»zc Taal is directer dan schilderen Etiquette met een glimlach Eenvoud dwingt tot verdieping 17 letaltopper üomechanical 't Beest zaterdag 3 december 2005 'erkstraf voor jewelddadige liddelburger Rector Dooms PDELBURG - Een 45-jarige an uit Middelburg repte giste- n op de zitting van de Middel- ,rgSc politierechter meerma- nover respect. Middelburg kent iedereen 'als amigo. Ik ben Indiaan, ik ibrespect", stelde hij. Dat res et was volgens officier van jus- ie H. Benaissa ver te zoeken 22 juli van dit jaar. Toen had j agenten, die hem wilden aan- juden voor een vechtpartij met n buurman, uitgescholden, lofficier vond naast de beledi- ig ook de poging tot zware shandeling en het slaan van n buurman bewezen. Ze eiste htig uur werkstraf en een and voorwaardelijke gevan- msstraf. De man werd verwe- iie nacht met een mes op buurman te zijn afge- nd, nadat hij met veel la- was thuisgekomen. De lurman had volgens de officier jwonden aan zijn hand opge ien De verdachte ontkende, wel toe zijn buurman dens de worsteling te hebben schopt en geslagen. Raads- anE. Smit meende dat er vrij- iraak moest volgen voor de po ng tot zware mishandeling. )e buurman was de agressor. stapte op mijn cliënt af." oor de mishandeling deed de tafpleiter een beroep op nood- eer. Politierechter A. Gaakeer md de poging tot zware mis- indeling niet overtuigend be- Daarvoor miste ze een edische verklaring over het let- i ook stond het niet vast of irdachte een mes in zijn hand d. Het noodweer werd verwor- De politierechter had wel noeg bewijs voor de mishande- ig. Het stond voor de politie- rhter ook vast dat verdachte ?h beledigend had uitgelaten er de politie. Daarin werd de litierechter alleen maar ge- srkt door het gedrag van de an op zitting, waarbij volgens aar het respect ver te zoeken as. Gaakeer veroordeelde de iddelburger tot veertig uur erkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. Ze chtieook reclasseringstoezicht mselijk. Bomen Sint-Jansteen gekapt SINT - JANSTEEN - De gemeente Hulst laat de komende wintermaanden op diverse plaatsen in Sint-Jansteen bo men kappen. Zo moeten in het bos tussen La Traviata en de rijksweg eenenvijftig populieren verdwijnen. Aan de achterzijde van de woningen Tosca 32-44 en La Traviata 6-20 vor men deze bomen door hun omvang en de geringe afstand tot de aanpalende percelen een gevaar. Het gaat dan voor al om overhangende takken en het risico van afbrekende takken. In de Oude Galgenstraat worden vijftien bolkersen ge veld omdat ze in slechte staat verkeren. Hiervoor in de plaats komen in het voorjaar elf esdoorns. Ook zestien bol kersen die aan de Oude Drijdijck staan moeten om dezelf de reden wijken voor tien sierperen. Ook die worden in het voorjaar aangeplant. Nieuwe voorzitter RPCP GOES - Joan van Dijk-Sturm is benoemd tot voorzitter van het Regionaal Patiënten Consumenten Platform Zee land (RPCP). Wim de Meurichy is benoemd tot lid van het bestuur. Het RPCP Zeeland, onderdeel van stichting Het Klaver blad Zeeland, wil de positie van patiënten en zorgconsu.-* 7 menten verbeteren. Het adviseert en ondersteunt patiën tenorganisaties die actief zijn op het gebied van deze zorg. Zowel lokaal, regionaal en provinciaal. Van Dijk-Sturm is tevens raadslid voor de WD in Middel burg. Subsidie voor appartementen Axel AXEL - De pas opgerichte Stichting Psychiatrie en Wo nen krijgt van de provincie Zeeland een subsidie van 24.500 euro. De stichting wil met het geld twaalf nieuwbouwapparte- menten voor mensen met een psychiatrische achtergrond bouwen in de Bijlokestraat in Axel. Deze mensen zullen hier met hulp van professionele zorgverleners zelfstandig wonen. Het project wordt door de provincie gesubsidieerd vanuit het programma Zeeland Woonzorgland van de Beleidspro- grammering Sociale Zorg. Het geld moet worden ingezet voor de inrichting van de gemeenschappelijke ruimte en kantoor. Milieustraten langer open GOES - Zeeuwen kunnen in de toekomst makkelijker af val kwijt bij de milieustraat. Het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zee land (OLAZ) bespreekt volgende week een voorstel om de milieustraten op donderdagavond van half zes tot zeven uur 's avonds open te stellen en het publiek 's zaterdags tot 15 uur de gelegenheid te bieden afval in een van de containers te deponeren. De avondopenstelling zou moeten gelden in het half jaar waai'in de zomertijd valt. Dan is het zo lang licht dat geen extra voorzieningen voor verlichting hoeven te worden ge troffen. De openstelling van de milieustraten op donderdagavond kost de Zeeuwse gemeenten tien cent per inwoner. Ze moeten eenentwintig cent per inwoner neertellen om de milieustraten op zaterdag langer open te houden. kunst PorRolf Bosboom ÜDDELBURG - Een heksenke- il, noemt kunstenaar Jacques ange zijn leven op dit moment, eker sinds hij vier weken gele- werd uitgekozen tot Kunste- sar van het Jaar rent hij van ipositie naar expositie, van bij- nkomst naar bijeenkomst. En wordt er vandaag op de Eu- mast in Rotterdam ook nog nieuw boek van hem gepre- 1: Bewolkt met hier en ween zonnetje. OES Het Goese podium Beest heeft vanavond een gro- tnetalnaam in huis: de Britse •and Biomechanical. In het «rprogramma speelt de Til- irgse groep Outburst. Kneehanical doet dit weekein- Nederland aan voor een klei- tournee, samen met Out- Tst. Gisteravond stonden zij in Leeuwarden, morgen in 13 in Tilburg en vanavond dus Goes. imetalband is opgericht door ager John K. In 2003 ver teen bij Revolver Records de buut-cd Eight moons. Biome dical tekende vervolgens een "tract voor vier albums bij ftche. Het eerste daarvan ram eerder dit jaar uit onder 1 titel The empire of the fids, met Andy Sneap als pro- 4r cd is buitengewoon positief 'kangen door de voltallige in- raationale metalpers. 'Werke- jt alles klopt aan deze plaat', ichte bijvoorbeeld de metal- ebsite Zware Metalen, muziek van Biomechanical °rdt omschreven als een mix klassieke heavy metal (zoals 'das Priest) en moderne metal, aarbij de naam van Nevermo- vaak wordt genoemd. Andere pare invloeden zijn onder awPantera en Primal Fear, utburst mengt diverse me- stijlen, zoals trash-, speed- Göteborg-metal. Het jongste bum van de band heet Fair meed. "cert: Biomechancial en Out- vanavond in podium Zijn agenda is zo volgeboekt dat hij ook niet in de gelegenheid is de Zeeuwse presentatie van het boek in Galerie T in Middel burg, morgenmiddag, zelf bij te wonen. Hij woont en werkt in Schie dam. Hoewel Tange in Vlissin- gen is geboren (1960) en opge groeid, is het pas de tweede keer dat hij in Zeeland exposeert. De eerste keer was eind vorig jaar in galerie De Praktijk in Wissen- kerke. Dat zijn werk hier nog maar zelden te zien was, is geen opzet, zegt hij. „Ik ben in de Randstad gaan studeren, aan de Academie voor Beeldende Kunst in Rotterdam. Dan bouw je daar ook je leven op en ga je daar exposeren. Ik heb eigenlijk nooit echt aan Zeeland gedacht. Op een gegeven moment gaan galeries je ontdekken en word je ook gevraagd voor tentoonstel lingen in bijvoorbeeld Zee land." Sinds in 2003 de verkiezing van de Kunstenaar van het Jaar in het leven werd geroepen, speelt Tange daar telkens een nadruk kelijke rol in. Het publiek, dat via internet in verschillende ron des kan stemmen, zorgde ervoor dat hij telkens de finale haalde. In 2003, toen de algehele titel naar Corneille ging, werd hij uit geroepen tot meestbelovende kunstenaar van het jaar. Vorig jaar werd hij vierde en nu dus eerste. Ongeveer 22.500 mensen brachten dit jaar hun stem uit. Voor Tange is het een mooie be kroning, omdat het gaat om de mening van kunstliefhebbers en niet zozeer kunstbonzen. Maar hij is ook de eerste om de prijs te relativeren. „Net als twee jaar geleden komt er heel wat op me af en moet ik bijvoor beeld voor allerlei goede doelen opdraven. Maar de volgende dag sta ik toch weer in mijn ate lier voor een wit doek en moet het gebeuren. Als dat lukt, is dat voor mij de grootste over winning. Plet, werk is uiterst herkenbaar, vooral door de felle kleuren, waarbij rood en blauw domine ren. In Middelburg zijn enkele doeken te zien, maar ook zeef drukken en wat keramiek waar op afbeeldingen van zijn werk is aangebracht. Het is figuratief werk, maar toch niet realistisch, eerder car toonachtig, waarin vaak dezelf de figuren terugkomen: het bur germannetje met zijn bolhoed en de vrouw, allebei steevast met gesloten ogen. In Galerie T zijn er enkele indrukwekkende voorbeelden van te zien, zoals Departure en het recente werk Living with crows. Zijn nieuwe boek Bewolkt met hier en daar een zonnetje, waar van het eerste exemplaar van middag in Rotterdam in ont vangst wordt genomen door zan ger Henk Westbroek, bevat 27 tekeningen en eenzelfde aantal gedichten. De poëzie had hij al geruime tijd liggen. „Ze leidden een sluimerend bestaan, totdat een uitgeverij zei: die móet je pu bliceren. Ik vond het heel eng. Het zijn toch mijn zieleroerse- len. Het is heel anders dan schil deren. Taal is directer, persoon lijker. Voor mijn gevoel geef ik mezelf hiermee veel meer bloot. Toch ben ik er destijds mee ge stopt omdat het schilderen te veel tijd in beslag nam. Dat gaat me toch makkelijker af." Het boek 'Bewolkt met hier en daar een zonnetje' wordt morgen gepresenteerd in Galerie T, Turf- kaai 25, Tilburg. Dat gebeurt tij dens de maandelijkse Kunst- Cultuurroute in de stad, die duurt van 13.00 tot 17.00 uur. De expositie van Tange in de gale rie is tot eind deze maand te bezoe ken. Geopend: do.-za., 11-16 uur, van 26 t/m 31 december dagelijks, 13-17 uur. Lippens, links een tekening, rechts een paneel. 3eesï in Goes. Aanvang: 21.00 Hoewel Jacques Tange een geboren en getogen Vlissinger is, is zijn expositie bij Galerie T pas de tweede op Zeeuwse bodem. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Eén basis vorm, vijftien panelen, vijftien tekeningen. Kunstenaar Guido Lippens uit Middelburg raakt met zijn serie Spiegelingen, die hij nu heeft vastgelegd in een ge lijknamig boek, aan de essentie van de kunst. Lippens werkt vaak met herha ling van vormen, uitgewerkt in uiteenlopende disciplines. Naar aanleiding van het verzoek van een galerie om een grafiekten toonstelling te maken, wilde hij iets maken 'wat een zekere op lage heeft'. Het werd een serie met als basis een relatief eenvoudige, golven de vorm. „Het is maar één vorm. Dat vond ik eigenlijk wel iets heel moois. Als je een eenvoudig uitgangspunt neemt, kun je het gaan verdiepen. Die vorm had ik al liggen, als een soort aanzet voor een ding dat ik niet heb af gemaakt. Ik dacht: dat kan ik goed gebruiken. Ik wilde kijken wat je ermee kunt doen." Hij maakt vijftien, deels uitge zaagde panelen en vijftien teke ningen, werkwijzen die hij vaak toepast. „Allebei hebben ze hun eigen mogelijkheden van expres sie. Wat ik met pen en papier doe, kan ik niet met hout." De serie vormt een onvermijde lijke eenheid, maar die gaat ge leidelijk verloren, vooral door dat er delen van worden ver kocht. Bij galerie Hein Elferink in Staphorst zijn nu, tot de kerst dagen, enkele tekeningen en pa nelen te zien, naast ander werk van Lippens. Dezelfde galerie heeft nu ook het boek over de serie, eveneens Spiegelingen geheten, uitgege ven. Lippens heeft daaraan de voorwaarde verbonden dat het uitsluitend over dat werk zou gaan. „Ik vind het zo mooi dat je een sterke concentratie krijgt. Je dwingt mensen naar een gege ven te kijken dat ogenschijnlijk eenvoudig is, maar in zijn uit werking toch een zekere com plexiteit vertoont." Het is een mooi uitgevoerd boek werk geworden, met op elke pa gina zowel een tekening als een afbeelding, weergegeven in de helft van het werkelijke for maat. In eerste instantie lijken de werken veel op elkaar, maar nu ze in een boek bijeen staan, kunnen ze goed worden vergele ken en vallen geleidelijk steeds meer verschillen en nuances op. De begeleidende tekst is be perkt gehouden. Op het omslag staat zelfs alleen een fragment van een van de tekeningen en - ontbreekt de vermelding van ti tel en kunstenaar. „Dat zorgt voor geheimzinnigheid." Het is een eenvoud, soberheid bijna, die weloverwogen en met zorg is - uitgewerkt, op zoek naar de es- sentie. „Ik probeer dingen naar een soort eenvoud te brengen, omdat ik ervan overtuigd ben dat mensen daar gelukkiger van worden." Lippens verwijst ook naar het korte gedicht in het boek: Gooi één steen in hel water/ en plotseling dansen/ hui zen, bomen, mensen en dieren. Boek: 'Spiegelingen', door Guido Lippens, uitgave van galerie Hein Elferink in Staphorst. Prijs: 20,- euro Het boek is in Zeeland ver krijgbaar bij De Drukkerij in Mid delburg. Frans Lievens (1) legt aan burgemeester Jan Lonink uit hoe hij het bestek moet rangschikken. Paul Kruger. De Boer wist blijkbaar niet dat het kommetje water bij het bord bedoeld was voor het reinigen der vingers na het afkluiven van vogelbot jes. De presidenfdronk het kommetje in -één' tëug leeg. In plaats van Kruger op zijn gebrek aan manieren te wijzen, volgde Wilhelmina zijn voorbeeld. In het dagelijks leven is Broekhuysen een gerespecteerd aannemer en vooraan staand politicus: liberaal" zoals het een zakenman betaamt. Voor het boekje - geschreven door ghostwriter Wout Bare- man en geïllustreerd door Willy de Meijer - nam hij de schuilnaam Henri Pantalon aan. Zijn schuilnaam en de ti tel van het boek onderstrepen dat wij van doen hebben met 'etiquette met een glimlach' zoals de ondertitel luidt. Dikdoeners die goede manieren niet van huis uit hebben meegekregen, val len vaak snel door de mand. Zij vragen de route naar het toilet, terwijl iemand die weet hoe het hoort de weg naar de wc vraagt. De duurste fles wijn drin ken, terwijl je net aan de bar bier hebt staan hijsen, is ook meer iets voor nieu we rijken dan voor oude adel. Een snob heeft tenslotte nog geen stijl. Het eerste exemplaar van 'Eet smake lijk!' werd gisteren in een keurig Axels etablissement uitgereikt aan de Temeu- zense burgemeester Jan Lonink. Niet omdat hij nog zoveel moet bijleren op het gebied van etiquette. Pantalon: „Hoewel, hij wil wel eens een verkeerde das om wil knopen." Theaterdirecteur Frans Lievens wekt de indruk sommige kledingregels - 'verkeerde dassen en sokken, te brede bretels' - theatraal aan zijn laars te lappen. Hij kreeg dus het tweede officiële exemplaar van het 'heb- foto Wim Kooyman bedingetje' in handen gedrukt. Eet sma kelijk! leert de lezer niet alleen hoe hij zich tijdens officiële plechtigheden en kerstmaaltijden dient te gedragen, maar biedt ook nog een aantal menu's van enkele gerenommeerde eetgelegen- heden uit de streek. Met aanwijzingen hoe men de gerechten dient te serveren. Of de auteurs en de tekenaar de juiste mensen zijn om anderen bij te brengen hoe zij zich dienen te gedragen, blijft de vraag. Op bladzijde 33 tekent De Meijer een portret waarop het trio twintig jaar jonger en minstens eenzelfde aantal ki lo's lichter staat afgebeeld. Of dat nou zo beleefd is...? Eet smakelijk! Etiquette met een glim lach. Wout Bareman, Henri Pantalon, verkrijgbaar in enkele boekhandels in Temeuzen, Oostburg, Goes en Middel burg voor 9,95 euro. door René Hoonhorst Amy Groskamp-ten Have leerde Ne derland 66 jaar geleden hoe het hoort. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw had iedereen lak aan eti quette, maar van de weeromstuit was het in de jaren tachtig opeens weer be leefd om de deur open te houden voor een dame, haar stoel aan te schuiven aan de restaurantdis of haar in haar mantel te helpen. Aan de manieren kent men de heer. En een beetje man van de wereld wil graag een heer zijn. Als het even kan van stand. Terneuzenaar Wilhelmus Hendri- cus (Pim) Broekhuysen is zo'n man. Hoe wel hij zich wel emge vrijheid permit teert. „Ik weet hoe het hoort en hoef me er dus niet aan te houden." Broekhuy sen mag graag af en toe een boekje uit geven. Voor de leut en om de kas van de heemkundige vereniging te spekken. Het was volgens hem tijd dat er eens een luchtig geschrift over de omgangs- Etiquette vormen verscheen. Amy Groskamp is nog niet vergeten, maar voorbijgesto ken door dames als Reinildis van Dits- huyzen en Beatrijs Ritsema. Dames die veinzen te weten hoe men zich in de 21e eeuw in het maatschappelijk verkeer be geeft en respectvol met elkaar omgaat. Broekhuysen vindt dat een nobel stre ven, maar schrikt terug voor de ernst waarmee de weledele vrouwen hun boodschap brengen. „Er is de laatste tijd weer veel belangstelling voor eti quette, maar het moet vaak w'e'1 alle maal heel erg serieus. Wat mij betreft hoef je je niet altijd aan opgelegde om gangsregels te houden. Aanpassen aan de situatie is ook beleefd en respectvol tenslotte." In het boekje is een sprekend voorbeeld te vinden van wat Broekhuysen be doelt. Koningin Wilhelmina dineerde eens met de Zuid-Afrikaanse president l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69