pzc Zorgclusters in kleine kernen PZC Teckel vrouwtje kijkt kritisch naar baasje i Poezenboot uit Gent mag niet naar werf Curamus vraagt bewoners hoe elektronica bevalt Scoop stelt steunpunten in Schoondijke, Eede, Cadzand en Groede voor 11 agenda Provincie rooit en plant bomen woensdag 7 december 2005 d de Frel 30STBURG - De dorpen Schoondijke. Eede. Groede en gCadzand komen op grond van ihct toekomstige aantal tachtig- Klussers het meest in aanmer king voor vier nieuwe clusters van zorgvvoningen en gemeen- schappelijke ontmoetingsruim tes. Dat blijkt uit een onderzoeks rapport van instituut Scoop, dat |n opdracht van de gemeente jluis de gewenste zorgin- rastructuur voor de komende hen jaar in West-Zeeuws-Vlaan- lerenin kaart bracht. De gemeente Sluis wil met de «uw van 405 zorgwoningen in vulling geven aan het landelijke project Ruimte voor Resultaat, lat zich toespitst op het inzet- i ten van extramurale zorg (zorg voor mensen die thuis wonen) als alternatief voor 24-uurszorg itf in verpleeg- en verzorgingshui- i zen 5 .Van die 405 woningen zijn ot worden er al 225 gerealiseerd in Jdekernen waar nu al zorgvoor- ieningen voorhanden zijn: Jluis. Aardenburg, Breskens, Jostburg en IJzendijke. Er blij- ren dus nog honderdtachtig wo- ungen over. Je zou kunnen zeg- >en- laten we dan in alle kleine- t kernen een aantal woningen touwen. Maar dat betekent dat e veel personeel, en dus veel ;eld, nodig hebt", zegt wethou- ïer L. Wille. „Anderzijds is het mtwikkelen van één centraal zorgsteunpunt in onze platte- andsgemeente ook lastig. Ik be- loel: iemand die zorg nodig ïeeft, kan zich niet zomaar even ran Retranchement naar bij- roorbeeld Oostburg verplaat- ien. Dus zoek je een zo goed mo- ;elijke tussenweg. Dat zouden ner clusters van veertig wonin- ren met een zorgsteunpunt (een 5 jemeenschappelijke ontmoe- -| tmgsruimte gecombineerd met ■{«diensten en zorgfuncties) in vier nieuwe kernen kunnen zijn. Ik J zeg niet dat het rapport van Scoop dé manier is om naar dit vraagstuk te kijken, maar ik vind het wel een goed rapport." STREEKACTIVITEITEN HEIKANT - ym; Heike, 20.00 uur: Dames- dub 4 t'm 7 jaar; Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Het dagelijks bestuur van Sluis pleit voor zorgclusters in kernen waar sprake is van enige be drijvigheid. „Plaatsen waar bij voorbeeld winkels zijn, vinden wij ideaal, omdat daar nog volop mogelijkheden zijn om zelfstandig iets te ondernemen. Daarnaast kan je ook denken aan een combinatie van zorg en toerisme. Neem bijvoorbeeld een plaats als Nieuwvliet. Ik zou me daar een voorziening kunnen voorstellen, waar toe risten zorg kunnen krijgen en met familieleden van een va kantie kunnen genieten. Ook onze eigen inwoners zouden daar terecht kunnen", aldus Wil le. Nieuwvliet wordt door de onder zoekers van Scoop echter niet tot de meest vergrijsde kernen van de komende tien jaar gere kend. Zij zien wel voldoende po tentie en draagvlak voor één of meer steunpunten in de vijf gro tere kernen in de gemeente Sluis (Oostburg, Breskens, Aar denburg, IJzendijke en Sluis). Schoondijke, Cadzand, Eede en Groede scoi-en ook hoog op de lijst van het toekomstig aantal tachtigplussers. Spreiding Wille: „Maar het kan zijn dat de gemeenteraad een suggestie voor woningen en zorgsteun- punten in andere kernen doet. Ik ben echter van mening dat Scoop uitgaat van een goede spreiding van zorgaanbod in onze gemeente. Alleen het gebied rond Hoofdplaat komt wat minder goed uit de hoek." De Sluise gemeenteraad praat op 13 december in een informa tieve raadsbijeenkomst over het rapport. I0EK- De Lovenhoek, 19.00 uur: Bil- srtcompetitie, bridge Sint drive; IULST - De Lieve, 10.30 uur: Biblio- heek, 1130 uur: Senior diner; 14.00 Zangkoor koffieconcert: (0EWACHT - Kerklaan 87. 19.00 uur iealieve bijeenkomst; DSSENISSE- Hof ter Nesse, 19.00 uur: iountry line dance voor beginners, uun Country linedance voor ge- rden; Herberg de Snis, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers; SAS VAN GENT - St. Albert, 13.00 uur: luiltpatchwork, haken, borduren en fri- 'ilé voor dames; 19.00 uur: Compute- Sasse Vrienden; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 Gymnastiek, biljartles; 10.30 uur: 'olksdansen; 13.30 uur: Prijskaarten; pir, 1330- Kreatieve Vorming; 19.30 uur: T/ergaderïng RABO bank; IERNEUZEN - De Wielingen, 17.00 iur. Yoga Palazzoli huis; Sporthal de liegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; i Schelpenhoekje, 14.00 uur; Kinder- Sakia Visser geniet van haar drie teckels en heeft via haar internetsite een nieuw baasje gevonden voor meer dan tweehonderd soortgenoten. foto Wim Kooyman door Patricia de Ryck WESTDORPE - Katten kunnen niet meer veilig buiten lopen in de buurt van de Lindenlaan in Westdorpe. Ver moedelijk is daar een kattenmepper ac tief. Saskia Visser (43) uit Westdorpe trekt zich het lot van de katten aan. Ze heeft er zelf twee. Daarnaast is ze zeer begaan met haar drie teckels en fokt ze cavia's, die ze via haar eigen caviasite verkoopt. Ze heeft ook een internetpagi na opgezet over de teckels, haar favorie te hondensoort. Saskia Visser is opgelucht dat haar twee katten tot dusver niets is overko men. „Inmiddels zijn zeven van de tien vermiste dieren dood teruggevonden. Ze zijn vergiftigd. Het is verschrikke- lijk. Ze stinken ontzettend uit hun bek en hun buikjes zijn opgezwollen." Het dierenleed bij haar in de buurt kan ze niet aanzien. „Iemand vroeg me of ik toevallig een kat kwijt was. Toen ik het aan andere buurtbewoners vroeg, bleek hij van een vriendin te zijn. Om half elf had ze hem voor het laatst gezien. Rond twaalven werd hij dood teruggevon den", vertelt de Westdorpse. „We heb ben 's nachts al gekeken of we schotel tjes kunnen vinden. Helaas niets. We hebben dus geen echte bewijzen. De po litie is inmiddels op de hoogte en raadt iedereen aan om een kat officieel als ver mist op te geven als het beest wordt ge mist. Misschien zijn er namelijk nog meer buurtbewoners hun kat kwijt. Ook mensen die hun kat dood terugvin den moeten aangifte doen. Dan kan de politie actie ondernemen. Degene die dit doet, beseft niet hoeveel verdriet hij gezinnen aandoet." Laatste zakgeld Visser is een echte dierenliefhebster. „Al van jongs af aan heb ik dieren. Zo kocht ik toen ik een jaar of tien was op de rommelmarkt van mijn laatste zak geld een cavia en een kooitje. Mijn moe der was zo kwaad, dat ze al mijn huis dieren buiten zette. Ik kon kiezen; of ik bracht het caviaatje terug of de andere dieren zou ze loslaten. Ik heb de cavia toen maar teruggebracht",verklaart ze. „Alle dieren waar iets mee was, wilde ik helpen. Ik nam eens een dikke, witte muis mee naar huis, omdat ik het zo'n zielig beestje vond. Een paar weken la ter zaten we met tien jonkies." „Een leven zonder huisdieren kan ik me niet voorstellen. Anders is het leven zo eenzaam. Zonder hen is het stil als je thuiskomt." De meeste inwoners van Westdorpe ken nen Visser als het 'teckelvrouwtje'. Wegens de gevolgen van een ernstig on geluk is Visser afgekeurd. Ze kan niet werken en loopt dan ook graag uren met haar honden. Een paar jaar geleden liep ze met een kinderwagen met daarin één van haar hondjes. „Soms dachten de mensen dat ik gek was, maar het kon niet anders. Hij kon de anderen niet bij houden, omdat hij ziek was." Ze heeft al wat ellende met haar teckels meegemaakt. Ze kocht er een bij een louche handelaar, Een andere werd ge zond verklaard door een arts die samen speelde met een dierenasiel, maar het teckeltje bleek ernstig ziek te zijn. „Toen ik bij die handelaar al die andere verwaarloosde dieren zag, wilde ik ze het liefst allemaal meenemen. Maar dat kan niet. Ik heb er de ruimte en het geld niet voor. Als ik dat wel zou hebben, zou ik een opvang beginnen." Op internet vond Visser allemaal onvol ledige sites over teckels, daarom is ze een site begonnen over haar lievelings hondensoort, op http://members.ly- cos.nl/teckelsendashonden/„Alle info vind je op mijn site. Daarnaast heb ik ook een forum en een herplaatsingson derdeel. Ik zoek een goed adres voor mensen die hun teckel kwijt willen. Ik let heel erg op, want ik wil niet dat ze op een verkeerd adres terechtkomen. Dit jaar heb ik al voor meer dan twee honderd teckels een nieuw baasje gevon den. Daarnaast heb ik ook nog een spe ciale caviasite, en http://members.ly- cos.nl/caviastalbonita/. Ik fok namelijk ook cavia's in mijn speciaal daarvoor ingerichte kamer. Als ik ze verkoop, let ik ook op hel nieuwe baasje. Ik wil dat ze op een goede plek terechtkomen. In ternet is geweldig. Op deze manier kan ik toch iets doen en heb ik nieuwe men sen leren kennen." door René van Stee GENT - De poezenboot Caprice uit Gent mag niet naar scheeps werf De Schroef in Sluiskil voor reparatiewerkzaamheden. Voor dat toestemming komt, wil Rijkswaterstaat precies weten in welke staat de onderkant van het schip verkeert. De Caprice valt onder de verant woordelijkheid van de Vlaamse stichting OFPA. Die strijdt te gen dierenleed. Het schip ligt ge meerd aan de Nieuwevaart in Gent. Gedumpte en verwaarloos de katten worden er opgevan gen en verzorgd. Gemiddeld zijn zo'n negentig poezen en katten aan boord. De Caprice vangt bo vendien regelmatig zwerfhon den op uit Griekenland. M. Schuddinck van OFPA be grijpt de opstelling van de Ne derlanders niet. Volgens haar is er geen enkel risico dat het schip zinkt. Zij stelt dat Rijks waterstaat het besluit op basis van verkeerde infoiTnatie heeft genomen. „Het gaat om een gat aan stuurboordzijde boven de waterlijn, dat een jaar of vijf ge leden door een aanvaring is ont staan. Het gat is inmiddels pro visorisch gerepareerd. Vandaag is uit inspectie door een duiker gebleken dat onder de waterlijn niets aan de hand is. Zodra het expei-tiseverslag er is, ga ik er van uit dat ik alsnog toestem ming krijg om naar Sluiskil te varen", aldus Schuddinck gister middag. De Caprice dreigde begin juli te zinken, nadat meer dan tiendui zend kilo katten- en hondenvoer en kattenbakvulling aan boord was gebracht. Daardoor kwam het schip dieper te liggen, waar na het water maakte door het gat. „Eind november ging het bijna mis doordat een dompelpomp door Euqène Verstraeten vergunningen zijn inmiddels Tussen Hulst en Axel, langs de provinciale weg N258 ter hoogte van de Riet en Wulfsdijkweg worden aan de noordzijde van de weg grote populieren omge zaagd. De bomen zijn kaprijp en bij stevige wind breken er nogal wat takken af, die deels op de weg vallen. Ook langs de Hoekseweg bij Hoek worden populieren ge rooid. Hier is eveneens sprake van kaprijpe bomen met veel takbreuk. Daarnaast zitten aan de voet van de stam grote gaten. Deze worden veroorzaakt door rupsen. Dit maakt dat de stabili teit van de bomen in gevaar komt. Langs de Hoekseweg zul len lindebomen worden terugge- plant. TERNEUZEN - De provincie is deze week begonnen met het rooien van bomen langs provin ciale wegen op vier plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. De werk zaamheden gaan door tot maart. De bomen worden omgezaagd omdat ze in slechte conditie zijn en gevaar opleveren voor de ver keersveiligheid. De provincie plant zoveel moge lijk nieuwe bomen terug. Er moet echter wel met de verkeers veiligheid rekening worden ge houden, vindt de provincie. De plannen zijn besproken met de natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut en de benodigde vergunningen zijn inmiddels ook verleend. Tussen Kloosterzande en Vogel waarde, langs de N688 worden in de westelijke berm een aantal platanen gerooid. Deze bomen groeien erg scheef in de richting van de weg. De wegberm is hier volgens de provincie te smal om nieuwe bomen te planten. De provincie zoekt nu naar moge lijkheden in de omgeving om nieuwe bomen terug te planten. Tussen Axel en Zuiddorpe, langs de provinciale weg N687 ter hoogte van Bonte Koe, wor den in de westelijke berm es doorns gerooid. Delen van de kroon zijn afgestorven. De es doorns worden vervangen door zomereiken. op de verkeerde manier was aan gesloten. In plaats dat water werd weggepompt, kwam het naar binnen", legt Schuddinck uit. Voorlichter J. van Gorp van Rijkswaterstaat verklaart dat de de feiten tot nu toe niet in het voordeel van de stichting spreken. Het risico dat het schip onverhoopt de vaarroute op het Kanaal Gent-Terneuzen blok keert, is volgens hem te groot. „Daarom willen wij absolute ze kerheid. Dat kan door middel van een duikrapport. Op basis daarvan formuleren wij voor waarden waaraan het schip moet voldoen om naar Sluiskil te mogen varen." Schuddinck wil de reparatie in Sluiskil laten uitvoeren, omdat dit het goedkoopste is en zij naar eigen zeggen onvoldoende medewerking krijgt van het ge meentebestuur van Gent. Als gevolg van de calamiteiten in juni en november heeft de stichting nauwelijks meer finan ciële middelen. Desondanks is Schuddinck ervan overtuigd dat het goed komt, omdat dit in eer dere noodsituaties ook lukte. Van der Zwaag naar Veere DOMBURG - De nieuwe burgemeester van Veere wordt R. van der Zwaag. De gemeenteraad van Veere heeft Van der Zwaag gisteren unaniem voorgedragen. Van der Zwaag (43) is sinds 1999 wethouder van het CDA in Ven- lo. Daar is hij nu loco-burgemeester, met de portefeuilles volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en financiën. In het verleden hield hij zich ook bezig met grote-stedenbe- leid. Van der Zwaag heeft zich in Venlo onderscheiden na de herindeling van die gemeente, zei raadslid J. Houmes. Venlo is in 2001 samengevoegd met Tegelen en Belfeld. Hij heeft daarna een belangrijke bijdrage geleverd aan het samenbrengen van de verschillende culturen binnen die nieuwe grotere gemeente, verklaarde J. Wisse-Fran- cke, voorzitter van de vertrouwenscommissie. „Je kunt Venlo in dat opzicht vergelijken met Veere. Hij is in staat tegenpolen bijeen te brengen en zal daar dus ook in Veere oog voor hebben." Rijbewijs dronken Belg ingenomen HULST - Na een blaastest op de Carmelweg in Hulst, bleek dat een 31-jarige automobilist uit Antwerpen bijna vier keer de toegestane hoeveelheid alcohol had genut tigd. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. Formaliteit kost Tholen subsidie MIDDELBURG - Een formaliteit kost de gemeente Tho len enkele duizenden euro's provinciale subsidie. Omdat de gemeente Tholen niet namens de gemeenteraad, maar namens het college van burgemeester en wethouders be zwaar heeft gemaakt tegen de hoogte van het subsidiebe drag, verklaren GS het bezwaar niet ontvankelijk. De wa tersportvereniging Sint-Annaland had 10.000 euro ge vraagd voor het realiseren van een shopping- annex pas santensteiger. De gemeente had voor datzelfde project een subsidie van 20.000 euro gevraagd. De provincie ver leende respectievelijk 8502 euro en 17.004 euro. In die subsidie zijn de kosten van electra, bouwieges en voorbe reiding niet door de provincie meegenomen. B en W van Tholen hebben daar bezwaar tegen gemaakt, maar dat had de gemeenteraad moeten doen, zo staat in de Gemeen tewet. Jongetje (8) aangereden VLISSINGEN - Een achtjarig jongetje uit Middelburg is gistermiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval in zijn woonplaats. Het jongetje werd aangereden door een 27-jarige Middelburgse bromfietser toen hij rond kwart voor vijf de Laan der Verenigde Naties overstak. Door de klap kwamen beiden ten val. Het jongetje werd naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek dat zijn been gebroken was. De bromfietser klaagde over pijn aan arm en been. Pijn in borst na botsing NIEUWDORP - Een 48-jange inwoner van Vlissingen is gistermiddag in het ziekenhuis beland na een frontale bot sing in Nieuwdorp. De man werd rond kwart over drie op een kruising over het hoofd gezien door een vijftigjarige vrachtwagenchauffeur. De Vlissinger werd na de botsing overgebracht naar het ziekenhuis, omdat hij klaagde over pijn in de borst, maar hoefde niet te blijven. door Sheila van Doorsselaer HULST - Stichting Curamus gaat onderzoek doen naar de domotica in zorgcentrum De Blaauwe Hoeve en de bijbeho rende aanleunwoningen in Hulst. De ouderen wordt in een enquête naar hun bevindingen gevraagd. Doel is de domotica waar nodig te verbeteren. De appartementen van De Blaauwe Hoeve zitten vol intelli gente elektronica, oftewel domo tica, zodat de senioren gerieflijk en vooral veilig zelfstandig kun nen wonen. De telefoon en de tv kunnen als videofoon gebruikt worden, zodat de bewoners zien en horen wie beneden voor de deur staat. Wanneer de bewoner het appartement verlaat, zorgt de bediening van één knop er voor dat de verwarming zichzelf lager instelt, worden de lampen en de elektrische kookplaat uit geschakeld en wordt het in braakalarm geactiveerd. Ook in de slaapkamer, naast het bed, is een soortgelijke schakelaar te vinden. Daarnaast zijn de appar tementen uitgerust met bewe gingsmelders. Geeft het systeem aan dat iemand thuis moet zijn, maar is er al even geen bewe ging geconstateerd, dan gaat vanzelf het alarm af. In de bad kamer gaat het licht aan zodra de deur opengaat. Zoeken naar de lichtknop in het donker is niet meer nodig. Waardering Curamus (waar De Blaauwe Hoeve onder valt) wil weten hoe de bewoners van het zorgcen trum de domotica waarderen. Zo'n tachtig bewoners van de zorgappartementen en Het Blaauwe Hofke (de aanleunwo ningen) mogen zich uitspreken over het comfort, het gebruiksge mak en de veiligheid van de domotica. Mede aanleiding voor het onder zoek is de kritiek die een zoon van een bewoner van De Blaau we Hoeve had op de domotica. Het systeem zou niet gebruiks vriendelijk zijn. „We willen kijken of het domoti- casysteem voldoet aan het lande lijke programma van eisen en de richtlijnen van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW)", zegt F. Wydooghe, be leidsmedewerker van Curamus. Cliëntenraad „Er is in Nederland slechts één keer eerder in een zorgcentrum een dergelijk onderzoek gedaan, dus het NIZW is erg geïnteres seerd in de uitkomsten van ons onderzoek." Curamus heeft de samenwer king gezocht met de Hulster Cliëntenraad. Leden van deze raad zullen de enquêtes afne men. De resultaten van het on derzoek worden eind januari verwacht. Wydooghe: „Waar nodig zullen we de domotica aanpassen, maar uiteindelijk willen we toe naar een vraaggestuurd domoti- casysteem. Nu is het nog zo dat de domotica een standaard pak ket is. De bewoners kunnen niet kiezen wat ze wel en niet aan domotica in hun woning willen hebben. Hopelijk komt daar in de toekomst verandering in. An dere zorginstellingen kunnen wat dat betreft hun voordeel doen met de uitkomsten van ons onderzoek." het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45