PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT articulier verzekerde benadeeld m u I Haast met aanpak kustverdediging PZC a 1h Prinsessen hebben pret in de Puerto Madero Ir KORTING 'fl perzische II tapijten* l«> Celstraf voor fatale ruk aan de handrem Geld besparen? Bij ons kan het! ZLNI hervallen verplichte werkgeversbijdrage kan leiden tot fors inkomensverlies Beleef het in Onder de Toren AIVD eist diskettes De Vries op /a op alle Imorresl MELIESTE 22 L ji° ZO 4 Wolkenvelden Een beetje zon, maar vooral wolken velden. Ook kans op mist. Maximumtemperatuur 6 graden. 247e jaargang no. 290 donderdag 8 december 2005 t los nummer €1,25 (wij veriagen zelfs onze autopremie) kijk op www.zlm.nl verzekeringen internet: www.pzc.nl ia«EN pen haag - Een deel van fle werknemers met nu nog een particuliere ziektekos- "Garantiefonds is nodig voor onverzekerden HAAG - Er moet een komen waaruit de zorg betaald voor mensen die in 2006 geen ziektekostenver zekering hebben. Het fonds moet worden betaald door de overheid en de zorgverzeke raars. it schnjft een werkgroep van .ïbtenaren van de ministeries in Volksgezondheid en Sociale ;en in een advies aan het ka- inet Volgens het nieuwe zorg- telsel kunnen mensen die hun remie niet betalen uit de verze- ering worden gezet. De vrees lestaat dat dit zal leiden tot )bu {eel onverzekerden, zoals dak en thuislozen, illegalen en psy chiatrische patiënten. Nu zijn 200.000 tot 250.000 men den onverzekerd, onder wie ook vijfduizend gewetensbezwaar- Hen die om religieuze redenen van een verzekering afzien. Om je voorkomen dat al die onverze kerden geen zorg kunnen krij gen of dat ziekenhuizen en huis artsen met onbetaalde rekenin gen blijven zitten, moet er een ■'garantiefonds' komen. GPD heli I (Advertentie) dé woonwinkel van Middelburg Onsant: Eindejaarsactie De Veersche Poort informeer naar de vele voordelen Woongoed: Woningzoekenden Huursubsidie WoonEnergie Nieuwbouwprojecten tenverzekering, gaat er vol gend jaar netto flink op ach teruit door de invoering van het nieuwe zorgstelsel. Het gaat om tweehonderddui zend werknemers die op dit moment een ruime werkge versbijdrage krijgen voor de kosten van hun zorgpo lis. Volgens proefberekeningen van salarisverwerker IBS bedraagt de netto-inkomensachteruit gang voor deze groep minimaal 500 euro per jaar, oplopend in een nog onbekend aantal geval len tot wel 1200 euro. „Iedereen uit deze categorie met minder dan twee kinderen zal het in zijn portemonnee voelen", zegt directeur Karei van der Heiden van IBS. dat elke maand ruim achthonderdduizend salarisstro ken verzorgt. Het ministerie van Volksgezond heid betwist de uitkomsten van IBS. Volgens het ministerie zijn de berekeningen van IBS met re presentatief en geven zij daar door een vertekend beeld. De tegenvaller op het salaris strookje heeft te maken met de werkgeversbijdrage voor par ticulier verzekerden, die nu per CAO verschilt en bruto aan de werknemers wordt uitgekeerd. Die bijdrage vervalt in het nieu we stelsel. Vanaf 1 januari stro men de dan wettelijk verplichte werkgeversbijdragen in een fonds waaruit zorgtoeslagen worden uitgekeerd. Werkne mers met een bovenmodaal inko men komen doorgaans niet voor zo'n zorgtoeslag in aanmerking. Minister Hoogervorst van Volks gezondheid gaat er vanuit dat werkgevers daarnaast een vrij willige bijdrage aan hun werkne mers geven, waardoor de finan ciële schade voor hen bepei'kt blijft. „In de praktijk blijkt dat veel werkgevers besluiten de bij drage aan hun werknemers te continueren." T egemoetkoming Het nadeel voor de werknemer hangt af van de hoogte van het inkomen en van de tegemoetko ming die men nu ontvangt van de werkgever. „Wie nu een klei ne tegemoetkoming krijgt, zal er nauwelijks op achteruitgaan", aldus Van der Heiden. Hij wijst er op dat het nieuwe stelsel ook positieve inko mensgevolgen heeft. Zo zijn alle kinderen jonger dan 18 jaar straks gratis meeverzekerd. De premie voor de basispolis van ziektekostenverzekeraars valt in veel gevallen lager uit dan de huidige particuliere premie. Daar staat tegenover dat aan vullende verzekeringen weer vrij duur kunnen uitpakken. GPD "Air marshal doodt passagier IflAMI - Een speciale federale Veiligheidsfunctionaris heeft gis teren een verdachte passagier "oodgeschoten op de luchtha venvan Miami in Florida. de nieuwszender CNN loot de 'air marshal' omdat je man, die aan boord was van m toestel van American Airli- :s, had gezegd een bom te heb ben in zijn handbagage. De •jarige Amerikaan bezweek CNN aan zijn verwon- igen. Hij zou zijn beschoten ai hij naar zijn bagage greep lm de slurf tussen het toestel en [de pier. Het toestel kwam uit ledellin in Colombia en zou na éen tussenstop in Miami door- m naar Orlando. Het is vol- ens CNN de eerste keer dat een irmarshal zijn wapen heeft ge bruikt ANP ...v.; jL. k ifl ■JS BUENOS AIRES - Prinses Maxima poseert samen met haar jarige dochter prinses Amalia (1) en dochter prinses Alexia. Amalia vierde gisteren haar tweede verjaardag in Argentinië met haar moeder, zus je en grootouders. In de Puerto Madero, het hippe gerenoveerde havengebied van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, was er even tijd voor de fotografen. foto Marcel Antonisse/ANP Staatssecretaris Schultz verrast Kamer met extra geld voor zwakke schakels door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het kabinet maakt meer haast met de aan pak van de zwakke schakels in de kust dan de Tweede Kamer durfde te dromen. Staatssecreta ris Schultz van Haegen (WD, Verkeer en Waterstaat) maakte gisteren bekend dat het Rijk geld bijpast zodra provincies of gemeenten klaar zijn om met een project te beginnen. Dat betekent dat in Zeeuws- Vlaanderen mogelijk volgend jaar al, maar zeker in 2007, kan worden begonnen. Voor Walche ren is de verwachting dat de planstudie in 2007 klaar is. Als Zeeland dan budget heeft voor de ruimtelijke inrichting past Schultz meteen de benodig de euro's voor veiligheid bij. Bijna alle partijen in de Tweede Kamer vroegen Schultz eergiste ren tijdens het eerste deel van het debat over de begroting van Verkeer en Waterstaat een ver snelde aanpak van de acht zwak ke schakels in de Nederlandse kust mogelijk te maken. Tot 2020 heeft het kabinet daarvoor 742 miljoen euro gereserveerd. Tot gisteren stond daarvan 223 miljoen euro op de rol voor de periode 2007 tot 2010. Geen uitstel CDA, WD, PvdA, GroenLinks, Christen Unie en SP vonden dat te weinig. Zij vroegen Schultz dinsdag geld naar voren te schui ven, omdat 'investeren in veilig heid geen uitstel duldt'. In haar antwoord, gisteren, kwam de staatssecretaris de Ka mer meer dan tegemoet. Ze be nadrukte overigens dat de veilig heid tegen overstromingen niet in het geding is. „Er is geen acuut gevaar." De aanpak van de zwakke scha kels gebeurt aan de hand van integrale plannen die worden opgesteld in samenwerking met provincies en gemeenten. Vei ligheid wordt daarin gecom bineerd met gebiedsinrichting. Zo is in Zeeuws-Vlaanderen de vernieuwing van recreatie voorzieningen onderdeel van (Advertentie) 251 GELDIG T/M 31 DECEMBER 2005 HULST Industneterrem lol Industneweg 2-45616H Hulst Tel 0114188 388 - België 03 - 766 3737 www.morres.com T UI Z I 'Art* iletri geldig bq wmt jmtopm en met in combrrv ine met andere xues en/ol ifpnpmgeo Verdere joiewcrwurdeii vindt u in oiueshiwrTOOm DEN HAAG - De Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst AIVD eist een aantal diskettes met staatsgeheimen terug van misdaadverslaggever Peter It. de Vries. Dat is gisteren beves tigd door De Vries en de AIVD. Op de diskettes staan rappor tages over het seksleven van Pim Fortuyn en informatie over partijgenoten van Fortuyn. De AIVD heeft De Vries ook gesom meerd niets van de diskettes te openbaren in zijn televisiepro gramma. De Vries heeft een brief gehad van de AIVD, maar daarin staat niet wat er gebeurt als hi] wei gert de diskettes terug te geven. De Vries stelt dat hij heeft gepro beerd de diskettes terug te be zorgen aan degene die ze verlo ren had, maar die wilde ze niet aannemen en suggereerde De Vries maar naar de politie te gaan. De misdaadverslaggever kondigt aan dat hij in zijn uit zending van zondag zal onthul len hoe Nederlandse geheim agenten infiltreerden in milieu bewegingen, lokale bestuurders volgden en politici onder de loep namen. De rapportages op de diskettes zijn van de Regionale Inlichtin gendienst (RID) Rotterdam, be doeld voor de AIVD. ANP Vakkundige montage Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl Staat halveert belang in KPN Ouder krijgt school opgedrongen Minister Van der Hoeven van Onderwijs wil voorkomen dat ouders met hun gehandicapte kind langs scholen moe ten leuren voor een studieplek. Over een paar jaar moet dat afgelopen zijn. Niet de ouders, maar scholen moeten een kind op de juiste plaats zien te krijgen. Ouders vrezen in dat geval dat zij niet meer kun- nen kiezen naar welke school hun kind gaat. Duurder tunnelkaartje juist goed Verhoging van het tarief van de Westerscheldetunnel is juist goed voor de Zeeuwen. Zeeland mag immers het overrendement gebruiken voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil Dat antwoordt minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) op een vraag van SP-Kamerlid Ger- #f kens. I Ajax sluit af met gelijkspel Ajax heeft gisteravond in de Champions League met 0-0 gelijkgespeeld tegen Arsenal. Voor de stand in groep B maakte het duel in Londen niet meer uit. Zowel Ajax als Arsenal had zich eerder al verzekerd van een plek bij de laatste zestien. Arsenal was het dichst bij een treffer. Henry schoot vlak voor rust een strafschop naast. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 25 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Serooskerke (W) is volgens de rechtbank in Middel burg schuldig aan een dodelijk verkeersongeval op 9 november 2003 in Terneuzen. De rechtbank vond gisteren be wezen dat de man als bijrijder een ernstig auto-ongeluk heeft veroorzaakt door aan de hand rem te trekken. Bij het ongeval kwam zijn 23-jarige vriendin om het leven. De man werd conform de eis ver oordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf en drie jaar rijont zegging. Raadsman E. Smit had eerder kritiek geuit op het on derzoek van de politie, die bij de reconstructie fouten zou hebben gemaakt. De reconstructie acht te de rechtbank niet van belang voor de uitspraak. „Het meest waarschijnlijke is dat de man aan de handrem heeft getrok ken", staat in het vonnis. Ook het feit dat hij nog maai- vier jaar zijn rijbewijs heeft en diver se verkeersovertredingen op zijn naam heeft staan werd mee genomen in de strafmaat. Aan de andere kant nam de recht bank mee dat het fatale ongeluk ruim twee jaar geleden is ge beurd en het slachtoffer zijn vriendin was. Mei zijn vieren waren ze uit ge weest in België en reden ze in de vroege ochtend van 9 november- over de Tractaatweg. De be stuurster had verklaard dat de Serooskerkenaar aan de hand rem zat, maar ze had hem niet aan de handrem zien trekken. Plotseling had ze de auto niet meer in de hand en werden de drie inzittenden uit de auto ge slingerd. De bestuurster bleef ongedeerd. Een andere vriendin en hijzelf raakten zwaar ge wond. De advocaat liet gisteren weten dat zijn cliënt tegen de straf in hoger beroep gaat. het project zwakke schakels. Schultz: „Het ziet ernaar uit dat alle plannen in 2007 klaar zijn. Dan willen de gemeenten en de provincies aan de slag. De haast zit er niet op vanwege de veilig heid. Het is een kwestie van kan sen grijpen en benutten." Ze be loofde de Kamer dat zodra pro vincies en gemeenten er klaar voor zijn, en dus zelf ook geld beschikbaar hebben, het Rijks- geld wordt bijgepast. „Niemand hoeft te wachten op geld van Verkeer en Waterstaat. Zodra de spa de grond in kan, is er geld." Schultz sloot niet uit dat meeste zwakke schakels daardoor in 2010 kunnen zijn aangepakt. „Dat lijkt me een geweldige uit daging voor de provincies en de gemeenten." De Tweede Kamer reageerde verbluft. „We zijn ver baasd over deze geweldige toe zegging", besloot VVD-Kamer- lid Snijder-Hazelhoff. (Advertentie) H R++DU BBÉLGLflS Super isolerend! Glashandel (Advertentie) O Noteert u mij voor een vast abonnement* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso (C 20.55). CD pei kwaitaal met automatische incasso 59,751. D per |aar mei automatische incasso 229,20) (postlbankiekeningnummer Handtekening: PZCbvgael zorgvuldig om mei persoonsgegevens Ajilwoordnummer 713.4460 WB Goes 8"711688"555530' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1