Positief effect succes PSV Ajax is klaar voor de metamorfose PZC Jeroen Delmee gaat nog wel even mee Sporters op gala voor zware keus 19 Nederland zevende op landenranglijst dankzij Eindhovense club Benfica door ten koste van Man United donderdag 8 december 2005 Bondscoaches samen naar WK-loting LEIPZIG - De Nederland se bondscoaches Guus Hid- dink (Australië), Leo Been hakker (Trinidad en Toba- go) en Dick Advocaat (Zuid-Korea) vliegen van- J daag op uitnodiging van de 1 KNVB samen met Marco van Basten naar Leipzig. Daar vindt morgen de lo ting voor het WK voetbal plaats. „Wij zijn er trots op dat er vier Nederlandse coaches op het WK zijn", aldus KNVB-directeur Henk Ke- sler „Wij Nederlanders mo gen best wat meer uitdra gen dat we trots zijn op on ze mensen die wat preste ren. Vandaar deze geste van de bond." Johan Cruijff is één van de acht oud-voetballers die morgen een deel van de lo ting zullen verrichten. Ook- Pele, Lothar Matthaus, Ro ger Milla, Lucas Radebe, Masashi Nakayama, Cobi Jones en Christian Karem- beu helpen mee. GPD De gehele loting is 'live' te volgen op een speciale websi te van deze krant, Het Oranje- plem Daarop is ook alles te vinden over het WK voetbal. Het Oranjeplein is te berei ken via de website van deze krant, www.pzc.nl, morgena- vondvanaf 18.00 uur. door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De successen van PSV in de Champions Lea gue betekenen een belangrijke nieuwe impuls voor het totale Nederlandse voetbal. Meer nog dan Ajax, dat zich ook plaatste voor de tweede ronde, vervult PSV een leidende rol in de op waardering van het clubvoet bal. Een blik op de ranglijst van de Uefa geeft al aan hoe solide de toppositie van PSV is. De club bezet over de laatste vijf seizoe nen een twaalfde plaats en is kansrijk om Valencia, Porto (bei de uitgeschakeld) en Olympique Lyon dit seizoen nog te passe ren. Ter vergelijking: Ajax staat 22e, Fevenoord 29e en AZ 36e. PSV levert dus de belangrijkste bijdrage aan de zevende plaats die Nederland inneemt op de landenranglijst die bepalend is voor het aantal clubs dat zich de komende jaren mag inschrijven voor Champions League en de Uefa Cup. Ook die zevende plek, goed voor twee deelnemers aan de Champions League en vier aan de Uefa Cup, is solide. Het gat met nummer acht Grie kenland is enorm groot, terwijl Nederland slechts een geringe achterstand heeft op Portugal (dat nog maar één deelnemer in Europa heeft) en Duitsland, dat komend seizoen niet meer profi teert van het topjaar 2001/2002. Als PSV en Ajax, plus natuur lijk AZ en Heerenveen, dit sei zoen goed blijven presteren kan Nederland in 2007 weer een vas te tweede plek in de Champions League krijgen. Deze ontwikkeling komt niet uit het niets. Aan de hand van trainer/coach Guus Hiddink presteert PSV veel beter dan op basis van de begroting mocht worden verwacht. Het is de Eindhovense topsportcultuur die het verschil in budgetten on zichtbaar maakt. Dominant Hiddink zei dinsdagnacht na het duel tegen Fenerbahge nog maar eens hoe hij zich jarenlang groen en geel had geërgerd aan het defaitisme in de kleedkamer van PSV. Bovendien, zo stelde hij, lag de nadruk in de Neder landse cultuur wel heel erg op 'leuk en mooi'. „Alsof die zaken symbool staan voor ons voetbal. We moeten dominant willen zijn én controle kunnen behouden. Het moet vooral effectief en at tractief." Het Calimero-gevoel is nu wel geweken uit Eindhoven. Mede door het aantrekken van ambiti euze en mentaal sterke Zuidame- rikaanse spelers én natuurlijk de komst van Cocu is de mentali teit bij PSV veranderd. Hiddink heeft in dat proces een sleutel rol. Hetzelfde geldt voor de pro fessionalisering van de accom modatie en de jeugdopleiding. Onder impuls van Hiddink heeft PSV alle voorwaarden gescha pen voor topprestaties. Spelers, jong en oud, trekken zich daar aan op. Hebben geen argument meer om zich te verschuilen. De snelle doorbraak van Afellay en Aissati is niet helemaal toe te schrijven aan dat beleid, maar ook weer geen toeval. In de ja ren vóór Hiddink werd de oplei ding tamelijk verwaarloosd. De status van PSV maakt ook dat er internationaal meer naar de wensen van de club geluis terd zal worden. Voorzitter Wes terhof heeft natuurlijk een be langrijk punt als hij de verde ling van de gelden uit de Cham pions League ter discussie stelt. Clubs uit grote landen krijgen, zelfs als ze slecht presteren, een veel groter aandeel uit de pot dan een Nederlandse club die 'top' presteert. Misschien dat PSV ook een lei dende rol kan vervullen om die ongelijkheid binnen Europa weg te nemen. Dan zou het gat met de echte top weer wat klei ner worden. GPD Ajax ziet af van aankoop Ron Vlaar iAMSTERDAM - Ajax zet de onderhandelingen met AZ over de overname van de twintigjari- i ge Ron Vlaar stop. „We komen er niet uit", aldus Ajax' tech- nisch-directeur Martin van Geel. verdediger staat tot 2007 in Alkmaar onder contract. De tweevoudig international wordt door AZ-trainer Louis van Gaal weliswaar nauwelijks opge steld. Vlaar moet het voorname lijk doen met invalbeurten. GPD Oscar Moens onder het mes TILBURG - Doelman Oscar Moens ondergaat woensdag een voetoperatie. De keeper van Willem II is na de in greep nog zeker vier weken niet inzetbaar. De voet van Moens werd twee weken geleden in het gips gezet wegens een peesblessure. Uiteindelijk bleek operatief ingrijpen toch noodzakelijk voor een snel en goed herstel. ANP Dubbele ingreep Van der Vaart HAMBURG - Rafael van der Vaart is in Amsterdam geo pereerd aan zijn linkerenkel. De middenvelder van Ham burger SV had zaterdag in het duel met FC Köln een bot je in het gewricht gebroken. „De operatie is zonder com plicaties verlopen", liet de Duitse voetbalclub weten. In de enkel van de international is een schroef aangebracht. De artsen besloten meteen de buitenbanden van Van der Vaarts rechtervoet vast te zetten. „Een preventieve maat regel", aldus HSV-clubarts Oliver Dierk. „Deze proble men waren al langer bekend, maar Rafael had er gewoon mee kunnen doorvoetballen. Nu hij toch geopereerd moest worden, was er een gelegenheid ook die voet te be handelen." HSV rekent erop dat de middenvelder twee maanden niet kan voetballen. ANP/DPA Redknapp terug naar Portsmouth PORTSMOUTH - Harry Redknapp keert terug naar Portsmouth. De 58-jarige trainer stapte zaterdag op bij Southampton met de mededeling dat het het slechtste jaar van zijn leven was geweest. Bij zijn oude club uit de Premier League volgt Redknapp de Fransman Alain Perrin op. Die werd vorige week ontslagen wegens de slechte resultaten. Portsmouth is achttiende op de rang lijst met slechts tien punten uit vijftien wedstrijden. ANP/RTR Gambiaan Sillah naar RBC ROOSENDAAL - De 25-jarige Ebou Sillah speelt tot het einde van dit seizoen voor RBC Roosendaal. De Gambi aan, een linkermiddenvelder, komt van het Russische Ru bin Kazan. Sillah had een aflopend contract bij de Russi sche club. Het seizoen liep in dat land eind november af. Sillah, die de Belgische nationaliteit bezit, is een goede be kende voor de Brabanders. Hij kwam in het seizoen 2002-2003 ook al voor de Roosendalers uit, toen hij onder contract stond bij Club Brugge. GPD Bod op PSV-stadion: 150 miljoen EINDHOVEN - Twee vastgoedhandelaren uit Eindhoven willen het Philips Stadion in hun stad kopen. De twee on dernemers, Tom Moeskops en Harrie van de Moesdijk, hebben een aanmerkelijk hoger bod uitgebracht dan de Zwitserse vastgoedmagnaat Bosch eerder deed. Bosch's Zublin Vastgoed Holding bood in september 115 miljoen euro voor het voetbalstadion. Moeskops en Van de Moes- dijk willen er 150 miljoen euro voor neertellen. Voorwaar de is wel dat Philips zich garant moet stellen voor de huurinkomsten. PSV reageert bij monde van voorzitter R. Westerhof terughoudend. „We zijn aan het onderzoeken hoe we onze hypotheek kunnen herfinancieren. Op lange re termijn is het de meest interessante optie eigenaar te blijven van het stadion." GPD Champions League Ie van groepsfase. i (Oos)-Juventus (Ita) 1-3 36 Del Piero 0-1, 42. Ibrahimovic 45. Del Piero 0-3, 52. Kincl 1-3. lidsrechter: Jara (Tsj). Toeschou- r. 46.000. Gele kaart: Thuram, Camo- i (Juvenlus). Brugge (Bel)-Bayern Munchen I (Dui) 1-1 (1-1). 21. Pizarro 0-1, 32. Por- 1-1. Scheidsrechter: Duhamel (Fra). -vers: 27.860. Gele kaart: Pizar- i Munchen). 6 2 1 3 7 6-7 6 0 0 6 0 3- 15 Scheidsrechter: (Spa). Toeschouwers: 35.376. Hleb (Arsenal), Heitinga inia; Eboué, Touré, Sen- in (74. Gilbert); Larsson, (63. Fabregas); Owusu en Reyes (71. Van Per- De Ajacieden Steven Pienaar (links) en Hedwiges Maduro nemen Arsenal-speler Alexander Hleb in de tang. ïburg; Heitinga, Grygera Vermaelen en Juanfran; to (27. De Jong), Sneijder en Gala- 'ienaar, Rosenberg en Boukhari |0. Babel). J: 45. Henry (Arsenal) mist Praag (Tsj)-FC Thun (Zwi) 0-0. Scheidsrechter: Riley (Eng). Rode Jfaeit 78. Petras (Sparta Praag), 85. Gon- Jtilves (FC Thun). Gele kaart: Dosek llSparta Praag), Duruz, Savic (FC Thun). 0 2 4 2 2- (Ita)-FC Barcelona (Spa) 0-2 85. Ezquerro 0-1, 90. Iniesta 0-2. Braamhaar(Ned). Toe- 28.000. Gele kaart: Vidigal, XUdinese) sr Bremen (Dui)-Panathinai- ko»(Grï) 5-1 (3-0). 2 Micoud 1-0(straf- 28. Valdez 2-0, 31. Valdez 3-0, *4-0, 53. Morris 4-1, 90. Frings H' Scheidsrechter: Frojdfeldt (Zwe). irs: 37.000. Gele kaart: Vran- Bremen), Galinovic, Torg- a, Gonzalez (Panathinaikos). 6 5 1 0 16 16- 2 6 2 1 3 7 12- 12 6 2 1 3 7 10- 12 6 1 1 4 4 4- 16 Villarreal (Spa)-Lille (Fra) 1-0 (O-O). 11b av'e 1"°- Scheidsrechter: Ivanov iSjlws). Toeschouwers: 20.000. Gele «att. Roman, Josico (Villarreal). IC >^a 'Por)-Manchester United ""12-1 (2-1). 6. Scholes 0-1,16. Geo- i 1-1. 34 Beto 2-1. Scheidsrechter: "1 'Sri). Toeschouwers- 60 000. Beto, Geovanni, Petit IBenfi- nonaldo, Neville, Ferdinand (Man chester United). J Stand TP';™' 6 2 4 0 10 3- 1 1 Li 20*2 J Man United 6 1 3 2 6 3-4 Geplaatst voor achtste finales, groepswinnaars: AC Milan (Ita), Inter sTnli'Tentus "ta>- Liverpool (Eng). Ar- Hcrtn ,r'' O'vropique Lyon (Fra). Bar- »."aJSpa), Villarreal (Spa). Num- Real PSV, 'Ned). Ajax (Ned). llSchni ril pa'' Glasgow Rangers (Dim ui a '^"9). Bayern Munchen (Por) Bremen (Dui), Benfica door Jochem Lippmann LONDEN - In het stadion waar hel nog geen drie jaar geleden droomde over een mooie toe komst leefde Ajax gisteravond alweer in het verleden. De talen ten van gisteren hebben de club niet het beoogde succes ge bracht. Ajax ondergaat volgend kalenderjaar een metamorfose. De doelpuntloze en nietszeggen de ontmoeting tussen de veredel de tweede keus van Arsenal en Ajax leek gisteravond in mets op het duel dat beide clubs bijna drie geleden op Highbury uitvochten. Destijds waren ze ook in Londen onder de indruk van de jonge ploeg van Ajax die misschien wel net zo goed kon worden als het team dat tien jaar geleden onder trainer Van Gaal eerst Europa en later de wereld veroverde. Aanvankelijk onder Koeman en momenteel onder Blind werd Ajax alleen maar slechter en slechter. De gewenste routinier bleef weg en bijna geen speler ging beter presteren. Na bijna een half jaartje inventariseren is ook technisch directeur Van Geel er bijna helemaal uit. Ajax zal over het huidige boekjaar geen winst maken. Er komen veel nieuwe spelers, misschien wel acht of tien. Het gevaar van weer een tussenjaar ligt dus na drukkelijk op de loer. Het aantal aakopen zou iets la ger uitvallen wanneer Trabelsi, Maxwell, Pienaar en De Jong hun aan het einde van het sei zoen aflopende contract zouden willen verlengen. Het viertal ver kiest binnenkort een aanbieding uit het buitenland boven nieuwe verbintenis bij Ajax. Vooral in het geval van De Jong mag dat opmerkelijk heten. De pas 21-jarige Amsterdammer lijkt het niveau van Ajax nog lang niet ontgroeid. Toch heeft hij haast met een vertrek uit zijn geliefde stad. De Jong maak te op Highbury evenals Trabelsi geen deel uit van de basisforma tie van Ajax. Trainer Blind bena drukte nog maar eens dat hij het duo niet voor hun beslissing wil de bestraffen. Bij minimale ver schillen tussen spelers kiest de oefenmeester wel voor diegene met wie hij ook volgend seizoen moet werken. Pienaar begon wel. Tweede plaats Door blessures van Grygera en Maduro verschenen Trabelsi en De Jong binnen een halfuur op het veld. Ook zij konden niet voorkomen dat de toeschouwers heel nadrukkelijk merkten dat de uitslag van de wedstrijd niet meer van invloed op de rangschikking in poule B van de Champions League was. Ar senal was al zeker van de groepszege en Ajax kon de tweede plaats niet meer ont gaan. Beide clubs waren dus al zeker van deelname aan de twee de ronde van het prestigieuze toernooi. Trainer Wenger van de club uit Londen liet basisspelers als Bergkamp, Cole, Cambell, Ljungberg, Pires en Lehmann op de tribune. Van Persie mocht op de bank uitrusten. De van onze sportredactie LISSABON - Benfica heeft gis teravond de laatste zestien be reikt van de Champions League. De ploeg van Ronald Koeman won voor eigen publiek met 2-1 van Manchester United. Voor de Engelsen resteert niet eens een vervolg in de Uefa Cup, doordat Villarreal Lille met 1-0 versloeg. De Spanjaarden be reikten voor de eerste keer de knock-outfase. Werd er Bremen redde het ook, met dank aan FC Barcelona. De Duitsers rekenden zelf af met Panathinaikos (5-1). Barga, voor de gelegenheid gecoacht door Henk ten Cate, deed in Ita lië zijn sportieve plicht tegen Udinese: 0-2. Ezquerro en Inie sta scoorden in de laatste vijf mi nuten. ANP Aanvoerder Nederlands hockeyteam weer vol goede moed naar Champions Trophy van onze sportredactie CHENNAI - Voor Nederlandse hockeybegrippen is hij met 32 jaar een ouwe heer, maar Jeroen Delmee is nog lang niet versle ten. De gedrongen aanvoerder van Den Bosch en Oranje klopt, veegt en zuigt nog altijd als een jonge hond op het middenveld. Vanaf komend weekeinde speelt de 320-voudig international ge woon weer de Champions Trop hy in het Indiase Chennai. De 'stofzuiger' van Oranje ha perde dit jaar een paar keer. Na de nederlaag in de finale om de Europese titel begin september in Leipzig tegen Spanje, 2-4 na 2-1 vlak voor tijd. vroeg Delmee zich vertwijfeld af of het nog wel zin had om door te gaan. Het was tenslotte alweer de der de opeenvolgende finale die het Nederlands team verloor, na de olympische eindstrijd tegen Au stralië (1-2) en het eindduel met Spanje om de Champions Trop hy (ook 2-4). In oktober Üep Del mee bovendien een spierscheu- ring in het bovenbeen op. Hij miste een wat wedstrijden van Den Bosch, maar wist zichzelf toch tijdig fit te krijgen voor het eindejaarstoernooi in India. Delmee: „Ik ben weer vol goede moed. Ruim tien jaar geleden, toen ik bij Oranje kwam, won nen we ook even geen grote ti tels. Destijds was Roelant Olt- mans eveneens onze bonds coach. Hij was bezig iets moois op te bouwen. Vanaf 1996 heb ben we toen veel toptoernooien gewonnen. Een dergelijk sce nario kan zich nu weer ontwik kelen. Ik zeg niet dat we in India even de titel gaan op halen. maar een finaleplaats moet haalbaar zijn. Daarna be gint de Champions Trophy op nieuw." Delmee heeft vertrouwen in de vernieuwde aanpak van Olt- mans, die na het EK in Leipzig de trainingsfrequentie van Oran je verhoogde en een schaduw- team formeerde, om de onderlin ge concurrentie te vergroten. „We beseften allemaal dat we een inhaalslag -moesten maken om de aansluiting met de we reldtop te behouden", stelt Del mee, wiens vader Harrie als teammanager en keeperstrainer bij Oranje fungeert. „De afgelopen maanden hebben we gezamenlijk een grote stap voorwaarts gemaakt. Vooral op het mentale en tactische vlak. Het gaat om een bewustwor- foto Dylan Martinez/RTR oud-Feyenoorder speelde alleen de laatste twintig minuten en maakte acht minuten voor tijd nog bijna een doelpunt. Vanwe ge het grote aantal afwezigen vormde Owusu Abeyie samen met Henry en Reyes de voorhoe de van Arsenal. Van het drietal kreeg Henry de beste doelkans. Hij miste in de 45e minuut een strafschop. Vormcrisis Vanaf het ereterras zag tech nisch directeur Van Geel uiter lijk onbewogen toe hoe Ajax aar dig met de tweede keus van Ar senal meespeelde. Na een lange vormcrisis leek Heitinga net als afgelopen weekeinde tijdens de ontmoeting met RKC op de spe ler die het bij Ajax tot interna tional schopte. Heitinga is nog nadrukkelijk be zig met dit seizoen. Hij kan het WK misschien nog wel halen. Van Geel en de andere beleids makers van Ajax kijken al uit naar het volgende voetbaljaar. Ajax zal dan weer helemaal op nieuw moeten beginnen. En wie had dat drie jaar geleden op Highbury gedacht. ANP dingsproces, dat echter nog lang niet is afgerond. Alles draait nu om de verdedigende organisatie. Kwaliteit hebben we genoeg. We hebben misschien wel de bes te keeper (Vogels, red.), de beste strafcornerspecialist (Taekema) en de beste speler (De Nooijer) van de wereld. Maar die meer waarde valt weg als je defensief als team slecht functioneert, zoals onder meer bij het EK. De opdracht is nu: aanvallen met tien spelers en verdedigen met elf man. Alleen als hecht col lectief kun je dominant en effi ciënt spelen zoals wij graag wil len." ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Rens Blom, Yuri van Gelder en Dennis van der Geest zijn voorgedragen om dit jaar te worden gekozen tot sport man van het jaar. Bij de vrou wen gaat, tijdens het Sportgala van 22 december, de strijd om de Jaap Eden tussen Edith Bosch, Marit van Eupen en Edith van Dijk. Het zestal werd genomineerd door de Nederland se sportpers. Tijdens het Sport gala kiezen de sporters hun favo riet uit beide trio's. De 28-jange Rens Blom bezorg de Nederland het eerste goud in de geschiedenis van de we reldkampioenschappen atletiek. Hij sprong tijdens de finale in barre weersomstandigheden als enige over een hoogte van 5,80 meter. Voor Dennis van der Geest (30) is het winnen van WK-medail- les nog altijd geen routine, ook al veroverde hij in Cairo zijn vijfde gouden plak - de vierde in de open klasse. Op het EK in Rotterdam veroverde hij ook het brons. Landmachtsergeant Yun van Gelder (22) schreef op 27 novem ber in Melbourne tumhistorie met zijn wereldtitel op de rin gen. Hij won als eerste Neder landse man in het moderne tur nen een medaille op een wereld kampioenschap. Edith Bosch (25) werd in Cairo voor de eerste keer in haar car rière wereldkampioene. In de Egyptische hoofdstad legde de judoka beslag op het goud in de categorie -70 kg. Eerder in het jaar werd Bosch ook al Euro pees kampioen in Rotterdam en Van Wely uit wereldbeker CHANTI-MANSISK - Loek van Wely is gisteren in de vierde ron de om de wereldbeker schaken in Chanti-Mansisk uitgescha keld. De Nederlander verloor in Sibe rië ook de tweede partij in de mi- nitweekamp tegen Roeslan Po- nomariov uit Oekraïne. Met zwart verloor Van Wely in der tig zetten. Hij had na zijn neder laag uit de eerste partij moeten winnen om een tiebreak af te dwingen. ANP won ze het prestigieuze Tournoi de Paris. Haar voornaamgenote Edith van Dijk (32) nam op fraaie wij ze afscheid van haar carrière als langeafstandzwemster in open water. In het Canadese Mon treal werd ze wereldkampioen op zowel de 10 als de 25 kilome ter, nadat ze ook al brons had ge wonnen op de 5 kilometer. Roeister Marit van Eupen (36) werd, na haar bronzen plak in de lichte dubbeltwee op de Olympische spelen in Athene dit jaar wereldkampioene skiff in het Japanse Gifu. Sportploeg In de categorie Sportploeg van het jaar werden de voetballers van PSV (landskampioen en hal ve finale Champions League), het Nederlandse honkbalteam (Europees kampioen, vierde op het WK) en de zeilsters Marce- lien de Koning en Lobke Berk hout (wereldtitel 470-klasse) ge nomineerd. In de categorie ge handicapte sporter van het jaar zijn atleet Pieter Gruijters, wa terskiër Toon van der Ploeg en rolstoeltennisster Esther Verg eer voorgedragen. GPD Grote nederlaag handbalsters SINT' PETERSBURG - De Ne derlandse handbalsters hebben gisteren hun eerste nederlaag ge leden op het wereldkampioen schap. De derde groepswedstrijd ging met ruime cijfers verloren tegen het favoriete gastland Rusland. Het werd 22-34 in het Ijspaleis van Sint Petersburg. De rust stand was 10-16. Het Neder lands team kon voor rust Rus land nog een beetje partij bie den, maar werd in de tweede helft overklast. De nederlaag tegen de sterke Russinnen was ingecalculeerd en hoeft geen kwalijke gevolgen te hebben voor een langer ver blijf van de Nederlandse ploeg in het toernooi. Indien Oranje morgen, na de rustdag, wint van Japan is een plaats in de vol gende ronde heel dichtbij. Het team van bondscoach Sjors Róttger Oranje won namelijk wel de eerste twee groepsduels van achtereenvolgens Kroatië en Uruguay. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43