IWSE COURANT Uitgebreide zorgpolis is favoriet Daling euthanasieverzoeken voorzien Alles duurder? Niet bij ons! ZLM Nederland blijft van sint houden WINNAARS COLLECTIE Insluiping Witte Huis verijdeld CDA en D66 pleiten voor afschaffing toeslag energienota Dure aanvullende pakketten vinden gretig aftrek Ouders en twee kinderen omgekomen door brand in Boxtel Weinig zon Veel bewolking en enkele buien. Meest matige zuidwestelijke wind. Maximum temperatuur ongeveer 8 graden. 247e jaargang no. 287 maandag 5 december 2005 los nummer 1,25 (wij verlagen zelfs onze autopremie) kijk op www.zlm.nl verzekeringen internet: www.pzc.nl AMSTERDAM - Nederlanders vieren al tien jaar op vrijwel de- i zelfde manier sinterklaas. Meer dan de helft geeft aan van plan te zijn het feest met pakjes te vieren. TNS NIPO onderzoekt j jaarlijks onder duizend Neder- i] landers wat ze zoal doen rond 5 J december en ziet ieder jaar onge- veer dezelfde cijfers terugko- Dit jaar zeiden 450 geënquêteer- den sinterklaas zeker met ca- deaus te vieren. Nog eens hon- derd gaven aan dit waarschijn- s lijk te doen. i Per huishouden zeggen de onder- vraagden 125 euro te besteden J aan sinterklaas, 5 euro meer i dan vorig jaar en 5 euro minder dan in 2003. De chocoladeletter J is al jaren het meest favoriete snoepgoed begin december en Zie ginds komt. de stoomboot J steevast het populairste sinter- klaaslied. i In 54 procent van de gezinnen i gaan de cadeautjes vergezeld Svan zelfgemaakte gedichten. Een hoog percentage wie be- J denkt dat meer dan 30 procent j aangeeft flink moeite te hebben 1 met het dichten. De surprises j zijn minder populair, 33 procent 1 leeft zich uit in een creatieve ver rassing. ANP Mensen betuigen hun medeleven met de slachtoffers door bloemen neer te leggen voor het uitgebrande pand. van onzer redactie binnenland BOXTEL - Bij een brand in een woning boven een café in Boxtel zijn een echt paar en twee kinderen om het leven geko men. De vader wist zijn tweejarig doch tertje nog te redden. Een poging zijn echt genote en twee andere kinderen uit het huis te halen mislukte. De vrouw, een peuter van drie jaar en een baby van zes maanden stierven in de vlammenzee. De man werd in kritieke toestand in het ziekenhuis opgenomen, waar hij gisteravond overleed. Vier brandweerlieden liepen lichte verwondin gen op. De brand brak zaterdagmiddag rond één uur uit boven café De Kom, dat door het echtpaar werd geëxploiteerd. De brand weer was snel ter plaatse. Over de oor zaak van de brand is nog niets bekend. Volgens de burgemeester van Boxtel werd het café met grote regelmaat gecon troleerd op brandveiligheid. De brand zou in de erboven gelegen wo ning van het gezin zijn ontstaan. Giste ren begon een team van de technische re- foto Chris van Cromvoirt/GPD cherche met het onderzoek. De verslagen heid in Boxtel is groot. Het echtpaar ver vulde met het café waar veel verenigin gen samenkwamen, een centrale rol in het dorp. Het gemeentebestuur heeft voor vandaag een informatiebijeenkomst gepland voor mensen uit Boxtel die bij het café en het gezin zijn betrokken. GPD door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Het aantal eutha- nasieaanvragen zal met de helft verminderen nu er een richtlijn ligt voor het toedienen van een slaapmiddel in de laatste levens fase. Stervenden kunnen op die manier zonder nog pijn te voe len in hun slaap overlijden. Dat zegt hoogleraar pijnbestrij- (Advertentie) ding Ben Crul van het Universi tair Medisch Centrum St. Rad boud in Nijmegen. Hij houdt zich al enige jaren bezig met dit 'palliatief sederen'. Volgens Crul heeft de helft van patiën ten bij wie euthanasie wordt toe gepast, minder dan een week te leven. Deze mensen kunnen straks ook kiezen voor het toe dienen van een slaapmiddel. Deze week presenteert de Ko ninklijke Maatschappij ter Be vordering van de Geneeskunde (KNMG) hierover een richtlijn aan staatssecretaris Ross van Volkgezondheid. Zo mag het slaapmiddel pas worden toege diend in de laatste dagen voor het sterven. Het sterven mag er niet mee bespoedigd worden. Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie Wel ervaart de patiënt geen pijn o.a. verkrijgbaar bij I meer B postkantoor brUIIC j ™ige„s Naam. i Crul al zo'n vijftienduizend men- i sen per jaar voor deze manier Uw postcode: j van sterven. Tot nu toe kon dat i alleen bij een selectief groepje Uw huisnummer: artsen dat al de medische ken- Deze bon ingevuld Inleveren b.j ms en voorzieningen had om het bovenstaande verkooppunten i middel toe te kunnen dienen. Zo ii e co OQn J moeten artsen weten welke do- U ontvangt 2,55 korting op een t, L sis ze geven en hoe ze het mid- boek uit de Winnaars Collectie. J1 c/J, del, meestal via een infuus, kun- ,i nen toedienen. Nu er vaste richt- www.winnaarscollectie.nl iijnen komen waarmee alle art- j sen kunnen werken, verwacht ff i Crul dat meer patiënten hier- i voor zullen kiezen, het alfabet van Zeeland nog wordt morfine ge- i bruikt om de pijn te onderdruk ken bij mensen die op sterven liggen. Dat heeft als nadeel dat de patiënt angstaanvallen kan krijgen, psychotisch wordt of zelfs meer pijn gaat ervaren, zegt huisarts S. Verhagen, een van de deskundigen die zich be zig hield met het opstellen van WASHINGTON - Veiligheidsbeambten leiden een man weg bij het Witte Huis. De 29-jarige man uit de Amerikaanse staat Arkansas probeerde vol gens de autoriteiten gisteren om het Witte Huis de richtlijn. Zo wordt misselijk heid en benauwdheid bij een pa tiënt juist verergerd door toedie ning van morfine. GPD door Lianne Sleutjes DEN HAAG - CDA en D66 wil len de koopkracht van huishou dens verbeteren door een toe slag van 52 euro op de energiere kening te schrappen. Het kabi net weigert de burger voor hoge olieprijzen te compenseren. „Het is een kwestie van betrouw baarheid", zegt D66-Kamerlid Bakker. „Wij hebben de mensen eerder beloofd dat we de koop kracht zouden repareren als de olieprijzen hoog blijven. Dat is nu het geval." Morgen wordt met minister De Geus van Socia le Zaken gedebatteerd over de koopkracht. Een Kamermeerderheid dwong in september bij de algemene po litieke beschouwingen af dat het kabinet de mensen een ex traatje zou geven als een vat olie eind dit jaar meer dan 50 dollar zou kosten. Die prijs lijkt nu ho ger uit te komen: 55 dollar per vat. Het kabinet liet vrijdag weten niemand te willen compenseren. Het Centraal Planbureau voor ziet dat de koopkracht volgend jaar toch beter uitvalt dan eerst gedacht, ondanks de hoge olie prijzen. Een extraatje is dan niet nodig, vindt het kabinet. D66 en CDA stellen voor de zo geheten MEP-heffing te schrap pen. Dat is een toeslag op de energierekening die huishou dens betalen om de ontwikke ling van duurzame energie (windparken, zonne-energie) te bevorderen. Een meerderheid in de Kamer lijkt het voorstel te steunen. De oppositie drong eer der ook aan op een extraatje. Coalitiepartij VVD vindt dat compensatie niet nodig is. GPD (Advertentie) O Noleert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 O Noteert u mij voor een vast abonnement.* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.55) O per kwartaal met automatische incasso 59,251 per jaar met automatische incasso 229,20) 8"711688ll555530i binnen te dringen. President George Bush en diens vrouw Laura waren om dat moment beiden aanwezig in het Witte Huis. foto Mannie Garcia/RTR het alfabet van Zeeland Hongkong betoogt voor democratie -- HnnrSvlvia Marmelstein HAARLEM - Nederlanders die op zoek zijn naar een nieuwe zorgverzekering kie zen massaal voor uitgebrei- deen dure aanvullende pak ketten. Vooral aanvullingen die de kosten voor tandarts, therapieën (zoals fysiothera- pie) en geneesmiddelen dek- ken vinden gretig aftrek. Bijna niemand kiest voor itc een eigen risico. Dat blijkt n uit onderzoek van de verge- K lijkingssite Independer.nl. Independer.nl analyseerde de wensen van bijna 181.000 men- sen die informatie aanvroegen over een zorgverzekering. Meer dan de helft wil een uitgebreide tot zeer uitgebreide aanvulling bovenop het basispakket. Der tig procent wil een beperkte aan vulling en 17 procent kiest voor alleen een basispakket. Het ba sispakket dekt alleen de kosten van de noodzakelijkste medi sche behandelingen zoals zieken huisopname, huisarts en genees middelen, Gezinnen Vooral gezinnen met kinderen kiezen voor een ruime aanvul ling. De meest uitgebreide verze- kering (basis met aanvulling) kost hun 355 euro per maand. Sf „Daarbij gaat het ook nog eens om de scherpste aanbieding die zij op de markt kunnen krij- gen",zegt Edmond Hilhorst van Independer.nl. Zo zit'de korting die zij kunnen krijgen via een collectief (bijvoorbeeld omdat zij lid zijn van een vakbond) be rekend in de prijs. Alleenstaan de veertigplussers kiezen ook massaal voor een uitgebreide dekking. Daar hebben zij 124 eu ro tot 158 euro voor over (inclu sief premie voor het basispak ket). Onder alleenstaanden jonger dan veertig is de beperkte aan vulling populair. Deze vergoedt bijvoorbeeld kosten die uit het ziekenfonds zijn geschrapt zoals tandarts en fysiotherapeut. Hilhorst is verbaasd dat mensen zich uitgebreid willen verzeke ren. „De basisverzekering dekt immers al de meest voorkomen de kosten. Dat vindt men blijk baar niet genoeg." Een andere verklaring is dat mensen verge ten dat ze naast deze premie ook nog een inkomensafhankelijke premie moeten betalen. Die loopt via de werkgever. „Ze den ken dan dat de verzekering in het nieuwe stelsel veel goedko per is en nemen extra aanvullin gen. De klap komt in januari als ze hun loonstrook krijgen." Verzekeraars zullen in het eer ste jaar van de nieuwe zorgwet niemand weigeren voor de mees te aanvullingen. Ook dat kan een reden zijn voor mensen om zich extra te verzekeren. Nor maal gesproken worden bijvoor beeld chronisch zieken uitgeslo ten van allerlei aanvullingen. „Dié mensen pakken nu hun kans." Independer.nl adviseert om be wust om te gaan met aanvullin gen. „Veel aanvullingen zijn overbodig. Meer dan de helft van de mensen wil een extra dek king voor medicijnen, maar het basispakket dekt vrijwel alles." Het eigen risico is niet populair. Slechts één op de tien mensen kiest ervoor om de eerste kosten van de zorg (minimaal 100 en maximaal 500 euro) zelf te beta len, omdat het nemen van een ei gen risico in het stelsel niet loont. „Met een eigen risico van 500 euro bespaar je hooguit een paar tientjes premie." GPD Naar schatting een kwart miljoen mensen in Hong kong zijn gisteren de straat opgegaan om te betogen. De demonstratie geldt als een steun in de rug voor de po gingen om beperkte demo cratische hervormingen in de voormalige Britse kroon kolonie die in 1997 aan China is gjT overgedragen. GGD Zeeland wil regie voeren De GGD Zeeland wil voor de gemeenten een belangrijke rol spelen in de zorg. Niet alleen in de jeugdzorg, maar ook bij het voorkomen van algemene gezondheidsproble men ziet de dienst een grote rol voor zichzelf weggelegd. Dat staat in het beleidsplan dat de GGD Zee land voor de jaren tot en met 2008 heeft opge- steld. Ajax wint met ruime cijfers Ajax herstelde zich gisteren van de nederlaag van een week eerder tegen FC Utrecht. In Amsterdam was de ploeg van Danny Blind met 4-1 te sterk voor RKC Waalwijk. Door de overwinning klom F Ajax van de negende naar de achtste plaats. Indrukwekkend afscheid Best Tienduizenden mensen heb ben George Best zaterdag in Noord-Ierland de laatste eer bewezen. Ondanks de stromende regen verzamel den ze zich in Belfast langs de straten waar de rouw stoet passeerde. De voorma lige voetbalster overleed vo rige week vrij dag op 59-jari- /g ge leeftijd. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4, Buitenland: 5; Radio 8t Televisie: 7; Zeeland: 9, 1112 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22. 23 en 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1