Brede actie tegen hennepteelt Meer jongeren dronken achter stuur PZC Ruzie, misverstanden en een verziekte sfeer Commissie vindt debatten in Staten kleurloos Knuyï mannenmode §0 15 Gemeenten werken samen met corporaties, politie en justitie 'ko vrijdag 9 december 2005 goes - de Zeeuwse gemeenten trekken samen ten strijde tegen de illegale hennepteelt. Ze vin den dat deze teelt een te groot ri sico vormt voor de veiligheid. Ook vinden ze dat de straffen on voldoende afschrikwekkend werken. Daarom willen ze betrapte te lers zo veel mogelijk financieel vervolgen. De woningcorpora ties doen ook mee. Die gaan huurders uit de woning zetten als ze betrapt worden op het te len van drugs. Telers die volgend jaar worden betrapt, moeten niet alleen reke ning houden met een strafrechte lijke vervolging. Ze worden ook op andere manieren 'gepakt'. Zo moeten ze vanaf dat moment de kosten van het verwijderen van de kwekerij betalen en krijgen ze een naheffing van de belas ting. Ook zegt de woningcorpo ratie 'zonder pardon en eenzij dig' het huurcontract op, aldus directeur E. van Exter van Wo ningstichting Clavis in Terneu- zen. Daar komt bij dat de ver buurder de omliggende corpora ties inseint, zodat de kans dat zo'n teler daar een woning kan huren wel zeer klein wordt. Politie en justitie hebben toege zegd de strijd tegen de telers te Overdenking in Walchers dialect inEllewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - Ko Joosse houdt komende zondag in het kerkje van Ellewoutsdijk een overdenking in het Walchers dia lect, Dit gebeurt tijdens een oecume nische bijeenkomst die om 14.30 uur begint. Tijdens de bijeenkomst wordt ook gezongen door Maria Kos- t .ten!. Het thema van de bijdrage van Ko Joosse is Wae kiek jue naer Gemeenten moeten tekort meldkamer aanzuiveren door Claudia Sondervan ondersteunen. Alle partijen teke nen begin volgend jaar een con venant waarin ze beloven infor matie uit te wisselen en samen te werken. De gemeenten en corporaties gaan tot actie over omdat ze vin den dat deze teelt zeer risicovol is voor vooral de omwonenden, aldus burgemeester D. van der Zaag (Goes). Brand Zijn collega J.F. Mulder (Hulst) heeft al een paar keer meege maakt dat buren ternauwer nood konden vluchten na het uit breken van brand bij een teler. Hij vindt dat alles in het werk gesteld moet worden om deze teelt te ontmoedigen. „Wij moe ten die kwekers knock-out slaan." De straffen die nu wor den opgelegd door de rechtban ken doen dat niet, vindt hij. „Die schrikken niet af." Een paar maanden geleden sloot Hulst als eerste Zeeuwse ge meente een convenant met alle andere partijen om samen op te trekken. Mulder is tevreden over de sa menwerking. Stroomleverancier Delta idem dito, aldus woord voerder M. van Zuilen. „Vooral omdat nu ook de kleine teler wordt aangepakt. Voor het slui ten van het pact besteedde de po litie nauwelijks aandacht aan deze mensen. Terwijl die telers in de meeste gevallen wel ille gaal stroom aftapten en op die manier Delta benadelen." Haar bedrijf probeert altijd via de rechter de gemiste inkomsten terug te krijgen. Dit jaar alleen al heeft Delta via de rechtbank één ton van betrapte telers te rug ontvangen. Alle claims zijn volgens haar door de rechter toe gewezen. Als een kweker is betrapt, neemt de politie de planten in beslag. Vervolgens ligt het in de bedoeling dat een gespeciali seerd bedrijf in opdracht van de gemeente de kwekerij ontman telt. De kosten daarvan, volgens de Goese beleidsambtenaar G. van Belzen gemiddeld zo'n 5000 euro, worden ook verhaald op de kweker. In januari van dit jaar brak brand uit in een hennepkwekerijtje in een woning in Zuidzande. foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - De Zeeuwse meldkamer voor de ambulances heeft over de afgelopen vier jaar een tekort van 2,3 miljoen euro in de boeken. Dat blijkt uit her ziening van de jaarrekeningen sinds 2001. De Zeeuwse gemeenten zullen het tekort moeten aanzuiveren voordat de Centrale Post Ambu- over kan gaan van de Brandweer Zeeland naar de Regionale Ambulance Voorziening Zeeland. Dat meldt F. Captijn, commandant van de Brandweer Zeeland en uit dien hoofde hoofd van de ambulance meldkamer. De gemeenten hoeven waar schijnlijk niet de volledige reke ning te voldoen. De tekorten ko men deels in aanmerking voor subsidie door het College Sane- nng Ziekenhuisvoorzieningen. Dat springt bij als er tekorten ontstaan door onderbezetting, uitkeringen aan (oud)werkne- niers, boekverliezen en sane- nngskosten bij wijzingen in de organisatie van zorgvoorzienin gen. Hoeveel het College Sane ring Ziekenhuisvoorzieningen voor zijn rekening wil nemen moet nog bezien worden in over leg met de gemeenten. Ontoereikend De gemeenten zijn over de afge lopen jaren steeds geïnformeerd over de verwachte tekorten, stelt Captijn. Voor een deel is de oorzaak een langlopend pro bleem. De vergoeding die meld kamer krijgt van de zorgverzeke raars is ontoereikend om de Zeeuwse meldkamer mee te be druipen. Die vergoeding gaat uit van een gemiddeld aantal meldingen per post. Dat aantal haalt Zeeland oenter niet door de geringe be volkingsomvang. Uit die kleine re opbrengst moet echter wel de 24-uurs paraatheid betaald wor den. Dat exploitatietekort is opgelo pen tot 748.000 euro. De groot ste post, anderhalf miljoen euro is de afgelopen jaren ontstaan doordat de meldkamer geld moest reserveren voor werkne mers in verband met de aanko mende wijzigingen in het func- ioneel leeftijdsontslag en de ziektenkostenverzekering, legt controller M. Tramper uit. President-directeur Hans Smits van het Havenbedrijf Rotterdam: „Ik vind dat het Havenbedrijf Rotterdam de plicht heeft synergie te zoeken met andere havens in de omgeving. Dat is goed voor de BV Nederland en dat is ook goed voor bedrijven als Kloosterboer en Vopak die zowel in Zeeland als in Rotterdam zijn gevestigd." foto Joep van der Pal GPD door Ben Jansen ROTTERDAM - President-directeur Hans Smits van het Havenbedrijf Rot terdam was not amused toen hij begin oktober vernam dat havenschap Zee land Seaports een flinke vis aan de haak had geslagen. De Vlaamse havencombinatie Sea-Invest/Zuidnatie had besloten zich aan de Scaldiahaven in Vlissingen-Oost te vestigen. Vanzelfsprekend gunde Smits 'onze Zeeuwse vrienden' hun suc cesje. Ze hadden deze klant geheel op ei gen kracht binnengehaald. Maar op grond van de samenwerkingsafspraken tussen Zeeland Seaports en het Haven bedrijf Rotterdam krijgt Smits wel een deel van de rekening gepresenteerd. De aanleg van kaden, wegen, een spoorlijn en verhardingen vergt 40 miljoen euro, Of Rotterdam daar de helft van wil beta len. Ach, Smits tilt er achteraf niet zwaar aan dat Zeeland Seaports verzuimd heeft zijn partner in het samenwerkings verband Exploitatiemaatschappij Schel- de-Maas (ESM) en daardoor mede-fi nancier van infrastructuur in de Zeeuw se havens eerder op de hoogte te stellen. „Er is vastgesteld dat dit niet op deze manier had mogen gebeuren. Er zijn ex cuses aangeboden. Die zijn aanvaard. Daarmee is voor ons de kous af." Volgens de topman van de Rotterdamse haven zijn Zeeland Seaports en zijn be drijf druk bezig de samenwerking nieuw leven in te blazen. „Het is enkele jaren helemaal niet goed gegaan", stelt Smits vast. „Ruzie, misverstanden, een verziekte sfeer. Dat trof ik aan toen ik aantrad. Inmiddels heeft Zeeland Seaports een nieuwe voorzitter in de persoon van Maria le Roy, Ik moet zeg gen dat ik een uitstekende band met haar heb. We hebben afgesproken te zoeken naar mogelijkheden om de sa menwerking tussen Zeeland Seaports en Rotterdam zodanig in te richten dat we daar allebei de vruchten van pluk ken." Onderdeel van die afspraak was dat een bemiddelaar die mogelijkheden in kaart zou brengen. De functionaris die daarvoor is aangezocht, kon bij nader inzien niet de goedkeuring van het dage lijks bestuur van Zeeland Seaports weg dragen. Ook daar zal Smits niet over vallen. „Ik kan me voorstellen dat men zich in Zeeland in tweede instatie is gaan afvragen of de beoogde bemidde laar wel de juiste persoon was. Maar we gaan wel door met de verkenning van de samenwerkingsmogelijkheden. Met twee andere bemiddelaars. De opdracht daarvoor is deze week vastgesteld." Eigen koers Vanuit het apparaat van Zeeland Seaports en vanuit de Zeeuwse Staten klinkt af en toe de wens een eigen koers te varen, onafhankelijk van Rotterdam. Smits gaat niet in op de consequentie die de vervulling van dit verlangen zou kunnen hebben. „Ik heb te maken met het bestuur van Zeeland Seaports en met de raad van commissarissen van ESM. Die hebben me tot nu toe niet de indruk gegeven dat we de samenwer king maar moeten beëindigen." Zelf voelt Smits daar in elk geval niets voor. „Ik vind dat het Haven bedrijf Rotterdam de plicht heeft syner gie te zoeken met andere havens in de omgeving. Dat is goed voor de BV Ne derland en dat is ook goed voor bedrij ven als Kloosterboer en Vopak die zo wel in Zeeland als in Rotterdam zijn ge vestigd." Zeeland Seaports mag zich wat Smits betreft best wat minder bescheiden op stellen tegenover Rotterdam. „Ik be greep laatst dat er wat problemen zijn met het goederenvervoer over de Zeeuw se spoorlijn. Wij kunnen toch helpen om te proberen die op te lossen. We zit ten elke week aan, tafel met Prorail en het ministerie van Verkeer en water staat." Dat geldt ook voor het nieuwe milieueffectrapport voor de Wester- schelde Container Terminal. Daar is ver traging in opgetreden. Smits: „Wij heb ben hier in Rotterdam op dit moment 45 man die bezig zijn met de milieuef fectrapporten voor de Tweede Maas vlakte. Die kunnen Zeeland Seaports best een handje helpen." door Emile Calon MIDDELBURG - Jongeren zit ten weer vaker met een slok op achter het stuur. Gedeputeerde T. Poppelaars vindt dat een zeer zorgelijke ontwikkeling, maar hij kan er geen verklaring voor geven, zo zei hij gisteren tijdens een bijeenkomst van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ItOVZ). Sinds juli 2003 wordt in Zee land systematisch bijgehouden hoeveel mensen alcohol in het verkeer gebruiken. Uit die ge gevens blijkt nu dat zowel in de periode juli 2003-juni 2004 als het jaar daarop rond de 2,5 procent van de autobe stuurders te veel alcohol in het bloed had. Vergeleken met de landelijke cijfers drinken Zeeuwen net iets minder dan de andere Nederlanders. Het zijn vooral mannen die betrapt worden. Slechts twintig procent van de betrapte drinkers is vrouw. Als gekeken wordt naar de bei de meetperiodes blijkt dat het aandeel van aangehouden jonge ren in de leeftijd van 18 tot en met 24 jaar zeer fors is toegeno men. Van 8 naar 29 procent. De ze ontwikkeling staat volgens Poppelaars haaks op de landelij ke trend. Al jaren worden lande lijk steeds minder jeugdigen met een teveel aan alcohol in het bloed aangetroffen. Poppe laars weet nog niet op welke ma nier iets tegen deze zorgelijke toename van het alcoholgebruik door jongeren gedaan kan wor den. Uit het onderzoek blijkt ook dat de politie veel alcoholovertre ders in Zeeuws-Vlaanderen pakt. Vergeleken met de eerste meetperiode is er een fikse stij ging te zien. Een stijging die niet in de schoenen geschoven kan worden van Belgische auto bestuurders. Plun aandeel ligt zowel in de eerste als de twee pe riode op 31 procent. De Zeeuwse overtreders van de alcoholregels hebben met name te veel ingenomen in sportkanti nes, restaurants en cafés. Aange raden wordt dan ook om vaker dicht in de buurt van zulke gele genheden te controleren, om te laten zien dat de politie aanwe zig is. Overigens hebben dat soort con troles niet op iedereen het ge wenste effect. Een kwart van de bestuurders met te veel alcohol in het bloed was al eens eerder gepakt. Als gekeken wordt naar de zware drinkers, had eender de al eens eerder een bekeuring gekregen wegens overmatig drinken. Uit het onderzoek blijkt duidelij ke dat alcohol in het verkeer heel wat leed veroorzaakt. Jaar lijks vallen alleen al in Zeeland zo'n zes verkeersdoden als ge volg van te veel drinkende be stuurders. Door de drankrijders belanden jaarlijks zo'n zeventig (zwaar)gewonden in het zieken huis. Vragen over opslag vuurwerk MIDDELBURG - De Statenfractie van Groenlinks is ver baasd dat de provincie de politie toestaat in beslag geno men Vuurwerk op te slaan bij Heinkenszand. Volgens de fractie mag dat niet, omdat die opslagruimte te dicht bij de bebouwing staat. De kans bestaat dat daar ook zwaar vuurwerk komt te lig gen. 'Na de vuurwerkramp heeft de overheid beloofd om nimmer meer te gedogen. Waarom wijkt u hier zoveel jaar na datum van af', luidt een van de vragen. Ook wil de frac tie van het dagelijks provinciebestuur weten hoe de poli tie in het recente verleden te werk ging bij het opslaan van vuurwerk. Babbeltruc met CZ-pasjes GOES - Politie Zeeland en CZ Zorgverzekeringen waar schuwen voor mensen die aan de deur komen om verzeke ringspasjes op te halen. Mensen moeten daar niet op in gaan; het gaat vrijwel zeker om een babbeltruc. Vier CZ-verzekerden op Walcheren en Zuid-Beveland de den inmiddels aangifte bij de politie. CZ kreeg sinds okto ber te maken met meldingen uit Limburg en Brabant van mensen die mannen aan de deur kregen.Die gaven zich uit als een relatiebeheerder van CZ die het pasje op kwam halen in verband met de overgang naar de nieuwe zorgver zekering. Een van die mensen is bij zo'n bezoek geld en een pinpas kwijtgeraakt, vertelt CZ-woordvoerster M. van Gardingen. Dat is bij de Zeeuwse bezoeken nog niet gebeurd. Met de verzekeringspasjes zelf kunnen de men sen die dat meegeven niet benadeeld worden, zegt Van Gardingen. De zorgverzekeraars komen de verzekerings pasjes niet huis-aan-huis ophalen, verzekert CZ. Politie zoekt getuigen vuistslag GOES - Een zestienjarige snorfietser uit Goes is woensdagavond tegen negen uur op de Ringbaan-West, vlakbij het Tiendenplein, in Goes op zijn gezicht geslagen door een onbekende automobilist. De automobilist had de snorfietser eerder voorrang verleend bij het oversteken van de Ringbaan-West ter hoogte van het Ronda Gosap- lein. Vervolgens kwam de bestuurder naast de snorfietser rijden en vroeg hem te stoppen. Dat gebeurde vlakbij het Tiendenplein, waar de automobilist uit zijn auto stapte, de snorfietser een vuistslag in zijn gezicht gaf, weer in zijn auto stapte en richting Deltaweg wegreed. De politie vraagt getuigen zich te melden. Regels ziekenhuizen sneller bekend DEN HAAG - Minister Hoogervorst (WD, Volksgezond heid) heeft de Tweede Kamer gisteren beloofd te probe ren nog voor het nieuwe jaar te komen met beleidsregels waarin de verplichte bereikbaarheid van ziekenhuiszorg staat omschreven. Die regels horen bij de Wet Toezicht Ziekenhuisinstellingen (WTZi) die op 1 januari ingaat. Het CDA vreesde dat als Hoogervorst pas halverwege 2006 met zijn beleidsregels zou komen het voor zieken huisdirecties te makkelijk zou zijn afdelingen of locaties op te heffen. Dat zou bijvoorbeeld in Noord- en Mid den-Zeeland kunnen gebeuren. Volgens CDA-Kamerlid Vietsch is nu voorkomen dat een gat valt tussen de fusies top die tot het eind van dit jaar geldt voor ziekenhuizen en het in werking treden van de WTZi waarin fusies aan regels worden gebonden. door Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - De debatten in Provinciale Staten zijn kleur loos, Statenleden verliezen zich nog te veel in details, gedepu teerden hebben te weinig lef en de commissaris van de koningin moet niet langer de Statenverga dering voorzitten. Dat conclu deert een commissie onder lei ding van oud-minister Hermans in een rapport dat gisteren is aangeboden aan minister Pecht- old (D66, Bestuurlijke Vernieu wing). De commissie heeft het dualis me in het provinciebestuur on derzocht. Het in 2003 ingevoer de politieke systeem is vergelijk baar met de werkwijze van de Tweede Kamer. Gedeputeerden zijn sinds twee jaar geen lid meer van de Statenfractie en mo gen tijdens vergaderingen niet stemmen. Opleving De ontvlechting van Gedepu teerde en Provinciale Staten heeft wel voor een opleving in het provinciaal bestuur ge zorgd, aldus de commissie Her mans. Statenleden zijn zelfbe wuster geworden. Maar er man keert nog veel. Dat komt mis schien omdat het onderzoek te vroeg is uitgevoerd, stelt Her mans. „Het gras is bij wijze van spreken net gezaaid, terwijl wij het er nu al uittrekken om te zien of er al wortels aan zitten." Commissaris van de koningin W. van Gelder kan zich vinden in de conclusie dat Statendebat- ten vaak kleurloos zijn. „Er is veel meer discussie mogelijk tus sen Statenleden onderling. Nu worden vaak tot in de tweede termijn detailvragen gesteld aan Gedeputeerde Staten." De conclusie dat gedeputeerden on zeker zijn, omdat ze van tevoren niet weten hoe de Statenleden tegen hun voorstellen aankij ken, gaat volgens Van Gelder voor Zeeland niet op: „De con tacten tussen Statenfracties en gedeputeerden zijn hier goed. In sommige provincies wordt gede puteerden de toegang tot de frac tievergadering van hun eigen partij ontzegd. Die polarisatie kennen wij niet," Van Gelder vindt het geen pro bleem dat hij zowel Gedeputeer de Staten als Provinciale Staten voorzit. Hij waarschuwt dat de commissaris van de koningin zijn brugfunctie veiiiest als hij de voorzittershamer van de Sta tenvergadering moet inleveren, zoals de commissie Hermans wil. „Dan krijg je Belgische toe standen, waarbij de gouverneur de Statenleden nooit ziet." Dat de burger van het dualisme niet veel wijzer is geworden, kan Van Gelder zich goed voor stellen. De aard van de provin ciale politiek staat betrokken heid van burgers nauwelijks toe. „Als de publieke tribune volstroomt, houd ik mijn hart vast. Dat is meestal een vorm van ramptoerisme." De commissie Hermans vindt verder dat commissarissen, gede puteerden en Statenleden van kleine provincies minder hoe ven te verdienen dan die in gro te provincies. Van Gelder ziet dat niet zitten en vermoedt dat de Zeeuwse Statenleden er net zo over denken. „Ik maak mijn tijd vol van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, net als de gedeputeerden. Vanuit mijn ervaring als Staten lid in Noord-Holland weet ik dat die functie daar niet zwaar der is dan in Zeeland. Eerder an dersom. De Zeeuwse Statenle den zullen niet blij zijn met deze aanbeveling uit het rapport." Advertentie OUDE MARKT 45 - VLISSINGEN -TEL. 0118419337 /o iEL-w? 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15