Proef met alarm via mobieltje Ruim 100 doden bij vliegramp Teheran PZC PZC A unst Stadhuis Brussel in kerstsfeer K3B WINNAARS Kabinet en Kamer maken ruzie over korting energieprijs Alle gemeenten in Zeeland doen mee aan experiment COLLECTIE Ondernemer 3° W 4 Even zon Wolkenvelden en nog enkele buien, maar ook af en toe zon. Matige westenwind. Maxima 7 tot 8 graden. 247e jaargang no. 289 woensdag 7 december 2005 los nummer 1,25 Het jaar van Rembrandt jjnnrJan van Zuilen sJhEINKENSZAND - Alle •.gemeenten in de provincie Zeeland gaan meedoen aan een proef van het ministerie van Binnenlandse Zaken om de bevolking via de mo- v biele telefoon te waarschu wen bij rampen en grote ca- oï Jamiteiten. iHet systeem waarmee dat ge- eurt heet cellbroadcasting. Het werkt net als een sms-bericht. Mensen krijgen via het display van hun gsm een waarschuwing te lezen. Het verschil met het gewone sms-systeem is dat de waarschu wing op alle deelnemende mobiele telefoons tegelijk verschijnt. „Zou je met sms'jes werken, dan komen die be richten na elkaar en duurt het nog uren voor je iedereen be reikt hebt", aldus voorlichter D. Rouw van de gemeente Borse- le, die als woordvoerder namens alle Zeeuwse gemeenten op treedt. Momenteel loopt er al een proef met cellbroadcasting in de ge meente Zoetermeer. Per 1 janua ri gaat ook de West-Brabantse gemeente Woensdrecht mee doen, vanwege de ligging onder de rook van het Antwerpse ha ven- en industriegebied. Rijks waterstaat kondigde twee maan den geleden aan te onderzoeken of cellbroadcasting kan worden ingezet als alarmeringsinstru ment bij ongelukken en files. Ingewikkeld De Zeeuwse gemeenten hebben in principe 'ja' gezegd tegen deelname aan de proef, maar voor die daadwerkelijk van start gaat, moet nog wat voorbe reidend werk worden verzet. Volgens Rouw is het waarschijn lijk wel voorjaar 2006 voor het zover is. De gemeenten moeten hun inwoners via een goede voorlichtingscampagne nog zo ver krijgen dat ze aan de proef willen meedoen. Zij moeten hun mobiele telefoon eerst instellen op de ontvangst van alarmbe- richten via cellbroadcasting. „Dat is nog best ingewikkeld", aldus Rouw. Als de proef slaagt, voert het mi nisterie van Binnenlandse Za ken het alarmeringssysteem lan delijk in. Als het zover komt, wil de overheid afspraken ma ken met leveranciers van mobie le telefoons om de ontvangst van alarmberichten via cell broadcasting standaard in te stellen. dtie Zanger Danny Vera stapt in de politiek jmDDELBURG - Zanger Dan- ny Vera staat bij de verkiezin gen voor de gemeenteraad in riiaart volgend jaar op de lijst oor de Politieke Partij Middel burg. [et is niet zijn bedoeling ook :ht een zetel in de gemeente- lad in te nemen, zegt hij. \'jtDaarheb ook ik helemaal geen tijd voor. Ik ben gevraagd als lijstduwer. Ik heb het program- ,e ma van de PPM gelezen, en het leek me wel wat." Vera, echte naam Polfliet, vindt dat de Middelburgse bestuurs cultuur moet veranderen. „Men sen denken dat ze niets kunnen jdoen, maar ik ben er nog altijd bn overtuigd dat we leven in een democratie: meeste stem- Vlissingen stelt grenzen aan dure medicatie door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Zieken huis Walcheren beperkt de behandeling met dure medi cijnen. Medicijnen die niet op de CTG-lijst voor ver goeding staan, geeft het zie kenhuis niet meer. Daarbij hoort ook Alimta, een ver zachtend middel voor men sen met asbesllongkanker. Het besluit is ingegeven door geldgebrek. Ziekenhuizen moeten dure medicijnen buiten de CTG-lijst zelf betalen, vaak voor tienduizenden euro's per patiënt. Dat kan in Ziekenhuis Walcheren niet meer, stelt directeur J van den Blink. Ook borstkankerpatiënten die volgens de laatste in zichten baat hebben bij het middel herceptin (trastuzu- mab) krijgen dat middel in Vlissingen niet meer. Vrou wen met een aggressieve, uitgezaaide borstkanker nog wel. Voor die toepas sing krijgen ziekenhuizen de kosten voor tachtig pro cent vergoedt. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen meldt nog wel dure medicatie te geven. In januari beslist het ziekenhuis echter of het dat kan blijven doen, stelt directeur J. van der Heide. De raad van bestuur van de Oosterscheldeziekenhui- zen kon gisteren nog niet reageren, pagina 13 stop verstrekken duur medicijn Antwoord Rice niet bevredigend Minister Bot van Buitenlandse Zaken is nog niet helemaal te vreden met de antwoorden van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Condoleez- za Rice, over de vermeende ille gale centra waar de CIA verdachten zou verhoren. Gebaar Verdonk helpt weinigen De verruiming van de opvangregeling, zoals voorgesteld door minister Verdonk, zal in Zeeland aan weinig asiel zoekers soelaas bieden. „Misschien dat er in Middelburg helemaal niemand mee is geholpen", zegt de Middelburgse wethouder A. de Vries (PvdA, Minderheden en asielzoekers). „Degenen voor wie dit in Zeeland helpt kan ik op de vingers van één hand tellen", aldus direc- teur G. Burger van Stichting Inlia Zeeland. Ook PSV verder PSV heeft zich gisteravond na Ajax als tweede Neder landse club geplaatst voor de tweede ronde van de Champions League. De Eindhovenaren wonnen in eigen huis met 2-0 van het Turkse Fenerbahge, waar door de tweede plaats in groep E van het toernooi werd veiliggesteld. Phillip Cocu (foto) en Farfan maak- 4| mmm ten de goals. I BRUSSEL - De lichtshow op het stadhuis van Brussel trekt veel bekijks. Tot Nieuwjaar vindt op de Grote Markt van de Belgische hoofdstad een kerstmarkt plaats rond het thema Europa. Behalve de traditionele kerstboom en -stal is er elke avond een lichtshow met muziek. foto Thierry Roge/RTR Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 25; Uit: 27, 28 en 30 Advertentie Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie o.a. verkrijgbaar bij postkantoor bfUIIG van onze redactie buitenland TEHERAN - De vliegramp in Te heran heeft gisteren zeker 104 mensen het leven gekost. Een mi litair vliegtuig stortte tijdens een noodlanding neer op een tien verdiepingen tellend appar tementencomplex in het zuiden van de Iraanse hoofdstad. Er volgde een enorme explosie. In het flatgebouw woonden 250 mensen. Volgens de autoriteiten werden tien bewoners gedood en meer dan 100 gewond. Alle 94 inzittenden van het vliegtuig kwamen om. Het volgetankte toestel, een Hercules C-130 kwam volgens getuigen kort na de start met een brandende vleu gel naar beneden en ontplofte op de grond. „Het is verschrikke lijk hier, ik stik zowat", liet een hulpverlener van de Rode Halve Maan weten. De piloot had kort voor de ramp melding gemaakt van een motorstoring en de ver- keers- toren gevraagd of hij een noodlanding kon maken op het internationale vliegveld Mehra- bad. De Hercules stortte vervolgens meer in de wijk Shahrak e Tow- hid, waar veel militairen en hun families wonen. Omdat er giste ren door luchtvervuiling sprake was van veel smog in Teheran waren scholen gesloten en zaten veel kinderen thuis om het mo ment van de ramp. „Ik zat in mijn winkel toen ik plots het toestel op de verkeerde wijze naar beneden zag komen", aldus inwoner Mohsen. „Wij zijn hier gewend aan vliegtui gen en ik dacht meteen: die gaat neerstorten. Op dat moment raakte het toestel het flatge bouw met een harde knal, ge volgd door dikke rook." Het vliegtuig was op weg naai de zuidelijke havenstad Bandar Abbas en veel van de inzitten den waren lokale journalisten die een militaire oefening in de regio wilden verslaan. Iraanse verslaggevers en cameramensen barstten in huilen uit bij het neergestorte toestel omdat een aantal van hun collega's aan boord was. GPD/RTR Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij bovenstaande verkooppunten U ontvangt 2,55 korting op een boek uit de Winnaars Collectie, www.winnaarscollectie.nl het alfabet van Zeeland Militairen van de luchtmacht dragen het lichaam van een slachtoffer weg. foto Raheb Homavandi/RTR (Advertentie) Vandaag is bij u de Ondernemer bezorgd Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met lezersservice: 0800 - 0235444 door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet en de Tweede Kamer staan nog lijn recht tegenover elkaar in het conflict over de koopkracht van volgend jaar. Ze zijn allebei niet van plan toe te geven aan de an der. Een debat bracht de strij dende partijen gisteravond niet nader tot elkaar. De Kamer wil, op de WD na, dat de energienota volgend jaar gemiddeld 35 euro per huishou den wordt verlaagd, door de energiebelasting te verlagen. Hoewel het daarbij gaat om een minieme lastenverlichting van nog geen drie euro per maand, is de zaak voor beide partijen een prestigekwestie geworden, waar- over men geen concessies wil doen. Het kabinet vindt 'het niet nodig iets extra's te doen' voor de burger nu iedereen er volgend jaar toch al op vooruit gaat. zei minister van Financien Zalm „Volgend jaar verlaagt het kabinet de belastingen en premies met 2,9 miljard euro. Daarnaast trekken we 700 mil joen euro uit voor koopkracht verbetering, zoals extra geld voor de kinderopvang. Alles bij elkaar is dat meer dan onder Paars-2 aan lastenverlichting is gedaan. Dat lijkt me wel ge noeg", aldus een geïrriteerde Zalm. De Kamer laat het er niet bij zit ten. Regeringspartijen CDA en D66, gesteund door de voltallige oppositie, vinden het principieel onjuist dat de energiebelasting volgend jaar met 35 euro wordt verhoogd doordat die deels is ge koppeld aan de hoge olieprijs. „De Staat wordt al genoeg ge spekt door de hoge olieprijs", al dus D66-Kamerlid Bakker. „Het kabinet kan wel zeggen dat het er goed uit ziet voor ie dereen volgend jaar. Maar feit is dat het er nog beter had uitge zien als die energienota's niet zo zouden oplopen," aldus CDA- Kamerlid Verburg. Vrijdag vergadert het kabinet over de ontstane impasse. „Ik kan daar niet op vooruitlopen, maar we zullen in ieder geval blijven vinden dat de voorgestel de maatregel overbodig is", al dus minister De Geus van Socia le Zaken. GPD pagina 4 commentaar O Noteert u mij voor een proefabonnement i van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalg toestemming «oor j rekeningnummer ll heb de laatste tes maanden geen i - proetabomement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement.' 1 De eerste twee weken ontvang ik de i krant gratis Oaama wil ik betalen. D per maand met automatische incasso 20.551. CD pet kwartaal met automatische incasso 59.75i J Q per jaar met automatische incasso 229.201 (postjbankrekeningnummer Handtekening PZC begaat totgvutög om met persoonsgegevens Kijk op www pre nlrabonneren bel gratis 0800 0Z31231 of stuur dere bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4*60 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1