PZC Ex-generaal Gotovina opgepakt -VKJ: i-('.ff Europa moet Rice wel geloven Afghanen: Neem dan genoeg lijkzakken mee Elke dag over de zoutvlakte r'. V -f n r .?rr' Opvang via KidsConcern: actie van ouders is nodig Iran schoffeert Israël met plan herhuisvesting joden Kroatische regering is tevreden met aanhouding voortvluchtige op Tenerife ka I Ksx doo, Liesbeth Buitink mAmafiSlfflH!! tkHERAN - De Iraanse presi- Ll iïmldinejad hooft gisto- mtli d"1 cr maar een i°0<l" ftaal moot komen op hot grondgebied van Duitsland on Oostenrijk als de/.c landen rich lerantwoordolijk voelen voor de «nocido up de joodse bevolking lijdons ie Tweede Wereldoor- vrijdag 9 december 2005 „Als jullie vinden dat de joden zijn onderdrukt, waarom moe ten de Palestijnse moslims daar een prijs voor betalen?", aldus Ahmadinejad. „Als jullie ze heb ben onderdrukt, geef het zio nistische regime dan een stuk Europese grond. Wij zouden dat steunen." Volgens de Iraanse president is het probleem hele maal geregeld als 'Duitsland en Oostenrijk een paar van hun pro vincies afstaan'. Ahmadinejad deed zijn uitlatingen in een in terview met de Iraanse televisie zender Al Alam. Het Franse persbureau AFP heeft inzage ge kregen in de tekst van het vraag gesprek. Ahmadinejad veroorzaakte in oktober al een grote internatio nale rel met uitlatingen over Is raël. Toen zei hij dat Israël 'van de kaart moet worden geveegd'. De Iraanse president noemde Is raël nu ook een 'tumor' in het Midden-Oosten en trok de Holo caust in twijfel. De Verenigde Staten en Oosten rijk hebben gisteren de uitlatin gen van Ahmadinejad veroor deeld. De Oostenrijkse bonds kanselier Schussel noemde de uitspraken 'een schandalige stommiteit, die ik op de scherpst mogelijk wijze afkeur'. Herhuisvesting van de joden is volgens Schussel 'geen oplos sing' voor het conflict in het Midden-Oosten. Het commentaar onderstreept volgens de woordvoerder van het Witte Huis 'alleen maar ver der onze zorgen over het regime in Iran'. De Verenigde Staten beschuldi gen de regering in Teheran er van een atoombom te willen bou wen. „Het is een extra reden waarom het zo belangrijk is dat het regime niet de mogelijkheid heeft om een kernwapen te ont wikkelen." ANP/AFP ..jpnn?» redactie buitenland DEN HAAG - De Kroatische premier Sanader heeft met ill umining gereageerd op de aan houding van generaal Ante Go tovina, woensdagavond laat op Tenerife (Spanje). Gotovina was sinds 2001 op de vlucht. Hij is door hel Joegoslavië-Tribunaal unscklaagd wegens oorlogsmis daden en misdaden tegen de menselijkheid, eind 1995 be thel zuidoosten van Kroa- Sanader stelde dat iedereen die i is aangeklaagd voor een recht bank moet verschijnen en ver antwoording moet afleggen. .Niemand staat boven de wet." Van de andere kant wees hij op het principe dat iedereen on schuldig is totdat het tegendeel is bewezen. Gotovina (50) werd tijdens een snelle actie van de Spaanse po- toe in het hotel Bitacora aan de 1st van Tenerife in de boeien geslagen. Hij zat daar te eten met een kennis. Hij werd gisteren overgebracht naar Madrid en voorgeleid aan de rechter. Het is de bedoeling dat hij zo snel mogelijk naar Den Haag komt. waar het Joego slavië-Tribunaal zetelt. Mo gelijk gebeurt dat vandaag. Sa- nader verdedigde de oorlog van eind 1995 waarin Gotovina ac tief was. „Kroatië was het slachtoffer van agressie en had het recht zich te verdedigen en bezette gebieden te bevrijden." Gotovina leidde Operatie Storm tegen de Serviërs. Bij de aan klacht inzake oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijk heid gaat het om moord op 150 mensen, deportatie, plundering en moedwillige vernieling van huizen. Sanader wees erop dat met de arrestatie op Tenerife aange toond is dat de Kroatische auto riteiten niet logen toen zij stel den dat Gotovina niet in Kroa tië was en ook anderszins voor hen onbereikbaar was. Onze claim dat wij meewerkten, is ook bewezen. Degenen die ons vertrouwden hebben gelijk ge kregen. Twijfel aan onze inten ties was ongegrond." Een woordvoerder van de Euro pese Commissie stelde dat een belangrijk obstakel voor EU-lid- maatschap van Kroatië is opge ruimd. GPD ^.Eis tien jaar cel in Belgisch terreurproces BRUSSEL - De openbare aan- liager in Brussel heeft gisteren tan jaar cel geëist tegen de hofdverdachten in het derde, pole Belgische terreurproces. Volgens justitie stonden Lahous- el H. uit Maaseik en Abdel- kader H. uit Schaarbeek aan het hoofd van de terreurgroep CICM in Europa. De andere elf verdachten han gen straffen tussen drie maan- en acht jaar cel boven het bofd België was volgens open baar aanklager B. Michel het Eu- mpese hoofdkwartier van de nu de Groupe Islamique Com battant Maroccain. De organisa tie wordt verantwoordelijk ge- souden voor de bomaanslagen in Riyad (35 doden), Casablanca (15 doden) en Madrid (191 do- tol). Justitie baseert zich onder op verklaringen van Fran- seGICM-verdachten. GPD KN< f NARANPURA - Kinderen van Indiase zoutarbeiders zijn op weg naar hun school in Naranpura, 150 kilometer ten westen van Ahmadabad. Elke schooldag betekent voor de kinderen zes kilometer heen en zes kilometer terug. Lopend over een barre, hete en kale vlakte. foto Am it Dave/RTR Partij Mubarak houdt meerderheid CAIRO - De partij van de Egyp tische president Mubarak heeft haar meerderheid in het parle ment behouden. Dat blijkt uit de voorlopige uitslagen van de parlementsverkiezingen die gis teren, daags na de laatste stem ronde, zijn bekendgemaakt. Samen met gelieerde onafhanke lijke kandidaten zou de Nationa le Democratische Partij van de president 314 van de 454 zetels in de wacht hebben gesleept. Ne gentig zetels minder dan in het oude parlement. De belangijk- ste oppositiepartij in Egypte, de Moslim Broederschap, zegt ze ker 88 zetels te hebben gewon nen. De laatste verkiezingsron de woensdag werd door geweld ontsierd. ANP/AFP/RTR (Advertentie) 1. Laat u de Tegemoetkoming kinderopvang 2005 rechtstreeks overmaken op een rekeningnummer van KidsConcern? 2. Wilt u dit rekeningnummer wijzigen? 3. Geef dan vóór 12 december 2005 een ander rekeningnummer door. De betaling van december gaat dan naar het nieuwe rekeningnummer. Geef de wijziging per brief door aan: Belastingdienst/Centrale Administratie. T.a.v. Tegemoetkoming kinderopvang. Postbus 9048,7300 GK Apeldoorn. Of per fax: (045) 570 52 47. (045) 570 52 44, (045) 570 52 34. (045) 570 50 12. Vermeld in uw bericht: betreft: Tegemoetkoming kinderopvang 2005; uw sofi-nummer; het nieuwe rekeningnummer met bijbehorende naam; - het oude rekeningnummeren de hierbij behorende naam; Vergeet uw handtekening niet Bel voor meer informatie de BelastingTelefoon: 0800-0543. Het nieuw opgegeven rekeningnummer wordt ook gebruikt voor de uitbetaling Kinderopvangtoeslag 2006. De eerste uitbetaling vindt eind december 2005 plaats. Belastingdienst Toeslagen door Harald Doornbos PESHAWAR - In Peshawar, aan de Pakistaans-Ai'ghaanse grens, hebben invloedrijke Afghanen slechts één advies aan het adres van de Nederlandse regering: Stuur geen troepen naar Uruz- gan in Afghanistan, want het is er veel te gevaarlijk. En als de Nederlandse militairen toch ko men: Neem dan genoeg lijkzak ken mee. „Onderschat het niet", zegt Ra- himullah Yusufzai, een van Paki- stans belangrijkste Taliban-ana- listen, „Uruzgan is uiterst ge vaarlijk. Als Nederland daar naartoe gaat, dan zullen er do den vallen aan hun kant." Afrasiab Khattak, algemeen se cretaris van de anti-Taliban par tij Awami National Party, is het met die conclusie eens. „Helaas gaan er doden vallen onder de Nederlanders, Uruzgan ïs zelfs voor Afghaanse begrippen zeer onrustig en bijna volledig in handen van de Taliban." Levensmoe Een ander, publicist Sami Yous- afzai, kan alleen zijn hoofd schudden wanneer hij hoort van het plan van de Nederlandse re gering om troepen te sturen naar Uruzgan. „Ik reis al jaren door Afghanistan, ik ben overal geweest. Behalve in Uruzgan - veel te gevaarlijk." Volgens hem gaan alleen 'idio ten, naïevelingen of mensen die levensmoe zijn' naar Uruzgan. Zijn advies: „Als je zo gek bent om naar Uruzgan te gaan, neem dan genoeg lijkzakken mee. Dat wordt bloedig." Uruzgan is de gevaarlijkste pro vincie van Afghanistan waar slechts de wet van de jungle geldt. Uruzgans hoofdstad, Tarin Kot, is in handen van een gouverneur. Deze gouverneur, Jan Muhammad, is loyaal aan de pro-Amerikaanse regering van Hamid Karzai in de hoofd stad Kaboel. Maar de gouver neur is tevens een maffiabaas die handelt in opium en hasj. Buiten Uruzgans hoofdstad is de Taliban oppermachtig. Mul lah Omar, de leider van de Tali ban, bevindt zich ergens in de bergen. Ook een andere bekende Taliban-leider, Mullah Baradr, houdt zich schuil in Uruzgan. Dagelijks vinden er schermutse lingen plaats tussen troepen van de gouverneur en Taliban-strij- ders, die worden aangevoerd door Mullah Dadullah, een ge vreesde Taliban-commandant die opereert vanuit de Paki- (Advertentie) 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' HEDEN KIJKDAG in hotel Arneville te Middelburg Aanvang: 15.00 uur o a fraaie schilderijen, meubelen, juwelen, grafiek, tegels, sieraden Register veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl Verenigde Naties boos op Eritrea NEW YORK - Secretaris-generaal Kofi Annan van de Ver enigde Naties heeft scherpe kritiek geleverd op de eis van Eritrea dat VN-blauwhelmen het land binnen tien dagen moeten verlaten. Annan riep gisteren het Afrikaanse land op de eis in tè trekken. Een Eritreese regeringsfunctionaris verklaarde dat zijn land niet aan deze oproep zal voldoen. Uit een brief van de Eritrese regering, die dinsdag naai de VN-missie was gestuurd, blijkt dat het land VN-mih- tairen uit Europa, de VS, Canada en Rusland tien dagen de tijd geeft om het land te verlaten. Eritrea maakte niet duidelijk waarom dat moet. ANP Duitsland geeft kunstwerk terug DUSSELDORF - Duitsland geeft een zeventiende-eeuws schilderij uit de collectie van de Nederlands-joodse kunst verzamelaar Jacques Goudstikker (1897-1940) aan zijn nazaten terug. Het gaat om een werk van Dirck Hals (1591-1656) met kaartspelers en rokers, dat zich nu nog in het museum Kunst Palast in Düsseldorf bevindt. De Duitse bezetters namen het schilderij van de jongere broer van Frans Hals aan het begin van de oorlog in beslag. ANP/DPA Magritte krijgt museum in Brussel BRUSSEL - De Belgische surrealistische schilder René Magritte (1898 - 1967) krijgt een eigen museum aan het Koningsplein in Brussel. De Brusselse Koninklijke Musea voor Schone Kunsten hebben daartoe een contract afgesloten met het Franse nutsbedrijf Suez, dat het nieuwe museum sponsort, meld den Vlaamse kranten gisteren. ANP Naast Rode Kruis ook Rode Ruit GENEVE - Afgevaardigden van de 192 landen die de Con venties van Genève hebben ondertekend, stemden giste ren in met de ingebruikname van een nieuw symbool naast het rode kruis en de rode halve maan. Een woordvoerder van de Geneefse hulporganisatie stel de dat tweederde van de afgevaardigden in Genève ak koord ging met de neutrale 'rode ruit'. Hierdoor kan ook de Israëlische hulporganisatie Magen David Adorn (MDA) zich aansluiten bij de organisatie. De MDA voerde tot dusver een rode davidsster en die wordt door het Rode Kruis niet erkend. De MDA weigerde een kruis of een hal ve maan te gaan gebruiken. ANP/AFP/RTR Oudste stukje New York gevonden NEW YORK - Tijdens de aanleg van een metrobuis in Manhattan in New York zijn arbeiders gestuit op de res ten van een muur, waarschijnlijk de oudste ooit ontdekt in de stad. De vondst werd gedaan onder het Battery Park. Wetenschappers schatten dat de muur ergens tus sen het eind van de 17de eeuw en 1760 is opgetrokken als onderdeel van de toenmalige vestingwerken. New York was in die tijd een Britse kolonie. Daarvoor maakten de Nederlanders er de dienst uit, toen het nog Nieuw-Amsterdam heette. Bij de muur is een geldstuk ge vonden uit 1744 met de beeltenis van de Engelse koning George II, maar ook stukken Delfts aardewerk. ANP staanse provincie Ballochistan. Omdat de gouverneur onlangs enkele familieleden - broers en neven - heeft verloren in de strijd met de Taliban, lijkt de gouverneur uit te zijn op wraak. Iedereen van wie wordt ver moed dat hij samenwerkt met de Taliban wordt vermoord door troepen van gouverneur Jan Muhammad. De Taliban hebben echter gezworen om Mu hammad om zeep te brengen. Niet één hulporganisatie - wes ters of Afghaans - heeft het ooit aangedurfd om in Uruzgan hulp te brengen. Zelfs Amerikaanse troepen die zich in Uruzgan bevinden in hun strijd tegen terrorisme kun nen zich slechts verplaatsen on der directe bescherming van de Amerikaanse luchtmacht - ge vechtshelikopters en F15-straal- jagers. Niet alleen analisten en anti-Ta- liban politici adviseren de Ne derlandse regering om zich niet te branden aan Uruzgan Ook Peshawars fundamentalistische politici zijn tegen de komst van de Nederlanders naar Uruzgan. Naïef „Ik adviseer Nederland om neu traal te blijven", zegt Siraj Ul-Haq, de vice-premier van de pro-Taliban MMA-regering in de noordwestelijke provincie van Pakistan, aan de grens met Afghanistan. „Stuur voedsel en schoolboeken, maar geen troe pen", vervolgt hij. Of zijn Tah- ban-vnenden de Nederlanders gaan aanvallen wil hij met zeg gen. „Ik hoop alleen dat Neder land met naïef is en de Verenig de Staten achterna loopt", glim lacht hij. GPD Een week lang heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rice, geprobeerd om Europa in zake CIA-gevangenen en -detentiecentra gerust te stellen. Haar zeer kritische collega Ben Bot was giste ren bijna opgelucht. „Wij hebben een goed gesprek gehad. De Amerikanen doen niets wat zij niet mo gen." door Hetty van Rooij BRUSSEL - Rice is weer naar huis. De kou is uit de lucht, maar er blijven veel wagen on beantwoord. Zoals: als de Ameri kanen niet martelen, waarom wil vice-president Dick Cheney van de VS dan dat de CIA daar wel de mogelijkheden voor krijgt? En hoe zit het met die honderden CIA-vliegtuigen die over Europa vliegen en ook luchthavens aandoen? Ten over staan van haar EU-collega's leg de Rice tijdens een diner de 'di lemma's' uit waarmee de Ameri kanen bij het verhoren worden geconfronteerd. „Amerikaanse ondervragers martelen niet. Wij willen de le vens van onschuldige burgern be schermen en wij willen dat op een wettige manier doen. Maar het verzamelen van informatie is per definitie iets wat in het ge heim moet gebeuren en waar wij dus geen mededelingen over doen." Daarmee is de zaak voorlopig afgedaan. Maar het is een illu sie te denken dat de verhalen over detentiecentra nu zomaar zullen verdwijnen. De discussie draait niet langer om de vraag of die gevangenissen bestaan, maar over de vraag wat daar ge beuld. Wanneer ontaardt een 'hard ver hoor' in marteling? Rice geeft een zorgvuldig geformuleerd antwoord. „De VS houden zich aan internationale afspraken die wrede, vernederende en on-, menselijke behandeling verbie den." Ook dat antwoord laat veel open. Wat is martelen precies?. Wie controleert of de CIA gevan genen niet overdraagt aan 'bui tenlandse' ondervragers, die wat vrijer zijn in hun handelen? Waarom mag het Rode Kruis niet alle CIA-gevangenen bezoe ken? Rice erkent dat terreurver dachten de wereld rondgevlo gen worden, maar zij vertelde, niet waar die mensen uiteinde lijk blijven. „Wij volgen de re gels en de bepalingen van de lan den waar onze vliegtuigen lan den." Klaarblijkelijk willen de VS ver dachten buiten de regels van de mocratische rechtssystemen hour den. Alle geheimzinnigheid die analyse daarbij betracht wordt, leidt echter tot onrust. En minister Ri ce beseft dat ook. „Wij moeten de burgers ervan overtuigen dat het verzamelen van informatie de sleutel vormt voor het win nen van de oorlog tegen het ter rorisme." Haar Europese collega's geloven haar. Zij hebben geen keüs. „Vrienden moet je op hun woord kunnen vertrouwen", zegt Navo-topman Jaap de Hoop Scheffer. Rice heeft haar boodschap steeds herhaald: de Amerikanen houden zich aan de wet en als dat niet gebeurt, is er sprake van een incident en worden de schuldigen gestraft. De EU-mi- nister die nu nog in het open baar zijn twijfels durft uit te spreken, zet de relatie met de Amerikanen op het spel. Zo lang het bestaan van mar telpraktijken en geheime gevan genissen met met keiharde be wijzen is aangetoond, is daar in Europa niemand toe bereid. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5