PZC Uitstel sluiting cellen Schiphol Oproep tot massaal protest door omroepmedewerkers Actievoerders bezetten bos in Limburg Ouders gedupeerd door geldproblemen naschoolse opvang Kamer: gevangene mag geen opruiende pamfletten versturen Justitie krijgt maand voor overbrengen bolletjesslikkers Sinterklaas krijgt klappen Drie dagen smikkelen en smullen maandag 5 december 2005 ijnnrWim Wegman HOOFDDORP - De gemeente Haarlemmermeer is bereid de sluiting van het cellencomplex jpSchiphol-Oost een maand uit le stellen. Door dit uitstel van de gemeente krijgt justitie lan ger de tijd om de bolletjesslik kers die daar nog zitten, over te brengen naar andere detentie- 1 centra. Veel gemeenten sluiten zorgpolis af voor minima BE1LEN - Honderden gemeen ten staan op het punten contrac ten af te sluiten met zorgverze keraars om hun minima een col lectieve zorgverzekering aan te bieden. Het gaat om verzekerin gen voor mensen met een bij standsuitkering, WAO'ers of mensen die een beroep doen op de bijzondere bijstand. Mensen kunnen door de contrac ten tot 130 euro per jaar aan pre- miekosten besparen. Veel van hen krijgen dezer dagen een aan bieding in de brievenbus, aldus E Kraal van bureau BS&F in Beilen, dat gemeenten adviseert over de contracten. Ongeveer tweehonderd gemeen ten hebben op dit moment al een collectieve aanvullende ver zekering voor de minima met ziekenfondsverzekering. Daaronder zijn Temeuzen, Hulst, Sluis. Reimerswaal en Ka- pelle. De meeste andere Zeeuw se gemeentebesturen beraden zich nog over een regeling. De gemeenten hebben van hun verzekeraar een aanbod gekre- voor een collectieve basis verzekering. De contracten be- uit een basisverzekering, een aanvullende verzekering en een extra dekking voor zaken als een bril of eigen bijdragen voor bijvoorbeeld thuis- of kraamzorg. Het gaat om kosten waarvoor mensen momenteel een beroep kunnen doen op de bijzondere bijstand. ANP Tatoeëerders boos over regels DEN' HAAG - De Nederlandse Bond voor Tatoeëerders biedt morgen bij het ministerie voor Volksgezondheid. Welzijn en Sport (MVS) een petitie aan te- ttn de nieuwe regels voor de branche. De tatoeëerders mogen als het unhet kabinet ligt vanaf begin nd jaar bijvoorbeeld niet met middelen werken die psziekten bestrijden. Volgens «woordvoerster van de bond is lat omdat tatoeërders niet me ten zijn geschoold. „We moe- te terug naar alcohol en een huishoudsopje.Daarnaast moe- te de winkels een jaarlijkse Wiring voortaan zelf aanvra gen betalen. De kosten daar- vanliggen rond de 500 euro. Demeuwe richtlijnen schrijven I bovendien voor dat een nieuw j gezette tatoeage moet worden af gedekt met wondspray en sterie- kplakfolie. Dat gebeurt momen- W nog met huishoudfolie. Dat beeft volgens de woordvoerder van de belangenvereniging rooit ernstige problemen opgele- mANP Dat gebaar heeft de gemeente gemaakt aan de vooravond van een bemiddelingspoging door de commissaris van de koningin in Noord-Holland, H. Borghouts. Borghouts bood dit weekeinde aan om te bemiddelen in het con flict dat eind vorige week los brak tussen de gemeente Haar lemmermeer en minister Don- ner van justitie. Het gesprek heeft deze morgen plaats op het provinciehuis in Haarlem. Een woordvoerster van burgemees ter Hertog benadrukt dat dit de enige concessie is die de gemeen te wil doen. „Er is geen sprake van dat het centrum daarna nog langer open blijft. Bovendien moet er extra personeel zijn om toe te zien op de veiligheid." Wanneer het detentiecentrum precies dicht moet, is nog niet bepaald. „Ergens in januari", al dus de woordvoerster van de burgemeester. Aanvankelijk had Haarlemmer meer geëist dat het cellencom plex begin deze week gesloten zou worden. Het centrum, waar eind oktober bij een brand elf il legalen om het leven kwamen, voldeed volgens de gemeente ook na herhaalde waarschuwin gen nog steeds niet aan de voor schriften. Minister Donner rea geerde woedend en dreigde met een kort geding. Volgens hem is het detent jecentrum wel in or de. Bovendien vindt hij het on verantwoord de bolletjeslikkers die er nu nog zitten over te plaat sen. Dat zou grote gezondheids risico's met zich meebrengen. Ondanks de bemiddelingspo ging houden gemeente en minis terie nog wat stokken achter de deur. Het college neemt van daag of morgen een definitief be sluit over het cellencomplex. Hertog liet al eerder doorsche meren dat er weinig kans is dat de gemeente op haar schreden terugkeert. Minister Donner op zijn beurt heeft al een voorlopi ge datum voor het kort geding tegen de gemeente laten prik ken. Dat zal morgen plaats heb ben als de gesprekken misluk ken. GPD Actievoerders hebben hun intrek genomen in de Schinveldse bossen nabij de landingsbaan van AWACS-vliegtuigen in Limburg. door onze redactie binnenland SCHINVELD - Actievoerders van Groen- front! hebben gistermiddag in het Lim burgse Schinveld een zes hectare groot bos bezet bij de landingsbaan van Awacs-radarvliegtuigen. Zij willen hier mee voorkomen dal het bos wordt ge kapt. De Raad van State oordeelde vrijdag dat het bos op last van minister Dekker (Vrom) mag worden gekapt. Inwoners van Schinveld en Brunssum verzetten zich tegen de boskap, uit vrees dat daar door de herrie van de laag overvliegende radarvliegtuigen zal toenemen. De Vereniging Stop Awacs overlast uit de regio rond Schinveld steunt de actie van Groenfront!, onder meer door hen van eten en drinken te voorzien. Daar naast mobiliseert de vereniging zoveel mogelijk burgers zodra de houthakkers in zicht komen, zei voorzitter J. Fijnaut van de vereniging gisteren tijdens een persconferentie in het bos. Burgers zul len kap verhinderen door massaal in het bos te gaan staan en zich desnoods aan de boomwortels vast te ketenen. Herrie De Vereniging Stop Awacsoverlast kon digde gisteren aan naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens te stap pen. De meer dan veertig jaar oude Boeings waarop de radars zijn gemon- foto Dries Linsen teerd, hebben zowel in de USA als in Eu ropa een vliegverbod wegens de enorme herrie die ze maken. „Wij worden hier ge discrimineerd. omdat de NAVO er ge woon mee door mag blijven vliegen", al dus Fijnaut. Afgelopen week publiceerde de GGD een rapport van TNO waaruit bleek dat de in woners van Schinveld en Brunssum meer te lijden hebben onder het vliegtuigla waai dan de omwonenden van Schiphol. ANP HOOGKARSPEL - Sinterklaas is zaterdagavond in een café in Hoogkarspel mishandeld. Een 22-jarige man drukte de sint een bierglas in het gezicht. De snijwonden die de sint op liep bleken achteraf mee te val len. „Je gaat als hulpsint voor de aardigheid ook cafégangers bezoeken, en dan krijg je dit", zei het slachtoffer gisteren. De dader krijgt een caféverbod van minimaal een halfjaar. GPD SINTE.\<KIAAS- door Rennie Rijpma HILVERSUM - Harm Bruins Slot, voorzitter van de raad van bestuur van de Publieke Om roep, roept alle omroepmedewer kers op om donderdag naar Den Haag te komen. Dan debatteert de Tweede Kamer over de pu blieke omroep. Bruins Slot meent dat 'Hilver sum' een duidelijk geluid moet laten horen in Den Haag. Hij deed zijn oproep zaterdag in het televisieprogramma Debat op 1. De raad van bestuur presenteer de vorige week een plan waarbij de omroepen niet langer uitzen den op hun thuisnet. De raad wil vanaf september 2006 pro gramma's thematisch verdelen. Nederland A voor een breed pu bliek met de kijkcijferhits amu sement en sport. Nederland B voor verdieping en Nederland C voor vernieuwende program ma's. Reclame De raad wil zo het teruglopend aantal kijkers naar de publieke netten een halt toeroepen, Min der kijkers betekent minder re clame-inkomsten. De politiek wil deze daling niet compense ren. Volgens Bruins Slot bete kent dit dat binnen drie jaar het budget van de Publieke Omroep van 700 miljoen daalt naar 500 miljoen euro en is daarmee het einde nog niet in zicht. „Minder geld betekent mindere program ma's, dus minder kijkers, dus minder reclame-inkomsten. We moeten de neerwaartse spiraal doorbreken", zei Bruins Slot. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur is er geld uit Den Haag nodig om een brede publieke omroep in stand te hou den. „Zonder extra geld steve nen we af op een smalle publie ke omroep met enkel hoge cul tuur en wat informatie. Als de politiek dat wil, zeg het dan!", aldus Bruins Slot. Als er extra geld uit Den Haag komt, met name het CDA voelt hiervoor, gaan de plannen van de raad van bestuur niet de ijs kast in. „Er moet iets gebeuren om het tij te keren, maar ik sta open voor een ander model", zo nodigde Bruins Slot de omroe pen uit. De afgelopen week voerden pro grammamakers actie. Program ma's gingen niet door of ston den in het teken van de omroep- plannen. De programmamakers zien niets in de plannen en la ken het gebrek aan inspraak. De raad van bestuur sprak inmid dels enkelen van hen en Bruins Slot wil verder praten. Volgens hem staan omroepdirecties over leg tussen de raad van bestuur en de vloer vaak in de weg. ANP Gebrek aan horlogemakers dreigt HAARLEM - Het vak van horlogemaker dreigt langza merhand te verdwijnen. Steeds minder studenten melden zich bij de Vakschool voor Horlogemakers in Schoonho ven, de enige vakopleiding op dat gebied in ons land. De vierjarige opleiding telt momenteel slechts zeventien leerlingen, waarvan vijf eerstejaars. De branche heeft jaarlijks behoefte aan twintig tot dertig vakmensen, meld de het Technisch Weekblad in zijn laatste editie. De sec tor probeerde via tv-spotjes nieuwe studenten naar de op leiding te lokken, maar de respons was minimaal. ANP Kruisingsrund krijgt geuzennaam TIEL - De runderen die bij Tiel en Loevestein in de uiter waarden struinen, heten sinds gisteren Rode Geuzen. De dieren kregen die naam omdat ze zich, net als de geuzen in de vijftiende eeuw. op eigen kracht kunnen handhaven. Stichting ARK en Staatsbosbeheer wilden zo'n rund te rug nadat het laatste Nederlandse zelfredzame ras in die vorige eeuw was verdwenen. Dat is gelukt. Door de Brandrode en de Franse Salers met elkaar te kruisen, ont stond de Rode Geus. In de uiterwaarden bij Tiel en Lde- vestein leven dertig van deze donkerrode runderen. De naam Rode Geus is gekozen uit 1200 inzendingen voor een prijsvraag. Co Dekker bedacht de naam, die gisteren in het radioprogramma Vroege Vogels werd bekendge maakt. ANP Omstreden imam land uitgezet DEN HAAG - De woensdag aangehouden imam van de Eindhovense moskee Al Fourqan is het land uitgezet. De islamitische voorganger is zaterdag op het vliegtuig naar zijn geboorteland Soedan gezet. Dat heeft een woordvoer der van het ministerie van Justitie bevestigd. De imam, die als radicaal wordt gezien, beschikt ook over een Bosnisch paspoort. Hij heeft beroep aangetekend te gen zijn uitzetting maar de uitkomst van die procedure zal hij in Sudan afwachten. ANP Roep om meer service op stations AMSTERDAM - De Nederlandse Vereniging van Reizi gers vraagt de Nederlandse Spoorwegen en ProRail om de treinreizigers meer service te bieden. Zo wil zij dat de wachtruimten op de stations open zijn van voor de eerste tot en met de laatste trein, zei een woordvoerder gisteren. Ook ziet Reizigers graag dat exploitanten van verkoop punten van koffie en thee op de stations worden verplicht om vanaf het begin van de dienstregeling warme dranken te verkopen ANP Fred Benavente overleden HILVERSUM - Fred Benavente is vrijdag tijdens een ver blijf in Frankrijk onverwacht overleden. Hij was 79 jaar. Dat maakte de omroep waar hij jarenlang voor werkte, de NCRV, gisteravond bekend. Benavente werkte voor programma's als Zeskamp en Spel zonder grenzen. Hij werd vooral bekend met het NCRV-team van Farce Majeure. Samen met Alexander Pola, Jan Fillekers, Henk van der Horst en Ted de Braak nam hij sinds 1966 op televisie de politiek en de samenle ving op de hak. ANP door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Duizenden ouders dreigen een fikse reke ning te krijgen omdat de organi satie Kidsconcern financieel aan de grond zit. Het bedrijf, dat de financiering regelt van crèches en naschoolse opvang (nso), kan de rekeningen niet meer betalen aan de kinder opvangorganisaties. Deze orga nisaties proberen nu de kosten op de ouders te verhalen. Ouders zijn wettelijk eindver antwoordelijk voor de betaling van de kinderopvang. Kidsconcern wordt door veel crèches en nso's ingeschakeld om ervoor te zorgen dat zij tij dig hun geld ontvangen. Ouders en werkgevers moeten bijvoor beeld allebei hun deel op de re kening storten van Kidscon cern. Die sluist het geld door naar de kinderopvangorganisa ties. Ook kan het zijn dat Kids concern alleen de werkgeversbij drage int. Ouders zijn vrijdag via een brief van Kidsconcern op de hoogte gesteld van de pro blemen. Ze moeten er volgens het schrijven ernstig rekening mee houden dat de rekeningen niet meer betaald worden. Ouders die veel gebruik maken van opvang kunnen volgens de Belangenorganisatie van Ouders in de Kinderopvang (Boink) voor duizenden euro's het schip in gaan. Kidsconcern verkeert al gerui me tijd in geldproblemen. De oorzaak is de invoering van de Wet Kinderopvang begin vorig jaar. Die heeft de bemiddeling van Kidsconcern overbodig ge maakt. De wet bepaalt dat de ouders, hun werkgevers en de overheid in principe allemaal een derde deel van de kosten voor hun re kening nemen. De ouders zijn eindverantwoordelijk voor de betaling en moeten zelf de kos ten van hun werkgever en de overheid (terug)halen. GPD AMSTERDAM - Eten, drinken en amusement vor men de ingrediënten van beurs Eten Genieten in de Amsterdamse RAI. Bekende chef-koks de monstreerden de afgelopen drie dagen hun keu kengeheimen in het Kook Theater. Verder konden bezoekers aan de slag zoals deze dames, die mee doen aan een workshop wijnproeven. Tijdens de beurs werd Arthur Bremer uitgeroepen tot hobby kok van het jaar. Hij bereidde een cha- teau-briand. foto Rick Nederstigt door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Gevangenen als Mohammed B. mogen geen ex tremistische pamfletten ver spreiden. Minister Donner van justitie dient hiertoe de wet te veranderen, vindt een Kamer meerderheid van CDA en PvdA. Donner wil nog niet reageren op dit verzoek, aldus zijn woord voerder. De minister moet later deze week opheldering verschaf fen over de gang van zaken rond de moordenaar van Theo van Gogh. Dit weekeinde werd be kend dat Mohammed B. afgelo pen zomer een pamflet verstuur de waarin hij de gematigde is lam aanvalt. Het geschrift zou circuleren onder moslimradica len in Amsterdam. De Tweede Kamer had Donner eerder gevraagd te onderzoeken hoe B. de mond gesnoerd kan n worden om te voorkomen dat hij zijn strijd voortzet vanuit de cel. CDA-Kamerlid W. van Fes- sem vindt het 'geschift' dat B. zijn pamflet kon openbaren. Van Fessem wil morgen van de minister horen hoe B. zijn ge dachtegoed kon verspreiden. En hij wil dat B. de toegang tot in ternet wordt verboden, als dat nog niet het geval is. Ook het PvdA-Kamerlid Wolf- sen reageerde kritisch op de zaak: „De huidige wetgeving houdt geen rekening met over tuigingsdaders zoals Moham med B. Ik vind dat alles dat tot radicalisering buiten een inrich ting kan leiden, ook tegengehou den moet kunnen worden. Deze week begint het proces tegen de Hofstadgroep. Ik neem aan dal er daardoor nog meer overtui- gings-veroordeelden zullen ko men. Donner moet haast maken met zijn studie." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3