dta-tarief stijgt met 12 procent rr huuriniK kuijt' Kabinet stemt wellicht in met gevaarlijke missie Afghanistan A Drie gewonden bij ontsporing goederentrein PZC Auto CIA had in Polen twee detentiecentra Huishoudens volgend jaar zeker honderd euro meer kwijt aan gas en licht Koningin als vrijwilliger in zorgcentrum 16 19 ,1° ZO 4 Wolkenvelden E Een beetje zon, maar vooral wolken t velden. Ook kans op mist I Maximumtemperatuur 6 graden 247e jaargang no. 291 i vrijdag 9 december 2005 los nummer €1,25 ayWon do maand menu 23.5 Vooraf een salade AJs hoofdgerecht En als afsluiting met verschillende kalfsoester met een 3 soorten mousse gebakken heerlijke pepersaus a chocola >rten met slagroom vy tel.lOl 181 441 441 f www, ray m on do.n v .Iflffrev Kutterink JDELBURG - Zeeuwse Juishoudens gaan volgend jaar gemiddeld 108 euro meer betalen aan Delta voor gas en elektriciteit. )elta verspreidt dinsdag de fol dermet de nieuwe leveringsprij- Kn vanaf 1 januari 2006. De prijs voor een kilowattuur iWh) bij enkeltarief stijgt van ,0613 naar 0,0688 euro, een stij ging van 12,2 procent, oor een kubieke meter gas tijgt de prijs van 0,3569 naar 3998 euro; een toename van 12 rocent. en gemiddeld huishouden met en jaarverbruik van 2500 kWh aat per maand 1,56 euro meer etalen voor elektriciteit. Voor gas is dai 7,16 euro bij een ge middeld verbruik van 2000 ku bieke meter per jaar. De discussie in politiek Den Haag over de vergoeding voor de gestegen elektriciteitskosten komt zo in een ander daglicht te staan. Als al besloten wordt om een vergoeding uit te keren, is die fors lager (35 tot 50 euro) dan de stijging. Alle energieleve ranciers hebben te maken met hogere kosten. Door de overheid is de prijs van gas gekoppeld aan de olieprijs. Door de grote stijging van de olieprijs is ook gas veel duurder geworden. Om dat veel elektriciteitscentrales gas als brandstof gebruiken voor de opwekking van elektrici teit, is ook elektriciteit duurder geworden. Behalve de leveringsprijzen zijn de energiekosten opgebouwd uit nog drie componenten. Dit zijn de netwerkkosten, de meter- kosten en energiebelasting. Ook de energiebelasting, een derde van de totale energierekening, stijgt. De definitieve tarieven voor energiebelasting worden vlak voor Kerstmis door de Eerste en Tweede Kamer vastgesteld. Bij Delta Netwerkbedrijf dalen de netwerkkosten licht. De meter- kosten stijgen niet per 1 januari. Ook de prijs voor het volledige kabelpakket blijft gelijk; 14,95 euro per maand. VS willen troepen uit Irak halen WASHINGTON - De VS overwe gen 30.000 soldaten uit Irak te lg te trekken. it zou moeten gebeuren na de rlementsverkiezingen in Irak p 15 december. Bronnen in het ïntagon, hebben dit aan de [v-zender CNN te kennen gege- i. Formeel is het bericht ech- Jer ontkend. De VS hebben 140.000 man in Irak. Dat aantal is voorafgaand aar. de stembusgang tijdelijk met 20 000 opgevoerd uit angst yoortoenemend geweld. GPD Zeeland heeft te geinig gehad aan havenband OTTERDAM - Zeeland heeft afgelopen jaren te weinig ge- jbfiteerd van de samenwer- bg tussen havenschap Zee- md Seaports en het Havenbe- rijf Rotterdam. President-di recteur H. Smits van de Rotter damse haven geeft dat toe. «Maar dat gaat veranderen", verzekert hij. nits wil de samenwerking met dand Seaports 'absoluut' petzetten. Hij heeft bij voorzit- M le Roy van het Zeeuwse venschap en bij de raad van nmissarissen van het euws-Rotterdamse samenwer- and (de Exploitatie- atschappij Schelde-Maas) ibereidheid ook geconsta- rd. jseheidene bedrijven in de wwse havens hebben ook ves- in Rotterdam. Smits: wel eens vertegenwoor- irs van die bedrijven tegen, spreken dan steevast de p uit dat het Havenbedrijf ilterdam betrokken blijft bij van zaken in Zeeland, vertrouw erop dat Zeeland i- ports naar zijn eigen klan- luistert." |ina 15 ruzie, misverstanden en een verziekte sfeer BOXTEL - Even voorbij station Boxtel zijn gistermiddag de laatste twee wagons van een goederentrein ontspoord. De bovenleiding en het spoor raakten zwaar be schadigd. Drie baanwerkers raakten lichtgewond en zijn overgebracht naar het zie kenhuis. Zij konden na behandeling naar huis. Het ongeval gebeurde omstreeks half drie in de richting van Den Bosch. De trein was geladen met kalk. Een stop trein die voorbij het ongeval reed. schuurde langs een omgevallen wagon, raakte beschadigd en strandde. De NS hebben inzittenden opgevangen. Het treinverkeer tussen Boxtel en Den Bosch blijft enkele dagen gestremd. foto Bert Jansen/ANP GOES - De Zeeuwse gemeenten, woningcorporaties, politie en het Openbaar Ministerie bunde len de krachten in hun strijd te gen illegale hennepteelt. Ze gaan informatie uitwisselen zodat deze telers eerder worden opgespoord. Ook willen ze deze kwekers financieel treffen door alle kosten die worden gemaakt bij het ontmantelen, door te be rekenen. De corporaties gaan be trapte kwekers zonder aanzien des persoons uit de woning zet ten en bieden geen nieuwe aan. Die huurders zijn zodoende aan gewezen op de particuliere markt. De partijen tekenen in ja nuari een convenant waarin ze beloven samen te werken, pagina 15 brede actie Wieg naar je SEAT-dealer voor de Ibiza Sensation. «tooi oroniuur met 3.500.-' voordeel. Lichtmetalen velgen, auto Wtochc om. krachtige motor en nog veel meer. Boek nu de Ibizo nsotion! ie hebt al een SEAT Ibiza Sensation voor 14.995,- door Jaco van Lambalgen BRUSSEL - Minister Bot van Buitenlandse Zaken stelt het kabinet vandaag voor om met elfhonderd militairen deel te nemen aan een Navo-missie in het zuiden van Afghanistan. Hij heeft gisteren op het Na- vo-hoofdkwartier in Brussel genoeg garanties gekregen voor de veiligheid van de Nederlan ders. Maar het kabinet is nog niet om. D66-minister Pechtold is niet van plan zonder slag of stoot DEN HAAG - Koningin Beatrix gaat morgen als vrijwilligster helpen in een zorgcentrum in Amersfoort. Ze doet dat in het kader van Ma ke a Difference Day (MADD), de landelijke vrijwilligersdagen vandaag en morgen. MADD is een van de nationale activitei ten in het kader van het zilveren regeringsjubileum van de vor stin. Ook andere leden van de konink lijke familie steken deze dagen de handen belangeloos uit de mouwen. Premier Balkenende wil niet achterblijven en slaat in Lopik aan het kokkerellen voor gasten van de Zonnebloem. ANP pagina 2 redes Beatrix gebundeld met het voorstel in te stemmen. Ook andere ministers willen meer tijd voor het besluit. De Navo-ministers besloten gisteren om de taken van het bondgenootschap uit te breiden naar het zuiden van Afghanis tan, een gebied dat geldt als on rustig en onveilig. Als kabinet en Kamer instemmen, dan neemt Nederland met elfhon derd manschappen een belang rijk deel van de missie voor zijn rekening. Ook de Britten en de Canadezen doen mee aan 'Isaf 3'. Grote bereidheid Als het kabinet de aanbeveling van Bot volgt, dan hoopt Defen sie op een snel 'ja' van de Twee de Kamer. De missie moet in mei of juni beginnen. „Ik heb hier een opmerkelijk grote be- (Advertentie) Bent u de Assistent Manager die Via Adviseurs zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. reidheid gezien om ons te hel pen en terwille te zijn", aldus Bot in Brussel. Volgens Bot heeft Nederland duidelijke garanties gekregen. „Mocht er iets gebeuren, dan snelt de Navo ons te hulp." De Kamer had om duidelijkheid en extra garanties gevraagd. In een aparte overeenkomst met de Af ghaanse autoriteiten is boven dien geregeld welke behande ling Afghanen krijgen die door Nederlandse militairen worden gearresteerd. In principe kan een arrestant vier dagen en nachten door de Nederlanders worden vastgehouden. In die tijd moet het Rode Kruis of zijn zusterorganisatie de Rode Halve Maan worden gewaarschuwd. Na 96 uur volgt overdracht aan de Afghaanse autoriteiten. Ge vangenen kunnen er volgens de overeenkomst op rekenen dat zij behandeld zullen worden vol gens de normen van het interna tionaal recht. Voorzichtig De Tweede Kamer reageert voor zichtig. Vooral D66 heeft veel vragen over de veiligheid van de militairen. Voor de VVD weegt de verzekering dat gevangenen en arrestanten goed behandeld worden zwaar. PvdA heeft al grote twijfels over de hele opera tie. GPD pagina 5 Afghanen: Neem dan genoeg lijkenzakken mee Advertentie U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl Zorgt de nieuwe Citroën C6 voor een nieuwe Franse Revolutie? Kamer schrikt van vondst diskettes De gevonden diskettes met geheime inlichtingenrappor ten uit 2002 over de toenmalige top van de LPF bevatten gevoelige informatie over lijsttrekker Pim Fortuyn en zijn volgelingen, onder wie Tweede Kamerleden Mat Herben en Joao Varela. Er zou ook intieme informatie op staan over het seksleven van Fortuyn. Ka- merfracties reageren onthutst op de kwestie. Pas met 18 jaar op de tractor Plaatsvervangend korpschef M. Siderius van de politie Zeeland vindt het absurd dat iemand zonder rijbewijs en al vanaf zijn zestiende jaar met een zware tractor de weg op mag. Wat Siderius betreft wordt in elk geval de mini mumleeftijd opgetrokken naar achttien jaar. Jongeren veroorzaken in het verkeer de meeste ongevallen. Brons voor Johan Kenkhuis Op de openingsdag van het EK zwemmen kortebaan in Triëst verraste Johan Kenk huis met een bronzen me daille én een Nederlands re cord (21,41) op de 50 vrij. In de eindstrijd werd hij af getroefd door de 35-jarige Brit Mark Foster. Marleen Veldhuis stelde haar kandi datuur voor goud op de 100 meter vrij. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 8; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 21 en 23; Redactie en Reac tie: 24; Auto: 25 en 27 door Bob Kroon GENÈVE - De CIA heeft in twee Poolse geheime gevangenis sen jarenlang tientallen ver meende terroristen vastgehou den om hen 'met speciale ver hoortechnieken' informatie te ontfutselen. De detentiecentra, één in het noorden van het land, een ande re in het zuiden, zijn razendsnel ontruimd nadat de Amerikaan se krant The Washington Post begin november details over ge heime CIA-detentiecentra in Oost-Europa onthulde. De in Po len vastgehouden terroristen zijn overgebracht naar Marok ko. Amerikaanse veiligheidsspe cialisten, die in Genève waren voor de conferentie van het Ro de Kruis, hebben dit op voor waarde dat zij anoniem zouden blijven, onthuld. Ondanks alle ontkenningen uit Warschau, was Polen voor de CIA sinds 2002 de favoriete pleisterplaats voor terreurver dachten in Europa. Roemenië, een land dat ook genoemd is, was in de operaties een verza melplaats en doorgangscen trum. Volgens Amerikaanse be trokkenen zijn sinds eind 2001 minstens 900 CIA-vluchten met radicaal-islamitische gevange nen uitgevoerd over de EU, met landingen of tussenlandingen op talloze vliegvelden waaron der Schiphol. Ruim 100 gevange nen zijn in buitenlandse gevan genissen fysiek en geestelijk 'on dervraagd' met methoden die in strijd zijn met Amerikaanse wet ten. De Amerikaanse minister Rice (Buitenlandse Zaken) heeft deze week de CIA-praktijken, uitgezonderd marteling, toegege ven. GPD pagina 5 Europa moet Rice wel geloven (Advertentie) rekeningnummer Ik heb de laatste tes maanden geen proefabonnement gehad \J Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twoe weken ontvang ik do krant gratis. Daarna wil ik betalen. O per maand met automatische incasso 20,55)*. per kwartaal met automatische incasso 59,751* per jaar met automatische incasso l€ 229.201* 'met gratis P/C-paraplu i Handtekening. P/C bv gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens i In de colofon leest u er meer ovei Kijk op mm.pzc.nl/abonneren. bul grabs i 0800 0231231 of stuur deze bon naar: P/C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 7t3. 4460 WH Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1