og te vroeg voor samensmelting PZC iitra Slipcursus voor de cowboys van de weg Roodenburg prijst bestuursfunctie waterschap aan ,11 ROC laat elke leerling sporten directeur Zeeuws Museum ziet voordeel fusie met Muzeeum niet maandag 12 december 2005 rs llle leerlingen van hel Zeeland die het dagnnder- volgen. krijgen een sport- «ranuna voorgeschoteld. Zo I lel B°c craiin "erken dat rlingen rich bewust worden jhet belang van een gezonde ^enshouding- ,iV1] de school de deelne- i tot het actief deelnemen aan sport en zo moge lijk stimuleren tot een leven lang sporten. Het aanbod binnen het onder wijsprogramma bestaat uit vier thema's: gezondheid, weerbaar heid, samenwerken en sport- oriëntatie. Elke leerling volgt dit programma. Daarnaast wordt er buitensport opgezet, waarbij leerlingen gratis of te gen geringe vergoeding buiten de lestijd om kunnen sporten in de accommodatie van het ROC of bij sportclubs of sportcentra. Bij het thema gezondheid wordt de zogenaamde Fitkit-test afge nomen. Dat is een kant-en-klare methode om de gezondheid van mensen van twaalf tot tachtig jaar te screenen. Ook moeten de deelnemers fysiek aan de slag. Er wordt gewerkt aan uithou ding en algemene kracht, maar er is ook oog voor ergonomische aspecten in het vak dat de leer ling later wil uitoefenen. Bij samenwerken moeten ROC- studenten leren in groepsver band te functioneren, zodat ze dat later als werknemer ook kunnen. Sportoriëntatie wordt gegeven om deelnemers kennis te laten maken met een aantrek kelijk en veelzijdig sportaan- bod Dit onderdeel is er op ge richt interesse te ontwikkelen en na te gaan onder welke condi ties de deelnemers bereid zijn aan sport te doen. ROC Zeeland maakt werk van dit sportpro gramma vanuit een maatschap pelijke verantwoordelijkheid, laat de school weten. Geconsta teerd is dat de deelname aan sport tijdens de middelbare schooltijd drastisch afneemt. Dat wordt meestal op volwassen leeftijd niet beter. Morgen pre senteert het ROC het sportpro gramma aan het platform Bewe gen en sport voor het beroepson derwijs en volwasseneducatie. DDDELBURG - Voorlopig kan toen sprake zijn van een fusie mn het Zeeuws museum in fddclburg en het Muzeeum in pingen. lal zegt gedeputeerde H. van Leren (CDA) in reactie op h voorstel van zijn Vlissingse artijgenoten. De CDA-fractie >t samenwerking tussen de jK musea als oplossing voor 5 problemen waarin het Mu- Etun momenteel verkeert, geide musea zullen er profijt a hebben", zei fractievoorzit- jC Seijbel vrijdag, ügens Van Waveren is het een adplan „Dit voorstel is vanuit Vlissingse college al eerder iebracht". zegt hij. ..Dat was jens besprekingen over de ma- sr waarop we het Muzeeum pesten redden. Mijn antwoord altijd geweest dat we eerst haringen van nantelzorgers EOES - Het Alzheimer-café in H Goese theater De Mythe taagt vanavond het thema 'er- jnngen van mantelzorgers'. toneelgroep van Ans Schil- is brengt het thema in beeld ld- de uitvoering van het stuk ilsof wij niet meer bestaan'. sAlzheimer-café, een ontmoe- c voor mensen met de- len'ue, hun partners, familiele den vrienden, begint om half De zaal is open om zeven STREEKACTIVITEITEN IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur. morensoos; NKENSZAND - Achter de Hervorm- :erk, 19,30uur. Prijsklaverjassen; iPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil- ;lub; 10,00 uur: Internationaal dan- 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 Gymnastiek; Zaal Groenewoud. 15 17 45 uur: Bewegen voor carapa- JININGEN Ons Dorpshuis, 0-17.00 uur: Biljartclub senioren, 3) uur schaakclub "de Zwarte Da- Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Beging; 19 30 uur: Aquarobics; MELDINGE De Wemel, 9.15 - Muur en 10.00-10.45 uur: Meer be en voor ouderen: 13.00uur. Soos; en kaarten; 14.00 uur: Koers- SSEKE Zorgcentrum Vredelust, Bewegen voor ouderen; Biljarten in de hal; Het Tref- 13.00-17.00 uur: Biljarten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij den,zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 W60 AA goes Tel: 0113-315670 iFax: 0113-315669 fE-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt jRobPaardekam Koen de Vries (sport) iHarmen van der Werf centrale redactie Postbus 31 ^SO AA goes Tel: 10113)315500 :Fa* (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl moeten zorgen dat beide musea op orde zijn. Tegen die tijd kun nen we erover praten, zonder van tevoren vast te leggen dat het ook moet gebeuren." Het Zeeuws Museum moet eerst open, vindt Van Waveren. En dat vindt ook de directeur V. By- vanck. „Een fusie is niet iets dat je lichtvaardig moet opvatten. Dat is een jarenlang traject. Ik ben bezig met het opzetten van een museum. Dat is al moeilijk genoeg. Ik heb al mijn aandacht en concentratie nodig voor onze verbouwing." Byvanck ziet bovendien het voordeel van een fusie niet. „Het CDA zegt dat beide musea er baat bij hebben, maar ik vraag me af wat onze baat zal zijn. Het Muzeeum heeft een ex ploitatietekort, Ik zou niet we ten hoe ik dat moet oplossen. Ge meenteraadsleden die roepen dat we maar moeten fuseren zijn dezelfden als die raadsle den die in Middelburg even een oplossing voor het theater ver zinnen. Dat is niet iets wat je zo maar even zegt." Seijbel zegt in een reactie dat ze denkt dat een fusie financieel voordeel kan opleveren. Ze trekt een vergelijking met de Zeeuwse theaters, die ook sa menwerken. „Het Zeeuws mu seum is al zo lang gesloten, maar krijgt heel veel geld. Als je dat afzet tegen het succes van het Muzeeum, dan zit daar een onevenredigheid in." Het college van Vlissingen heeft voorgesteld de gebouwen van het Muzeeum voor 3,8 miljoen euro te kopen. Dat zou een oplos sing zijn voor de financiële pro blemen van het museum. Voor de aankoop van de panden is pas in 2008 geld. De tekorten zouden in de tussentijd opgevan gen moeten worden met een bij drage van vijf ton van de provin cie. De gemeenteraad beslist de ze week over het voorstel. LEWEDORP - De majesteit serveerde de bewoners van een zorgcentrum een kopje koffie en noteerde ('Een runder lapje of een boomstammetje?') hun wen sen voor de lunch, de premier zette de gasten van De Zonnebloem een stevige stamppot voor, het Kamerlid deed bij een instelling voor verstandelijk gehan dicapte jongeren de afwas en het raads lid bouwde mooie bouwsels van lego met autistische kinderen. Leden van het koninklijk huis en politici lieten za terdag op tal van plaatsen hun handen wapperen om aandacht te vragen voor het vrijwilligerswerk. Verslag van een gezellig samenzijn in het verzorgingshuis De Kraayert in Le- wedorp. Make a Difference Day. MADD. In lan den als de VS en Engeland kennen ze het al jaren. In het Verenigd Koninkrijk bijvoorbeeld staken vorig jaar op één dag bijna 90.000 mensen hun handen uit de mouwen. Dat is mooi, vond het jubileumcomité van de koningin en het stuurde een oproep het land in om - met de majesteit voorop - massaal aan de slag te gaan. Het CDA haakte er gretig op in en stuurde premier, parlementa riërs, statenleden, wethouders en raads leden op pad. Klusjes genoeg. In Colijns- plaat brachten CDA'ers de maaltijd rond in het verzorgingshuis Cleijen- borch, in Kamperland vervaardigden ze bewegwijzeringsborden voor nieuwe wandelroutes, in 's-Heer Arendskerke maakten ze zich nuttig voor de bewo ners van Poelwijck, in 's-Gravenpolder voetbalden ze met pleegkinderen. De Kraayert, zaterdagmiddag rond de klok van tweeën. Bij de ingang van de recrea tiezaal is sprake van een kleine CDA-sa- menscholing: het Kamerlid Corien Jon ker, de Borselse wethouder Marga Ver- mue- Vermue en het raadslid Ad Schenk. Het kamerlid vertelt dat ze 's morgens op de leer- en werkboerderij De Akkerwinde in Nisse is geweest en daar heeft geholpen met de afwas. Het raadslid zegt dat hij spelletjes heeft ge daan met de kinderen van de stichting KIO in Heinkenszand. En de wethou der? Die heeft ;s morgens de ramen ge zeemd. Thuis. Dus dat telt niet. Het zaaltje is inmiddels aardig vol. Rond de tafels zitten zo'n zestig Kraayert-bewoners. Drie kinderen (dwarsfluit en keyboard) spelen mooi kerstliedjes, het raadslid Marga van der Plasse leest een verhaal en op de voor ste rij valt de eerste knikkebol waar te nemen. Na de koffie het hoogtepunt van het gezellig middagje: een optreden van ex-benzinepomphouder en thans auto monteur Huib Mol. Zeeuws conferen cier, zó is hij geannonceerd. Hij draagt gedichtjes voor over Joane op de bromfiets, over Wullem en Kee die naar de Expo gaan, en over een paard dat in d'n dulve is geraakt. Dat doet-ie al van jongsaf, toen hij nog maar een jongetje van vier of vijf was. Hij was een graag geziene gast op bij eenkomsten van vrouwenverenigingen foto Ronald den Dekker en familiefeestjes. „Daar stond ik dan in mijn korte broek en mijn vlinderdas je voor een plakje cake mijn hele reper toire af te draaien." Zijn laatste solo-optreden dateert al weer van zo'n vijftien jaar geleden toen hij met toneelvereniging Platogo in 'de schouwburg van Baarland' speelde. Na afloop bleek dat de muziek niet kwam opdagen en dus betrad Huib Mol maar weer het podium. Hij wordt nog steeds met enige regelmaat gevraagd om een voordracht je te houden. Maar dan schudt hij altijd het hoofd: geen zin meer. Voor De Kraayert maakte hij met alle liefde een uitzondering; z'n moeder verblijft er tenslotte. ..Ik heb haar al leen moeten beloven dat ik niet zing. Als ik dat doe, gaan alle ramen er uit zo vals." Als Huib Mol Joane op de bromfiets heeft laten vertrekken, is de middag ten einde. In de hal zit een van de bewoners nors voor zich uit te sta ren. Waarom hij niet naar het genoeg lijk samenzijn is geweest? Hij maakt een schuivend gebaar met duim en wijs vinger. „Dat zijn allemaal CDA'ers. Daar moet ik niks van hebben. Die zit ten allemaal aan je centen." door Willem van Dam LEWEDORP - Bumpertje kle ven, rechts inhalen, plankgas door een 30-kilometer wijk. Be stuurders van bestelbusjes staan bekend als de cowboys van de weg. Ze rijden vaak voor aannemers, installatiebedrijven, koeriersdiensten en de beveili gingsbranche. Hun rijgedrag is slecht voor het imago van hun bedrijf ('Als ze nel zo slecht wer ken als ze rijden...') en vormt bo venal een gevaar voor de ver keersveiligheid. Daarom is het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) in samenwerking met de verladersorganisatie EVO een project begonnen on der de naam: verbetering ver keersveiligheid bestelverkeer in Zeeland. Dat moet leiden tot een beter verkeersgedrag van chauffeurs van bedrijfswagens. Dat is, zo wijzen cijfers uit, geen overbodige luxe. Het aantal be stelwagens in Nederland groei de de afgelopen tien jaar tot 800.000. Het aantal bestelbusjes S5.ÜSB. jfcgg ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 18.00 uur KUNST ANTIEK 13. 14 en 15 dec. ook kijkdag Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel 0118 - 650 680 "vvw.zccuwsveilinghuis.nl dat bij ongelukken betrokken raakte, steeg navenant. Vorig jaar vielen in het 'bestelverkeer' 130 doden en 5000 ziekenhuisge wonden. De materiële schade liep in de vele miljoenen euro's. Voorlopig doen vijf Zeeuwse be drijven mee aan het project: het aannemingsbedrijf Fraanje (Le- wedorp), De Smet (Oostburg), Sturm en Dekker bv (Oostkapel- le), Egemin ECS (Terneuzen) en Delta nv (Middelburg). Zater dag kregen ruim dertig chauf feurs van Fraanje in het kader van het project als eersten een spoedcursus op een mobiele slip- baan; hoe te remmen op een glad wegdek, hoe zit het met rem- en stopafstanden, hoe werkt ABS, hoe uit een berm te geraken? Het project omvat meer dan zo'n praktijkles, zegt Klaas Tenwolde, coördinator van het ROVZ. Het gaat er niet alleen om chauffeurs van be drijfswagens' te overtuigen van de noodzaak om wat minder nonchalant door het verkeer te manoeuvreren, ook de leiding van bedrijven moet doordron gen raken van het nut van een veiliger verkeergedrag. Dat is overigens, zegt Tenwolde, niet altijd eenvoudig. „Je moet je jasje nogal eens uittrekken kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl om het onderwerp op de agenda te krijgen. Maar we hopen dat verkeersveiligheid uiteindelijk bij elk bedrijf serieuze kantine praat wordt." Met betrekkelijk eenvoudige maatregelen, zegt Tenwolde, valt doorgaans al een hoop te be reiken. Een betere belading, de aanschaf van een dodehoekspie gel, of een tweede airbag kun nen een hoop ellende voorko men. „Er valt voor iedereen winst te behalen. Voor zowel werkgevers als werknemers. De werkgever is gebaat bij een beter verkeers gedrag van zijn chauffeurs; min der boetes, minder brandstofge- bruik, minder schades, minder ziekteverzuim. En de werkne mers: al die chauffeurs die 's morgens voor hun baas de weg op gaan, willen 's avonds toch ook weer veilig thuisko- Jongen gestoken bij vechtpartij 's-HEERENHOEK - Bij een vechtpartij in een café aan de Marktstraat in 's-Heerenhoek zijn gisterochtend vroeg twee gewonden gevallen. Een negentienjarige jongen uit de gemeente Borsele werd in zijn nek gestoken met een scherp voorwerp. Het slachtoffer kreeg in het café ruzie met een andere bezoeker. Dit ontaardde in geduw en ge trek en daarbij werd de jongen gestoken. Hij werd opge vangen door personeel van het café en later door een am bulance naar het ziekenhuis vervoerd. De jongen ligt op dit moment nog in het ziekenhuis. In zijn nek zijn een spier en een pees beschadigd. Een andere betrokkene (een 22-jarige man uit de gemeente Borsele) heeft aangifte ge daan van mishandeling. Hij liep bij de vechtpartij een ge zwollen kaak op en zijn bril werd vernield. De politie stelt een onderzoek in en is op zoek naar getuigen. Auto's gestolen in Kamperland KAMPERLAND - In twee woningen in Kamperland is in gebroken. Uit een huis aan de Duinpan werden bakpas- sen, een geldbedrag en een gsm weggenomen. Ook zagen de inbrekers kans om de auto, die voor de de deur stond, weg te nemen. Dit betrof een blauwe Audi A4 met kente ken 62-RJ-JX. Ook bij een woning aan de Strandlaan werd een personen auto weggenomen. Dit keer betrof het een Mercedes met kenteken 63-JZ-FR. Uit het huis werden een geldbedrag en bankpassen weggenomen. Door ramen te forceren zijn de daders binnen gekomen in de woningen. De politie gaat de inbraken verder onderzoeken. Groep opgepakt voor mishandeling KWADENDAMME - Drie jongens zijn in de nacht van za terdag op zondag in Kwadendamme mishandeld door vier jongeren uit de gemeente Borsele. De vechtpartij gebeurde rond half vijf op een feestje in de Vreelandstraat. Twee jongens, van 19 en 17 jaar oud, uit 's-Gravenpolder en een 17-jarige jongen de gemeente Bor sele wilden even een luchtje gaan scheppen. Buiten kwa men zij in de omgeving van de Witte Dam vier jongens te gen die hen, zonder aanleiding, in elkaar begonnen te slaan. De vechtpartij verplaatste zich naar de Vreeland straat, waar een getuige, een 47-jarige man uit de gemeen te Borsele, tussen de groepen is gesprongen. De getuige liep ook de nodige trappen op. Op aanwijzing van getuigen en beti'okkenen zijn de vier vechtersbazen, een 18-jarige, een 20-jarige en twee 19-ja- rige jongens uit de gemeente Borsele, aangehouden. Zij zijn overgebracht naar het huis van bewaring en zitten nog vast. Ze zijn allemaal in verzekering gesteld. De slachtoffers raakten gewond aan hun gezicht, rug, ribben en armen en moesten zich onder behandeling van een arts laten stellen. Messentrekker zegt sorry TERNEUZEN - Een 57-jarige Terneuzenaar is vrijdaga vond rond elf uur in de Noordstraat in zijn woonplaats door een man bedreigd met een steekwapen. De man wil de geld zien en zette zijn eis kracht bij door met een steekwapen te zwaaien. Toen bleek dat het slachtoffer echt geen geld bij zich had, excuseerde de messentrekker zich meermalen voor het voorval en maakte hij zich snel uit de voeten. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het waterschap Zeeuwse Eilanden krijgt vol gend jaar een nieuw bestuur. Het schap nodigt iedereen uit zich kandidaat te stellen als be stuurslid. Maar waarom zou je dat willen? Wat wordt er eigen lijk van je verwacht? En kun je als bestuurslid wel iets berei ken? Joop Roodenburg (74) uit Vlissingen, tien jaar lid van het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden, geeft antwoord. Waarom zouden mensen be stuurslid moeten willen wor den? Joop Roodenburg: „Omdat er voldoende aanknopingspunten zijn voor de gewone burger in wat het waterschap doet. Dat be gint al met de tarieven die ieder een moet betalen. En die zijn niet gering. Dan heb je de veilig heid en toegankelijkheid in het verkeer. Denk maar aan al die plattelandswegen waar auto's en landbouwvoertuigen, maar ook schoolkinderen en recrean ten over fietsen. En langs de we gen heb je het groen. Dat dat be langrijk is, bleek wel toen op Walcheren zo veel commotie was over het kappen van mei doorns. Je hebt het toch over de aankleding van het landschap." „Wateroverlast. Wie herinnert zich augustus niet? Waterbe heer, wat het waterschap ook doet, heeft zelfs gevolgen voor de bewoners van steden en dor pen. Plet waterschap krijgt in dat verband steeds meer invloed op de ruimtelijke ordening: waar mogen huizen worden ge bouwd en waar niet? Afvalwa- Kerstzangavond in Westerkerk GOES - De Christelijke Orato riumvereniging Goes houdt van daag in de Westerkerk een kerst zangavond. Gedeelten uit het Weihnachts- Oratorium en de Messiah wor den gezongen. Ook worden er werken van Salieri en Mozart ten gehore gebracht. En er is sa menzang met het publiek. De bijeenkomst begint vanavond om acht uur ter is nog zo'n onderwerp. Dat wordt gezuiverd en niet zomaar geloosd. Dat wil je toch ook als watersporter of zwemmer in het Veerse Meer?" Al die onderwerpen die u noemt, moet je daar allemaal verstand van hebben als be stuurslid? „Nee hoor. Zeeuwse Eilanden is een goed bedrijf met betrokken en deskundige mensen. Je hoeft die techneuten heus niet te ver beteren. Je moet het wel interes sant vinden. Belangstelling en gezond verstand, dat is voldoen de. Althans, ijver en moed heb je ook nodig. IJver om je te be kwamen in het werk; je moet veel willen leren. En moed om de signalen uit de samenleving in een openbare vergadering te verwoorden." Kun je iets bereiken als bestuurs lid? „Zeker. Je hebt bijvoorbeeld in vloed op de prioriteiten. Want niet alles kan tegelijk worden uitgevoerd. Je kunt ook nieuwe kwesties onder de aandacht brengen." Wat hebt u zelf kunnen berei ken? „Wat ik heel belangrijk vind, is dat er een ontheffingsregeling is gekomen voor minder vermogen de mensen. Met de steun van de SGP'ers in het bestuur, dat zeg ik er nadrukkelijk bij. Ik heb me ook sterk bemoeid met de mei doorns op Walcheren. Ik heb me vorig jaar ook verzet tegen de sa larisverhoging voor het dage lijks bestuur. Die ging toen niet door. Volgend jaar wel, helaas. En ik heb me met de tarieven voor burgers bemoeid. Die wor den volgend jaar verlaagd. Het waterschap is vanwege die kwes ties met het salaris, de tarieven en de meidoorns in opspraak ge komen. Niet door de ambtena ren, maar door het bestuur." Eigenlijk door u, ivant u hebt ze aangekaart. „Misschien wel, maar ik acht dat ook mijn taak. Ik ben geko zen door de mensen om hun me ning te verwoorden. Ik doe dit nu tien jaar en ik stel me in maart weer verkiesbaar. Ik zie voor mijzelf nog steeds een taak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27