ROC laat elke leerling sporten ntra PZC Het begint al met de tarieven Slipcursus voor cowboys van de weg Frans Naereboutprijs voor Bram de Koene 11 Onderwijsinstelling wil bewustwording van gezonde levenshouding maandag 12 december 2005 DES - Alle leerlingen van het jC Zeeland die het dagonder- 6 velgen, krijgen een sport- Lmni» voorgeschoteld, /.o 11,1 ROC eraan werken dat ^•en zich bewust worden Vaterschap iscussieert ver komst K14 en S15 IOUDEKEBKE - De komst van si4 en S15, ofwel de Rond- i,t2 Koudekerke, heeft de vcr- trsdoorstroming verbeterd en I oude doorgaande weg door lissingen en Koudekerke rusti- gemaakt. Dat concludeert [waterschap Zeeuwse Eilan- ona tellingen en metingen, n jaar geleden werd de nieu- weg geopend. Het verkeer 5 en naar Zoutelande hoeft ^sdien met door de Vlissing- aiKoudekerkse woonstraten rijden. Volgens het water- :ap is het wonen aan deze laten daardoor veel prettiger worden. apnl van dit jaar begon het ca'p een verkeersonderzoek de gevolgen van de S14 en Een vraag die daaraan :af ging was of de nieuwe «gezorgd heeft voor de bun dling van het doorgaande ver- er, zodat er op de aangrenzen- ■smalle plattelandswegen min- r doorgaand verkeer rijdt, ik wilden de onderzoekers we ll of er door de komst van de =g, op andere locaties proble- Bi zijn ontstaan die nog moe- morden aangepakt. hierop antwoord te kunnen ra zijn er verkeerstellers ge- Bist in onder meer de sweg.Meinersweg, Ter Poor- Kg Galgeweg en de Zwaan- s. De resultaten van het on- rzoek maakt Zeeuwse Eilan- nwoensdag om 19.30 uur be ad m het Dorpshuis. Kerk- mGrijpskerke. 'uurwerk •GRAVENPOLDER - Twee ïgens zijn gisteravond in Gravenpolder bekeurd voor afsteken van vuurwerk bui de toegestane tijden. Het atom een 17-jarige jongen uit Gravenpolder en een 19-jari- plaatsgenoot. De laatste id op heterdaad betrapt. Advertentie) fapelle 0113 344 151 «mintra-kapelle.nl Bezorgklachten: £800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge- arende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN jBuitenruststraat 18 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 fax 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl 'Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder j Edith Ramakers Miriam van den Broek 5elma Osman [Wendy van den Hurk de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE 'ionspark 28 istbus 31 [14460 AA GOES Tel: (0113)315500 ■Fax: (0113)315669 p-mail; redactie@pzc.nl IIJJ'NTERNET lljBwww.pzc.nl '^E-mail; web@pzc.nl van het belang van een gezonde levenshouding. Ook wil de school de deelne mers aanzetten tot het actief deelnemen aan sport en zo moge lijk stimuleren tot een leven lang sporten. Het aanbod binnen het onder wijsprogramma bestaat uit vier thema's: gezondheid, weerbaar heid, samenwerken en sport- oriëntatie. Elke leerling volgt dit programma. Daarnaast wordt er buitensport opgezet, waarbij leerlingen gratis of te gen geringe vergoeding buiten de lestijd om kunnen sporten in de accommodatie van het ROC of bij sportclubs of sportcentra. Bij het thema gezondheid wordt de zogenaamde Fitkit-test afge nomen. Dat is een kant-en-klare methode om de gezondheid van mensen van twaalf tot tachtig jaar te screenen. Ook moeten de deelnemers fysiek aan de slag. Er wordt gewerkt aan uithou ding en algemene kracht, maai er is ook oog voor ergonomische aspecten in het vak dat de leer ling later wil uitoefenen. Bij weerbaarheid gaat het erom de deelnemers vaardigheden bij te brengen, waarmee ze voor zichzelf kunnen opkomen. De leerling leert om te gaan met si tuaties waarin grenzen worden overschredenen leert daar goed op te een adequate manier op reageren. De ontwikkeling van fysieke weerbaarheid is niet al leen een doel op zich, maar voor al een middel om mentale en so ciale vaardigheden te ontwikke len. Bij samenwerken moeten ROC- studenten leren in groepsver band te functioneren, zodat ze dat later als werknemer ook kunnen. Hij of zij moet compe tent zijn in de omgang met ande ren om als student en later als werknemer te kunnen functione ren. Sportoriëntatie wordt gege ven om deelnemers kenms te la ten maken met een aantrekke lijk en veelzijdig sportaanbod- aantal sporten. Dit program ma-onderdeel is er op gericht in teresse te ontwikkelen en na te gaan onder welke condities de deelnemers bereid zijn aan sport te (blijven) doen. ROC Zee land maakt werk van dit sport programma vanuit een maat schappelijke verantwoordelijk heid, laat de school weten. Ge constateerd is dat de deelname aan sport tijdens de middelbare schooltijd drastisch afneemt. Dat wordt doorgaans op volwas sen leeftijd niet beter. Daar komt bij dat uit allerlei onder zoeken blijkt dat de gezondheid van de Nederlander achteruit holt en dat begint al op jonge leeftijd. Een gezonde levenshou ding zou die ontwikkeling ku- nenn stoppen, meentt het ROC. Morgen presenteert het ROC het sportprogramma aan het plat form Bewegen en sport voor het beroepsonderwijs en volwassen educatie. Groep opgepakt voor mishandeling KWADENDAMME - Drie jongens zijn in de nacht van za terdag op zondag in Kwadendamme mishandeld door vier jongeren uit de gemeente Borsele. De vechtpartij gebeurde rond half vijf op een feestje in de Vreelandstraat. Twee jongens, van 19 en 17 jaar oud, uit 's-Gravenpolder en een 17-jarige jongen de gemeente Bor sele wilden even een luchtje gaan scheppen. Buiten kwa men zij in de omgeving van de Witte Dam vier jongens te gen die hen, zonder aanleiding, in elkaar begonnen te slaan. De vechtpartij verplaatste zich naar de Vreelandstraat, waar een getuige, een 47-jarige man uit de gemeente Bor sele, tussen de groepen is gesprongen. De getuige liep ook de nodige trappen op. Op aanwijzing van getuigen en be trokkenen zijn de vier vechtersbazen, een 18-jarige, een 20-jarige en twee 19-jarige jongens uit de gemeente Borse le, aangehouden. Zij zijn overgebracht naar het huis van bewaring en zitten nog vast. Ze zijn allemaal in verzeke ring gesteld. De slachtoffers raakten gewond aan hun gezicht, nag, rib ben en armen en moesten zich onder behandeling van een arts laten stellen. Vernieler politieauto aangehouden GOES - Een zeventienjarige jongen uit Goes is gisteren in de Lange Kerkstraat in Goes aangehouden op verdenking van vernieling van een politieauto. Na een telefoontje van een getuige dat iemand een dienstvoertuig aan het bekras sen was, ging de politie op zoek naar de verdachte. De ze ventienjarige jongen voldeed volledig aan het signale ment dat door de getuige was opgegeven. In zijn verkla- ring ontkende de jongen in dat hij de vernieling gepleegd had. De politie gaat de zaak verder onderzoeken. De jon gen is in vrijheid gesteld. Messentrekker zegt sorry TERNEUZEN - Een 57-jarige Temeuzenaar is vrijdaga vond rond elf uur in de Noordstraat door een man be dreigd met een steekwapen. De man wilde geld zien en zette zijn eis kracht bij door met een steekwapen te zwaaien. Toen bleek dat het slachtoffer echt geen geld bij zich had, excuseerde de messentrekker zich meermalen voor het voorval en maakte hij zich snel uit de voeten. De politie heeft een signalement uitgegeven. De verdachte is blank, tussen de twintig en de dertig jaar oud, ongeveer 1.80 me ter lang en hij droeg een muts, een fleece-trui en een don kere broek. Baldadige Hulstenaren opgepakt HULST - De politie heeft in de vroege zaterdagochtend gebruik moeten maken van pepperspray om een arresta tie te kunnen verrichten op de Grote Markt in Hulst. Een 38-jarige man uit de gemeente Hulst werd daar aan gehouden, omdat hij zich niet wilde legitimeren nadat hij stond te plassen op de openbare weg. Een 33-jarige man belemmerde de aanhouding van de wildplasser. Hierbij ontstond een handgemeen tussen de 33-jarige en de politie. Om hem in het gareel te krijgen, gebruikten de agenten pepperspray. De twee zijn gearres teerd en na verhoor op het bureau weer in vrijheid ge steld. Joop Roodenburg: „Ik zie voor mijzelf nog steeds een taak weggelegd." door Maurits Sep VLISSINGEN - Het waterschap Zeeuw se Eilanden krijgt volgend jaar een nieuw bestuur. Het schap nodigt ieder een uit zich kandidaat te stellen als be stuurslid. Maar waarom zou je dat wil len? Wat wordt er eigenlijk van je ver wacht? En kun je als bestuurslid wel iets bereiken? Joop Roodenburg (74) uit Vlissingen, tien jaar lid van het alge meen bestuur van Zeeuwse Eilanden, geeft antwoord Waarom zouden mensen bestuurslid moeten willen worden? Joop Roodenburg: „Omdat er voldoen de aanknopingspunten zijn voor de ge wone burger in wat het waterschap doet. Dat begint al met de tarieven die iedereen moet betalen. En die zijn niet gering. Dan heb je de veiligheid en toe gankelijkheid in het verkeer. Denk maar aan al die plattelandswegen waar auto's en landbouwvoertuigen maar ook schoolkinderen en recreanten over fietsen. En langs de wegen heb je het groen. Dat dat belangrijk is, bleek wel toen op Walcheren zo veel commotie was over het kappen van meidoorns. Je hebt het toch over de aankleding van het landschap." „Wateroverlast. Wie herinnert zich au gustus niet? Waterbeheer, wat het wa terschap ook doet, heeft zelfs gevolgen voor de bewoners van steden en dorpen. Het waterschap krijgt in dat verband foto Lex de Meester door Nadia Berkelder steeds meer invloed op de ruimtelijke ordening: waar mogen huizen worden gebouwd en waar niet? Afvalwater is nog zo'n onderwerp. Dat wordt gezui verd en niet zomaar geloosd. Dat wil je toch ook als watersporter of zwemmer in het Veerse Meer?" „In het waterschap zijn van oudsher de boerenbelangen veelbesproken. Dat is ook logisch, want boeren betaalden vroeger ook het meeste. Maar het alge meen belang begint het boerenbelang nadrukkelijk te overstijgen. Helaas zie je dat nog niet terug in de samenstelling van het bestuur. Daarin zijn boeren toch nog in de meerderheid. Ik schat het agrarische aandeel op tweederde van het totaal. Dat is trouwens geen ver wijt, ze maken gewoon handig gebruik van het systeem." Al die onderwerpen die u noemt, moet je daar allemaal verstand van hebben als bestuurslid? „Nee hoor. Zeeuwse Eilanden is een goed bedrijf met betrokken en deskundi ge mensen. Je hoeft die techneuten heus niet te verbeteren. Je moet het wel inte ressant vinden. Belangstelling en ge zond verstand, dat is voldoende. Al thans, ijver en moed heb je ook nodig. IJver om je te bekwamen in het werk; je moet veel willen leren. En moed om de signalen uit de samenleving in een open bare vergadering te verwoorden." Is het leuk om bestuurslid te zijn? „Als ik over Walcheren fiets, en dat doe ik elke dag anderhalf uur om in condi tie te blijven, dan let ik op veel meer dingen dan de meeste andere mensen. Op het waterpeil in de watergangen, op de beplanting langs de weg, op het land schap en op de verkeersveiligheid. Dat vind ik leuk ja. Maar je moet ook het be sturen leuk vinden. Je mening laten ho ren, invloed uitoefenen. Ik ben per maand ongeveer acht uur kwijt met ver gaderen en nog eens acht uur met stuk ken lezen. Dat lezen vind ik geen werk, omdat het leuk is om te doen. Net als fietsen en rondkijken." Kun je iets bereiken als bestuurslid? „Zeker. Je hebt bijvoorbeeld invloed op de prioriteiten. Want niet alles kan tege lijk worden uitgevoerd. Je kunt ook nieuwe kwesties onder de aandacht brengen." In de gemeenteraad heb je fracties met meer mensen. In het waterschapsbe stuur moet u alles alleen doen. „Ik vind dat juist wel aantrekkelijk. Ik kan onafhankelijk blijven en hoef niet met meel in mijn mond te praten. De in vloed die je hebt, zie je niet vaak terug in de stemming, maar wel in de discus sies en in het beleid. Je kunt namelijk het gevoel van de samenleving verwoor den. En daar is men toch gevoelig voor, want daar komt het geld voor het water schap vandaan." Wat hebt u zelf kunnen bereiken? „Wat ik heel belangrijk vind, is dat er een ontheffingsregeling is gekomen voor minder vermogende mensen. Met de steun van de SGP'ers in het bestuur, dat zeg ik er nadrukkelijk bij. Ik heb me ook sterk bemoeid met de mei doorns op Walcheren. Ik heb me vorig jaar ook verzet tegen de salarisverho ging voor het dagelijks bestuur. Die ging toen niet door. Volgend jaar wel, helaas. En ik heb me met de tarieven voor burgers bemoeid. Die worden vol gend jaar verlaagd. Het waterschap is vanwege die kwesties met het salaris, de tarieven en de meidoorns in op spraak gekomen. Niet door de ambtena ren, maar door het bestuur." Eigenlijk door u, want u hebt ze aange kaart. „Misschien wel, maar ik acht dat ook mijn taak. Ik ben gekozen door de men sen om hun mening te verwoorden. Ik doe dit nu tien jaar en ik stel me in maart weerverkiesbaar. He zie voor mij zelf nog steeds een taak weggelegd." VLISSINGEN - De vrijwilligers- dagen waren eigenlijk bedoeld om eens flink de handen uit de mouwen te steken. In Vlissingen werd Make a difference day (Madd) anders gevierd. Daar hoefden hardwerkende vrijwilli gers eens een dagje niets te doen. Ze werden zaterdag ontvangen in verzorgingshuis Ter Reede voor een middag met muziek, dans, demonstraties, workshops en eten. Eén vrijwilliger werd extra in het zonnetje gezet. Bram de Koene kreeg de Frans Naereboutprijs van de gemeente Vlissingen. De Koene kreeg een speldje en een bedrag van 2300 euro, te be steden aan een goed doel naar keuze. Hij verdiende de prijs door zijn (vrijwilligers)werk als voorzitter van de wereldwinkel, maar hij was ook actief bij de raad voor kunst en cultuur, als PvcLA-gemeenteraadslid en be stuurder van de kunsteducatie. Voor zijn pensionering werkte hij in het onderwijs. „Een man die je overal zag", ty peerde wethouder E. Walrave hem. „Een verstandig bestuur der die niet te beroerd is om ook de handen uit de mouwen te ste ken. Als er voedselpaketten bin nenkomen, helpt hij met uitpak ken. En elke week staan de vuil niszakken langs de straat." „Ik ben er een heel klein beetje beduusd van", zei De Koene. Ei genlijk kwam hij bij de Wereld winkel door zijn vrouw Lia. Die werkt er nu al negen jaar. „En zolang ben ik er ook bij betrok ken." In zijn dankwoord waar schuwde hij de gemeente Vlissin gen. „Als je aan organisaties komt, kom je ook aan de vrijwil ligers die er werken. Ik hoop dat de gemeenteraad dat goed in de beschouwingen meeneemt, voor men gaat bezuinigen." door Willem van Dam LEWEDORP - Bumpertje kle ven, rechts inhalen, plankgas door een 30-kilometer wijk. Bestuurders van bestelbusjes staan bekend als de cowboys van de weg. Ze rijden vaak voor aannemers, installatiebedrijven, koeriersdiensten en de beveili gingsbranche. Hun rijgedrag is slecht voor het imago van hun bedrijf ('Als ze net zo slecht wer ken als ze rijden.en vormt bo venal een gevaar voor de ver keersveiligheid. Daarom is het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) in samenwerking met de verladersorganisatie EVO een project begonnen on der de naam: verbetering ver keersveiligheid bestelverkeer in Zeeland. Dat moet leiden tot een beter verkeersgedrag van chauffeurs van bedrijfswagens. Dat is. zo wijzen cijfers uit, geen overbodige luxe. Het aantal be stelwagens in Nederland groei de de afgelopen tien jaar tot 800.000. Het aantal bestelbusjes dat bij ongelukken betrokken raakte, steeg navenant. Vorig jaar vielen in het 'bestelverkeer' 130 doden en 5000 ziekenhuisge wonden, De materiële schade liep in de vele miljoenen euro's. Voorlopig doen vijf Zeeuwse be drijven mee aan het project: het aannemingsbedrijf Fraanje (Le- wedorp), De Smet (Oostburg), Sturm en Dekker bv (Oostkapel- le), Egemin ECS (Terneuzen) en Delta nv (Middelburg). Zater dag kregen ruim dertig chauf feurs van Fraanje in het kader van het project als eersten een spoedcursus op een mobiele slip- (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00 - 18.00 uur KUNST ANTIEK 13, 14 en 15 dec. ook kijkdag Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 www.zccuwsveilinghuis.nl baan; hoe te remmen op een glad wegdek, hoe zit het met rem- en stopafstanden, hoe werkt ABS, hoe uit een berm te geraken? Het project omvat meer dan zo'n praktijkles, zegt Klaas Tenwolde, coördinator van het ROVZ. Het gaat er niet alleen om chauffeurs van be drijfswagens te overtuigen van de noodzaak om wat minder nonchalant door het verkeer te manoeuvreren, ook de leiding van bedrijven moet doordron gen raken van het nut van een veiliger verkeergedrag. Veiligheid Dat is overigens, zegt Tenwolde, niet altijd eenvoudig, „Je moet je jasje nogal eens uittrekken om het onderwerp op de agenda te krijgen. Maar we hopen dat verkeersveiligheid uiteindelijk bij elk bedrijf serieuze kantine praat wordt." Met betrekkelijk eenvoudige maatregelen, zegt Tenwolde, valt doorgaans al een hoop te bereiken. Een betere be lading, de aanschaf van een do dehoekspiegel, of een tweede air bag kunnen een hoop ellende voorkomen. „Er valt voor iedereen winst te behalen. Voor zowel werkgevers als werknemers. De werkgever is gebaat bij een beter verkeers gedrag van zijn chauffeurs; min der boetes, minder brandstofge- bruik, minder schades, minder ziekteverzuim. En de werkne mers: al die chauffeurs die 's morgens voor hun baas de weg op gaan, willen 's avonds toch ook weer veilig thuisko men." Bram de Koene kust zijn vrouw Lia nadat hij de Frans Naerebout prijs van de gemeente Vlissingen heeft gekregen, foto Ruben Oreel agenda STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55- plussers; KOUDEKERKE Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; OOST-SOUBURG Kwikstaart. 13.30 uur: rondleiding ANBO; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Hatha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11