Minister garandeert acute zorg Veere heeft sluisdeuren terug Wereldrecord taart stapelen in Sluis CDA wil geen grijze muizen in de Staten IAEA tevreden over veiligheid Borssele VOLVO Minister Peijs: Hoger tarief tunnel goed voor Zeeuwen SP en CDA vrezen gevolgen ziekenhuisfusie ACTIE WINTERWIELEN 4 HALEN 3 BETALEN C6ICAPPENDIJK Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen donderdag 8 december 2005 15 Onderzoek naar stroomstoring MIDDELBURG - In opdracht van de provincie wordt een onderzoek uitgevoerd naar de stroomstoring van vrijdag 25 en zaterdag 26 november en de gevolgend daarvan. Er wordt vooral gekeken hoe het bestuur en de hulpdiensten die beide dagen reageerden. Het onderzoek kost 20.000 eu ro. Schade door stellage op de weg KRUININGEN - Drie auto's zijn gisterochtend zwaar be schadigd toen ze op de A58, ter hoogte van de Vlaketun- nel, over een deel van een stellage heen reden. Hoe die op de weg terecht is gekomen weet de politie niet. Twee wa gens raakten zo vernield dat ze moesten worden wegge sleept. Bem geeft Reimerswaal een klem HANSWEERT - Het Bureau Eerlijke Mededinging (Bem) heeft de gemeente Reimerswaal de 'Klem' van de maand december gegeven. De Bem reikt die prijs elke maand uit aan een instantie die in zijn ogen oneerlijke concurrentie door bijvoorbeeld dorpshuizen toestaat. Reimerswaal zou dat doen in Hansweert. De Bem voert al jaren strijd tegen het feit dat in het plaat selijke dorpshuis feesten en partijen gehouden kunnen worden. Eerder dit jaar kreeg het bureau gelijk van de rechter, waarna de gemeente meteen een nieuwe vergun ning verstrekte, die het houden van feesten wel mogelijk moet maken. Het bestuur van het dorpshuis is met die vergunning ech ter niet tevreden en maakt er bezwaar tegen. Celstraf voor misbruik jongen MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 35-jarige Temeuzenaar wegens seksueel misbruik van een elfjarige jongen tot acht maanden ge vangenisstraf. waarvan de helft voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. Daarnaast werd hem verplicht reclasse- ringscontact opgelegd. De man had gereageerd op een contactadvertentie, die de jongen via internet verspreidde. Hij nam het slachtoffer dit jaar in juni twee keer mee naar thuis, waar de seksu ele handelingen plaats vonden. Werkstraf na dodelijk ongeval MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 25-jarige inwoner van Barendrecht voor het ver oorzaken van een dodelijk verkeersongeval 240 uur werk straf, een jaar rijontzegging en tweeduizend euro boete. Daarvan moet duizend euro worden overgemaakt op de rekening van het Slachtofferfonds Nederland. De man reed 14 oktober vorig jaar in een terreinauto over de Rijksweg N61 tussen Biervliet en Hoek. Nadat de auto in de berm terechtkwam stuurde de man te fors naar links, waardoor de auto dwars op de linkerweghelft kwam te staan. Een tegenligger kon het obstakel niet meer ontwijken en raakte de terreinauto vol in de flank. De 55-jarige be stuurder uit Breskens kwam hierbij om het leven. Ook een passagier van de terreinauto. een 21-jarige Arnemui- denaar, overleed aan zijn verwondingen. door Ernst JanRozendaal on Ren Jansen DEN HAAG - De verhoging van het tarief voor de Westerschelde- tunnel komt ten goede aan de Zeeuwen. Ze mogen immers het overrende- ment gebruiken voor de aanleg van een timnel bij Sluiskil. Dat schrijft minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) in ant woord op een vraag die SP-Ka merlid Gerkens dinsdagavond in de Tweede Kamer stelde. Zij vroeg of met de tariefsverhoging niet onnodig geld uit de zakken van de Zeeuwen wordt geklopt. Peijs vindt dus van niet. Ze be schouwt de stijging van het stan daardtarief van 4,20 euro naar 4.40 euro bovendien als niet on redelijk. De PvdA in de Staten van Zee land vindt de verhoging van de tarieven wel 'absurd'. Vooral de stijging van de kosten voor vas te tunnelklanten met 8 procent is de fractie in het verkeerde keelgat geschoten. De PvdA is niet overtuigd van de noodzaak de tarieven voor de tunnel vol gend jaar forser te verhogen dan de afgelopen jaren gebruikelijk was. De PvdA-Statenleden M. de Koster en C. Ollebek willen daarom van het dagelijks provin ciebestuur inzicht in kosten en opbrengsten van de Westerschel- detunnel Ze zijn onder meer geïnteresseerd in de bedragen die de tunnelmaatschappij be steedt aan salarissen en het in huren van adviezen en diensten van buiten de organisatie. Ook vragen ze zich af of een ver band bestaat tussen het moment waarop de opbrengsten van de tunnel worden opgeschroefd door middel van tariefsverho ging en het voornemen van het Rijk zijn belangen in de tunnel te verkopen. De PvdA is be nieuwd naar de mogelijkheden die het dagelijks provinciebe stuur ziet om nu en na de ver koop van de tunnel invloed te kunnen blijven uitoefenen op de hoogte van de tarieven. Hnnr Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Hooger- vorst (VVD, Volksgezondheid) grijpt in als de bereikbaarheid van de zorg in Zeeland in ge vaar komt. Tegen de Tweede Ka mer zei hij gisteren dat de nieu we Wet Toelating Zorginstellin gen (WTZi) hem voldoende in strumenten biedt om negatieve gevolgen van een ziekenhuisfu sie tegen te gaan. Vooral SP en CDA lieten blijken bang te zijn dat ziekenhuisdirec ties volgend jaar na invoering van de WTZi makkelijker afde lingen van ziekenhuizen kunnen sluiten. De Kamerleden Kant (SP) en Vietsch (CDA) verwezen daarbij herhaaldelijk naar het fusieplan van de Oosterschelde- ziekenhuizen en het Ziekenhuis Walcheren. „Heeft u nog greep op het be houd van kleine ziekenhuizen?", wilde Kant van Hoogervorst we ten. ..Als afdelingen of locaties gesloten worden, als de bevol- (Advertentie) king zich daartegen verzet, als de wethouders en de huisartsen zich daartegen verzetten en een ziekenhuisdirectie doet het toch, welk instrument hebben we dan nog in handen om daar iets aan te doen?" Ze hekelde Hoogervorsts ver wachting dat de bereikbaarheid van acute zorg voorlopig niet in gevaar komt. „Dat is een beperk te definitie. We hebben als Ka mer toch afgesproken dat de ba siszorg met in gevaar mag ko men?" Vietsch vroeg wat de minister kon doen als het ziekenhuis in Goes bijvoorbeeld zou beslui ten de afdeling spoedeisende hulp dicht te doen en met twee extra ambulances probeert de bereikbaarheid op orde te hou den. Hoogervorst antwoordde dat hij geen concreet plan kent voor Zeeland en daar dus 'geen zin nig woord' over kan zeggen. „Maar als de bereikbaarheid van de acute zorg in Zeeland in gevaar komt, zal ik ingrijpen." Het eerste middel dat hij tot zijn beschikking heeft, is een aanwij zing, dan een dwangsom en ten slotte ('maar dat is een atoomwa pen') intrekking van de toela ting. Hoogervorst wil dat zieken huizen ervoor zorgen dat men sen in nood binnen 45 minuten op de afdeling spoedeisende hulp kunnen zijn. In het voor jaar komt hij met beleidsregels waarin de bereikbaarheidsnorm nog scherper wordt omschre ven. De minister wees erop dat de WTZi uitgaat van de bereikbaar heid, maar dat daarnaast de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) in de gaten houdt dat een ziekenhuis geen monopolie positie krijgt. De door Kant ge wenste bereikbaarheid van de basiszorg 'staat gewoon in de Wet', aldus Hoogervorst. Hij concludeerde dat de WTZi hem vanaf 1 januari goede middelen geeft de bereikbaarheid van zie kenhuiszorg te garanderen, in te genstelling tot de huidige fusies top, die dan definitief van de baan is. „De standstill is een ju ridisch monstrum, door de WT Zi krijg ik nu een fatsoenlijk in strumentarium." door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Het CDA Zeeland wil in de nieuwe Staten fractie geen grijze muizen, maar mensen die weten wat er leeft in de samenleving en dat politiek goed kunnen vertalen. In elk ge val méér vrouwen en liefst min der ambtenaren. De ledenvergadering sprak dit gisteren uit in Heinkenszand. Ook werd besloten de zittings duur van gedeputeerden met meer te beperken tot ten hoog ste acht jaar (twee perioden), maar dat vrij te laten. Dan kan er zuiniger worden omgegaan met bestuurlijke kennis en erva ring. Hoewel de Statenverkiezingen pas in 2007 aan de orde zijn en volgend jaar eerst de raadsver kiezingen moeten worden afge werkt (7 maart), wilde het be stuur toch al de eisen voor nieu we Statenleden vastleggen. Dan kan er begonnen worden met het werven van kandidaten. Op voorstel van een aantal, voor namelijk vrouwelijke, CDA-ers, moet bij de samenstelling van de lijst nadrukkelijker worden gestreefd naar een goede afspie geling van de bevolking voor wat betreft sekse, leeftijd en maatschappelijke achtergrond. Met name moet het voor vrou wen aantrekkelijker zijn zich aan te melden als gegadigde voor de Middelburgse Abdij. In de huidige fractie van dertien le den zit slechts één vrouw Daarom wordt niet hard geëist dat in het Statenwerk tenminste 16 tot 20 uur per week wordt ge stopt. De Vlissingse fractievoor zitter C. Seijbel wees erop dat re kening gehouden moet worden met mogelijkheden (en beperkin gen) die mensen hebben gezien hun beroep, de maatschappelij ke en bestuurlijke functies die ze uitoefenen en de levensfase waarin zij verkeren (bijvoorbeel den vrouwen met jonge kinde ren). Ze kreeg voor die opvat ting een royale meerderheid mee, ondanks tegensputteren bij nader inzien Onder de foto van de tatoeèerders die een petitie aanbieden aan de Tweede Kamer stond gisteren abusievelijk dat Kamerlid Arib lid is van de WO. Zij zit echter voor de PvdA in de Kamer. van huidig fractievoorzitter in de Staten C. van Beveren. J. Mandos onderstreepte dat het CDA lering moet trekken uit de crisis waarin de politiek ver keert door een gebrek aan ver trouwen bij de mensen. „We moeten duidelijker zichtbaar zijn in de samenleving, daar is ontzettend behoefte aan. Dat veranderen doe je niet in de Sta tenzaal, maar op straat." Over het schrappen van een be perkte zittingsduur voor gedepu teerden was nauwelijks discus sie. Alleen Statenlid A. Saman vroeg zich af of dat wel verstan dig is. ,.De historie laat zien dat mensen lang op dezelfde plaats laten zitten, niet tot de beste re sultaten leidt." Hij stond alleen. Het betekent dat gedeputeerde A. Poppelaars zich warm kan lo pen voor een derde termijn. De ledenvergadering was voor stander van behoud van ba sis-ziekenhuiszorg op de huidi ge drie plaatsen (Goes, Terneu zen, Vlissingen), met de bestaan de nevenlocaties. Fusie van Mid den- en Noord-Zeeland met een (academisch) ziekenhuis in Rot terdam en van Zeeuws-Vlaande ren met een Vlaams ziekenhuis, werd afgewezen. De Zeeuwse ziekenhuizen moe ten wel meer gaan samenwer ken, in elk geval de medici. Dat is gewenst om zo hoogwaardig mogelijke zorg te bieden. Als daarvoor een fusie nodig is, dan moet dat. „Maar fusie is geen doel op zichzelf", zei Statenlid J. Bergen. Spelmorgen voor pleegkinderen in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - Op de Dag van de Vrijwilliger wordt zaterdag in sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder speciaal voor pleegkinderen een sportie ve spelochtend gehouden Het initiatief voor de spelmor gen is genomen door leden van de CDA-fractie in Provinciale Staten. De stichting AZZ en studenten van de sportopleiding CIOS in Goes verlenen er hun medewer king aan. Het evenement in 's-Gravenpol der begint om tien uur en duurt tot één uur. Een deur wordt neergelaten in de sluis. foto Ruben Oreel door Ben Jansen BORSSELE - De kernenergie centrale Borssele is veilig. Een onderzoeksteam van het Interna tionaal Atoom Energie Agent schap (IAEA) uit Wenen heeft dit geconstateerd na afloop van een controle die de afgelopen tweeënhalve week in beslag heeft genomen. De inspecteurs zijn van oordeel dat de veiligheid van de bedrijfs- voering van de nucleaire stroom- fabnek bij Borssele op een hoog niveau ligt. Ook vinden ze dat de centrale goed is onderhouden en goed wordt beheerd. De uit slag van het onderzoek komt op een mooi moment. Verwacht wordt dat het kabinet later deze maand besluit dat de kerncentrale tot 2033 open kan blijven. Het IAEA heeft het veiligheids onderzoek uitgevoerd op ver zoek van de Kernfysische Dienst van de Vrom-Inspectie. De internationale deskundigen hebben van 21 november tot 7 december de bedrijfsvoering in de kerncentrale Borssele onder zocht. Ze hebben een aantal sug gesties gedaan om de veiligheid naar een nog hoger plan te bren gen. De conclusies van het IAEA-team hebben EPZ, de ei genaar van de kerncentrale niet verrast. „De inspecteurs hebben gewezen op mogelijke verbete ringen die we zelf al in kaart hebben gebracht bij ons eigen tienjaarlijkse evaluatie-onder- zoek", zegt woordvoerster M. Linger. „Ze staan al op het pro gramma om te worden uitge voerd." Over anderhalf jaar komt het IAEA nog eens op bezoek in Borssele om zich ervan te verge wissen wat met de aanbevelin gen is gedaan. De conclusies van het onder zoek zijn getoetst aan internatio nale standaarden en geaccep teerde goede werkwijzen Advertentie De taarten worden met een kraan naar de juiste hoogte gebracht. door Frank van Cooten SLUIS - Bij de 'bouw' van de 'grootste bruidstaart ter wereld' gisteren in Sluis is niets aan het toeval overgelaten. Een risi- co-analyst van steigerbouwer Rheinhold Mahla komt er zelfs aan te pas om de veiligheid te waarborgen. Het is dan ook een enorm gevaarte. De taart bereikte een hoogte van 24,5 meter en komt daar mee in het Guinness Book of Records. Het oude record (acht tien meter en vijf centimeter) van de gemeente Ommen is ge broken. Initiatiefnemer van de 'hoogste bruidstaart ter wereld' is hotel De Dikke van Dale. De taart is letterlijk en figuur lijk het hoogtepunt van de 'Week van Sluis'. Het hotel houdt deze week een aantal acti viteiten rondom het thema trou wen. Een enorme bouwkraan op het terrein van De Dikke van Dale beheerste gisteren de skyline van Sluis. Rondom de steigercon structie, waarin de taart laag voor laag wordt opgebouwd, kri oelt het van de bakkers. Zo'n veertig in totaal, docenten en leerlingen van bakkerijschool Ter Groene Poorte in Brugge. De taart, cake en slagroom, is al gemaakt door een grote Neder landse bakkerij. In een vracht wagen staan bakken vol taart. De bakkers van Ter Groene Poorte bouwen het zoete gevaar te op. De school kreeg deze klus via oud-leerling en Zeeuws-Vla ming Peter Simpelaar. „Het is voor onze leerlingen interessant aan een dergelijke recordpoging mee te werken", zegt docent Guy Pauwels die samen met Bart Ardijns en Patrick Lamen de leiding heeft over het opbou wen van de taart. Pauwels is te vreden „De opbouw gaat echt heel vlot. We liggen voor op schema. Het is voor ons een leu ke klus." Projectcoördinator Dirje van foto Wim Kooyman Laar en general manager Lau rens van Rij van De Dikke van Dale kijken tevreden toe. De walkie-talkie van Van Laar kraakt constant. De bouw van de grootste bruidstaart begon voor haar gistel-morgen om ze ven uur, „Je moet ontzettend veel regelen, maar het schept veel genoegen te zien dat alles uitkomt zoals was gehoopt." Rond vijf uur is de klus klaar. Daarna is het feest. Wethouder Rein Leentfaar en twee Sluise bruidsparen 'openen' de taart om zes uur. Iedereen kan voor een euro zijn tanden in een punt zetten. De op brengst gaat naar De Sterre in Clinge. door Maurits Sep VEERE - Na pakweg twaalf jaar zitten de oorspronkelijke deuren weer in de Veerse sluis. Ze zijn gisteren op hun plek gezet. De deuren in de grote sluis van Veere in het Kanaal door Wal cheren zijn tien meter hoog, tien meter lang en tachtig centime ter breed. Ze wegen 59.000 kilo. Dat is zonder ballastwater; met water wegen ze 75.000 kilo. Een drijvende bok heeft ze maandag uit de sluis getild en gisteren zijn de nieuwe deuren geplaatst. Het ballastwater wordt uit de deuren gehaald en naar de afval waterzuivering van het water schap in Ritthem gebracht. „Het is zoet kraanwater, maar het heeft lang stilgestaan. Vroeger liet men het gewoon in het ka naal lopen, maar dat mag tegen woordig niet meer", vertelt Wim Korf van Van der Straaten uit Hansweert, het bedrijf dat de vervanging van de sluisdeuren uitvoert. De deuren die jarenlang in de sluis hebben gezeten, worden op geknapt en opgeslagen in de deu renbergplaats langs het Kanaal door Walcheren. Daar stonden tot deze week ook de deuren die nu in de sluis zitten. De reserve deuren die nu de opslag ingaan, zaten vroeger in de sluis van Vlissingen. Daar zijn ze niet meer bruikbaar omdat in Vlis singen tegenwoordig rechte deu ren worden gebruikt. In Veere hebben ze nog een kromming. De grote sluis in Veere is sinds maandag afgesloten voor scheep vaartverkeer. Schepen die maxi maal 60 meter lang en 7,45 me ter breed zijn een een diepgang hebben van maximaal 2,80 me ter, kunnen nog wel door de klei ne sluis. De stremming vanwege het on derhoudswerk duurt tot en met aanstaande vrijdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15