Duinart brengt een geheel eigen Minoes PZC Chimaera slecht muzikale grenzen 27 Wim Helsen speelt met zijn publiek La Primavera brengt flamenco in nieuw jasje woensdag 7 december 2005 Wim Helsen, de overweldi gende Vlaming, speelt pin nieuwe solo 'Bij mij zijt ge Uilig', Zijn komisch talent is zolop geprezen door toekenning [an de belangrijkste cabaret- rijs Neerlands Hoop. ii wie zijn hoop op hem vestigt, audt van inktzwarte humor en jat mee in zijn zieke geest. Jijn bodemloze hartje', zegt hij fifkozend. 'En we gaan nog jet naar huis/want moeder is liet thuis... nee moeder is in ze en stukken gesneden...' Helsen net als Hans Teeuwen een ge maal performer, een meester in jet'vertellen van smerige fantas tische verhalen. Over 'de wolk M zonde' en de vijanden: de Sa- Uanders en de Luxemburgers. Eén man kan ons redden, Hel len zelf. De goeroe, de tiran, de iekteleider en 'ons godje' van de ach'. Hij geneest zijn uitverko- en van 'het onzichtbare lij- Met korte spastische dans- ês en broeierige blikken speelt lij met zijn toeschouwers, als jen kat met halfdode muis. Hij houdt een pleidooi voor de netselaar van het theater en [oor de gewillige trouwe vrouw jie gerust 'tieten mag hebben pt over haar knieën' en die 'al- ijd ongesteld mag zijn want Hoed moet vloeien...' GPD Vim Helsen brengt zijn nieuwe pro- mm in De Zaete in Yerseke van- m.OOuur y\el Ovido is de titel van het l_) nieuwe programma van de üamencogioep La Primavera, te Óen in het Ledelheater in Oost- jiurg. Del Ovido betekent aan Ie vergetelheid ontrukt. En dat e wat de groep doet met de bude, vergeten liederen en dan sen die de rode draad vormen in He voorstelling. Maar Primavera steekt het traditionele werk wel In een nieuw jasje. je flamencogroep bestaat uit vee dansers, twee zangers, wee gitaristen en een percussio- ist. Primavera is zeven jaar ge iden opgericht rondom de Ne- irlandse gitarist Tino van der Hij studeerde bij Paco ena aan het Rotterdamse con- rvatorium. Van der Sman com- oneert alle muziek van de voor- jen van Primavera. et Zuid-Spaanse Andalusië is bakermat van de flamenco, ■aditioneel staat de zang cen- aal, maar tegenwoordig ver- ihuift de aandacht steeds meer aarde dans. Nederland zijn het dan ook et name de dansers die de aan- acht trekken. Primavera pro- lert in haar voorstellingen het icent zowel op de dans als op een sober decor zet de groep m voorstelling neer waarin al- thema's van de flamenco aan ld komen; van ingehouden pas- Hot temperament en emotio- ile uitspattingen. Jlamencogroep La Primavera eedt zaterdag op in het Oostburgse tielheater vanaf 20.15 uur Theatergroep Duinart geeft een aparte draai aan Minoes, het verhaal van Annie M.G. Schmidt. et is een mooie tra ditie: de eindejaars- voorstelling van Theatergroep Duinart. Dit jaar is gekozen voor Minoes van Annie M.G. Schmidt, de vijfde grote productie van Duinart in 't Spiegeltheater in Middelburg. Zaterdag is de première. I j e theatergroep is verbon- den aan de Stichting Ar duin. Op het podium staan zo wel mensen met als zonder ver standelijke beperking. Met de uitgebreide reeks eindej aars voorstellingen trekt Duinart jaar na jaar volle zalen, waarbij het overgrote deel van het pu bliek van buiten Arduin komt. Vorig jaar voerde de groep De Olifantman op. „Dat was een re delijk zwaar verhaal, dat we des ondanks als familievoorstelling hebben gebracht", zegt regis seur Peter Adriaanse. „Nu is het ook weer een familievoorstel ling, maar dan een die vooral leuk is. Minoes is gewoon een sprookje, waar je heel veel mee kunt doen." Het verhaal over de poes die oogt als een mens is bijna klas siek geworde'n. Minoes komt in --contact met de journalist Tjibbe en speelt hem allerlei nieuwtjes door, onder meer over de plaat selijke weldoener meneer Elle- meet, die zich anders voordoet dan hij blijkt te zijn. Tjibbe pu bliceert erover, waardoor Elle- meet in opspraak komt. De jour nalist wordt daarop ontslagen, maar Minoes bewijst dat Tjibbe wel degelijk de waarheid heeft geschreven. Adriaanse heeft het verhaal op nieuw bewerkt, op basis van de verschillende scripts die naar aanleiding van het boek zijn ge maakt. „Ik heb die scripts door elkaar gehusseld en een deel van mezelf toegevoegd. Voor de zang heb ik bijvoorbeeld song festivalnummers gebruikt die vaak heel onbekend zijn. Het enige echt bekende liedje is Ding-a-dong van Teach-in, dat in een totaal ander arrangement wordt gebracht. Op die manier is het een heel eigen Minoes ge worden." De cast bestaat uit dertig men sen, van wie ongeveer de helft acteurs zijn met een verstandelij ke beperking. Zij worden bijge staan door ervaren spelers van onder meer het Middelburgs Theater, zoals Escha Tanihatu als Minoes, Roeland van Klin ken als Tjibbe en Ruben Lebon als de Machokat. Sitah Lampert en Andrea Hill-van Velsen ver zorgden de kleding, Jenny van Kampen de muziek en Marleen van Buuren de choreografie. Ge zien de grote belangstelling voor de producties van Duinart overweegt Adriaanse er ook mee te gaan reizen door de provin cie. Met Minoes was dat nog niet haalbaar, maar mogelijk ge beurt dat volgend jaar wel. „Ik weet alleen nog niet wat we dan gaan doen. Het zou best wel eens een Dickens-verhaal kun nen worden." Adriaanse brengt met het Middelburgs Theater in het najaar van 2006 het stuk Jan Rap en zijn maat van Yvonne Keuls. „Ik probeer daar ook weer een aantal mensen van Duinart in te integreren, Rolf Bosboom Minoes, Theatergroep Duinart, in 't Spiegeltheater in Middelburg. Pre mière: zaterdag 20.00 uur. Andere voorstellingen: 11 (matinee), 17, 18 (matinee) en 21 december, 4 (mati nee), 5, 6, 8 (matinee), 14, 15 (mati nee), 21 en 22 (matinee) januari. Aan vang: 20.00 uur, matinee14.30 uur Het eerste deel van het Cine Concert probeert zondag morgen in Vlissingen de grens met België te slechten. Het duo Chimaera brengt een tweeluik met muziek van onze zuiderbu ren en muziek uit Zuid-Ameri- ka. Een Chimaera is een vuurspu wend mythologisch monster met een leeuwenkop, een geiten lijf en een slangenstaart. Aldus Van Dale. Omgezet in muziek verwacht je dan gierende elek trische gitaren of op z'n minst schetterende hoorns. Niets is echter minder waar. In de ogen van het Belgische duo Chimae ra gaat het om een muzikale symbiose tussen fluit en gitaar. Gitariste Sarah Vandendrie- sche studeerde met Grootste On derscheiding af bij de vermaar de Yves Storms aan het conser vatorium in Gent. Fluitiste An- nick Peeren bracht het in Maas tricht onder leiding van de al even vermaarde docent Philip pe Benoit tot een Grote Onder scheiding. Hoe dichtbij het: land ook mag zijn en hoe vaag de grens, we merken maar bar weinig van de hedendaagse Belgische muziek. De namen van componisten Franz Constant, Frank Agsterib- be en Armand Coeck zijn hier vrijwel ongehoord. Van de in 1996 overleden Constant is het Musique a deux uit 1973, een driedelig werk dat continu in het ongewisse blijft over de har monie om met een stralende A majeur te eindigen. Het Duo voor fluit en gitaar van Coeck is wat betreft harmonie conventio neler van opzet. Agsteribbe is de jongste van het stel. Plij hut selde een veelheid van stijlen door elkaar in Dansen voor de Lange Wapper, een stuk ge schreven ter ere van een bagger schip. Musique a deux is ook de titel van het eerste deel van het tweeluik dat het duo speelt. Naast deze - voor ons - onbeken de werken, speelt het duo de meer gangbare muziek voor de ze bezetting. Heerlijke zondag- morgenmuziek dus van Ravel, Debussy, Ibert en Honneger. De veelal impressionistische klanken verhuizen in het twee de luik naar Zuid-Amerika. Mu- sica para dos heet het program ma na de pauze en brengt mu ziek van Villa-Lobos, Ginastera en Piazzolla. Douwe Eiseriga Duo Chimaera, zondag in Cinecity Vlissingen vanaf 11.30 uur. In 't Kunstuus in Heinkenszand is j een dubbelexpositie ingericht met schilderijen en sieraden van Gerjan- U ne Wiersum - Huisman en Sandrien Huisman. Te zien t/m 31 december op f wo. en don. van 13 tot 18 uur, vri. van 13 tot 18 en van 19 tot 21 uur en zat van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Leerlingen van klas 5V van het Goese I Buys Ballot College, van de boven bouw CKV-1 van het Goese Lyceum j en van klas V5A van de Middelburgse scholengemeenschap Nehalennia doen mee aan de expositie Geboden Toegang in De Kabinetten van de Vleeshal, in Middelburg. De leerlin gen hebben nieuwe symbolen voor Ne derland ontworpen. Te zien van 13 tot 16 december van 13 tot 17 uur. In de publieksruimte van de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland De Burg in Middelburg is de expositie De Zeeuwse Boerderij te zien. Deze tentoonstelling is interactief opgezet en vormgegeven door Ramon de Nen- nie. Te zien t/m 20 december van 9 tot 16 uur In galerie De Vier Gemeten in Middel burg is de expositie Bootjes, van oud tot nieuw te zien. De tentoonstelling, in samenwerking met galeryMari ti me, bevat olieverven, aquarellen, te keningen en grafiek van diverse kun stenaars zoals W. J. Schütz, Mies Cal- lenfels - Carsten, Maurice Góth en Els Hollebrandse, Te zien t/m 14 ja nuari op don. t.m zat van 12 tot 18 uur en op afspraak. Drie exposanten tonen hun werk in de Drukkery in Middelburg: Bert Frijns exposeert glazen schalen (bras serietafel), Helene Briels toont zeef drukken (gangen brasserie) en van studenten Illustratieve Vormgeving van de Hoge School St. Lucas in Ant werpen zijn werkstukken te zien, geïnspireerd op bekende en minder bekende sprookjes van Andersen. Te zien t/m 15 januari tijdens winkel uren. Louis Drent exposeert foto's op lin nen gedrukt in het Ledeltheater in Oostburg. De foto's hebben als thema de flamenco. Te zien tot eind decem ber tijdens openingsuren theater. In galerie Esprit in Clinge is een expo sitie ingericht met sculpturen van In- grid Bom. Daarnaast zijn schilderijen en sieraden te zien van Nelly van Nieuwenhuyzen, De exposities zijn te zien tot 18 december op vri. van 13.30 tot 17.30 en zat van 13.30 tot 17.30. Daarna op afspraak. Axel Ghyssaert exposeert schilde rijen van spiegelsculptuur en marines in de expositieruimte van de Rabo bank in Aardenburg. te zien tot 28 fe bruari tijdens openingsuren bank, In galerie stuArt in Bergen op Zoom is een groepstentoonstelling te zien met werk van Cornelius (schilde rijen), Jan Nijssen (schilderijen), Guy Jansen (beelden), Wies van Dort (beel den en schilderijen) en Maud Quaed- vlieg (schilderijen). De expositie wordt zondag geopend om 15 uur in aanwezigheid van de kunstenaars. Te zien t/m 8 januari op don. 11 tot 17 uur, vri en zat. 12 tot 17 uur. Zondag is tevens galeriezon dag in Bergen op Zoom. Tussen 14 en 17 uur kunnen bezoekers terecht in galeries aan de Zuidzijde en Noordzij de Haven, Lievevrouwenstraat en Molstraat. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 de cember: Beeldvorming. Westerse voor werpen uit de negentiende en twintig ste eeuw verbeelden hoe het Westen naar andere culturen keek; t/m 5 maart: Marokko: kunst design 2005; t/m 9 oktober 2006: Wilde ha ren in het fin de siècle. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Charlie Chaplin in beeld. Een mul- ti-mediale familietentoonstelling; t/m 8 januari: Meesters van de Ro mantiek. Nederlandse schilderkunst 1800-1850. Museum Boijmans Van Beuningen. t/'m 31 december: De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten; t/m 8 januari: Olafur Eliasson. Een project waarin de visualisatie van lichtgolven centraal staat; t/m 11 december: Jan Kriege Metalen. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december: WereldHaven - HavenWe- reld; t/m 31 december: Binnenvaart, Leven, werken en wonen van de bin nenschipper vroeger en nu. ANTWERPEN KMSK: tot 31 december - Extrava- gAnt: Antwerpse schilderijen voor de Europese markt en Le Tour de Fran ce: Een tocht langs de Franse kust in verzamelingen; tot 2006 - Rijksmu seum aan de Schelde Meesterwer ken uit de schatkamer van Neder land. Rubenshuis: tot 31 december - Sam Dillemans - schilderijen. Fotomuseum: tot 8 jan. 06 - oude vleu gel - Sabena Air Nostalgie; nieuwe vleugel 2de verdieping; Europalia Rusland: Street- Art and Fashion; nieuwe vleugel 4de verdieping, zaal Arena - New Photographers 2006; tot 27 november in Galerie - Gert Jo- chems, RUS en tot 8 januari - Foto- persprijs Vlaanderen Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 ja nuari - 14de Zilvertriënnale; tot 29 ja nuari - Christofle - Hoogtepunten van een Dynastie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europa lia Russia - Katharina Prospect - "The Russians" by A.F. Vandevorst; Momu GaHery. GENT De Singel: tot 18 december - Aglaia Konrad met Iconocity: architectuurfo tografie. S.M.A.K.: tot 8 januari - Sergej Brat- kov en Sven 't Jolle; tot 15 januari - Carsten Nicolai en Kunst Nu- Rind- fleisch Rapedius: Vierproject erf goeddag met Oude Dokken - Flan ders Expo - Artevelde Station en Gent Sint-Pieters; tot 29 januari - In ternationaal onderzoeksproject Cultu- 7 t/m 15 december WOENSDAG Celtic Christmas Celtic Christmas is een Keltische dansmusical. De familievoorstelling bevat ontroerende Keltische muziek in een kerstverhaal. De musical wordt uitgevoerd door kin deren, tieners en volwassenen met medewerking van Dance of the North, Zara Elin en Antoine John. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.30 uur Jesus Christ Superstar Dieter Troubleyn speelt de hoofdrol in deze musical. Deze Nederlandstalige versie van de wereldberoemde Lloyd Webber/Tim Rice-rockmusical is een zoektocht naar de bete kenis van Jezus in onze dynamische tijd. De cast bestaat ver der uit Casey Francisco (Maria Magdalena), Martin van der Starre (Judas) en Jamai (apostel Simon). Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Annie, de musical Deze broadway musical is terug in de Nederlandse theaters. Annie brengt haar dagen door in een weeshuis onder het zware regime van directrice Miss Hannigan in de hoop ooit weer haar ouders terug te zien. Met hoofdroUen voor Loeki Knol en Edwin Rutten. Uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.30 uur Turks Fruit Musical naar het boek van Jan Wolkers. Hoofdrolspelers zijn Antonie Kamerling, Jelke van Houten, EHen Evers en Sjoerd Pleysier. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur DONDERDAG Jesus Christ Superstar Zie woensdag. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Annie, de musical Zie woensdag. Uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.30 uur Turks Fruit Zie woensdag. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Katinka Polderman en Brokstukken Dubbele cabaretshow van Leids Cabaretfestival finalisten. Brokstukken. De kleinkunstsolo van Katinka is evenwich tig, nuchter en ingetogen. Scherpe liedjes in een vorm van anti-theater. Bij de razend snelle, opgefokte jongelui van Brokstukken vliegen de spaan ders er af. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG De Zeeuwse Komedie De toneelgroep speelt Boven het dal. Op een bergtop bevindt zich een kliniek. Samen met de wel zeer zwijgzame zuster bestiert de dokter de gang van zaken. Moniek Kramer laat in deze absurdistische zwarte komedie haar personages wankelen tussen wanhoop en euforie. Theater Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Katinka Polderman en Brokstukken Zie donderdag. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Sanne Wallis de Vries Wallis de Vries bi'engt het cabaretprogramma Vier. De cabaretière gaat het podium op onder het motto: The ti me has come, the Walrus said, to talk of many things (Lewis Caroll - Alice in Wonderland). Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Di Gojim Jubileert Vijftien jaar klezmermuziek vertolkt door Di Gojim. Deze groep bestaande uit zes muzikanten, heeft de afgelo pen jaren een eigen versie van de klezmermuziek geschapen: de Nederklez. Van oorsprong is klezmer een mix van Oost-Europese volks muziekstijlen, zigeuner- en Jiddische muziek. Di Gojim ont wikkelde een Nederlandse variant: eigentijds en minder ge drenkt in nostalgie. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Nuevo Ballet Espanol Moderne flamenco gedanst door balletgroep. Nuevo Ballet Espanol is de frisse wind binnen de flamenco en de moderne dans. De choreografieën onder begeleiding van vijf muzikanten en twee zangers, worden onder andere gedanst door Angel Ro- jas en Carlos Rodriguez. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Klaas van der Eerden re 2000/Case Suchan Kinoshita; tot 1 februari 2006 - BAR-code - David Neirings feat Anonymous Writers. MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Philippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de we reld van de 19deeeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 8 januari - Extreme North: design en architec tuur uit Noorwegen; tot oktober 2006 - De Collectie Alonso: van Art Nou veau tot Studio Glass Mouvement. BRUGGE Stadshallen: tot 11 december - Joz. De Looze - retrospectieve tentoonstel ling. Biekorf: tot 12 december - Reizen in Azië Fototentoonstelling. Arentshuis: tot 31 december - Ru bens, Jordaens Van Dyck, Vlaamse meestertekeningen. Arentshof: tot 31 december - Kunst etalage "sfeerbeelden" - keramiek en schilderwerk. Museum voor Volkskunde: tot 19 fe bruari - Erfgoed in beeld: werk van 3 jonge fotografen. Groeningemuseum: tot 26 februari - Van Eyck tot Bosch: Oud Nederland se kunst uit Dresden. KNOKKE Scharpoord: tot 15 januari - o Den nenboom, o Dennenboom; SEAS: tot 28 december - Jeannine Vrins, kera miek; Scharpoordgalerij - Rixart. Zwart Huis: tot 26 februari - Chris- tophe Coppens, "Dream your dreams". Cabaretier brengt voorstelling Schaap. De voorstelling gaat over 'de wolf in Klaas'. Hij brengt dit thema in een show met behulp van stand-up, types en heden daagse muziek voor het voetlicht. Het Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51