Brandbrief over sluis Terneuzen PZC PZC Onderwijs denkt niet meer in hokjes Terneuzen krijgt snel camperplek Fracties willen alsnog vergunning voor pad in Vogelwaarde =13 Fietser is absoluut geen verkeersremmer Tien grote bedrijven in Gentse Kanaalzone slaan alarm donderdag 8 december 2005 SAS VAN GENT - Op het Bol- „erk in Sas van Gent wordt de fletser absoluut uiet als levende snelheidsremmer gebruikt. Burgemeester en wethouders antwoorden dat op vragen van raadslid F. van Hulle (Top/Gemeentebelangen) Het college wijst erop dat het juist een kenmerk van een hern is dat dat allerlei soorten verkeer gemengd van de weg gebruikmaken. ..Door het aan brengen van fietsstroken wordt de aanwezigheid van fietsers en hun plaats op de weg benadrukt, wat juist vei ligheid schept", betogen B en W. „Overigens is de fiets strookgeen verplicht fietspad, fietsers kunnen nog steeds ge bruikmaken van de langs het Bolwerk gesitueerde parallelwe gen." Dat de bus over de fiets strook moet, vindt het college geen probleem. „Uiteraard is hier, zoals overal in het verkeer, oplettendheid van de verkeers deelnemers noodzakelijk. De fietsstrook achterlangs de bus halte aanleggen, is niet gewenst omdat dan in- en uitstappende buspassagiers conflicteren met de fietsers." Volgens B en W is er helemaal geen sprake van 'dure' aanpas singen. Het wegdek moest toch worden voorzien van een nieu we deklaag en dat is gecombi neerd met de herinrichting. „In dien na evaluatie blijkt dat het Bolwerk verkeersonveilig is, zal worden bezien hoe dit kan wor den verbeterd. Dit kan rigoureu ze wijzigingen tot gevolg heb ben, maar ook aanvullingen op de huidige inrichting." Het college wijst erop dat het plan besproken is met de Stads raad en dat alle bewoners een brief hebben gekregen. Daarop zijn geen reacties binnengeko men. Er hebben de gemeente, be halve de vragen van Van Hulle, nog helemaal geen negatieve reacties bereikt, 'wel positieve'. Het toepassen van fietsstroken is besproken met allerlei instan ties. waaronder 3VO en de Fiet sersbond. Verder is het plan uit voerig besproken in de Stich ting Vitaal Sas en de commissie Economie en Beheer en uiteinde lijk vastgesteld door de gemeen teraad. „Het toepassen van fiets stroken is geen enkele maal on derwerp van discussie geweest", stellen B en W vast. HnnrWout Bareman j TERNEUZEN - Tien grote be- drijven in de Gentse Kanaalzo- ne sturen deze week een brand brief aan Vlaams minister K. Peeters (mobiliteit) over de zee sluis in Terneuzen. Ze spreken daarin hun verontrusting uit i over de kwetsbaarheid van de sluis en dringen aan op snelle be sluitvorming over de bouw van een nieuwe, grotere sluis. Aanleiding vormen de pro blemen, die zich het laatste weekeinde van november voor deden met de sluis. Eén van de deuren aan de noordkant van de sluis raakte geblokkeerd en zorg de voor een stremming van zes tig uur. Waterstaat heeft een on afhankelijk bureau opdracht ge geven de ooraaak te onderzoe ken. Zodra die is achterhaald en ook de schuldvraag is beant woord. wordt de deur gerepa reerd. Direct nadat de stremming ont stond. sprak havenschepen D. Termont van Gent van 'een le- Bj vensgroot drama' Gisteren, tij- dens de start van zijn verkiezing- stoernee (komend najaar zijn er raadsverkiezingen in België), wees de SP.A-lijsttrekker nog- eens nadrukkelijk op de nood zaak van een nieuwe zeesluis. Die moet uiterlijk in 2015 ge reed zijn. Termont houdt zijn hart vast, want in de tussentijd kan er nog van alles misgaan met de huidige bijna veertig jaar oude zeesluis. Die begint steeds meer kuren te vertonen en kost Rijkswaterstaat ook Duo Face treedt op in De Klaroen in Kloosterzande KLOOSTERZANDE - Het zin gende damesduo Face treedt vrijdagavond op in De Klaroen in Kloosterzande. De 19-jarige Lindy van Wanum en de 23-jarige Angelique Ver- brugge vormen sinds een jaar het duo Face. Zij kwamen el kaar een paar jaar geleden te gen bij de cursus 'Musicaldans'. Het werd meteen een hechte vriendschap. Ze besloten op een zeker moment samen deel te ne men aan talentenjachten. Met het nummer 'Tell him' van Celine Dion en Barbra Strei sand haalden zij daarna veel pnjzen binnen. Sinds kort treden Lindy en An gelique op door het hele land. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila vi i Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl steeds meer geld voor onder houd. De stremming van anderhalve week geleden bezorgde een klei ne twintig schepen van en naar Gent groot oponthoud. Haven schepen Termont schat de scha de voor de Gentse bedrijven en de rederijen op ruim anderhalf miljoen euro. Termont: „Je moet er toch met aan denken dat een schip een van de sluisdeuren of een brug ramt, waardoor het Kanaal Gent-Terneuzen wekenlang on bevaarbaar is voor grote zee schepen. Ik vraag me af wat be drijven als Volvo, Honda en Sid- mar dan zullen zeggen De schepen sprak de hoop uit dat minister Peeters en zijn Ne derlandse collega K. Peijs van Verkeer en Waterstaat snel kno pen doorhakken en een groep deskundigen aanstellen, die de plannen verder uitwerken. „We hebben een financiële en maat schappelijke kosten-baten-ana- lyse nodig", aldus Termont. Volgens waterstaatsvoorman W. Vinke is dit jaar al 4,5 miljoen euro gespendeerd aan onder houd van de drie sluizen in Ter- neuzen en is hetzelfde bedrag ook volgend jaar beschikbaar. Tot 2010 trekt Rijkswaterstaat in totaal 47 miljoen uit voor on derhoud van het sluizencom- plex en het kanaal. Het gaat om een inhaalslag. Zo is in 2004 en dit jaar ter hoogte van de ka- naalbruggen bij Sas van Gent en Sluiskil ruim 50.000 kubieke meter slib gebaggerd. De komen de tijd wordt nog eens 100 000 kuub weggehaald Dat slib wordt deels (gecontro leerd) gedumpt m het slibdepot van waterstaat in de Dekkerspol der bij Westdorpe. Vinke: „En verder wordt nog steeds onder handeld tussen Nederland en Vlaanderen over de vervanging van de huidige bruggen van de zeesluis door rolbruggen. De kos ten, zo'n 50 miljoen euro moeten wel worden opgebracht door Vlaanderen. Met die vervanging is de maximale capaciteit van de huidige sluis bereikt." 9(SS9HIBU^>L S3mPjl Fini Vermeulen-Simonse hoopt na haar carnère meer tijd te hebben voor onder meer aquarelleren en het bezoeken van de drie kleinkinderen. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Leerlingen krijgen te genwoordig haast onderwijs op maat De educatie is meer toegesneden op indi viduele scholieren en studenten en loopt via een 'doorlopende leerlijn'. Daarmee is de hokjesgeest van vroeger geheel verdwenen. Fini Vermeulen-Simonse kijkt op 61-ja- rige leeftijd terug op een bijna veertigja rige onderwijscarriére, die haar van do cente gezondheids- en huishoudkunde aan een lhno voerde tot aan sectorhoofd zorg, welzijn en onderwijs van het ROC Westerschelde. Vanmiddag neemt ze af scheid van het regionaal opleidingen centrum. Ze krijgt mooie woorden te ho ren en hoopt er zelf ook een aantal uit te spreken. Daarna moet een gezellige receptie nog meer prachtige herinnerin gen boven halen. Vernacht van Vermeulen geen verhalen van 'vroeger was alles beter'. Het onder wijs is de afgelopen vier decennia beter geworden, alleen al doordat het is aan gepast aan de tijd. Ze heeft wel moeite met de 'dikke kleilaag' van verantwoor dingsrapporten die directies en onder wijsgevenden moeten opstellen. „Het is natuurlijk logisch dat zaken verant woord moeten worden, maar de regelge ving schiet nogal eens door. Er mag niet te veel energie, aandacht en arbeidstijd in het rapporteren gaan zitten", vindt ze. Een buurmeisje die les gaf in gezond heids- en huishoudkunde inspireerde Vermeulen hetzelfde te gaan doen. Ze volgde de opleiding in Oudenbosch en kwam na een jaartje Roosendaal terug naar Zeeuws-Vlaanderen. De regio, de familie en later echtgenoot Cor trokken haar naar de geboortegrond. „Ik kom uit Zeeuws-Vlaanderen en het begint met een 'd': Döfploate, zei ik vroeger al tijd", herinnert ze zich lachend. Het jaartje Roosendaal legde de kiem voor haar latere loopbaan, want ze liet toen al zien dat ze geen uitdaging uit de weg ging. Ze gaf lessen maatschappij leer en wereldoriëntatie toen daar be hoefte aan was eind jaren zestig. En ze ging naar een woonwagencentrum om de bewoonsters daar vertrouwd te ma ken met gezondheids- en voedingsleer. Bij De Leeuwtjes, de toenmalige Terneu- zense school voor lager huishoud- en nij verheidsonderwijs (lhno), zette ze zich sterk in voor vorming van een stagebe stand Ze leerde alle ziekenhuizen (destijds nog vier in Zeeuws-Vlaanderen), verzor gingshuizen en vele gezinnen kennen om te weten in welke omstandigheden de meisjes van de opleiding terecht zou den komen en aan welke eisen ze moes ten voldoen. Respect en gelijkwaardig heid zijn in het huidige tijdsgewricht be grippen die te pas en te onpas worden aangehaald. Maar Vermeulen voerde al van jongs af aan het devies dat iedereen met respect en op basis van gelijkwaar digheid moest worden benaderd. Door zowel de leerlingen als de opdrachtge vers op die manier tegemoet te treden, kon ze vaak tijdig leerlingen op het juis te spoor zetten en conflicten in de kiem smoren. De begeleidende en bemiddelende rol bleek haar als een handschoen te pas sen, zodat Vermeulen steeds meer coör dinerende taken op zich nam. Maar ze zorgde er tot drie jaar terug voor dat ze telkens vijf of zes leerlingen mocht bege leiden. Om niet alleen contact met verte genwoordigers van andere opleidingen te houden, maar ook met studenten én bedrijven uit de regio Of dat onderwijskundig nou direct re sultaten oplevert, is misschien betwist baar, beseft ze zich. Maar ook het ver breden van de horizon en het opdoen van levenservaring zijn uitermate be langrijk voor de ontplooiing van eenie der. Vandaar dat Vermeulen een warm voorstander is van internationalisering. Een keer kijken hoe leeftijdsgenoten in China leven en leren, blijft een ervaring die studenten voor de rest van hun le ven meenemen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In de gemeente Terneuzen kunnen op korte ter mijn parkeerplaatsen gereali seerd worden voor campers. Dat is de mening van wethouder C. van Schaik, nadat er overleg is geweest met een vertegenwoor diger van de Camperclub Neder land. Waar de plaatsen komen is nog niet bekend. De camperclub heeft samen met vier bezitters van kampeerauto's uit Terneu zen de gemeente afgestruind en dat heeft geleid tot een aantal aanbevelingen. „De mooiste lo catie vindt men het terrein aan de Binnenvaartweg", zegt Van Schaik. Een meerderheid van de gemeenteraad wees die plek eer der al van de hand. Campers tandplaatsen passen niet op een A-locatie voor kantoren, zo luid de het argument. „Dus de Bin nenvaartweg kunnen we schrap pen", zegt Van Schaik. De kampeerautobezitters vin den de Rosegracht ook een mooie locatie voor een stand plaats. De derde keuze is het parkeerterrein bij het subtro pisch zwembad Scheldorado. In Sas van Gent zouden campers tandplaatsen kunnen worden in gericht op het Keizer Karei- plein. „We willen een parkeer plaats die ruimte biedt aan vier tot zes kampeerauto's", zegt Van Schaik. „In principe heb ben ze niet per se voorzieningen nodig als elektriciteit, water en waterafvoer. Maar het maakt de parkeerplaatsen wel aantrekke lijker als dergelijke voorzienin gen er zijn." Inmiddels heeft Paviljoen West kant op de Scheldedijk aangebo den om parkeerplaatsen voor campers aan te leggen. Er zou den dan ook meteen voorzienin gen worden aangelegd. Van Schaik vindt dat in principe een goed idee, waar zowel Westkant als de gemeente voordeel uit kan halen. Het gemeentelijk par keerterrein aan de Scheldedijk wordt binnenkort betaald parke ren. Daardoor is de kans groot dat automobilisten hun voertuig proberen te stallen op de par keerplaats van Westkant. Die is echter alleen bestemd voor be zoekers van het paviljoen. „Om te voorkomen dat anderen er ge bruik van maken, wil men een slagboom neerzetten", weet Van Schaik. Wanneer de kampeerautobezit ters in Terneuzen hun voertuig kunnen parkeren, durft de wet houder niet te zeggen. „Maar in ieder geval vóór het voorjaar." Expositie TERNEUZEN - In de biblio theek van Terneuzen houden vluchtelingen uit Zeeuws-Vlaan deren in de periode van 9 decem ber tot en met 9 februari een ex positie. De vluchtelingen expose ren voorwerpen uit hun land van herkomst. Om de twee we ken wordt er een ander land in de schijnwerpers gezet. Poezenboot mag toch naar werf GENT - De poezenboot Caprice uit Gent mag toch naar scheepswerf De Schroef in Sluiskil voor onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. Rijkswaterstaat gaf dinsdag geen toestemming om over het kanaal Gent-Terneuzen te varen, omdat het schip in te slechte staat zou verkeren. De dienst wilde niet het risico nemen dat de Caprice on verhoopt de vaarroute zou blokkeren. Het schip valt on der de verantwoordelijkheid van de Vlaamse stichting OFPA. Die strijdt tegen dierenleed. Gedumpte en ver waarloosde katten worden aan boord opgevangen en ver zorgd. Gemiddeld zijn er zo'n negentig katten en poezen. Uit een duikrapport dat Rijkswaterstaat gisteren ontving, bleek dat de Caprice geen mankementen onder de water lijn vertoont en niet voor onoverkomelijke problemen zorgt. Uit voorzorg moet er wel een boot met een grote pomp aan boord meevaren naar Sluiskil. Directie Multraship uitgebreid TERNEUZEN - De directie van Multraship Towage Salvage in Terneuzen is uitgebreid met de heer Peter van de Bilt. Hij zal met name verantwoordelijkheid dragen voor financiën, juridische aangelegenheden, interne za ken en kwaliteitszorg. Multraship, gespecialiseerd in sle pen, bergen en maritieme dienstverlening, is een onafhan kelijk familiebedrijf, opgericht en geleid door leden van de familie Muller uit Terneuzen. Het is voor het eerst dat een buitenstaander toetreedt tot de directie. Van de Bilt (1960) is register accountant. Van Hulle wil uitleg projecten TERNEUZEN - De Temeuzense raadscommissie Econo mie en Beheer moet een duidelijk beeld krijgen van alle projecten die op dit moment in de gemeente Terneuzen op stapel staan met betrekking tot de verkeersveiligheid. Dat vraagt raadslid F. van Hulle (TOP/ Gemeentebelan gen) naar aanleiding van de 'aanhoudende vraag vanuit de bevolking (en politiek) over niet uitgevoerde of juist verkeerd uitgevoerde verkeersprojecten'. Van Hulle wil van verkeerswethouder C. van Schaik ook weten waarom juist de uitgekozen projecten worden aangepakt, hoe de voorlichting aan de bewoners is en wanneer de werkzaam heden precies geëvalueerd worden. Van Hulle stelt vast dat verkeersveiligheid bij veel mensen een bron van zorg is en steeds hoog op de agenda staat bij alle overleggen met buurt-, wijk- en dorpsbewoners. Kapel Blaauwe Hoeve dicht HULST - De kapel van verzorgingshuis De Blaauwe Hoe-^ ve gaat in verband met de sloop van het leegstaande C-ge- bouw van het tehuis begin volgend jaar dicht. Dat bete kent dat doopvieringen en uitvaarten gedurende een pe riode van zo'n anderhalf jaar plaats moeten vinden in de parochiekerken in de regio. Na de nieuwbouw op het ter rein van de Blaauwe Hoeve gaat de kapel weer open. Per-, soneelsleden van De Blaauwe Hoeve hadden tot nu toe de gelegenheid hun kindje in de kapel te laten dopen. Door de onzekerheid over de beschikbaarheid ervan is dat dit jaar maar enkele malen voorgekomen. De kapel wordt daarnaast veel gebruikt voor uitvaarten. In samenwerking met het pastoresteam in de regio is be sloten de uitvaarten in de parochiekerken te laten plaats vinden zodra de sloopwerkzaamheden beginnen. door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - De fracties in de gemeente Hulst doen een klemmend verzoek op B en W om de slepende kwestie rondom een illegaal tuinpad in Vogel waarde nogmaals te bekijken. Algemeen Belang en de VVD dringen er zelfs op aan dat de ge meente alsnog een vergunning moet verstrekken voor het pad. Inzet is een illegaal geplaveid pad aan de Bossestraat in Vogel waarde. De gemeente Hulst is bereid bestuursdwang toe te pas sen om het pad op te breken. De klinkerverharding moet eruit, want daar is nooit een aanleg- vergunning voor afgegeven. Dupe van het gemeentelijk be leid is de familie Den Exter, ei genaar van een woning aan Boss estraat én het geplaveide pad wat vanaf de straat, achterlangs via de buren, naar de tuin leidt. Het was niet de familie Den Ex- ter, maar de vorige eigenaar van het huis die het pad zonder ver gunning heeft aangelegd. De Den Exters kochten het huis medio 2002, inclusief pad. De ge meente wil dat de klinkerverhar ding verdwijnt en dat het pad in de oude onverharde staat wordt teruggebracht. Niet de Den Ex ters, maar de vorige eigenaar van het huis draait voor deze kosten op. Desondanks wil de fa milie Den Exter niet dat het pad wordt opgebroken. Ze heeft er gemak van. De buren niet. Die klagen over hemelwater dat via het pad de tuin instroomt. Ook dat is volgens de gemeente een extra reden het pad te laten weg halen. Of dat een eind maakt aan de wateroverlast bij de bu ren, kon wethouder E. de Deck- ere niet zeggen. Namens Algemeen Belang vroeg A. Dobbelaer in de commissie ruimte of de Den Exters niet als nog een vergunning konden krij gen voor het pad Volgens De Deckere kan dat echter niet. WD'er E. Lindenhovius betwij felt of de buren wel zoveel last van het tuinpad hebben. „We gaan toch zeker niet handhavers om te handhaven? Ik vind daf het tijd wordt dat er een media tor (onderhandelaar) wordt inge schakeld. Zodat de gemeente, de bewoners én de buren er geza menlijk uit kunnen komen." Dobbelaer steunde dit voorstel. Het CDA en de PvdA echterv zien helemaal niks in het voor stel. Het CDA vindt dat de ge meente al een mediator heeft en dat is de burgemeester en de Pv dA wil eerst overleg binnen de eigen fractie. Het CDA vindt daarnaast dat in de commissie vergaderingen niet alle beslui ten die het college heeft geno men, door de fracties nog een£ overgedaan moeten worden. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur. Kaarten, vrij biljarten, bieden, handvaar digheid; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, solo dansen, Trefpunt, 10.00 uur: Tekenen, schilde ren, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT t Heike, 13.15 uur Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HOEK De bovenhoek, 9 00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten: HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur. Bewegen en spor ten voor hartpatiënten en ex-hartpatién- ten; De Lieve. 9.00 uur: Vrij biljarten; 9.30 uur. Engels; 10.00 uur. Gymnastiek, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwer ken, koersbal. 19.00 uur Linedance, bridge; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.30 uur: SWO tienkamp; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00, uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog; 13.00 uur: ANBO biljarten; SINT - JANSTEEN De Warande/ 13.00 uur: Biljarten; 15 30 uur: Kreatievë Vorming; 19.30 uur: EHBO-cursus, to neel; Martje van Wardje, 19.00 uur. Ontste-; ken kerstverlichting tijdens feest varv Licht en Hoop: TERNEUZEN - De Hoeve. 20.00 uur| Kaarten; De Veste, 13.30 uur: Canasta, biljarten; handwerken; Churchill hotel, 20.00 uur Clubavond af-' deling Zeeland vereniging computerge bruikers. VOGELWAARDE Cafe Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39