pzc Stop verstrekken duur medicijn Opbrengst verkoop ene tunnel voor aanleg andere Tatoeëerders vragen Kamerleden om hulp Gebaar Verdonk helpt bijna niemand 13 Mogelijk Zeeuwse proef met nieuwe stralingspil Dure geneesmiddelen vormen voor ziekenhuis onaanvaardbaar financieel risico Studiedag palliatieve zorg Concert koren in Kapelle woensdag 7 december 2005 joor_Claudia_Sondervan VLISSINGEN - De Zeeuw se zie kenhuizen proberen extra geld I ,f krijgen van zorgverzekeraars vooreen een medicijn dat tumo- ren binnenin het lichaam be- [j straalt. De experimentele behandeling van lymfeklierkanker is zo veel belovend, dat de drie Zeeuwse ziekenhuizen er gezamenlijk een onderzoek naar willen doen in Vlissingen. Vlissingen is een centrale behandelplaats voor kanker door de aanwezigheid van het Zeeuws Radio Therapeu tisch Instituut (ZRTI) Het gaat om een geneesmiddel waaraan een radioactieve com ponent is gekoppeld. Dat maakt het mogelijk om tumoren met een zeer gerichte stralingsdoses te behandelen en van binnenuit het lichaam, legt directeur J. van den Blink uit. Dat beperkt de stralingsbelasting voor overi ge delen van het lichaam. De Zeeuwse ziekenhuizen heb ben zes patiënten samenge bracht voor het onderzoek. Ze hopen via een zorgvernieuwings project aan extra geld te komen. Zonder aanvullende financie ring van de zorgverzekeraars kan de kostbare proef niet uitge voerd worden. Voor andere, nog niet door het College Tarieven Gezondheids zorg goedgekeurde middelen is het aangaan van een zorgver nieuwingstraject geen optie, stelt Van den Blink. Het is een traject dat maanden duurt voor dat er toestemming is. Dat is voor individuele patiënten vaak te lang." Lnnr Claudia Sondervan H VLISSINGEN - Ziekenhuis Wal- H cheren beperkt het gebruik van I dure geneesmiddelen. De raad S Van bestuur deelt dat mee in een "3 brief aan de medisch specialis- jcn. Het ziekenhuis is het eerste M j„ Zeeland dat die beslissing 1 - neemt. In januari besluit Zieken- H huis Zeeuws-Vlaanderen of het H kan doorgaan met het huidige, Gf!i liberale behandelbeleid met du- :r re medicijnen. tta ;We moeten ergens een streep trekken We willen de dokters met met die beslissing belasten. - Daarom hakt de raad van be stuurde knoop door en is het on ze verantwoordelijkheid. Niet die van de artsen. Je wilt patiën ten altijd de beste behandeling geven, maar een groot gebruik ran dure geneesmiddelen leidt jot onaanvaardbare financiële risico's", zegt directeur J van 'den Blink van Ziekenhuis Wal cheren. Jaarlijks verschijnen er nieuwe medicijnen die de levenskansen en levenskwaliteit van ernstig aeke patiënten verbeteren. Soms in zeer kleine mate, maar soms ook met maanden of jaren, loorde hoge kosten van de me- icatie, tienduizenden euro's per patiënt, vergoeden zorgver zekeraars maar een aantal van die middelen. Die worden uitge- ,fzocht door het College Tarieven 'IB Gezondheidszorg en geplaatst opeen speciale lijst van dure ge- heesmiddelen Die middelen krijgen ziekenhui zen grotendeels vergoed, sinds kort. voor tachtig procent. De kiekenhuizen willen dat dit ne- 'gentug procent wordt, omdat er steeds meer kankerpatiënten komen en meer mensen baat blijken te hebben bij die midde len. Zo vroeg Zorgverzekeraars Ne derland onlangs zeventig mil joen euro extra voor herceptin voor borstkankerpatiënten. Her ceptin, ook bekend onder de soortnaam Trastuzumab, staat al in de behandelrichtlijn voor vrouwen met een uitgezaaide HER2-positieve borstkanker en is voor die toepassing ook opge nomen in de speciale vergoe- dingslijst van het College Tarie ven Gezondheidszorg. De Zeeuwse ziekenhuizen, ook dat in Vlissingen, stonden tot voor kort bekend als één van de beste behandelplaatsen van borstkanker in Nederland. Dat bewees een onderzoek van Borst kanker Vereniging Nederland af gelopen voorjaar. Recent wetenschappelijk onder zoek wijst aan dat herceptin voor een veel bredere groep borstkankerpatiënten levensver lengend werkt dan tot nu toe ge dacht. Binnen de vereniging van oncologen klinkt nu de roep om het middel ook zo in de behan delrichtlijn op te nemen. Dat leidt tot te veel patiënten voor Ziekenhuis Walcheren om te bekostigen, zegt Van den Blink. In plaats van twee tot drie herceptin-kandidaten per jaar, krijgt het ziekenhuis dertig tot veertig vrouwen die moge lijk baat bij herceptin. „Hercep tin kost 35.000 euro per behan deling. Het ziekenhuis zou dat alleen voor dit medicijn al 280.000 euro moeten betalen", schetst de directeur. Alimta De verwachting is dat het CTG over een paar maanden besluit of Alimta, middel voor asbest- longkanker, op de speciale ver- goedingslijst komt. Dat besluit is waarschijnlijk positief, omdat patiënten, specialisten en zie kenhuizen al lang sterk lobbyen voor toelating. Dat betekent dat het middel voor tachtig procent vergoed wordt door zorgverzeke raars, zodat het beter betaal baar is voor de ziekenhuizen. Ziekenhuis Walcheren krijgt jaarlijks met zes tot acht men sen met asbestlongkanker te ma ken, schat Van den Blink. In af wachting van het CTG-besluit wil hij per patiënt de situatie be oordelen. Mensen met deze kan ker hebben een levensvooruit zicht van een jaar. BERGEN OP ZOOM - Vrijwilli gers en beroepskrachten die wer ken in de palliatieve zorg kun nen donderdag in Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom naar een studiedag. P Palliatieve zorg is verzachtende ljC tnondersteunende zorg voor pa- 51 tiénten die niet meer beter wor den en vaak aan het eind van hun leven verkeren Er zijn workshops over gevoe lens van onmacht bij hulpverle ners. patiënten en familie; het in slaap houden van patiënten; zorg die gericht is op de bele ving van de patient en het be lang van een goede zorgover- Iracht aan andere hulpverle- ts. Organisator is Netwerk ïlliatieve Zorg regio Roosen- daal, Bergen op Zoom, Tholen. De studiebijeenkomst duurt van 16.30 tot 21.00 uur. Rinus Souisa laat zijn getatoeëerde buik zien aan de Kamerleden Arib (VVD) (links) en Van Dijken (PvdA). Zijn vrouw Loes kijkt toe. foto Rob Keeris/ANP door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het was een plei dooi van Zeeuw tot Zeeuw. Als plaatsvervangend voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport nam CDA-Kamerlid Buijs gisteren in Den Haag een petitie in ontvangst van Loes en Rinus Souisa. De uitbaters van de Middelburg se tattooshop Fine Line verte genwoordigden de Nederlandse Bond van Tatoeëerders (NBT) die protesteert tegen nieuwe re gelgeving. Allereerst gaat het om regels met betrekking tot de hygiene. Enerzijds moeten tattooshops volgend jaar voldoen aan eisen, vergelijkbaar met die welke gel den voor ziekenhuizen. Anderzijds kunnen zij niet be schikken over de middelen die daarvoor nodig zijn, omdat ta toeëerders niet medisch ge schoold zijn. „Dus moeten we het doen met alcohol en een huis- houdsopje", sneerde Loes Soui sa tegenover de Kamerleden van de vaste commissie. De tatoeëer ders worden bovendien op kos ten gejaagd door de jaarlijkse keuringen die ze zelf moeten be talen. Een andere grief van de NBT is dat het kabinet wil toestaan dat twaalfjarigen een piercing kun nen nemen. De NBT pleit voor een minimumleeftijd van zes tien jaar. Zo wordt voorkomen dat kinderen die in de groei zijn problemen krijgen met pier cings. De regering moet ze tegen zichzelf beschermen. „Straks hebben ze een lege portemonnee en een lelijk litteken", aldus woordvoerster Souisa. De leden van de NBT leggen zich strenge regels op, maar het nieuwe overheidsbeleid speelt beunhazen in de kaart, betoog den de Souisa's gisteren in de Tweede Kamer Het imago van de gehele ta toeagebranche staat daardoor op het spel. „Wij hebben ge waagd om een aanpak van de beunhazen. Wat doen ze vervol gens? Ze leggen de strop om de nek van ondernemers die keurig staan ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - I)e aandelen in de Wes- terscheldetunnel worden pas verkocht als de aanleg en de financiering van de tunnel bij Sluiskil rond is. Het kabinet moet zwart op wit garanderen dat 300 t j miljoen euro uit de verkoop van de Wes- |i terscheldetunnel wordt geïnvesteerd in de tunnel bij Sluiskil, stelt gedeputeer- 81 de A. Poppelaars (CDA, Infrastruc- tuur). Hij zegt dit in reactie op een brief die minister Peijs (CDA, Verkeer en Water- ®taat) gisteren aan de Tweede Kamer Li getuurd. Zij stelt daarin dat H eerst besluitvorming over de kanaal- kruising Sluiskil plaatsvindt, 'inclusief glasheldere afspraken over financie ringen uitgangspunten', en dat daarna pas de verkoop van aandelen in de NV Westerscheldetunnel 'onder bepaalde tondities' kan plaatsvinden. Dit betekent niet alleen dat de provin cie afziet van aankoop van de Rijksaan delen (95,4 procent) maar dat het ook ar eigen aandelen (4.6 procent) wil Wtkopen. Hierover moet nog wel worden over ga met minister Zalm (VVD, Financi al) De bedoeling is dat de provincie ®et beide betrokken ministeries een overeenkomst ondertekent. Daarin Wordt vastgelegd dat 300 miljoen euro de opbrengst van de aandelen van ?e J'esterscheldetunnel in de tunnel ij Sluiskil wordt gestoken. Een deel van dat geld kan ook komen uit verlen- van de tolperiode met twintig jaar. Verder moet worden gegaran deerd dat na verkoop van de Wester- scheldetunnel de tariefsverhoging be perkt blijft, dat een kortingsregeling voor regelmatige klanten in stand blijft en dat de veiligheid gegarandeerd blijft. „In het overleg met Zalm is Peijs onze bondgenoot", concludeert Poppelaars. Voordat tot definitieve besluitvorming wordt overgegaan, moet in 2006 ook worden vastgelegd wat België wil bij dragen aan de tunnel bij Sluiskil. On langs werd bekend dat de Belgen 25 miljoen euro over hebben voor het die per leggen van de tunnel, zodat zeesche pen Gent kunnen blijven bereiken. Ui terlijk 1 juli 2006 moet de toezegging van de Belgen op papier staan, aldus Poppelaars. Prioriteit Volgens Poppelaars wordt de verkoop van de aandelen in de Westerschel- detunnel (het Rijk bezit 95,4 procent en de provincie 4,6 procent) door deze voorwaarden niet op de lange baan ge schoven ..Juist met. Zodra er overeen stemming is over Sluiskil, kunnen de aandelen worden verkocht. Maar we willen wel dat de kanaalkruising bij Sluiskil wordt veiliggesteld. Als eerst de verkoop van de Westerscheldetun- nel een feit is, vrezen we dat het Rijk die niet meer als prioriteit zal zien Bij Sluiskil zou een tunnel onder het ka naal moeten worden aangelegd. foto Peter Nicolai 1 V Kamer wil geld zwakke schakels DEN HAAG - Het CDA-Kamerlid Haverkamp heeft mi nister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) gisteravond voorgesteld geld dat is bespaard vanwege uitstel van de aanleg van de Tweede Maasvlakte te gebruiken voor een snellere aanpak van de zwakke schakels in de kust. Ook WD, PvdA. GroenLinks, Christen Unie en SGP drongen tijdens het debat over de begroting van Verkeer en Water staat aan op een snellere aanpak van de kustverdediging. Tot 2020 heeft het kabinet daarvoor 743 miljoen euro be schikbaar. Tot 2010 kan maximaal éénderde van dat be drag worden gebruikt. De meeste Kamerfracties vinden dat veel te weinig. Zij willen dat de zwakke schakels met een worden aangepakt als in 2007 de planstudies daar voor gereed zijn. Peijs moet daarom meer geld naar voren halen, vindt de Kamer. „Investeren in veiligheid duldt geen uitstel", aldus SGP-Kamerlid Van der Staaij. De WD denkt zelfs aan 300 miljoen euro extra. De Zeeuwse zwakke schakels zijn te vinden in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren. Delta overweegt meterkastkaart MIDDELBURG - Nutsbedrijf Delta neemt het idee van het Hulster CDA-gemeenteraadslid D. Steijaert om alle klanten te voorzien van een meterkastkaart serieus in overweging. „In principe is'het een goede suggestie", zegt Deltawoord voerder Jaap Nelemans. De CDA-er opperde die mogelijk heid na de langdurige stroomstoring in Oost-Zeeuws- Vlaanderen vorig weekend. „We doen er al alles aan want onze storingsnummers geven we op veel van onze corres pondentie al mee aan de klant. Maar toch zou je best kun nen denken aan een meterkastkaart waar al die nummers ook op staan", aldus Nelemans. Minder enthousiast is de woordvoerder van het nutsbedrijf over het balletje dat Steijaert opgooide om alle klanten door Delta te laten voorzien van een transistorradio op batterijen. „Commu nicatie is bij zo'n crisis echt van groot belang en daar is best verbetering mogelijk", vindt Nelemans. „Zo'n transistorradiootje is op zich handig, maar het is een interessante vraag wie je daarvoor verantwoordelijk moet houden. Het lijkt ons toch, dat de mensen zelf dat zijn. Waar leg je anders de grens? Moet Delta dan ook kaarsen, aanstekers en lucifers beschikbaar gaan stellen voor in de meterkast?" SP tegen hoger tunneltarief DEN HAAG - De Tweede Kamerfractie van de SP wil dat minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) de stijging van de toltarieven voor de Westerscheldetunnel tegen houdt. Als grootaandeelhouder zou het Rijk de tariefsver hoging niet moeten goedkeuren, zei SP-Kamerlid Ger- kens gisteravond tijdens het begrotingsdebat over Ver keer en Waterstaat. „De NV Westerscheldetunnel maakt winst. Dit is onnodig geld kloppen uit de zakken van de Zeeuwen. Cd-bonnen verdwenen uit winkel MIDDELBURG - In een winkel aan de Markt in Middel burg zijn diverse cd-bonnen verdwenen. De bonnen zijn, vermoedelijk gisteren, in een onbewaakt ogenblik wegge nomen. De totale waarde van de bonnen loopt in de dui zenden euro's. ,-«Kg - - .v.: door Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - De recente verrui ming van de opvangregeling voor asielzoekers zet in Zeeland geen zoden aan de dijk. „Mis schien dat er in Middelburg he lemaal niemand mee is gehol pen", zegt wethouder A. de Vries (PvdA, Minderheden en asielzoekers). „Degenen voor wie dit in Zee land helpt kan ik op de vingers van één hand tellen", aldus di recteur G. Burger van Stichting Inlia Zeeland. Afgelopen vrijdag besloot het kabinet op voorstel van minister Verdonk (WD, Vreemdelingen zaken en integratie) dat voor taan asielzoekers die een tweede of volgende asielaanvraag indie nen in aanmerking komen voor opvang door het Rijk. Tot dus ver waren deze asielzoekers aan gewezen op gemeentelijke nood opvang, als ze al niet op straat terechtkwamen. De versoepeling van de regels is een druppel op een gloeiende plaat, vindt De Vries. Hij heeft bij Verdonk herhaaldelijk ge pleit opvang toe te staan aan al le asielzoekers die legaal in Ne derland verblijven. Deze rege ling voldoet daar niet aan. Wie een vergunning tot verblijf heeft aangevraagd op medische gron den, of wegens het ontbreken van geldige papieren, of om re- Afsluiting van Jaar van Kasteel en buitenplaats MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg wordt woensdag 14 december het Jaar van het Kasteel en de buitenplaats afgesloten. Dat ge beurt met een programma over levende geschiedenis. De groep Het Verbond van Christoffel en Johannes de Nar gaat terug naar de middeleeu wen: zwaardvechten, kalligrafe ren, spinnen en dansen. Johan nes de Nar is een ogenschijnlijk simpele ziel uit de 14e eeuw, die voor vermaak zorgt. Het pro gramma begint om 14.00 uur. Om 15.30 uur sluit gedeputeer de G. van Heukelom (SGP, wel zijn) het Jaar van het Kasteel in Zeeland officieel af. denen van gezinshereniging, valt met deze regeling nog steeds buiten de boot. „Dat zijn vooral de mensen die we in de gemeentelijke opvang hebben", reageert De Vries teleurgesteld. „Dit is een zware inperking van ons verzoek." Burger heeft het over een 'wel heel erg mager Sin- terklaascadeautje'. De directeur van de hulporganisatie voor asielzoekers schat dat Verdonk misschien twee mensen in Zee land heeft geholpen. In de ge meentelijke noodopvang - voor al in Middelburg, Schou- wen-Duiveland en Sluis - zitten in totaal 294 asielzoekers. „Die laat de minister in de kou staan", meent Burger. „Geluk kig dat in Zeeland de gemeen ten de helpende hand toesteken, in veel andere provincies zou den ze op straat staan." KAPELLE - Vier koren geven zaterdagavond een concert in de Nederlands hervormde kerk van Kapelle. De koren die optreden, zijn: christelijk gemengd koor Vox Humana uit Krimpen aan den IJssel, gemengd koor Crescendo uit Tholen, gemengd koor Sur- sum Corda uit Gouda en regio naal jongerenkoor Laudate Deum uit Ridderkerk. Ze staan allemaal onder leiding van Paul Heijboer. De bijeenkomst die om 19.30 uur begint, wordt geleid door D. Vergunst, medewerker van hulp organisatie Woord en Daad. Er wordt een collecte gehouden voor ondersteuning van de ge zondheidszorg in Bangla Desh. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13