Nog te vroeg voor museumfusie Het begint al met de tarieven PZC iitra Slipcursus voor de cowboys van de weg SBH 11 ROC laat elke leerling sporten ïirecteur Zeeuws Museum ziet voordeel fusie met Muzeeum niet maandag 12 december 2005 »tS Alle leerlingen van hel Sr Zeeland die hel dagonder- enigen, krijgen een sport- "fja roorgeschoteld. Zo |;0( eraan werken dat "lineen rich bewust norden ,h,i belang van een gezonde «tenshouding. Ook wil de school de deelne mers aan het sporten krijgen. En wanneer mogelijk een leven lang. Het aanbod binnen het onder wijsprogramma bestaat uit vier thema's: gezondheid, weerbaar heid, samenwerken en sport- oriëntatie. Elke leerling volgt dit programma. Daarnaast wordt er buitensport opgezet, waarbij leerlingen gratis of te gen geringe vergoeding buiten de lestijd om kunnen sporten in de accommodatie van het ROC of bij sportclubs of sportcentra. Bij het thema gezondheid wordt de zogenaamde Fitkit-test afge nomen. Dat is een kant-en-klare methode om de gezondheid van mensen van twaalf tot tachtig jaar te screenen. Bij samenwer ken moeten ROC- studenten le ren in groepsverband te functio neren. zodat ze dat later als werknemer ook kunnen. Sport- onëntatie wordt gegeven om deelnemers kennis te laten ma ken met een aantrekkelijk en veelzijdig sportaanbod. Gecon stateerd is dat de deelname aan sport tijdens de middelbare schooltijd drastisch afneemt. Morgen presenteert het ROC het sportprogramma aan het plat form Bewegen en sport voor het beroepsonderwijs en volwassen educatie. jDDELBURG - Voorlopig kan wen sprake zijn van een fusie acn het Zeeuws museum in iddelburg en het Muzeeum in ssingen. zegt gedeputeerde H. van iveren (CDA) in reactie op voorstel van zijn Vlissingse Hijgenoten. De CDA-fractie samenwerking tussen de musea als oplossing voor problemen waarin het Mu- um momenteel verkeert, üde musea zullen er profijt «hebben", zei fractievoorzit- CSeijbel afgelopen vrijdag Igens Van Waveren is het een jplan „Dit voorstel is vanuit Vlissingse college al eerder ebracht", zegt hij. „Dat was «is besprekingen over de ma- Aaarop we het Muzeeum esten redden. Mijn antwoord altijd geweest dat we eerst eten zorgen dat beide musea orde zijn. Pas dan kunnen we w praten, zonder overigens levoren vast te leggen dat ook moet gebeuren." aject Zeeuws Museum moet eerst ii. vindt Van Waveren. En vindt ook de directeur V. By- rk „Een fusie is met iets dat hchtvaardig moet opvatten. ;s een jarenlang traject. Ik bezig met het opzetten van museum. Dat is al moeilijk oeg. Ik heb al mijn aandacht concentratie nodig voor onze bouwing." ranck ziet bovendien het orceel van een fusie niet. ei CDA zegt dat beide musea baat bij hebben, maar ik Bag me af wat onze baat zal «orgklachten: 800-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND rachtweg 23a JStbus 80 300 AB ZIERIKZEE Iel: 0111-454647 0111-454657 wnail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) iel Kleemans Ui Pankow hme Soesman 'lita Lanting iY Boogert (sport) *le redactie 'onspark 28 bus 31 OAA goes ^<0113)315500 c 10113)315669 puail; redactie@pzc.nl 'ERNET l^-Ptc.nl N: web@pzc.nl zijn. Het Muzeeum heeft een ex ploitatietekort. Ik zou niet we ten hoe ik dat moet oplossen. Ge meenteraadsleden die roepen dat we maar moeten fuseren zijn dezelfden als die raadsle den die in Middelburg even een oplossing voor het theater ver zinnen. Dat is niet iets wat je zo maar even zegt." Seijbel zegt in een reactie dat ze denkt dat een fusie financieel voordeel kan opleveren. Ze trekt een vergelijking met de Zeeuwse theaters, die ook sa menwerken. „Het Zeeuws mu seum is al zo lang gesloten, maar krijgt heel veel geld. Als je dat afzet tegen het succes van het Muzeeum, dan zit daar een onevenredigheid in." Het college van B en W heeft voorgesteld om de gebouwen van het Muzeeum voor 3,8 mil joen euro te kopen. Dat zou een oplossing zijn voor de financiële problemen van het Muzeeum. Voor aankoop van de panden is pas in 2008 geld. De tekorten zouden in de tussentijd opgevangen moeten worden met een bijdrage van vijf ton van de provincie. De gemeenteraad be slist deze week over het voor stel. 'uurwerk in slag genomen SS - Zaterdagavond rond tien uur zagen surveilleren- politieagenten in de Korte kstraat in Terneuzen een ange jongen uit Sas van «vuurwerk afsteken, agenten hielden de jongen en namen zijn vuurwerk, dertigtal strijkers, in beslag, dagavond rond zeven uur den twee jongens in 's-Gra- »lder bekeurd voor het af- van vuurwerk buiten de gestane tijden. melding dat er veel over- was van vuurwerk af steken eed in de Magnoliastraat in ravenpolder is de Zeeuwse teter plaatse gegaan. Zij be teneen 17-jarige jongen uit Gravenpolder die een strijker Ook een 19-jarige plaats- noren kreeg een bekeuring. Brogum was zaterdagavond omgetoverd tot een zwoele dansclub, door Marcel Modde ZIERIKZEE - Weg met de winterdepres sie! Lichttherapie of vitaminebombar dement, het haalt het niet bij een avond je salsa in een tot subtropische verras sing omgebouwd Brogum. De heilzame kracht van een vleugje ongeremd Cu baans temperament. Buiten dringt de vochtige lucht diep in de botten door en is de temperatuur tot rond het vriespunt gedaald. De fakkels die het pad naar het Zierikzeese muziek centrum flankeren, roepen in die om standigheid eerder middeleeuwse tafere len op. dan dat ze de zoete herinnering aan nog niet zo heel lang geleden geno ten strandfeesten aanwakkeren. Maar binnen zwelt de salsa aan, zodra de deur openzwaait. Miranda en Marian verwelkomen bezoekers met een fleuri ge bloemenketting en een warme lach. Eén stap verder over de drempel blijkt dat Brogum onder de handen van het or ganiserende Schaapslab is getransfor meerd in een Zuid-Amerikaans terras. Compleet met parasols, ligstoelen, cock tailbar en bovenal zwoel dansende kop pels op de muziek van dj One-Two. Als het aan Guusje Poot ligt, is de sal sa-avond het eerste feest in z'n soort in een lange reeks die haar organisatiebu reau in het verschiet heeft. „Het is weer eens iets anders in Brogum. En vooral rond deze tijd van het jaar. Dan is er bijna niets te doen in Zierikzee. Wat is er dan nog leuker dan even een stukje zomer terug te brengen?" De sal sa-avond is overigens niet het eerste wa penfeit in het korte bestaan van het Schaapslab. Eerder organiseerde het bu reau een blues-jamsessie in Ouwerkerk en werd het ingeschakeld voor een rid derfeest voor verstandelijk gehandicap ten in Goes en een kinderzeskamp voor een Rotterdamse watersportvereniging in Burghsluis. De leden van dansgroep Bailadores mengen zich, voordat ze beginnen aan de officiële demonstratie waarvoor ze die avond zijn ingehuurd, onaangekon digd tussen de bezoekers op de dans vloer Helemaal onopgemerkt blijven ze ook weer niet. Met een ongekende sou plesse heupwiegen de profs vrijwel non-stop op de klanken van de salsa en meringue, die de oude boerderij zowaar een nieuwe glans geven. Ieder moment verwacht je het gefladder van loslopen de kippen en de lasso tussen de wild bokkende paarden. Zo ongeveer moet het in Zuid-Amerika zijn, tijdens een avondje uit. Dansen, dansen, dansen, tot diep in de nacht. Bingo Rob van de Hoek van de ritmegroep Tak'N Djola uit Zierikzee kijkt de ver richtingen van de dansers bewonderend aan. Hij slurpt door een rietje aan zijn foto Marijke Folkertsma zoete cocktail. De djembéspelers geven volgende maand workshops en een groot feest in Renesse, dus wellicht kun nen er op de salsa-avond nog wat idee tjes worden meegepikt. „Je ziet hoe ge zellig druk het is. Zoiets moet hier ge woon veel vaker worden gedaan. Zeker in de winter. Brogum heeft veel meer mogelijkheden dan waar het doorgaans voor wordt gebruikt. Eigenlijk mag zo'n accommodatie het hele jaar door nooit dicht zijn op zaterdagavond. Voor mijn part houden ze een grote bingo! De Bailadores klimmen op het podium en doen er zo mogelijk nog een schepje bovenop. Stap voor stap onthullen ze het basisgeheim van de salsa. Onge merkt doet vrijwel iedereen de pasjes op de plaats na, hetgeen van voor tot achterin een bijna ongewone deining door Brogum brengt. Na zoveel soepel vernuft zou je vrezen dat geen der 'ama teurs' het nog aandurft zelf de vloer weer op te gaan. Maar het virus heeft zijn werk al gedaan. Dapper pakt me nigeen de draad weer op en danst zich zelf een brede lach op het gezicht. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het waterschap Zeeuwse Eilanden krijgt vol gend jaar een nieuw bestuur. Het schap nodigt iedereen uit zich kandidaat te stellen als be stuurslid. Maar waarom zou je dat willen? Wat wordt er eigen lijk van je verwacht? En kun je als bestuurslid wel iets berei ken? Joop Roodenburg (74) uit Vlissingen, tien jaar lid van het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden, geeft antwoord. Waarom zouden mensen be stuurslid moeten willen wor den? Joop Roodenburg. „Omdat er voldoende aanknopingspunten zijn voor de gewone burger in wat het waterschap doet. Dat be gint al met de tarieven die ieder een moet betalen. En die zijn niet gering. Dan heb je de veilig heid en toegankelijkheid in het verkeer. En langs de wegen heb je het groen. Dat dat belangrijk is, bleek wel toen op Walcheren zo veel commotie was over het kappen van meidoorns." „Wateroverlast. Wie herinnert zich augustus niet? Waterbe heer, wat het waterschap ook doet, heeft zelfs gevolgen voor de bewoners van steden en dor pen. Het waterschap krijgt in dat verband steeds meer invloed op de ruimtelijke ordening: waar mogen huizen worden ge bouwd en waar niet?" Al die ondenoerpen die u noemt, moet je daar allemaal verstand van hebben als be stuurslid? „Nee hoor. Zeeuwse Eilanden is een goed bedrijf met betrokken en deskundige mensen. Je hoeft die techneuten heus niet te ver beteren. Je moet het wel interes sant vinden. Belangstelling en gezond verstand, dat is voldoen de. IJver heb je ook nodig. IJver om je te bekwamen in het werk; je moet veel willen leren. Kun je iets bereiken als bestuurs lid „Zeker. Je hebt bijvoorbeeld in vloed op de prioriteiten. Want niet alles kan tegelijk worden uitgevoerd. Je kunt ook nieuwe Joop Roodenburg: „Ik zie voor mijzelf nog steeds een taak wegge legd." foto Lex de Meester kwesties onder de aandacht brengen." In de gemeenteraad heb je frac ties met meer mensen. In het wa terschapsbestuur moet u alles al leen doen. ..Ik vind dat juist wel aantrekke lijk. Ik kan onafhankelijk blij ven en hoef niet met meel in mijn mond te praten. De invloed die je hebt, zie je niet vaak terug in de stemming, maar wel in de discussies en in het beleid. Je kunt namelijk het gevoel van de samenleving ver woorden. En daar is men toch gevoelig voor, want daar komt het geld voor het waterschap vandaan." Wat hebt u zelf bereikt? „Wat ik heel belangrijk vind, is dat er een ontheffingsregeling is gekomen voor minder vermogen de mensen. Ik heb me ook be moeid met de meidoorns op Wal cheren. Ik heb me vorig jaar ver zet tegen de salarisverhoging voor het dagelijks bestuur. Die ging toen met door. Volgend jaar wel, helaas. En ik heb me met de tarieven voor burgers be moeid. Die worden volgend jaar verlaagd. Het waterschap is van wege die drie kwesties in op spraak gekomen. Niet door de ambtenaren, maar door het be stuur." Eigenlijk door u, want u hebt ze aangekaart „Misschien wel, maar ik acht dat ook mijn taak. Ik ben geko zen door de mensen om hun me ning te verwoorden. Ik doe dit nu tien jaar en ik stel me in maart weer verkiesbaar. Ik zie voor mijzelf nog steeds een taak weggelegd." Agent kan zichzelf net redden KAPELLE - Een 23-jarige taxichauffeur uit Klundert en zijn 58-jarige passagiere uit Lage Zwaluwe zijn zaterdag morgen op de Wrangeweg in Kapelle gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk. Een 23-jarige taxichauffeur uit Klundert reed rond negen uur vanaf de Spaanweg de Wrangeweg op. Vanwege de gladheid en mist is de auto doorgeschoten en in de slootkant beland. De passagiere klaagde over pijn in haar borst, knie en elleboog. De chauffeur had een pijnlijke nek. Toen ambulanceperso neel zich, met hulp van de politie, over de slachtoffers ont fermde, kwam een tweede auto met hoge snelheid aange reden. Deze reed recht op de politieagent af. Die kon nog net op tijd de slootkant opklimmen. De chauffeur van de tweede auto raakte niet gewond. Limiet bijna zesmaal overschreden RILLAND - De politie heeft zaterdagavond rond half acht op de Bathseweg in Rilland een 48-jarige automobi list uit de gemeente Reimerswaal betrapt op het rijden on der invloed. Uit een blaastest bleek dat hij bijna zesmaal de toegestane hoeveelheid had gedronken. De man kreeg een rijverbod en moest zijn rijbewijs inleveren. Brandweer redt man uit kanaal MIDDELBURG - De brandweer heeft in de nacht van za terdag op zondag een verkleumde man uit het Kanaal door Walcheren gehaald. De man, een Belg, hing aan de balken bij de Stationsbrug in Middelburg, toen de brand weer arriveerde. Volgens een woordvoerder van de politie was de drenkeling vrijwillig het kanaal ingesprongen. De brandweer rukte uit met een blusvoertuig en een duik- ploeg. Voordat de duikers arriveerden, had de blusploeg de man al met een ladder uit het water geholpen. Hij is met een ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. Man gestoken bij vechtpartij 's-HEERENHOEK - Bij een vechtpartij in een café aan de Marktstraat in 's-Heerenhoek zijn gisterochtend vroeg twee gewonden gevallen. Een 19-jarige jongen uit de ge meente Borsele werd in zijn nek gestoken met een scherp voorwerp. Het slachtoffer kreeg in het café ruzie met een andere bezoeker. Er ontstond geduw en getrek en daarbij werd de jongen gestoken. Hij werd opgevangen door per soneel van het café en is later naar het ziekenhuis ver voerd. De jongen ligt op dit moment nog in het zieken huis. In zijn nek zijn een spier en een pees beschadigd. Een andere betrokkene (een 22-jarige man uit de gemeen te Borsele) heeft aangifte gedaan van mishandeling. Hij liep bij de vechtpartij een gezwollen kaak op en zijn bril werd vernield. De politie is op zoek naar getuigen. Eerste lammetje geboren HEINKENSZAND - In de nacht van zaterdag op zondag werd in de schaapskooi van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand het eerste lammetje gebo ren. In de schaapskooi is doorgaans rond deze tijd sprake van een geboortegolf. Die komt er nu ook weer aan: voor het eind van dit jaar moeten nog ongeveer 120 ooien lam meren. Als de berekeningen kloppen, zullen er op Eerste Kerstdag 22 lammetjes worden geboren. door Willem van Dam LEWEDORP - Bumpertje kle ven, rechts inhalen, plankgas door een 30-kilometer wijk. Be stuurders van bestelbusjes staan bekend als de cowboys van de weg. Ze rijden vaak voor aannemers, installatiebedrijven, koeriersdiensten en de beveili gingsbranche. Hun rijgedrag is slecht voor het imago van hun bedrijf ('Als ze net zo slecht wer ken als ze rijden..j en vormt bo venal een gevaar voor de ver keersveiligheid. Daarom is het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) in samenwerking met de verladersorganisatie EVO een project begonnen dat moet leiden tot een beter ver keersgedrag van chauffeurs van bedrijfswagens Dat is, zo wijzen cijfers uit, geen overbodige luxe. Het aantal be stelwagens in Nederland groei de de afgelopen tien jaar tot 800.000. Het aantal bestelbusjes dat bij ongelukken betrokken raakte, steeg navenant. Vorig jaar vielen in het 'bestelverkeer' 130 doden en 5000 ziekenhuisge wonden. De materiële schade liep in de vele miljoenen euro's. Tegen die achtergrond zijn het ROVZ en de EVO met een cam pagne begonnen, onder de naam: verbetering verkeersvei ligheid bestelverkeer in Zee land. Voorlopig doen daar vijf Zeeuwse bedrijven aan mee: het aannemingsbedrijf Fraanje (Le- wedorp), De Smet (Oostburg), Sturm en Dekker bV (Oostkapel- le), Egemin ECS (Terneuzen) en Delta nv (Middelburg). Zater dag kregen ruim dertig chauf feurs van Fraanje in het kader van het project als eersten een spoedcursus op een mobiele slip- baan; hoe te remmen op een glad wegdek, hoe zit het met rem- en stopafstanden, hoe werkt ABS, hoe uit een berm te geraken? Het project omvat meer dan zo'n praktijkles, zegt Klaas Tenwolde, coördinator van het ROVZ. Het gaat er niet alleen om chauffeurs van be drijfswagens te overtuigen van de noodzaak om wat minder nonchalant door het verkeer te manoeuvreren, ook de leiding van bedrijven moet doordron gen raken van het nut van een veiliger verkeersgedrag. Dat is overigens, zegt Tenwolde, niet altijd eenvoudig. „Je moet je jasje nogal eens uittrekken om het onderwerp op de agenda te krijgen. Maar we hopen dat verkeersveiligheid uiteindelijk bij elk bedrijf serieuze kantine praat wordt." Met betrekkelijk eenvoudige maatregelen, zegt Tenwolde. valt doorgaans al een hoop te be reiken. Een betere belading, de aanschaf van een dodehoekspie gel, of een tweede airbag kun nen een hoop ellende voorko men. „Er valt voor iedereen winst te behalen. Voor zowel werkgevers als werknemers. De werkgever is gebaat bij een be ter verkeersgedrag van zijn chauffeurs; minder boetes, min der brandstofgebruik, minder schades, minder ziekteverzuim. En de werknemers: al die chauf feurs die 's morgens voor hun baas de weg op gaan, willen 's avonds toch ook weer veilig thuiskomen." vergaderzalen kapelle 0113 344 151 www.inrra-kapelle.nl (Advertentie) ■Ml ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 1K.00 uur. KUNST ANTIEK 13. 14 en 15 dec. ook kijkdag Herengracht 74. 4331 PX, Middelburg Tel 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33