Probleem Antonius lijkt oplosbaar PZCze. PZC Jezus in kribbe tussen het vlasgerei Zorgen over sporthal Den Dullaert ALTEN A Woongoed stelt Curamus voor een groot deel van het terrein te verkopen 13 Eis 21 maanden cel voor inrijden op twee agenten Grando Hulst vrijdag 9 december 2005 ^nnrHsroi ri de Puvsseleijr HULST - De financieringspro blemen rond de bouw van jen nieuw verzorgingshuis 111 Kloosterzande lijken oplos baar. Zo kijkt E. Merckx van woningcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen er althans tegenaan. Woongoed wil op de plaats van het huidige verzorgingshuis An tonius een nieuw zorgcentrum bouwen met 45 appartementen, fier groepswoningen voor de biterende ouderen en een dien- Wentrum. Een probleem bij de financiering is dat op het be staande gebouw nog een boek waarde van 2,4 miljoen euro nist Eigenaar zorgstichting Cu ramus krijgt maar een deel van dat bedrag vergoed door het col lege Bouw Ziekenhuisvoorzie- gen. omdat de normbedra- genniet toereikend zijn om de volledige boekwaarde af te dek- ken. .Curamus moet proberen die boekwaarde zoveel mogelijk te- mg te verdienen en dat kan voor (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman j Raymond de Frel René van Stee i Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 I Fax:(0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl I Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fa* (0113)315669 i E-mail: redactie® pzc.n internet J www pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl een groot deel door het terrein aan ons te verkopen. Vervolgens moeten we kijken welke risico's Curamus daarbij kan nemen en bezien hoever we kunnen ko men." PvdA-gemeenteraadslid R de Kort maakte zich tijdens de ver gadering van de commissie mid delen zorgen om de uitspraken die wethouder F. van Driessche volgens hem had gedaan over het eventuele bijspringen van de gemeente in het boekwaardepro bleem De Kort vroeg zich af of de gemeente dergelijke toezeg gingen waar kon maken, aange zien ze de grootste moeite heeft de eigen begroting te halen. Hij doelde in diezelfde context op een recente uitspraak van Van Driessche en wethouder B. Pauwels, dat het een goed idee is om een nieuwe dorpshuis on der te brengen in de nieuwbouw van Antonius. „We moeten niet aan luchtfietse rij gaan doen", wees Weemaes zijn collega-wethouders terecht. „Wij hebben in ieder geval geen geld voor een nieuw dorpshuis in Kloosterzande. Alleen met heel veel pijn en moeite zal het ons lukken de begroting 2006 structureel rond te krijgen." De nieuwbouw van Antonius op zich noemde Weemaes 'een an der verhaal'. „De sanering van het gebouw is geen taak van de gemeente. We kunnen in ieder geval niet met miljoenen smij ten. Wel heeft het college een po sitieve grondhouding voor de ta ken die op gemeentelijk vlak lig gen. De wegen en riolering zijn daarom voor ons bespreek baar." De gemeente draagt daarmee volgens Woongoed ook zijn steentje bij aan de financiering van het nieuwe tehuis. „Wat wij willen doen, is een inspanning op korte termijn. De investering in de infrastructuur die de ge meente wil doen, moet je echter ook niet uitvlakken. Daar is een bedrag van 1,1 miljoen euro mee gemoeid, alleen kan de gemeen te dat uitsmeren over langere termijn", aldus Merckx. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 16.00 uur: Zitgymnastiek, Trefpunt,19.00 uur: Ver- Hek culinaire toer Axel; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 "oersbal; INT - Zaal Maton, 19.30 uur: The Free Country Dancers; De Lovenhoek, 13.30 uur: Volks- n en solo dansen; 19.30 uur apsdansen; HULST Centrum, 18.00 uur: Kerst 0e Lieve, 9.00 uur: fysio gym uur: Fysio gym; 13.30 uur; Bridge el café; VACHT De Vlaschaard, 9.45 SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 Regionale biljartcompetitie; SINT JANSTEEN - De Warande 1300 uur: Biljarten competitie Kanaalzo ne. 20.00 uur: Optreden Ambras t.b.v Paler Swinne; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur Open huis: TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur Soos voor mindervahden Ons Verzetje biljarten en klaverjassen, Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 Bowls, t Schelpenhoekje, 20.00 Geld bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 VucKoersbal. De zwingel-kerststal prijkt in de etalage van het linnenwinkeltje in Koewacht, waar iedereen*het gebouwtje kan bekijken. door René Hoonhorst KOEWACHT - Jezus in een zwingel- stal. Het is een wat vrije interpretatie van het kerstverhaal, maar voor vlasfa naat Theo de Letter is er niets geks aan. Het is misschien alleen een beetje vreemd dat er een os en een ezel tussen het vlasgerei zijn te vinden. De Letter en zijn vrouw Ingrid beheren museum 't Vlasschuurken in Koewacht. Dat schuurken is een traditionele Zeeuws-Vlaamse zwingelstal achter hun huis aan de Eikenlaan. En in die stal komt de geschiedenis van de vlas bewerking tot leven. Heel Koewacht en omgeving kent het museum van de De Letters. Oude vlasboeren of hun nabe staanden weten hen te vinden als ze iets tegenkomen dat hen herinnert aan repe len, roten, zwingelen of hekelen. Weinigen zullen rond de kersttijd ech ter aan de rijke vlasgeschiedenis den ken Theo de Letter wel, toen hij een tijdje terug uit de nalatenschap van vlasser Aloys Suy niet alleen wat vlas serserfgoed mocht meenemen, maar ook een oude kerststal. „De beeldengroep is naar schatting tachtig jaar oud. Het ver nis was grotendeels verdwenen en de kleuren waren natuurlijk wat vervaagd. Maar ik heb ze opgeknapt en ze zien er weer prachtig uit." De beeldengroep moest het zonder kerststal doen. En dat kan natuurlijk niet. De geboorte van Christus vond ten slotte plaats in een stal. Met een leven dat in de vrije tijd grotendeels wordt gewijd aan het vlas, sprak het voor De Letters bijna vanzelf dat het een zwin gelstal moest worden, een schuur war vroeger het vlas werd bewerkt en op geslagen. Voor zover ze niet wisten hoe de schuur en het gerei eruit moesten komen te zien, hoefden ze alleen even achter in de tuin te gaan kijken, waar een historische zwingelstal is ingericht. Dus togen Theo en Ingrid aan het werk. Ook "de kinderen Christiaan (11) en Manuele (7) lieten zich niet onbe tuigd en hielpen hard mee. Het gezin werkte zo'n drie weken aan een zwin gelstal en aan machines en gereedschap pen die vroeger bij de vlasbewerking werden gebruikt. „De uren heb ik niet bijgehouden. Zo gauw ik thuis kwam van mijn werk begon ik en als ik iets af wilde hebben, stond ik er desnoods wat eerder voor op", verbaart Theo. De verpleegkundige in het Axelse ver zorgingscentrum De Vurssche is nog steeds verslingerd aan alles wat met vlas, de productie en de bewerking van het edele gewas te maken heeft. De fa milie De Letter was generaties lang ac tief als vlasser en Theo werkte zelf lang in het vlasbedrijf van zijn broer. Hoe wel hij het na twintig jaar welletjes vond - 'het is hard werken, ook in de winter' - raakte hij zijn fascinatie niet kwijt. Hij drijft samen met zijn vrouw een vlas- en linnenwinkeltje naast de woning (op zaterdagen open) en beheert 't Vlasschuurken en een film- annex pre sentatie- en feestzaaltje achter het huis. De achtergrond en het fanatisme van de familie De Letter kennend, is het duide lijk dat een beeldengroep uit de eerste helft van de vorige eeuw een met vlas machines en -gerei opgetuigde kerst stal uit hetzelfde tijdsgewricht moest hebben. Het verbaast dan ook niet dat herders en koningen langs een repel bankje moeten om de kleine Jezus, die overigens wel een paar weken te vroeg foto Wim Kooyman in zijn kribbe ligt, te bewonderen. Tijdens de kraamvisite kunnen de be zoekers ook onder meer een zaadschop, een boothamer en een vlegel ter hand nemen. De os en de ezel vallen haast in het niet, omdat de zwingelmolen aan Je zus' andere zijde alle aandacht trekt. Zo'n stukje gemengde kerst- en vlashis torie moet niet onder een eenzaam kerst boompje in de huiskamer stralen, maar moet voor meer mensen te zien zijn, vindt de familie De Letter. Dus pronkt de zwingel-kerststal in de etalage van het linnenwinkeltje, waar eenieder het gebouwtje kan bekijken. Na de kersttijd promoveert de minia- tuur-zwingelstal tot nieuwste aanwinst van 't Vlasschuurken. Vóór het museum seizoen in mei weer begint, wil Theo in elk geval nog een menwagen en een wanne (een molentje dat het kaf los schudde) maken. Maar in december haalt de familie De Letter de oude beeldjes weer uit de doos om te bewij zen dat het kerst- en het vlasgevoel pri ma samengaan. De bedevaartgangers die jaarlijks langs bijzondere kerststal len in de grensstreek (de knikengel van Clinge, de Dick Bruna-groep van Sint Jansteen) trekken, moeten de etalage van de vlaswinkel in hun route opne- door Harold de Puysseleijr HULST - De Hulster politiek maakt zich zorgen over de gevol gen van het onbruikbaar raken van de sporthal van gemeen schapscentrum Den Dullaert. Alle raadsfracties spraken die zorgen uit tijdens de vergade ring van de gemeentelijke com- Terneuzen staat stil bij Rechten van de Mens TERNEUZEN - In het kader van de Dag van de Rechten van de Mens houden diverse mensen rechtenorganisaties morgen een bijeenkomst in de Grote Kerk van Terneuzen. Tijdens de bijeenkomst zullen twee mensen van Vluchtelingen werk Midden-Zeeuws-Vlaande ren iets vertellen over hun erva ringen. Het initiatief voor deze middag is voortgekomen uit con tacten tussen het Humanistisch Verbond en Vluchtelingenwerk Midden-Zeeuws-Vlaanderen. Aanvang is 16.00 uur. missie middelen. De sporthal is sinds vorig weekend rijp voor de sloop, nadat het dak het be gaf onder een dik pak sneeuw. Niet alleen is nog onzeker of de verzekering die schade ver goedt, de gedwongen sluiting van de sporthal trekt ook zijn wissel op de exploitatie van Den Dullaert. Het exploitatieverlies (huuropbrengst en baromzet) wordt geraamd op zo'n 140.000 euro. „Hoe wordt dat opgelost en wanneer is er duidelijkheid of de verzekering bijdraagt in de schade?", verwoordde A Heg- ger (Progressief Hulst) de vrees die ook bij andere fracties leeft. „Wij zitten ook aan te hikken te gen het exploitatietekort dat gaat ontstaan", zei J. van Eek (CDA), die daarin bijval kreeg van G. Naessens (Groot Hulst). Die laatste toonde zich in elk ge val opgelucht door de medede ling van wethouder P. Weemaes (middelen), dat Hulst 'natuur lijk niet zonder sporthal kan en er een nieuwe hal moet komen, ook al is daar binnen de gemeen tebegroting 2006 geen ruimte voor'. De gemeente Hulst hoopt vol gens Weemaes volgende week uitsluitsel van de verzekering te krijgen over de vergoeding van de ontstane schade. Weemaes moest zich tegenover de commis sie nog verantwoorden voor uit spraken die hij tegenover de krant had gedaan over de onze kerheid rond de afwikkeling van de schade. (Advertentie) ELKE ZONDAG 0PEN!l Celstraffen geëist tegen overvallers MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Zondervan heeft gisteren in Middelburg tegen een 23-jarige inwoner van Vlissingen voor het plegen van twee gewapende overval len drie jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vier maan den voorwaardelijk. Tegen een 28-jarige medeverdachte uit Vlissingen werd 23 maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, geëist. De officier vroeg de oudste verdachte vrij te spreken van de overval op een bakkerij. Het duo had op 6 juli in Oost-Souburg een zeventienjarige jongen onder bedreiging van een wa pen een gsm en een portemonnee afgeperst. Met de bank pas van het slachtoffer, die op de grond moest gaan lig gen, werd 450 euro gepind. De verdachten zeiden dat ze in eerste instantie een scoo ter of een fiets wilden stelen. Toen ze de jongen over de Draaibrug zagen lopen zouden ze op het idee zijn gekor men om hem te overvallen. Bij de pinautomaat werd een van de verdachten herkend. In de woning van de 23-jari- ge Vlissinger werd vervolgens een Seiko-horloge gevon den Die bleek afkomstig te zijn van de bakker. De jong ste verdachte gaf toe op 9 augustus de winkel in Vlissin gen samen met een andere man dan de 28-jarige te heb ben overvallen onder bedreiging van een wapen. De rechtbank doet uitspraak op 21 december. Iraanse asielzoeker weer thuis VLISSINGEN - Mehdi Hooshyar, de Iraanse asielzoeker uit Vlissingen die sinds vorige week zaterdag in hongerr staking is. is weer thuis. Hij werd afgelopen weekeinde met hartklachten opgenomen in het ziekenhuis. VolgenS vrienden van de Iraniër bleek na onderzoek dat zijn hart in orde was. Hooshyar is in het ziekenhuis ook psychiatrisch onder zocht. Met zijn geestesgesteldheid zou niets mis zijn. Hij is inmiddels wel zes kilo afgevallen. Hooshyar is uitgepro cedeerd en moet terug naar Iran. Uit protest heeft hij zijn oren en mond dichtgenaaid. Man bezeert been bij aanrijding MIDDELBURG - Een 49-jarige Vlissinger is gisterochr tend rond half acht gewond geraakt bij een ongeval op de Koningsbrug in Middelburg De man reed op zijn scooter over de Houtkaai. Op het kruispunt met de Koningsbrug verleende hij geen voorrang aan een Unimog, een soort vrachtwagen waarvoor geen rijbewijs nodig is. Dat voeri- tuig werd bestuurd door een 17-jarige Middelburger. Hef slachtoffer is met beenletsel naar het ziekenhuis ge bracht. Zijn scooter raakte beschadigd. Getuigen van mishandeling gezocht TERNEUZEN - De politie is op zoek naar personen die ge tuige zijn geweest van een mishandeling op woensdaga^ vond rond tien over half tien in de Oranjestraat in Temeur zen. Een 19-jarige vrouw uit die plaats fietste rond dit tijdstip door de Oranjestraat en werd vanachter vastge pakt door een in het zwart geklede persoon met een bivak muts op. Hij sloeg haar hard in het gezicht en ging er daar na vandoor. De Terneuzense viel door de klap op de grond en raakte gewond aan haar gezicht. Getuigen van dit incident wor den verzocht contact op te nemen met de politie in Terneu zen via telefoonnummer 0900-8844. industrieweg 2, tel: 0114-374455 in Morres Wonen i Vraag naar de voorwaarden. „Er deden geruchten de ronde dat Den Dullaert niet verzekerd was en de verzekeraar dus niet zou uitkeren In dat kader heb ik uitgelegd dat het nog ongewis is of de schade wel is gedekt. En wij hebben natuurlijk een actie ve informatieplicht", deelde hij een sneer uit naar de kritiek die enkele raadsfracties daarover onlangs ventileerden in de rich ting van Weemaes' collega E. de Deckere. Kerstmarkten TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaan deren staat weer bol van de kerstmarkten. In zorgcentrum de Vurssche in Axel is zaterdag een kerst markt. De markt aan de Roose- veltlaan begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Op woensdag 14 december is er een kerstmarkt in zorgcentrum Vremdieke in Hoek. De kerst markt start om 14.30 uur en ein digt om 16.30 uur. Op zaterdag 17 december is er een kerstmarkt in de Nieuw- straat van Terneuzen. De kerst markt begint om 10.00 uur en eindigt om 17.00 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 35-jarige inwoner van Sluiskil is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor poging dood slag op twee agenten 21 maan den cel en drie jaar rijontzeg ging geëist. Voor het rijden zonder verzeke ring en wapenbezit eiste officier van justitie, J. Zondervan, zes tien dagen hechtenis. In de eis werd ook nog het doorrijden na een ongeval, het rijden zonder geldig rijbewijs en het bezit van cocaïne, amfetamine en xtc-pil- len meegenomen. Het accent van de strafzaak lag op het inrijden op de politieman nen. De verdachte was volgens de officier op 2 september van dit jaar in Terneuzen bewust op de agenten ingereden, op een parkeerplaats bij een koffieshop aan de Westkolkstraat. Zij moes ten opzij springen om hun hach je te redden. Getuigen hadden gezien dat de man moedwillig op de politie mensen af reed. „Hij had ze an ders hartstikke dood gereden", had een getuige verklaard. Een van de agenten, die een stop teken gaf, gooide in een reactie zijn fiets nog op de weg. Hij ge tuigde gisteren dat de verdachte vol gas gaf en vanaf een afstand van circa twintig meter op hem kwam afgereden. De Sluiskil- lenaar zei dat het een paniek reactie was. „Ik zag een gat en wilde een vluchtpoging onderne.- men." Hij zag de bui al hangen, omdat de auto niet verzekerd was en hij geen geldig rijbewijs heeft Rechtbankpresident N. van Spronssen bestempelde het ver keersgedrag van de man als le vensgevaarlijk. „U blijft coni- stant in een auto rijden en u be gaat aan de lopende band ver keersdelicten. Eerdere veroorde lingen hebben niet geholpen", meende ze. De rechtbank doet 21 december uitspraak. (Advertentie) I NTERI EUR DESIGN schcldestraat 25-29 vlissingen Kees den Herder Noordweg 1 25 Serooskerke. 0118-593030 keesdenherder.nl Zo'n paalhoofd in zee. Een sterke lijn. Trekt aandacht. Deelt het strand in vlakken die uitnodigen om er je voetsporen in te drukken. Leolux Sterk in het interieur Designed voor ambitie. En comfort natuurlijk. Nodigt uit om relaxt te zitten, actief te denken, plannen te beramen. Zomaar wegdromen kan ook. Of lekker lezen, voor de buis zitten, converseren Dat is nou Leolux. Geschapen voor persoonlijkheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45