt. Tijdens het PvdA-congres in Utrecht kondigde partijleider Bos zijn kandidatuur voor het premierschap aan. foto Evert-Jan Daniels/GPD Omroep BNN onderzocht in het kader van het programma Spui ten Slikken met onderzoeks bureau Qrius hoe jongeren den ken over drugs en seks. Vijfhon derd jonge mensen werden on dervraagd. Bijna een kwart van de respon denten heeft wel eens hasj ge bruikt, 7 procent slikte ooit xtc. De meest genoemde redenen om geen drugs te gebruiken, zijn dat het slecht voor je is en slech te verhalen die jongeren erover hoorden. De conclusie van het onderzoek is dat veel jongeren braaf en onwetend zijn. Bijna de helft van de respondenten weet niet wat de effecten van co caïne zijn. Ook weten jongeren weinig over de prijzen van drugs. Ongeveer 69 procent denkt dat een gram coke minder Leden van de Levende Geschiedenis Groep 'De Zwarte Zwaan' tonen ambachten als borduren en kleer- kost dan 30 euro, terwijl de prijs maken tijdens de Anton Pieckdag, gisteren in Haarlem. foto Marco de Swart/GPD rond de 50 euro ligt. ANP li rwijl het slachtoffer naar het ekenhuis werd afgevoerd, zijn twee vermoedelijke daders in es auto richting de A13 naar h Haag gevlucht. 'i e mannen werden op de snel- ie? door de Rotterdamse politie gehaald en aan de kant gezet. krop gaf de bestuurder van de ito extra gas en wist met de an- re inzittende te ontsnappen, ijdens een wilde achtervolging ij toot de politie op de wagen, uar miste. De twee verdachten jnnog altijd spoorloos, olgens de politie kregen de ree mannen en het slachtoffer tor de club aan de Maashaven me Waarover is niet bekend, i het moment van de schietpar- werd in de nachtclub een 'af- tparty' van een reggae-con- rïgehouden. GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Justitieminister Donner (CDA) moet deze week uitleggen hoe het kan dat het dossier van de Pakistaanse atoomspion Khan, die nucleaire geheimen stal van VMF Stork, kon worden vernietigd. Minister van Binnenlandse Zaken Rem- kes (WD) zit vreselijk in zijn maag met twee diskettes vol ge heime informatie en intieme de tails over het leven van Pim For- tuyn en andere LPF'ers. De dis kettes lagen in een ingeruilde lease-auto van een AIVD-agent en werden afgegeven bij mis daadverslaggever Peter R. de Vries, die er mooie sier mee maakt. Maar Donner en Remkes lijken zich nog de minste zorgen te hoeven maken. Voor minister van Vreemdelin genzaken Verdonk (VVD) is de situatie daarentegen zeer onze ker. De Kamer zal haar hard aanpakken, omdat ten onrechte informatie over afgewezen asiel zoekers bij de Congolese autori- analyse teitenterecht is gekomen. De asielzoekers lopen hierdoor het risico te worden gemarteld bij terugkeer in hun geboorteland De oppositie heeft het vertrek van Verdonk geëist. D66 weet nog niet of ze de minister steunt. En dan is er nog het aanstaande kabinetsbesluit over een nieuwe vredesmissie naar Afghanistan. Moet Nederland ruim elfhon derd manschappen sturen naar de provincie Uruzgan, waar troe pen van de plaatselijke gouver neur en Talibanstrijders elkaar naar het leven staan? Beide kam pen hebben 'ons' ongevraagd ge adviseerd vooral de 'bodybags' niet te vergeten, want er zouden grote aantallen Nederlandse slachtoffers vallen. De D66-ministers in het kabinet hebben grote twijfels over een 'go' van 'onze jongens' (en meis jes) en dat geldt ook voor de D66-Kamerfractie en oppositie partijen. Blijft de situatie zo, dan ontbeert het kabinet - met meer ministers voor dan tegen - de steun van een meerderheid in de Kamer. De politieke afloop van de patstelling is niet voor spelbaar, maar het gevaar dat het volk zich nog verder afkeert van het kabinet is groot. Vrijdag zijn in het crisisberaad over de koopkracht enkele poli tieke vriendschappen op de proef gesteld. Tussen ministers onderling en tussen ministers en prominente Kamerleden. Maar dat betekent niet dat er deze week rekeningen zullen worden vereffend, bezweren opgewekte D66'ers: „Over een fikse ruzie in een goed huwelijk ga je toch ook niet de hele week lopen mok ken?." In WD-kring houdt men het bij een welgemeend advies. „Het is van belang dat politici nu rust en wijsheid boven alles stellen", opperen liberalen. „Als iedereen zich als een professio nal gedraagt, krijgen we geen brokken meer." GPD Jongeren zijn tegen legalisatie van drugs HILVERSUM - Drugs moeten niet gelegaliseerd worden, ook softdrugs niet. Dat is de mening van 53 procent van de jongeren tussen de 15 en 35 jaar. t'ÊVERp HL:T IS AA/\/\NPA C?.,.VA-E MOGETJ WEEK. AAN Hbt_ leuk. HÈ. „De sfeer is geprikkeld, de lontjes korter en de tenen langer. Kortom, het is op passen geblazen", luidt het devies van CDA'ers in krin gen rond het kabinet. Het crisisberaad over de koop kracht liep vrijdag bijna fa taal af. Voor het kerstreces moet Balkenende-II nóg een paar listige horden zien te nemen. Een val van het ka binet is niet waarschijnlijk, een ministerscrisis ligt op de loer. JU-- Schutter Raamsdonksveer gepakt RAAMSDONKSVEER - De politie heeft zaterdagmiddag een 35-jarige man uit Den Haag aangehouden. Hij wordt ervan verdacht vrijdag in het Brabantse Raamsdonksveer een 54-jarige man uit Zundert te hebben doodgeschoten. In tegenstelling tot eerdere berichten was het slachtoffer niet de werkgever van de verdachte, maakte de politie gis teren bekend Vrijdagmiddag liep een zakelijk geschil uit op ruzie tus sen het slachtoffer, een directielid van een bouwbedrijf in Raamsdonksveer, en de verdachte, een van de onderaan nemers van dat bedrijf. De verdachte zou een vuurwapen hebben gepakt en op het slachtoffer hebben geschoten. De man bezweek later aan zijn verwondingen. ANP Steun voor onderwijs Pakistan DEN HAAG - Nederland stelt volgend jaar dertig miljoen euro extra beschikbaar voor hulp aan het onderwijs in Pa kistan. Minister Van Ardenne (Ontwikkelingssamenwer king) heeft dat gisteren bekendgemaakt tijdens een be zoek aan het land. De Nederlandse regering zal ook na 2006 het onderwijs daar blijven steunen. In Pakistan gaat maar iets meer dan de helft van de kinderen naar school. Het zijn bovendien vooral jongens. De Nederlandse regering wil dat alle kin deren. ook meisjes, er voortaan basisonderwijs krijgen. Dat doel moet in 2015 zijn gehaald. ANP Auto rijdt tegen trein: een dode ZEVENBERGEN - In Zevenbergen is zaterdagavond een auto tegen de internationale trein Brussel-Amsterdam ge reden. Een inzittende van de auto is door het ongeval om het leven gekomen, meldde de politie. De oorzaak van het ongeval op de N285 was gisteren nog onbekend. ANP Valse fiches in Holland Casino AMSTERDAM - Fraudeurs hebben geprobeerd Holland Casino voor een paar miljoen op te lichten met vervalste fiches van 500 euro. De poging mislukte door oplettend heid van een croupier. Een woordvoerster van Holland Casino heeft dat zater dag bevestigd. De politie heeft tot nu toe negen verdach ten aangehouden. De zaak kwam in september aan het rol len toen de croupier in de vestiging in Amsterdam vond dat er iets niet klopte in het gedrag van een speler. De politie heeft ongeveer 4000 nepfiches teruggevonden. Toch kwam het casino er niet helemaal ongeschonden van af. Het lukte de fraudeurs 43 exemplaren te verzilveren. Dat gebeurde behalve in Amsterdam ook in Utrecht. ANP Connexxion maakt langste stoet ENSCHEDE - Connexxion heeft zaterdagmiddag op vliegbasis Twente met 93 rijdende bussen een lint van 3,2 kilometer gevormd. De vervoersonderneming krijgt daar mee een vermelding in het Guiness Book of Records, meld de een woordvoerder van het bedrijf. De bussen die in de stoet meereden, zijn allemaal nieuw. Ze rijden vanaf zondag in Twente. Connexxion heeft in die regio een tien jaar durende concessie verworven en daarvoor 105 nieuwe bussen besteld. ANP door Marieke Monden AMSTERDAM - Amsterdam mers moeten minder onvriende lijk worden. Wethouder Laetitia Griffith (WD) bereidt een publi citeitscampagne voor om te zor gen dat inwoners van de hoofd stad zich gastvrijer gedragen te genover bezoekers en behulpza mer worden tegen elkaar. „Op straat mag het ook iets vriendelijker. Je kunt toch wel iemand met een zware koffer of buggy even helpen met uitstap pen uit de trein of tram?" zegt Griffith. Bij het promoten van de stad is gastvrijheid een belangrijke voorwaarde, zegt Griffith. Ze is als wethouder verantwoordelijk voor die promotie. „Ik zou wil len dat iedereen zich ambassa deur van de stad voelt. Plattegrond Ze ergert zich aan gebrekkige dienstverlening door taxichauf feurs en horecapersoneel. Toeris ten kunnen meer geholpen wor den: „In Australië stond ik eens met een plattegrond in mijn hand toen iemand uit zichzelf aan mij vroeg of hij mij de weg kon wijzen. Ik vond dat heel bij zonder. Als hier iemand met een plattegrond in zijn hand op straat staat, is dat het teken om er met een grote bocht omheen te gaan." „Laatst nog in Spanje: de taxi chauffeur wees mij onderweg al le bezienswaardigheden aan en gaf mij er uitleg over. Ik voelde mij daar bijzonder welkom. Nou, van zo'n situatie staan wij nog ver af. Als je wilt dat men sen zich thuisvoelen, begint het daar. Ik zou willen dat iedereen zich ambassadeur van de stad voelt. Ik denk dat we dat moe ten uitstralen, niet alleen naar de Japanse toerist, maar ook naar de bezoeker uit Gronin gen. "GPD Dichter aan dood ontsnapt GRONINGEN - Dichter Rutger Kopland is vrijdag bij een ern stig auto-ongeluk ternauwer nood aan de dood ontsnapt. De 71-jarige dichter en psychia ter uit Glimmen kreeg een hart aanval en reed in het Groningse Haren tegen een boom Kop land, pseudoniem voor Rudi van den Hoofdakker, is in het Uni versitair Medisch Centrum Gro ningen opgenomen, waar hij de afgelopen dagen slapende is ge- - houden. De dichter is gereani-; meerd en zou niet meer in le vensgevaar verkeren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3