zc ooie kerst dankzij Feyenoord Koningin van de kortebaan (enkhuis heeft jouden eindschot lp slotnummer Kans op kaartjes Oranje minimaal Alles duurder? Niet bij ons! otterdammers halen de koplopers in met 1-O-zege op PSV loeiend voetbalgevecht (wij verlagen zelfs onze autopremie) kijk op www.zlm.nl ,„«0113-315640 Ïüs31.4460MGOSS ^S'ïdetzèïland: 0113-315520; öHndOTK 0114-372770; S«l. 020-456250°. isandag 12 december 2005 fifHonri van der Steen (flTERDAM - Hel kan een dol- voetbalkerst worden. Dat er U „ordt gevoetbald is al „„.cn bizar-maar ook het 5the is opmerkelijk: Feye- #r(| tegen AZ. de nummer één pnde nummer twee, om half j, op tweede kerstdag... «noord en AZ moeten ko- 'yj weekeinde hun pole-posi- e natuurlijk wel behouden. V mooi is het wel voor de upetitie, dat de lijst wordt jgevoerd door drie clubs met gweel punten Dat is het ge- jg\an de 1-0-zege die Feye- o:dgisteren op PSV boekte. I het affiche Feyenoord-PSV tekent natuurlijk al jarenlang ntopper. Dat zou je toch niet gen als je de wedstrijd zag. t werd een duel waarin op scherpst van de snede werd grenen, het was ook span- sd maar het voetbal hield tover. rlijk gezegd viel vooraf al het i:ge te vrezen, Het toptreffen at maar weinig toppers in het veld. Phillip Cocu en Dirk Kuijt kunnen worden be schouwd als topspelers, Salo mon Kalou, Ismail Aissati en Alex ook. Verder draafden enke le gekende sterkmakers op, zo als Patrick Lodewijks bij Feye noord en André Ooijer bij PSV, maar dat was het wel zo'n beet je als het gaat om pure voetbal kwaliteit. Ploegspel Het is om die reden niet vreemd dat beide ploegen zich al jaren laten kennen door een accent op ploegspel en wedstrijdtactiek. Feyenoord en PSV knalden er vooral op het middenveld vol in. Dat was leuk voor de liefheb bers die voetbal ook zien als krachtsport, met voor de fans van het meer delicate voeten werk. Hossam Ghaly verzoop in dat ge vecht, hij kwam pas na rust een beetje aan voetballen toe, toen PSV drukte en er meer ruimte kwam. De jonge Aissati miste de slag ook. Hij leed in de zesde minuut het balverlies, dat Ka lou in staat stelde aan een soloo- J1TERDAM - Feyenoord- ach Ervvin Koeman sprak na loop van de topper tegen PSV J|) van een „boeiend voetbal- mcht". «man gaf zijn elftal een com ment voor de instelling. Wel ond hij dat Feyenoord het tref- eerderhad moeten beslissen. Daardoor werden we in de slot- as nog twee of drie keer gecon- rontwd met hachelijke mo menten voor ons doel. We zijn echter de hele wedstrijd blijven voetballen. Dat is een compli ment waard", aldus Koeman. PSV-trainer Guus Hiddink maakte zijn ploeg na afloop wei nig verwijten. „We hebben de kansen die we kregen niet kun nen verzilveren. Dat was cru ciaal. Ik denk dat iedereen heeft kunnen genieten van dit duel, dat niet groots was, maar wel erg spannend." ANP tje te beginnen, dat werd afge sloten met een mislukt schot. Ge lukkig voor Feyenoord zette Kuijt zijn voet in een reflex te gen de bal. Gomes stond vast: 1-0. Het bleek de beslissing. Hiddink haalde Jason Culina naar het middenveld en liet Aissati vanaf links spelen, later in de wed strijd bracht hij nog wat spitsen in, maar het mocht allemaal niet baten. De kansen waren zelfs voor Feyenoord. Kuijt had de 2-0 op zijn schoen, maar slaagde er niet in Gomes te pas seren. PSV was de betere ploeg, maar deed twee dingen niet zo goed: Jefferson Farfan miste voor rust enkele redelijke kan sen. de ploeg als geheel vergat te profiteren van het lengtevoor deel van Jan Vennegoor of Hes- selink voorin. Te vaak zocht PSV het in breien, te weinig werd het doorkophoofd van Ven negoor gezocht en/of gevonden. Bij rust had PSV recht op meer dan een achterstand, nog weer drie kwartier later kon je moei lijk beweren dat Feyenoord on verdiend had gewonnen. Verde digend deed de ploeg van Erwin Koeman het prima, zeer com pact spelend op het middenveld, daarmee ook het toch niet uit bundig getalenteerde centrum Greene-Bahia uit de wind hou dend. Het was wel jammer dat er zo weinig schoonheid te zien was. Farfan onderscheidde zich enke le keren met acties, maar de Zuid-Amerikaan is toch ook niet de internationale topspeler die PSV op de grote momenten smoel geeft. Hoezeer ook Hid dink het gisteren in de kilo's zocht, werd later in de tweede helft bewezen, toen Theo Lucius het middenveld kwam verster ken en Gerald Sibon voorin Ven negoor ging helpen. Salomon Kalou was af en toe wel weer een bezienswaardig- heidje, maar de jonge paspoort- vrager werd toch meestal simpel van de bal gezet. Kort voor tijd miste Kalou een uitgelezen kans op de 2-0, van veertig meter af stand wist hij het lege doel niet te vinden. Je veert wel altijd even op als hij de bal heeft. Lamey liet Ka lou op zijn beurt even opveren, toen de PSV-verdediger door de Afrikaan werd gedold met een subtiele rechts-links beweging. Het is dé grote truc van Kalou; hij speelt de bal met rechts naar zijn linkervoet en vervolgens meteen rechtdoor. De tegenstan der is gezien of moet hem opvan gen, vaak ten koste van een gele kaart, zoals in dit geval ook. Van de (potentiële) topspelers voldeden Kuijt en Cocu, omdat die bijna altijd voldoen. Kuijt en Cocu komen zelden of nooit op een onvoldoende uit, vanwe ge hun werklust en tactische bij drage aan het ploegspel alleen al. De Guzman had gisteren Co cu als tegenstander; hij had het aanvankelijk moeilijk, maar hield zich uiteindelijk netjes staande. Dat gold over ander half uur genomen voor heel Feyenoord. GPD pagina 16 Kalou laat liever zijn voeten spreken •Yee^ Cü5 Damen en Mitja Zastrow vieren het goud dat 7|] net eindschot van Johan Kenkhuis is binnengesleept. foto Robert Vos/ANP Dirk Kuyt, die hard tegen de schoen van Timmy Simons aanloopt, schoot met zijn treffer Feyenoord naast de koplopers PSV en AZ in de eredivisie. foto Toussaint Kluiters/ANP Zware loting voor Hoek en Kloetinge GOES - De voetballers van Kloe tinge en Hoek hebben sterke te genstander getroffen in de lo ting voor de tussenronde van de districtsbeker. Beide clubs treffen op zaterdag 7 januari een andere zater dag-hoofdklasser. Kloetinge speelt op eigen veld tegen Heer- jansdam. Hoek moet op bezoek bij ASWH, de landskampioen bij de amateurs. Waarschijnlijk was Mitja Zastrow de allergelukkigste van het gouden kwartet. De geboren Duitser kreeg pas enkele uren voor de finale te horen dat hij mee mocht doen. Hij verving Pa trick Martens, die 's morgens in de serie had gezwommen. „Toen bleek dat Patrick toch niet zo in vorm was, kwamen ze bij mij te recht. Ik had het op de 50 meter rugslag al goed gedaan", glun derde Zastrow na afloop. De grote man in het Nederland se kwartet was Johan Kenkhuis. De Amsterdammer, eerder al goed voor brons op het indivi duele onderdeel, ging als vierde het water in, achter Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje. Maar door een ongelooflijke krachtsexplosie (met 20,53 de snelste splittijd ooit) slaagde Kenkhuis er toch in Oranje naar het goud te sleuren. GPD door Harry Arts Marleen Veldhuis haalde op het WK in Triest vier keer goud in vier starts. foto Robert Vos/ANP TRIËST - Vier starts, vier gou den medailles. Voor Marleen Veldhuis had het Europees kam pioenschap kortebaan niet beter kunnen verlopen. De 26-jarige Twentse sloeg gistermiddag in Triëst ook op de 50 meter vrije slag toe. Het was de derde keer op rij dat ze de titel op haar pa- rade-discipline in de wacht sleepte. De zwemster van het Xlen- ce-team van trainer Fedor Hes was in de Noord-Italiaanse stad succesvoller dan ooit. Eerder ze gevierde zij ook al op de 100 me ter vrij en was ze de grote motor van de twee estafettekwartetten die in Triest goud veroverden. Het geeft nog maar eens aan dat Veldhuis de afgelopen maanden sterker is geworden, zowel fy siek als mentaal. De afgelopen jaren ging zij nog wel eens aan de spanning ten onder, zeker in finales. Marleen Veldhuis was de eerste om toe te geven dat zij in de eindstrijd van de korte sprint niet haar allerbeste race had af gewerkt. „Ik zwom drietiende boven mijn pr, dus dat was niet echt geweldig. Die Italiaanse (Cristina Chiusu) heb ik niet ge zien, maar ze kwam nog akelig dichtbij. Waar ik precies tijd heb laten liggen, weet ik nu even niet. Ik heb de race nog niet doorgenomen met Fedor en ik kan me er eerlijk gezegd wei nig meer van herinneren." Voorbereiding De viervoudige winnares van goud in Triëst gaf aan dat ze zeer te spreken is over haar voor bereiding op het toernooi. Ze deed de afgelopen weken mee aan de wereldbekerwedstrijden in Zuid-Afrika, Australië en Zuid-Korea. ..Het is gebleken dat ik baat heb bij het zwem men van veel wedstrijden. Voor de Olympische Spelen had ik drie maanden geen race gezwom men Als ik niet in dat ritme zit, ben ik te veel bezig met naden ken over allerlei technische de tails. Die dingen moeten automa tisch gaan, zodat ik alleen nog hoef te knallen." Volgens haar trainer Fedor Hes had Veldhuis de afgelopen da gen baat bij het feit dat ze min der starts maakte dan in het ver leden. Vorig jaar in Wenen kwam ze ook uit op de korte vlinderslagnummers. Het gevolg was dat ze in de Oostenrijkse hoofdstad een paar keer na de huldigingsceremonie moest hol len om tijdig op het startblok te staan voor een volgend nummer. „Dat doen we nu dus niet meer." Dit keer was het Hinkelien Schreuder die zichzelf met een overladen programma opzadel de. De Eindhovense kwam in Triëst zestien keer aan de start. Het leverde haar één individue le medaille op, brons op de 100 meter wisselslag. In de estafet tes ging het haar beter af. Na het goud op de 4x100 vrij won ze zaterdag (met Moniek Nij- huis, Inge Dekker en uiteraard Veldhuis) ook het goud op de 4x100 meter wisselslag. Mineur Voor Dekker eindigde het EK enigszins in mineur. De jonge Friezin bereikte gistermiddag als snelste de finale van de 100 meter vlinderslag. In de finale eindigde zij teleurstellend als vijfde. Extra zuur was dat haar tijd in de halve finale (58,12) ruim voldoende voor een gou den plak zou zijn geweest. GPD nonze sportredactie UÊST - Het slotnummer op li Europees kampioenschap rtebaan leverde gisteren nog (geweldige surprise op. De emmers Mark Veens, Mitja strow, Gijs Damen en Johan puis pakten goud op de 50 meter vrije slag en deden it in de snelste tijd ooit: 25.03. En dat zonder Pieter ndenHoogenband! 1 onverwachte succes bracht rijfde gouden plak voor de Mje-equipe tijdens het EK in laatje. Met acht medailles i nog een zilveren en twee wizen) deed de KNZB-equipe Sin Triëst net iets beter dan igjaar in Wenen. In het me- lleklassement eindigde Ne- als derde, achter Polen. Zwarte dag in Zeeuws voetbal GOES - Het gaat elke week beter, roepen de voetbaltrai ners van Hoek, Kloetinge en Terneuzen in koor. Dat zijn hoopgevende geluiden, maar de werkelijkheid doet an ders vermoeden. Het Zeeuwse voetbal beleefde zaterdag en zondag in spor tieve zin een van zijn zwartste dagen. Van de acht clubs die het hoogst spelen in de competitie slaagde er niet één in om te winnen. Hoek, Kloetinge, Oostkapelle, Terneu zen en RCS verloren. Voor SSV'65, Arnemuiden en Zierik- zee was tenminste nog een gelijkspelletje te vieren. Baanrenners op goudjacht MANCHESTER - De Nederlandse baanwielrenners zijn op goudjacht geweest op een wedstrijd voor de wereldbe ker in Manchester. Het hoogtepunt van een succesvol toer nooi was de volledig Nederlandse finale op de sprint. Theo Bos won het onderonsje van Teun Mulder. De oranje- brigade haalde twee keer goud, vier keer zilver en vier keer brons, pagina 17 grote oogst van baanwielrenners Bart Wellens breekt hegemonie IGORRE - De Belg Bart Wellens won in het Spaanse Igorre de zesde veldrit voor de wereldbeker Daarmee brak hij de hegemonie van Sven Nys, de onbetwiste heerser in het veldrijden dit jaar. Wellens had op de eindstreep 58 secon den voorsprong op de Tsjech Petr Dlas. De Italiaan Enrico Franzoi werd derde. Sven Nys, die de eerste vijf WB-veld- ritten souverein won, kreeg tot twee keer toe materiaal- pech en werd achtste. EK zwemmen in Eindhoven EINDHOVEN - Na twee jaar lobbyen is de buit binnen: Eindhoven krijgt in 2008 de Europese kampioenschappen langebaan in huis. Het is voor het eerst sinds 1966 dat Nederland de organisa tie van een internationaal zwemkampioenschap krijgt toe gewezen. De wedstrijden vinden over ruim twee jaar plaats in het nieuwe zwemcomplex in Eindhoven, dat binnenkort gereed komt. King de beste in Egmond EGMOND - Mervyn King heeft gisteravond in Egmond de Leendesk Masters 2005 op zijn naam gebracht. De Engelse darter won in de finale met 5-4 van zijn nagenoeg gelijk waardige landgenoot Martin Adams. King won de beslissen de negende set in de tiebreak met 4-2. door Hans Leber DEN HAAG - De Oranje-sup porter heeft bijna geen kans op een kaartje voor een van de wed strijden van het Nederlands elf tal. Of hij moet er niet voor te rugdeinzen om héél veel geld neer te tellen voor een toegangs bewijs. Op de zwarte markt zal het straks WK-kaartjes regenen, vaak voor vele honderden eu ro's. Vandaag komen er om twaalf uur weer 300.0000 ti ckets van de Fifa-organisatie voor alle wedstrijden van het WK op de markt via Internet (http://fifaworldcup.yahoo.com /06/de/). De Internet-loketten blijven open tot 15 januari, maar de kans dat daar veel kaarten voor een wedstrijd van Oranje bijzit ten, is gering. Niet alleen is er voor de kaartverkoop via Inter net tot dusver meer vraag dan aanbod (20 tot 25 keer), de inte resse vanuit de hele wereld voor wedstrijden van Oranje is ook enorm. „Je moet er heel snel bij zijn en zo veel mogelijk mensen voor zo'n kaart laten inschrijven Maar de kans dat het lukt blijft erg klein," zegt Lloyd Vanden- berg, voorzitter van de Suppor tersclub Oranje. Die Supporters club, in totaal zo'n 60.000 leden, sloot eind september de deuren qua inschrijving. De KNVB laat de verdeling van de kaarten die de bond voor de Oranje-suppor ters krijgt, al jaren door de Sup portersclub Oranje verdelen. Vandenberg: „We zullen de kaar ten onder onze leden, die er voor hebben ingeschreven, gaan ver- Nederland met negen naar WK TRIEST - Negen Nederlandse zwemmers hebben zich op het EK kortebaan in Triëst verze kerd van deelname van het we reldkampioenschap 25-meter- bad in april in Shanghai. Bij de mannen zijn dat Mark Veens, Johan Kenkhuis, Basti- aan Tamminga, Robin van Agge- le en Maarten van der Weijden Bij de vrouwen Marleen Veld huis, Hinkelien Schreuder. Inge Dekker en Moniek Nijhuis. ANP loten. Dat is een gewogen lo ting. Iemand die voor het eerst meegaat, krijgt bijvoorbeeld vier punten, iemand die 25 keer meeging krijgt 100 punten, 25 keer meer kans dus. Maar dat be tekent niet dat iemand die voor het eerst meewil, helemaal geen kans maakt." Vandenberg ontneemt de fans toch een beetje de hoop op een gewoon ticket voor een gewone prijs, doorgaans tussen de 35 en 120 euro: „Het is allemaal heel zielig. De voetbalbond KNVB krijgt per stadion, een beetje af hankelijk van de grootte, gemid deld zo'n vierduizend plaatsen, acht procent van het totaal. De helft daarvan gaat naar de bond zelf en de sponsors van de KNVB. De andere helft krijgen wij met onze zestigduizend le den. Ik bedoel maar, het is diep triest." Mogelijk dat er voor het duel met Ivoorkust nog wel wat kaar ten vrijkomen. De kans bestaat dat Ivoorkust niet alle toegewe zen kaarten zal afnemen. „Maar daar kunnen we slechts op ho pen", weet Vandenberg. De enige manier om in een sta dion te komen is veel betalen! „Dat werkt de organisatie zelf in de hand door al die kaarten in de vrije verkoop te doen. Men sen in Duitsland kopen massaal kaarten voor wedstrijden waar ze helemaal niet naartoe willen. De inschrijving daarvoor kon al gedaan worden toen nog niet be kend was wélke elftallen waar zouden spelen. Je kunt er de don der op zeggen dat die Duitsers hun kaarten gaan verkopen en dan ook gelijk voor veel geld. En eigenlijk gaat het altijd zo. Rijken kopen zo'n duur illegaal kaartje, of Tante Mien gaat er voor krom liggen en betaalt het bedrag ook. om er maar bij te kunnen zijn." De Supportersclub Oranje voor komt dergelijke taferelen met de eigen kaarten, door de kaar ten pas op de speeldag in de speelstad uit te reiken. „Het gek ke is dat de organisatie van ons nauwkeurige lijsten wil hebben met namen en adressen van on ze mensen met een kaart. Dat ei sen ze ook van al die honderd duizenden die via Internet een kaart kopen, maar bij de poort wordt met de identiteit gecon troleerd. Dan weet je wel wat er gebeurt en neem je bewust risi co's!" GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15