Als de druppel op een steen Beter goed gejat dan slecht bedacht Extra december voordeel 17 Jonagold Handappelen Boerenkool Geen fratsen. Dat scheelt. donderdag 8 december 2005 Zorgen over onderzoek naar natte natuur doorRinysAntonisse MIDDELBURG - Gedeputeerde >1 Kramer (PvdA. natuur en wa ter) is erg bezorgd over de toe komst van het onderzoek naar natte natuur in Zeeland. Instel lingen zoals het Rijksinstituut voor Kust en Zee slanken af of verdwijnen. De Deltawateren krijgen steeds minder aandacht jnde onderzoekprogramma's. Hij vindt dat het provinciaal be stuur in deze actie moet onder nemen. Volgens hem is professio neel onderzoek in de Deltawate ren onmisbaar. Het is nodig met kt oog op ingrepen om de door ne deltawerken ziek geworden tateren weer gezond te maken. Maar ook zijn onderzoek en ken nis gewenst bij het inrichten van nieuwe getijdennatuur jangs de Westerschelde. De gedeputeerde merkte een en ander gisteren in Middelburg op bij de presentatie van het boek Zeefauna in Zeeland, deel twee van de serie Fauna Zeelandica. Dat beschrijft een deel van het onderwaterleven in de Deltawa teren Hij verwees naar de scha- nvzijde van de deltawerken: Jndhonger m de Oosterschel- de, algenplagen in Kram- mer-Volkerak en Zoommeer, achteruitgang van planten en dieren in het Grevelingenmeer. in van de grote opgaven is uai we iets terug moeten bren gen van het contact tussen zee >n rivier en daarmee van het enorm rijke onderwaterleven", aldus Kramer. Hij stelde dat het boek over de zeefauna hierbij een nuttige rol kan vervullen. Het maakt duidelijk dat de ech te waarden van de Deltawate ren onder het wateroppervlak ritten. „Dat was ook de belang rijkstereden om de Oosterschel- je als getijdengebied te hou den" .Overigens toonde Kramer .zich zeer ingenomen met het ve ile werk dat vrijwilligers in deze verrichten. Het boek zag hij als ieen bewijs daarvan. efauna in Zeeland. Sponzen, ne- !ieren, ribkwallen, wonnen, ten- eldieren. stekelhuidigen en zak pijpen Uitgave stichting Het Zeeuwse Landschap, Hemkens- zand.m samenwerking met hel Na tionaal Park Oosterschelde Prijs 17,50 euro. kunst door Emile Calon Het gaat om een klein briefje, nauwe lijks één velletje. Het briefhoofd en de aanhef nemen bijna meer ruimte in beslag dan de eigenlijke tekst. Des ondanks is het schrijven van directeur P. van Kalmthout van het ministerie van Binnenlandse Zaken aan een aantal gemeenten voor Zeeland van groot be lang. Tussen de regels door laat hij na melijk weten dat het ministerie over wil gaan tot een andere manier van het fi nancieren van de hulpdiensten. De risi co's moeten maatgevend zijn en niet het inwoneraantal. Raar maar toch waar. Een provincie als Drenthe kent geen echt risicovolle (pe- tro)chemische bedrijven, geen gevaarlij ke transportas als de Westerschelde en ook geen kerncentrale. Toch krijgt die provincie veel meer geld vanuit Den Haag voor de hulpdiensten dan Zee land. Waarom? Heel eenvoudig. Die pro vincie telt ruim 480.000 inwoners en Het Schelde-Rijnkanaal. met rechts de koeltorens van de kerncentrale in Doel en links de chemische fabrieken van BASF, mag beschouwd worden als een risicovolle vaarweg. foto Willem Mieras Veiligheid dus krijgen de Drentse gemeenten meer geld. Vele jaren terug is immers afge sproken dat het inwoneraantal bepa lend is. Sinds zijn aantreden in Zeeland toont commissaris van de koningin W. van Gelder zich verbaasd over die verdeel sleutel. Zowat elke gelegenheid grijpt hij aan om te benadrukken dat veilig heid niet gekoppeld mag worden aan het inwoneraantal maar aan de daad werkelijke risico's. Hij blijft maar her halen, soms op het irritante af, dat na Rijnmond het Westerscheldebekken het meest risicovolle gebied van Nederland is. De regio telt maar liefst negentien (petro)chemische bedrijven, alsmede één kerncentrale bij Borssele en vier, vlak over de grens, bij Doel. De Wester schelde is ondanks alle maatregelen die de afgelopen jaren zijn genomen, nog steeds een risicovolle vaarweg. Het Schelde-Rijnkanaal mag ook als zoda nig worden beschouwd. En ondanks de Deltawerken speelt ook nog steeds het risico van overstroming. De kans op een dijkdoorbraak is weliswaar niet echt groot. Maar wel groter dan de kans dat een inwoner van bijvoorbeeld Melisker- ke bij de oudejaarstrekking van de staatsloterij de jackpot wint. Tot slot, niet een echt risico, maar wel iets om terdege rekening mee te houden, verblij ven in het hoogseizoen zo'n 1,1 miljoen mensen in Zeeland. Die rekenen er alle maal op dat ze bij een calamiteit goed worden geholpen. Die betalen daar (toe ristenbelasting voor en verwachten dus iets terug. Naast Van Gelder zijn er nog tal van an dere Zeeuwen die bewindslieden en Haagse topambtenaren met grote regel maat-confronteren met de te geringe bij drage vanuit Den Haag voor de Zeeuw se veiligheid. Als de bekende druppel op de steen lijkt dat nu effect te hebben op minister Remkes en zijn ambtena ren. Natuurlijk kan een minister van Binnenlandse Zaken niet een-twee-drie dat oude beleid omgooien. Hij heeft ar gumenten nodig om te overtuigen. Ze ker om een zeer invloedrijke belangen organisatie als de Vereniging van Neder landse Gemeenten aan zijn kant te krij gen. Want bij een herverdeling zijn er al tijd verliezers. Zo is het niet ondenk beeldig dat een stad als Den Haag, de woon- en werkplaats van VNG-voorzit- ter W. Deetman. straks minder krijgt omdat blijkt dat het daar wel meevalt met de veiligheidsrisico's. Petrochemi sche bedrijven zijn daar immers niet ge vestigd en de A13 is, ondanks de dage lijkse files, in potentie veel minder risi covol dan de Westerschelde. Nu is het niet ongewoon om zo nu en dan de verdeelsleutel voor steun aan de gemeenten bij te stellen. Burgemeester J. Lonink (Terneuzen) wijst erop dat dat regelmatig het geval is. Zo worden de bijdragen voor de gemeentelijke so ciale dienst regelmatig aangepast in ver band met nieuwe ontwikkelingen en in zichten. En voor het fonds van stadsver nieuwing wordt per kabinetsperiode een nieuwe herverdeling gemaakt. Veiligheid, dat bleef echter zeer lang buiten schot. Met name omdat veilig heid lang een nogal ondergeschoven kindje was in het beleid van overheden. Bij Binnenlandse Zaken is dat al lang niet meer het geval. Na Enschede en Volendam. en in het kielzog van terreurdreiging, is er veel meer aandacht voor veiligheid. Daar wordt nu gekeken of regio's echt goed voorbereid zijn op het bestrijden en voorkomen van (terreur)risico's. Om die reden wordt dan ook onderzocht of het Haagse geld voor veiligheid wel daar te rechtkomt waar het ook werkelijk no dig is. Het eerste onderzoek wordt eind deze maand afgerond, het tweede eind fe bruari. Aan de hand daarvan kan, na de nodige kritiek van de nieuwe minderbe deelden, en een ruime overgangster mijn, het beleid worden bijgesteld. En daar zal Zeeland van profiteren, is de vaste overtuiging van Lonink. (Advertentie) Her groepen in Zeeuwse finale Clash of the Cover Bands bor Rolf Bosboom GOES - Frons! had eigenlijk de- jze maand een cd met eigen werk willen opnemen. Dat plan is ze- 'ker enkele maanden opgeschort, want de Schouwen-Duivelandse Boekband is een van de deelne mers aan de provinciale finale van The Clash of the Cover Bands, morgenavond in Goes. •Het is een dilemma waar veel [bands mee kampen: het artistie ke ideaal is te scoren met zelfge schreven nummers, maar in de praktijk is het aanzienlijk een voudiger om met hits van ande- |en het publiek te overtuigen. |eel groepen doen dat ook met verve, zoals de afgelopen tijd al |s gebleken tijdens de voorron des van The Clash of the Cover frijdens de wedstrijd bepaalt er. vakjury wie er verder gaat •aamaast worden er wild cards erstrekt op basis van het oor- leel van het publiek. Momen teel worden per regio of provin cie finales gehouden. De win naars daarvan gaan door naar de landelijke halve finales, op 4 februari in poptempel Paradiso in Amsterdam. De grote finale is op een nog te bepalen datum in april in de Heineken Music Hall, eveneens in Amsterdam. De Zeeuwse voorrondes hebben vier kandidaten voor de provin ciale finale van morgen opgele verd. Behalve Frons! zijn dat Bad Hair Day, Over The Edge en Tears of Blood. Over The Edge kent de langste historie, want de band bestaat al sinds 1991. Er zijn veel bezet tingswisselingen geweest, met als enige vaste waarde zanger en gitarist René Meester. Hij speelt nu samen met Alex van der Linde (gitaar), Joop Blaauw- kamer (bas) en Erwin Polder man (drums). „Dit is wel de sterkste bezetting die we ooit hebben gehad", zegt Meester. „Het gaat echt als een speer. Tot twee jaar geleden speelde de metalband eigen werk, maar sinds die tijd vooral covers. „We hebben toen een jaar in het voor programma van Surrender ge staan. Zij zeiden: je moet wel covers spelen, anders vindt het publiek het niet leuk. Sindsdien hinken we een beetje op twee ge dachten. Het is leuk om het pu bliek mee te zien jodelen, maar we willen ook graag eigen werk spelen." In het verleden heeft Over The Edge drie cassettes en een cd gemaakt. „Die waren al niet verkeerd, maar ik weet ze ker dat we in de huidige bezet ting nog veel beter kunnen." Favorieten van Over The Edge zijn onder meer One van Metalli- ca, Tornado of souls van Mega- deth en Thunderstruck van AC/DC. Meester: „We proberen het origineel zoveel mogelijk te benaderen en dan liever de stu dio- dan de liveversie. We horen vaak dat de nummers van Metal- lica beter klinken dan Metallica zelf live." In hetzelfde genre beweegt het Thoolse vijftal Tears of Blood, dat nu een jaar bijeen is. De band, met de jonge Esther Vroegop als zangeres, put vanaf het begin uit de oeuvres van bands zoals Judas Priest, Iron Maiden en Metallica. Afgelopen weekeinde speelde Tears of Blood nog op het Women Who Rock-festival in Sint-Maartens dijk. Naast Vroegop bestaat de band uit Ton van Riet (bas), Ron Keur (gitaar), Ingmar Westdorp (gitaar) en drummer Peter Rid derhof. Frons! had net de keuze ge maakt om met eigen nummers verder te gaan, toen 'de Clash voorbijkwam', zegt drummer Tom Weeber, die samen met va der Rob Weeber (bas), John Bo- lier (gitaar), Kees Kamp (gitaar) en Edwin Confurius (drums) de groep vormt. „Onze bassist had ons ingeschreven. We hadden niet verwacht in de regiofinale terecht te komen." De opname van de cd met eigen nummers moet daarom voorlo pig wachten, want daarvoor is de mogelijkheid om in Paradiso te spelen te aantrekkelijk. „Die cd wordt wel half volgend jaar." Voorlopig is de coverwedstrijd een goede leerschool. „We heb ben geleerd ons meer naar het publiek te richten. Op advies van organisator John van den Bome kiezen we nu ook wat commerciëlere nummers uit, zo als Iedereen is van de wereld van The Scene en Alive van Pearl Jam. Frons! tracht niet krampachtig het origineel exact te kopiëren. „Je kunt bijvoorbeeld wel probe ren Metallica te benaderen, maar dat lukt toch nooit ^ven- dien kent het publiek drum mers van a tot z. dus ellrfoutje wordt gehoord. Wij proberen de nummers in onze eigen stijl te brengen. Het gaat erom dat je de muziek met gevoel brengt, dat je een nummer zo speelt dat het publiek kippenvel krijgt." Bad Hair Day bestaat uit Arjen Zwart (gitaar), Roel Jansen (toet sen), Michel van de Doe (bas), Collin Hoondert (drums), Anne- mieke Schwitter (zang) en Eric van Schaik (zang) en heeft, net als Frons!, Schouwen-Duive- land als thuisbasis. Het zestal speelt popcovers en wordt veel gevraagd voor feestelijke bijeen komsten. Het origineel dient als voor- beeld. „We steken geen soulnum- mer in een reggaejasje", zegt Roel Jansen. „De intentie van een nummer moet overeind blij ven. We gaan niet klooien met ei gen ritmes of arrangementen. Toch proberen we ons wel te on derscheiden, door aparte covers neer te zetten, zoals Little less conversation van Junkie XL/El vis Presley en Jump around, een hiphopnummer van House of Pain. In het verleden hebben de leden veelal wel geprobeerd eigen nummers te maken, maar die tijd ligt achter hen, zegt Jansen. „Covers geven toch de meeste voldoening. Daarmee kun je er makkelijker een groot feest van maken, terwijl je in eigen werk heel veel tijd en moeite moet in vesteren. Beter goed gejat dan slecht zelf bedacht." Regiofinale The Clash of the Cover bands, met Frons!, Over The Edge, Bad Hair Day en Tears of Blood, morgenavond in Heartbreak Café, Grote Markt 22, Goes. Aanvang- 21.00 uur. Presentatie Manuèla Kemp. zak 250 gram actieprijs per kilo 1.96 Op deze aanbiedingen zijn de algemene actievoorwaarden van Cl000 van toepassing en zijn geldig t/m zaterdag 10 december 2005 Over The Edge Bad Hair Day

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41