PZC Cocu maakt het verschil bij PSV De Engel genoot in noodweer Oranje gepasseerd als groepshoofd Ajax komt afscheid nemen van Highbury Wedden op Kalou Eindhovenaren plaatsen zich opnieuw bij beste zestien clubs van Europa Robijntje olympisch Zoekt u de zorgverzekering zelf uit of haalt u er een specialist bij? woensdag 7 december 2005 17 Kreek stopt met betaald voetbal TILBURG - Michel Kreek stopt per direct met betaald voetbal. De 34-jarige verdediger leverde gisterochtend! zijn nog tot het einde van het seizoen doorlopende con tract bij Willem II in. Hij kan het fysiek niet meer opbren gen om betaald voetbal te spelen. In de wedstrijd van Wil lem II tegen NEC raakte Kreek vorige week woensdag op nieuw geblesseerd. „Het was de zoveelste spierblessure in korte tijd", zegt hij. „Voor mij was dat het signaal dat het lichaam de belasting van betaald voetbal niet meer aan kan." Verlies schaker Van Wely CHANTI-MANSISK - Loek van Wely bevindt zich in een moeilijke positie na het verlies in de vierde ronde om de wereldbeker schaken in Chanti-Mansisk. De eerste partij van twee in de minitweekamp tegen Roeslan Ponomanov bracht gisteren een Nimzo-Indiër op het bord. Van Wely verloor met wit in 72 zetten. Daarmee zijn de kansen van de Nederlands kampioen om in Siberië de vijfde ronde te' bereiken klein geworden. Hij is nu verplicht vandaag te winnen om een tiebreak uit het vuur te slepen. ANP Jones wil voor Oranje honkballen DALLAS - Bondscoach Robert Eenhoorn kan voor de eer ste World Baseball Classic (WBC) in maart van volgend jaar een beroep doen op honkballer Andruw Jones. De su perster van de Atlanta Braves is een van de 177 profhonk ballers uit de Amerikaanse Major League die zich bereid hebben verklaard voor de nationale ploeg van hun 'vader land' uit te komen. Jones is afkomstig van Curagao (Ne derlandse Antillen) en op basis daarvan speelgerechtigd voor Nederland. De WBC, tegenhanger van het officiële WK dat dit jaar in Nederland werd gehouden, wordt het sterkst bezette landentoernooi ooit. GPD Rangers zorgt voor primeur RIJSWIJK - Fernando Ricksen en Ronald Waterreus ho ren met Glasgow Rangers bij de beste zestien clubs van Europa. De Schotse kampioen hield gisteravond voor ei gen publiek poulewinnaar Internazionale op 1-1 en hoor de tot zijn grote opluchting dat Artmedia en FC Porto in Bratislava op 0-0 afsloten. Glasgow Rangers vocht voor een historisch wapenfeit. Als eerste Schotse club de knock-outfase van de Champions League bereiken. Ter wijl het in de competitie uitermate beroerd gaat: Negen duels op rij zonder zege, een historisch dieptepunt sinds 1891. Hoewel Rangers sterk begon, openden de Italianen de score, via Adriano. De reactie kwam nog voor rust van Lovenkrands: 1-1. ANP De Jong vertrekt bij Ajax LONDEN - Nigel de Jong vertrekt aan het einde van het seizoen bij Ajax. Technisch directeur Van Geel bevestig de dat gisteravond in Londen. De 21-jarige international is na Trabelsi, Pienaar en Maxwell de vierde speler die na deze competitie transfervrij weggaat. „We hebben er alles aan gedaan hem te behouden. We hebben hem een con tract aangeboden tot 2009. De Jong zou zich bij Ajax nog verder hebben kunnen ontwikkelen. We hadden gehoopt dat hij langer zou blijven.", aldus Van Geel. ANP door Peter van Leeuwen LEIPZIG - Het Nederlands elf tal is bij het WK voetbal vol gend jaar in Duitsland geen groepshoofd. Dat heeft de we reldvoetbalbond Fifa gisteren beslist. Bij de loting die vrijdag in Leipzig op het programma staat, wordt Oranje hierdoor in ieder geval gekoppeld aan één topland. Uit elk van de vier potten wordt een land in een groep geplaatst waarbij Servië Montenegro een speciale status heeft gekre gen. Om te voorkomen dat een groep drie Europese landen telt, worden de Serven ingedeeld in een groep waarin Brazilië, Ar gentinië dan wel Mexico het groepshoofd is. Vice-president Niersbach van het organisatiecomité had Oran je vorige week tijdens een be zoek aan Noordwijk nog hoop gegeven op een plaats tussen de toplanden. De indeling wordt ge maakt op basis van de resulta ten bi] de laatste WK's, de kwali ficatieduels en de Fifa-ranking. Nederland ontbrak in 2002 bij het WK in Zuid-Korea en Ja pan. Nederlands bondscoach Marco van Basten was niet ver rast over het feit dat Oranje geen plaats in de eerste pot kreeg toebedeeld. „Nederland was er tijdens het vorige WK niet bij. Wat dat betreft vind ik het logisch dat we voor dit WK niet als groepshoofd zijn aange wezen." In de groepsfase van het WK kan het tot een treffen van drie Nederlandse bondscoaches ko men Australië (Hiddink) is inge deeld in pot 2, Nederland (Van Basten) in pot 3, Trinidad To bago (Beenhakker) en Zuid-Ko rea (Advocaat) in pot 4. Been hakker en Advocaat zullen el kaar in de eerste ronde in ieder geval niet tegenkomen. Indeling WK-loting, 9 december in Leipzig, pot 1: Duitsland, Brazilië, Italië, Frankrijk, Argentinië, Span je, Mexico, Engeland; pot 2: Au stralië. Angola, Ghana, Ivoorkust, Togo. Tunesië, Ecuador, Para guay; pot 3: Kroatië, Tsjechië, Ne derland, Polen, Portugal, Zweden, Zwitserland, Oekraïne, pot 4: Iran, Japan, Saudi-Arabte, Zuid-Korea, Costa Rica. Trinidad Tobago, Verenigde Staten, spe ciale pot: Servië Monteneqro. ANP door Dick Sintenie LONDEN - 1913-2006 The Fi nal Salute. Nog een paar maan den en Arsenal verlaat zijn thuishaven, Highbury. Wesley Sneijder: „Ik ben blij dat ik nog net de kans krijg om hier te spe len. Het is een van de mooiste oude stadions ter wereld." Ar senal verhuist in augustus naar het Emirates Stadium, dat twee keer zoveel toeschouwers kan herbergen. Normaal gesproken is het van avond de vierde en laatste keet- dat Ajax het malse gras in Noord-Londen betreedt. Al zijn beide clubs reeds gekwalifi ceerd voor de tweede ronde (laatste zestien) van de Cham pions League en behoort een nieuwe tweestrijd vanaf de kwartfinales nog tot de moge lijkheden. Bij Ajax houdt even wel niemand er rekening mee dat de club het zover schopt. Dit seizoen overheersen de negatie ve gevoelens over de slechte competitiestart. Wat dat betreft prijst Ajax zich gelukkig dat het in poule B al heeft afgerekend met FC Thun en Sparta Praag, waardoor het duel met Arsenal er niet toe doet. „En dat is ook wel eens lekker", biechtte Sneij der gisteravond na de training eerlijk op. „We willen graag win nen van een goede tegenstander, maar de druk is er niet. We kun nen vnjuit voetballen." Arsenal benadert de wedstrijd niet veel anders. Jens Lehmann, Ashley Cole, Robert Pirès, Den nis Bergkamp, Gilberto, Fredrik Ljungberg en Soil Campbell doen vanavond om uiteenlopen de redenen niet mee. Vermoedelijke opstelling Ajax: Ste kelenburg, Heitinga, Grygera, Ma- duro, Juanfrdn, De Jong, Galasek, Sneijder, Pienaar, Rosenberg, Ba- bel. GPD champions league B9i AC Milan (Ita) - FC Schalke'04 (Oui) 3-2 (1-1). 42. Pirlo 1-0, 44. Poulsen 1-1, 52. Kaka 2-1, 61. Kaka 3-1, 66. Lincoln 3-2. Scheidsrechter: Mejuto Gonzalez (Spa). Gele kaart: Pirlo, Gattuso (AC Mi lan), Ernst, Kobiashvili, Krstajic, Asamo- ah, Rodriguez (FC Schalke'04). Aantal toeschouwers: 82.000. PSV-Fenerbahce (Tur) 2-0(1-0). 14. Cocu 1-0, 85. Farfan 2-0. Scheidsrech ter Poulat (Fra). Gele kaart: Robert, Co- u (PSV), Balei, Senturk (Fenerbahce). Aantal toeschouwers: 34.000. AC Milan 6 3 2 1 11 12- 6 PSV 6 3 1 2 10 4- 6 6 2 2 2 8 12- 9 Olympique Lyon (Fra) - Rosenborg BK(Noo) 2-1 (1-0). 33. Benzema 1-0, 68. Braaten 1-1, 90 Fred 2-1. Scheids- J rechter: Ibanez (Spa). Gele kaart: Pedret- ti (Olympique Lyon), Lago, Riseth (Ro senborg BK). Aantal toeschouwers: 40 000, Olympiakos Piraeus (Gri) - Real Ma drid (Spa) 2-1 (O-I). 8. Ramos 0-1, 50 j Bulut 1-1, 87 Rivaldo 2-1. Scheidsrech- ter Nielsen (Den). Gele kaart' Toure I (Olympiakos Piraeus), De La Red, Bap- "sta, Diogo (Real Madrid) Aantal toe- j schouwers: 31.456. LVon 6 5 1 0 16 13- 4 Real Madrid 6 3 1 2 10 10- 8 I Rosenborg 6 1 1 4 4 6- 11 Olympiakos 6 1 1 4 4 7- 13 Chelsea (Eng) - Liverpool (Eng) O-O. Scheidsrechter Fandel (Dui) Gele «art Lampard, Carvalho (Chelsea), i "aore (Liverpool). Aantal toeschou wers. 41 598. Real Betis Sevilla (Spa) - Anderlecht (Bel) 0-1 (0-1). 44 Kompany 0-1. Scheidsrechter: Ceferin (Slw). Gele «art Fernando (Real Betis Sevilla), Ju- nasz, Lovre, lachtchouk (Anderlecht). Aantal toeschouwers: 55.259 Lwpool 6 3 3 0 12 6-1 Chelsea 6 3 2 1 11 7-1 f"5 6 2 1 3 7 3-7 Anderlecht 6 1 0 5 3 1-8 iSOBMaH Glasgow Rangers (Sco) - Inter Milan ra) 1-1 (1-1). 30. Adriano 0-1. 38 Lo venkrands 1-1. Scheidsrechter. Plautz JUos). Rode kaart: 87. Cristiano Zanetti tinter Milan/ 2x geel). Gele kaart: Kyrgia- «s. Andrews (Glasgow Rangers). Pizar- 'o. Momente (Inter Milan). Aantal toe schouwers- 49.000. Artmedia Bratislava (Slw) - FC Por- o (Por) 0-0. Scheidsrechter: Merk Gele kaart: Urbanek, Debnar (Art- mMia Bratislava). Peixoto, Diego, Ema- Bosingwa (FC Porto). Aantal toe- scnouwers: 7.000. Inter Rangers Artmedia B Porto programma •woensdag L-_Champions League _j rhBU'BDA: Club Bru99e - Bayern Mün- fcp'd Wien-Juventus PCThun"ArSena'A,aX' Sparta Pr3ha rtp,"]6 k ^dmese - FC Barcelona, Wer- Pn. i enPana,h'naikos. ca m u "arreal CF Lille 0SC' Benfi- «-Manchester United Aanvang duels 20.45 uur. ARNHEM - De Nederlandse olympische wintersporters wor den de komende weken bijge staan door Robijntje, de knuf felbeer van een bekende was- verzachter. Robijntje werd gisteren door NOCN'SF-voorzitter Enca Terpstra (foto) benoemd tot mascotte van het Nederlands olympisch team. „NOCNSF wil graag met Ro bijntje als superfan samen met alle sportfans de olympische sporters aanmoedigen", legde NOCNSF-voorzitter Erica Terpstra uit. „Ik vind het top! foto Guido Benschop/ANP van onze sportredactie MALTA - Wedden of Salomon Kalou wel of niet een Neder lands paspoort bemachtigt? Dat kan tot vrijdag. Op die dag hoort de twintigjari ge aanvaller van Feyenoord van de rechter of hij voortaan in het Nederlands elftal kan voetbal len. Kalou wil komend jaar met Oranje naar het WK en wil in aanmerking komen voor een ver snelde naturalisatieprocedure en is daarom naar de rechter ge stapt. Uit de website MrBookmaker bleek gisteren dat de kansen dat Kalou niet snel het Nederlander schap verwerft hoger worden in geschat dan dat hij het wel snel krijgt. ANP rinnr Frans van den Nieuwenhof i EINDHOVEN - Met al zijn fi nanciële en personele beperkin gen behoort PSV ook dit jaar i weer tot de voetbalelite van Eu ropa. Twee doelpunten die uit i de lucht vielen, van Cocu en I Farfan, brachten gisteren een moeizame 2-0-overwinning en daarmee andermaal een plaats bij de laatste zestien in de Cham pions League. 3 Een bijzondere prestatie, vanwe- 3 ge de huidige geldzorgen en de historie van de club. PSV slaag- 5 de er pas één keer eerder in om dne jaar op rij te overwinteren 5 in Europa. Dat was tussen 1987 11 en 1990. toen de club ook al ge- l leid werd door Guus Hiddink. I Onder hem, en dankzij de stu- j rende hand van Phillip Cocu, 3 heeft PSV andermaal afgere- j kend met de haast obsessieve be- 3 I nadering van Europees voetbal, j zoals die jarenlang voelbaar 3 I was. Misschien is dat wel de 3 grootste winst van dit seizoen. 3 De ombouw van afgelopen zo- 3 I mer - toen vijf basisspelers de 3 club verlieten - was loodzwaar, 3 maar de kopzorgen sloegen zel- 3 den in de benen van de spelers. 8 Tegen Fenerbahge liet de ploeg 8 Ij zeker geen groots voetbal zien. 3 Ze kent echter de wetten van de 8 j Champions League en gaf geen 8moment de indruk dat ze op in- 8 storten stond. De zwaarbevoch- 8 ten 2-0 was in dat opzicht uitein- delijk ook verdiend. I' PSV sloot gisteren de lastigste I fase van de Europese campagne af. Vaak was het passen en me ten met de inzetbare spelers. Drie van hen, Ball, Culina en Koné, waren vanwege het ver strijken van de transferdeadline zelfs helemaal niet inzetbaar. Volgend jaar zijn de laatste twee er wel bij. Ball niet, die speelde al Champions Lea gue-voetbal met Rangers. In dat licht bezien mag PSV zich dus wat rijker gaan reke nen De kille cijfers bewijzen dat PSV het ook straks weer moeilijk gaat krijgen, dat elk duel een dubbeltje op zijn kant zal zijn. Het doelsaldo van 4-6 is wat dat betreft illustratief. PSV dankte de plaatsing vooral aan de drie minimale zeges die het in thuiswedstrijden boekte. De treffers kwamen voort uit een hoekschop (tegen Schalke) een defensieve blunder (Milan) en twee vrije trappen (Fenerba- 119e). Cocu was gisteren de man die het verschil maakte. Eerst scoorde hij uit een vrije trap, diep in de tweede helft legde hij een viïje trap op het hoofd van Vennegoor of Hesselink, die Farfan vond: 2-0. Impuls Na alle tegenvallertjes van de laatste dagen, met zware blessu res voor Beasley en Reiziger en lichte voor Afellay en Ooijer, gaf de 35-jarige routinier zijn ploeg na dertien minuten de grootste impuls die denkbaar was. In een fase waarin Fenerba hge minimaal gelijkwaardig was - en zelfs vlotter combineer de - kopte hij kalm de 1-0 bin- (Advertentie) nen. Net als vorig seizoen tegen Milan was Cocu dus ook nu weer op cruciale momenten van kapitale waarde. De gedachte leek gewettigd dat PSV uit die vroege treffer een krachtige impuls zou halen, maar daarvan bleek niets. Fener bahce, wetend dat het moest winnen, trok gedurfd ten aan val. PSV was intussen ook Afellay kwijt. Al na enkele minuten liep de middenvelder te strompelen, omdat de pijn weer in zijn rech- terlies was geschoten. Na 25 mi nuten moest Hiddink hem inrui len voor Aissati. Dat bleek nau welijks een verzwakking voor de ploeg. Vechtend als een leeuwtje en met het oog van een strateeg hield Aissati zich prima staande op het zwaar bezette middenveld. GPD Doelpuntenmaker Jefferson Farfan (links) en ploeggenoot Jan Vennegoor of Hesselink vieren de tweede treffer van PSV tegen Fenerbahce. foto Vincent Jannink/ANP door Fred Seqaar DEN HAAG - Hij werd de 'Engel van het Hooggebergte' genoemd en omschreef zijn klimkwaliteiten als 'een gave Gods'. Toch was de gisteren aan een longembo- lie overleden Luxemburger Charly Gaul niet zo'n vroom mens. Gaul, die morgen 73 jaar zou zijn gewor den, was een kleurrijk, beetje mystiek fi guur. Hij nam de wielersport vooral in het begin van zijn loopbaan niet zo se rieus. Liever dan lange trainingstochten te maken, hakte hij het hout in de bossen rond zijn geboorteplaats Asch of ging hij op nachtelijke strooptocht. Gaul verscheen vaak pas in mei in het pe loton, al was dat voor hem geen belemme ring meteen wedstrijden te winnen. Als de conditie nog niet optimaal was, was er altijd zijn aangeboren talent waarop hij kon terugvallen. Gaul, in zijn hoogtijda gen licht als een veertje, 58 kilo, had zó- 1932-2005 veel aanleg, dat hij weinig trainingski lometers nodig had om in vorm te ko men. Een ascetische levenswijze hoefde de Luxemburger er zodoende evenmin op na te houden en dat was maar goed ook: Gaul hield van het leven en had geen vrienden nodig om dat een beetje aange naam te beleven. Na de scheiding van zijn tweede vrouw en het einde van zijn carrière, leidde hij een kluizenaarsbe staan Gaul was een man van weinig woorden. Jan Cottaar, de legendarische radioverslaggever, zei ooit: 'Willem de Zwijger had zijn voorvader kunnen zijn.' De eerste heldendaden leverde Gaul in de Ronde van Italië van 1956, zijn derde jaar als beroepswielrenner. Meteen bleek dat de klimmer behalve over veel klasse zijn eerste grote ronde. Maar het meest bekend is Gaul van zijn zege in de Tour de France, twee jaar later, die hij behaal de met steun van de Nederlanders. In Brussel ging dat jaar een gecombineer de Nederlands/Luxemburgse ploeg van start. Kees Pellenaars was voor het eerst niet van de partij. In plaats daarvan stond zijn chauffeur Klaas Buchly met zijn Luxemburgse collega Jean Gold- schmidt aan het hoofd van een wielren nend rariteitenkabinet. De Nederlandse vrijbuiters Damen, De Jong, Kersten, La- haye, Voorting, Van den Berg, en Piet en Wim van Est vormden een wonderlijke combinatie met een groepje Luxembur gers van wie Gaul de kopman was. Gerrit Voorting won al snel de etappe naar Duinkerken en droeg enkele dagen het geel, waardoor de stemming er onver wacht inkwam. Door een framebreuk in de Alpen kwam kopman Gaul op grote achterstand binnen. Maar op 16 juli tij dens de rit van Briangon naar Aix-les-Bains brak het noodweer los. Een uitkomst voor de klimmer, die ge noot van zware omstandigheden. Hij bracht zijn achterstand van zeventien mi nuut terug tot een kleine minuut, over brugde in een tijdrit ook het laatste rest je en reed op 19 juli in het geel het Pare des Princes in Parijs binnen. Behalve de Tour en de Giro (tweemaal) won de tijdgenoot van Féderico Baha- montes, die andere grote klimmer, drie keer de Ronde van Luxemburg. Verder pakte hij elf keer de dagzege in de Giro en tien keer in de Ronde van Franknjk En natuurlijk won hij bergtruien bij de vleet. In 1965 stopte hij met fietsen nadat zijn Belgische sponsor failliet was ge gaan. Gaul trok zich terug en vertoonde zich nog zelden in de openbaarheid. Drie jaar geleden maakte hij een uitzon dering toen de Tour Luxemburg aan deed. Hij overhandigde toen Lance Arm strong de eerste bolletjestrui van dat jaar. Daarna verdween hij weer snel naar zijn huis in de bossen. GPD Soms is het voor u als ondernemer beter om advies te vragen. Simpelweg omdat het u anders teveel tijd kost of omdat iemand anders er meer verstand van heeft Neem de nieuwe zorgverzekering Uw verzekeringsadviseur kan u als geen ander adviseren over alles wat er bij komt kijken Verzekeringsadviseurs voor ondernemers vindt u op www.averoachmea.nl over een flinke portie karakter beschik te. De etappe die hij won, van Merano naar Trento, voerde over vier cols van buitencategorie en het weer was zó bar dat de renners, volgens de overlevering, de wolven hoorden huilen. Het halve pe loton, 43 renners, stapte af. Maar Gaul zette door, won de etappe en uiteindelijk Charly Gaul op weg naar de Tourzege van 1958, met een andere klimspecialist in zijn wiel: Féderico Bahamontes. Gaul overleed gisteren op 72-jarige leeftijd. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17