Kiplagat klasse apart in cross PZC PZC Hockeyers geven overwinning weg Grote oogst van baanwielrenners Handbalsters één stunt van geschiedschrijving Wennemars twijfelt maar houdt moed \tlete wint in Tilburg Europese titel veldloop maandag 12 december 2005 Atsma tot 2006 voorzitter KNWU UTRECHT - Joop Atsma heeft aangegeven nog slechts vier maanden beschikbaar te zijn als voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie. De 49-jarige Fries deed de mededeling tijdens het najaarscongres van de KN WU zaterdag in Utrecht. In de voorjaarsvergadering van de bond in april zal er een volledig nieuw bestuur worden gekozen. Ook vice-voorzitter Pieter Zevenbergen zal op dat moment tei*ugtreden. In 2006 komt daarmee een einde aan twaalf jaar voorzitterschap van Joop Atsma, die zijn functie combineert met het lidmaatschap van de Tweede Kamer namens het CDA en sinds september ook met het voorzitterschap van de UCI-wegcommissie. ANP KNSB wil marathon op Spelen UTRECHT - De Nederlandse schaatsbond heeft goede hoop dat in 2010 het marathonschaatsen op het program ma van de Olympische Winterspelen staat. Volgens KNSB-voorzitter Jacob Reitsma hebben officials van de internationale schaatsbond ISU laten doorschemeren dat ze enthousiast zijn over de discipline. „Het gaat dan voor al om het onderdeel massa-start", verduidelijkte Reitsma. Dus geen traditionele marathon, maar een wedstrijd over 40 ronden. ANP Schroder vierde in WB-finale GENEVE - Gerco Schroder is tijdens het concours hippi- que van Genève als vierde geëindigd in de prestigieuze fi nale van de mondiale top tien. Voor dat evenement krij gen alleen de tien beste springruiters van het jaar een uit nodiging. De topper uit Tubbergen overschreed met Euro- commerce Monaco in de eerste manche de toegestane tijd. Dat kwam hem op één strafpunt te staan. In de tweede omloop gooide hij in de jacht op de hoofdprijs een balk af. Schroder hield aan de proef niettemin ruim 14.000 eu ro over. De Braziliaan Rodrigo Pessoa bleef met zijn fa meuze 16-jarige paard Baloubet du Rouet als enige fout loos. Hij verdiende met zijn zege ruim 30 mille plus een kostbaar horloge. ANP Maas op halfpipe naar Turijn WHISTLER - Cheryl Maas heeft zich op het onderdeel halfpipe geplaatst voor de Olympische Winterspelen van Turijn De Udense eindigde zaterdag in het Canadese Whistier als achttiende tijdens een wereldbekerwedstrijd. Op de 'geschoonde,'ranking - maximaal drie deelnemers per land - bezette Maas de veertiende plaats. Met die klas sering voldeed ze voor de tweede keer aan de eis van sportkoepel NOCNSF om tijdens een wereldbekerwed strijd bij de beste vijftien te finishen. ANP Grisjoek naar halve finales CHANTI-MANSISK - Aleksandr Grisjoek heeft zich zon dag in Chanti-Mansisk als laatste geplaatst voor de halve finales van de wereldbeker schaken. De Rus versloeg in de tiebreak de Israëliër Gelfand met 2-1. Hij voegt zich bij de Oekraïner Ponomariov, de Armeniër Aronian en Ba- crot uit Frankrijk. Loek van Wely verloor de tiebreak van Vallejo Pons met 0,5-1,5. Hij speelt vandaag verder om de dertiende tot en met zestiende plaats. ANP doo[WlkoVoordouw IILBURG - Atlele Lornah Kip- tol had voor dit jaar drie gro- le doelen. De Nederlandse wilde wereldkampioene worden op de balve marathon, ze ging voor ten eindoverwinning in de mara thon van New York en wilde ook Europees kampioene veldlo pen worden. Van de drie doelen realiseerde zeereen: gisteren werd de voor malige Keniaanse op majestu euze wijze Europees kampioene veldlopen ..Extra leuk, want •Kt Was een thuiswedstrijd", gnjnsde de 31-jarige atlete van oor tot oor. Kiplagat nam in de laatste ron de in het Tilburgse Leijpark af- stand van Duitse Sabrina Mockenhaupt (zilver) en de Zweedse Johanna Nilsson ibrons). Bij de mannen won de Oekraïner Sergiy Lebid voor de njfde achtereenvolgende keer. Beste Nederlander bij de man- zen was de Limburger Patrick Stiizinger. Hij werd 31ste. In het eerste echt grote mterna- ponale atletiekkampioenschap dat sinds 1989 in Nederland ,erd gehouden viel naast Kip tot ook junior Susan Kuijken (20) in de prijzen. Ze veroverde een bronzen medaille. Bij de ju- moren moest de negentienjarige Khalid Choukoud een moeilijke laatste ronde doorstaan. Hij lag :opmedaillekoers, maar werd uit eindelijke elfde. Pas donderdagavond keerde Lornah Kiplagat terug uit haar geboorteland Kenia. Daar had n, na de voor haar zo teleurstel lend verlopen marathon van 'New York, haar wonden gelikt en haar moraal opgepept. In New York werd ze tiende. Kiplagat liep tien wedstrijden .opde weg Die won ze allemaal. En in Edmonton, bij het wereld kampioenschap over de halve marathon, legde ze beslag op 'het zilver. New York was dus een kwalijke dissonant in een .tot dan toe bijna perfect jaar. 'Een dissonant, die ze gisteren overtuigend wegpoetste. Uiteindelijk is die New Yorkse „Ik bedacht ineens: waarom zou ik nu al op kop gaan? Maar het was een goede test van mijn te genstandsters. Toen wist ik al dat ik ze kon hebben", grinnikte ze. Terwijl de koppositie steeds wis selde - naast Yelling waren de Duitse Mockenhaupt en de Hon gaarse Kalovics het meest offen sief - wachtte Kiplagat geduldig tot de laatste ronde. Ongeveer een kilometer voor het einde plaatste ze haar jump en liet de concurrentie kansloos. De uitge laten Kiplagat nam in de laatste meters uitgebreid de tijd om het talrijke publiek in de handen te slaan. „Een medaille is natuur lijk een medaille. Maar goud is wel de mooiste kleur", legde ze na afloop uit. Eigen feestje De Nijmeegse Susan Kuijken vierde intussen haar eigen feest je. In korte tijd zegevierde ze in de twee veldlopen waaraan ze deelnam: de Warandeloop en de cross in het Belgische Roeselare. In Tilburg nam ze afscheid van haar juniorentijd met een klin kende bronzen medaille. „Dit is geweldig. Ik vertrek in januari naar Amerika om daar in Talla hassee bewegingswetenschap pen te gaan studeren. Een mooier einde van mijn junioren- tijd is nauwelijks denkbaar." Ook de bestuurders van de Knau waren in hun nopjes. Dit jaar werden bij internationale wedstrijden door Nederlandse atleten maai- liefst zes medailles gewonnen. „Het is een prachtige stimulans voor de sport", aldus de nieuwbakken voorzitter Wim Slootbeek. „We hebben prima kampioenen. En de jeugd, met Susan en ook Khalid Choukoud, zit eraan te komen." Nederland atletiekland mocht zich, aldus bondscoach veldlo pen Jack Wouters, dan ook even rijk rekenen. Op de medaillespie- gel van het EK nam Nederland de vierde plaats in: na Groot-Brittannié, Roemenië en Frankrijk, maar voor erkende at- letieknaties als Rusland, Span je, Zweden en Duitsland. GPD door Norbert Kleinherenbrink CHENNAI - De Nederlandse hockeyers hebben bij de Cham pions Trophy in India de zege uit handen gegeven. Oranje leid de in het duel met wereldkampi oen Duitsland acht minuten voor tijd nog met 2-0 door twee treffers van Roderick Weusthof. In de slotfase sloeg Duitsland alsnog terug: 2-2. Nederland, dat zaterdag met 4-1 won van Pakistan, staat in de rangschikking met vier pun ten op de tweede plaats, achter olympisch, kampioen Australië (zes "punten). Vandaag is een rustdag, morgen speelt Neder land tegen titelhouder Spanje. Oranje domineerde tegen Duits land, dat zaterdag met 1-4 ver loor van Australië, in vrijwel 'de gehele eerste helft. De grote druk leidde niet tot veel uitge speelde kansen. Alleen Weust hof kwam tot scoren via een technisch hoogstandje. Met een schitterende actie leek De Nooijer zijn ploeg tien minu ten na de rust van de zichtbare spanning te verlossen. Hij speel de Weusthof, die 2-0 scoorde. Ook na die treffer speelde Ne derland nog geen gewonnen wedstrijd. Doelman Vogels moest twee keer redding bren gen voordat Weusthof de kans op zijn derde doelpunt liet lig gen. Die misser kwam het weg zakkende Oranje duur te staan. In de slotfase verloor Nederland de controle over de wedstrijd. Christopher Zeiler, uit de vierde strafcomer, en Witthaus profi teerden van de vermoeidheid in de Oranje-gelederen: 2-2. ANP Lornah Kiplagat viert al feest voordat ze de finish gepasseerd is. foto Jan Stads/GPD teleurstelling van vijf weken te rug misschien ook wel haar red ding geweest, legt haar echtge noot Pieter Langerhorst uit. „Lornah was in New York maar tot tachtig procent van haar mo gelijkheden gegaan. Ze hoefde dus nauwelijks te rusten om te herstellen. Ze kon in Kenia pri ma trainen en kwam perfect voorbereid hier aan de start." Dat haar vorm uitstekend was, bleek al in de eerste meters van de cross in Tilburg. Direct zat Kiplagat in de kopgroep, waar eerst de ontketende Britse Liz Yelling het tempo aangaf. Al in de eerste ronde van 1600 meter kwam Kiplagat even op kop. Om die direct weer af te staan. door Alexander van Eenennaam MANCHESTER - De Nederland se baanwielrenners wonnen bij de wereldbekerwedstrijden in Manchester vele medailles: twee keer goud, vier keer zilver en ook vier keer brons. Het klapstuk van het succes was de eerste volledig Nederlandse wereldbekerfinale op de sprint. Theo Bos won zaterdag het on deronsje met Teun Mulder. Adrie Visser verraste een dag la ter met haar tweede wereldbe kerzege op het onderdeel scratch. Na haar eerste zege in Sydney (2004) liet de 22-jarige renster uit Wieringerwerf giste ren opnieuw het hele peloton achter zich. Naast de zilveren medaille van Mulder (sprint) behaalden ook Peter Schep (puntenkoers) en Yvonne Hijgenaar (500 m tijdrit) de tweede plaats in Man chester. De vierde zilveren plak was gisteren voor het Nederland se trio in de teamsprint. Bos, Mulder en Tim Veldt legden het in een herhaling van de WK-fi- nale maar net af tegen wereld kampioen Groot-Brittannië. Duitsland won brons. Later op middag sloot Bos de Nederlandse medaille-oogst af met brons op keirin. Wereldkam pioen Mulder kwam net niet op het podium, hij werd vierde. De achtervolgingsploeg verover de zaterdag brons. Het kwartet Levi Heimans, Jens Mouris, Wim Stroetinga en Niki Terps tra won in de strijd om de derde plaats van Spanje. ANP van onze sportredactie TURIJN - Met hardnekkige ha peringen in zijn schaatstechniek slaat met de week de twijfel toe bij Erben Wennemars. De sprin ter aast nog altijd op een olympi sche medaille maar wordt in het voorseizoen overvleugeld door zijn ploeggenoot Simon Kuipers en een reeks buitenlandse con currenten. Wennemars speelt dit seizoen een bijrol op zijn favoriete af standen. de 1000 en 1500 meter. Hij werd afgelopen weekeinde tijdens de wereldbekerwedstrij den in Turijn respectievelijk vijf de en elfde. Zijn coach Jac Orie merkte een maand geleden al de eerste technische mankementen. De opening op 1000 meter (16,7 seconden na 200 meter) past niet bij Wennemars, die op de 500 meter de 38ste tijd regis treerde (36,57). Orie: ..Die ope ning op de duizend rijdt hij nor maal op een buitenbaan met te genwind." Het was in Turijn niet het week einde van de ploeg van Jac Orie. Simon Kuipers werd op de 1500 meter door de Noor Even Wet ten op de kruising van de sok ken gereden en van een plaats op het podium afgehouden. Kui pers, vorige week winnaar in Heerenveen, werd vijfde in 1 mi nuut 47,86 seconde. Mark Tui- tert, de derde troef van Orie, stapte na een val in de eerste bocht uit. De 1500 meter werd gisteren op de Oval Lingotto in Turijn een Italiaans succes. Enri co Fabris boekte zijn eerste we reldbekerzege (1.46,46) voor Denny Morrison en Chad Hed- rick. Verrassender dan de zege van Fabris was de vierde plaats van zijn 32-jarige landgenoot Ip- polito Sanfratello (1.47,68). Renate Groenewold voegde aan haar bronzen medaille van zater dag op de 1500 meter een vierde plaats op de 3000 meter toe. Re den voor haar om met optimis me vooruit te kijken. „Ik heb m'n dip dit jaar weer gehad." De rijdster van TVM was de af gelopen drie dagen bij de eerste kennismaking met het Olympi sche ijs van de Lingotto Oval de enige Nederlander die het po dium haalde. Verder stond het vrouwentoernooi in het teken van de tweestrijd Anni Friesinger/Cindy Klassen. In Tu rijn won de Duitse, te weten de 1000,1500 en 3000 meter. Opvallend was dat Ireen Wüst de beste tijd op de 3 kilometer (in de B-divisie) noteerde: 4.05.44. ANP/GPD Badmintonner Pang wint Iers Open LISBURN - Eric Pang heeft in Lisburn het Ierse International Open gewonnen. [.Bij versloeg de Indiër Chetan ;\nand in drie games. Het werd [U515-5 15-7 voor Pang. Vori ge maand won de Nederlander lal het Noors Open in Oslo. ANP Arend Glas met viermansbob naar Turijn 1GLS - Arend Glas heeft in Igls bij de wereldbekerwedstrijden bobslee vormbehoud getoond voor de Olympische Spelen van Turijn. [De Groninger deed dat in de yiermansbob. De viermansslee bad eerder al voldaan aan de hralificatienorm, met de der vende plaats op de geschoonde lijst verzekerde Glas zich van ieen olympisch optreden in fe bruariIn de tweemansbob heeft Glas, die in 2002 ook mee deed aan de Spelen in Salt Lake City nog niet voldaan aan alle kwalificatiecriteria. ANP sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Fnts Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www pzc.nl B-mail: web@pzc.nl door Bauke Boersma SINT PETERSBURG - Het eer ste spannende hoofdstuk in de Nederlandse handbalgeschiede nis werd in 1999 geschreven, toen de zogeheten Meiden met een Missie op het WK stuntten door de uiteindelijke wereld kampioen Noorwegen in de pou le te kloppen. Een nieuw, nog veel mooier chapiter is in de maak tijdens de huidige mondia le titelstrijd in Sint Petersburg. Door de 30-27-zege van zater dag op China kan Oranje een plaats bij de laatste acht bijna aanraken. Eén overwinning in de vandaag beginnende tweede groepsfase en 'leerling' Sjors Röttger over treft vermoedelijk 'leermeester' Bert Bouwer. Nu is de bonds coach van het memorabele hand baljaar 1999 de loef afsteken voor hem geen doel op zich. Maar oh, wat hoopt de 50-jarige Veenendaler vurig op één stunt in de komende dagen. „Een plaats bij de beste acht landen op een WK zou voor het hand bal in Nederland een enorme nieuwe impuls zijn", straalde Rottger in het Ice Palace. Maar juichen doet de bonds coach nog niet. Dat bewaart hij voor het moment suprème, voor de avond dat de Nederlandse handbalsters de begeerde plek niet meer alleen ruiken, maar daadwerkelijk mogen koeste ren. Daarvoor is één uitschieter in de duels met Noorwegen, Hongarije en Zuid-Korea zo goed als zeker voldoende. Volgende station Oranje stoomt in gezelschap van Rusland en Kroatië het volgen de station op en neemt de vorige week behaalde resultaten tegen die landen mee. Door het verlies tegen het gastland en de over winning op de Balkanbewoners is de ploeg dus al in het bezit van twee punten, net als de nieu we poulegenoot Zuid-Korea. Rusland en Hongarije hebben er al vier, Kroatië en Noorwegen staan met nul op een vrij uit- zichtarm perron. Net als Röttger beseffen ook de speelstere van het Nederlands team dat ze in Rusland bezig zijn handbalhistorie te schrij ven. „De laatste acht moet nu ook hét doel zijn", kraaiden Pearl van der Wissel (21) en Joy ce Hilster (22). „We moeten een keer zien te stunten en dan is het al zover. Al zal het moeilijk genoeg worden." Joyce Hilster omspeelt een boomlange Chinese tegenstandster. Inderdaad, Hongarije, Noorwe gen en Zuid-Korea behoren im mers tot de topzes van de we reld, Nederland staat op die ranglijst slechts zeventiende Liever had Röttger Slovenië in het rijtje opponenten van deze week gezien, maar dat land ver slikte zich zaterdag onverwacht en pijnlijk in Angola. „Slovenië heb ik aan het werk gezien en te gen hen waren er voor ons zeker kansen geweest. Echt balen dat ze het niet hebben gered." Geen maat Maar dat maakt Nederland niet op voorhand kansloos. Oké. op Hongarije staat momenteel geen maat, die ploeg lijkt de voor naamste uitdager van titelfavo- riet Rusland en een nederlaag te gen het Balkanland mag dan ook best worden ingecalculeerd. Maar Noorwegen en Zuid-Ko rea toonden in de eerste ronde aan niet bepaald lekker in het vel te zitten. „Daar komt bij", zei Röttger, „dat ik vind dat de ploeg deze week goed speelde, maar dat we nog steeds geen top dag hebben gehad. Vaak heb je die wel in een toernooi Als die komt, is er wat mogelijk." Vooral de jonkies Hilster en Van der Wissel stralen in Rusland klasse, brutaliteit en volwassen heid uit en hadden tegen China een groot aandeel in de zege. Zo hield Hilster Oranje voor rust in de race met goals op belangrijke momenten. Nederland nam wel een voorsprong, maar liep daar na stuk op de hechte Chinese af weer. Omdat de Aziaten de ga ten wel vonden, stond Oranje ge regeld op de gevaarlijke nadeli ge marge van drie. Scorebord „We hebben vooraf niet bena drukt dat we met drie goals ver schil mochten verhezen", legde Röttger, wiens ploeg halfweg met 14-16 achter stond, uit. „Maar in de eerste helft had ik de indruk dat de speelstere toch te veel naar het scorebord ke ken. In de rust heb ik gezegd dat ze terug moesten gaan naar het gevoel van het duel met Japan, toen het allemaal wel lukte. En dat ze rustig moesten blijven, foto Anatoly Maltsev/EPA punt voor punt moesten spe len." Dat werkte. Net als het ba naantje dat Van der Wissel in de catacomben tot zich nam. „Had ik kennelijk nodig, ik voelde me voor rust alsof ik niet zo veel energie had." In de tweede helft was haar tank meer dan vol. De frêle speelster van het Deense GOG Gudme zette het spel van af de middenopbouw naar haar hand, zag dat bij de rest van de ploeg ineens ook alles klopte en zorgde er (net als Hilster en dat andere jonge talent Maura Vis ser) met enkele prachtige goals mede voor dat het duel halver wege al was gekanteld (24-21). Daarna kwam de volgende ron de geen moment meer in gevaar: 30-27.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17