Stroomkabels voldoen aan norm PZC Eindsprint project Fiets Vaker Veilig Bergen op Zoom in rep en roer na gaslek Thoolse raad tegen verhoging salaris Delta-top Eis 21 maanden cel voor inrijden op twee agenten Elektriciteitsstoring was te wijten aan zeer extreme weersomstandigheden Van Ewijk op één bij GroenLinks lezers schrijven Tehuizen samen op weg naar keurmerk weekenddiensten vrijdag 9 december 2005 door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 35-jarige inwoner van Sluiskil is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor poging tot doodslag op twee agenten 21 maanden cel en drie jaar rijont zegging geëist. Voor het rijden zonder verzeke ring en wapenbezit eiste officier van justitie. J. Zondervan, zes tien dagen hechtenis. In de eis werd ook nog het doorrijden na een ongeval, het rijden zonder geldig rijbewijs en het bezit van cocaïne, amfetamine en xtc-pil- len meegenomen. Het accent van de strafzaak lag op het inrijden op de politieman nen. De verdachte was volgens de officier op 2 september van dit jaar in Terneuzen bewust op de agenten ingereden, op een parkeerplaats bij een koffieshop aan de Westkolkstraat. Zij moes ten opzij springen om hun hach je te redden. Getuigen hadden gezien dat de man moedwillig op de politie mensen af reed. „Hij had ze an ders hartstikke dood gereden", had een getuige verklaard. Een van de agenten, die een stop teken gaf, gooide in een reactie zijn fiets nog op de weg. Hij ge tuigde gisteren dat de verdachte vol gas gaf en vanaf een afstand van circa twintig meter op hem kwam afgereden. De Sluiskil- lenaar zei dat het een paniek reactie was. „Ik zag een gat en wilde een vluchtpoging onderne men." Hij zag de bui al hangen, omdat de auto niet verzekerd was en hij geen geldig rijbewijs heeft. Rechtbankpresident N. van Spronssen bestempelde het ver keersgedrag van de man als le vensgevaarlijk. „U blijft con stant in een auto rijden en u be gaat aan de lopende band ver keersdelicten. Eerdere veroorde lingen hebben niet geholpen", meende ze. De rechtbank doet 21 december uitspraak. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Delta neemt geen extra maatregelen om de kans op een stroomstoring te verminderen. De kabelbreuken van twee weken geleden zijn lou ter te wijten aan de 'zeer extre me weersomstandigheden'. Er is geen sprake van achterstallig on derhoud. De lijnen voldoen aan de landelijke regels. Dat antwoordt het dagelijks pro vinciebestuur op vragen van de Statenfracties van PvdA. Partij voor Zeeland en Christenunie. Die hebben vragen gesteld over de ooizaken van de kabelbreu- kén, de stroomstoringen en de gevolgen ervan. Er zijn op 25 en 26 november vier hoogspanningslijnen afge broken. Drie ervan zijn van Del ta'(Krabbendijke, Terneuzen en Westdorpe) en een is een kabel van landelijk netwerkbeheerder Tennet (Rilland). Ze braken, zo schrijven Gedeputeerde Staten, door een combinatie van gecon centreerde sneeuwval, lucht vochtigheid en harde windsto ten. Kabels die normaal een doorsnede hadden van 1,5 centi meter werden 7 tot 8 centimeter dik. „Het is in de 45 jaar dat er hqoogspanningskabels in Zee land zijn, nog nooit voorgeko men dat deze zijn geknapt", schrijven GS. Weeralarm Er is geen sprake van achterstal lig onderhoud en de kabels zijn van goede kwaliteit. Donderdag 24 november gaf het KNMI het eerste weeralarm af. Het bericht is via het Provinciaal Coördi- CDA-fractie zet feestelijke middag op in Kraaijert LEWEDORl" - De CDA-fractie van Borsele biedt de bewoners van zorgcentrum De Kraaijert in Lewedorp morgen een feest middag aan. De feestmiddag in Dé Kraaijert is één van de drie vrijwilligersactiviteiten van het CDA Borsele in het kader van de landelijke Dag van de Vrijwil- ligêr. CDA-raadsleden gaan zaterdag van tien uur 's morgens tot één uur 's middags aan de slag bij stichting KIO (Kind in Ontwik keling) in Heinkenszand en van elf tot vier uur bij leer- en werk- boerderij Akkerwinde bij Nisse. KIO is een kleinschalige opvang op zaterdagen voor verstande lijk gehandicapte kinderen. Bij de Akkerwinde werken en leren tien tot vijftien licht verstande lijk gehandicapte jongeren. Za terdag is er bij de Akkerwinde een winterfair. Hét programma in De Kraaijert begint om twee uur 's middags. De CDA'ers, onder wie ook Ka- nierlid Corien Jonker, brengen met het personeel - voorzover nodig - bewoners naar de recrea tieruimte. Vijfenzeventig men sen worden verwacht. Wethou der M.arga Vermue-Vermue doét de opening, gevolgd door een optreden van enkele jonge muzikanten en het voordragen van een Zeeuws verhaal door raadslid Marga van de Plasse. Koffie, thee en iets lekkers van dé CDA-fractie vullen de pauze, waarna garagist Huib Mol uit OVezande een conference geeft met voor ouderen bekende lied jes en teksten. natiecentrum verstuurd naar alle burgemeesters. Via de lan delijke media zijn mensen op geroepen niet de straat op te gaan als dat niet nodig was. Voor de gemeenten Hulst en Reimerswaal waren de lokale ge volgen onvoorspelbaar en dus konden ze geen preventieve maatregelen nemen, aldus het dagelijks provinciebestuur. Del ta heeft vooruitlopend op wat komen ging noodaggregaten be steld. In Hulst ligt er geen ringleiding. Wel kan de gemeente via twee circuits worden voorzien van stroom, maar beide lagen eruit. Het is technisch mogelijk extra leidingen aan te leggen, aldus GS, maar Delta Netwerkbedrijf vraagt zich af of de kosten wegen tegenover de baten. De omstandigheden waren zeer extreem, waardoor ook de extra leidingen het zouden begeven. Informatie werd vanaf zaterdag morgen gegeven door de plaats vervangend commissaris van de koningin, A. Poppelaars. Vanaf dat moment werd Omroep Zee land als rampenzender ge bruikt. Elk uur is bericht over de situatie, aldus GS. Afgezien van de eerder aange kondigde vergoeding van 35 eu ro voor particulieren en 910 eu ro voor ondernemers zullen geen extra schadevergoedingen worden betaald. Wethouder Renden (rechts) en Zeelandia-directeur Krist in de tijdrit op de rollcrbank. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wethouder Wijnand Ren den en directeur Roeloft Krist van de Koninklijke Zeelandia in Zierikzee le verden gisterochtend vroeg al een hefti ge fysieke inspanning. Per fiets op de zo geheten rollerbank bonden zij een kor te, maar hevige strijd met elkaar aan. Krist kwam overtuigend als eerste over de finish na deze race van één kilome ter. De superkorte tijdrit gold als hoogte punt van de slotmanifestatie van 'Fiets Vaker Veilig', de actie van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ). Eerder al werden bedrij ven in Terneuzen en Goes aangedaan. „Vorig jaar hadden we de middelbare schooljeugd als doelgroep. Deze cam pagne voor betere fietsverlichting richt zich vooral op medewerkers van bedrij ven en organisaties in Zeeland", zegt Klaas Tenwolde van het ROVZ. Zijn organisatie en het Zeeuws Coördi natiepunt Fiets werken samen om men sen vaker op de fiets te krijgen voor het woon- werkverkeer én om ervoor te zor gen dat de fietsers zich goed zichtbaar houden in het verkeer. Het ambtenaren korps van de gemeente Schouwen-Dui- veland telt een aantal fietsfanaten. Ook binnen het personeelsbestand van Zee landia pakken heel wat medewerkers bewust de fiets om dagelijks tussen huis en het werk heen en weer te rijden. Res- taurantmedewerkster Lennie Bruens bij Zeelandia vormt daar een sprekend voorbeeld van. Zij laat zich vrijwel nooit door weer en wind weerhouden. Dat geldt zeker ook voor gemeenteamb tenaar Adrie Lievense. Hij rijdt dage lijks vanuit Brouwershaven heen en weer naar zijn werk. Dat is 24 kilome ter woon-werkverkeer per dag en onge veer 8000 kilometer per jaar. „Na een hartoperatie kreeg ik een fiets van de kinderen en heb ik me er op toegelegd. Dit is nu alweer m'n vierde fiets. Het moet wel erg hard waaien, wil ik het la ten afweten. Dat gebeurt hooguit twee of drie keer per jaar", vertelt Lievense. Medewerkster Nannie Dorst van de ge meente Schouwen-Duiveland is blij dat tijdens deze manifestatie op de binnen plaats van Zeelandia ook een fietsenma ker paraat staat. Juist toen ze haar woonplaats Dreischor uitfietste, merkte ze dat haar achterlicht haperde. door Mariëtte den Engelse BERGEN OP ZOOM - Een gaslek heeft gisteren voor heel wat onrust gezorgd in de Koepel straat in Bergen op Zoom. Bewo ners moesten worden geëvacu eerd. „Het gas spoot omhoog en ik hoorde gegil", zegt Anita Ma- lefijt, bewoonster van de Koepel straat. De brandweer kreeg even voor 14.00 uur de melding binnen. Ruim twintig minuten later be sloot de brandweer de bewoners van de Koepelstraat op het stuk tussen de Koepel dwarsstraat en de Belvederestraat te evacue ren. „Het gas was tot ver in de omtrek te ruiken. We hebben metingen verricht. Er was explo siegevaar tot aan de overkant van de straat en tot aan de hoek met de Belvederestraat en de Koepeldwarsstraat. Toen heb- door Rob Paardekam GOES - De Goese wethouder Dorith van Ewijk is de lijsttrek ker van GroenLinks bij de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen. Adri van Oosten, al jaren het gezicht van de partij, staat niet op de kandidatenlijst. Van Oosten maakte eerder dit jaar al bekend dat hij het na 24 &ar welletjes vindt Hij zat éérst voor de PPR in de raad en later voor GroenLinks. De partij heeft op geen enkel mo ment overwogen om hem als lijstduwer op een lage plaats te zetten. „Dat vinden we een vórm van vervalsing", verklaart partijvoorzitter Marja Min- naert. „In dat geval zou hij alsnog met voorkeursstemmen gekozen kunnen worden. Ik vind het dan niet juist om vervol gens niet in de raad te gaan zit ten." Volgens Minnaert is het, on danks de grote verdiensten van Van Oosten, goed dat de partij na zoveel jaren een nieuw ge zicht krijgt. Ze acht Van Ewijk heel geschikt voor die rol. In principe is zij ook weer de voor naamste kandidaat om namens GroenLinks wethouder te wor den, mocht de partij weer in het college komen. Tweede op de lijst staat raadslid Floor Köhlen uit Goes. Op drie staat een nieuweling: Carel Bruring, ook uit Goes. Hij werk te als sectorhoofd bij verschillen de gemeenten, was wethouder in Amersfoort en is verkiezings waarnemer voor de OVSE met als speciaal aandachtsgebied het voormalig Joegoslavië. Het huidige raadslid Raymond van den Boom uit 's-Heer Arends- kerke staat op nummer vier. De plaatsen vijf en zes worden be zet door respectievelijk Jaques Roumen uit 's-Heer Arendsker- ke en Gert van der Slikke uit Goes. GroenLinks bezet momenteel drie zetels in de raad en hoopt er in maart minimaal eentje bij te krijgen. ben we besloten tot ontruiming over te gaan. De bewoners wa ren ook erg geschrokken", ver telt ondercommandant van de brandweer P. Beesems. Een bedrijf was bezig met het nemen van grondmonsters in de Koepelstraat. Ter hoogte van de nummers 52 tot en met 58 boor den werknemers een gat in het trottoir. Daarbij hebben ze een hoofdleiding van het gasnet van Essent geraakt. „De leiding had een doorsnee van twintig centi meter. Het gas vermengd met zand woei omhoog", zegt Beesems. Waarom er grondmon sters werden genomen, weten ge meente en brandweer niet. Voor Malefijt is dat niet voldoen de. Ze is boos en angstig. „Ik wil weten wie de opdracht tot boren heeft gegeven. Voordat je boort heb je toch zeker wel tekenin gen bekeken van wat er in de grond ligt? Ik ga hier werk van maken", zegt ze strijdlustig. „Ik stond in de keuken en hoor de ineens een hoop gegil. Het gas spoot omhoog en ik hoorde gillen 'naar binnen, naar bin nen.' Ik ben ontzettend ge schrokken. Voor hetzelfde geld sta ik een sigaretje te roken." Ook andere bewoners komen naar buiten en begeven zich ach ter het lint. Sommigen hebben nog gauw een mok koffie meege nomen. Marco Schrauwen wil een shaggie rollen, maar daar steekt de brandweer snel een stokje voor. De bewoners krij gen te horen dat er opvang gere geld is in de brandweerkazerne. Daar krijgen ze koffie. Niet veel bewoners maken daar gebruik Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Ontsluiting In de PZC van woensdag 30 no vember 2005 werd gesugge reerd, dat 56% van de geënquê teerden, voorstander is van een noordelijke ontsluitingsroute. (Aardebollegweg) Wolphaarts- dijk. Door de sturende vraagstel ling in de enquête beantwoordt 56% van de geënquêteerden logi scherwijs, dat de noordelijke ontsluitingsroute de dorpen Wol- phaartsdijk en Oud-Sabbinge zal ontlasten van verkeer. Als de vraagstelling anders was ge weest, dan had de zuidwest- of oostelijke ontsluitingsweg waar schijnlijk ook 56% opgeleverd, want deze routes lossen ook ge deeltelijk het verkeersprobleem in Wolphaartsdijk op. Deze zoge naamde representatieve demo cratische enquête lijkt te wor den gebruikt om de noordelijke ontsluitingsroute door te druk ken door zowel Provincie, het Waterschap, de gemeente Goes en de dorpsvereniging 'Gemeen schap Wolfaartsdijk'. Jan Boer Aardebolleweg 5, Wolphaartsdijk door Mieke van der Jaqt KAMPERLAND - In een infor mele sfeer hebben één Schouws en vijf Bevelandse verzorgingste huizen de aftrap gegeven voor een gezamenlijk streven naar een kwaliteitslabel: het bronzen keurmerk voor zorginstellingen. In het grand café van de Emelis- sebrouwerij in Kamperland, spraken De Wieken uit Zierik zee, Cleijenborch uit Colijns- plaat, Maria Oord uit Hans- weert, Poelwijck uit 's-Heer Arendskerke, Cederhof uit Ka- pelle en de Kraaijert uit Lewe dorp af om samen op te trekken naar de datum 1 januari 2007. Dan moet het bronzen bordje met het keurmerk op de zes voor deuren zitten. Een hoop werk be tekent dat wel, maar samen staan de relatief kleine tehuizen sterk. Ze hebben met z'n allen twee krachten op projectbasis in dienst genomen en per tehuis gaan werkgroepjes aan de slag om aan de strenge richtlijnen te gemoet te komen, die eind vol gend jaar worden gecontro leerd. Tillen De mensen van het landelijk bu reau Perspect, die de tehuizen komen controleren, letten op al les. Volgens directeur Rien Oos- dijk van Cleijenborch, moeten overal protocollen voor worden gemaakt: om te tillen, voor het badritueel, voor de verschoning van de bedden, voor de was: al les. „En alles moet ook netjes worden nageleefd. Er zal een on derzoek komen naar de klant vriendelijkheid en ook het perso neel wordt ondervraagd." A. van Tilborg van Maria Oord, vindt dat, net als Oosdijk, een goede zaak. „Het gaat erom dat de klanten tevreden zijn, op de best mogelijke manier worden verzorgd en dat ze daar ook ga ranties voor hebben. Wij kun nen wel roepen dat we het goed doen, maar een oudere die naar een zorgcentrum moet verhui zen, heeft meer aan een objec tief rapport." Geen van de directeuren is bang dat de eigenheid van de tehui zen, die de kleine centra zo po pulair maakt bij de bewon® verloren gaat. Oosdijk: het mooie van deze samemve. king. Die is er niet op om te fuseren. Het is alleen zinnig om allemaal het wielt- te gaan zitten vinden. Op soir- ge punten is het ene centre^ een eind en op een ander heeft een ander tehuis al veels- daan. We gaan die kennis d4 en gezamenlijk uitbouwen i blijkt ook nog erg inspire^ De mensen die in de werkgr* pen aan de slag gaan, maken kennis met elkaar, ze krijgt bevlogen collega's bij. Datgee een enorme por aan de proce;-, re." Overigens hebben de bestis» van de organisaties ook al ops dere vlakken de koppen bij b! kaar gestoken. Als ze in de?,: maat naar het kwaliteitsei zulke goede vrienden bliji* kan er misschien ook op aiife vlakken wel wat winst woi® behaald. Komende maand ga de besturen nog eens pre® over elf punten die de centres, men zouden kunnen aanpakt Van gezamenlijke inkoop a scholing. Zorginstellingen ven niet te fuseren om go* zorg te bieden. De zorgcentra hebben alias duizend euro gekregen omj kwaliteitsslag te maken, Da» van kunnen misschien net i vergaderkosten van de west- groepen worden betaald. Mar vindt Oosdijk, geen nood, z'n allen klaren we klus ook ié zonder extra geld. ROC houdt kerstmarkt GOES - Het cluster Zorg ra ROC Zeeland houdt op wwis- dag 21 december een kent- markt. Er is van alles te doen: eenre: van fortuin, abseilen van ROC-gebouw, kinderactivita- ten, een kerstquiz en een dansdc- monstratie. De opbrengst gait naar Reddingshondenwst- groep Zeeland. De kerstmark: in het schoolgebouw aan t- Bessestraat in Goes duurt ra 11.00 tot 15.00 uur. zaterdag 10 en zondag 11 decem ber 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland Dental Point, Kloetingseweg 48, Goes, tel. 06-53257131, Spreekuur 10.00-11.00 uur Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: Dierenartsenpraktijk Karelse.van Dijk, Stokman: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkens zand, tel. (0113)561290 Praktijk voor gezelschapsdieren,: Huiskes-Cornelisse en M, Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat 9 30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voorGe zelschapsdieren, C.W. Dreesmanen M.A.R. van den Boomgaard, 'sGrave-v polderseweg 92, Goes, tel.(01131 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. W. Brons, tel. (0166) 612596, Weekend- spreekuur Poortvliet, Kalfsdamsewegi zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter markt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo. tel. (0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel. (0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. Verschelling en W. Diteweg.lel, 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. van. In de kazerne zitten vijf be woners van het sociaal pension in de Koepelstraat. Tegen 15.30 uur konden de meeste bewoners veilig hun huis weer binnen. Al leen de bewoners van de num mers 52 tot en met 58 moesten langer wachten. door Cornelleke Blok SINT-MAARTENSDIJK - Een meerderheid van de Thoolse ge meenteraad is het niet eens met de salarisverhoging van de le den van de Raad van Commissa rissen van Delta NV. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering in Sint-Maar tensdijk. De fractie van de SGP liet weten dat ze de invoering van de salarisverhogingen maat schappelijk niet verantwoord vindt. Het voorstel is om de ver goeding voor de commissarissen met 1700 euro te verhogen tot 15.700 euro per jaar. De overige partijen, met uitzondering van de VVD, waren het eens met de SGP. Overigens haalt de tegen stem van de Thoolse gemeente raad weinig uit: de meerderheid van de aandeelhouders van Del ta is het wél eens met het voor stel. De fractie van de ChristenUme vroeg aandacht voor milieu-edu catie. Ze was teleurgesteld dat daar in het milieuprogran® 2006 geen aandacht voor is.ft andere partijen vonden e- lieu-educatie ook een belangnjï punt, maar stelden dat er op dii moment geen geld voor is. Tijdens de gemeenteraadsverga dering werden mr. A. van Laar (voorzitter), ir. S.M. Hove en drs. ing. K. Mens benoe."- tot leden van de nieuwe rekenfe- mercommissie van de gemeen'.: Tholen, die op 1 januari 2006ac tief wordt. De rekenkamercoE- missie controleert het bete- van de raad, De gemeente Tbo- len deelt de commissie met de ge meente Schouwen-Duiveland Kerstconcert KLOETINGE - Het Zeeitf Mannenkoor en het vrouwen koor Cadans geven zondag e® kerstconcert in de Geerteskeri in Kloetinge. Pianiste Elena Saj- enk zorgt voor de begeleid®? Het concert begint om lab uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34