Twee werelden in uniform Een artistiek kerstbomenbos PZC Verwarde man doet moeite voor aanhouding Nazomerfestival wil ïrvaring delen met andere organisaties Film Woody Allen alsnog in Vlissingen 13 Waterschap is op zoek naar bestuursleden dinsdag 6 december 2005 Zeeuwse ambtenaren kunnen naar Brussel WDDEUiURC - Als hot aan ge- heputeerdc J. Suurmond ligt, worden Zeeuwse ambtenaren Lienkort bij de Europese Com- Ussie gedetacheerd. Hel ts de bedoeling dat ze daar kennis en enaring vergaren over Europe- jenetten en regelgeving en sub- Uitstromen, binnen hun vakge- bied 01 (lat plan doorgaat is nog met eker. Vandaag vergaderen Ge muteerde Staten over het voor- tel [et is met de eerste keer dat feeuwse ambtenaren tijdelijk D Brussel bij de Europese Com- lussie aan de slag gaan. In het gleden heeft Zeeland daar al ens een vooruitgeschoven post n de persoon van een van de mbtenaren gehad. I ),e had vooral tot taak rond te ijken of hij zaken tegenkwam ie voor Zeeland van belang wa- en Ju wordt dat deels gedaan door e mensen die in het zogenaam- e Huis van de Provincies wer en en daar de belangen van de [ederlandse provincies beharti- en. n een toelichting op zijn voor tel maakt gedeputeerde Suur- ïond duidelijk dat het past in et project EuropaProof. Dat oudt in dat de provincie meer rvanng krijgt met Europese re- els en subsidies. Dat heeft te maken met het feit dat leeds meer zaken in Brussel ge worden. Overigens hangt it wel af van de vraag of ieeuwse ambtenaren zijn tijde- jk naar Brussel te verkassen. [erstzangavond )e Goede Aarde DOST-SOUBURG - De Goede larde houdt zaterdag 17 decem- «r haar jaarlijkse kerstzanga- ond. let Walchers Kerstkoor zingt m het korenensemble van Vlijt en Volharding speelt kerstmu- De avond begint om 20.00 uunnde Kanaalstraat. Record druivenpergola erkend WISSENKERKE - Wijngaard De Druivengaerde in Wis- senkerke bezit nu officieel de langste druivenpergola van de wereld. Dit record is, voor het eerst, opgenomen in het Guinness Book of Records. Eigenaren Niek en Lidy Reij- nen hebben de daarbij behorende oorkonde ontvangen. De recordpoging werd eind augustus officieel vastgelegd door burgemeester C. van Liere en notaris J. Muys, die ruim veertig meter noteerden. Hun bevindingen werden op schrift gesteld en met een dvd en foto's opgestuurd naar de uitgevers van het bekende 'recordboek'. Reijnen hoopt dat het record nieuwe bezoekers naar de wijngaard trekt. Van Dijk voorzitter RPCP Zeeland GOES - Joan van Dijk is de nieuwe voorzitter van het Zeeuwse Regionaal Patiënten Consumenten Platform Zee land (RPCP). Zij werd gekozen tijdens de recente leden vergadering van het RPCP Van Dijk is oud-wethouder (onder meer van gezondheidszaken) van de gemeente Mid delburg. Tot nieuw bestuurslid werd Wim de Meurichy be noemd. De Meurichy was directeur van SCEZ, Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en voorheen hoofd culturele zaken bij de provincie. Het patiëntenplatform, onderdeel van Stichting Het Klaverblad Zeeland, wil de positie van patiënten en zorgconsumenten versterken en verbeteren, met name in huisartsen- en tandartsenzorg, fysiothera pie, ziekenhuiszorg en de geestelijke gezondheidszorg. Het platform adviseert en ondersteunt patiëntenorganisa ties. Brandje aan boord Goese klipper GOES - Aan boord van de Goese klipper Avontuur heeft gistermiddag vroeg een brandje gewoed. Het vuur ont stond bij las- en slijpwerkzaamheden. Een vonk sloeg over op een matras die vlam vatte. Volgens de brandweer was er sprake van een 'klein brandje' en een behoorlijke rookontwikkeling. Het matras is uit het schip gehaald en geblust. Enkele schrootjes waren ook aangetast en zijn ge blust. De Avontuur lag afgemeerd aan de Houtkade in Goes. Opslagtanks blokkeren weg Yara SLUISKIL - Aan de kade van kunstmestproducent Yara Sluiskil worden woensdag twee opslagtanks afgeleverd Daardoor is de kade langs het bedrijfsterrein (deel uitma kend van de N686) van half negen tot vier uur 's middags afgesloten voor alle verkeer. De tanks, veertien meter hoog en met een diameter van negen meter, worden per ponton aangevoerd. Na het nodige takel- en hijswerk wor den de tanks met een dieplader naar het Yara-terrein ge bracht. Al het verkeer uit de richting Axel wordt tijdens de werkzaamheden omgeleid. Geen eroscentrum in Kerkwerve KERKWERVE - De plannen voor een eroscentrum (over dekte tippelzone) in een woonboerderij aan de provincia le weg in Kerkwerve gaan niet door. De woonboerderij staat te koop en één van de belangstellenden wilde daar een eroscentrum in beginnen maar heeft daar vanaf ge zien. kunst oor Rolf Bosboom ÖÜDELBURG - Het Zeeland iazomer Festival gaat zijn ken- lis en enaring op het gebied ran fondsenwerving en promo- ie delen met andere culturele Hganisaties binnen de provin- tie. Een van de overwegingen is al veel instellingen onvoldoen- e gebruik maken van de vele tubsidiemogelijkheden die er ijn. lanleiding voor het initiatief is Ie vaak gehoorde klacht dat het ïrfestival een onevenre- >ot deel van het beschik bar cultuurbudget bij de pro- incie zou krijgen. Het festival icht dat een misvatting. Vel is het er de afgelopen jaren n geslaagd de provinciale subsi de minimaal te verzesvoudigen, inder meer door met succes een leroep te doen op cultuurfond- en, sponsors en andere overhe- len Dit jaar kreeg het festival iOO.OOO euro van het Prins Bern ard Cultuurfonds voor een lan- klijke tournee van de eigen lo- atievoorstelling Tasso. Directeur Ruud van Meijel en Onno Bakker, verantwoordelijk voor de marketing en promotie, willen hun ervaringen uitwisse len met collega-organisatoren. „We zijn ervan overtuigd dat el ke organisatie geld laat liggen. Ook wij", zegt Bakker. „De on wetendheid waar men geld van daan kan halen, is vaak groot." Morgen wordt een eerste bijeen komst gehouden. Diverse organi saties hebben gehoor gegeven aan de uitnodiging, zoals Uit in Vlissingen, Zeeuws Orkest, Fes tival van Zeeuwsch-Vlaande- ren, Ledeltheater en Zeeuwse Muziekschool. Bakker benadrukt dat het nazo merfestival niet belerend wil overkomen. Bovendien verschilt de situatie per sector. „Elke or ganisatie heeft haar eigen struc tuur. We kunnen dan ook geen eensluidend advies geven van: zo moet je het doen." De bijeenkomst kan volgens Bakker het begin zijn van regel matig overleg tussen de Zeeuw se culturele organisaties, waar bij men profiteert van eikaars kennis en ervaring. VLISSINGEN - De nieuwe en al veelgeprezen film van Woody Allen, Match Point, beleeft als- log een voorpremière in Vlissin gen, Dinsdag 13 december om 19.00 uur is er een voorverto- "ing in bioscoop CineCity, in j kader van 'Film by the Sea floor het jaar'. fet Vlissingse festival zou dit aar worden geopend met Match °">t. Omdat de film pas vanaf wvember in de Verenigde Sta- en draaide, mochten echter 'oor die tijd geen vertoningen el- Plaatsvinden. Als altema- f^ningsfilm koos Film by Sea daarom noogedwongen ,00!' Don't come knocking van JimWenders. toteh Point wordt pas op 19 ja- uan ln Nederland uitgebracht, maar is op 13 december al een malig in Vlissingen te zien. De film gaat over een tennisleraar (Jonathan Rhys-Meyers, die in 2002 te gast was bij Film by the Sea). Hij komt uit een arm mi lieu en weet zich op te werken in de Engelse upperclass. Hij trouwt met de dochter uit een rijke familie (Elly Mortimer), maar wordt ook verliefd op de Amerikaanse vriendin van zijn nieuwe zwager, gespeeld door Scarlett Johansson. Vanavond brengt Film by the Sea, eveneens om 19.00 uur, The weather man als voorpremière. Hoofdrolspeler in deze film van regisseur Gore Verbinsky is Ni colas Cage. Hij speelt de weer man van een lokaal televisiesta tion, die zijn mislukte leven on der controle probeert te krijgen. De film gaat begin volgend jaar in Nederland in première. Enkele kunstzinnige kerstbomen uit de expositie 'O dennenboom, O dennenboom'. foto Peter Nicolai door Anita Tournois KNOKKE (B) - Veertig beeldend kunste naars hebben op eigen wijze en naar eigen concept evenzoveel bomen van een kerstjas je voorzien. De versieringen variëren van bijzonder fraai en decoratief tot aankledin gen waarbij de boodschap belangrijker blijkt dan de feestelijke uitstraling. Tijdens een bezoek aan de unieke expositie 'O dennenboom, O dennenboom' op de eer ste verdieping van cultureel centrum Scharpoord in Knokke, wordt de bezoeker evenwel ondergedompeld in een feeërieke en artistieke eindejaarssfeer. En misschien tevens geïnspireerd om de boom dit jaar ook eens te voorzien van een andere look. Cultuurcentrum Knokke-Heist daagde veer tig kunstenaars uit een kerstboom op eigen wijze aan te kleden met het idee dat podium artiesten op deze manier het pad zouden kruisen van designers, keramisten, teke naars. grafici, schilders, fotografen, car toonisten, glas-, licht-, papier-, textiel-, en florale kunstenaars. Een idee dat goed bleek te werken, want de samensmelting van zoveel kunstrichtingen resulteerde in een uniek en sfeervol kerstbomenbos. Elke kunstenaar heeft de kracht van zijn of haar kennis van materiaal of ideeëngoed op een ludieke manier in beeld gebracht, al is er duidelijk verschil in de mate van tijd die er aan gespendeerd is. Zo zijn er kunstenaars die de opdracht in rap tempo hebben be werkstelligd en kunstenaars die er enorm veel tijd aan besteed hebben. Sommigen blij ven met hun versieringen tamelijk dicht bij de traditionele boom, anderen wijken der mate af met hun uitmonstering dat het aspect schoonheid er weinig of niets meer toe doet. Opvallen doen ze echter stuk voor stuk. Men ziet traditie, maar dan in een he dendaagse jas, bijvoorbeeld in een zilveren boom met drie enorme discobollen, de met fotobeelden omwikkelde pakjes bekleede boom of de drie kerstbollen in aluminium die reageren op een elektronisch oog waar door bollen licht en beweging produceren. Ook textiel kunstenares Katy De Bock bleef dicht bij de oorsprong. De Bock: „Ik heb de uitdaging met plezier aanvaard, omdat het idee me erg aansprak, ook al is mijn manier van werken - de bound-resist techniek - ta melijk bewerkelijk: een procédé waarmee geverfde zijde rond bollen van piepschuim wordt gemodelleerd. Omdat mijn werk mo menteel een ophanging kent aan dunne draadjes, hangen mijn bollen nu niet in de boom maar aan nylondraadjes aan het pla fond, zodat het gewenste zwevende en bewe gende effect rond de boom werd verkre- gen." Omdat papier- en textielkunst zich ui termate leent als versiering keert deze disci pline regelmatig terug. Zoals in de zwerm vogels in een extase van zilver of kelken uit fragiel Japans papier en gouddraad, gevuld met goudpoeder. Bijzonder zijn de bomen waarin 750 lepels hangen of 500 euromun ten (het bedrag dat men kreeg voor het be kostigen van de aankleding van de boom) Naast deze bomen van kunstenaars die in hoofdzaak voor schoonheid gingen zijn er bijvoorbeeld knotsgekke versieringen als uitstekende lichtgevende vrouwenbenen, be kleed met kleurrijke kousen en schoenen. Symbolische Christusfiguren, ontdaan van hun kruis, in vrije val of het gebruik van echte duivenvleugels, verwijzend naar enge len, doen enigszins morbide aan. Enkele kunstenaars komen met uitgesproken bood schappen. Bijvoorbeeld de boom waaruit een palmboom komt, verwijzend naar de op warming van het klimaat. Of de zwart ver brande boom getransformeerd tot doodskist- je en versierd met roodgelakte hortensia's, gemaakt door een kunstenares die haar af keer van Kerstmis niet onder stoelen of ban ken steekt. Tentoonstelling tim 15 januari in cultureel cen trum Scharpoord in Knokke. Openingstijden: dagelijks van 10.00 - 18.00 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Westdorpe zat slecht in zijn vel en vroeg om aandacht van de politie. Dat bleek minder gemakkelijk dan hij zich had voorgesteld. De man was die dag, 16 maart dit jaar, volkomen in de war. Zo reed hij in Terneuzen met zijn auto heen en weer over het voet gangersbruggetje tegenover het politiebureau. Daarna reed hij rakelings met hoge snelheid langs twee agenten. „Ik wilde opgesloten worden, maar er ge beurde niks", vertelde de West- dorpenaar gisteren op de zitting van de Middelburgse politierech ter. „Ik heb de politie gebeld, het type auto en het kenteken doorgegeven. Ik heb gezegd dat ik verkeersovertredingen ga ma ken." Het had (nog) geen effect. De man was zo teleurgesteld in de politie dat hij naar huis reed. Hij besloot later toch maar weer in zijn auto te stappen en naar Terneuzen te rijden. Hij belde weer de politie op en zei dat hij in een koffieshop zat. „Als je me nog wilt zoeken?" Verdachte kwam in het vizier van de poli tie toen hij met hoge snelheid en slingerend over de Scheldeboule- vard reed. Opmerkelijk was dat hij stoptekens van de politie ne geerde door de politiewagen voorbij te rijden. Het lukte ten slotte om hem aan te houden. Uit de blaastest bleek het alco holgehalte met 280 microgram net iets te hoog te zijn. De man zat nog in zijn proeftijd van een verkeersdelict. Officier van justi tie M. Overmeer vroeg aan de verdachte of hij er niet beter aan had gedaan om zich op het politiebureau te melden. „Het was een onbezonnen actie. Met uw sores heeft u het verkeer in gevaar gebracht." De officier eiste 360 euro boete voor het alcoholdelict, dertig uur werkstraf, een jaar rijont zegging plus een jaar voorwaar delijk. Politierechter N. van Spronssen veroordeelde de man tot dertig uur werkstraf, een jaar rijont zegging plus een half jaar voor waardelijk, dertig uur werk straf en 360 euro boete voor waardelijk. De Westdorpenaar schikte zich in de strafmaat. Im mers: hij had zijn doel bereikt, want hij kan als het nodig is bij de kliniek Emergis terecht. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het water schap Zeeuwse Eilanden zoekt mensen die zich kandidaat wil len stellen voor het algemene be stuur van het schap. Iedereen die ouder is dan achttien jaar, kan zich aanmelden. De kandi daten hebben tien handtekenin gen nodig van mensen uit het kiesdistrict. Het bestuur van het waterschap is niet zoals bij gemeenteraden verdeeld over politieke partijen, maar over vier categorieën. Dat zijn de categorieën ongebouwd (eigenaren van land), gebouwd (eigenaren van gebouwen), inge zetenen (inwoners) en bedrijfsge- bouwd (bedrijven) In de algemene vergadering van het waterschap zitten 35 leden die vier keer per jaar bijeenko men voor een openbare vergade ring over waterschapszaken. Een keer in de vier jaar worden de leden gekozen. De volgende waterschapsverkie zingen zijn op dinsdag 7 maart. Mensen die overwegen zich ver kiesbaar te stellen, kunnen van af maandag 12 december een in formatiepakket met een kandi daatstellingsformulier aanvra gen. Op maandag 19 december en dinsdag 10 januari worden er voor de kandidaat-bestuurders informatieavonden gehouden. De formulieren moeten op 24 ja nuari voor 16.00 uur ingeleverd zijn. Direct daarna stelt het dagelijks bestuur de voorlopige kandida tenlijst vast. De definitieve lijst wordt 27 januari vastgesteld Door communiciatieproblemen kan de samenwerking tussen hulpdiensten als brandweer en politie stroef verlopen. foto Kees Marijs delijk naar voren dat dat echt niet zo eenvoudig is. Noch voor de brandweer, noch voor de politie. Dat komt vooral ook omdat er echt een wereld van ver schil bestaat tussen die beide groepen. Agenten zijn veel individualistischer in gesteld dan brandweermannen en -vrou wen. Dat is niet zo vreemd, want agen ten trekken toch vooral of alleen of met z'n tweeën op. Ook worden ze, nog veel meer dan brandweerlieden, van boven af aangestuurd. Agenten, zo bleek in Revinge, hebben moeite om goed en snel te communice ren met die andere veiligheidsdiensten. Ze vinden het niet gemakkelijk om zich in bijvoorbeeld een kring van andere veiligheidsmensen te wurmen en daar hun zegje te doen. Dat geldt'natuurlijk niet voor alle poli tiemensen. Agenten die bijvoorbeeld het bevel voeren over een mobiele een heid, die slagen er wel in snel en duide lijk te communiceren met de andere diensten. Dat is wederom niet vreemd omdat zij daarin getraind zijn. Ze kun nen kort en krachtig vertellen wat er aan de hand is en wat er gedaan moet worden. De training in Revinge maakt duidelijk dat het trainen van politiemensen en brandweerlieden in het communiceren met elkaar en andere diensten bittere noodzaak is. Het goed en snel uitwisse len van informatie bij een forse calami teit is immers cruciaal. Vuurwerk Het voorkomt dat er kostbare tijd verlo ren gaat. Tijd waarin levens gered kun nen worden. Om die reden was het dan ook jammer dat Zeeuwse politiemensen noch vertegenwoordigers van de genees kundige diensten ingegaan waren op de uitnodiging van de Brandweer Zeeland om samen in Zuid-Zweden te oefenen. Vooral omdat ze binnen de nieuw te vor men veiligheidsregio steeds meer zulen en moeten samenwerken. Vergeleken met een aantal jaren terug is er veel veranderd bij de Zeeuwse brandweerkorpsen. Nog niet zo lang ge leden telde bijvoorbeeld het korps Ter neuzen welgeteld één beroepsofficier. Dat zijn er nu negentien en, om echt voorbereid te zijn op de toekomst, moe ten er nog meer komen. Dat geldt ook voor de andere korpsen. Sinds een zevental jaren is de brand weer volop in beweging. Grootschalige calamiteiten als de vuurwerkontplof fing in Enschede en de cafébrand in Vo- lendam hebben ook aangetoond dat dat nodig is. Ook valt er niet aan te ontko men om intern te specialiseren. De 'be roeps' doen dat al jaren. De vrijwilligers, nog steeds de kurk waarop de brandweer drijft, zullen dat ook moeten doen. Het werk van de brandweer is immers zo breed dat het niet doenlijk is voor hen om alles onder de knie te hebben. Hulpverlening bij ongevallen is immers heel iets anders dan het bestrijden van een brand. Toch wordt die vrijwilliger uit bijvoorbeeld Oost-Souburg nog steeds voor zowat alle calamiteiten op geleid en opgeroepen. door Emile Calon In het boek 'Mannen komen van Mars, vrouwen van Venus' beschrijft de Amerikaanse gedragstherapeut John Gray het verschil tussen de seksen, tus sen de mannelijke en vrouwelijke karak ters. In navolging van die metafoor kan gesteld worden dat brandweerlieden van de savanne komen en politiemen sen uit het oerwoud. Er is namelijk een groot verschil tussen mensen die wer ken bij de brandweer en bij de politie, veel groter dan alleen het uniform en de kleur van de auto's. Brandweerlieden zijn echte 'kuddedie ren', zo bleek afgelopen week tijdens de training van Zeeuwse brandweerofficie ren in het Zweedse Revinge. Dat is niet vreemd, want ze trekken altijd samen op Bij een brand bijvoorbeeld, rukken ze met z'n zessen in een auto erop uit. Ze gaan altijd twee-aan-twee een bran dend pand binnen en samen gaan ze ook naar buiten. Een brandweerman Hulpdiensten die alleen een actie aangaat, dat mag dus niet. Na afloop is het standaard om samen de actie te bespreken. Buiten het 'werk' om tonen brandweerlieden ook dat 'kuddegedrag'. Ze gaan veelvuldig bij elkaar op bezoek, weten bijna alles van eikaars relaties, gaan soms zelfs met elkaar op vakantie. Als ze samen zijn, dan praten brand weerlieden ook volop. Over van alles en nog wat. Zelfs als ze in de rij staan in de kantine en als ze samen aan tafel zitten. Een moment van stilte, dat is een grote zeldzaamheid. Vergeleken daarmee is de kantine van de politie een oase van rust. In Revinge oefende ook een aantal poli- tie-officieren van het korps Hol lands-Midden. Net als de brandweerlie den moesten ze aantonen dat ze kunnen communiceren met andere hulpdien sten. Tijdens de oefeningen kwam dui-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13