Zeevaartonderwijs weer in de lift lm if Nachtbraken voor Lamaketta's Bij een foto moet alles kloppen Bi 17 'GELICHT vrijdag 9 december 2005 De zeevaartschool kan zich weer in een toenemende belangstelling van studenten verheugen. foto Ruben Oreel René Schrier Het beeld van de tientallen blikken die door Vlissingen zwierven is verdwenen. Het waren de jongens met het uniform van de zeevaartopleiding aan. Niet alleen de uniformen zijn ver dwenen; ook de belangstelling van de jongens en meisjes voor de opleiding was weggeëbd. Inmiddels heeft zich een kentering voorgedaan Het maritieme onderwijs zit in de lift. Aan de maritieme oplei dingen van Hogeschool Zeeland en ROC Zeeland schreven zich dit jaar al zes procent meer studenten in. Op de middelbare beroepsopleidingen steeg het aantal eerstejaars voor een oplei ding tot officier van 225 naar 295. Op de hbo-scholen groeide het van 183 naar 209 (met een incidentele piek van 235 in 2004). Dat is volgens T. Nieboer van het clus ter Maritiem van ROC Zeeland onder I meer te danken aan de reclamgecam- pagne die de Nederlandse opleidingen Zeebenen gezocht I samen met de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Rederijen (KNVR) sinds twee jaar voeren. Hij is dan ook blij met de steun van de Europese j Unie De EU maakte maandag bekend j dat ze gaat proberen meer jongeren te interesseren voor een baan op zee. Kennis I Behalve op scholieren richt de KVNR i zich ook op de samenleving als geheel, I om de kennis over de sector te vergro ten. Als het aan Aart Bos van de KVNR ligt, realiseren meer mensen I zich dat 90 procent van alle goederen- vervoer over de wereld per schip ge beurt, dat er 19.000 mensen werken op Nederlandse schepen en dat het om een moderne, kwalitatief hoogwaardi ge vloot gaat. Dat is andere koek dan de aanvaringen en andere ellende waarmee de sector meestal in het nieuws komt. 'Een beetje verbaasd' is Bos wel over het initiatief dat de Euro pese transportministers deze week na men om het imago van de zeescheep vaart op te krikken. „Ik heb het rap port gelezen, maar daar blijkt niet uit dat men beseft dat we als sector zelf al heel veel doen. Ik hoop dat ze samen met ons een duidelijk plan maken, an ders krijg je verschillende ad hoe cam pagnes waardoor de jongeren niet meer weten bij wie ze moeten zijn voor inlichtingen." Volgens Nieboer is het ondertussen zo ver dat in west-Europa meer nieuwe schepen worden opgeleverd dan_dat-er studenten van de zeevaartscholen ko men. Hij somt op: in Engeland, eens een zeevarende natie, zijn nog vier zee- vaarstcholen, in Italië zelfs nog maar één. Nederland kent nog zes mbo- zee vaartopleidingen en vier op hbo-ni- veau. Maar het ging de verkeerde kant op, vindt hij. De Vlissinge opleidingen richten zich vooral op Noord-Brabant en Limburg, de provincies waar - naast Zeeland - vanouds veel leerlin gen van instituut De Ruyter vandaan kwamen. Samen met de KNVR is een kraam ontworpen die studentenbeur zen aandoet en andere manifestaties waar veel leerlingen komen. Website Ook is een website gemaakt (www.zee- benengezocht.nl) waarop jongeren de aantrekkelijke kanten van het varend bestaan kunnen ontdekken. Op die si te stonden gisteren acht min of meer permanente vacatures voor verschil lende functies aan boord. Overigens is de tekst op de site niet overal even wervend. Zo staat onder het hoofdstuk opleidingen: De studie duurt in totaal vier jaar. In het eerste jaar (propedeuse) oriënteer je je op de studie en de verschillende vakgebie den, het tweede ga je meer de diepte in. Of dat nu zo wervend is voor een zeevaartopleiding. Ook voor het geld hoeven jongeren niet met een grote boog om de maritie me opleidingen heen te lopen, geeft Nieboer aan. De mensen met een diplo ma van een martieme opleiding op zak, verdienen goed. De aanvangssala rissen voor officieren met een hbo-op- leiding liggen 22 procent boven het ge middelde voor een hbo-gediplomeer- de. In de praktijk blijkt dat mensen met een diploma van een zeevaart opleiding doorgaans in goed betaalde banen terechtkomen. En dat ze een baan krijgen is al zo goed als zeker, voegt hij er aan toe. „Er is heel veel werk." Volgens Bos is er een enorme vergrijzing gaande on der zeevarenden. Kortom: er bestaat dringend behoefte aan vers bloed aan boord. De komende jaren zitten de re ders te springen om honderden tot dui zenden nieuwe bemanningsleden. Nieboer erkent dat het Nederlands zee varend personeel in het algemeen wel wat duurder is voor de rederijen. Maar daar staat tegenover dat de op leidingen door de rederijen ook hoog worden aangeslagen. Als voorbeeld noemt hij de veranderingen die in Vlis singen zijn doorgevoerd. Daar is de op leiding maritiem officier gesplitst in een stuurmansopleiding en een machi nistenopleiding. En de opleiding mari tiem officier is blijven beslaan. De 'brommerknutselaars', zoals Nie boer ze noemt kunnen zich uitleven in de machinistenopleiding en hoeven hun hoofd niet te breken boven de boe ken die de stuurmannen moeten leren. Vrij Niet onbelangrijk is ook het zoge naamd één-op-één systeem dat veel re derijen hanteren. Dat wil zeggen zes weken continu varen en zes weken vrij. Dat is op jaarbasis 26 weken vrij en welke kantoorbaan kan daar tegen op, staat het wervend op de promotie site. Het hoofd van de maritieme oplei ding van het ROC weet nog wel een paar voordelen van een nautische op leiding. Zo heb je als jongere al vrij snel een zelfstandige functie. En een maritieme opleiding is ook goed aan land te gebruiken Al is de overstap van zee naar bijvoorbeeld een functie als operator in de industrie, zoals vroe ger veel gebeurde, de laatste jaren wat minder aan de orde omdat in die wal- sector de banen ook niet meer voor het opscheppen liggen. Dat gaat een rol spelen als de liefde in het spel komt. In het verleden was het maar al te vaak zo dat zeevarenden naar de wal wilden zodra de verkering wat heviger werd. Of, zoals werd ge zegd: een vrouwenhaar trekt meer dan een kabeltros. Nieboer: „Ik had ge dacht dat dat misschien zou verande ren met de invoering van e-mail op schepen en gsm's, maar dat is niet zo. Nog steeds is het zo dat jongens nogal eens naar de wal willen als er een meis je in het spel is. Wat dat betreft is er nog niet veel veranderd. Vannacht extra alcoholcontroles GENT - Wie vanavond met de auto gaat stappen in de Bel gische provincie Oost-Vlaanderen, kan een politiecontro le verwachten. De politie houdt vannacht voor de negen de keer de 'verkeersveilige nacht' in Oost-Vlaanderen. Twaalf uur lang, van 19.00 tot 7.00 uur, worden op diver se plaatsen alcoholcontroles gehouden. Meteen worden ook de autopapieren gecontroleerd. Alle 29 Oost-Vlaamse politiezones en de federale politie werken aan de actie mee. Ook in West-Vlaanderen en in Zeeuws-Vlaanderen vinden controles plaats, om bestuurders ervan te overtui gen dat alcohol en veilig rijgedrag niet samen gaan. Rijkse steunt goede doelen MIDDELBURG - Vijf Walcherse stichtingen en instellin gen hebben gisteren een cheque van duizend euro ontvan gen van accountants- en adviesgroep Rijkse uit Middel burg. Rijkse bestaat vijftig jaar en heeft daarom besloten vijf goede doelen te steunen. Twee van de vijf hebben te maken met ontwikkelingshulp Het zijn Stichting Blauwe Ruis, die onlangs terugkeerde van een hulptransport naar West-Afrika, en een scholenproject in Kenia. Ook de Zeeuwse Muzikanten, het Zijdemuseum World of Silk en de stichting Palazzoli kregen elk een cheque van duizend euro. Duur hek in Smerdiek gestolen SINT-MAARTENSDIJK - Uit de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk is in de nacht van woensdag op donder dag een hekwerk gestolen. Het veertig centimeter hoge én negen meter lange hekwerk van roestvrij staal vertegen woordigt een waarde van enkele duizenden euro's. Het stond voor een woning. Seniorweb breidt cursuspakket uit HULST - Seniorweb Oost-Zeeuws-Vlaanderen slaat nieu we wegen in om ouderen in de gemeente Hulst vertrouwd te maken met de mogelijkheden van de computer. Vol gens secretaris F. Schutz hebben honderden senioren de afgelopen jaren computercursussen via Seniorweb ge volgd. „Aanvankelijk was er veel vraag naar beginners cursussen", vertelt hij. „Nu zie je een verschuiving naar computertoepassingen. Wat kan ik met foto's en hoe brand ik die op een cd, hoe werkt chatten en hoe maak ik adresetiketten om op mijn kerstkaartjes te plakken", zégt hij. „Een veelgehoorde opmerking is: 'mijn zoon legt het wel uit, maar dat gaat me allemaal veel te snel'. Senior web geeft naast een basiscursus 'wegwijs op de pc' ook cursussen Windows XP, Word, Excel, fotobewerken, inter net en e-mail en internetbankieren. In januari begint de nieuwe cursus 'zelf drukwerk maken'. „Verder denken we aan een cursus genealogie en een cursus videobewerken. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met Se niorweb via de nummers 0114 -370718, 312987 of 310990. Rookschade na brand in woning SLUISKIL - Bij een brand in een woning in de Pierssens- polderstraat in Sluiskil is woensdagavond veel rookscha de ontstaan. De brand begon vermoedelijk door kortslui ting in een tussenwand op de bovenverdieping. Er was niemand in huis aanwezig. Schaduw op steiger', foto van Cas Donker te zien in Galerie De Praktijk. foto Cas Donker Om middernacht gaat de tweede cd van de Lamakelta's m de verkoop. vergeten zeeheld uit Zaamslag- veer, die op ontdekkingsreis zijn maten Jo en Ko Dees uit Zaam- slag op pad stuurde met de zin 'Jo, Ko. gao mao!' Waarna de stad Yokohama was gesticht. Rok Of de ode aan het Zeeuws Meis je, waarin Heimwee Maik zijn fantasie de vrije loop laat. Weet je wat me schoon zou liek'n. dat ik is onder je rok mocht kiek'n. Ik èht wel horen maar nooit ge loofd, ei jie daor net zulke spie gels als op je n'hoofd. Die liefde voor Zeeuwse scho nen komt ook nog in de songs Lange Been en Lillik en Chagrie- nig aan bod. In Lange Been: Ik mocht d'r is aan lekken, ik be gon bie d'r tenen, we waren twee uur verder ik was nog maor bie d'r schenen. En het re frein van Lilik en Chagrienig: Lilik en chagrienig moet ze zien, lilik en chagrienig is de wa re voor mien. Het scheelt jaloe zie en een hoop verdriet. Lilik en chagrienig en je raakt er nie kwiet. Stuk voor stuk humoristische liedjes, net als het Rowwen Hèze-achtige Coffeeshop en de vooral live rockende nummers Johnny Cabrio, Wat ei jie mee je n'haor hedaon? en de recht-voor-zi j n-raap-punktrack Sex, Drugs en Rock Roll. Muzikale en tekstuele toppers zijn echter twee veel rustigere songs. In Je Vader Die Mag Ik Niet en Het Lied Voor De Eenza me Man laat Harte zien dat hij niet alleen in staat is de lol broek uit te hangen, maar ook een gevoelige snaar kan raken. Dat hij zich daarvoor kan beroe pen op vijf prima muzikanten, foto Wim Kooyman is echter onontbeerlijk. Drum mer Friso van Wijck, gitarist Donnv Benjaminsz, bassist Jean-Paul Harreman, gitarist Tome Metselaar en toetsenist Ar no Francke vormen een muzika le achterban, waar je als zanger met een gerust hart tegenaan kan leunen. Na een cd-presentatie voor geno digden op de rondvaartboot Stad Temeuzen, start om mid dernacht de verkoop van Pqk Me Noe bi] Muziekhuis Sonora in Temeuzen. (Advertentie) Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 0231 231 (gratis) door Rolf Bosboom WISSENKERKE - Zijn foto kunst onderscheidt zich, in we- an, nauwelijks van wat een schilder doet, zegt Cas Denker ui' Kamperland. „Allebei zoe ken we naar het ideale beeld, ajnwe bezig met compositie, ba- 'ms, licht en lijnenspel. De ba sis is hetzelfde. Ik schilder met "dit, met behulp van de came ra." Donker is vooral bekend als •uchtfotograaf, maar houdt zich sinds enkele jaren ook bezig met VT!J wei"k- Een overzicht van ajn foto's is momenteel te zien m Galerie De Praktijk in Wis- senkerke, ruwweg ingedeeld op inema's en kleuren. Hij betreurt het dat fotografie jog lang met altijd als volwaar de kunst wordt gezien. In één 0 kan hij net zo veel tijd en energie investeren als een ande re kunstenaar doet in een schil- enl "Hc ben niet iemand die zo maar wat plaatjes schiet en hoopt op een toevalstreffer. Bij mij moet alles kloppen." Daarvoor gebruikt hij het beste materiaal, maar speurt hij ook voortdurend naar het juiste licht, de ideale compositie, de beste invalshoek. „Je ziet het misschien niet direct af aan het uiteindelijke resultaat, maar wat ik doe is heel arbeidsinten sief." Hij wijst naar een luchtfoto van Rotterdam, met de Erasmus- brug, hotel New York en de Kop van Zuid. Het lijnenspel van de Maas en de moderne gebouwen klopt helemaal, het licht lijkt bijna geregisseerd. „Ik vlieg er net zo lang omheen totdat ik ze ker weet: dit is het moment. Ik word heel blij als ik een mooie plaat zie." De onderwerpen van Donker zijn divers: een kitesur- fer bij het Banjaardstrand, poot- jebadende stieren, wolkenpar tijen in Argentinië, schapen in de Zeeuwse ochtendnevel. Mooi is om te zien hoe ogenschijnlijk alledaagse zaken bijzondere fo to's kunnen opleveren. Het mos op de steiger, zandbanken, stran den en schelpen, allemaal van dichtbij gefotografeerd, leveren bijna abstracte beelden op. Dat geldt ook voor de schaduw die op een steiger valt, waarbij op nieuw het lijnenspel in het oog springt.Wie goed kijkt, ziet ook een lieveheersbeestje. Levensecht De huidige tentoonstelling in De Praktijk, door galeriehoud ster Arianne van Arkel Con trast? Contrast! genoemd, om vat ook schilderijen van Paul Jansen, Berry Kuiper en L.J. Comejo, die al vaker in de gale rie exposeerden. Fascinerend blijven de stillevens van Kuiper, met deze keer als hoogtepunt zonder meer Eenden met eieren. Zijn werk oogt van een afstand levensecht, met veel gevoel voor detail, maar wie dichterbij komt, constateert dat hij toch geen fijnschilder is. Ook Comejo, een van oorsprong Spaanse kunstenaar die nu in Utrecht woont, is present met stillevens. Zijn toets is gladder dan die van Kuiper. Het jongste werk is ook opvallend licht van toon. Van de Goese kunstenaar Paul Jansen zijn onder meer enkele van zijn bekende koeschilde rijen te zien, waarin hij vooral de uitdrukking van de dieren en hun bonkige vormen weet weer te geven. Daarnaast toont hij ook andere thema's, zoals afbeel dingen van zonnebloemen en hoefblad. Expositie: Werk van Cas Donker. Paul Jansen, Berry Kuiper en L.J. Comejo, t/m 7 januari in Galerie De Praktijk, Voorstraat 15, Wissen- kerke. Geopend: do.-za., 14-17 uur en op afspraak (0113-373535). In boekhandel 't Spui in Vlissin- gen zijn nog l/m 17 december fo to's te zien die Cas Donker maakte van de kunstmanifestatie Dynamic Art Delta 2005, die tot eind okto ber op Neeltje Jans werd gehou den. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Zanger Heim wee Maik gaf het vorig jaar al eens aan: De Lamaketta's zijn één grote grap, al wordt er wel goed over het geintje nagedacht. Maar het blijft voor de rest net als bij de slager: je blijft hopen dat de mensen jouw worst wil len eten. Er zijn echter maar weinig sla gers die midden in de nacht opengaan, omdat ze een nieuw stukje vlees in de aanbieding hebben. Muziekhuis Sonora in Terneuzen doet dat komende nacht om klokslag twaalf uur wel, in de hoop dat Pak Me Noe, de nieuwe cd van de Zeeuws-Vlaamse dialectband, als een gewild gerecht over de toonbank gaat. Het in de studio van Blof-zan- ger Paskal Jakobsen opgenomen Pak Me Noe is de tweede schijf van De Lamaketta's. De release van de cd luidt een uiterst suc cesvol jaar van de dialect rockers uit. Een heuse signeer sessie, een concert voor zeshon derd mensen bij de Westerschel- de en de verkoop van meer dan duizend exemplaren van de de- mo-cd Biet ie akum aai zijn zo maar wat wapenfeiten, die de populariteit van de band illus treren. Het gros van al die stunts verzint de band overigens zelf, maar niet omdat ze zichzelf zo serieus neemt: een Zeeuws- Vlaams bandje dat een signeer sessie houdt of een concert orga niseert op een unieke locatie... lachen toch? Da's toch eigenlijk alleen voor de groten der mu- ziekaarde weggelegd? Met de verkoopstunt van de nieuwe schijf is het al net zo. Om twaalf uur vanavond gaan de deuren van Sonora open. De verwachting is een flinke druk te, maar wat geeft het als dat niet zo is? Je bent immers maar een Zeeuws-Vlaams bandje.. Juist daar ligt de kracht van De Lamaketta's: baat het niet, dan schaadt het niet. Veel Zeeuwen herkennen zich in die mentali teit, en nog meer in de songs van zanger en tekstschrijver Heim wee Maik, oftewel Temeuze- naar Maikel Harte. Niet alleen vanwege zijn dialect uit het Land van Axel, maai* vooral ook door kenmerkende, vaak hilari sche onderwerpen. Neem het nummer Kapitein Rooibos (afsluiter op de cd), dat handelt over een verzonnen en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17