Kenkhuis tevreden met brons 50m vrij Röttger heeft nog genoeg energie PZC Paus zegent vlam Nys maakt veldrijden voorspelbare sport Carl Verheijen tegen Hedrick op 5000m Magere oogst zwemmers op eerste dag EK kortebaan 19 Oranje wel groepshoofd in kwalificatie voor EK vrijdag 9 december 2005 I 'You bloody old has- I «nt'Mel die complimenteus be- te]dt verwensing feliciteerde „emmer Johoo Kenkhuis de wisman Mark Foster met lijn tege op de 50 meter vrij. De oude. Engelse vos had tij- 4nshel EK kortebaan in Triest eens toegeslagen. Kenk- KNVB-voorzitter Hogewoning overleden AMSTERDAM - In zijn woon plaats Amsterdam is gisteren Jacques Hogewoning overleden. De voormalig voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB is 80 jaar geworden. hogewoning, die op 23 decem- jer°81zou zijn geworden, was an 1972 tot november 1978 roorzitter van het sectiebestuur letaald voetbal van de KNVB. Dat bestuur struikelde over hel onderwerp shirtreclame. Het be stuur achtte het politieke kli maat niet rijp voor zoiets revolu tionairs De invoering zou ten toste kunnen gaan van veel geld uit diverse subsidiepotjes. In 1982 stond KNVB de shirtrecla me alsnog toe. Als voorzitter maakte hij twee WK'smee. In 1974 verloor Ne derland de finale van Duitsland, vier jaar later ging het in de eindstrijd mis tegen gastland Ar gentinië Bij dat WK in Argenti nië zag de KNVB zich geplaatst voor de vraag of Nederland wel moest deelnemen vanwege de schending van de mensenrech- tenmdat land. Hogewoning, ju rist van beroep, vond net als de andere bestuursleden dat sport en politiek gescheiden moest blijven. ANP huis was nochtans dik tevreden met het brons op de zwem- sprint. „Ik heb heel veel respect voor Foster", vertelde Kenkhuis over de man die de Europese sprint elite toch weer op zijn nummer had gezet. „Ik heb laatst even met hem staan praten. Toen bleek dat wij over veel dingen op dezelfde golflengte zitten, ook qua trainingsopzet." De 35-jarige Foster, al bijna twee decennia in de internatio nale top, is een waar fenomeen op het meest explosieve num mer in de zvvemsport. Zeker in het 25 meter-bad. De boomlan ge Brit heeft een fenomenale start en ook zijn keerpunten zijn onovertroffen. Het was gisteren al de zesde keer dat hij de Europese titel op zijn lievelingsnummer verover de. Vorig jaar in Wenen was hij Mark Veens te snel af. De Lim burger moest ditmaal genoegen nemen met een vijfde stek. Foster benadert het zwemmen op geheel eigen wijze. Hij is be paald geen trainingsbeest. In vergelijking met de vele kilome tervreters in het chloorbassin is de man uit Bath bijna lui te noe men. „Het doet er niet zo veel toe hoeveel je traint, als je het maar laat zien op het moment dat het ertoe doet", zegt hij er zelf over. Kenkhuis is het daar roerend mee eens. „Ik ben de laatste tijd overgegaan op korte re trainingssessies. Tegenwoor dig doe ik nog maar drie, vier ki lometer per dag. Vroeger lag ik al gauw zes, zeven kilometer in het water, en dat twee keer per dag." Eindstrijd Getrouw aan zijn eigen woor den laat Foster gewoonlijk pas in de eindstrijd het achterste van zijn tong zien. Zo ging het ook gisteren. In de series en in de halve finale was hij lang niet de snelste, wel toen de oogst bin- jjvan onze sportredactie |\Y0N - Het Nederlands voet- Mtal is bij de loting voor het valificatietoernooi voor het Europees kampioenschap in 201)8 ingedeeld als groepshoofd. Dat maakte de Europese voet balunie Uefa gisteren bekend. Btj de loting voor het eindtoer- van het WK vandaag in kipzig heeft Nederland die sta tus met. De EK-loting is op 27 januari in Montreux. Zwitserland is samen met Oos tenrijk gastheer van het toer nooi waaraan zestien landen Uefa straft Essien LONDEN - De Europese voet balbond Uefa heeft middenvel der Michael Essien van Chelsea staat van beschuldiging ge ld wegens een overtreding die hij dinsdag beging op tegen stander Dietmar Hamann van Liverpool. De tuchtcommissie beslist vol gende week donderdag over de straf. De Ghanese international nerd dinsdag niet bestraft voor een harde tackle op de benen ran Hamann, die na afloop zei te hebben gevreesd voor een beenbreuk. Volgens Hamann *as het de ergste tackle die hij W!t moest incasseren. iSPlRTR/AFP nengehaald moest worden: 21.27 seconden. Met typisch En gels flegma zei hij na afloop van zijn gouden race: „Ik ben hier re delijk tevreden over. Het is voor mij de snelste tijd in vier jaar. Ik ben alleen bang dat ik straks na de wisselslagestafette rijp ben voor een rolstoel." Johan Kenkhuis tikte 24 hon derdsten van een seconde later aan. Goed voor brons achter de Fransman Bousquet. De Amster dammer bleef in de eindstrijd een fractie achter bij zijn tijd in de halve finale toen hij als aller snelste aantikte, in een Neder lands record van 21.41. Scherper „Ik wilde die tijd in de finale nóg wat scherper stellen. Het pakte net niet goed uit. Mis schien wilde ik te graag. Boven- Johan Kenkhuis juicht nadat hij meter vrije slag. dien was het toch alweer de vier de race van vandaag, dat hakt er toch wel in. Het is brons ge worden, plus een nationaal re- deelnemen. De landen die even eens als groepshoofd worden aangemerkt zijn titelverdediger Griekenland, Portugal, Enge land, Tsjechië, Frankrijk en Zweden. Die landen ontloopt Oranje in de kwalificatie. Wel kan de ploeg worden gekoppeld aan onder andere Duitsland, Spanje of Italië. De beide gastlanden zijn auto matisch geplaatst voor de Euro pese titelstrijd. De andere veer tien deelnemers komen uit één poule van acht landen en zeven groepen van zeven. Van elke groep plaatsen zich de nummers één en twee. De Uefa heeft de landen naar sterkte verdeeld over zeven pot ten. Daarbij zijn de kwalificatie toernooien voor het EK van 2004 en het WK van 2006 als graadmeter gebruikt. Indeling EK-loting. Pot 1: Grieken land. NEDERLAND, Portugal, En geland, Tsjechië, Frankrijk. Zwe den. Pot 2: Duitsland. Kroatië. Ita lië, Turkije, Polen. Spanje, Roeme nie. Pot 3: Servië Montenegro, Rusland, Denemarken, Noorwe gen. Bulgarije, Oekraïne, Slowa kije. Pot 4: Bosnië-Herzegovina, Ierland, België, Letland, Israël, Schotland, Slovenië. Pot 5: Honga rije, Finland, Estland, Wales, Li touwen, Albanië, IJsland. Pot 6: Georgie, Macedonië, Wit-Rusland, Armenie, Noord-Ierland, Cyprus, Moldavië. Pot 7: Liechtenstein, Azerbeidzjan. Andorra, Malta, Fae- röer, Kazachstan, Luxemburg, San Marino. ANP 7TT fïïl'iVaTi ROME - Met de zegen van Paus Benedictus XVI (linksboven) is de olympische vlam vanuit Rome op weg gegaan voor een tocht van twee maanden over 11.000 kilometer door heel Ita lië. De fakkel zal op 9 februari in Turijn arrive ren tijdens de openingsceremonie van de Win terspelen. Uit handen van president Ciampi ont ving marathonvedette Stefano Baldini de fak kel waarna hij bij de beroemde Trevi-fontein het kleinood aan een tweede loper overhandig de. Niet veel later werd de vlam door een lid van de Zwitserse garde tot bij de Paus ge bracht. „Moge deze vlam iedereen herinneren aan de waarden van vrede en broederschap die aan de basis van de Olympische Spelen liggen", sprak de kerkelijk leider, waarna de estafette werd vervolgd. foto Claudio Onorati/EPA als derde heeft aangetikt op de 50 Robert Vos/ANP cord. Al met al ben ik toch dik tevreden." Voor aanvang van de EK had Kenkhuis weinig fiducie is een tastbaar resultaat, zo vertelde hij na de prijsuitreiking. „Ik heb het afgelopen jaar een tijd lang voorrang aan mijn studie gegeven. Pas sinds augustus ben ik er weer vol tegenaan gegaan. Veel krachttraining, andere voe dingssupplementen, met name creatine. Maar tot eergisteren ging het helemaal niet lekker. En zelfs vandaag had ik na de se ries niet het idee dat er een Ne derlands record in zat. Dit geeft mij wel de motivatie om door te gaan. Als ik er vandaag al in de series was uitgevlogen, dan was ik mis schien wel gestopt met zwem men." Was de finale van de 50 meter vrij een West-Europees onder onsje, de rest van de eerste dag van de EK in Triëst kende opval lend veel Oost-Europees succes. En twee wereldrecords. De Oos tenrijker Markus Rogan scherp te op de 200 meter rugslag de toptijd van de Amerikaan Aar on Peirsol aan tot 1.50,43 en pro longeerde daarmee uiteraard ook de Europese titel die hij vo rig jaar voor eigen publiek pak te. Rogan zag af van deelname aan de 200 meter wisselslag, het nummer waarop hij in 2004 ook een gouden plak verdiende. Dit maal ging het goud naar Laszlo Cseh. De Hongaar knabbelde met zijn tijd van 1.53,46 bijna een halve seconde af van het oude wereldrecord van George Bovell uit Trinidad en Tobago. GPD Ben Crum stopt bij korfbalbond OOSTERBEEK - Het Neder lands korfbalvcrbond (KNKV) maakt nog ruim een half jaar ge bruik van de diensten van Ben Crum. De topsportcoördinator uit Oos terbeek, een van de bekendste personen in de korfbalwereld, zal vanaf juli 2006 geen enkele functie meer bekleden bij de bond. Crum wordt in juli 2006 65 jaar. De voormalige bondscoach zou ook na zijn 65ste graag doorwer ken en heeft nu het gevoel dat hij aan de kant wordt gescho ven: „Dat ik 65 word, is voor de bond een gift. Want zo kunnen ze bij het KNKV van me af ko men." „Ik sta bekend als een ontwikke laar en als andere mensen er een andere zienswijze op na houden, dan krijg je conflicten. De sport wereld is conservatief en de korfbalwereld vormt daarop geen uitzondering. In vergade ringen van het algemeen be stuur werden meningen verkon digd die lijnrecht staan tegen over mijn toekomstvisie." Bondscoach Jan-Sjouke van den Bos, aangesteld door Crum, vindt het nakende afscheid van de huidige topsportcoördinator 'een slechte zaak voor het korf bal in Nederland'. „Ik denk dat de directie en het bestuur iets te ver van de sport wereld af staan om de capacitei ten van Ben op de juiste waarde te schatten." GPD Hij maakte als speler en trainer negen militaire WK's mee, de wereldtitelstrijd in 7" Petersburg is zijn vuur- wop als burger. Sjors Röttger, wac/i van de Nederlandse hand- wlsters, geniet er met volle teu- 9® van. joor Bauke Boersma m PETERSBURG - Wed- 'tnjd gespeeld, even nababbe- e"t douchen, tas pakken en te- ™gnaar het hotel. Voor de hand- ulsters van Oranje gaat die vlie- w®j °P. ja. Niet voor coach jors Röttger en zijn assistente Monique Tijsterman. Het duo tijdens het WK in Sint Pe- «sburg nog net niet de lichten ««inhet Ice Palace, maar veel scheelt dat niet. „Het zijn drukke dagen", erkent Röttger (50) op de eerste rust dag tijdens de mondiale titel strijd in Rusland. „Van 's mor gens acht tot 's nachts één uur of soms zelfs nog later ben ik be zig met het het team. Trainen, gesprekken voeren, videoban den bekijken, tactiek bepalen, noem het allemaal maar op. Ook na onze eigen duels is het voor mij en Monique nog niet ge daan, dan blijven we om de an dere landen in de poule te bekij ken en te analyseren." Tot dusver, zo stelt de sportoffi- cier van de Nederlandse Land macht, heeft hij daarvoor vol doende energie. „Ook omdat ik tevreden ben over de ploeg. Oké, ik had tegen Uruguay (29-8 zege) en Rusland (34-22 ne derlaag) wat meer willen sco ren. Maar verder heb ik in die duels veel goede dingen gezien. Daarom is alle arbeid ook prima op te brengen, onze inspannin gen worden immers beloond en dat schept alleen maar nieuwe energie." Belangstelling Zelfs de onthutsend geringe pu blieke belangstelling doet geen enkele afbreuk aan Röttgers ple zier tijdens het WK. In het Ice Palace (14.000 plaatsen), maar ook in de andere drie stadions, zit tot dusverre slechts anderhal ve man en een paardenkop. Om dat Sint Petersburg geen hand baltraditie heeft én de kaartjes voor de voorrondeduels (acht eu ro) veel te duur zijn voor de in woners van de metropool. Misschien, zo hoopt de Veenen- daler, stromen de stadions van zelf voller als de tweede ronde maandag start. Maar wil Oranje dat mee mogen maken, dan moet de ploeg de laatste twee pouleduels met Japan (vandaag) en China (morgen) wel goed doorkomen. De winst op Kroa tië en Uruguay ten spijt, is een langer verblijf in Sint Peters burg nog geen zekerheid. Behalve dat Röttger zich het hoofd breekt over de speelwijze tegen het zwakker ingeschatte Japan, kent het duel een extra dimensie: Bert Bouwer, ex-coach van Oranje en nu van de Aziatische handbalsters. Een decennium terug legde de Vleu- tenaar de basis voor het huidige niveau van vrouwenhandbal in Nederland, maar de scheiding ging enkele jaren geleden niet pijnloos. Röttger: „Persoonlijk heb ik niks naars met Bert Bou wer. Sterker, ik ben zelfs trots dat hij coach van Japan is. Dat is goed voor de uitstraling van het Nederlandse handbal. Maar inderdaad, het leeft binnen de groep. Er zijn speelsters waar voor dit duel beladen is, die aan de coach van Japan willen laten zien dat ze wel degelijk een goed potje kunnen handballen." Averechts Die drive kan positief uitpak ken, maar ook faliekant ver keerd. „Als je jezelf te zeer wilt bewijzen, werkt dat averechts", weet Röttger. „Ik probeer ook duidelijk te maken dat we van Japan moeten winnen, niet van Bert Bouwer. Laatst zei een van de speelsters: ik moet oppassen Voorwaardelijke straf omkoping BERLIJN - Een rechtbank in Berlijn heeft de Duitse oud-profvoetballer Steffen Karl veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van negen maanden voor zijn aandeel in de omkoopaffaire in Duitsland. Karl, in 1993 namens Borussia Dortmund actief in de finale van de Uefa-beker, werd schuldig bevonden aan het aanne men van geld om duels te beïnvloeden. De voetballer, die eerder alle aantijgingen had tegengesproken, bekende gis teren in een door zijn advocaat voorgelezen verklaring 18.000 euro te hebben ontvangen van de Kroatische gok ker Ante Sapina, een van de veroordeelden in het proces. Sapina was samen met scheidsrechter Hoyzer de spil in de zaak die de Duitse voetbalwereld begin dit jaar danig in verlegenheid bracht. ANP Grygera en Maduro niet fit AMSTERDAM - De Ajacieden Zdenek Grygera en Hedwi- ges Maduro zijn niet fit voor het duel van zondag tegen Vitesse. Ook de wedstrijd tegen NAC, een week later, komt waarschijnlijk te vroeg voor het duo. De Tsjech liep woensdag in het duel met Arsenal een lichte hersenschud ding op. Maduro heeft een beschadigde enkelband. GPD Trainer MSV Duisburg ontslagen DUISBURG - Trainer Norbert Meier is door zijn club MSV Duisburg ontslagen, omdat hij dinsdag een speler van FC Köln een kopstoot gaf Woensdag was Meijer al door de Duitse voetbalbond DFB voor onbepaalde tijd ge schorst. MSV Duisburg heeft nog geen nieuwe trainer. Op tv-beelden was te zien dat Meier en Köln-speler Al- bert Streit in het competitieduel in een heftige discussie waren verwikkeld, waarbij Meier plots een kopstoot gaf. De dader ging vervolgens zelf tegen de grond, terwijl slachtoffer Streit rood kreeg. De 47-jarige trainer leidde MSV Duisburg sinds januari 2003 en bracht de club afge lopen seizoen terug naar de hoogste divisie. ANP Nieuwe prijs op WK voetbal LEIPZIG - Voor het eerst in de historie krijgt de beste jon ge voetballer van het komende WK in Duitsland een on derscheiding. De deelnemers die op 1 januari 2006 nog geen 21 jaar zijn, dingen mee naar de prijs. Fans kunnen via internet drie spelers nomineren. Een technische stu diegroep van de wereldvoetbalbond Fifa nomineert er ook drie, waarna de Fifa de winnaar aanwijst. ANP Temmink mist voetbaltopper ZEIST - Arbiter René Temmink mist zondag de topper in Rotterdam tussen Feyenoord en PSV. Hij heeft last van een slijmbeursontsteking in een achillespees. Hij is zeker drie tot vier weken uitgeschakeld. Temmink wordt zon dag vervangen door Ruud Bossen. ANP Squashers beginnen WK met zege ISLAMABAD - De Nederlandse mannensquashploeg is de wereldtitelstrijd in Islamabad begonnen met een zege op Finland. Marc Reus verloor van Hameed Ahmed, waar na Laurens Jan Anjema en Dyan Bennett wonnen. ANP door Peter van Leeuwen MILAAN - Sven Nys won giste ren de vijfde veldrit om de we reldbeker. Hoe voorspelbaar kan een sport worden? De Belg in dienst van Rabobank reed halfweg koers gewoon weg bij de concurrenten en oogde na afloop alsof hij bij de bakker op de hoek een brood was gaan ko pen. Vijf wereldbekercrossen, vijf keer Nys als winnaar. Zorg wekkend. Het veldrijden in Italië stelt al niet veel voor. De Gazzetta del- lo Sport had ergens achteraf een eenkolommertje ingeruimd waarin de vijfde wereldbeker cross werd aangekondigd. De weinige Italiaanse toeschouwers die al de moeite hadden geno men even buiten Milaan het par koers te omzomen, zullen geen pleitbezorgers zijn geworden. Spannend was het nooit en on danks zijn derde plaats kan thuisrijder Franzoi ook vandaag gewoon weer anoniem over straat. Zondag strijkt het gezelschap neer in het Baskenland maar veldrijden blijft toch gewoon een Belgische aangelegenheid met een beetje Nederlandse in menging. Achter Nys, diens landgenoot Vervecken en Fran zoi naderde Wilant van Gils het podium met een vijfde plaats. Het betekende het beste resul taat ooit in de wereldbeker voor de crosser uit Schijndel. Niet toevallig gebeurde dat in Milaan. Italië is het favoriete va kantieland van de crosser die bij de laatste twee WK's de bes te Nederlander was. Van Gils, rijdend voor het ZZPR-team, maakte deel uit van een groep waartoe ook zijn landgenoten Groenendaal (uiteindelijk 7e) en De Knegt (8e) behoorden. Het tweetal, de laatste weken aardig op dreef, had ook geen ant woord toen Nys weer eens al leen ten aanval trok nadat even ervoor Franzoi een poging had gedaan hetzelfde te doen. „Ik voelde steeds dat het niet hard genoeg ging. Ik kon heel gemak kelijk volgen, maar het was mijn tempo niet. Veel te laag", bekende Nys. ANP van onze sportredactie Sjors Röttger foto ANP dat ik mezelf niet te veel wil pro fileren. Dan denk ik, dat is goed. Het thema speelt, mag ook spelen, maar jij bent je er in elk geval van bewust dat het om Ja pan gaat. Tja, en degenen die er tijdens het duel toch te nadruk kelijk last van hebben, zal ik echt moeten wisselen." GPD TURIJN - Carl Verheijen rijdt vanavond bij wereldbekerwed strijd schaatsen in Turijn op de 5000 meter in de Lingotto Oval tegen Chad Hedrick. Dat wees de loting uit. Beide rijders reden het afgelo pen weekeinde in Thialf onder het wereldrecord op de 10.000 meter. De Nederlander deed dat net iets beter dan de Ameri kaan. Of het op de baan van de aan staande Winterspelen tot een duel der giganten komt valt te betwijfelen. Coach Gerard Kemkers kondigde eerder al aan dat Verheijen - en ook Sven Kra mer - het na de zware inspannin gen van de afgelopen dagen wat rustiger aan moeten doen. Hed rick overigens peinst daar niet over. De baan wordt vandaag offici eel geopend in de namiddag, maar in de ochtenduren vinden al wedstrijden in de B-categorie plaats. Met name op de 500 meter doen daar, met Wennemars en Nijen- huis, Nederlanders van naam aan mee. Op de 5 km start in de tweede groep bijvoorbeeld Jo- chem Uytdehaage, tweevoudig Olympisch kampioen van Salt Lake 2002. ANP Derde zege voor Van den Brand MILAAN - De Brabantse veldrijdster Daphny van den Brand heeft gisteren in Milaan ook de derde veldrit om de we reldbeker gewonnen. De inwoonster van het dorpje Zeeland bleef net als in Kalmt- hout en Pijnacker haar land- en provinciegenote Marianne Vos voor. Derde werd de Duitse Hanka Kupfernagel. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19