Van der Zwaag naar Veere Ex-gedetineerden weer aan de slag Wethouder wil nog groter Sloebos Schip op zandbank gelopen bij Stavenisse Wethouder Venlo (43, CDAvoorgedragen als nieuwe burgemeester KERSTEXPOSITIE V erzoeknummer Klik met Veere was meteen aanwezig Woensdag 7 december 2005 editie Walcheren tKk Tuincentrum bloembinderij Nieuwe Rijksweg 49, 's-Heer Arendskerke Tel. 0113-270960 www.terlucht.nl VANAF 8 DECEMBER OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag 9.00 tot 17.30 uur Donderdag koopavond Zaterdag 9.00 tot 17.00 uur zeeuwse almanak Julius van vier ontwikkelde zich de afgelopen weken, on der invloed van de komst van de goedheiligman, tot een be genadigd zanger. Het comple te repertoire werd eindeloos doorgenomen, goedmoedig en diepgelovig. Daarbij toonde hij zich opmerkelijk tekst- vast, zelfs als het ging om de gard en de roe, het wild ge raas van de makkers en de kaatsenballen in een net. Aan verzoeknummers deed hij echter niet. Wanneer hem werd gevraagd zijn zangkun sten ten gehore te brengen, schudde hij koppig zijn hoofd. „Nee", luidde het ant woord, dat geen ruimte liet voor discussie. „Mijn radio staat niet aan. Jongetje (8) aangereden VLISSINGEN - Een achtjarig Middelburgs jongetje heeft gistermiddag zijn been gebroken bij een verkeersongeval in zijn woonplaats, Het jongetje werd aangereden door een 27-jarige Middelburgse bromfietser toen hij rond kwart voor vijf de Laan der Verenigde Naties overstak. Door de klap kwamen beiden ten val. Het jongetje werd naar het ziekenhuis gebracht, daar bleek zijn been gebro ken. De bromfietser klaagde over pijn aan arm en been. Ongeval hond niet schuld provincie HOEK - De provincie acht zich niet verantwoordelijk voor een ongeval dat de hond van D. Schuilenburg uit Hoek opliep in de berm van het fietspad langs de weg van Hoek naar Philippine. Een verzoek om schadevergoeding wijzen Gedeputeerde Staten dan ook af. De hond viel ter hoogte van de kruising met de Altenaweg bij Hoek in een gat in de berm. Het dier brak daarbij een poot en moest een operatie onder-gaan. De provincie stelt dat zij als weg- beheerder nooit is gewezen op het onzichtbare gat vlakbij het fietspad. Pas na het ongeval werden GS in kennis ge steld, waarna maatregelen zijn getroffen. Volgens het da gelijks provinciebestuur betekent de aansprakelijkheid van de wegbeheerder niet dat elke weggebruiker bij scha de kan aankloppen bij de provincie. Als gebaar van cou lance maken GS 150 euro over naar Schuilenburg. Formaliteit kost Tholen subsidie MIDDELBURG - Een formaliteit kost de gemeente Tho len enkele duizenden euro's provinciale subsidie. Omdat de gemeente Tholen niet namens de gemeenteraad, maar namens het college van B en W bezwaar heeft gemaakt te gen de hoogte van het subsidiebedrag, verklaren GS het bezwaar niet ontvankelijk. De watersportvereniging Sint-Annaland had 10.000 euro gevraagd voor het realise ren van een shopping- annex passantensteiger. De ge meente had voor datzelfde project een subsidie van 20.000 euro gevraagd. De provincie verleende respectieve lijk 8502 euro en 17.004 euro. In die subsidie zijn de kos ten van elektra, bouwleges en voorbereiding niet door de provincie meegenomen. B en W van Tholen hebben daar bezwaar tegen gemaakt, maar dat had de gemeenteraad moeten doen, zo staat in de gemeentewet. Vandaar dat Tholen genoegen moet nemen met de verleende bedragen. Week cel voor diefstal benzine MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof veroordeelde gisteren een 25-jarige man uit Gouda voor benzinediefstal tot een week celstraf. De Gouwenaar tankte 26 juli vorig jaar bij een pompstation in 's-Heer Arendskerke voor 44 euro benzine zonder te betalen. door Harmen van der Werf BORSSELE - Het Sloebos is nog lang niet af. Bij Borssele moet nog honderd hectare wor den verworven, maar wet houder M. Vermuc-Vcrmue (CDA) wil het daar niet bij la ten. Zij wil het groenproject doortrekken tot aan Nieuw- dorp, meldde zij gisteren bij de overdracht van het eerste deel van het bos aan Natuurmonu menten. De overdracht had een feestelijk tintje en dat was niet voor niets. Jaren en jaren is erover ge sproken een stevige groene buf fer te maken tussen het dorp Borssele en het industrie- en ha vengebied Vlissingen-Oost. Een poging om geld los te peuteren bij bedrijven in het Sloegebied liep op niets uit. Alleen elektri citeitsproducent EPZ wilde meedoen. Andere bedrijven in 't Sloe weigerden een bijdrage te leveren. De overheid moest maar voor groen zorgen, vonden zij. Geld bleef een probleem, tot de discussie over de komst van de Westerscheldetunnel losbarst te. Borsele onderhandelde ste vig en wist een overeenkomst te sluiten, waarin het al zo lang ge wenste Sloebos was opgenomen. Twee jaar geleden was het echt zover. De eerste spa voor het groenproject kon de grond in. Bijna honderd hectare is inmid dels gerealiseerd. Borsele wil nog honderd hectare verwerven, maar de twee eigenaren, de ak kerbouwers J. Nijsten en P. de Winter, willen niet verkopen te gen de geboden prijzen en zijn tegen het bestemmingsplan Sloe bos in beroep gegaan bij de Raad van State. (Advertentie) Redactie: 0113-315649 Lww.pzc.nl ïmail:red3Ctie@pzc.n' 'Ltbus 31,4460 AA Goes iWrtentie-exploitatie. Erd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; C Vlaanderen: 0114-372770; Lmaat 020-4562500. (innr Maurits Sep I0MBURG - De nieuwe bur- craeesler van Veere wordt drs (Rob) J. van der Zwaag. Hij is ,u wethouder voor het CDA in enlo, De gemeenteraad van cere heeft Van der Zwaag giste- J en unaniem voorgedragen. Iob van der Zwaag (43) is sinds 199 wethouder in Venlo. Daar hij nu loco-burgemeester, met portefeuilles volkshuisves- jig, ruimtelijke ordening en fi- unciën. In het verleden hield ij zich ook bezig met grote-ste- enbeleid. Venlo is een gemeen- met 90.000 inwoners. Seste kandidaat e kwaliteiten van Van der waag sprongen direct in het jg bij de vertrouwenscom- issie, die de sollicitatiebrieven pt beoordeeld en de ge- irekken heeft gevoerd. „We idden al vrij snel allemaal oor dat hij de beste kandidaat verklaarde J. Houmes SGP) als voorzitter van de raad lid van de vertrouwens- immissie. der Zwaag heeft zich in enlo onderscheiden na de her- g van die gemeente, zei oumes. Venlo is in 2001 samen- ivoegd met Tegel en en Belfeld. ij heeft daarna een belangrijke ijdrage geleverd aan het sa- enbrengen van de verschil- inde culturen binnen die nieu we grotere gemeente, verklaar- e J Wisse-Francke, voorzitter de vertrouwenscommissie. Je kunt Venlo in dat opzicht jken met Veere. Hij is in laat tegenpolen bijeen te bren en en zal daar dus ook in Veere log voor hebben." VENLO - Rob van der Zwaag zet als burgemees ter van Veere een nieuwe slap in zijn politieke car rière. Maar aan planning doet hij niet. „Dan ga je je maar raar gedragen. Ik wil authentiek blijven." Van Venlo naar Veere, van 90.000 naar 22.000 mensen. Aantallen tellen voor Van Ider Zwaag niet. „Ik kijk naar de inhoud." En die spreekt hem aan in Veere. Hij kende het stadje en de dorpen al een beetje als toerist; zijn schoonou ders verblijven een paar keer per jaar in Kamper land. Via internet en enke le extra bezoeken sinds zijn sollicitatie leerde hij de gemeente al wat beter kennen. „Veere heeft een ei gen identiteit. Daar mag men trots op zijn." Die identiteit wordt be paald door dertien dorpen die onderling verschillen. Dat is niks nieuws voor hem. „Venlo telt sinds de herindeling ook dertien dorpen en stadswijken. Ik heb daar veel werk ge maakt van de wijkgerichte aanpak. Ik vind dat je als college de wijken in moet. Veer doet dat al en is daar- Iinheel professioneel." Hij verwacht zich snel thuis te voelen in Veere. «Het klik-effect was met een aanwezig. Ik heb al zo lang moeten zwijgen, dat j ik sta te popelen om te be- 1 ginnen. Ik wil zo snel moge- J hjk met mijn gezin in Veere gaan wonen." Van der Zwaag heeft veel bestuurlijke ervaring. Als wethouder, als oud-be stuurslid van de CDA-jon- geren, in landelijke overleg gen over grote-stedenbe- leid en stedelijke vernieu- j^ng, „Ik vind netwerken heel belangrijk," Dat zal hem van pas ko- roen als hij Veere op de kaart wil houden naast de grote buren, Middelburg en Vlissingen. Maar het intact met de basis, de eerenaren, zal burgemees ter Rob van der Zwaag niet verliezen. „Ik kan op alle niveaus schakelen." De werkplaats van stichting Door: structuur, structuur, structuur. foto Lex de Meester door Cornelleke Blok STAVENISSE - Een Duits bin nenvaartschip met een lading van bijna 1200 ton kolen is gis teravond door drie bergingsche pen losgetrokken van een zand bank in de Oosterschelde ter hoogte van Stavenisse. Het schip was daar gisterochtend rond half zeven vastgelopen. Het schip, de Lina Muller, was op weg naar Salzgitter in Duits land. Voor de kust van Stavenis se is bij de Witte Tonnenvlije een smalle vaargeul in de Ooster schelde. De radar van het schip was kapot, waardoor het buiten de vaargeul terecht kwam. Bergingsbedrijven Multraship uit Terneuzen en Polderman uit Hansweert probeerden het tach tig meter lange schip vlot te trek ken. De eerste poging mislukte. Daarna zakte het waterpeil, waardoor de kans bestond dat het schip in tweeën zou breken. Van een gevaarlijke situatie is volgens E. Muller, woordvoer ster van Multraship, geen spra ke geweest. Rond half zeven 's avonds, toen het water weer gestegen was, kon het schip weggesleept wor den naar vluchthaven Zijpe. Alle gemeenteraadsfracties toon den zich gisteravond tevreden met Van der Zwaag. W. Bartels van Dorpsbelangen en Toerisme vond dat frappant, maar het geeft volgens hem ook aan wel ke verwachtingen hij nu al heeft losgemaakt in Veere. G. Vader (WD) sprak de hoop uit dat de nieuwe burgemeester ook over kennis van het toeris me beschikt. Dat was één van de eisen in de profielschets bij de vacature. „Hij heeft zich terde ge verdiept in de economische pijlers van Veere", bevestigde Houmes. Met Van der Zwaag krijgt Veere wederom een burge meester van CD A-huize. Voor de verdeling van burgemeesters posten over de verschillende par tijen ligt dat op Walcheren voor de hand. Vlissingen is van de PvdA, Middelburg van de WD. Volgens Wisse-Francke heeft de politieke kleur echter geen rol gespeeld. „We wilden vooral een goede burgemeester. Dat is hij. Later bleek hij ook nog van het CDA te zijn." Van der Zwaag voldoet tevens aan de eis van CDA, SGP en ChristenUnie dat de burge meester kerkelijk meelevend moet zijn. Hij is gereformeerd, ondanks dat hij in het rooms- katholieke Limburg is geboren. „In het Veerse middengebied is dat een plus", stelde Houmes vast. Van der Zwaag is ge trouwd en heeft vier kinderen (allemaal jongens, van 14, 12 en een tweeling van 8). De wens van met name de frac tie van PvdA/GroenLinks voor een vrouw als burgemeester komt niet uit. De fractie tilt daar evenwel niet aan. Zowel fractievoorzitter D. Holtkamp als raadslid D, Maas-Stevens be nadrukten dat de kwaliteit het belangrijkste was. De voordracht van de gemeente raad moet nog worden goedge keurd door de minister van Bin nenlandse Zaken. Het is de be doeling dat Van der Zwaag zo snel mogelijk na 1 januari in Veere aantreedt als burgemees ter. Rob van der Zwaag door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het is slechts een alineaatje in het beleidspro gramma sociale zorg van de pro vincie: een subsidie van 170.446 euro voor Stichting Door. Maar wat doet de (ex-) gedetineerden- opvang eigenlijk met dat geld? Niemand aan de Zijlijn. Zo heet het sociaal beleid van de provin cie. Het moet ervoor zorgen dat kwetsbare burgers weer in de sa menleving duiken. Bijvoorbeeld ex-gedetineerden. Bij Stichting Door, aan het Vlissingse Groene- woud, worden ze opgevangen. Gedetineerden die een laatste ge deelte van hun straf bij de stich ting uitzitten en ex-gedetineer den die net zijn vrijgelaten krij gen bij Door eerst een dagritme. Een vast tijdstip om op te staan, te ontbijten, te corveeën, te wer ken. Door heeft voor achttien mensen een opvangplek. Elk jaar komen 40.000 mensen vrij uit de bajes, van wie 76 tot 78 procent terugvalt in zijn crimi nele leven. Niet gek ook, vindt Door-direc- (Advertentie) teur Johan Swart. „Ze lopen te gen zoveel dingen aan. Als je net uit de gevangenis komt, moet je je bij een gemeente inschrijven. Een identiteitsbewijs kost geld, en daar heb je werk voor nodig. En om werk te krijgen, moet je eerst ergens ingeschreven staan. Het is een vicieuze cirkel, waar moeilijk uit te komen is." De stichting helpt daarbij. Die biedt onderdak en helpt ex-gede tineerden stukje bij beetje weer de maatschappij in. Ze worden geholpen bij hun schulden, krij gen training in agressiebeheer- sing en in sociale vaardigheden. Bovendien is een plekje bij Door goedkoper dan een cel. Een gede tineerde kost de samenleving 250 euro per dag. Bij Door is dat 100 euro. De kans op recidive is er hooguit 45 tot 50 procent. Dat komt door de structuur, ver telt Swart. En binnenkort komt er met een werktraject nog meer structuur. Dat is de bestemming van het provinciegeld. „Nu al ge ven we arbeidstraining en gaan mensen werken in een leerwerk project. Nu gaan we ook zorgen voor vaste werkgevers waar ze kunnen stagelopen en op een ge geven moment voor vast aan de slag kunnen. Constructiebedrij ven en bijvoorbeeld verzorgings centra. Gaandeweg laten we ze steeds zelfstandiger wonen." Structuur Swart plukt een jonge man van de gang, die vier weken bij Door woont. Hij noemt zich R.P. „Ei genlijk kom ik uit Amsterdam. Als ik terugga, beland ik weer in dezelfde wereld. Ik blijf hier. Ik heb na mijn straf meer instel lingen gezien. Het lukt niet over al meteen. Door bevalt het best. Ze zijn consequent. Soms lijken regels betuttelend, dat moet je voor lief nemen. Je wordt om acht uur verwacht in de werk plaats en ook al is de werkmees ter er niet, we gaan toch aan de slag. Nu knappen we in Middel burg een pand op. We schilde ren het, geven een onder houdsbeurt. Misschien dat we er gaan wonen. In de werkplaats leer ik lassen. Terwijl hij vroeger makelaar is geweest. „Dat zal ik nooit meer worden. Wie wil nou een huis ko pen van iemand die tien jaar in de cel heeft doorgebracht? Twin tig jaar stond ik aan de verkeer de kant van de maatschappij. Ik was doodsbenauwd om weer op straat te staan, om vrijgelaten te worden. Veel deuren zijn dicht. Geen verzekering die je wil. Bij het arbeidsbureau doen ze moei lijk. Als ze me nu zouden losla ten, ga ik geheid terug de bak in. Ik kan het nog niet alleen." f}23 v.a. Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9