Verzet tegen rondweg Domburg Een euro voor de Campveerse Toren PZC PZC Van der Maden en CDA ruziën over motie Delta ALTEIM A -13 Bewoners Brouwersbuurt vrezen gevaarlijke situaties in woonwijk Kerstconcerten in Zeeland m CDA Veere kiest voor verjonging van de fractie vrijdag 9 december 2005 HOMBURG - Bewoners van de Hopmande en de Brouweri- tuurt in Domburg willen niet ,jal er door hun buurt een rond- „j wordt aangelegd. „Het is I(n jonge wijk met veel jonge kinderen en ouderen en dat zijn ,on net de meest kwetsbare „oepen in het verkeer", zegt be woner S. Akkerdaas. - De gemeente wil samen met on der meer de Rabobank het ge bied rond de Singel opnieuw I ontwikkelen. De supermarkt en de bank zouden moeten verhui- ren cm plaats te maken voor wo ningen, een hotel, een plein en een nieuwe straat naar het cen- MIDDELBURG - Verschillende Zeeuwse koren hebben de afge lopen maand geoefend op kerst liederen. In de week voor kerst mis kan het publiek gaan luiste ren en soms zelf meezingen. (Advertentie) AQ haS"r°a oooo.^ Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selrna Osman Wendy van den Hurk koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl trum toe. Tijdens de informatie avond die begin oktober werd gehouden, wezen bezoekers op het belang van een rondweg. De gemeente werd op het hart ge drukt de Traverse en de Brou wersbuurt door te trekken tot aan de Nijverheidsweg zodat het doorgaande verkeer niet lan ger door de Singel hoeft te rij den. Een groot aantal bewoners van de twee straten, zorgcentrum Simnia en zorgcomplex Brou wershof vindt dat een slecht plan. „De nieuwe weg zal nog in tensiever gebruikt worden dan de Dr. Metzgersweg", schrijft Akkerdaas namens de bewoners aan de gemeenteraad. De bewo ners zijn bang dat er verkeerson- veilige situaties zullen ontstaan. Ze wijzen op de veel jonge kinde ren die in de buurt wonen, de aanwezigheid van kinderop vangcentrum De Kokkel en zorg centra Simnia en Brouwershof. Bovendien zijn de kruispunten bij de Traverse nu al gevaarlijk, vinden ze. Dat zou erger worden als het verkeer toeneemt. „De straat krijgt het karakter van een rondweg en gaat funge ren als ontsluiting voor het va kantiepark Buitenhof Domburg en de Parel", aldus Akkerdaas. Dat brengt volgens hem met zich mee dat er ook zwaar ver keer met gevaarlijke stoffen door de straten gaat rijden. De bewoners denken dat een doorgaande weg door de Brou wersbuurt geen oplossing is voor het verkeersprobleem in Domburg. Het zal het verkeer al leen verplaatsen van de Singel naar de Brouwersbuurt. Ze heb ben daarom zelf een oplossing bedacht; een weg tussen de bocht in de Dr. Metzgersweg en vakantiepark Buitenhof Dom burg. De weg komt achter het voetbalveld langs en ontlast zo de hele kern, menen ze. De bezwaarmakers vragen zich overigens af of er door hun woonwijk wel een doorgaan de weg mag komen. „Bij de aanleg van de Dr. Metzgers weg moest er een tracé van der tig meter breed worden vrijge houden om de geluidsoverlast van de weg tot een minimum te kunnen beperken. Dat is in onze wijk niet haalbaar", zegt Akker daas. Het plan voor het Singelgebied wordt donderdag 14 december behandeld in de raadsvergade ring in Domburg. ;De Zeeuwse Muzikanten van Stichting Arduin en Koor Exau- di uit Westkapelle geven een ge zamenlijk kerstconcert op vrij dag 16 december in de Hoek steen in Middelburg en op don derdag 22 december in de Zions- kerk in Oostkapelle. De concer ten beginnen om 20.00 uur en zijn gratis. DeVlissingse Oratorium Vereni ging geeft op zaterdag 17 decem ber om 20.00 uur een kerstcon cert in de Sint Jacobskerk in Uu 21 december zin gen verschillende koren in de Sint Jacobskerk bijzondere kerstliederen. Vanaf 19.45 uur kan iedereen meezingen met het Christelijk Gemengd Eilanden koor uit Zierikzee, het jongeren koor Matthanja uit Tholen, kin derkoor Klein maar Dapper en uitAagtekerke een mannenkoor en een vrouwenkoor die voor de gelegenheid zijn samengesteld. door Maurits Sep VEERE - De Campveerse Toren is niet meer van Veere. Verkocht. Voor een eu ro. Maar niet getreurd: de toren blijft, de herberg blijft, de herbergier blijft. Maximiliaan van Bourgondië had het zo goed geregeld, dacht hij. De Heer van Veere droeg de Campveerse Toren op 23 december 1553 over aan het stads bestuur onder voorwaarde dat de toren 'ten eeuwegen dagen' van de stad Veere moet blijven. Eeuwenlang hielden de stadsbesturen zich keurig aan die afspraak. Tot vier jaar geleden het gemeentebestuur van de gemeente Veere besloot de toren te verkopen. Onderhoud van het monu ment kost handenvol geld, terwijl het geen taak is van de gemeente. Vindt het gemeentebestuur. De onderhandelingen werden geopend. Met de familie Van Cranenburgh, die sinds 1948 een herberg in de toren heeft, en met de Vereniging Hendrick de Keyser, die monumenten behoedt voor afbraak en verval. Pas een paar maanden geleden kwamen alle partijen tot overeenstemming en gisteren werd de Campveerse Toren overgedragen aan de vereniging. Opnieuw 'ten eeuwegen dagen'. En onder een speciale voorwaar de; als de toren ooit weer wordt ver kocht, heeft de gemeente Veere het eer ste recht van terugkoop. Ook weer voor een euro. De notariële akte passeerde gisteren op de enig juiste plaats: in de Campveerse Toren. Met loco-burgemeester Wim van Tatenhove in de rol van Heer van Veere. Samen met de nieuwe huisbaas, direc teur Carlo Huijts van Vereniging Hend rick de Keyser, plaatste hij de histoii- sche handtekeningen. Op 8 december 2005 kwam na bijna 448 jaar een einde aan een lange traditie. „De eerste keer sinds 1553 wisselt de to renvan eigenaar", besefte Huijts. „Ik wil nog wel die euro hebben", reageer de Van Tatenhove. Hij kreeg hem maar gaf hem meteen door aan Hendrina van Cranenburgh, eigenaresse van het hotel/restaurant De Campveerse toren. Met het verzoek 'dit historische muntje' een mooie plekje te geven in de toren. Van Cranenburgh stelde het gebaar bij zonder op prijs. Het was voor de familie toch een dag vol gemengde gevoelens. Op 1 januari 1948 begon vader Van Cra nenburgh er een hotel/restaurant. „Toen was het een bouwval. Er is toen enorm veel gerestaureerd. Wij waren er aanvankelijk helemaal niet voor dat de topren nu wordt verkocht. Vanwege die afspraak met Maximiliaan. Maar ja, die is gemaakt met de stad Veere en die be staat niet meer. We hebben tegenwoor dig de gemeente Veere. We hebben het inmiddels wel verwerkt hoor, We vin den het nu toch wel een goede oplos sing. Ik ben blij dat mijn dochter voor uit kan met de Vereniging Hendrick de Keyser. En hopelijk na haar mijn klein kinderen." Magnifiek Als het aan Pluijts ligt, komt zijn wens uit. „De familie is bijna onderdeel ge worden van het monument. Ze hoort er bij en dat is magnifiek. Hier zit al sinds de zestiende eeuw een herberg. Vorm en functie van de Campveerse Toren zijn al vijfhonderd jaar hetzelfde. Dat spreekt ons bijzonder aan. Een monu ment is meer dan alleen de schil. Het is ook het interieur en het gebruik." Maar, merkte Huijts in alle eerlijkheid op, dat is geen wet van Meden en Per foto Lex de Meester zen. „De primaire keuze voor ons is het behoud van het monument. De secun daire is de functie en de tertiaire is de gebruikjer. Als de functie het gebouw geweld aandoet, kiezen wij voor het ge bouw." En dat staat er op het oog wellicht nog mooi bij, maar wie het van dichterbij be schouwt, zal zien dat het in slechte con ditie verkeert. De eerste klus wordt het vervangen van voeg- en metselwerk. De voegen liggen er grotendeels uit e dat veroorzaakt vocht- en stucproblemen. „•Het is een rappe optelsom van narig heid", stelde Huijts vast. Vervolgens komen de goten en het lood- werk aan de beurt. „En wat je als bui tenstaander helemaal niet ziet, is dat de installaties binnen verouderd zijn. Dat wordt heel veel werk om die te vervan gen." Cver een jaar is dat allemaal gebeurd, voorspelde Huijts. En dan is de Vereni ging Hendrick de Keyser 300.000 euro armer. „Wat dat betreft had de gemeen te de toren beter al in 2001 kunnen ver kopen. Sindsdien is er niks meer aan ge daan. Plet achterstallig onderhoud is daardoor met 200.000 euro opgelopen." Maar ach, besloot Huijts, het is het alle maal meer dan waard. „De Campveerse Toren is een sieraad voor onze vereni ging" door Edith Ramakers VLISSINGEN - Wethouder P. van der Maden van de gemeente Vlissingen werd gisteravond door commissielid M. Geilenkir- chen (CDA) beticht van onwil. Volgens het CDA legt de wethou der een motie over de hoogte van de eenmalige uitkering uit de algemene reserves van Delta aan de aandeelhouders bewust verkeerd uit. De wethouder weersprak de kri tiek gisteravond in de commis sievergadering Openbaar Be stuur. „Mijn uitleg is de enige bij nader inzien In het artikel over het Groot Walchers Dictee van de Archipel Scholen van don derdag 8 december zijn twee fouten ge slopen. Het is megalolly's en niet mega- lollies. De drie winnaars hebben zes en geen drie fouten gemaakt. juiste." Hij zei dat hij de motie zal verscheuren en dus niet naar voren brengt op de aandeelhou dersvergadering. „Want de mo tie is vorige week op basis van verkeerde feiten door de gemeen teraad aangenomen." Het CDA kwam tot een eenmali ge uitkering door Delta aan Vlis singen van zes miljoen euro en de wethouder tot twee ton. Vorige week diende het CDA een motie in waarmee de partij wilde bereiken dat Delta de helft van de algemene reserves eenmalig zou uitkeren aan de aandeelhouders (dat zijn onder meer de dertien Zeeuwse ge meenten en de provincie). Die gunst was bedoeld als compensa tie voor het risico dat aandeel houders lopen bij de gewenste aankoop door Delta van de Af valverwerking Rijnmond (AVR) voor 375 miljoen euro. Het CDA legde in de raadsverga dering uit dat Vlissingen zes pro cent van de aandelen heeft, die een bedrag vertegenwoordigen van twaalf miljoen euro. De re serve van Delta is ruim tweehon derd miljoen euro. „Vlissingen kan dan zes miljoen euro ontvan gen. Delta houdt dan dus nog een royale reserve over", ver klaarde het CDA vorige week. De wethouder reageerde dat het om een veel kleiner bedrag ging. „Daar had ik in de raadsverga dering tot twee keer op gewezen en ik heb de raad ook gewaar schuwd. Maar het CDA wilde niet horen en bleef maar zes mil joen euro herhalen." Gisteren vulde hij aan dat het bedrag van zes miljoen niet ge noteerd was in de motie. „Ik werd dus tijdens de vergadering door dat hoge bedrag overval len. Mij kan dan niet nu verwe ten worden dat ik niet wilde meewerken. De tekst van de mo tie was voor mij voor een uitleg vatbaar en dat heb ik gepro beerd duidelijk te maken." Van der Maden las de motie als volgt: Vlissingen heeft 880 aan delen, die een waarde van vier ton euro vertegenwoordigen. Het CDA wil de helft van de aan delen uitgekeerd zien en dan is twee ton het resultaat. „Die twee ton haalt Delta uit de alge mene reserves." Van der Maden erkende geen voorstander te zijn van de mo tie. Of het nu om twee ton of zes Adventsdienst MIDDELBURG - Middelburgse kerken die in de vereniging Ti me 4 God zitten, houden zondag een Engelstalige adventsdienst. De dienst begint om 19.00 uur in de Gasthuiskerk in Middel burg. agenda Expositie VLISSINGEN - 'Natuurlijk!' Zo heet de expositie van de Mid delburgse kunstenares Wieteke Hendrikx. Tot 9 januari is haar werk rondom het thema natuur in Bibliotheek 't Spui te zien. Vlissingen wellicht bouwlocatie TERNEUZEN - De bouwers van de Oosterweelverbin- ding, de laatste ontbrekende schakel in de Antwerpse Ring, moeten voor de bouw van de tunnelelementen moge lijk hun heil zoeken in Nederland. In Antwerpse haven kringen worden in dat verband Vlissingen en Rotterdam genoemd. Keuzes zijn nog niet gemaakt, maar nu al staat vast dat in de Waaslandhaven op de linker Scheldeoever geen ruimte voor een grote bouwput is. Dat houdt ver band met de vergevorderde plannen voor de bouw van een sluis aan de zuidzijde van de containerhaven het Deurganckdok bij Doel. Een andere locatie, de voormali ge Boelwerf in Temse valt af vanwege de beperkte diep gang van de Schelde. Naast Vlissingen en Rotterdam wordt ook Zeebrugge genoemd als mogelijke bouwlocatie voor de tien tunnelelementen (150 bij 42 bij 9,65 meter), die moeten worden afgezonken. Waarschijnlijk wordt ko mend voorjaar de knoop doorgehakt. Brandvlekken dorpshuis Stavenisse STAVENISSE - Aan de achterkant van het dorpshuis in Stavenisse zijn diverse brandplekken op het pas geschil derde hout aangebracht. De schade bedraagt enkele hon derden euro's. Cel geëist voor inrijden op agenten MIDDELBURG - Tegen een 35-jarige inwoner van Sluis kil is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor poging tot doodslag op twee agenten 21 maanden cel en drie jaar rijontzegging geëist. Voor het rijden zonder verzekering en wapenbezit eiste officier van justitie, J. Zondervan, zes tien dagen hechtenis. In de eis werd ook nog het doorrij den na een ongeval, het rijden zonder geldig rijbewijs en het bezit van cocaïne, amfetamine en xtc-piLlen meegeno men. Het accent van de strafzaak lag op het inrijden op de politiemannen. De verdachte was volgens de officier op 2 september van dit jaar in Terneuzen bewust op de agenten ingereden, op een parkeerplaats bij een koffieshop aan de Westkolk- straat. Zij moesten opzij springen om hun hachje te red den. Getuigen hadden gezien dat de man moedwillig op de politiemensen af reed. „Hij had ze anders hartstikke dood gereden", had een getuige verklaard. Een van de agenten, die een stopteken gaf, gooide in een reactie zijn fiets nog op de weg. Hij getuigde gisteren dat de verdachte vol gas gaf en vanaf een afstand van circa twintig meter op hem kwam afgereden. De Sluiskillenaar zei dat het een paniekreactie was. „Ik zag een gat en wil de een vluchtpoging ondernemen." Uitspraak is op 21 de cember. Koe na melken klem onder stellage EEDE - Een melkkoe heeft gisterochtend in Eede voor de nodige opschudding gezorgd. Nadat het dier was gemol ken, maakte het een gekke bokkensprong en liep de ver keerde kan top, waarna het dier ruim drie kwartier Idem zat onder een stellage. De koe onderging gisterochtend rond zeven uur het dagelijks melkritueel aan de Blinde- weg in Eede. Toen de veehouder het dier van de melkma chine had ontkoppeld, ging het mis. De brandweer van Aardenburg rukte uit om de koe uit haar benarde positie te bevrijden. Het dier hield aan het incident geen letsel door Miriam van den Broek DOMBURG - Wethouder L. Wis se en raadslid D. de Best komen na de verkiezingen niet terug in de Veerse politiek. Beide CDA' ers staan niet op de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen. Het CDA-bestuur heeft gekozen voor verjonging van de fractie. „Ik vind het jammer", zegt De Best die bijna twaalf jaar in de raad zit en tien maanden wet houder is geweest in de oude ge meente Domburg. „Ik had best nog een periode willen mee draaien, maar het bestuur wilde verjonging. Op zijn verzoek heb ik me niet meer verkiesbaar la ten stellen." Wisse (zestien jaar geleden in de raad gekomen en nu acht jaar wethouder) drukt zich in meer bedekte termen uit en zegt: „Ik heb eerder al aan het bestuur la ten weten dat ik in elk geval geen raadslid wil worden. De kans is klein dat er na de verkie zingen weer plaats is voor twee CDA wethouders. Bovendien word ik volgend jaar 63." Over verjonging van de fractie laat hij zich niet uit. Daarvoor ver wijst hij naar het bestuur. Bestuursvoorzitter J. Bruurs laat weten dat Wisse zich niet meer verkiesbaar heeft gesteld en dat het CDA niet uitsluit dat er een tweede wethouder van buiten de fractie wordt gehaald. De andere huidige CD A-wethou der, W. van Tatenhove, staat op de nieuwe lijst bovenaan en wil ook de volgende periode wethou der worden. K. Wouters-Kleine- pier staat op de tweede plaats en blijft fractievoorzitter. Na J. Wisse-Francke op plaats drie, verschijnt de eerste nieuwe naam. Het is A. Bliek uit Veere. Hij wordt gevolgd door J. Lam- pert die nu ook al raadslid is. Op nummer zes staat R. Mole naar uit Zoutelande, ook een nieuwkomer. Raadslid J. Rijn- houdt staat op de zevende plaats en K. de Kam uit Koude- kerke op nummer acht. miljoen euro gaat. „Ik vind dat voor het bedrijf én voor Zeeland niet goed. Delta wil uitbreiden om haar positie op onder meer de energiemarkt te versterken. Daar hebben we profijt van." De aandeelhoudersvergadering wordt maandag 12 december ge houden. Dan wordt een besluit genomen over de voorgenomen koop. STREEKACTIVITEITEN middelburg - Gasthuiskerk, 20.00 uur: Advent-muziekavond; veere - Kleine Kerk, 19.00-21.30 uur: Adventsmarkt; vlissingen Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Oranjemolen, 13.00 - 16.00 uur: Open stelling gerestaureerde bunker; CasAllijn, 20.00 - 22.00 uur: Themabij eenkomst dyslexie. INTERIEUR DESIGN scheldestraat 25-29 vlissingen Kees den Herder f Inferieurstyling Walcheren Noordweg 125 Serooskerke. 0118-593030 www keesdenherder.nl Zo n paalhoofd in zee. Een lijn. Trekt aandacht. Deelt het strand in vlakken die uitnodigen om er je voetsporen in te drukken. Leolux. Sterk in het interieur. Designed voor ambitie. En comfort natuurlijk. Nodigt uit om relaxt te zitten, actief te denken, plannen te beramen. Zomaar wegdromen kan ook. Of lekker lezen, voor de buis zitten, converseren.. Dat is nou Leolux. Geschapen voor persoonlijkheid. (Advertentie) Leolux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13