Akkoord bouwputschade ver weg PZC Hoe schrijf je centrifuge nou? SieMatic Individueel Design UITVERKOOP Gimbrère Reformatorische scholen moeten ook buiten de deur kijken Vrijwilligerswerk? Dat doe je gewoon! Nu extra verlaagde prijzend. i ;Ti Borselse bioscoopbus naar Vlissingen doet het goed PIM Muurschildering blijft nog even bij restaurateur Hippie Omwonenden kunnen zich niet vinden in voorstellen gemeente Redactie: 0113-315649 uuww.pzc.nl £mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Nourd^en Mbddèn'-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 8 december 2005 y De campagne is r ZEEUWS i.vsmuuT 1 WK* _/sooue CULTURELE WB3CEUVG Informatie: www.servz.nl naakt door financiering van provincie Zeeland LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Fietsendieven moeten boeten MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Yerseke is gisteren in Middelburg voor het stelen en helen van fietsen conform de eis veroordeeld tot vijftien weken cel. Politierechter M. Klarenbeek legde de mededader, een 31-jari- ge vrouw uit Yerseke 210uur - werkstraf op. Aan drie slachtof fers moeten ze in totaal 376 euro schadevergoeding betalen. De verdachten huurden een bus je en reden naar plaatsen op Schouwen- Duiveland waar ze de fietsen inlaadden en meena men. j Tien fietsen, die in beslag zijn genomen, zijn in bewaring gege- ven bij de politie. Sscholieren schrijven mee tijdens het Groot Walchers Dictee dat in de Zeeuwse Bibliotheek werd gehouden. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Tweeën was moeilijk, net als megalollies en hysterisch. Maar hel allermoei lijkst was nog centrifuge. Wat een rotwoord. Met s, ie, een v en ch? En bovendien, dat is toch ge woon een wasdroger? Advertentie UITVERKOOP NU VERLAAGDE PRIJZEN!! WALSTRAAT 199 VUSSINGEN door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De Borsel se bioscoopbus begint aan te slaan. Stapten de eerste keer, in oktober, 36 jongeren in de bus oaar Cinecity in Vlissingen: in november waren dat er al 47. Morgen rijdt de bus voor de der de keer. j^e jongerenraad Borsele heeft het initiatief genomen voor de zogenaamde Movie Tour-bus. Het was eerst de bedoeling films «gaan draaien in De Stenge in Heinkenszand. maar dat was las- hg. De te gebruiken apparatuur js duur en onhandig groot. Over ig met Cinecity leverde het idee voor een speciale bios coopbus op en dat blijkt dus te werken. Vooral jongeren van pakweg W ertlen tot achttien jaar maken Een aula met 120 nerveuze, pen- kauwende scholieren. Het zijn de leerlingen van zestien scho len: elke school heeft er acht naar de Zeeuwse Bibliotheek ge stuurd voor het Groot Walchers Dictee. Mieke Lemmens heeft hem gemaakt, en leest hem ook voor. Eerst de hele tekst, dan de hele zinnen en dan de zinnen in stukjes. Marjolein Kole en Melanie Schroevers uit groep 8 van basis school 't Vierschip in Arnemui- den schuifelen wat in de college banken. De schriften liggen opengeslagen, de pennendop zit al aan de achterkant. Ze zien het best zitten. „Bij het proefdic- tee had ik 21 fouten en toch mocht ik door naar het echte dic tee", fluistert Marjolein, terwijl Mieke Lemmens uitlegt dat de eerste intuïtie vaak het beste is. Melanie belandde met 24 fouten er gebruik van. Zij kunnen voor een tientje een combikaartje kopen, voor de bus en de film. Het beginpunt van de Borselse Movie Tour is om 17.45 uur in 's-Gravenpolder (bushalte aan de Goesestraatweg bij de verkeerslichten), waarna Ovezande's-Heerenhoek, Hein kenszand en Lewedorp volgen. Wie meegaat, kan in Cinecity kiezen uit films die tussen 19.00 en 19.30 uur beginnen. De bus - een dubbeldekker met 75 zit plaatsen - vertrekt na de afloop van de laatste film, om uiterlijk 21.15 uur, en rijdt dezelfde rou te terug. De Movie Tour is maandelijks; morgenavond, 13 januari, 10 fe bruari, 10 maart, 14 april, 12 mei en de laatste dit seizoen 9 juni. De jongerenraad Borsele houdt er rekening mee dat er 13 januari al een tweede bus moet komen. deDRVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met linzensoep, couscous en rijstdessert €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 za. 10-12,11.00-13.00 uur Verhalen van mensenrechten Amnesty International i5.OO-l6.30 uur Erik Vandenberge Sleeping in the closet Markt 511 Middelburg T0118 886 886 www.de-drvkkery.nl eerst nog op een reservelijst, maar mocht alsnog gaan. „Het gaat wel lukken. Ik maak woor den altijd langer in mijn hoofd; dan weet ik of het met een d of een t moet op het eind." Dan de tekst. Terwijl Mieke Lemmens hem voorleest, kijken kinderen met draaiende ogen om zich heen. Wat zei ze nou, kermissen- saties? Hoe schrijf je centrifuge, vraagt een meisje aan haar buur jongen. Marjolein en Melanie vonden de tekst zo op het eerste oor meevallen. „Het proèfdictee klonk moeilijker", zegt Marjo lein opgelucht. Het meeschrijven gaat de dames heel goed af. Tweeën, geïnspecteerd... Meester Mike verklapt dat hij bij taal net de trema's heeft behandeld. Zelf heeft hij het niet makkelijk. Want eensgezind is toch maar een lastig woord, zegt hij terwijl hij achterom naar zijn leer lingen kijkt. Maar die zeggen niks. Op de helft volgt een uitstrek en handenwappermoment. Dat kunnen de meisjes wel gebrui ken. Ze schrijven zich suf in hun schriftje. Maar het gaat nog steeds goed, zegt Melanie. Marjo- door René Schrier GOES - Het valt te overwegen dat leerkrachten van reformato rische scholen eens een poosje meedraaien op scholen van ande re gezindten. Het reformato risch onderwijs moet zich niet isoleren. Want als ouders en leer krachten de luiken naar de rest van de wereld voor de kinderen niet openen, dan doen de kinde ren dat zelf wel en wellicht eer der dan goed voor ze is. Dit was gisteravond te horen op een minisymposium van de Fede ratieve vereniging van basis scholen op gereformeerde grond slag in Walcheren en West- Zuid-Beveland, die werd gehou den ter gelegenheid van het af scheid van beleidscoördinator G. Terlouw. De inleiders. W. Kranendonk lid van de hoofdre dactie van het Reformatorisch Dagblad, en F. van der Duyn Schouten, rector magnificus van de Universiteit van Tilburg, spraken over de thema's isole ren en participeren. Hun standpunten liepen niet ver uiteen. Kranendonk noemde het afschermen en volstrekt isole ren van kinderen ten principale onmogelijk. De school heeft vol gens hem de taak de kinderen voor te bereiden op de omgeving waarin ze terecht komen. Dat was ook de inzet van het betoog van Van der Duyn Schouten, die zich evenwel afvroeg of de do centen in het reformatorisch on derwijs daar voldoende voor toe gerust zijn. Kent de docent de wereld om hem heen wel vol doende. C. Giljam van het Cal- vijn College merkte op dat men zich wel veilig voelt in de eigen zuil, maar hij vroeg zich af of de reformatorische gezindte niet méér present moet zijn in de maatschappij. Voor voorzitter G. van Kralingen van de vereni ging stond vast dat het laatste woord hierover nog niet gezegd is. Volgens Van der Duyn Schou ten wordt dit onderwerp in re formatorische kring uit de weg gegaan omdat het tot menings verschillen leidt en daar heeft men het nogal eens moeilijk mee. Kranendonk voorspelde zelfs dat op den duur deze zuil tot ondergang gedoemd is. lein knikt instemmend. „Ja hoor, het is inderdaad makkelij ker dan het proefdictee." Even meespieken met de tweeling La- na en Shannon leert dat de scho lieren van De Branding in Vlis singen heel weinig spelfouten maken. „Ze zijn altijd al de bes te van de klas", vertellen klasge nootjes Merel en Sylvana. Dat kan de Tweeling niet ontken nen. „We hadden maar 9 en 14 fout bij het proefdictee. Dat komt omdat we veel lezen. Drie keer raden uit welk boek. De Olijke Tweeling." En ook nu lopen ze tevreden weg naar de wacht ruimte. Lana: „Alleen megalol lies was moeilijk. En centrifuge. Of zoiets." Uiteindelijk waren het Lea Belde van de Leeuwenburgh, Isabel Albers van de ABS en Jurriaan Vogel van de Herman Faukeliusschool, die hadden ge wonnen. Alledrie uit Middel burg, En alledrie maar drie fout. (Advertentie) UITVERKOOP Koopzondag 11 december 12.00 uur tot 17.00 uur Jan Gielenplein 6 OUDENBOSCH (naast de Basiliek) Tel: 0165 - 330620 E-mail: PIM.fashion@planct.nl OPENINGSTIJDEN: Scooterdief moet vier weken cel in MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla renbeek heeft gisteren een 21-jarige Middelburger tot vier weken cel veroordeeld wegens diefstal. De man had op 11 november in Middelburg in een dronken bui een scooter meegenomen. Officier van Justitie G. Oosterveld had zes weken gevangenisstraf geëist. Het gaat volgens de rechter niet goed met de Middelburger, want de jonge ver dachte is de laatste jaren veelvuldig veroordeeld voor ver mogensdelicten. Raadsman E. van Aken voerde aan dat zijn cliënt niet lang op de scooter heeft rondgereden, alvo rens het voertuig terug naar de eigenaar is gegaan. De man gaf aan zijn leven te willen beteren en na zijn deten tie op elk aanbod van werk te zullen ingaan. Weg dicht voor sporenonderzoek DIRKSLAND - De politie heeft gisterochtend de N216 bij Dirksland afgesloten voor een uitgebreid sporenonder zoek. Dat moet meer duidelijkheid geven over de precieze toedracht van een ongeluk waarbij dinsdag namiddag een 68-jarige vrouw uit Middelharnis en een 71-jarige plaats genoot om het leven kwamen. De botising werd veroor zaakt door een 32-jarige man uit Middelharnis. Hij bleek onder invloed van alcohol te verkeren en is aangehouden. Bij de aanrijding waren in totaal vier auto's betrokken. Een 47-jarige automobilist uit Nieuw Tonge raakte be kneld en werd onder meer met been-, heup- en bekkelet- sel naar het ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Twee an dere betrokken, onder wie de 32-jarige Menheersenaar, kwamen er af met lichte verwondingen. De politie is nog op zoek naar getuigen van de aanrijding en dan met name naar mensen die de auto van de verdachte kort voor het ongeluk hebben zijn rijden, of die de botsing hebben zien gebeuren. Gaslek bij Westdorpe WESTDORPE - Delta Nutsbedrijven is gisteren bij toeval gestuit op een lek in de aardgasleiding aan de Verkave- lingsweg in de polder tussen Westdorpe en Zuiddorpe. Het lek werd ontdekt door een voorbijganger die aanvan kelijk gewaarschuwd had voor een lekke waterleiding. Hij had bubbels gezien in een waterplas. Bij nader onder zoek bleken die bellen echter veroorzaakt te worden door lekkend gas. Monteurs van Delta zijn drie uur bezig geweest om het lek te dichten. Tijdens de reparatie was er politietoezicht om passanten in verband met mogelijk explosiegevaar op afstand te houden. Het lek was dermate klein dat de lei ding niet helemaal afgesloten hoefde te worden. Volgens een woordvoerder van Delta hebben de mensen die aange sloten zijn op de bewuste gasleiding amper iets gemerkt. Het lek is volgens de woordvoerder van delta veroorzaakt door een steentje onder de leiding. door Wendy van den Hurk hangen. Maar het is december en de schildering staat nog VLISSINGEN - Voorlopig staat steeds in de werkplaats van Rij- het nog goed weggestopt in de ken. werkplaats. Zwart plastic erom- „Dat heeft te maken met de heen en Riaan Rijken die erop verbouwing van het theater", past. De muurschildering, die verklaart de decoratieredder, bijna vijf jaar geleden uit de „Die is zeker uitgesteld tot 2007 oude Alhambra-bioscoop van- en tot die tijd heeft het geen zin daan werd getoverd, blijft voor- om de muurschildering te bren- lopig nog even bij de restaura- gen. Bovendien is hij nog niet teur. klaar. Ik heb wel al de kalkla- gen vastgezet, en een deel van Toen de bioscoop begin 2001 de verflagen. Omdat het op werd gesloopt, dook achter het steen is geschilderd had dat alle- behang een muurschildering op. maal losgelaten. Dat is nu in or- Een decoratieschildering van de." ruim twee bij drie meter met En nu stopt Rijken er voorlopig daarop een man die een duif aan even mee. „Ik heb er zwart een vrouw geeft. De Belgische plastic omheen gedaan, tegen schilder Raoul Pharasyn moet het zonlicht. Mijn werkplaats is hem in de jaren dertig van de vo- groot genoeg; het staat niet in rige eeuw hebben gemaakt. de weg. Pas als helemaal dui- Restaurateur Riaan Rijken uit delijk is wanneer het theater Middelburg pakte het project wordt verbouwd, ga ik verder aan. Hij zou het vervaalde werk met schoonmaken en bijschil- wel opknappen. Dan zou het in deren, of retoucheren zoals dat het najaar van 2005 in het heet. Dat duurt hooguit twee Arsenaaltheater komen te maanden en dan ben ik klaar." AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 zeeuwse almanak Zij, gezegend met lange blon- zichzelf in het hippietijdperk, de lokken, vond het echt tijd Tot deze week. De ommekeer worden dat hun zoontje van kwam bij de slager, twee naar de kapper ging. Heel eventjes maar was hij Hij. opgegroeid met de flower zijn zoontje uit het oog verlo- power-jeugdcultuur in de ja- ren. Op zijn schouder voelde ren zestig, zag het nut van hij een tikje: 'Als u uw doch- een knipbeurt nog lang niet tertje zoekt, ze staat daar'. De in. afspraak met de kapper was In zijn kind herkende hij snel gemaakt. HnnrNadia Berkelder MIDDELBURG - De onderhan delingen tussen omwonenden van de bouwput en de gemeente Middelburg over een regeling voor vergoeding van schade aan woningen dreigen op niets uit te lopen. Omwonenden kunnen zich niet vinden in de voorstel len van de gemeente. de bedoeling om voor 1 decem ber overeenstemming te berei ken. Volgens Clarijs is er lang ge steggeld over de vraag of de ver eniging de kosten voor juridi sche bijstand op de gemeente mocht verhalen. Pas op het laat ste moment kreeg de vereniging daar toestemming voor. De raad beslist alleen over een regeling als de bewoners daar mee instemmen, zei Kool gister avond. „De regeling zal door een meerderheid van de klank bordgroep moeten worden ge dragen, anders kunnen we ook niets voorleggen." Als er geen overeenstemming wordt bereikt, stappen de omwo nenden naar de rechter om de schade te verhalen, aldus Clarijs na afloop. „We staan in de start blokken." Clarijs kon de com missie niet duidelijk maken wat er schort aan het plan zoals het er nu ligt. „Dat is zo juridisch dat ik het hier niet kan vertel len", zei ze. „Dat gaat boven mijn pet." De voorgestelde regeling zou in ieder geval ruimte geven voor verschillen in uitleg, met moge lijke conflicten tussen gemeente en gedupeerden tot gevolg. Bo vendien zou bedrijfsschade en immateriële schade niet worden vergoed. Korte Noordstraat Het verzoek van een bewoner van de Korte Noordstraat aan de gemeente om zijn beschadig de huis te kopen is deze week af gewezen door het college van B en W, De gemeente koopt alleen beschadigde huizen in de Ko ningstraat op. „Het was vanaf het begin af aan duidelijk dat de gemeente de Koningstraat bij de nieuwe plannen wilde betrek ken", zegt Clarijs. „Dat is de re den dat die huizen worden ge kocht. Dat wordt door niemand uitgesproken, maar nu dus wel door de belangenvereniging." De gemeenteraad heeft het colle ge in september opgedragen om in samenspraak met omwonen den een regeling voor vergoe ding van de schade te maken. Omwonenden praten in een klankbordgroep met de gemeen te over de inhoud van de rege ling, Afgelopen maandag was de laatste vergadering. Volgens L. Clarijs van de belangenver eniging Van A tot Z is daarin door omwonenden geconclu deerd dat het plan onvolledig is. Ze spreekt van een patstelling. Wethouder H. Kool-Blokland (CDA) blijft optimistisch en zei gisteravond in de commissie maatschappelijke zaken dat er over een maand een regeling kan liggen. Clarijs en Kool ver schillen van mening over de af spraken die zijn gemaakt. De wethouder zegt dat de belangen vereniging toestemming heeft gekregen om op kosten van de gemeente extra juridische hulp in te roepen, Clarijs ontkent dat. Kool spreekt van construc tief overleg, Clarijs heeft het over een diepgaand verschil van mening, Gesteggeld De besprekingen tussen bewo ners en de gemeente over de schaderegeling duren langer dan verwacht. Het was eigenlijk (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11