Het eind der Edelmogenden Zakenroman met emoties PZC WINNAARS PZC ctie te voorpagina krant Winnaars Collectie boek 9: Gerrit Kouwenaar Voor tfé\ abonnees 15 toppers uit de Nederlandse literatuur Gerrit Kouwenaar COLLECTIE postkantoor vrijdag 9 december 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch0113 - 315660 E-mail:Lezersredacleur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Wethouder Rein Leentfaar van Sluis is, als het om de Neder landse taal gaat, een vriendelij ke, maar strenge man. Dat we ten ze op het gemeentehuis en dat weten wij bij de Provinciale Zeeuwse Courant. Leentfaar ziet niet veel fouten over het hoofd en hij mag gaarne op mil de toon berispingen uitdelen. Zo ontvingen we deze week een elektronisch poststukje van hem. waarin hij erop wees dat Sint-Nicolaas een goedheilig man (twee woorden) is en geen goedheiligman (één woord). We hebben het opgezocht in de hoop dat Leentfaar het mis had We hadden beter kunnen weten. De wethouder slaapt namelijk, en zo hoort het ook in Sluis, met Van Dale onder zijn hoofdkus sen en hij heeft het goed gedaan bij het laatste Nationaal Dictee in België. Begin volgend jaar doet hij weer mee. Groene Boekje Leentfaar houdt zich voors hands verre van het nieuwe Groene Boekje en de nieuwste editie van Van Dale. Voor het aanstaande dictee wordt name lijk de spelling gehanteerd die officieel tot 1 augustus volgend jaar geldt. De nieuwe regels zou den hem in de war brengen. Overigens neemt hij het niet al te zwaar op. ,,Ik ben een Rotter dammer dus ik maakt ook wel eens een fout." De kerstman is al her en der waargenomen en Sinterklaas weelni» van wijken. Ben Deurloo uit Scharcndijke maakte, als zovelen bruik of misbruik (doorhalen wat men niet van toepassing achij van de Heilige Kindervriend en liet Sinterklaas een visie wereldfc#. dig maken die van Deurloo zelf is. „Ik wilde op een beetje speek manier iets aan de kaak te stellen. Namens Sinterklaas heb ikov# armoede iets op papier gezet wat ik graag gepubliceerd zou zien Kan dat? Nou, een beetje aan de late kant is het wel, maar vooruit. Deurloj schrijft, ter lering, dit gefingeerde Goede Nieuws: „Sinterklaas heeft de laatste weken het nieuws in de krant van^ land gevolgd. Ik moet wel even zeggen dat ik daar een beetje ver- drietig van word. Sinterklaas is nog het meeste geschrokken vans! berichten dat er zelfs in Zeeland mensen zijn die in armoede lew; Na het lezen van de kranten van de laatste tijd moest ik uiteraait weer aan het werk samen met mijn Pieten. Zodoende kwam ik«t terecht op het kantoor van het Waterschap De Zeeuwse Eilander. Daar liep een groepje mensen met feesttoeters achter elkaar de naise te doen. Ze waren zo blij met het cadeau van hun baas, naa lijk een forse verhoging van hun salaris! Toen ik daar binnen kwam, werd het toch wel een beetje stiller: het was net of ze zich een heel klein beetje schaamden. Nu heb ik gelukkig ook een Air,j de-Piet bij me en die heeft een tijdje met hen gepraat. In hun en thousiasme heeft dit groepje toen aan mijn Piet een fantastisch in stel gedaan, namelijk ze zouden éénmalig hun extra gekregenge.- beschikbaar stellen aan de armste mensen in Zeeland. Dit idee»* als een lopend vuurtje door Zeeland en verder gegaan. Want al si" volgden met het hetzelfde voorstel de Commissarissen van Delta, burgemeester, wethouders, raadsleden, ja zelfs ministers, afijne:- genlijk iedereen die er fors financieel op vooruit gaat. Je begnjc; wel, dat Sinterklaas de dag van zijn leven had. Zo'n solidariteit maakte hij maar zelden mee. Sinterklaas zal er, samen met zijnPt ten, voor zorgen dat dit allemaal bij de juiste mensen terechtkom' Dier Dan waren er nogal wat reacties op de vondst van een nieuw roof dier dat op Borneo zou zijn opgedoken en waarvan dinsdag eenf:: op de voorpagina stond. Sommige lezers waren wantrouwend ma er heerste ook veel geestdrift. En er werden namen aangedragen voor het nieuwe beest: een kangerat, een mammuis en - vanwege zijn schichtig voorkomen - een Adje. We zullen zien. Of niet. Minister-president Balkenende riep onlangs journalisten in Nede- land op meer oog te hebben voor positief nieuws. Wat hij zelf als Goed Nieuws zal ervaren: het Mediadebatbureau, een initiatief vs de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de Nederlandse Das- bladpers en de NOS, organiseert op 15 december in Den Haags: debat over goed nieuws. Er zal aan worden deelgenomen door Ka merleden, journalisten en een deskundige op het terrein vandeia diageschiedenis. Ik bericht daarover nader. Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lezers om in deze rubriek door te geven aan andere lezers. Hoe hij bereik baar is, staat in het colofon linksboven in de rubriek Redactic& Reactie. Citaat: Een naam heeft men, wanneer men geen waarde meer hecht aan zijn titels. Sigmund Graff door A.J. Snel Citaat uit een PZC-verslag over de be raadslagingen van de Provinciale Staten van Zeeland, eind 1970:Zowel PvdA-fractievoorzitter dr. E.J. Prins als KVP-woordvoerder drs. W.L.A. Lockef- eer kwamen tot de conclusie dat de pro vinciale begroting meer ruimte bood dan op het eerste gezicht zou lijken." Zo deed de redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant dat nog altijd in die dagen. Publieke figuren werden ge noemd met de titel die ze via het weten schappelijk onderwijs hadden vero verd. Hadden ze zo'n titel niet, dan wa ren ze toch tenminste 'de heer' of 'me vrouw', aanduidingen die van het begin tot het eind herhaald werden in de ver slaglegging. Met de tijden zijn de mores veranderd. De krant heeft de titulatuur goeddeels uit de kolommen verwijderd, ministers zijn geen excellenties meer. Vrijwel ie dereen is 'meneer' of 'mevrouw' gewor den. Niettemin, ze bestaan nog altijd, Titels, graden titulatuur. Bij Sdu Uitgevers verscheen een boekje met die titel. Van de hand van de heer G.H.A. Monod de Froideville en mevrouw E.A.S. Crena de Iongh-den Beer Poortugael. Voor wie wil weten hoe een brief aan de ko ningin geadresseerd moet worden en vooral hoe de aanhef moet luiden, voor wie niet wil blunderen voor de recht bank en geen fouten wil maken als hij zich tot een minister wendt, is het een uiterst overzichtelijk werk. Manieren De omgangsvormen mogen minder for meel zijn geworden en het is waar dat de samenleving gestaag wint aan plur- kerigheid, er bestaan nog altijd manie ren. Hoe aardig is het niet om die bij tijd en gelegenheid aan te wenden ten einde van enige achting voor de mede mens blijk te geven. Alles kan worden overdreven, maar een zekere mate van welvoeglijkheid zou bewaard kunnen blijven. De twee auteurs, die doorkneed zijn in ceremoniële en protocollaire za ken en in titels en titulatuur, hebben hun steentje in de muur van de welle vendheid gemetseld. Frans W. Weisglas - excuses, maar zo presenteert de Voorzitter van de Twee de Kamer der Staten-Generaal zich zelf - herinnert er in het Woord Vooraf bij Titels, graden titulatuur aan dat le- Frans W. Weisglas houdt de Geachte Afgevaardigden in het gareel. den van de Staten-Generaal elkaar tij dens vergaderingen ooit aanspraken met 'Edelmogende'. In de Grondwetten van 1815 en 1840 werd dat ook zo vast gelegd. Thorbecke vond dat nogal pot sierlijk en hij nam het initiatief om de betiteling te laten vervallen. Sindsdien spreken parlementariërs elkaar tijdens de vergadering aan met 'Geachte Afge vaardigde', een gewoonte die nog altijd niet in onbruik is geraakt. Met dien ver stande dat Kamerleden die weten hoe het hoort, altijd via de voorzitter het woord richten tot hun collega's. De auteurs van het boekje over titels en graden duiden aan dat veel vormelijk heid is verdwenen, zeker als het gaat om de wijze van aanspreken en de ma nier waarop de aanhef van brieven ge schreven wordt. Vaak kan worden geko zen uit diverse mogelijkheden. Niette min, de matroos die wel eens een ge sprekje met de Schout-bij-nacht wil, doet er wellicht wijs aan die in de aan hef van zijn schriftelijke verzoek aan te duiden als Hoogedelgestrenge heer. De kans dat hij te woord gestaan wordt is allicht wat groter dan wanneer hij zijn brief zou beginnen het 'Geachte heer', hetgeen formeel wel is toegestaan. Voor die matroos en voor iedereen die op enig moment zijn beoogde gesprekspart ner een goed humeur wil bezorgen, is Ti tels, graden titulatuur een heel prak tisch naslagwerk. Of het gaat om een ad vocaat of een baron, een president van de rechtbank, een wetenschappelijk ge vormd iemand of een lid van een bestuursorgaan, moeiteloos is te vinden welke adresserings-, aanhef- en aan spreekvormen worden gehanteerd. In de krant is het gebruik van titula tuur in de afgelopen decennia aanzien lijk verminderd. Een tekst wordt er niet toegankelijker op als te pas en te onpas afkortingen als B Ec of LLB aan namen worden toegevoegd om aan te duiden dat iemand het tot Bachelor of Econo mics of Bachelor of Laws heeft ge bracht. De Provinciale Zeeuwse Courant han teert de regel dat titels alleen worden gebruikt als de nadere aanduiding een redelijk doel dient. Als de Commissaris van de Koningin zijn visie ontvouwt op het Zeeuwse dialect of het margarine- trutje van Unilever, is niet ter zake dat hij ooit met goed gevolg het doctoraal examen economie heeft afgelegd. Schrijft hij in de rubriek Te Gast een stuk over regionaal economisch beleid, zijn vakgebied, dan heet de Commissa ris drs. W.T. van Gelder. Titels, graden titulatuur van G.H.M. Mo nod de Froideville en E.A.S. Crena de Iongh-den Beer Poortugael is uitgegeven door Sdu Uitgevers Den Haag. ISBN 90 12 10921 3. Prijs 19.95 euro KNIP DE VOORDEEL BON WINNAARS COLLECTIE De PZC geeft, in samenwerking met de andere kran ten van het Wegener-concern, sinds kort ook literaire boeken uit. Vijftien weken lang verschijnt elke week een klassiek te noemen boek uit de Nederlandstalige literatuur. De boeken komen uit in de serie 'Winnaars Collectie', omdat het gaat om schrijvers die een belangrijke lite raire prijs hebben geivonnen Tegen een aantrekkelijke prijs zijn de boeken te verkrijgen bij Bruna en andere boekhandels, post kantoren en -agentschappen en Free Record Shops. Abonnees van de krant betalen 4,95 euro, niet-abonnees 7,50 euro. Als tiende boek in de reeks is vanaf morgen 'Noor derlicht' van F. Bordewijk erkrijgbaar. Zie ook www.winnaarscollectie.nl door Mieske van Eek De roman Noorderlicht (1948) van F Bordewijk behoort tot het zeldzame gen re van de zakenroman. Dat wil niet zeggen dat in dit fa voriete boek van de schrijver zelf geen ruimte was voor emoties. Integendeel. Noor derlicht verhaalt over de hef tige, botsing tussen twee ster ke persoonlijkheden, die el kaar aantrekken en afstoten. Aga Valcoog en Hugo van Delden hadden onder betere omstandigheden een liefdes paar kunnen zijn, maar de vonk tussen hen is er een van haat en wantrouwen gewor den. Inzet van de strijd is het fami liebedrijf van de Valcoogs, een ijzerhandel in Leiden die ergens tussen de twee wereld oorlogen is omgezet in een NV, waarvan Aga de directri ce is. Zij bestiert de vennoot schap. maar ook het ouderlo ze gezin, waarvan zij de jongste is, met ijze ren hand. Prachtige beschrijvingen wijdt Bordewijk aan dit gezin, dat zich om onopgehelderde re denen van Aga niet mag voortplanten. Zij wenst dat zij en haar twee zuster en twee broers straks bij hun ouders in het familie graf komen te rusten. Dat daarmee haar ge slacht tot ondergang gedoemd is lijkt haar niet te deren. Van rusten is bij leven nog geen sprake. Aga drinkt en rookt pijp en sigaren als een ketter en hoewel ze nauwelijks lezen en schrijven kan, toont ze een groot zakelijk inzicht Maar Aga is niet de werkelijke hoofdpersoon. Dat is haar bewonderaar en grootste vijand Hugo van Delden. Hij voelt, hoewel hij ver loofd is met Adeline de Valleije Oofke, zich sterk tot Aga aangetrokken, maar schijnt dat nauwelijks tot zich door te laten dringen. In plaats daarvan koopt hij zoveel mogelijk aan delen van de Leydsche Ijzerhandel op met het duidelijk oogmerk Aga af te zetten als di rectrice. Hun gevecht lijkt erop gericht el kaar te naderen, maar leidt tot het tegendeel. De onwetenheid van hun diepere gevoelens, die Bordewijk suggereert, geeft het boek een geheimzinnige bekoring De krachtmeting bereikt haar hoogtepunt tij dens een dramatische aandeelhoudersverga- F. Bordewijk F. Bordewijk (Amsterdam 1984 - Den Haag 1965) is vooral bekend van zijn ro mans 'Bint' en 'Karakter'. 'Bint'gaat over een confrontatie tussen een school klas en zijn leraar Bint en beschrijft de tucht die Bint zijn klas oplegt en waar aan hij zelf bezwijkt. Karakter behan delt een machtsstrijd tussen vader en zoon. Bordewijk was eigenlijk advocaat en procureur in Schiedam. Hij liet ook een omvangrijk oeuvre na. Van zijn suc cesromans 'Bint' en 'Karakter' had hij lang niet zo'n hoge dunk als van de za kenroman 'NoorderlichtIn de jaren voor de oorlog hanteerde Bordewijk een beknopte stijl, de Nieuwe Zakelijkheid, die hij later losliet. Bordewijk kreeg on der meer de P.C. Hooftprijs en de Con- stantijn Huygensprijs. dering, waarin beide partijen zich van zo veel mogelijk steun proberen te verzekeren. De schrijver behandelt hier met kennis van za ken en zichtbaar ironisch genoegen de trucs en streken van het zakenleven. Bordewijk schreef zijn boek net na de oorlog, maar het speelt kort ervoor. De dreiging van de strijd en het steeds sterkere antisemitisme liggen als een doem over het boek. De uit komst van de strijd tussen Aga en Hugo is ver rassend, maar de oorlog maakt winnen of ver liezen bij voorbaat onbelangrijk. Ander werk Paddestoelen (debuut onder het pseudoniem Ton Ven, poë zie, 1916). Fantastische vertellingen (1919). Blokken (roman, 1931). Knorrende beesten (roman, 1933). Bint (roman, 1934). Rood paleis (roman,1936). De wingerdrank (roman, 1937). Karakter (roman, 1938). Appolyon (roman, 1941). Eiken van Dodona (roman, 1941). Bij gaslicht (verhalen, 1947). Het eiberschild (roman, 1949). Zwanenpolder (verhalen, 1949). Vertellingen van generzijds (1950). Bloesemtak (roman, 1955) De Golbertons (roman, 1965). v™W-wmnaarscollect,e.nl SleChtS Normale winkelprijs 7,50 pst, (zolang de voorraad strekt) I5 gelauwerde Nederlandse schrijvers Allen winnaars van prestigieuze literaire onderscheidingen Een prachtige collectie boeken in harde kaft gebonden en voorzien van een fraaie stofomslag. Met zorg samengesteld door de boekenredactie van o.a. de PZC en alleen voor abonnees te koop met een éénmalige korting op elke titel U vindt uw voordeelbon 3x per week op de voorpagina van deze krant. Knip de bon uit en lever 'm in bij één van de filialen van Bruna, Free Record Shop of op het Postkantoor U ontvangt dan het boek van de week met 2,55 korting (normale prijs 7,50). Iedere zaterdag verschijnt er een nieuw Winnaars' boek in de verkoop (zolang de voorraad strekt) U kunt de collectie ook per post ontvangen 2,50 verzendkosten per boek) Als u zich intekent op de hele collectie ontvangt u het laatste boek gratis. Kijk ook op MnvwfsYinn39r?«ll«tig-nl. I Ik was geen soldaat Gerrit Kouwenaar (1923) maakte in de naoorlogse periode furore als een van de Vijftigers. Hij is nu vooral bekend als dichter, maar in de jaren vijftig legde hij zich ook toe op proza. Dat leidde behalve tot Negentien-nu (1950) en Val, bom (1956) in 1951 tot de uitgave van Ik was geen soldaat, een roman over de jonge Mink die zich tijdens de oorlog in de illegaliteit begeeft en noodgedwongen zijn boezem vriend Harm verraadt. Kouwenaar schetst indringend en gedetailleerd de manier waarop Mink na de oorlog zijn schuldgevoel op afstand probeert te houden, een vorm van zelfverloochening die uiteindelijk vergeefs blijkt te zijn. Het oeuvre van Gerrit Kouwenaar werd in 1970 bekroond met de P.C. Hooftprijs en in 1989 met de Prijs der Nederlandse Letteren. Winnaar nr. 10: F. Bordewijk vanaf zaterdag 10 december verkrijgbaar samengesteld door de boekenredactie van uw krant 1Remco Campert I Het leven IS vurrukkulluk 2. Thomas Rosenboom De menser. thuis 3. jan Wolkers I Oe doodshoofdvlinder 4. Tessa de Loo I Do me-sjes van de suike-rwerkfabrifk 5. Geert MakHet stadspalets 6. Cees Nooteboom De verbelde- gevangene 7. Simon Vestdijk i Op afbetaling 8. Jan Cremer i ik. Jan Crcmer 9. Gerrit Kouwenaar i ik was geen soldaat 10. F. Bordewijk I Noorderlicht 11Hugo Claus I De geruchten 12. A.F.Th, van der Heijden I Advocaat van de hanen 13. K. Schippers I Eerste indrukken 14. Willem Brakman I Een Winterreis 15. Gerard Reve I Wenher Nieland o.a. verkrijgbaar bij het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24