»zc Verhuisgeld onterecht geweigerd Zorgkorting voor minima Mijn ene kant is zwaarder dan de andere absolute bodemprijzen Afwerken van beeldengroep kan beginnen Gimbrère i5U«60AAGoes ES:02M562500 l-MERKEN SANITAIR TEGEN J Geen restpartijen of dumpzaak! I Maar... Alle A-merken voor 'deallerlaagste prijzen. Dat is Sani-Dump. Het enige wat wij dumpen is de prijs! i :Wi herordeningen gehandicapten van elf Zeeuwse gemeenten in strijd met wet Moeilijk jftedact,e0113-3156d9 SSSatM8Pic-nl Xprtentie-exploitatie: ■Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; 7Kuws-Vlaanderen: 0114-372770; dinsdag 6 december 2005 editie Walcheren Hw Ernst Jan Rozendaal jOES-Degemeentelijke veror- ening Voorzieningen Gehandi- jpien van elf van de dertien leeuwse gemeenten is in strijd i de Wet Voorzieningen Ge- idicapten (VVVG). Mogelijk is „jrdoor aan enkele honderden [handicapten de afgelopen zes aar op verkeerde gronden een erhuisvergoediiig geweigerd. ie kwestie is aan het rollen ge recht door Flos Dieleman Ad- ,'oningbrand liddelburg iel geblust UDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer Vlissing- i/Middelburg heeft gister- sond rond half negen een geblust in een woning in de Van Heemskerckstraat Middelburg. De bewoner had iok ingeademd en werd ter ob- natie met een ambulance het ziekenhuis gebracht. ben de brandweer arriveerde, de bewoner van de flat al oorburen uit het huis gehaald. Oor bluspogingen van een torman had het vuur zich niet ispreid. Ie brand werd veroorzaakt ior een brandende kaars die in vensterbank stond. Gordij- waren in brand gevlogen, woonkamer waar de brand is zwaar beschadigd. De van de woning liep flinke iade op en is onbewoon- De schade wordt geschat op 15000 euro. Iromfietser wond BI-SOUBURG - In de Ka- ilstraat in Oost-Souburg is - itenniddag rond half zes een -jarige bromfietser uit Middel- rggewond geraakt. jkwam in aanrijding met een isonenauto, die werd be- ïrd door een 26-jarige man Dost-Souburg. De automobi- liet de bromfietser op het mispunt met het Koopmans- etpad niet voorgaan waar- k een aanrijding ontstond, bromfietser liep een gek- usdbeen op. utomobilist liegt uit bocht )ES - Een 28-jarige automobi- st uit Goes is gistermiddag nd half vijf gewond geraakt een eenzijdig ongeval bij de 58. •e auto van de Goesenaar kog door onbekende oorzaak, de bocht op de verbindings weg naar de Deltaweg in Goes, kauto belandde ongeveer vijf- meter verderop in het riet. ebestuurder is zelf uit de auto bommen en is opgevangen ambulancepersoneel, dat oorbijkwam. Die hebben de naar het ziekenhuis ver- °erd en daar werd geconsta- &ddat de Goesenaar zijn sleu- fen gebroken had. vocaten in Middelburg. Het kan toor heeft voor een gehandicap te op Schouwen-Duiveland een bezwaarprocedure aangespan nen tegen de gemeente, nadat een verhuisvergoeding was afge wezen. Volgens de gemeentelijke veror dening heeft iemand die vanwe ge 'ergonomische belemmerin gen' moet verhuizen recht op zo'n vergoeding. De ergonomi sche belemmeringen gelden ech ter als criterium voor een vergoe ding voor bouwkundige aanpas singen van een woning en niet voor verhuiskosten. Daarvoor luidt de definitie: 'pro blemen met het normale ge bruik van de woning.' De Cen trale Raad van Beroep heeft dat in maart 1999 al vastgesteld. „Dat is het hoogste rechtspre kende college in dit soort za ken", zegt F. van den Berg van Flos Dieleman Advocaten. „Blijkbaar hebben de meeste ge meenten, niet alleen in Zeeland, nagelaten hun verordening naar aanleiding van deze jurispruden tie aan te passen." Uit onderzoek van Van den Berg blijkt dat in Zeeland al leen de verordeningen van Bor- sele en Noord-Beveland op orde zijn. Ze schat dat van enkele honderden gehandicapten de af gelopen zes jaar de aanvraag voor een verhuisvergoeding, die gemiddeld ongeveer 2500 euro bedraagt, om de verkeerde re den is afgewezen. Woordenspel Beleidsmedewerker gehandicap- tenbeleid/WVG, J. van Abeelen van de VNG, bevestigt dat de verordeningen niet kloppen. Ze kan niet nagaan waarom ze in 1999 niet zijn aangepast. Vol gens haar zal de Centrale Raad van Beroep elke gemeentelijke beslissing op basis van deze ver ordeningen vernietigen. Ze voegt daar nadrukkelijk aan toe dat de rechter wel 'de rechtsge volgen van het besluit in stand zal houden', oftewel dat de ge handicapten niet alsnog recht hebben op de verhuisvergoe ding. „Het is niet meer dan een woordenspel. Er bestaat geen ca tegorie van mensen die ten on rechte geen vergoeding hebben gekregen. We moeten vooral geen valse hoop wekken." Van den Berg is het niet met de VNG eens. Ook zij stelt dat niet iedereen aan wie een verhuisver goeding is geweigerd daar nu in eens wel voor in aanmerking komt. „Dat zal moeten blijken VLISSINGEN - De laatste drie beelden voor het Stadhuisplein zijn gisteren in Vlis- singen aangekomen. Kunstenaar David Bade werkt deze week op locatie aan de afron ding van zijn beeldengroep. Op het laatste moment heeft de kunstenaar niet voor een beeldengroep van zeven, maar zes gekozen. Dat aantal bleek beter in de openbare ruimte uit te komen. De drie laatste objecten heeft hij gemaakt met inbreng van de Vlissingse bevolking. Zaterdag, als de officiële overdracht is, geeft Edwin Jacobs, di recteur van het Jan Cunen Museum in Oss, een toelichting op kunst in de openbare ruimte. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Mehdi Hoos- hyar is opgenomen in het zieken huis. Vorige week naaide de Vlis singse asielzoeker zijn mond en oren dicht uit protest tegen zijn uitzetting naar Iran. Hooshyar ligt sinds zaterdag op de intensive care, aan het in- -jW w' sanitairshowroom volgens nieuw concept! fuus, met zijn muts op in bed. Hij gebaart naar zijn borst en schrijft. „Mijn ene kant is zwaarder dan de andere." Hij gebaart weer: er is een foto van zijn borst gemaakt. Schrijft: „Ik wacht op antwoord van de dok ter." Hij heeft geen idee hoe lang hij moet blijven. Hij zucht zwaar, vermoeid. Hij heeft pijn, hij wijst naar zijn oren en zijn mond, die met draadjes dichtgenaaid zijn. Nee, schudt hij, medicijnen krijgt hij niet. Hij gnjpt weer naar zijn kladblok: „En tegen de pijn krijg ik paracetamol." Via het infuus krijgt hij vocht toege diend, verder drinkt hij, water en thee. Eten doet hij niet. Na een paar vragen doezelt hij lang zaam weg. Zijn vrienden zijn bezorgd. Vol gens Kees ('houd 't daar maar UITVERKOOP NU VERLAAGDE PRIJZEN!! LANGE DELFT 16 MIDDELBURG op') had Hooshyar hartklach ten. Pijn op de borst, een tinte lende arm. Zijn verslechterde ge zondheid is voor de Iraniër geen reden om zijn hongerstaking op te geven. „Hij schrijft dat hij door wil gaan. Er komt hier een psychiater naar hem kijken. Toen hij dat hoorde, schreef hij dat hij niet gek is. Als ik hem vraag of de pastoor langs mag komen, schrijft hij dat het goed is. Maar dat hij toch gewoon doorgaat." Kees kent Mehdi goed, hij werkt samen met hem als vrijwilliger bij de katholieke kerk in Vlissin- gen. „Hij ziet me eigenlijk als een tweede vader. Ik ben ervan overtuigd dat hij dit niet doet omdat hij dood wil, hij doet het uit radeloosheid. Ik ben er best boos over. Ik voel me bedonderd door hem." „Ons shockeert dat, om zoiets te zien. Voor hem is dat niet zo schokkend. Het is een vreem de soort van zelfkastijding, dat zit veel meer in hun cultuur dan in de onze. Hij heeft wel bereikt dat mensen zich achter hem scharen om iets te be reiken bij de instanties. Zijn toestand is binnen de paro- Mehdi Hooshyar, die vorige week zijn mond en oren dichtnaaide uit protest tegen zijn uitzetting naar Iran, ligt sinds zaterdag op de in tensive care. foto Ruben Oreel chie onder de aandacht ge bracht." Kees heeft Hooshyar leren ken nen als een aardige man. „Hij werkt als vrijwilliger in Ter Ree- de. Als je ziet hoe hij daar met die mensen omgaat, ook met mensen die zwaar dement zijn. Dat kennen wij helemaal met, niet als man zijnde. Heel licha melijk ja, lief ook. Hij heeft zo veel respect voor die oude men sen." Vriend Raiza Torabi komt de afdeling af. Hij heeft nog een boodschap. Van Mehdi Hoos hyar voor iedereen die het horen wil. „Hij vindt dat hij twee keer slachtoffer is geworden van fundamentalisten. Eén keer in Iran en één keer in Nederland. Door mensen als Samir A. en Mohammed B is de politiek in Nederland keihard geworden." (Advertentie) UITVERKOOP NU >14 ;7- VERLAAGDE PRIJZEN!! WALSTRAAT 199 VLISSINGEN uit het dossier. Als sprake is van medisch aantoonbare belemme ringen die het normale gebruik van een woning in de weg staan, dan heeft iemand recht op een verhuisvergoeding. Het kan dus wel degelijk nut hebben om een herziening van de gemeentelijke beslissing te vragen." Consulent lichamelijk gehan dicapten van de Zeeuwse pa tiëntenorganisatie Klaverblad, J. Westdorp, is blij met het on derzoek van Van den Berg. „Wij gaan onze achterban hierover in formeren. Wellicht dat veel men sen nog geld kunnen terughalen bij de gemeente." Steun voor bouwplan Ter Reede VLISSINGEN - Commissaris van de koningin W. van Gel der vindt dat Ter Reede in Vlissingen een goede formule voor zorg en verpleging voor ouderen heeft gevonden. „Ondanks de grootschaligheid van de zorgvoorziening voor ouderen heerst er binnen een aangename, kleinscha lige sfeer", zei hij gisteren tijdens een werkbezoek in Vlis singen. De provincie en directeur J. de Graaf van de Stich ting Werkt voor Ouderen, die Ter Reede exploiteert, lagen eerder in de clinch over de verbouwingsplannen van het verzorgingshuis tot een verpleeghuis voor 74 mensen. De provincie vond het een gemiste kans dat niet werd geko zen voor kleinschalige groepswoningen, verspreid over Vlissingen. Het provinciebestuur moet het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen adviseren over de verbouwings- aanvraag van de stichting. De Stichting Werkt voor Oude ren hoopt nog altijd begin dit jaar te beginnen met de ver bouwing van het verzorgingshuis. Van de 250 mensen die in het verzorgingshuis wonen, gaan er 150 met een zorgin- dicatie naar het nieuwe woonzorgcentrum op hetzelfde terrein. De honderd mensen die achterblijven, hebben een verpleeghuisindicatie. Wraakactie van Souburger bestraft MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Oóst-Sou- burg moest gisteren in Middelburg boeten voor zijn recal citrante gedrag. De Souburger werd op 11 september in Nieuw- en Sint Joosland na een ruzie dronken uit het ca fé gezet, maar wilde wraak nemen. „Ik krijg je nog wel." De verdachte reed naar huis, haalde twee gasdrukpisto len op en ging terug naar het café. De eigenaar belde de politie en die hield hem op de A58 aan. Uit het alcoholge halte van 990 microgram bleek hij vierenhalf keer zoveel alcohol te hebben gedronken als is toegestaan. Ook de nepwapens werden gevonden. „Ik was zwaar beneveld, wist niet wat ik deed", zei hij. Politierechter N. van Spronssen veroordeelde de man conform de eis tot vijftig uur werkstraf, tien maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk en 720 euro boete. Drankrijder moet boeten MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Vlis singen voor dronken rijden met een hoge score veroor deeld tot vijftien maanden rijontzegging, waarvan zeven maanden voorwaardelijk en vijftig uur werkstraf. Bij de man werd op 26 augustus na een avondje stappen in de Vlissingse binnenstad een alcoholpromillage van 2,65 mil ligram in zijn bloed aangetroffen. Dat is ruim vijf keer zo veel alcohol als is toegestaan. De verdachte zei het rijbe wijs dat was ingevorderd, als zelfstandig ondernemer hard nodig te hebben. Hij zei ook geen tijd voor een werk straf te vinden. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Walcherse mi nima kunnen bij hun gemeente een goedkopere zorgverzekering regelen. Het contract met zorg verzekeraar CZ kan echter niet voorkomen dat minima er met de dure basisverzekering alsnog keihard op achteruit gaan. Veel gemeenten hebben al aange kondigd hun minima te zullen helpen met een zorgverzekering. Dat betekent: korting voor WAO'ers, mensen met een bij standsuitkering en mensen die een beroep doen op de bijzonde re bijstand. Hoeveel korting mi nima krijgen, hangt af van de ge meente waarin ze wonen. Soms is het vijftig euro, soms 130. Op Walcheren zijn ze er nog niet uit. Althans, formeel niet. Amb telijk is alles geregeld, verklapt T van der Malen van sociale za ken in Middelburg. Hoeveel kor ting de minima in zijn gemeente krijgen, weet hij niet precies. „Maar dat zal eerder richting de vijftig euro zijn, dan 130. In elk geval is het geen geweldig groot bedrag. Buurgemeenten vergoe den meer, heb ik begrepen. Dat is gewoon een politiek besluit." Die korting geldt alleen voor de basisverzekering. De premie die hoort bij een aanvullende verze kering, stijgt weinig. Toch, vijf tig euro korting op een premie die op jaarbasis boven de dui zend euro uittorent, is relatief weinig. Minima gaan er nog steeds keihard op achteruit. Dat moet ook Van der Malen toege ven. „Dat klopt. Alleen is er wél zorgtoeslag." Middelburg kent al een verzeke ring voor minima. Die wordt nu ge-update. Van der Malen: „Dat gebeurt alvast voor 2006. De ja ren daarna zijn van latere zorg. Dat hangt af van de premie." In Vlissingen is al meer bekend over de korting op de basisverze kering. Dat wordt drie procent op een premie van 1047,60 euro, zegt C. Gesink van sociale za ken. Voor de aanvullende verze kering bestaat vervolgens nog in cassokorting en incasso-risico. Van het bedrag dat overblijft be taalt de gemeente nog de helft. De rest is voor de klant. „De aanvullende verzekering is een honderd procent-vergoe ding voor de belangrijkste za ken als brillen, contactlenzen, fysiotherapie en gebitsprothe ses. We kiezen speciaal voor een volledige vergoeding, omdat mensen anders alsnog moeten aankloppen bij de balie van Bij zondere Bijstand. Ook in Vlissingen was al een kor ting van kracht. Alleen in Veere bestond het nog niet. Maar ook daar komt een tegemoetkoming. Die regeling is al getroffen. Een premie voor de aan vullende ba sisverzekering bedraagt 5,45 eu ro per maand. Dat komt neer op ongeveer 65 euro per jaar. Dat is precies het bedrag waarmee de gemeente tegemoet wil komen. De verzekering is vrijwillig. Ge meenten willen wel voorkomen dat mensen onverzekerd raken. Ze zijn bang voor de premiekos- ten te moeten opdraaien, als ie mand dat niet meer kan opbren gen. Daarom streven gemeenten naar algemene doorbetaling. „Dat houdt niet in dat we de pre mie van de bijstandsuitkering af trekken", waarschuwt Gesink. „Dat mag je niet zeggen. We wil len niet betuttelen. Doorbetalen houdt in dat we de premie over maken aan de verzekeraar, en de rest van de uitkering storten op de rekening van de klant" zeeuwse almanak Zwanger zijn, geboorte, het is voor kleine kinderen allemaal nog maar moeilijk te bevat ten. Zo had die zwangere Noord-Bevelandse kleuterjuf onlangs haar tweejarige doch ter meegenomen naar de school waar ze werkt. Enkele kinderen uit haar klas rea geerden verrast op de kleine bezoekster: „Hé juf, is je baby geboren?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9