Kroonprinses PvdA eerste reserve PZC .PZC Na drie jaar een begrip in Goes Afdeling Goes zet wethouderskandidaat Brouwer op achtste plaats Volkskerstzang 's-Heerenhoek Concertkoor zingt Messiah Leerlingen tuigen het Gasthuis op ,11 Gemeente sloopt huizen in Yersekse Spruitstraat 15 frnr Frank Balkenende ;0ES - De ledenvergadering ran de PvdA Goes heeft gisteren Ift. Brouwer, één van de twee be- jogde, toekomstige wethouders- andidaten, op de reservebank ezet. Ze is van vijfde naar de chtste plaats geduikeld en oopt nu het risico het raadslid- jr. naatschap mis te lopen. ïi Voorzitter P. Bolderman van de ïoese PvdA, tevens voorzitter i an de kandidaatsstellingcom- mssie, vindt het jammer dat de l mbtelijk zeer ervaren Brouwer n loor de leden op een lagere J daats is gezet. De commissie unde Brouwer een vijfde en de ndere potentiële wethouders- andidaat, J. de Pooter, een vier- le plaats om de gemeenteraads- ractie te verversen. Beiden heb- ien de ambitie om op termijn rethouder en lijsttrekker M. 't lart op te volgen, die gisteren - an de ledenvergadering de vrij- leid kreeg tussentijds (na twee B aar) te vertrekken - ^De kandidaatstellingscommis- wilde een mix maken van er- raren raadsleden en nieuwe ge- ïchten om de fractie te vernieu wen De ledenvergadering heeft jr echter voor gekozen een zit- end, ervaren raadslid op de vijf- Ie plaats te zetten en Wilma Irouwer op de achtste", deelde lolderman gisteren na afloop nee. )p vijf staat nu M. van Heug- en-Van den Burg, die al zestien aar gemeenteraadslid is en nog en termijn wil doorgaan. De ans is groot dat Brouwer niet n de raad wordt gekozen. De >vdA heeft nu vijf zetels. Hoe- vel de partij landelijk in de pei- ingen op winst staat, lijkt een prong naar acht zetels eerder en droomscenario dan een rea- istische inschatting. ^fcZezit op de wip", erkent Bol- _jderman. Blijft ze straks buiten de raad, dan kan ze niet de door Ie afdeling gewenste politieke «rvanng opdoen om eventueel ia twee jaar wethouder 't Hart E ip te volgen. Overigens tekent lolderman daarbij aan dat de landidaatstellingscommissie K Wintermarkt ond molen 's-Gravenpolder 5-GRAVENPOLDER - Molen )e Korenhalm in 's-Gravenpol- ler is vrijdag het middelpunt an een wintermarkt. )p de markt staan kraampjes iet allerlei winterse, feestelij- e, creatieve en smakelijke spul- en. Stichting Behoud Borselse lolens die zich inzet voor het lehoud van De Korenhalm, loudt een verloting en een raad- pel. Met als doel de kas voor iet onderhoud van de molen 'ffl veer wat te vullen. De kleintjes 0,1 tunnen zich uitleven in een kin- erworkshop en er zijn optre- lens van muziekvereniging De !cho, Da Copa en koor Happy 1 foices. De markt duurt van J- 15.00 tot 21.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE lijl bevelanden/tholen |9 Stationspark 28 ié 1 Postbus31 W 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 ill 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E"mail: redactie@pzc.nl iINTERNET wvvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voorlopig een lichte voorkeur heeft voor De Pooter als toekom stig wethouder. ..Daarom heb ben we hem op vier gezet en Brouwer op vijf. Brouwer was gisteravond niet verrast door de stemming in de ledenvergadering. „Er waren signalen dat dit ging gebeuren. De stemmingen waren duidelijk geregisseerd. Het was steeds 16 tegen 24." Ze is wel een beetje teleurge steld, omdat de wens tot vernieu wing zo minder uit de verf STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscenlrum van de Hol- landsche Hoeve. 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten voor alle WAO'ers, Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 tot 8 jaar; HANSWEERT Kaj Munk, 13 00 uur* Seniorensoos; KAPELLE - Sportgebouw Molenvale, 13.30 uur. Koersbal: De Vroone, 13.00 uur Soos. biljarten; 13.30 uur Ouderenkoor; 14.00 uur. S|oe- len. 14.00 Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30 - 16 30 uur. Be wegen voor senioren gymnastiekvereni ging Spana, KRUININGEN Ons Dorpshuis. 9 30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en vijftigplussers; 14 00 uur: Koers bal voor vijftigplussers, OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo, SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal, Computer ochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; bil jarten en kaarten 15.00 uur: Internatio naal dansen; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00 - 14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; Het Trefpunt, 13.00 - 17.00 uur Biljar- Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zin gen met ouderenkoor Vredelust komt. „Ik kan echter niets an ders doen dan de keuze van de leden respecteren." Brouwer, de enige met een aca demische opleiding op de kandi datenlijst, heeft ruime ambtelij ke ervaring. Ze is hoofd van het intern adviesbureau van de ge meente Roosendaal, dat 'alle ge voelige dossiers behandelt'. Eer der werkte ze voor een water schap in Zuid-Holland, de pro vincie Zeeland en de Raad van State. Daarnaast was ze tien jaar lang advocaat. Brouwer zegt de kwaliteiten te bezitten om wethouder te worden. Het uitgangspunt van de afde ling dat een kandidaat-wethou der in Goes eerst een aantal ja ren het politieke handwerk moet leren in de gemeenteraad, vindt ze eigenlijk nonsens. „Dat is een gedachte uit het oude mo nistische systeem, terwijl we te genwoordig werken met een duaal bestuur, waarbij ook wet houders van buiten de raad kun nen worden aangetrokken. Van Kemenade en Duisenberg wer den destijds ook minister zon der dat ze ervaring in de Twee de Kamer hadden opgedaan. Het punt is alleen dat het ver trouwen in een kandidaat-wet houder er moet zijn en daarin ben je afhankelijk van ande ren." Ondanks de duikeling op de kan didatenlijst trekt Brouwer zich niet terug. Ze hoopt in maart bij de gemeenteraadsverkiezingen op voorkeurstemmen in de raad te komen. Lukt dat niet en mocht de PvdA geen acht zetels halen, dan nog staat de achter deur open. Wethouder 't Hart heeft aange geven na twee jaar te willen stoppen als er een opvolger is klaargestoomd. Mocht die kandi daat nog niet zo ver zijn, dan zit hij de rit van vier jaar uit. Daarnaast heeft ook PvdA-frac- tievoorzitter H. Hoogerland, al 22 jaar raadslid, erop gezin speeld geen vier jaar aan te zul len blijven. Vertrekt hij, dan is de kans groot dat Brouwer als nog op het pluche belandt. 's-HEERENHOEK - Het Beve- lands kerstkoor houdt vrijdag 16 december voor de derde keer een volkskerstzangdienst in de Rooms-Katholieke kerk in 's-Heerenhoek. Aan de dienst werkt ook muziek vereniging Sint Caecilia uit 's-Heerenhoek mee De vereni ging staat onder leiding van An- ja Sinke Johan Ruijsink diri geert het koor. De dienst begint om 20.00 uur. Fakkel wake in Tholen-stad THOLEN - Amnesty Interna tional houdt vrijdag een fak- kelwake voor de Gasthuis kapel in de Kerkstraat in Tho len-stad. Op 10 december 1948 is de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aangeno men. Amnesty International her denkt deze dag met de fakkelwa- ke. De eerste fakkel wordt aangesto ken door wethouder Marianne Velthuis van de gemeente Tho- len. Iedereen is welkom. De wake duurt van 18.30 tot 20.00 uur. door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal heeft bij zichzelf een vergunning aangevraagd voor het slopen van een rijtje van drie huizen in de Spruitstraat in Yerseke. De Spruitstraat vormt samen met de Nieuwe Kerkstraat, de Sandeestraat en De Schotte het wijkje De Schottes in Yerseke. De gemeente wil de buurt op knappen, omdat veel huizen er in slechte staat verkeren. Jaren geleden was er een plan om de hele boel plat te gooien en nieuwbouw te plegen, maar de miljoenen euro's die daarvoor nodig zijn, heeft de gemeente niet. Daarom voert de gemeente nu een zogeheten passief beleid. Dat wil zeggen dat huizen wor den aangekocht zodra ze vrijko men. Probleem is dat de gemeen te pas iets kan doen als ze een heel rijtje heeft aangekocht. Daardoor staan sommige huizen al een paar jaar leeg met de nodi ge verpaupering van dien. Zinloos De WD deed onlangs nog eens een poging om meer geld los te weken voor de aanpak van het wijkje, bijvoorbeeld door het aan te melden voor een bijdrage uit het provinciale potje voor dorps1vernieuwing. Wethouder J. Bliek noemde dat zinloos, om dat nooit het hele bedrag wordt gesubsidieerd, maar bijvoor beeld een kwart. Een groot scheepse aanpak van het wijkje zou de gemeente op die manier nog miljoenen gaan kosten, ter wijl dat geld er niet is. De wet houder beloofde wel dat het col lege het wijkje niet links laat lig gen en tot actie overgaat zodra een huis te koop komt. Dat was onlangs het geval. De gemeente heeft een huis in de Spruitstraat kunnen aankopen, zodat ze daar nu een heel njtje bezit. Het colle ge wil de woningen met de num mers 23, 25 en 27 op korte ter mijn slopen. Het is niet voor het eerst dat dat gebeurt. Enkele ja ren geleden werden aan het be gin van de straat twee huizen ge sloopt. Op de hoek met de Breeweg werden toen enkele parkeerplaatsen aangelegd. Wat voor de nu te slopen huizen in de plaats komt, is nog niet be kend. Het kan gaan om bij voorbeeld een speeltuintje, een stuk openbaar groen of een aantal extra parkeerplaatsen. Een woordvoerster van de ge meente zegt dat de bewoners van De Schottes inspraak krij gen. Begin volgend jaar wordt voor hen een informatieavond gehouden. BERGEN OP ZOOM - Orato riumvereniging Hét Concert koor treedt zondagmiddag op met The Messiah van Handel in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom. Orkest Camera Musicorum Bre- dana begeleidt het koor. Naast Hét Concertkoor werkt Cantate Corde uit Raamsdonk mee aan het concert. De middag staat on der leiding van dirigent André Telderman. Het concert begint om 14.15 uur. GOES - Bewoonster Nel van Liere van het Gast huis in Goes helpt zes meiden van het Groencolle- ge in Goes met het optuigen van een kerstboom bij de ingang van het zorgcentrum. De leerlingen van de opleiding 'MBO bloem' zijn daar twee dagen te vinden om kerstversieringen aan te brengen. „Ik hoorde dat het Groencollege vorig jaar in Poelwijck hetzelfde heeft gedaan en vond dat ook wel iets voor ons", zegt Ellen Lange- rak van het Gasthuis. „Vorig jaar hebben we de versieringen door een bedrijf laten aanbrengen. Ik vond dat het geld niet waard." De studenten zijn een stuk goedkoper. Langerak heeft voor hen een budgetje van een paar honderd euro weten los te weken. Ze zijn daar gistermor gen mee op pad gegaan en het resultaat mocht er wezen. De grote kerstboom in de centrale hal, die ze van daag optuigen, moet letterlijk en figuurlijk het hoogtepunt worden. foto Mechteld Jansen woensdag 7 december 2005 Narriman El-Khattabi tussen de vele vacatures van het steunpunt vrijwilligerswerk. Ze heeft haar hoop gevestigd op de jongeren. foto Mechteld Jansen door Rob Paardekam GOES - Heeft u elke week een paar uur tjes over? De Nederlands hervormde kerk in Kattendijke zoekt nog een tuin man. U naait liever? Ook geen pro bleem, want de stichting Dansz heeft een kostuumnaaister nodig. En bent u een manusje-van-alles, dan is er nog een basisschool die iemand zoekt voor kleine reparaties, kopieerwerk en ande re hand- en spandiensten. De mappen van het Steunpunt Vrijwilli gerswerk Goes puilen uit van de vacatu res. Het zijn er inmiddels meer dan drie honderd. Allemaal van verenigingen, scholen en andere instanties die zitten te wachten op die ene man of vrouw die een paar uurtjes van zijn of haar tijd be schikbaar wil stellen. Het steunpunt bestaat ruim drie jaar en begint steeds beter te lopen. „Het eerste jaar hadden we echt nodig om de toko op orde te brengen en naamsbekend heid te krijgen", zegt Narriman El-Khattabi. „In het tweede jaar zagen we dat steeds meer mensen ons wisten te vinden. Nu zijn we gewoon een be grip. Iedereen weet dat we er zijn." Het steunpunt heeft inmiddels 410 po tentiële vrijwilligers mogen verwelko men. De meeste daarvan zijn ook daad werkelijk ergens aan de slag gegaan dankzij de bemiddeling van El-Khatta bi en haar collega. Dat het steeds beter gaat lopen, blijkt uit het feit dat ze al leen dit jaar al meer dan tweehonderd mensen hebben ingeschreven. Net nu de het steunpunt de vruchten van drie jaar hard werken kan gaan plukken, slaat de onzekerheid toe. Tot nu toe werd de voorziening gefinan cierd door het Rijk, vanuit de Tijdelijke Stimu leringsregeling Vrijwilligenverk Dat houdt binnenkort echter op. De ge meente Goes moet nu bepalen of ze geld in het steunpunt wil steken. „Het kan zomaar gebeuren dat we over een half jaar moeten stoppen", zegt El-Khatta bi „Maar ik hoop dat de gemeente ons wil steunen. Ik denk dat we ons nut heb ben bewezen." Internet Waar verenigingen en instellingen het steunpunt in het begin alleen opzochten als ze een vacature voor een vrijwilliger zelf niet ingevuld kregen, kloppen ze tegenwoordig al in een vroeg stadium aan. De vacature komt dan in de map terecht en wordt op internet {www. smwo.nl) geplaatst. „Veel mensen die bij ons komen, hebben al een vacature gezien", zegt el-Khattabi. „Maar er ko men ook mensen die zeggen: ik kan dit en dat, heb een paar uurtjes over en wil me nuttig maken. Heb je iets voor me? Meestal vinden we dan wel iets." De twee medewerkers van het steun punt zijn naar eigen zeggen erg ambiti eus, maar kunnen die ambities maar voor een deel waarmaken. Als het gaat om nieuwe doelgroepen bijvoorbeeld. Het steunpunt richt zich momenteel op jongeren met onder meer het project 'Maatschappelijke stage', maar zou ook graag onder allochtonen werven. „Maar we doen het niet", zegt El-Khattabi: „We hebben er geen tijd voor." In het kader van de week van de vrijwil liger is het steunpunt komende vrijdag te vinden op een jongerenvrijwilligers- markt in het ROC-gebouw aan de Besse- straat in Goes. Ook de steunpunten uit Reimerswaal, Borsele en Schouwen- Duiveland presenteren zich daar in de hoop jonge mensen te interesseren in vrijwilligerswerk. „Al is het voor de toe komst", zegt El-Khattabi. „Want na tuurlijk zullen ze niet meteen allemaal aan de slag gaan." De markt duur van 10.00 tot 14.00 uur en is bedoeld voor alle jongeren, dus niet alleen leerlingen van het ROC. Om half twaalf is er ook een lagerhuisdebat over het nut van de maatschappelijke stage. Ter Weel concentreert dagopvang KRUININGEN - Zorgcentrum Ter Weel gaat de dagver zorging in de gemeente Reimerswaal per 1 januari aan staande concentreren. Nu kunnen ouderen nog terecht in de vestiging in Krabbendijke en in Kruiningen, waar de opvang in het dorpshuis plaatsvindt. Het is de bedoeling dat de dagopvang, die bedoeld is voor nog zelfstandig wo nende ouderen, vanaf het einde van 2006 gaat plaatsvin den in zorgcomplex Hof Cruninghe in Kruiningen. Cliën ten die nu in Krabbendijke zitten, moeten daar dan heen. Het komende jaar, zolang Hof Cruninghe nog niet klaar is, moeten de mensen uit Kruiningen echter de omgekeer de weg maken. Zei gaan naar Krabbendijke. Gisteren heb ben de beide groepen kennis met elkaar gemaakt. Pijn in borst na botsing NIEUWDORP - Een 48-jarige inwoner van Vlissingen is gistermiddag in het ziekenhuis beland na een aanrijding op de kruising Finlandweg/Europaweg Noord in Nieuw- dorp. De man reed daar rond kwart over drie in zijn auto, maar toen hij de kruising op reed, werd hij over het hoofd gezien door een vijftigjarige vrachtwagenchauffeur. Een frontale aanrijding volgde. De Vlissinger werd overge bracht naar het ziekenhuis, omdat klaagde over pijn in de borst. Hij hoefde echter niet te blijven. Zijn auto werd ge heel vernield. Middelburgse moord voor rechter MIDDELBURG - De moord op de Middelburger Erdal Asil wordt maandag voor het eerst in het openbaar be sproken door de rechtbank in Middelburg. De zaak wordt dan nog niet inhoudelijk behandeld. De behandeling op maandag is een pro forma-zitting. Die dag wordt duide lijk gemaakt waarvan de verdachte, een 37-jarige man uit Middelburg, wordt beschuldigd. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) kan de moordzaak volgende week maandag nog niet inhoudelijk worden be handeld. Het politie-onderzoek is weliswaar afgerond, maar de aanklager van het OM wacht nog op rapporten die meer inzicht moeten verschaffen in de achtergronden van de verdachte. Het gaat om psychiatrische en psycholo gische onderzoeken. De verdachte heeft op 8 september te genover de politie een bekentenis afgelegd. Over de reden waarom hij Asil heeft neergestoken, is tot op heden niets meegedeeld. Het OM heeft eerder wel laten blijken dat het een vermoeden heeft over de oorzaak. Geen herindelingsonderzoek MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten zien geen aanlei ding om de gevolgen van de herindeling in Zeeuws-Vlaan deren te onderzoeken. Onderzoek in de provincie Drente toonde eerder aan dat het 'dorpsgevoel' in kleine ker nen niet verdwijnt door schaalvergroting, antwoordden GS op vragen van Statenlid F. Luijben (SP). Grotere ge meenten zetten zich ook in voor het behoud van voorzie ningen in dorpen. Mochten een aantal verworvenheden in kleinere dorpen toch verdwijnen dan ligt dat niet vaak aan het gemeentebestuur, maar eerder aan economische beslissingen van ondernemers en sociaal-geografische fac toren. GS voelen zich ook niet geroepen om gemeentebe sturen tot de orde te roepen als in een dorp of buurtschap een voorziening teloor gaat. Ze willen hoogstens advise ren als een lokaal bestuur hen daar om vraagt. agenda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33