PZC Routes Zeeland op internet gezet Still vestigt zich in Heinkenszand Vraagtekens bij groene stroom Biox Hulde aan de ECB Bureau Toerisme en VVV's nemen proef met digitaal knooppunt Een schoolconciërge is van alle markten thuis Microsoft gaat fors investeren in India donderdag 8 december 2005 onze collectieve zorgverzekering biedt uw personeel kwali tatief goede zorg tegen een zeer aantrekkelijke premie. Vraag een offerte aan via onze website! Driekleur verzekenngsgtoep jwrr Jeffrey Kutterink GOES - Honderden fiets-, wan del-, skate-, en duikroutes drei gen in de vergetelheid te raken. Het Bureau Toerisme Zeeland de VVV's willen ze daarom op internet zetten om toeristisch Zeeland aantrekkelijker te ma ken. Routes door Walcheren staan als proef op internet. Al leen als de reacties positief zijn, gaat het project 'Digitaal Knoop punt Zeeland' door. jzeeland kent ongeveer 500 toe ristische wandel-, fiets-, kano-, skate-, ruiter- en zelfs duikrou tes. „Het zijn er zoveel en ze zijn zo verschillend in opzet, kwali teit en uitvoering dat het krij gen van een overzicht en het ma ken van een keuze niet eenvou dig is", zegt projectleider T. van glsacker van Bureau Toerisme 'Zeeland (BTZ). De stichting Promotie en Marke ting Zeeland Delta, een samen werkingsverband tussen de vier VVV's en het BTZ wil de routes toegankelijk maken. Ze heeft subsidie aangevraagd via het project Innovatieve acties Zee land. In totaal heeft de Europe se Unie ruim 33.000 euro be taald, De provincie heeft eenzelf de bedrag bijgedragen. De rest komt voor rekening van de VW's, het BTZ en het Water schap Zeeuwse Eilanden. Het afgelopen jaar zijn gegevens en van de organisaties gekop peld, samengevoegd en neerge zet als een nieuwe presentatie van toeristische routes op het in ternet. Door gebruik te maken van het Geografisch Informatie Systeem (GIS) van het Water schap zijn 54 wandel-, fiets- en skateroutes op Walcheren in Protest tegen importverbod schoenen China BRUSSEL - Nederland, Zwe den en Denemarken hebben Eu ropees commissaris Mandelson (Buitenlandse Handel) gisteren opgeroepen terughoudend te zijn met het nemen van maatre gelen tegen schoenimporten uit China en Vietnam. Dat is verno- men uit diplomatieke bronnen in Brussel. De drie EU-lidstaten willen dat Mandelson pas actie onder neemt als duidelijk is aan getoond dat China en Vietnam echt grote partijen schoenen op 3eEuropese markten dumpen. Eerder kregen de drie EU-lidsta- ten ook al de steun van Finland voor protest tegen Europese ac ties die waren gericht op het te- irugdringen van Chinese textiel- importen. In een brief aan Mandelson stel len Nederland, Zweden en Dene marken dat de acties tegen Chi nese importen vooral zijn ingege ven door klachten van textiel- tb schoenproducenten uit diver se EU-lidstaten met een grote ei gen industrie. De belangen van de consument, die baat heeft bij J goedkope importen, worden vol gens Den Haag, Stockholm en Kopenhagen echter te veel uit liet oog verloren. De lidstaten denken dat acties tegen China de onderhande lingen over een wereldhandel sakkoord, volgende week in Hongkong, kunnen ondermij nen. ANP kaart gebracht. Daaraan gekop peld is de toeristische informa tie uit de databank van de geza menlijke VW's en het BTZ. Ten sing uit Zaltbommel maakte van beide digitale bestanden een internetpresentatie, die te vinden is op www.zee- land.nl/routes. Op de website kunnen mensen aangeven wat voor soort route ze willen oproepen. Desgewenst verschijnt niet alleen de route op het scherm, maar ook infor matie over toeristische voorzie ningen en attracties langs het traject. Er zijn geen routebe schrijvingen opgenomen, maar wel gegevens over de uitgave, verkoopprijs en waar de routebe schrijving te koop is. „Het is technisch mogelijk die informa tie na een druk op de knop via de website te bestellen. Het zou zelfs digitaal beschikbaar kun nen worden gesteld. Maar dan moet er wel een betaalsysteem aan worden gekoppeld, wat het direct weer lastiger maakt. Bo vendien zijn er uitgevers van boekjes die wellicht niet blij zijn als de informatie zomaar is te downloaden." Alleen Walcheren Vooralsnog staan alleen routes op Walcheren op de site. „Het is nog een proefproject", zegt Van Elsacker. „Er is dus beperkt geld beschikbaar. We hebben daarom ervoor gekozen eerst de routes op Walcheren in te voe ren. Dat is al een heel karwei. Als het project na dit jaar door gaat, is het de bedoeling de rou tes in Zeeland zo beschikbaar te stellen." De proef loopt tot eind van het dit jaar. Het verzamelen van de reacties van gebruikers is het laatste onderdeel ervan. „We hebben nu met behulp van de subsidie de website kunnen opzetten en informatie uit ver schillende databanken kunnen koppelen. We hebben laten zien dat het mogelijk is en dat we die informatie voor iedereen toegan kelijk kunnen maken. Nu willen we weten of het in de smaak valt. Als dat zo is, zullen de VW's en het BTZ beslissen om wel of niet met het project door te gaan." Het BTZ wil graag dat bezoe kers van de internetsite en in stanties kritiek leveren Van Els acker: „Misschien kan het nog beter, duidelijker of mooier." Reageren kan via de website. Die wordt vandaag gepresen teerd en toegelicht tijdens drie bijeenkomsten in het kantoor van het Waterschap Zeeuwse Ei landen in Middelburg (13.30, 16.00 en 19.30 uur). Leo Wisse (rechts) en Aart van de Gruiter in de conciërge-loge van het Goese Lyceum door Willem van Dam GOES - Een strategischer plek is nau welijks denkbaar. De ruit rechts biedt zicht op de grote aula, het raam naast de deur kijkt uit op gang en garderobe. Drie bij vier meter, veel groter is de con ciërge-loge niet. Plastic koffiebekertjes op tafel. Aan de muren hangen sche ma's: een ontruimingsplan voor het ge val dat; het vakantierooster; de school tijden. En, naast de lichtschakelaars, bo venop de stoppenkast: drie bussen deo dorant. Drie! Is het vak van conciërge zo zwaar? Nou, zeggen Leo Wisse en Aart van de Gruiter (beiden 44 jaar), dat mag niet overdreven worden. Maar ze weten zich elke dag goed bezig te houden. Die dag begint al vroeg, zo rond kwart over zeven. Dan worden de deuren van het Goese Lyceum van het slot ge draaid: gaan lichten, verwarming en koffiemachine aan; wordt een inspectie rondje door het gebouw gemaakt. Timmerwerk, schilderwerk, tuinonder houd - een schoolconciërge is zijn van alle markten thuis. Toezicht houden doet hij ook: een mobieltje of MP3-spe- ler is snel uit een jaszak of rugtas gesto len. Nonchalant Opvallend trouwens hoe nonchalant leerlingen met hun spullen omgaan. Enig idee wat ze allemaal laten slinge ren? Twee keer in het jaar gaan bij het Goese Lyceum zes of zeven hele vuilnis foto Ronald den Dekker zakken vol gevonden voorwerpen naar het Leger des Heils of naar Roemenië - allemaal spul dat nooit is opgehaald: schoenen, broeken, jassen, truien; en geen gewone Zeemannetjes hoor, veel dure merkkleding. Wisse en Van de Gruiter verbazen zich daarover. Elke keer weer. Maar: mooi vak meneer, dat van conciër ge; afwisselender kan bijna niet. Elke dag fluitend naar het werk en elke dag weer fluitend naar huis. Wat wenst een mens zich meer? door Jeffrey Kutterink HEINKENSZAND - Still, leve rancier van hef- en magazijn trucks, vestigt zich in Heinkens zand. Het bedrijf wil meer grip krijgen op de Zeeuwse markt, mede dankzij het groeiend aan tal logistieke bedrijven. De intern transportleverancier heeft in Nederland alleen een vestiging in Hendrik-Ido-Am- bacht. De vestiging aan de Schouwersweg op bedrijventer rein Noordzak beschikt over een showroom van 400 vierkante me ter, een magazijn en kantoren. Er komen in totaal circa vijf ménsen te werken. Het is opmer kelijk dat Still kiest voor een af zonderlijke Zeeuwse vestiging. „Onze concurrenten zitten ook in Zeeland en we merken dat Hendrik-Ido-Ambacht ver weg is voor Zeeuwen", zegt E. Eb- bers van Still. „Zeeland heeft ge noeg marktpotentieel om een vestiging te rechtvaardigen." Hoe groot dat aandeel op de Zeeuwse markt is wil hij niet zeggen. „Over het algemeen be hoort Still in Nederland tot de top drie van leveranciers van in terne transportmiddelen." Volgens hem heeft het besluit om in Zeeland een vestiging te openen mede te maken met de groei van het aantal logistieke bedrijven. Vanuit Heinkenszand wil Still alleen de Zeeuwse markt bedie nen. „De Vlaamse markt bewer ken we vanuit Antwerpen en de rest van Nederland voorzien we vanuit het hoofdkantoor." TV Europese Centrale Bank (ECB) «-'heeft op 1 december jongstleden v"°r,het eerst in tweeëneenhalf jaar de officiële rente met een kwart procent punt verhoogd tot 2,25 procent. Dat was hard nodig, gezien de economische en monetaire signalen vanuit de eurozo ne- De economische groei in de eurozo ne komt volgens Eurostat, het statis tisch bureau van de Europese Unie, in net derde kwartaal van 2005 uit op 0,6 Procent. De verwachtingen voor het vierde kwartaal en voor 2006 moesten bovendien opnieuw opwaarts worden bijgesteld. Dit gaat gepaard met hogere inflatieverwachtingen. He feitelijke inflatie bevond zich voor oe tiende achtereenvolgende maand duidelijk boven de inflatiedoelstelling van de ECB van maximaal 2 procent op Jaarbasis. Daarnaast waren het inflatie risico gegroeid door de zorgwekkende toename van de geldhoeveelheid in de laatste maanden. Dat geldt eveneens voor de groei van kredieten, en in het bijzonder voor die van de hypothecaire leningen. De reële rente, dus de nominale rente gecorrigeerd voor verwachte inflatie, is reeds lange tijd nul of zelfs licht nega tief. Dat kan niet al te lang voortduren. Daarom is deze renteverhoging vanuit economisch en monetair perspectief vol strekt gerechtvaardigd, zeker ook gege ven het feit dat monetaire ingrepen langzaam in de economie doorwerken. Zoals een voormalige voorzitter van de Federal Reserve Board ooit opmerkte: „Het is de taak van een centrale ban kier om de drank weg te halen, terwijl het feest nog aan de gang is." Dat laat ste maakt centrale bankiers niet popu lair, vooral niet bij politici die weinig van het monetair beleid (willen) hegrij pen. Aan dergelijke functionarissen heeft het de laatste tijd niet ontbroken. Begin november riepen de Europese mi nisters van Financiën ECB-president Jean-Claude Trichet op de rente niet te verhogen. Een hogere rente zou volgens hen het lenen duurder maken en daar door schadelijk zijn voor het prille her stel van de economische groei. Zelfs de Organisatie voor Economisch Samen werking en Ontwikkeling waarschuw de Trichet de rente niet te verhogen. Deze ministers zouden toch moeten we ten, dat dergelijke ongevraagde advie zen aan de ECB verboden zijn volgens het Verdrag van Maastricht en in de praktijk contraproductief werken. Van de voorganger van de ECB, de Duitse Bundesbank, werd altijd opgemerkt dat deze centrale bank als slagroom is. Hoe meer je er in roert, hoe stijver zij wordt. Maar dat geldt zeker ook voor de ECB.De ECB was nu wel gedwon gen om zijn onafhankelijkheid van de politiek te bewijzen en de noodzakelij ke renteverhoging niet verder uit te stel len. Ik vermoed dat veel ministers van Financiën in de eurozone, door hun on vermogen om in eigen huis budgettair orde op zaken te stellen, op zoek waren naar een collectieve zondebok, in dit ge val de ECB. Daarmee ondermijnen zij op lange termijn het vertrouwen in de ECB als enige Europese autoriteit. Dat is buitengewoon onverantwoordelijk en gevaarlijk. Wij zijn de laatste tijd wel wat gewend van Europese politici, vooral uit Duitsland, Frankrijk en Ita lië. Kunnen wij de Europese ministers van Financiën niet op een verplichte bijscholingscursus over de grondbegin selen van het budgettair en monetair beleid sturen? Ik bied mijzelf graag aan Belgische supers vandaag dicht BRUSSEL - De meerderheid van de supermarkten in Bel gië zal vandaag gesloten zijn als gevolg van een estafet testaking tegen de regeringsplannen om de vut-leeftijd te verhogen van 58 tot zestig jaar. Vooral personeel van grote Belgische ketens als GB, Car- refour en Delhaize gaat in staking. Daarnaast kunnen ook op veel plaatsen in België aanwezige Nederlandse wa renhuizen als Blokker en Hema worden getroffen. De stakingsbereidheid bij de drie grote Belgische vakcen trales tegen de vut-plannen van de regering-Verhofstadt is groot. Eerder al legden de bonden België eind oktober en begin november plat door algemene stakingen. ANP Levensloopregelingen onvolledig HAARLEM - De organisatie van werkgevers AWVN vreest dat veel bedrijven een onvolledige levenslooprege ling voor het opnemen van verlof hebben opgetuigd. Hier door is het onduidelijk of het personeel tijdens verlof recht heeft op arbeidsvoorwaarden als een leaseauto, pen sioenpremie of reisvergoeding. Dat heeft de AWVN gisteren meegedeeld. Volgens de orga nisatie, die bedrijven adviseert over cao's, blijkt uit een steekproef dat de helft van de bedrijven met een levens loopregeling 'de arbeidsvoorwaardelijke kant nog niet heeft geregeld'. Op dit moment is de helft van alle werkgevers zo'n rege ling voor het sparen van verlof overeengekomen met het personeel. In totaal is driekwart van de werkgevers van plan dat te gaan doen, stelt de AWVN. ANP UPC geeft decoders weg AMSTERDAM - Kabelbedrijf UPC is in stilte begonnen met een massale operatie, waarbij 2,2 miljoen abonnees in het hele land een digitale decoder thuisbezorgd krij gen. De grote steden komen daarbij als eerste aan de beurt. De abonnees mogen de decoder een half jaar gratis uitpro beren. Daarna is het betalen geblazen: 2,50 euro bovenop de 15,53 euro per maand voor het oude analoge basispak ket. De prijs van dit basispakket gaat overigens per 1 ja nuari dertig cent omhoog. Voor achttien euro per maand levert UPC veertig digitale tv-stations en vijftig digitale radiozenders. In het pakket keren zenders terug die eer der uit het analoge pakket zijn geschrapt, zoals Cartoon Network, het Italiaanse RAI Uno en het Spaanse TVE. UPC garandeert niet dat de toeslag van 2,50 euro voor het digitale pakket zo laag blijft. Tot voor kort rekende het kabelbedrijf voor een soortgelijk aanbod vijftien euro per maand. „De klant moet er voor tekenen, maar zit verder nergens aan vast", zegt UPC-woordvoerder Ronald van der Aart. „Na een half jaar nemen wij contact op met de vraag of de kijker een betaald abonnement wil." GPD door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van D66 twijfelt aan de milieuvriendelijkheid van de bio-energiecentrales zoals het Nederlandse bedrijf Biox onder meer wil bouwen in Vlissin- gen-Oost. Kamerlid Van der Ham wil van minister Brinkhorst (D66, Eco nomische Zaken) weten of de duurzaamheidssubsidie die Bi ox daarvoor krijgt wel terecht is. Biox heeft plannen voor bio-energiecentrales in Zeeland, Zuid-Holland en Groningen. Die in Zeeland moet in 2007 klaar zijn. De centrale met een vermogen van ongeveer 50 mega watt levert naar verwachting dertig tot vijftig banen op. De bedoeling is dat de drie cen trales van Biox worden gestookt op palmolie. Daardoor werkt de centrale koolstofdioxide-neu traal. Er wordt wel koolstofdi oxide (COy uitgestoten, maar de oliepalmen halen eenzelfde hoe veelheid broeikasgas uit de lucht om te kunnen groeien. Daardoor komt Biox in aanmer king voor een MEP-subsidie (Mi lieukwaliteit Elektriciteitspro ductie) van het ministerie van Economische Zaken. Van der Ham vraagt Brinkhorst of Biox in tien jaar tijd 388 miljoen euro aan MEP-subsidie krijgt voor de drie centrales. Hij plaatst daar vraagtekens bij. Van de minister wil hij weten of het klopt dat de palmolie-centra le van Biox in een jaar tijd net zoveel fijnstof en stikstofoxiden (Nox) uitstoot als een tien keer zo grote kolencentrale. „Als dit waar is, valt de stroom van Biox dan te kwalificeren als groene stroom?" Het D66-Kamerlid wijst zijn partijgenoot op eerdere uitspra ken over het stoken van palm olie. De Tweede Kamer is daar kritisch over, omdat voor het aanleggen van palmolieplanta ges grote stukken regenwoud te gen de vlakte gaan. Dat gebeurt onder meer in Maleisië, waar Bi ox veel van zijn palmolie van daan haalt. Een woordvoerster van Biox in Vlissingen-Oost geeft aan dat het bedrijf geen commentaar wil geven op de Kamervragen van Van der Ham. als docent en ik ben van harte bereid deze cursus gratis te verzorgen. Ik ben echter bang dat de belangstelling voor deze gratis bijscholingscursus niet over weldigend zal zijn. Zolang de grote Europese landen nau welijks een begin hebben gemaakt met de structurele hervormingen, zoals het flexibeler maken van hun arbeidsmark ten en hun markten voor goederen en diensten, zullen wij dergelijke geluiden blijven horen. De monetaire autoritei ten in Europa hebben precies gedaan wat van hen verwacht mocht worden, maar het wachten is op de politieke au toriteiten in Duitsland, Frankrijk en Italië. Laten wij hopen dat de regering van bondskanselier Angela Merkel een voorbeeld zal geven aan president Chi rac en premier Berlusconi. Sylvester Eijf finger van onze redactie economie NEW DELHI - Het Amerikaan se softwareconcern Microsoft in vesteert de komende vier jaar 1,7 miljard dollar in India. Het geld wordt onder meer gebruikt om de personeelssterkte in India fors uit te breiden. Dat zei Mi- crosoft-oprichter Bill Gates gis teren tijdens een driedaags be zoek aan India. Momenteel heeft Microsoft onge veer vierduizend wei'knemers in India. Dit moeten erbinnen drie tot vier jaar ongeveer zevendui zend worden. „Wat mankracht betreft, zijn we van India afhan kelijk. Daarom voeren we onze activiteiten in dit land verder op. We nemen zo veel mogelijk mensen aan als mogelijk is", al dus Gates. Hij voegde eraan toe dat India een geweldig potentieel aan soft- wareprofessionals heeft. De grootste softwareproducent ter wereld besteedt veel van zijn diensten uit aan India omdat de lonen daar stukken lager liggen dan in westerse landen. Gates onderstreepte het belang van de Indiase markt. Hij wees erop dat Microsoft dit jaar een onderzoekscentrum heeft ge opend in de zuidelijke stad Ban galore. Een van de doelstellin gen van Microsoft is om compu ters naar de plattelandsbevol king van India te brengen. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21