Vier keer spelen voor Feyenoord en je naam is gevestigd ^fnaih,edaclie@ pzc.nl mm 31,4460 AA Goes Etentie-exploitatie: K Midden-Zeeland: 0113-315520: 7eeuws Vlaanderen: 0114-372770; Nadona.l: 020-4562500. zaterdag 10 december 2005 Herstel Atjeh vordert traag De gedachten van Rien Bosgieter zullen morgen bij het voetbalduel Feye- noord-PSV onherroepelijk teruggaan naar 9 mei 1971. De nu 57-jarige oud-voetballer uit Tholen maakte toen in die klassieker zijn debuut voor Feijenoord 1. Een memora bel debuut. Uit het niets werd hij de held van de dag, maar de held verdween niet veel later ook weer in het niets. Binnen een paar weken veranderde Rien Bosgieter van het geheime wapen tegen PSV in het gehei me slachtoffer tegen Ajax. Rien Bosgieter foto's Mechteld Jansen Du spielst zondag. Ruim dertig jaar na da to resoneren de woorden nog altijd in het hoofd van Rien Bosgieter. Du spielst zondag. In zijn typische Neder-Duitse taaimix kondig de Ernst Happel het debuut van Bosgieter aan in het eerste team van Feijenoord. Maar: nie mand mocht het weten. De vijand - PSV - moest zes dagen voor de kraker niet wijzer ge maakt worden dan die al was. Vijf wedstrijden voor het einde van het sei zoen 1970/1971 waren Feijenoord en Ajax in een nek-aan-nekrace verwikkeld om het kam pioenschap. Als speler van het tweede volgde Rien Bosgieter die titanenstrijd van een af standje. Hij was al sinds zijn tiende lid van Fe ijenoord, had alle jeugdelftallen doorlopen en was nu op zijn 22e al enkele jaren een vaste waarde in het Rotterdamse B-elftal. Soms mocht Bosgieter ruiken aan het eerste. Dan zat hij op de reservebank of mocht in een vriendschappelijk potje meespelen. Maar de Oostenrijkse succescoach Ernst Happel had weinig aanleiding om zijn basiselftal over hoop te gooien. Het team dat in 1970 de Euro pa Cup I had gewonnen, was een jaar later nog vrijwel intact. Dus inclusief het granieten ver dedigingsduo Theo Laseroms/Rinus Israel. En die twee stonden nu net op de positie van Rien Bosgieter. Maar in mei 1971 trad de 22-jarige Bosgieter onverwacht uit de schaduw van Theo de Tank en IJzeren Rinus. „Theo had een auto-ongeluk gehad", herinnert Bosgieter zich. „Hij had zijn sleutelbeen gebroken en liep met zestien hech tingen rond." Zorgen voor Happel. Juist in de beslissende fase van de competitie viel een brok beton weg uit de steenharde verdedi gingsmuur van Feijenoord. Telegram Wat nu? PSV en Ajax wreven zich al in de han den. „Op de maandagochtend voor het duel met PSV kreeg ik een telegram thuis ge stuurd", vertelt Bosgieter. „Ik moest me om vier uur melden op het stadion, bij de mana ger, meneer Brox. Dat was vreemd, want ik moest eigenlijk pas op dinsdag trainen. Met het tweede. Om vier uur stapte ik de kamer van meneer Brox binnen. En daar zat Hap pel." 'Du spielst zondag', zei hij. Ik stond zondag te gen De Vrindt, de spits van PSV, en hij had vertrouwen in me. Maar ik moest het zo stil mogelijk houden. Niemand mocht iets weten en daarom trainde ik tot donderdag gewoon met het tweede mee. Dat was het. Weg was Happel weer. Daar zat ik dan. Nog nooit in de eredivisie gespeeld en nu gelijk in zo'n belang- Feyenoord in 1971, met Rien Bosgieter in de selectie. kwam met een groot bord aanzetten. Nu zul len we het krijgen, dacht ik. Het werd muis stil. Er stonden twee doelen op het bord. 'Dit doel', wees Happel, 'daar moeten ze in'. Hij zei vervolgens op welke positie iedereen stond en binnen twee minuten waren we klaar." „In de kleedkamer maakte ik mijn eerste fout. Er stonden twee tassen met voetbalkleren in het midden en wat doe je dan als broekie van het team? Die ga je uitpakken. Maar Wim Jan sen trok me aan mijn oor naar boven. Letter lijk! Luister, zei hij, het protocol is dat ik de shirts en broekjes klaarleg. Zo lang we win nen, blijft dat zo. Tja, bijgeloof is voetballers eigen." Koude rillingen Daarmee waren de startproblemen van Bosgie ter nog niet verholpen. In slagorde betraden de 22 spelers een bomvolle Kuip. „Zestigdui zend man publiek. Ik kreeg er koude rillingen van. We waren nog geen vijf minuten bezig, toen ik te laat instapte bij een aanval van PSV. Van Stippent glipte door onze verdedi ging en maakte 0-1. Ik voelde een zucht door het stadion gaan. Ik kon wel door de grond zakken." „Als klap op de vuurpijl viel na tien minuten ook nog 's Rinus Israel geblesseerd uit. Knie problemen; feitelijk was dat het einde van zijn carrière. Maar in de wedstrijd was dat de om mekeer. Wim Jansen ging als laatste man fun geren en vervolgens groeide ik in de wedstrijd. Er kwam geen PSV'er meer doorheen en wij wonnen met 2-1. De hele wereld viel vervol gens over me heen." Happel, nooit zo scheutig met complimenten, zei na afloop over Bosgieters debuut: „Ik dacht dat het een geslaagde greep was." Het Rotterdams Dagblad schreef: „De ploeg trok niet alleen het kampioenschap wat dichter naar zich toe, maar verheugde zich ook over het uitstekende optreden van centrumverdedi ger Bosgieter." Hij werd door Radio Veronica zelfs uitgeroepen tot Speler van de Week. Het Vrije Volk schreef: „Bosgieter werd in de koffiekamer bij Feijenoord overdonderd door journalisten en hij raakte er zichtbaar van in paniek. Hij voelde zich opgelaten, kreeg kleur tjes, vroeg manager Brox te hulp en vergat door alle consternatie bij het weggaan de ober met bonnen te betalen." Bosgieter nu: „Ieder een wilde wat van me. Feijenoord had weer een talent, heette het. Dat betekende wat in die tijd." Laseroms en Israel waren een week later nog niet hersteld, zodat Bosgieter ook tegen NAC het hart van de defensie vormde met Wim Jan sen. Door een 3-1-zege kwam het kampioen schap steeds dichterbij. Maar dan moest er eerst nog wel gewonnen worden van Ajax. En voor dat duel werd opnieuw een rookgordijn rond Bosgieter opgetrokken. Maar nu om La seroms verborgen te houden. „Johan Cruijff was bang voor Laseroms. Hij vond dat Theo niet kon voetballen. Dat klopte ook wel, maar Cruijff had moeite met de kei harde mentaliteit van Laseroms. Ajax werd daarom in de waan gelaten dat ik zou spelen en Laseroms niet. Toen we uit de spelersbus stapten, ging iedereen rechtsaf richting de kleedkamer, behalve Laseroms. Die ging keu rig in zijn kostuum de andere kant op." „Terwijl Joop van Daele op de gang in de ga ten hield of er geen Ajax-spionnen waren, werd Laseroms via een achterdeur alsnog de kleedkamer binnengeloodst. Op het veld schrok Cruijff zich kapot. Hij dacht het rustig aan te kunnen doen met het oog op de Europa Cup I-finale tegen Panathinaikos een paar da gen later. Maar daar stond plots Laseroms. Wij wonnen met 3-1. De psychologische truc van Happel had gewerkt." Het spotlight op Bosgieter was daarmee echter wel gedoofd. Hij bleef wel bij het elftal, maar maakte de kampioenswedstrijd tegen Haarlem weer van de zijlijn mee. Na het duel met NAC wist hij dat al. „Ik lag op de kamer met Ove Kindvall. Ik lag in bad toen Happel langs liep. Hij zei: 'Je speelt niet' en liep weer door. Dat was 't. Dat moest je zelf verwerken. Daar werd je sterker van, was de gedachte." Coolsingel „Gelukkig heb ik wel het kampioenschaps- feest meegemaakt. Dat vergeet ik nooit van mijn leven meer. Kippenvel. De rijtoer door de stad, de Coolsingel, de emoties van de mensen. Ze wisten van gekkigheid niet wat ze moesten doen. Wat ik wel beangstigend vond, was dat we op een open kar achter een tractor Ahoy' binnenkwamen. De mensen trokken je uit en thousiasme de kleren van het lijf." Na het kampioenschap ging Bosgieter op va kantie naar Oostenrijk. Stomtoevallig liep hij daar Happel tegen het lijf. Daar ont spon zich de volgende dialoog: Happel: „Ik zie je maandag op de training." Bosgieter: „Ik weet van niks. Ik heb nog geen contractbespreking gehad." Happel: „Scheisse." Bosgieter: „Bent u ervan op de hoogte dat Wim Rijsbergen is gekocht?" Happel: „Wie is dat?" Bosgieter: „Ik had verwacht, dat ik na dat kampioensjaar geaccepteerd zou worden als A-speler. Maar dat was niet zo. Rijsbergen was voor dezelfde positie gehaald en ik moest me opnieuw bewijzen. En ik dacht juist dat ik mijn doorbraak al had gemaakt. Dat dat niet zo was, was een grote teleurstelling. Op dat moment ben ik aan een maatschappelijke car rière gaan denken." Naast het voetbal werd Bosgieter junior-verko per bij een afvalbedrijf. „Op mijn 23e reed ik al naar de training in een Mercedes. Ik ging steeds meer aandacht aan mijn carrière geven. Toen ben ik eerlijk gezegd ook een beetje on deugend geweest. Mijn contract werd stilzwij gend verlengd, maar ik had een goed inkomen in de maatschappij én in het voetbal. En dat mocht volgens mijn contract niet." Flatje Het dubbelspel werd ontdekt en in samen spraak met zijn twee bazen werd een alterna tief plan uitgewerkt. „Ik kon blijven werken, maar dan moest ik 's ochtends vroeg in m'n eentje in de Kuip trainen en 's avonds met de groep. In het begin deed ik dat trouw, maar toen sloeg ik een keer over en nog een keer en nog keer. Uiteindelijk zag ik dat op mijn loon- strookje terug. De trainer hield vanuit een flat je tegenover het stadion in de gaten of ik wel elke ochtend trainde." Op z'n 24e hield Rien Bosgieter het profvoet bal voor gezien. In de drie seizoenen na zijn de buutjaar voegde hij welgeteld twee competitie duels toe aan zijn totaal van twee, plus een in- tertoto-wedstrijd tegen Schalke'04. Twee jaar speelde hij daarna nog bij de amateurclub SHO uit Oud-Beijerland. maar op zijn 26e zeg de hij het actieve voetbal vaarwel. Werk had zijn sportieve ambitie ingehaald. Bosgieter, zes jaar geleden naar Tholen ver huisd, heeft zich nog wel jarenlang ingezet om het jeugdvoetbal bij Feyenoord te stroomlij nen. „Misschien ben ik daarbij wel gedreven door miskenning. Ik heb aan den lijve onder vonden, dat spelers uit de eigen kweek een stapje extra moeten zetten om door te stromen naar het eerste elftal in vergelijking met spe lers van buitenaf. Daar heb ik iets aan willen doen, maar dat viel niet mee." Hij was trainer van de A-jeugd en zat in ver scheidene commissies bij de club. Nog altijd verbaast het hem, dat hij regelmatig wordt aangesproken op zijn verleden als voetballer. Vier eredivisiewedstrijden voor Feyenoord spelen en je naam is blijkbaar gevestigd. „Het blijft veel langer bij mensen hangen dan ik ooit had gedacht. Daar geniet ik in stilte van." Rudy Boogert -.-.v. v-v,r-Uï.ógü, rijke wedstrijd tegen PSV. En niemand mocht het weten." „Zondagochtend meldde ik me bij het stadion. Eerst koffiedrinken met z'n allen en vervol gens de wedstrijdbespreking van Happel. Hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21