Bod Delta op AYR stap dichterbij Kamer rapporten! PZC Voor politiek heb ik niet doorgeleerd Kabinet weigert over kerncentrale Reorganisatie kost banen twintig sluis- en brugwachters Meer geld in het verschiet voor veiligheid Zeeland Gedeputeerde Staten akkoord met overname afvalverwerker Terneuzen koestert herinnering aan Frits Philips Extra rijksgeld voor knelpunten jeugdzorg woensdag 7 december 2005 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Delta mag er van uitgaan dal ze een serieuze gooi mag doen naar afvalverwer ker AVR. Ze moet zich dan wel inspannen voor het creëren van meer banen in Zeeland. Ook moet Delta meer geld steken in de ontwikkeling van duurzame energie in de provincie. Delta wil uiterlijk volgende week dinsdag samen met het Franse Suez/Sita een bindend bod doen op afvalverwerker AVR in Rotterdam. Daarvoor heeft ze toestemming nodig van de aandeelhouders (onder ande re de provincie Zeeland en de dertien Zeeuwse gemeenten). Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren ingestemd met het bod op AVR en zal Provincia le Staten vrijdag voorstellen ak koord te gaan. De provincie heeft de helft van de aandelen in handen. „Delta heeft binnen Zeeland geen groeimogelijkheden", con stateert gedeputeerde J. Suur- mond (WD, energie). „Toch moet Delta groeien om overeind te blijven. De overname van de AVR is een kans die past binnen de strategie van Delta." Voorwaarden Het dagelijks provinciebestuur stelt wel drie voorwaarden. Zo pleit het voor de uitbreiding van de werkgelegenheid bi] Delta in Zeeland. Een andere voorwaar de is dat het dividend dat de aandeelhouders jaarlijks van Delta krijgen wordt verhoogd. Binnenkort neemt het kabinet een besluit over het langer open houden van de kerncentrale Borssele. In ruil daarvoor inves teren het kabinet en de aandeel houders van de centrale - de energiebedrijven Delta en Es- sent - elk 250 miljoen euro in duurzame energie en het terug dringen van de uitstoot van het broeikasgas CO,. De uitdrukkelijke wens van het dagelijks provinciebestuur is dat Delta de 125 miljoen euro steekt in de ontwikkeling van duurzame energie in Zeeland. „De ervaring en kennis die wordt opgedaan met de bouw van, de kippenmestcentrale in Moerdijk en de biodieselcentra le in Delfzijl moet Delta in Zee land gaan toepassen", stelt Suur- mond. De directie van Delta is bereid aan de voorwaarden te voldoen, zegt Delta-woordvoerder M. van Zuilen. „Met Suez is de werkgelegenheid in Zeeland meermalen besproken. De vesti ging van het hoofdkantoor van een van de business units in Zee land levert banen op. Het is nog niet bekend hoeveel. De hoogte van het dividend is een zaak van de aandeelhouders, maar direc teur David Luteijn heeft eerder gezegd dat daarover te praten valt. Verder zal Delta een uiter ste inspanning doen om in duur zame energie in Zeeland te in vesteren. De mogelijkheden wor den intern onderzocht." De centrale ondernemingsraad (cor) van Delta heeft de direc tie gisteren positief geadvi seerd. Hij is ervan overtuigd dat een overname van de AVR zorgt voor een dusdanige soli de financiële basis dat Delta ook in de toekomst zelfstandig kan blijven. De raad van com missarissen heeft de directie maandag groen licht gegeven. Van de dertien gemeenten moe ten de meeste deze week nog het standpunt bepalen In elk geval is de gemeente Borsele akkoord met het bod. Als de Staten vrij dag instemmen is een meerder heid van de aandeelhouders voor. Maandag vergaderen de aandeel houders. Uiterlijk dinsdag moet Delta een bindend bod doen op de AVR. De verwachting is dat eind januari duidelijk wordt of Delta en Suez de nieuwe eigena ren worden van AVR. land meedoen aan een landelij ke pool van medewerkers die bij ziekte en vacatures tijdelijk in zetbaar zijn. De ophoping van mishandelingsmeldingen wordt verder bestreden met wachtlijst bemiddeling en een nieuwe aan pak die snellere afwerking van zaken moet bevorderen. Voor de jeugdzorgplaatsen en de tehuisplaatsen die jeugdzorg verlener AZZ wel in gebruik heeft, maar niet betaald krijgt, komt een kleine 98.000 euro extra. Jeugdzorg heeft 350 kin deren in pleegzorg, maar heeft een erkenning en dus maar geld voor 290 plaatsingen. Vanaf volgend jaar geeft het rijk 33 miljoen meer voor uit huisgeplaatste kinderen, maar het ministerie en de provincies moeten nog beslissen hoe dat geld over het land verdeeld wordt. Nog eens 129.000 euro gaat naar de bijstelling van de vergoedin gen voor Zeeuwse pleegzorgge- zinnen en de loonkosten van de jeugdhulpverleners. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugdzorg krijgt extra geld van het Rijk. Gedeputeerde Staten verdeelde dinsdag 326.000 euro aan extra, eenmalig rijksgeld, om acute tekorten aan te vullen. Het Advies- en Meldpunt Kin dermishandeling krijgt ruim 95.000 euro om de wachtlijsten te bestrijden. Het AMK Zeeland is nu nog ondergebracht bij Bu reau Jeugdzorg Rotterdam, maar komt per 1 januari 2006 onder de hoede van Bureau Jeugdzorg Zeeland. Omdat niet alle medewerkers meewilden naar Middelburg, kampte het AMK even met vaca tures. Die verergerden het pro bleem van de te lange wachttij den op rapportage na een mel ding bij het AMK. De AMK's kunnen de jaarlijkse groei van twintig procent nau welijks bijbenen. Om een spurt in de wachtlijsten in de toe komst te voorkomen wil Zee- door Wout Bareman TERNEUZEN - De bediening van sluizen en bruggen van Rijkswaterstaat in Zeeland wordt veel eerder gecentrali seerd, dan zich vorig jaar liet aanzien. In de verkeerspost op de Middenhavendam in Terneu zen wordt volop gewerkt aan de installatie van de benodigde, geavanceerde apparatuur. De sluis- en brugwachters onder de Westerschelde schakelen in de loop van volgend jaar al over. Waterstaat wil de centrale sluis- planning, maar in het verlengde daarvan ook de bediening van de sluizen en bruggen, midden volgend jaar rond hebben. Maar ook in 2007 is er nog ruimte voor aanpassingen- Dat is veel eerder dan de periode van vier jaar, waarvan nog niet zo lang geleden werd uitgegaan. In de Kanaalzone verdwijnen bij het bedieningspersoneel op termijn 23 van de 61 arbeids plaatsen. Met het oog daarop is de laatste tijd al een aantal vaca tures niet vervuld. In de Kanaalzone worden de diensten van de centrale sluis- planning (sluiscoördinatie), die van de sluiswachters en de brug wachters geconcentreerd. De re gioverkeersleiders en de zoge noemde operationele sluismees- ters gaan - na een aanvullende opleiding - een centrale rol spe len vanuit de verkeerspost. Daar worden beeldschermen met zicht op de sluizen en brug gen en allerhande andere bedie- ningsapparaten samengebracht. Rijkswaterstaat voert de centra le bediening als eerste door in de Kanaalzone, omdat de appa ratuur van onder meer het slui- zencomplex in Terneuzen na bijna veertig jaar aan vervan ging toe is. Dat geldt vooral voor de computer-aansturing van de sluizen, die hopeloos is verouderd en waarvoor nauwe lijks nog vervangend materiaal beschikbaar is. De dienst heeft ettelijke miljoenen uitgetrokken voor vervanging. In een later stadium - en dan gaat het om op z'n vroegst 2008 of 2009 - wordt ook de bedie ning van sluizen en bruggen en de coördinatie van alle 'kustwer- ken' in de rest van Zeeland ge centraliseerd. Dat gebeurt dan vanuit het Topshuis op Neeltje Jans. Met de hele operatie zijn vele miljoenen euro's gemoeid. Na de Kanaalzone worden, naar verwachting, eerst de Zand- kreek- en Roompotsluis gecen traliseerd Daarna moeten alle bruggen en sluizen - ook die in het Schelde-Rijnkanaal, bij Hansweert en de Krammerslui zen in de Philipsdam - op het nieuwe systeem aangesloten zijn. Waterstaat streeft ernaar de dienstverlening aan de scheep vaart te handhaven, maar de personeelskosten te drukken. Dat past in de grote bezuini gingsoperaties, die vorig jaar al werden ingezet. Frits Philips (midden) bij de opening van de vestiging in Terneuzen in 1963. door Paul Begijn TERNEUZEN - Bij de Phi- lips-fabriek in Terneuzen hing de vlag gisteren half stok. Het bericht over het overlijden van Frits Philips drong langzaam door in de fabriekshal. „Meneer Philips heeft veel res pect afgedwongen bij zijn werk nemers", zei vestigingsdirecteur Johan Allemeersch gisteren. „Hij was altijd geïnteresseerd in de mens achter het bedrijf. Dat maakt hem zo speciaal. Hij was een symbool voor ons", aldus Al lemeersch. In de fabriekhal waren de werk nemers hard aan het werk. Niet iedereen werd even geraakt door de dood van Philips. „Het doet me weinig Ik had niks met die man," riep een werknemer. Paul Dhondt, voorzitter van de ondememersraad, betreurt de dood van Philips en sprak over een icoon. Maar ook hij bleef er nuchter onder. „Veel tijd om er over te praten is er niet bij. Er moet nog een hoop werk gebeu ren voor vanavond." Lucien Boussen bladerde wat in zijn archief. Op zoek naar foto's van het bezoek van Frits Philips aan de fabriek in Terneuzen. Hij stuitte eerst op verschillende ar tikelen over de vele ontslagen die eind vorige eeuw vielen. Koppen als Philips staakt en Vertrek Philips forse klap herin neren aan het verleden van de fabriek. In een oud informatieblaadje vond Boussen een foto uit 1991 van een bezoek van de oud-top man van Philips. „In die tijd was hij al uit dienst. Toch bleef Philips overal actief. Zolang hij nog kon, was hij er." Niet veel later kwam er een foto van Frits Philips tijdens de ope ning van de fabriek in Terneu zen (1963) tevoorschijn. Bij voormalig directiesecretares se Steketee leeft Philips vooral voort als een aardige man. „Ik heb zelfs nog eens een handteke ning van hem gehad." Volgens Boussen, die sinds 1970 in dienst is, toonde Frits Philips altijd belangstelling voor zijn werknemers „Dat maakte hem zo geliefd." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is geen grapje, maar het is ook niet zo dat Danny Vera echt de politiek in wil. De Middelburgse sin ger-songwriter wil wel graag dat er iets verandert in zijn stad. „Want daar ben ik trots op." Hij sluit zich aan bij de Po litieke Partij Middelburg en is kandidaat bij de gemeenteraads verkiezingen. „Of ik vorige keer PPM heb ge stemd? Eerlijk gezegd weet ik dat niet meer. Ik denk het niet, omdat ik niet wist dat ze beston den." Hij wil op de lijst om de partij bij anderen onder de aan dacht te brengen. „Ze vroegen me om lijstduwer te worden. Ik heb hun programma gelezen en het leek me wel wat. Bij een par tij als de WD, PvdA of D66 zou ik me nooit aansluiten. Die den ken vanuit landelijke standpun ten. Ik wil gewoon het beste voor Middelburg, want ik ben trots op mijn stad." „Het lijkt me belangrijk dat mensen meer betrokken raken bij hun stad. Ik vind het raar dat als negentig procent van de bevolking tegen iets is, dat het dan toch wordt doorgedrukt. Voorbeelden? Het A-theater. Daar is niet over nagedacht. Een heleboel mensen hebben van tevoren gezegd dat het niet Danny Vera staat op de lijst als lijstduwer maar wil niet de politiek in: „Als ik op die lijst sta, vind ik dat mensen op de lijsttrekker moeten stemmen." foto Ruben Oreel kon. Misschien moet er maar Het lijkt wel of bestuurders in maar ik heb nog altijd de over- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het kabinet blijft weigeren de Tweede Kamer inza ge te geven in de rapporten van het energie-instituut ECN en de Landsadvocaat over de gevol gen van de sluiting van de kern centrale in Borssele. De Kamer breed gesteunde motie die daar om vraagt legt de regering naast zich neer. Meer dan een half jaar steggelen staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) en de Tweede Kamer in middels over de vertrouwelijke informatie waarop het kabinet baseert dat sluiting van Borsse le in 2013 leidt tot een schade claim van enkele honderden mil joenen tot een miljard euro. De Kamer heeft al vijf keer ge vraagd de rapporten te mogen inzien. Uiteindelijk werd kort voor het zomerreces een motie aangenomen, door de hele Ka mer gesteund, waarin het kabi net wordt gevraagd de informa tie - desnoods vertrouwelijk beschikbaar te stellen. In een brief aan de Kamer schrijft Van Geel dat het kabi net de motie niet uitvoert. De es sentie van de studies is bekend, aldus de staatssecretaris, de de tails zouden de positie van de Staat kunnen schaden. Zoals bekend is Van Geel in on derhandeling met aandeelhou ders Delta en Essent en exploi tant EPZ over het openhouden van de kerncentrale tot 2033. Verstrekking van de gegevens zou de onderhandelingen kun nen doorkruisen, schrijft Van Geel, tegen verstrekking op een later tijdstip bestaat geen be zwaar. „Dat is precies wat we wees- den", zegt Pvd A-Kamerlid Samsom, indiener van de motie. „Van Geel zegt dat we hem mo gen wegsturen als naderhand blijkt dat de informatie daar aanleiding toe geeft. Dan is het besluit over Borssele al geno men. Het kabinet plaatst ons dus voor een voldongen feit." Net als Samsom wil Groen- Links-Kamerlid Duyvajffl over de informatie beschik)J voordat in de Kamer over J sluiting van de kerncenti-d wordt gedebatteerd. „Any wordt dat een schimmenspel.a snap niet dat we de rapponj niet eens vertrouwelijk kunorf inzien" CDA-Kamerlid Spies betree] het besluit van het kabij maar ziet niet wat daar nogay) kan worden gedaan. De Kamerleden De Krom en Van der Ham (D66) hadc de informatie liever wel maar tillen niet te zwaar i weigering van het kabinet Kamerleden steunen een voorstel van Spies om vt afgaand aan het Kamerde nog een hoorzitting te organjj ren over sluiting van de kemc trale in Borssele Deze m; komt het kabinet met een sluit over de kerncentrale. Werkstraf na wraakactie MIDDELBURG - Een 58 jaJ Amsterdammer is gisteren Middelburg veroordeeld totvfj tig uur werkstraf, waarvan t helft voorwaardelijk. De verdachte dwong 2 jand dit jaar in Koudekerke q vrouw tot het pinnen van 250a| ro bij de bank en twee weken J ter veroorzaakte hij schade q een schilderijlijst en aan deuq door er verf op te spuiten Oil had hij een man gedreigd zijn#] nen te breken. Hij zei zover te zijn gekorssl omdat hij van het paar, metrl hij jarenlang een zakelijke ra] tie had, nog geld tegoed hu Ook zouden ze van hem spuüc] hebben achtergehouden J voel me belazerd. De problems zijn nog altijd niet opgelosj zei de. Amsterdammer. Tot die achtergrond eiste olfd van justitie R. Rammeloo h derd uur werkstraf, waarvasi] helft voorwaardelijk. eens een keer een olifant in een porseleinkast komen." „Het is jammer. We wonen in een mooie stad, maar er worden dingen gedaan die niet oké zijn. een hele andere wereld leven dan die van mij of ze meer voor zichzelf bezig zijn dan voor de stad. Mensen denken dat ze daar niets aan kunnen doen, tuiging dat we in een democra tie leven. Meeste stemmen gel den." „Ik wilde eigenlijk zelf een soort politiek café houden. Ge woon, een paar liedjes spelen en mensen aan het woord laten, kij ken wat er leeft. Meer uit eigen interesse, want ik ben niet zo'n type dat met de fakkel voorop gaat in de strijd. Ik vind het wel belangrijk om iets te kunnen doen voor mijn stad. Dat kan nu misschien omdat ik een baan heb die iets meer opvalt dan de baan van iemand anders." Teleurgesteld Het is niet zijn bedoeling om echt de gemeenteraad in te gaan. Wat gebeurt er als hij zo veel voorkeurstemmen krijgt dat hij recht heeft op een zetel? „Dan zou ik teleurgesteld zijn. Als ik op die lijst sta, vind ik dat mensen op de lijsttrekker moeten stemmen. Ik heb niet doorgeleerd voor politiek. Ik vind het leuk om ideeën aan te dragen." Danny Vera heet straks op de kandidatenlijst Danny Polfliet. Vera is zijn artiestennaam. Als liedjesschrijver heeft hij zich nooit politiek geuit. „Ik ben geen protestzanger. Ik heb wel een liedje geschreven over de Schroebrug, Sick of it all." Dat nummer kwam voort uit erger nis. „Ik wil best voor de brug wachten als er een olietanker langs komt, maar niet voor een Belg op een bootje. Dat nummer is al een paar jaar oud, dus dat zit me vrij hoog." door Emile Calon GOES - Zeeland krijgt in de na bije toekomst mogelijk meer geld voor veiligheid. In op dracht van minister Remkes (Binnenlandse Zaken) wordt ge keken of de financiering van met name de brandweer en de Geneeskundige Hulp bij Onge vallen en Rampen (GHOR) ge koppeld moet worden aan de ri sico's in de regio. Nu bepaalt met name het inwoneraantal en niet het risico dat gelopen wordt, hoeveel geld er beschik baar is voor de regionale hulp diensten. Burgemeester J. Lonink (Terneu zen) en commissaris van de ko ningin W. van Gelder zijn zeer verheugd over het onderzoek. Ze vinden het niet meer dan te recht dat het wordt uitgevoerd Beide bestuurders hameren er al lang op dat niet het inwonertal, maar de daadwerkelijke risico's maatgevend moeten zijn bij het verdelen van het geld voor vei ligheid. Van Gelder stelt niet voor niets dat de Westerschelderegio met al zijn transporten en (petroche mische bedrijven het tweede risi cogebied van Nederland is. Keer op keer blijft hij dat tegenover elke bezoekende bewindsman of -vrouw herhalen. Lonink, ook voorzitter van het Zeeuwse veiligheidscollege, be seft dat er nog een fikse weg te gaan is voor er daadwerkelijk meer geld richting Zeeland komt. Tal van regio's en steden met betrekkelijk kleine risico profielen zullen alles in het werk stellen om er financieel niet op achteruit te gaan. In een brief van directeur P. van Kalmthout (Binnenlandse Za ken, afdeling Bestuurlijke en Fi nanciële Zaken) aan de gemeen ten wordt melding gemaakt van het onderzoek. Hij schrijft dat er een scheefgroei is ontstaan in de verdeling van het geld voor veiligheid onder de regio's en ge meenten. Ook meldt hij dat de uitgaven voor rampenbeheer sing, brandweer en sociale vei ligheid in gemeenten de afgelo pen jaren soms erg fors zijn ge stegen. Daar weet Lonink alles van. Hij wijst erop dat zijn gemeente het afgelopen jaar zes ton moest be zuinigen op allerlei uilgan maar tegelijkertijd het bud? voor de brandweer met zes a moest verhogen. Hij vindt dat zaken als de velt heid op de Westerschelde eni de Westerscheldetunnel despt kracht van de Zeeuwse gemte ten ver te boven gaan. .Dé hoort het Rijk zorg voortet gen." Preventie Het ministerie laat met aita kijken naar de verdeling vans geld over de verschillende» gio's. Het vindt ook dat gems ten beter moeten samenwOT op het terrein van preval Daarnaast vindt het GHOR dringend versterkt!» worden. Van Gelder waarschuwt ook: lang dat gemeenten veel te we nig geld beschikbaar stelï voor deze dienst. Volgens hels nisterie moeten de gemeen! op korte termijn een plan opste len waarin ze laten zien hoe< wanneer die hulpdienst V sterkt wordt. Twee doden bij verkeersongeval in Dirksland DIRKSLANI) - Op de provinco le weg N215 bij Dirksland i Goeree Overflakkee zijn gi* ren bij twee botsingen in s* tijd twee mensen omgekotf Twee anderen raakten gewond De dodelijke slachtoffers zijn» bestuurder en inzittende een auto die op een tegenlig botste bij een uitwijkraaEiq vre. Daarbij viel ook eenlicbq wonde. De bestuurder wildej twee auto's heen rijden dien der frontaal op elkaar waren» botst. Bij dat eerdere ongeval opl N215 kwam een automob-J met zijn wagen op de verkeej weghelft terecht en ramdejj een bestelbusje. De chauiq van het busje is zwaargewq overgebracht naar het ErasJ MC in Rotterdam De p»j heeft de automobilist aangaf den. Hij had volgens dewoffj voerster te veel gedronken, q rijbewijs is ingenomen, j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40