COURANT Zalm weigert in beurs te tasten Mohammed B. was spil Hofstadgroep PZC A Confrontatie kabinet en Kamer over compensatie energiekosten verwacht Frits Philips overleden Turner Prijs voor bouwen schuur uit boot HflR D GLAZEN DEUREN Mogelijk nieuw roofdier ontdekt op Borneo Zware aardbeving in oosten Afrika ZW 3 Enkele buien Vooral aan zee enkele buien, soms ook wat zon. Zwakke tot matige zuidwesten wind. Middagtemperatuur 7 graden. 247e jaargang no. 288 dinsdag 6 december 2005 los nummer 1,25 Kerst- of oudjaarsdiner op 50 meter van zee en strand? Informeer ook naar fr onze brunch op 2e kerst nieuwjaarsdag Kijk nu wwvi.nolrteiiMiiwestiliim.nl Golden Tulip jrfnnrApvanden Berg DEN HAAG - Het politieke I geschil over een financiële compensatie voor de geste gen energiekosten van de huishoudens dreigt van daag te ontaarden in een harde confrontatie tussen Kamer en kabinet. De betrokkenen in de regerings fracties CDA, WD en D66 hebben tot gisteravond laat te vergeefs naar een uitweg ge zocht. Aan het eind van de mid dag begint het Kamerdebat over r! EINDHOVEN - Op zijn land- j goed De Wielewaal in Eindho- ven is Frits Philips gisteravond op 100-jarige leeftijd overleden. Philips speelde een toonaange vende rol bij het Philips-con cern tijdens de Tweede Wereld oorlog en in de daaropvolgende wederopbouw. Door zijn betrok kenheid bij de stad en zijn ge makkelijke omgang met mensen groeide hij uit tot een icoon van de stad. De oud-industrieel over leed aan de gevolgen van een val op zaterdag 12 november. Tij dens een wandeling op zijn land goed struikelde hij en gleed uit. Hij bleek een ruggenwervel te hebben gebroken. Als gevolg vaneen longontsteking verslech- toestand snel. GPD (Advertentie) de koopkrachtontwikkelingen. CDA, D66 en de linkse oppositie partijen blijven erbij dat er een tegemoetkoming moet komen voor de onverwacht hoge ener gienota's. Het CDA denkt aan zo'n 35 euro per huishouden Dat kost het kabinet komend jaar ruim 200 miljoen euro. Mi nister van Financiën Zalm (WD) weigert dat. Hij stapt op als de Kamerfracties hun eis niet laten varen, zo wordt beves tigd in kringen rond het kabi net. „Niet zo raar. Het gaat nu om een zeer principiële kwestie van bijna een half miljard oud-Hollandse guldens", aldus een bron. Hij verwijst in dit verband naar nieuwe berekeningen van het Centraal Planbureau, waaruit blijkt dat de koopkracht in 2006 zich voor veel mensen gunstiger ontwikkelt dan was geraamd. Om die reden besloot het kabi net vrijdag al af te zien van eni gerlei compensatie. „Zalm weet zich dus breed gesteund", aldus een bron. „Maar vooral door de bewindspersonen van WD- en D66-huize." De CDA-Kamer fractie trekt zich daar weinig van aan. „Wij hebben een eigen verantwoordelijkheid in de poli tiek. Linksom of rechtsom: er moet wat geld op tafel komen", zegt een christen-democraat. In zijn kring wordt het dreigement van Zalm niet zo serieus geno men „Aftreden? Eerst zien, dan geloven." Boegbeeld Als de minister van Financiën zijn woorden wel gestand doet, betekent dat zo goed als zeker de val van Balkenende-II. Zalm is immers vice-premier en het boegbeeld voor de liberalen in het kabinet. De minister dreigde gisteren niet openlijk met oor log. Zalm: „Ik probeer iedereen op basis van argumenten te over tuigen. En in een tijd van begro tingstekorten is het niet logisch om de mensen nog een schep geld bij te geven bovenop de koopkrachtverbetering die er al aankomt." GPD LONDEN - Een kunstenaar die een schuur uit elkaar haalde en er een boot van bouwde, waar mee hij de Rijn op voer en er bij rijn eindbestemming weer een schuur van maakte, heeft gister avond de befaamde Turner Prijs 2005 gewonnen. Behalve de roem die gepaard gaat met de onderscheiding, hij? kunstenaar Simon Star ling(38) een prijs van 37.500 eu ro. Starling studeerde aan Trent Po- Jytechnic in Nottingham en de befaamde Glasgow School of Art De Turner Prijs komt hem toe voor zijn solo-expositie in Modern Institute in Glas gow en de Fundació Joan Miró in Barcelona. Be Turner Prijs bestaat sinds 1984 en wordt jaarlijks uitge reikt aan een Britse artiest on der de vijftig jaar oud, voor een kunstwerk dat hij of zij in de af gelopen twaalf maanden maak te. GPD EU gaat jeugd naar zee lokken BRUSSEL - De landen van de Europese Unie gaan jongeren "arm maken voor een baan in de scheepvaart. De sector kampt met een terug lopende belangstelling. Door een imagocampagne en betere baanvooruitzichten moeten jon geren weer interesse krijgen. Be EU-mimsters van Verkeer nebben dat gisteren gezegd in een vergadering in Brussel. De «warenden moeten bijvoor beeld meer kans maken op een baan aan wal, zodra ze wat ouder worden en een gezin vor men. De EU heeft een vrij grote vloot, omar dreigt door een groot ver- loop maritieme kennis te verlie zen. ANP Gesluierde vrouwen lopen naar de 'bunker', de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam-Osdorp, waar gisteren het Hofstadproces begon. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Mohammed B.. de moor denaar van Theo van Gogh, is het onbe twiste middelpunt van de Hofstadgroep. Dat bleek gisteren andermaal tijdens de eerste dag van het proces tegen de veer tien leden van het vermeende terreurnet werk. B. schitterde gisteren in het extra beveiligde gerechtsgebouw in Amster dam door afwezigheid, zijn naam ging veelvuldig over de tong. Zijn geschriften die zijn verspreid onder de leden van de Hofstadgroep kwamen uitvoerig aan bod. Volgens islamoloog R. Peters, die de geschriften heeft onderzocht en werd ge hoord als deskundige, heeft B. pas vlak voor de moord op Van Gogh opgeroepen tot het doden en bestelen van ongelovi gen. Voor die tijd repte B. wel over haat en geweld, maar riep hij de jongens die nu terecht staan, niet op tot het plegen van geweld.De 27-jarige B. die al levens lang heeft voor de moord op Van Gogh kan geen straf meer krijgen. De recht bank behandelt donderdag zijn aandeel in dit proces. Bij aanvang van het proces gisteren waren acht van de veertien ver dachten aanwezig. De rechtbank begon met een poging tot het horen van getuige Malika. een 17-jarig meisje dat in augus tus bij de politie voor een aantal verdach- belastende verklaringen heeft afgelegd. Zij zweeg in alle talen, rechtbank hield Malika haar politieverklaring voor. Ze zou de politie hebben verteld hoe ver dachte Nouriddin el F. van het Hofstad netwerk voordeed hoe je mensen de keel moest doorsnijden. Ook zou hij haar heb ben verteld dat ze met een auto vol explo sieven een winkelcentrum zouden inrij den. Vandaag wordt het proces voortge zet. ANP Vakkundige montage! N\ Glashandel W MELIESTE Showroom geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur y toneweg 20. GOES. Tel. (0113) 227854 door Bob Kroon GENÈVE - Een kat-achtige vos of een vos-achtige kat? On derzoekers van het WWF, het Wereldnatuurfonds, zijn er nog niet zeker van. Maar het roofdier met een donkerrode vacht en dikke pluimstaart, dat door verborgen camera's in de ontoegankelijke rimboe van het Indonesische eiland Bor neo is gefotografeerd, is hoogst waarschijnlijk een diersoort, waarvan het bestaan tot dus ver onbekend was. Zoölogen van het WWF zijn er van overtuigd dat het hier om een 'mysterieus nieuw roofdier gaat en niet om een uit zijn krachten gegroeide civetkat' Het is hoogst zeldzaam, dat in deze tijd van steeds slinkende oerbossen een nieuw soort car nivoor van dit formaat wordt ontdekt. „Het roodharige dier is groter dan een kat, heeft kleine oor tjes en sterk ontwikkelde ach terpoten", aldus Olivier Bo- gaert, perschef van het WWF in het Zwitserse Gland. „Onze veldwerkers hebben vallen ge zet in de hoop een levend exem plaar in handen te krijgen." Ook voor Indonesische dierkun- Het zoogdier is 's nachts gefotografeerd met een automatische camera. foto ANP digen en de plaatselijke bevol king gaat het hier om een vol komen onbekend beest. „In ie der geval is dit een zeer beperk te populatie die uit alle macht moet worden ontzien", aldus het WWF. Het Wereldnatuurfonds maakt zich daarom ernstig zorgen over plannen van de Indonesi sche overheid in dit areaal van Kalimantan (Indonesisch Bor neo) - half zo groot als Neder land - de grootste palmolie plantage ter wereld aan te leg gen. Dat zou een doodvonnis betekenen voor deze zeldzame diersoort. „Bovendien is de grond daarvoor niet geschikt", aldus Bogaert. „Oliepalmen ge dijen slecht boven de 200 me ter en dit gebied ligt op meer dan 1000 meter boven de zee spiegel." GPD Redding akkernatuur is nabij Zorgstelsel duur voor pensionado's Nederlandse gepensioneerden die in het buitenland wo nen en particulier verzekerd zijn, zeggen dat ze zwaar ge dupeerd worden door de invoering van het nieuwe zorg stelsel dat over enkele weken ingaat. De naar schatting 50.000 gepensioneerden dagen de Nederlandse Staat en de Nederlandse verzekeraars daarom voor de rechter. Weigeren van vergoeding onwettig Elf van de dertien Zeeuwse gemeenten hebben de afgelo pen zes jaar gehandicapten op verkeerde gronden een ver- huisvergoeding geweigerd. De gemeenten handelen daar mee in strijd met de Wet Voorzieningen Gehan dicapten. Een advocatenkantoor is de zaak voor een van de gedupeerden aan het uitzoeken. Verrassende winst handbalsters De Nederlandse hand balsters hebben gisteren hun eerste wedstrijd tij dens het WK in Sint Peters burg gewonnen. Tamelijk verrassend werd Kroatië verslagen. Nu al heeft Oran je goede hoop op het overle ven van de groepsfase. De beste drie landenploegen uit de poule van zes gaan door. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie. 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17; Buitengebied: 19, 20, 21 en 23 Van Vollenhoven legt beslag op elektriciteitsmast HAAKSBERGEN - In Haaksber gen is beslag gelegd op een van de drie elektriciteitsmasten die het anderhalve week geleden be gaven tijdens de hevige sneeuw storm. Dat is gebeurd op last van Pie- ter van Vollenhoven, voorzitter van de landelijke Onderzoeks raad voor Veiligheid. Van Vol lenhoven wil nagaan in welke staat de mast van energiebedrijf Essent was op het moment van de ontwrichting. De Raad voor Veiligheid is be gonnen met een verkennend on derzoek. „Is er sprake geweest van een ongelukkige samenloop van omstandigheden of bestaat er een structureel veiligheidspro bleem?", vraagt Van Vollenho ven zich af. „Een stroomuitval van lange duur zoals in Haaks bergen kan, zo is gebleken, voor een totale maatschappelijke ont wrichting zorgen." Essent houdt vol dat de masten en elektriciteitskabels aan alle eisen voldoen en dat er geen sprake was van achterstallig on derhoud. Burgemeester Loohuis van Haaksbergen is ingenomen met de 'voortvarende aanpak' van Van Vollenhoven en diens Raad voor de Veiligheid. GPD door Patrick Selbach NAIROBI - Het oosten van Afri ka is gistermiddag getroffen door een krachtige aardbeving Seismologen van het KNMI ma ten een kracht van 7,0 op dt schaal van Richter. Het epicentrum van de aard schok lag onder het Tanganyika- meer, op de grens van Tanzania en de Democratische Republiek Congo. Ooggetuigen en hulpver leners maakten melding van een klein aantal doden door het na tuurgeweld, maar hoeveel er zijn gevallen, was gisteravond niet bekend. De beving, die de regio even na 13.15 uur (Nederlandse tijd) trof, werd tot op grote afstand gevoeld. In de Keniaanse hoofd stad Nairobi (bijna duizend kilo meter verderop) vluchtten hon derden personen kantorenflats uit en wachtten buiten gespan nen op wat er zou volgen. De trillingen werden waargenomen in zes landen. Democratische Re publiek Congo, Tanzania, Ke nia Burundi Rwanda en Oegan da. Eeiste berichten uit de getrof fen regio spraken gistermiddag van talrijke beschadigde wonin gen in dorpen langs het meer. Ooggetuigen maakten tegenover het Spaanse persbureau EFE ook melding van grote paniek. Een beving met een kracht van rond de 7,0 op de schaal van Richter (andere seismologen meldden waarden van 6,8 tot 7,5) is zwaar genoeg om aanzien lijke schade aan te richten. De getroffen regio is echter dunbe volkt. Volgens het KNMI in De Bilt lag het epicentrum op een diepte van circa tien kilometer, boven dien recht onder de bodem van het meer „Dat kan helpen om het aantal slachtoffers te beper ken" aldus seismoloog CJ. Mees ter ANP/EFE oor een trast abonnement.' i weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. per maand met automatische incasso l€ 20.55) pei kwartaal met automatische incasso 59.751. CD per jaar met automatische incasso 229,20). i ipcstlbankrekemngnummer i Kijk op wmvp/: nl/abonneren bei gratis 0800 -0231231 ot stuur deze bon naar. i P/C, afdeling lezersservice i Antwoordnummer JU. 4460 WB Goes ll711688ll55553011 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1