Zwaardere loting is ondenkbaar m 1 PZC Argentinië, Ivoorkust en Servië Montenegro wachten in Duitsland Loting WK 2006 4 Argentinië Ivoorkust Servië Montenegro 20 Van Basten maakt zich geen zorgen Hiddink ziet kansen voor Australië zaterdag 10 december 2005 door Leon ten Voorde LEIPZIG - Het wordt direct van af de aftrap een kwestie van overleven in de Poule des Doods. Het Nederlands elftal werd gisteravond bij de loting voor het WK voetbal ingedeeld in de groep die zonder overdrij ven het zwaarst bezet is van alle maal. Met wereldmacht Argenti nië, de frivole nieuwkomer Ivoorkust en de lepe outsider Servië Montenegro als tegen standers werd Oranje in Leipzig allesbehalve ontzien. Poule C is voor de buitenstaan der een prachtige poule, eentje vol verleiding, vol schoonheid en met tal van oude bekenden. Maar voor de landen die er mid denin zitten is er weinig moois aan. Dus ook niet voor Oranje, dat meteen vol gas moet geven op de weg die naar de finale in Berlijn moet leiden. Over één ding was iedereen het eens: zwaarder kon het gewoon niet. Geen zwakke tegenstan der, geen moment om even rus tig adem te halen. Van het supe rieure gevoel waarmee Neder land zich kwalificeerde voor het WK, was gisteravond in Leipzig niet zo veel meer over. Dankzij de hand van Pele trof Oranje het slechtst denkbare lot. Want zet groep C van Nederland eens af tegen bijvoorbeeld de poule van Duitsland. De gastheer gaat in groep A duelleren met Polen, Costa Rica en Ecuador en dat is toch wel even iets anders dan Ar gentinië, Ivoorkust en Servië. Wat de euforie rond het elftal van Marco van Basten waard is geweest, wordt komende zomer in Duitsland al meteen duide lijk. Want ga er maar aan staan. Eerst op 11 juni in Leipzig tegen Servië Montenegro, dan op 16 juni in Stuttgart tegen Ivoor kust en vervolgens vijf dagen la ter in Frankfurt de absolute kra ker tegen de Argentijnen. Voor de neutrale toeschouwer in de wereld zijn dat stuk voor stuk betoverende partijen, maar de fans van Oranje dachten daar gisteravond toch even iets an ders over. Hoewel velen in Nederland daar de komende maanden ongetwij feld weer anders over gaan den ken, begint Oranje zeker niet als de grote favoriet aan de groeps wedstrijden Die rol is zonder enige twijfel weggelegd voor Ar gentinië. dat zelfs een van de grote kanshebbers voor de we reldtitel is. Argentinië, dat is techniek, gekoppeld aan hard heid en snelheid. Dat is Riquel- me. die heerlijke regisseur op het middenveld en natuurlijk heeft Argentinië ook Crespo, de doelpuntenmachine van Chel sea. Maximale oogst Het is voor Nederland te hopen dat het duel met de Argentijnen nergens meer om gaat, want dat zou betekenen dat Oranje uit de eerste twee wedstnjden de maxi male oogst heeft binnengehaald. Maai" daarvoor dient wel eerst afgerekend te worden met twee ploegen die weliswaar niet met een het predikaat wereldtop dra gen, maar wel levensgevaarlijke outsiders zijn. Eerst de Serviërs, de ploeg van Mateja Kezman. Servie Mon tenegro heeft weliswaar niet meer die extra klasse uit de ja ren negentig, maar geef ze een bal en er loert altijd gevaar. Bo vendien is de ploeg met doel man Jevric, ex-Vilesse, met één doelpunt tegen de minst gepas seerde uit de Europese kwalifi catie-poules. Gevaarlijk is zeker ook Ivoor- Speelsteden speelsteden Nederland in eerste ronde thuisbasis Nederlands Elftal in Parkhotel ,'VHamburg i Adler Hajwoven*» Gelsen- kirchen Dortmund 'I'Keulen 'O Frankfurt"" Kaiserslautern 'C Neurenberg - Hinterzarten Stuttgart München Stadions 2. Costa Rica Groep B 1. Engeland X~") 2. Paraguay 3. Trinidad&T. ENG SSn PAR 're Groep C Groep D 4. Zweden TRI ZWE 1. Argentinië 2. Ivoorkust 3. Servië-Mont. /\R(? jIVO 4. NEDERLAND SM0 NED 1. Mexico 2. Iran 3. Angola 4. Portugal 09juni Duitsland 18.00 München Costa Rica 10 juni Engeland 15.00 Frankfurt Paraguay 10 juni 21.00 Argentinië Hamburg Ivoorkust 11 juni Mexico 18.00 Neurenberg Iran 09 juni Polen 21.00 Gelsenkirchen Ecuador 10 juni Trinidad&T. 18.00 Dortmund Zweden 11 juni 15.00 Servië-Mont. Leipzig NEDERLAND 11 juni Angola 21.00 Keulen Portugal 14 juni Duitsland 21.00 Dortmund Polen 15 juni Engeland 18.00 Neurenberg Trinidad&T. 16 juni 15.00 Argentinië Gelsenkirchen Servïë-Mont 16 juni Mexico 21.00 Hannover Angola 15 juni Costa Rica 15.00 Hamburg Ecuador 15 juni Zweden 2100 Berlijn Paraguay 16 juni 18.00 NEDERLAND Stuttgart Ivoorkust 17 juni Portugal 15.00 Frankfurt Iran 20 juni Ecuador 16.00 Berlijn Duitsland 20 juni Zweden 21.00 Keulen Engeland 21 juni 16.00 NEDERLAND Frankfurt Argentinië 21 juni Portugal 2100 Gelsenkirchen Mexico 20 juni Costa Rica 16.00 Hannover Polen 20 juni Paraguay 21.00 Kaiserslautern Trinidad&T. 21 juni 1600 Ivoorkust München Servië-Mont 21 juni Iran 21.00 Leipzig Angola 24 juni Al 17.00 1 München B2 24 juni Cl 2100 J Leipzig D2 25 juni 17.00 BI 1 Stuttgart A2 25 juni D1 21 Neurenberg C2 Berlijn Olympiastadion WK-capaciteit 74.500 bouwjaar: 1936 (2004) Stuttgart Gottlieb Daimler Stadion WK-capaciteit 50.000 bouwjaar: 1933 (2005) finale kwartfinale WK-stadion Keulen WK-capaciteit 45.000 bouwjaar 1923 (2004) Berlijn 30 juni, 17.00 Hamburg 30 juni, 21.00 halve finale Dortmund 4 juli, 2100 Berlijn 9 juli, 20.00 halve finale München 5 juli, 21.00 3e plaats Stuttgart 8 juli, 2100 ljuli, 1700 kwartfinale ljuli, 2100 kwartfinale Leipzig Zentralstadion WK-capaciteit 44.000 bouwjaar: 2004 Fritz Walter Stadion WK-capaciteit 48.500 bouwjaar. 1926 (2003) 26 juni E1 1 1700 Kaiserslautern F2 12 juni Italië 15.00 Hannover Ghana 12juni VS 18.00 Gelsenkirchen Tsjechië 17 juni Italië 18.00 Kaiserslautern VS 17 juni Tsjechië 21.00 Keulen Ghana Niedersachsenstadion WK-capaciteit 45.000 bouwjaar 1954 (2005) 22 juni Tsjechië 22 juni Ghana 1. Italië 3. VS 4. Tsjechië 26 juni 21.00 Keulen 27 juni 17.00 Dortmund G1 H2 F1 E2 12 juni 15.00 Kaiserslautern 13 juni 18.00 Stuttgart Brazilië Kroatië Frankrijk Zwitserland 13 juni 21.00 Berlijn 13 juni 21.00 Frankfurt Australië Japan Zuid-Korea Togo 18 juni 15.00 München 18 juni 21.00 Leipzig Brazilië Australië Frankrijk Zuid-Korea 18 juni 18.00 Neurenberg 19 juni 15.00 Dortmund Japan Kroatië Togo Zwitserland 22 juni 21.00 Dortmund 23 juni 16.00 Keulen Japan Brazilië Togo Frankrijk 22 juni 21.00 Stuttgart 23 juni 16.00 Hannover Kroatië Australië Zwitserland Zuid-Korea 27 juni H1 1 21.00 15.00 ita^£GHA VS TSJ 1. Brazilië 2. Kroatië 3. Australië 4. Japan 14 juni Spanje Minui 18.00 Tunesië 19 juni 18.00 Spanje 19 juni 21.00 Saudi-Arabië 23 juni 21.00 Saudi-Arabië 23 juni 21.00 Oekraïne 1. Spanje 2. Oekraïne 3. Tunesië 4. Saudi-Arabië Kaiserslautern Spanje Berlijn Tunesië Dortmund Westfalenstadion WK-capaciteit 60.000 bouwjaar 1974(2003) WK-stadion München WK-capaciteit 66.000 bouwjaar 2005 Groep E Groep F Groep G Groep H Frankfurt Waldstadion WK-capaciteit 48.000 bouwjaar 1937 (2005) Land: Argentinië, 38,7 miljoen inwoners. Fifa-ranking: 4. WK-historie: 13 deelnames, we reldkampioen in 1978 en 1986. Bondscoach: José Pekerman, 56 jaar. Sterspeler: Juan Roman Riquel- me, 27 jaar, Villarreal. Middenvelder die soms sloom en ongeïnteresseerd oogt, alsof het spel zich aan hem onttrekt, maar met zijn prachtige trap- techniek een wedstrijd kan be slissen. Favoriete speler van Die- go Maradona en diens dochters. Profiel: Argentinië wordt stan daard tot de kanshebbers gere kend, maar de laatste wereldti tel dateert alweer van 1986 en de laatste WK-finale van 1990, beide keren met heel veel dank aan Diego Maradona. De Argen tijnen verloren ook de aller eerste WK-finale, in 1930 in en tegen Uruguay, en werden in 1978 in eigen land voor het eerst kampioen, ten koste van Neder land. Argentinië vist al jaren uit de rijkste voetbalvijver van de wereld. Argentijnse voetballers zijn alom vertegenwoordigd in de sterkste competities. Zo heeft Intemazionale uit Milaan zo veel Argentijnen in dienst dat de clubkleuren in plaats van blauw-zwart beter blauw-wit zouden kunnen zijn Argentijnse voetballers worden vaak geroemd om hun kracht, maar beschikken stuk voor stuk ook over een uitstekende tech- Juan Roman Riquelme niek. Alleen in Brazilië zijn spe lers technisch even goed, of be ter, onderlegd. Brazilië is behal ve het buurland ook de aartsvij and. In twee van de drie grote fi nales die Argentinië recent speelde (Copa América in 2004 en Confederations Cup in 2005) waren de Brazilianen telkens te sterk. In Duitsland moet de schande van 2002 worden uitge wist, toen de Argentijnen in de eerste ronde struikelden. Bondscoach Pekerman kan be schikken over een gezelschap topaanvallers (Crespo. Tevez. Saviola), topmiddenvelders (Ri quelme, D'Alessandro, Aimar) en topverdedigers (Ayala. Hein- ze, Zanetti, Sorin) waar colle- ga-coaches alleen maar van kun nen dromen. GPD Land: Ivoorkust, 16,9 miljoen in woners. Fifa-ranking: 41. WK-historie: debutant. Bondscoach: Henri Michel, 58 jaar. Sterspeler: Didier Drogba, 27 jaar, Chelsea. Spits die (nog) geen wereld ster is, maar in de sterrenparade van Chelsea is hij wel onom streden. In de wedstrijden waar het er om gaat, speelt hij al tijd. Drogba is rap en scoort over het algemeen vrij makke lijk. Profiel: Ivoorkust mag dan een nieuwkomer zijn op het hoogste platform, de huidige selectie is op dit moment wel een van de sterkste van het Afrikaanse con tinent. De manier waarop Ivoor kust de weg naar Duitsland vond, was wel curieus. Omdat directe concurrent Kameroen in de laatste seconde een straf schop miste, mocht Ivoorkust door. Maar die miraculeuze ontsnap ping doet niets af aan de kracht van Ivoorkust, dat over de nodi ge spelers beschikt die hun spo ren in het Europese voetbal heb ben verdiend. En dan hebben we het niet al leen over Chelsea-vedette Di dier Drogba. Wat te denken van verdediger Kolo Toure (Arsenal) en de aanvallers Bonaventure Kalou (ex-Fevenoord en nu Pa ris Saint Germain), Arouna Koné (PSV) en Aruna Dindane Didier Drogba (ex-Anderlecht en nu Lens). De meeste spelers van deze unieke lichting zijn opgegroeid op de voetbalacademie van de Frans man Jean-Marc Guillou, die in de afgelopen jaren veel Ivoriaan- se spelers bij Beveren heeft ge stald. Tegenwoordig worden ze bege leid door een andere Fransman, de bekende trainer Henri Mi chel. Hoewel hij regelmatig de nodige kritiek over zich heen kreeg, loodste hij Ivoorkust wel voor het eerst in de historie naar een WK Op dat toernooi moet met deze ploeg serieus rekening gehou den worden. Ivoorkust moet in staat zijn de rol van het verras sende Senegal in 2002 over te ne men. GPD Land: Servië Montenegro, 10,6 miljoen inwoners. Fifa-ranking: 47. WK-hislorie: 1 deelname (als Joegoslavië), achtste finales in 1998 Bondscoach: Ilija Petkovic, 60 jaar. Sterspeler: Mateja Kezman, 26 jaar, Atletico Madrid. Aanvaller die in de kleinere com petities vooralsnog productiever is dan in de grote. Maakte in zijn laatste twee seizoenen bij PSV telkens meer dan dertig doelpunten. Profiel: Na de ontmanteling van de Joegoslavische federatie ging Servië Montenegro in 2003 on der eigen naam verder. De natio nale ploeg had toen net een kor te periode in de mondiale sub top beleefd. Joegoslavië bereik te in 1998 de laatste zestien van het WK en verloor met 2-1 van Nederland door een late treffer van Edgar Davids. Op het EK van 2000 was Nederland weder om spelbreker. Onder aanvoering van topscorer Patrick Kluivert werden de Joe- goslaven in de kwartfinale van de mat gespeeld: 6-1. Grote man in die dagen was Predrag Mijato- vic, die naam maakte als aanval ler van Valencia en Real Ma drid. Joegoslavie/Servië ontbrak op de laatste twee grote eindtoer- nooien. In de vorige WK-kwalifi- catiereeks waren Rusland en Slovenië te sterk en in de EK- kust, het land van Drogba (Chel sea) en jawel de gebroeders Ka lou. Hoe zal Salomon Kalou gis teravond eigenlijk de uitkomst van de loting hebben gevolgd op de dag dat hij weer hoop kreeg op een uitverkiezing voor Oran je? Uitgerekend op die wonderlijke dag kwam de confrontatie met zijn geboorteland en zijn oudere broer uit de bus. Ivoorkust dus, een debutant, dat klopt. Maar wel een nieuwkomer met ongelo felijk veel potentie. Op een goe de dag goochelen ze als de bes ten en kunnen ze bijna iedereen aan. Het is maar dat Oranje het weet. GPD zie ook www.pzc.nl wk-nieuws op oranjeplein Argentinië is favoriet voor Cocu EINDHOVEN - „Veel moeilijker konden we het geloofi niet treffen'7, luidde de eerste reactie van Phillip Cocu» de loling voor het WK voetbal komende zomer in IW land. „Argentinië is een grote favoriet voor de eindze»' stelde Cocu. „Ivoorkust is volgens mij het sterkste lad van Afrika en van Servië Montenegro heb je natuurlij ook niet zomaar gewonnen. „Misschien is het een voordeel dat we de laatste groent wedstrijd tegen Argentinië spelen. Maar dat moeten ook nog maar afwachten. We hebben het niet getroftV Deze loting had voor ons veel en veel beter uit kunnen"-' len." ANP Zelfs de bal is Duits op het WK LEIPZIG - Op het WK voetbal is volgend jaar alles Duit* zelfs de bal. Sportfabrikant Adidas introduceerde gjsk ren tijdens de loting in Leipzig de Teamgeist, de opvolger van de Fevemova waarmee in 2002 in Japan en Zuid-Ko- rea werd gespeeld. Het nieuwe speeltuig is zwart-wit q kleuren van Die Mannschaft, met gouden opdruk. De nieuwste bal is volgens de maker ronder, beter en 1* trouwbaarder dan de voorgaande exemplaren. Ecfa nieuw is het aantal panelen waaruit de bal bestaat. Vanal 1970 worden ballen gemaakt met 32 panelen, dieaani kaar werden genaaid of gelijmd. Op het WK gaan de deel. nemers voetballen met een bal die uit slechts veertien pa- nelen bestaat. De volgens de fabrikant best presterend; wedstrijdbal die Adidas ooit maakte is in drie jaar tijd ontwikkeld. De tests werden gedaan in laboratoria en uni versiteiten., maar ook bij profclubs. ANP Organisatie huurt zoon Stevens in BERLIJN - De organisatie van het wereldkampioenschai voetbal heeft Maikel Stevens ingehuurd als verbinding* man voor het Nederlands elftal. De 23-jarige 'team liai son officer7 is de zoon van Huub Stevens, momenteel trainer van Roda JC. Maikel Stevens woont in Berlijn en is in het dagelijks Ij ven verantwoordelijk voor de merchandising van Bundes- ligaclub Hertha BSC. Hij voegt zich bij Oranje, zodra da in de Zuid-Duitse plaats Hinterzarten neerstrijkt. Ste- vens zal de contacten onderhouden tussen de begete- dingsstaf en de WK-organisatie. ANP Loting kost vijf miljoen euro LEIPZIG - Het programma rond de loting voor de strijd om de wereldtitel voetbal gisteravond in Leipzig heérl ruim vijf miljoen euro gekost. Het aanleggen van de tij foonkabels, elektriciteit en internetverbindingen in hd perscentrum leverde alleen al een kostenpost op vae 150.000 euro. De acht tolken die de persconferenties bege leidden verdienen dagelijks 1000 euro. In Leipzig waren gisteravond 4000 gasten bij de lotoj aanwezig. Ter vergelijking: bij de indeling van degroejd fase bij het WK in 1974 in Duitsland waren ér in ets tv-studio tweehonderd mensen aanwezig. Dat gebeurde destijds in een kleine ruimte. In Leipzig had het p al een omvang van 4800 vierkante meter. Het organisatiecomité moet uit de kaartverkoop vod WK-wedstrijden 200 miljoen euro binnenhalen. Van|_ ticket dat 35 euro kost, houden de organisatoren nettós- ca 20 euro over. ANP door Roel Wiche LEIPZIG - De zwarte parels van Ivoorkust, het hogeschool voetbal van Argentinië en de on berekenbare technici van Servië Montenegro. Bondscoach Mar co van Basten hoefde er giste ren, na de WK-loting in Leipzig, niet omheen te draaien: Oranje begint de Duitse voetbalzomer in een loodzware poule. Maar hij wilde het ook niet over drijven. „Iedereen roept nu dat het de Poule des Doods is, maar zo zie ik het niet. Ik zie het meer als een interessante groep. Met twee voordelen: het zijn ploegen met veel voetbal en in elke selec tie zitten veel bekende spelers." 'Kaiser Franz' (Beckenbauer) zag het heel anders: „Oranje heeft een moordende groep ge troffen. Nederland en Argenti nië. de finalisten van 1978." Maar de onverstoorbare coach van zijn buurland bleef ook gis teravond koel als altijd. Argenti nië? Geen paniek. Van Basten: „Het is juist heel leuk tegen de Argentijnen te voetballen. Het zijn technisch uitstekende tegenstanders. Ser viërs en Montenegrijnen? Laat maar komen. „De jongens uit voormalig Joegoslavië zijn al tijd boeiende spelers. Balvaar dig en speels." En het onvoor spelbare Ivoorkust? Die z gisteren toch één van de tw#j Kalou-broers kwijt, hoopte Va Basten. „De minister is terugge floten, dus de kans bestaat Salomon straks in het oranjf speelt. En Koné is een uitsteko de speler, ja. Maar die kenna we goed." De Duitse bondscoach Jürga Klinsmann zei vooraf volmos- dig 'ja' tegen de openingskrake Duitsland-Nederland. Mar 'Klinsi' was achteraf minste'; zo tevreden met de loting, buur land Polen, het bescheiden Ecö- dor en het ook bepaald met os- verslaanbare Costa Rica. Klus- mann straalde dan ook na ai- loop. Gunstiger kon de tombola verlopen voor Die Mannschsf. En hoewel de aftrap van spektakel pas over een half jat is, staat voor sommigen c< droomfinale al vast. Pele. grootste der grootsten, geloT nu al heilig in Brazilie-Duite land. ..Dat was in 2002 ookden- nale. De kans is groot datcejr schiedenis zich zal herhalen Of Nederland dat scenano ïc verstoren, is na gisteravond ft: prangende vraag. Al maakt Mar co van Basten zich geen zorgen „Er staat ons een prachtige uit daging te wachten." GPD Mateja Kezman kwalificatie moest voorrang worden verleend aan Italië en Wales. Ditmaal ging het wel goed, sterker nog, Servië won zijn groep en bleef Spanje, Bosnië-Herzegovina en België voor. Servië kreeg slechts één te gentreffer te verwerken, in het uitduel met Spanje. Geen enkel Europees land deed het verdedi gend beter. Servië scoorde in de WK-kwali- fïcatie zestien keer. Mateja Kez man was goed voor vijf treffers, waarvan een paar zeer belangrij ke in de beslissende duels. Voor zijn clubs (eerst Chelsea, nu At letico Madrid) mag hij sinds zijn vertrek bij PSV niet de gedroom de goaltjesdief zijn geweest, voor volk en vaderland is hij dat wel. GPD van onze sportredactie LEIPZIG - Bondscoach Guus Hiddink van Australië moet het op het wereldkampioenschap op nemen tegen Brazilië, Kroatië en Japan. „Makkelijk wordt het niet, maar ik denk dat we de tweede ronde kunnen berei ken." „Brazilië is natuurlijk de grote favoriet voor de eindzege. Tegen die ploeg moeten we gewoon lek ker gaan voetballen. Kroatië en Japan zijn tegenstanders van een ander kaliber Daar hoeven we volgens mij niet van te verhe zen." Leo Beenhakker keek met een stralend gezicht naar de loting. „We mogen tegen Engeland, Zweden en Paraguay spelen. Prachtig toch?", zei de bonds coach van Trinidad en Tobago „We kennen onze plaats. We zijn geen favoriet voor de eindze ge, maar we gaan wel heel er| ons best doen. Engeland is vow mij de favoriet voor de groep® ge. De wedstrijd tegen Zwedra is mooi omdat Zlatan IbrahiniH vic daar in de spits staat.Mol hem heb ik een speciale bandits heb hem naar Ajax gehaald Dick Advocaat, de bondseoac, van Zuid-Korea, was ook te® den met de loting. De Aziate- stuiten in de eerste groepsron® op Frankrijk, Zwitserland en To go. „Ik denk dat we een goe® kans hebben", aldus Advocaa- „Frankrijk en Zwitserland ik goed. Voor het WK weeU ook alles over Togo. Ik vind®- we goed hebben geloot. Het■- derlands elftal heeft het m©,- ogen heel zwaar getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20