PZC GtoeSRij< Dethon in de rode cijfers CDA-wethouders buitenspel gezet Kerstbomen Sint-Jansteen straalt licht en hoop uit Vrijwilligerswerk? I Dat doe je gewoon! Koe vast na het melken Arbeidsintegratiebedrijf lijdt onder concurrentie lagelonenlanden Yoghurtflip: Het frisse e fruitige zusje van de Vlaf Elektriciteitsmast Attente man blijkt dief Redactie: 0113-315649 ■aiww.pzc-nl c.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes .joprtentie-exploitatie. o d en Midden-Zeeland: 0113-315520; Et Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 9 december 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen De campagne is mogelijk ge Week van de vrijwilliger 7 t/m 14 december 2005 Informatie: www.servz.nl maakt door financiering van provincie Zeeland EEDE - Een melkkoe heeft gisterochtend in Eede voor de nodige opschudding ge zorgd. Nadat het dier was gemolken, maakte het een gekke bokkensprong en liep de verkeerde kant op. waarna het dier ruim drie kwartier klem zat onder een stellage. De koe onderging gisteroch tend rond zeven uur het da gelijks melkritueel aan de Blindeweg in Eede. Toen de veehouder het dier van de melkmachine had ont koppeld, ging het mis. „De boer staat tijdens het mel ken tussen de koeien, in een soort put. Na het mel ken slaan de dieren nor maal gesproken rechtsaf de stal in. Maar dit dier ging opeens linksaf en kroop on der een stellage door", ver telt brandweerofficier van dienst M. Stokkerman. „Daardoor gleed de koe met haar voorkant in de put, die zo'n anderhalve meter diep is. Haar achter kant bleef onder de stella ge steken." De brandweer van Aarden burg rukte uit om de koe uit haar benarde positie te bevnjden. „Eerst hebben we ervoor gezorgd dat ze niet verder naar beneden kon glijden, waarna we haar met mankracht naar boven hebben getrokken. Intussen hebben we onze collega's uit Oostburg om assistentie gevraagd, maar hun hulp bleek niet meer nodig. Al met al heeft de koe zo'n drie kwartier klem gezeten", aldus Stokker man Het dier hield aan het incident geen letsel over. Informatie over wijk Lievenspolder Vlissingse fracties wijzen aankoop Muzeeum niet af VLISSINGEN - De oproep van de Lokale Partij Vlissingen (IPV) om tegen de aankoop van het complex van het Maritiem Muzeeum te stemmen, krijgt ver moedelijk weinig steun. De LPV slaakt een noodkreet zonder met een alternatief voorstel te komen. Het college wil de pan den voor 3,8 miljoen euro kopen om een faillissement van het mu seum af te wenden. De gemeen teraad neemt daarover volgende week een besluit. Een aantal raadsleden zegt geen andere uitweg te zien dan de koop van de gebouwen door de gemeente. Het Muzeeum kampt met een tekort van ongeveer dne miljoen euro. De provincie maakte onlangs bekend 500.000 turo bij te dragen. De gemeente moet dan wel met een oplossing ™°r de lange termijn komen. Het college wil de 3,8 miljoen die ze voor het museum wil beta len in veertig jaar afschrijven. Inclusief onderhoudskosten en mm de huuropbrengst kost het de gemeente dan jaarlijks 277.000 euro. Omdat Vlissingen zelf met een tekort van bijna zes miljoen eu ro moet afrekenen in 2006, stelt re voor om de bijdrage van de provincie te gebruiken voor de aflossing van de hypotheek in -006 en 2007. De gemeente knjgt de lasten in 2008 dan wel dubbel en dwars terug. (Advertentie) Kerstdagen serveren wij een 5-gangen keuzemenu* €53.-p.p. tijdens het aperitief stelt ti uw eigen menu samen Mefoon: 0118-591900 i'iuag sturen wij u ons Middelburg Mortiereboulevard 2 tel. 0118 - 470400 www.groenrijk.nl De Kerstman voert de lampionnenoptocht door de straten van Sint Jansteen aan. foto Wim Kooyman Zondag geopend I 1.00 - 17.00 uur door Edy de Witte SINT-JANSTEEN - Kerstbomen flanke ren een groot gedeelte van de Wilhelmi- nastraat en de Hoofdstraat van Sint-Jan steen. Tijdens het feest van licht en hoop werd de kerstverlichting in het centrum ontstoken. Jong en oud werd bij deze tra ditionele happening betrokken. Ruim tweehonderd kinderen van de ba sisschool maakten samen met ouders en de kerstman eerst een lichttocht door een gedeelte van het dorp. De leerlingen droe gen het licht uit met fluoricerende staaf jes en lampionnen. Fakkeldragers gaven de stoet nog meer sfeer. Bewoners langs de route kwamen onder meer met lamp jes en waxinelichtjes naar buiten. Op het Martje van Wardje ging de stek ker in de verlichting. Ook de aanpalende horecagelegenheden, de appartementen van het Valkenhof en de omgeving van de kerk droegen met honderden lampjes en lichtslangen hun steentje bij. Op het Martje knetterden vuurkorven. De aan wezigen zongen vrolijke kerstliedjes, on der begeleiding van muziekvereniging St. Jan. De kinderen versierden de grote verlichte kerstboom nabij de kerk en de kerststal met zelfgemaakte kerstballen en slingers. Op het Martje stond een grote collec te-bus voor de stichting 'Home of hope'. In Sin Lanka vangt deze stichting wees kinderen op die hun ouders verloren heb ben door de tsunami. Om de kinderen da gelijks naar school te brengen is een schoolbus nodig. Hieraan hangt wel een prijskaartje van 35.000 euro. Mede door het ondersteunen van dit goede doel ver wacht de dorpsraad met het licht en hoop feest te laten zien dat het in de don kere dagen voor kerst mogelijk is de han den ineen te slaan en licht te verspreiden over de wereld. 'Licht door vele handen gegeven, geeft hoop voor samen leven', luidde het motto van het feestje. (Advertentie) Alle soorten uit binnen- en buitenland. Nobilis, Nordmann, Servische Spar etc.... Gratis thuisbezorgd vanaf 15,- Gratis stam op maat gemaakt Gratis Pokon kerstboomvoeding zeeuwse almanak Het stond deze week op de voorpagina. Met Pieter van Vollenhoven valt met te spot ten. Hij nam zomaar een elek triciteitsmast in beslag. Van Vollenhoven wil de mast on derzoeken. Ja, ja, het zal wel. Zeker thuis ook net de kerstverlichting op gehangen. Raad Goes eens met bod op AVR GOES - Een ruime meerderheid van de Goese gemeente raad vindt dat Delta een bod mag uitbrengen op afvalver werker AVR in Rotterdam. Dat bleek gisteren tijdens een extra commissievergadering. Delta wil uiterlijk volgende week dinsdag bieden op AVR. Ze doet dat samen met het Franse bedrijf Suez/Sita. De aandeelhouders van Delta, onder meer de provincie en de dertien Zeeuwse gemeen ten, moeten daar wel mee akkoord gaan. WD, CDA, D66 en SGP/ChristenUnie in de Goese raad vinden het prima dat Delta een bod doet op AVR. De PvdA is op zich tegen de overname, maar vindt dat Delta toch wel een bod mag doen, omdat de provincie ermee in stemt. De partij koppelt er wel de voorwaarde aan dat er nog wat voordeeltjes worden uitgesleept. Zo moet Delta zijn best doen om het hoofdkantoor van het nieuwe be drijf, dat na de overname ontstaat, in Zeeland te krijgen en dient het extra divident dat door de overname binnen komt deels aan de gemeenten te worden uitgekeerd. De andere partijen stellen die voorwaarde ook. Alleen Groen- Links bleef pertinent tegen. (Advertentie) Leentfaar en Kamphuis krijgen geen steun van meeste partijleden door René van Stee TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse arbeidsintegra tiebedrijf Dethon koerst dit jaar af op een negatief resultaat van 350.000 euro. De verdiensten staan onder druk door concur rentie uit Oost-Europa en Chi na. Vooral de afdelingen eleetro- nica, montage en verpakkingen hebben hieronder te lijden en blijven achter bij het budget. Aangezien ook de rijkssubsidie voor loonkostendekking is ver minderd, lopen de inkomsten in totaal met 600.000 euro terug. Onder meer door het niet invul len van vacatures en een kriti sche blik op investeringen is er aanzienlijk bespaard. Er is vol doende dekking vanuit de eigen reserves om het tekort van 350.000 euro over 2005 te dek ken. Er moet dus geen onmiddel lijke beroep worden gedaan op de drie aandeelhouders (de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten). Weliswaar is het resultaat niet positief, maar dit beeld wijkt niet af van andere sociale werk voorzieningsschappen in Neder land. Hiervan belandt tachtig procent dit jaar in de rode cij fers. Voorzitter J. van Schaik van het dagelijks bestuur van Dethon (tevens wethouder socia le zaken in Terneuzen) erkent dat het steeds lastiger wordt om te laveren tussen de sociale en de financiële doelstelling van het werkvoorzieningsschap. „Desondanks doen we het ten opzichte van anderen redelijk goed. Het is nu vooral zaak om als aandeelhouders voor werk te zorgen in plaats van voortdu rend tekorten aan te zuiveren. Want het gaat om de continuï teit van de bedrijfsvoering", al dus Van Schaik. Hij doelt met name op het convenant dat is ge sloten waardoor Dethon -tegen marktconforme prijzen- voor keursleverancier wordt van de drie gemeenten. Dit moet toe komstige tekorten voorkomen. De vooruitzichten voor 2006 zijn evenmin florissant. Zonder nieuwe maatregelen stevent Dethon af op een tekort van 332.000 euro. De directie zet ech ter nadrukkelijk in op de nul lijn. Naast de positie als voor keursleverancier van de drie gemeenten betekent dit een ver dere reductie van de overhead en de bedrijfskosten, een reduc tie van het ziekteverzuim, een uitbreiding van het begeleid werken en detachering en terug houdendheid in investeringen. Directeur C. Sponselee; „Boven dien willen we industriële activi teiten concentreren. Dit bete kent dat we onderdelen behou den, maar ook afstoten. Zo is de behangtafellijn inmiddels ver kocht. Op het terrein van dienst verlening willen we activiteiten uitbreiden. Dit moet de opbreng sten verhogen. Het gaat dan on der meer om postbezorging, schoonmaak en schilderwerk." Op de wachtlijst van Dethon staan 103 personen. Meer dan de helft hiervan is moeilijk plaatsbaar. De gemiddelde wachttijd is 392 dagen. TERNEUZEN - Bewoners uit de Terneuzense wijk Lie venspolder worden maandagavond bijgepraat over ont wikkelingen in de wijk. Aan de orde komt onder meer de ontwikkeling van een brede school. Daarvoor heeft de Be wonerswerkgroep Lievenspolder vertegenwoordigers van de gemeente uitgenodigd. Verder is er aandacht voor de parkeerproblemen in de wijk, het parkeren op de stoepen en het hardrijden in de straten. Daarbij wordt vooral ge dacht aan de Beatrixstraat, Juliana van Stolbergstraat, Bernhardstraat, Hondiusstraat en Dahliastraat. Een ver tegenwoordiger van de politie komt vragen beantwoor den en wijkcoördinator J. Duerinck vertelt iets over het groen in de wijk en het aanpakken van straten. De infor matie-avond bij Woonstichting Clavis aan de Industrie weg begint om 19.30 uur. Vlissingen wellicht bouwlocatie TERNEUZEN - De bouwers van de Oosterweelverbin- ding, de laatste ontbrekende schakel in de Antwerpse Ring, moeten voor de bouw van de tunnelelementen moge lijk hun heil zoeken in Nederland. In Antwerpse haven kringen worden in dat verband Vlissingen en Rotterdam genoemd. Keuzes zijn nog niet gemaakt, maar nu al staat vast dat in de Waaslandhaven op de linker Scheldeoever geen ruimte voor een grote bouwput is. Dat houdt ver band met de vergevorderde plannen voor de bouw van een sluis aan de zuidzijde van de containerhaven het Deurganckdok bij Doel. Een andere locatie, de voormali ge Boelwerf in Temse valt af vanwege de beperkte diep gang van de Schelde. Naast Vlissingen en Rotterdam wordt ook Zeebrugge genoemd als mogelijke bouwlocatie voor de tien tunnelelementen (150 bij 42 bij 9,65 meter), die moeten worden afgezonken. Waarschijnlijk wordt ko mend voorjaar de knoop doorgehakt. zijn collega Kamphuis. „Wel licht stoppen we er nu helemaal mee. Op een gegeven moment is het genoeg geweest." Leentfaar beraadt zich nog op zijn positie Voorzitter P. Cammaert wilde nog niet inhoudelijk op de zaak ingaan. De vergadering was gis teravond bij het ter perse gaan van deze editie nog in vohe gang. „Het is een open discussie geweest," was het enige dat hij tijdens een korte pauze kwijt wilde. Rond half elf gisteravond was al leen nog maar over de eerste twee plaatsen op de kandidaten lijst gestemd. De leden besloten de voordracht van het bestuur te volgen. Dat betekent L. Flik- weert als lijsttrekker en S. Quaak op nummer twee. Het bestuur en de kiescommis sie van het CDA zegden in okto ber het vertrouwen in de wet houders Leentfaar en Kamphuis op. Beiden wordt een gebrekki ge communicatie met de fractie verweten. Daarnaast werd van Kamphuis meer verwacht. Leentfaar en Kamphuis legden zich hier niet bij neer. In een brief aan alle leden begin deze maand schreven de twee dat zij allesbehalve 'christelijk' zijn be handeld. Ze vinden dat ze achte loos terzijde zijn geschoven. „Voor het lijsttrekkersschap zul len wij ons. ondersteund door voldoende leden, als tegenkandi daten stellen", stelden ze in de brief. Hun kandidatuur werd on dersteund door twintig leden maar dat bleek gisteravond niet voldoende te zijn. De meerder heid steunt het besluit van het bestuur. Het bestuur maakte gister avond overigens nog niet be kend welke kandidaat in de race is als kandidaat-wet houder. „De kandidaat die we op het oog hebben, is in ieder geval niet betrokken geweest bij de samenstelling van de advieslijst," aldus voorzitter Cammaert. ZIERIKZEE - Een vijftigjarige vrouw uit de gemeente Schou- wen-Duiveland is gistermiddag haar portemonnee kwijtgeraakt. De beurs lag in een tas die naast haar op de grond stond in een horecagelegenheid aan de Appel markt in Zierikzee. Een onbe kende man kwam naar de vrouw toe, bukte zich, raapte een munt van de vloer en gaf die aan haar. Toen hij weg was, bleek dat haar portemonnee was verdwenen. door Frank van Cooten SLUIS - De ultieme poging vande Sluise CDA-wethouders R. Leentfaar en L. Kamphuis om alsnog op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen te komen is mislukt. De le den van het CDA in West-Zeeuws-Vlaanderen beslo ten gisteravond, in de ledenver gadering waar de kandidaten lijst werd vastgesteld, hun wens niet te honoreren. Ze steunen hiermee het besluit van het bestuur. Leentfaar en Kamphuis lieten gisteravond in een eerste reactie weten zeer te leurgesteld te zijn. „Een gevoel van teleurstelling overheerst bij ons," zei Leentfaar ook namens (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43